ZAMROŻONE NEWSY - FILM cz. II

30. Znamy laureatów tegorocznego festiwalu filmowego Sundance. Zwycięską fabułą okazał się film CODA w reżyserii Siân Heder, za najlepszy dokument uznano natomiast Summer Of Soul (...Or, When The Revolution Could Not Be Televised), za kamerą którego stanął Ahmir "Questlove" Thompson.


Główna nagroda jury to nie jedyne wyróżnienie dla filmu CODA, który zdobył również nagrodę publiczności oraz nagrody za najlepszą reżyserię i dla najlepszego zespołu aktorskiego. Film zyskał rozgłos już wcześniej, kiedy platforma Apple kupiła go za rekordowe 25 milionów dolarów. CODA opowiada o słyszącej córce niesłyszących rodziców.


Prowadzona przez Pattona Oswalta ceremonia odbyła się online. W rezultacie Ahmir "Questlove" Thompson odebrał swoją nagrodę w samochodzie, w drodze na nagranie The Tonight Show, gdzie akompaniuje na perkusji. Jego film Summer Of Soul, to opowieść o legendarnym Harlem Cultural Festival, który odbył się w 1969 roku.


Oto pełna lista laureatów:


NAGRODY GŁÓWNE:


GŁÓWNA NAGRODA JURY - FABUŁA (U.S.A.)

"CODA"


GŁÓWNA NAGRODA JURY - DOKUMENT (U.S.A.)

"Summer Of Soul (...Or, When The Revolution Could Not Be Televised)"


GŁÓWNA NAGRODA JURY - FABUŁA (ŚWIAT)

"Hive"


GŁÓWNA NAGRODA JURY - DOKUMENT (ŚWIAT)

"Flee"


REŻYSERIA - FABUŁA (U.S.A.)

Siân Heder - "CODA"


REŻYSERIA - DOKUMENT (U.S.A.)

Natalia Almada - "Users"


REŻYSERIA - FABUŁA (ŚWIAT)

Blerta Basholli - "Hive"


REŻYSERIA - DOKUMENT (ŚWIAT)

Hogir Hirori - "Sabaya"


SCENARIUSZ

Ari Katcher, Ryan Welch - "On the Count of Three"


MONTAŻ

Kristina Motwani, Rebecca Adorno - "Homeroom"NAGRODY SPECJALNE:


ZESPÓŁ AKTORSKI (U.S.A.)

"CODA"


AKTOR (U.S.A.)

Clifton Collins Jr. - "Jockey"


DEBIUT DOKUMENTALNY (U.S.A.)

"Cusp"


EKSPERYMENT NON-FICTION (U.S.A.)

"All Light, Everywhere"


FILM VERITE (ŚWIAT)

"President"


WALKA O ZMIANĘ (ŚWIAT)

"Writing With Fire"


AKTORKA (ŚWIAT)

Jesmark Scicluna - "Luzzu"


WIZJA ARTYSTYCZNA (ŚWIAT)

Baz Poonpiriya - "One for the Road"


NAGRODA NEXT ZA INNOWACJĘ

Dash Shaw - "Cryptozoo"NAGRODY PUBLICZNOŚCI:


NAGRODA PUBLICZNOŚCI - FABUŁA (U.S.A.)

"CODA"


NAGRODA PUBLICZNOŚCI - DOKUMENT (U.S.A.)

"Summer Of Soul (...Or, When The Revolution Could Not Be Televised)"


NAGRODA PUBLICZNOŚCI - FABUŁA (ŚWIAT)

"Hive"


NAGRODA PUBLICZNOŚCI - DOKUMENT (ŚWIAT)

"Writing With Fire"


NAGRODA PUBLICZNOŚCI - NEXT

"Ma Belle, My Beauty"

31. Ogłoszono nominacje do 52. edycji nagród Image organizacji NAACP przyznawanych za najlepsze dokonania czarnoskórych twórców filmowych. Najwięcej nominacji zebrała platforma Netflix, której produkcje - m.in. Pięciu braci, Ma Rainey: Matka bluesa i Bridgertonowie - nominowano w sumie 51 razy.


Wśród nominowanych znalazły się też m.in. Czarno to widzę, Mogę cię zniszczyć, Niepewne, Miss Juneteenth i Co w duszy gra.


Laureatów poznamy 27 marca.


Oto wybrane nominacje:


FILM

"Bad Boys for Life"

"Pięciu braci"

"Pan Jangle i świąteczna podróż"

"Ma Rainey: Matka bluesa"

"Pewnej nocy w Miami..."


FILM ANIMOWANY

"Naprzód"

"Wyprawa na Księżyc"

"Scooby-Doo!"

"Co w duszy gra"

"Trolle 2"


SERIAL KOMEDIOWY

"#blackAF"

"Czarno to widzę"

"Grown-ish"

"Niepewne"

"The Last O.G."


SERIAL DRAMATYCZNY

"All Rise"

"Bridgertonowie"

"Kraina Lovecrafta"

"Power Book II: Ghost"

"Tacy jesteśmy"


Pełna lista nominowanych

32. Ramin Bahrani (Biały Tygrys) został wybrany na stanowisko reżysera filmu Amnesty. Będzie też scenarzystą i jednym z producentów całości.


Podobnie jak Biały Tygrys, Amnesty jest ekranizacją prozy Aravinda Adigy. Jest to historia nielegalnego imigranta ze Sri Lanki, który w Australii sprząta domy. Pewnego dnia odkrywa, że posiada informacje na temat morderstwa, do którego doszło w jednym ze sprzątanych przez niego domów. Bohater próbuje uniknąć mordercy i jednocześnie bije się z myślami, czy powinien zgłosić się na policję i w ten sposób zaryzykować deportację.


Obraz powstanie dla platformy Netflix

33. Emma Stone zagra ponownie u reżysera Faworyty, Jorgosa Lantimosa. Laureatka Oscara wystąpi w ekranizacji książki Alasdaira Graya pt. Biedne istoty.


Literacki pierwowzór jest wariacją na temat arcydzieła powieści gotyckiej - Frankensteina. Akcja utworu rozgrywa się w XIX wieku w Glasgow. Główny bohater, doktor Archibald McCandless, w wyniku eksperymentu przywraca do życia młodą kobietę, która popełniła samobójstwo, aby uwolnić się od znęcającego się nad nią męża. Ożywiona pacjentka okazuje się nimfomanką z umysłem dziecka. Książka Graya określana jest jako "przezabawna alegoria polityczna i dająca do myślenia opowieść o konflikcie między pragnieniami mężczyzn a niezależnością kobiet".


Scenariusz napisał Tony McNamara, który odpowiadał również za fabułę Faworyty. Projekt powstaje dla studia Searchlight Pictures. Zdjęcia ruszają jesienią. Premiera najprawdopodobniej w 2022 roku.


Filmografię Stone zamyka disneyowska Cruella, która zadebiutuje w tym roku na serwisie streamingowym Disney+

34. Jennifer Coolidge (Obiecująca. Młoda. Kobieta.) i Sônia Braga (Cudowny chłopak) dołączyły do obsady filmu Shotgun Wedding. O produkcji stało się głośno, kiedy w związku ze skandalem medialnym z główną męską rolą pożegnał się Armie Hammer.


Shotgun Wedding jest historią pary, która w dniu wesela zaczyna mieć wątpliwości, czy wspólna przyszłość jest im pisana. Kiedy wraz z uczestniczącymi w imprezie gośćmi zostaną wzięci jako zakładnicy, rozważania te będą musiały zejść na dalszy plan.


Gwiazdami produkcji są: Jennifer Lopez i Josh Duhamel. Braga zagra matkę panny młodej, a Coolidge matkę pana młodego

35. LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI ZACKA SNYDERA: a) Zack Snyder potwierdził na Twitterze, że w reżyserskiej wersji Ligi Sprawiedliwości zobaczymy Jokera granego przez Jareda Leto. Filmowiec zamieścił czarno-białe zdjęcie księcia zbrodni z Gotham City, opatrując je podpisem: Niesamowita postać, którą stworzyłeś. Jestem zaszczycony, że nasze światy się zderzyły.


W listopadzie ubiegłego roku Snyder udzielił wywiadu, w którym stwierdził: Jeśli w filmie miałby pojawić się Joker, byłby to Jared Leto. Miałem pomysł na scenę. Trzy lata temu napisałem jej wersję. Z rozmaitych powodów jednak nie doszło do jej realizacji, powiedział. A potem spytałem Debbie (Deborah Snyder, żonę Snydera i producentkę jego filmów), czy jej zdaniem byłoby to możliwe. Czy oszalałem, czy może powinienem po prostu do niego zadzwonić. Zadzwoniłem więc. To była miła rozmowa. Kiedy sprzedawałem mu ten pomysł, bardzo ciekawiło go "dlaczego" całej historii. Powiedział do mnie, że pogadamy więcej. Po kilku rozmowach zgodził się. Świetnie się z nim współpracowało.


4-godzinna Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera zadebiutuje 18 marca na HBO GO i HBO Max

b) Jak podaje portal FilmRatings Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera otrzyma wysoką kategorię wiekową R. Powodem jej przyznania mają być sceny przemocy i niecenzuralny język.


Projekt pierwotnie miał zostać zrealizowany w formie 4-odcinkowego miniserialu. Ostatecznie jednak Zack Snyder zdecydował się na jeden długi film, który w Stanach zadebiutuje na HBO Max, a w Polsce 18 marca na HBO GO.


W filmie Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera Bruce Wayne (Ben Affleck), chcąc mieć pewność, że poświęcenie Supermana (Henry Cavill) nie poszło na marne, łączy siły z Dianą Prince (Gal Gadot), by zwerbować zespół superbohaterów, którzy ochronią świat przed zbliżającym się niebezpieczeństwem o katastrofalnych rozmiarach. Zadanie okazuje się jednak trudniejsze, niż to sobie wyobrażał, ponieważ każdy z członków tej ekipy musi stawić czoła demonom własnej przeszłości. Tylko pokonanie tych przeszkód, pozwoli im stworzyć bezprecedensową grupę bohaterów. Może być jednak za późno, by w końcu zjednoczeni - Batman (Affleck), Wonder Woman (Gadot), Aquaman (Jason Momoa), Cyborg (Ray Fisher) i Flash (Ezra Miller) - byli w stanie uratować planetę przed Steppenwolfem, DeSaadem, Darkseidem i ich zbrodniczymi zamiarami

36. Bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne (Młody Ahmed) szykują nowy film. Projekt nosi tytuł Tori et Lokita.


Będzie to historia przyjaźni dwójki mieszkańców Afryki, którzy samotnie przemierzają dwa kontynenty, by szukać lepszego życia w Belgii. Niestety rzeczywistość będzie daleka od ich marzeń.


Zdjęcia do filmu powinny rozpocząć się latem. Obecnie trwa proces wyboru obsady

37. W rozmowie z magazynem GQ Viggo Mortensen ujawnił, że latem tego roku powinien wejść na plan zdjęciowy nowego filmu Davida Cronenberga.


To coś, co napisał dawno temu i nigdy nie zrealizował - zdradził aktor - Teraz udoskonalił tekst i chce go przenieść na ekran. Miejmy nadzieję, że tego lata rozpoczniemy zdjęcia. Powiedziałbym, nie wchodząc za bardzo w szczegóły historii, że będzie to jego powrót do korzeni.


Przypomnijmy, że na początku kariery David Cronenberg zasłynął jako twórca prowokujących, przesyconych przemocą i seksem filmów grozy. Do najsłynniejszych dzieł z tamtego okresu należą Dreszcze i Wściekłość. Nowy projekt ma być dziwną, niepokojącą historią kryminalną.


Mortensen i Cronenberg nakręcili do tej pory trzy filmy: Historię przemocy (2005), Wschodnie obietnice (2007) oraz Niebezpieczną metodę (2011). Filmografię kanadyjskiego reżysera zamykają Mapy gwiazd z 2014 roku

38. Chloé Zhao, reżyserka nagrodzonego Złotym Lwem Nomadland i nadchodzącego widowiska Marvela, Eternals, przygotowuje nową wersję historii Drakuli. Tym razem klasyczna postać z powieści Brama Stokera zostanie przedstawiona w konwencji westernu science-fiction.


Projekt powstaje dla studia Universal i ma wpisać się w nową strategię studia wymyślania na nowo kanonu jego ekranowych "potworów". Taki kierunek zainicjował Niewidzialny człowiek Leigh Whannella. Zhao będzie scenarzystką, producentką i reżyserką filmu.


Zawsze fascynowały mnie wampiry i idea Innego, którą uosabiają, powiedziała reżyserka. Jestem podekscytowana, mogąc zaproponować nową wersję tak uwielbianej postaci.


Chloé zawsze kieruje swój obiektyw ku historiom pomijanych i niezrozumianych. Cieszymy się, że możemy pracować z nią nad wymyśleniem na nowo jednego z najbardziej ikonicznych outsiderów, jakich kiedykolwiek stworzono, przyznał Peter Cramer, szef Universal Pictures

39. Gillian Anderson (The Crown) została pierwszą gwiazdą zaangażowaną do filmu White Bird: A Wonder Story. Jest to prequel kinowego hitu "Cudowny chłopak".


White Bird opowiadać będzie o życiu babci Juliana jako młodej Żydówki w okupowanej przez Niemców Francji i chłopaku ze szkoły, którego cała klasa, razem z nią, ignorowała, a który zaoferował jej pomoc i stał się jej najlepszym przyjacielem.


Anderson zagra Vivienne, która wraz z rodziną musi dokonać niewyobrażalnych wyborów. Za kamerą stanie Marc Forster

40. Niedawno pisano, że w przygotowaniu jest ekranizacja... kostki Rubika, pora na kolejny nietypowy projekt. Studio Mattel Films przygotowuje komedię akcji opartą na grze karcianej "UNO".


Producentem projektu jest raper Lil Yachty, a za produkcję będzie współodpowiedzialne studio Quality Films. Scenariusz napisała Marcy Kelly.


Widowisko ma być komedią w konwencji "heist movie", czyli "filmu o napadzie". Akcja będzie rozgrywać się w hip-hopowym podziemiu Atlanty.


Jestem podekscytowany, będąc częścią tego projektu, powiedział Lil Yachty. Grałem w "UNO" jako dzieciak i wciąż to robię. Więc rozwinięcie gry w film o hip-hopowej scenie Atlanty to dla mnie coś specjalnego.


Gra karciana UNO powstała w 1971 roku. W 1992 została przejęta przez firmę Mattel, jest obecnie dostępna w ponad 80 krajach i w licznych wersjach tematycznych

41. Gary Alazraki (Klub Cuervos) został wybrany na reżysera filmu Father of the Bride. Będzie to trzecia wersja opowieści po Ojcu narzeczonej ze Spencerem Tracym w roli głównej i Ojcu panny młodej ze Steve'em Martinem.


Podobnie jak w tamtych wersjach nowy Father of the Bride opowiadać będzie o ojcu, który musi zaakceptować zmiany, jakie niesie ze sobą zbliżający się ślub jego córki. Tym razem jednak liczna rodzina będzie miała kubańskie korzenie. Całość ma też być w większym stopniu komedią romantyczną opowiadającą główną historię przez pryzmat rozlicznych rodzinnych relacji.


Za scenariusz odpowiada Matt Lopez (Porwani). Całość powstanie dla Warner Bros.

42. Nie Lily James a znana z serialu The Crown Emma Corrin zagra główną żeńską rolę w dramacie My Policeman. Wcześniej angaż otrzymał Harry Styles.


Akcja filmu będącego ekranizacją książki pod tym samym tytułem rozpoczyna się w latach 90., kiedy to do domu Toma (Styles) i Marion (Corrin) przybywa Patrick. Jego obecność ożywi dramatyczne wspomnienia sprzed 40 lat. Są lata 50. Młoda nauczycielka Marion jest po uszy zakochana w przystojnym Tomie, policjancie i najlepszym przyjacielu jej brata. Postanawia za wszelką cenę zostać jego żoną, ignorując znaki sugerujące, że być może nie jest on jej przeznaczony. W Tomie zakochuje się bowiem Patrick, kustosz z Muzeum Brighton. Dzięki niemu Tom odkrywa prawdę o sobie samym. Jednak w czasach, kiedy homoseksualizm był w Wielkiej Brytanii karany więzieniem, lepiej dla Toma jest ulec awansom Marion i się z nią ożenić. Dwie osoby dzielą między siebie czas z Tomem, aż jedno z nich nie wytrzyma i się złamie...


Obraz wyreżyseruje Michael Grandage (Geniusz). Autorem scenariusza jest Ron Nyswaner, przed laty nominowany do Oscara za Filadelfię

43. Wraca pomysł nakręcenia biografii piosenkarki Peggy Lee. Główną rolę w filmie Fever zagra czterokrotnie nominowana do Oscara Michelle Williams, zaś za kamerą stanie Todd Haynes.


Jedną z producentek projektu będzie Reese Witherspoon, która dekadę temu sama przymierzała się do zagrania Lee. Stanowisko producentki wykonawczej negocjuje również Billie Eilish, prywatnie wielka fanka piosenkarki. Scenariusz pisze Doug Wright.


Lee stała się sławna w latach 40., śpiewając wielkie jazzowe hity: "Fever", "It`s a Good Day", "As Time Gone By" i "Here with You". W 1954 roku zagrała w filmie Pete Kelly's Blues, za co oscarowa akademia nominowała ją do swojej nagrody. Artystka zmarła w 2002 roku.


Filmografię Williams zamyka komiksowe widowisko Venom 2: Carnage, którego premierę zaplanowano na 25 czerwca. Haynes ma na koncie m.in. takie filmy jak Idol, Daleko od nieba oraz I'm Not There. Gdzie indziej jestem

44. Deon Taylor (Policja i rasizm) został wybrany na stanowisko reżysera filmu Freedom Ride. Obraz opowie prawdziwą historię grupy zdesperowanych bojowników o prawa dla Afroamerykanów, którzy w 1961 roku wynajęli autobus i wyruszyli na najgłębsze Południe promować prawa obywatelskie. Spotkali się z bezwzględną brutalnością ze strony tłumu oraz tak zwanych stróżów prawa

45. Wale Folarin, Cedric Sanders, Jackson White, Colin Woodell i Olivia Stambouliah dołączyli do obsady nowego filmu Michaela Baya Ambulance. Całość ma zostać zrealizowana w duchu takich akcyjniaków z lat 90. jak Speed czy Bad Boys

46. Aitana Sánchez-Gijón, Israel Elejalde i Milena Smit dołączyli do obsady nowego filmu Pedro Almodovara. Madres Paralelas będzie historią dwóch kobiet, które tego samego dnia rodzą dzieci. Od tego momentu historia toczyć się będzie równolegle pokazując losy matek podczas pierwszego i drugiego roku życia ich pociech. Całość ma być dramatem, ale mają się w nim znaleźć sceny humorystyczne

47. Serinda Swan dołączyła do obsady dramatu o wojnie w Korei Devotion. Wcieli się w młodą Elizabeth Taylor, którą członkowie eskadry pilotów spotykają na przepustce w Cannes

48. JoJo Siwa została gwiazdą i producentką musicalu stacji Nickleodeon - The J Team. Jest to opowieść o dziewczynie, która kocha taniec. Niestety wraz z odejściem na emeryturę dotychczasowego trenera, jej życie przemienia się w koszmar. Nowa trenerka ma zupełnie inną wizję tańca i w końcu dochodzi do konfrontacji, po której bohaterka zostaje wyrzucona z drużyny. Teraz musi na nowo odkryć to, czym jest dla niej taniec

49. Olivia Colman i Matt Smith znaleźli się w obsadzie filmu animowanego BBC - Superworm. Będzie to ekranizacja książki dla dzieci o długim i niezwykle silnym tytułowym Superrobaku, który zawsze pomaga innym owadom i drobnym zwierzakom. Pewnego dnia zostaje porwany przez złośliwego Czarodzieja Jaszczura i jego pomagiera Kruka. Na ratunek rusza Motyl, przyjaciel Robaka

50. Will Smith zagra główną rolę w filmie sensacyjnym Fast & Loose. Za kamerą stanie reżyser Hobbsa i Shawa oraz Deadpoola 2, David Leitch.


Fabuła filmu prezentuje się następująco: John Riley (Smith) odzyskuje przytomność w Tijuanie po tym, jak padł ofiarą ataku. Nie pamięta, kim jest. Bohater podąża za serią wskazówek i wkrótce odkrywa, że wiedzie podwójne życie. W pierwszym jesr odnoszącym sukcesy, otaczającym się pięknymi kobietami i drogimi zabawkami królem półświatka. W drugim życiu okazuje się tajnym agentem CIA - nieudacznikiem bez sukcesów i rodziny. Riley nie umie sobie przypomnieć, która z tych tożsamości jest prawdziwa. Co ważniejsze, nie potrafi również zdecydować, którą wersją siebie wolałby pozostać.


Scenariusz napisali Jon i Eric Hoeberowie (Red, Meg). Pierwotnie Fast & Loose miało powstać dla studia STX. Wówczas film nie miał jednak gwiazdy, a Leitch pełnił jedynie funkcję producenta. Teraz, gdy udało się obsadzić dwa kluczowe stanowiska, projekt trafił na sprzedaż i z miejsca stał się przedmiotem zażartej walki między hollywoodzkimi graczami. O prawa do utworu walczą zarówno wielkie wytwórnie (Warner Bros, Paramount, MGM i Sony) jak i serwisy streamingowe.


Zanim Smith i Leitch zajmą się Fast & Loose, będą musieli zakończyć prace nad zapowiedzianymi wcześniej przedsięwzięciami. Pierwszy zagra u Antoine'a Fuqui w kostiumowym dramacie Emancipation. Drugi reżyseruje dreszczowiec Bullet Train z Bradem Pittem w roli głównej

51. Stacy Osei-Kuffour napisze scenariusz nowej ekranizacji komiksu Blade. Gwiazdą powstającego dla Marvela widowiska jest dwukrotny laureat Oscara Mahershala Ali.


Studio przez pół roku szukało odpowiedniego scenarzysty dla tego projektu. Ali brał udział w spotkaniach ze wszystkimi kandydatami. Pod uwagę byli brani przede wszystkim czarnoskórzy autorzy. Ostatecznie Marvel powierzył stanowisko Osei-Kuffour, w której CV znajdziemy takie tytuły jak Watchmen, Pen15 oraz Hunters. W przeszłości scenarzystka pisała również sztuki teatralne oraz poezję. Angaż do Marvela to przełomowy moment w jej karierze.


Blade zadebiutował na kartach komiksów w 1973 roku w zeszycie "Tomb of Dracula No. 10". Szybko stał się ulubieńcem czytelników. Bohater stanowi hybrydę człowieka i wampira, ponieważ jego matka podczas porodu została ugryziona i zabita przez krwiopijcę. Blade służy ludziom i zwalcza wampiry, zaś jego opiekunem jest sędziwy uczony - mistrz wiedzy tajemnej.


W latach 1998-2004 wytwórnia New Line zrealizowała trzy filmy o pogromcy nieumarłych. Gwiazdą wszystkich był Wesley Snipes. W lipcu 2019 roku Marvel ogłosił, że przygotowuje reboot Blade'a z Alim w roli głównej

52. Ben Stiller, który wypada świetnie nie tylko przed, ale i za kamerą (patrz: Zoolander, Jaja w tropikach, Sekretne życie Waltera Mitty), wyreżyseruje historię opowiedzianą przez Rachel Maddow w podcaście pt. Bag Man. Projekt Stillera nosi ten sam tytuł.


Maddow ujawniła liczne skandale i akty korupcji, których dopuścił się wiceprezydent Richard Nixona – Spiro T. Agnew. Jego nadużycia zostały wyjawione w czasie afery Watergate. Agnew stanowczo zaprzeczał wszystkim zarzutom nazywając prześwietlanie swojej osoby polowaniem na czarownice.


Podcast podobnie jak książka, którą Maddow napisała na ten temat, opowiadają o próbach zatajenia przestępstw Agnew i zakulisowych umowach, dzięki którym pozostawał na wolności.


Scenariusz napisali wspólnie Adam Perlman, Mike Yarvitz i Stiller.


Maddow objęła stanowisko producentki

53. Na planie najnowszego filmu Adama McKaya Dont Look Up doszło do wypadku, w którym ucierpiała jedna z jego gwiazd – Jennifer Lawrence. Zdjęcia zostały przerwane.


Jak donoszą źródła portalu Deadline, do incydentu doszło podczas kręcenia sceny z użyciem efektów specjalnych. Podczas niej rzucony w szybę kosz na śmieci rozbił szkło, a jeden z odłamków trafił Lawrence w okolice oka. Jak podano, Lawrence trzymała się za twarz, kiedy przyjechało pogotowie.


W obsadzie filmu zobaczymy topowe hollywoodzkie nazwiska. Oprócz Lawrence w filmie występują: Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Jonah Hill, Timothée Chalamet, Cate Blanchett i Ron Perlman. Wiadomo też, że swoje cameo będą mieć m.in. Ariana Grande i Matthew Perry.

zdjęcie z planu "Don't Look Up"


Don't Look Up opowiada o parze niedocenionych naukowców (Lawrence i DiCaprio), którzy odkrywają, że w stronę Ziemi zmierza potężny meteoryt. Chcąc ostrzec ludzkość przed zbliżającą się katastrofą, wyruszają do mediów. Ale nikt im nie wierzy.


Film powstaje dla Netfliksa

54. 6 lutego w wieku 83 lat odszedł popularny aktor Krzysztof Kowalewski. O śmierci artysty napisał jako pierwszy Jan Hartman. Informację w rozmowie z najbliższą rodziną zmarłego potwierdził portal Onet.


W trakcie trwającej ponad pół wieku kariery Krzysztof Kowalewski zagrał ponad 130 ról filmowych i telewizyjnych. Do najsłynniejszych kreacji aktora należą te, które stworzył w komediach Stanisława Barei: Brunecie wieczorową porą, Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz oraz Misiu.


Krzysztof Kowalewski przyszedł na świat 20 marca 1937 roku w Warszawie. W 1960 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W tym samym roku Kowalewski zadebiutował na wielkim ekranie, wcielając się w epizodyczną rolę w megahicie Krzyżacy. W kolejnych latach aktor dzielił czas między pracą w teatrze, filmie i radiu.


W 1974 roku Krzysztof Kowalewski zwrócił uwagę widowni jako Roch Kowalski w nominowanym do Oscara Potopie Jerzego Hoffmana. Ćwierć wieku później reżyser powierzył aktorowi znacznie większą rolę w finałowej odsłonie sienkiewiczowskiej trylogii. Kowalewski zagrał mistrza fortelów Onufrego Zagłobę w Ogniem i mieczem.


Inne znane produkcje z udziałem artysty to m.in. Szaleństwo Majki Skowron, Rodzina Leśniewskich, Wyjście awaryjne, Zmiennicy i Daleko od noszy. Dwa ostatnie filmy z rolami Kowalewskiego - Amatorzy oraz Krime Story. Love Story - zadebiutują na ekranach w tym roku.


W dowód uznania za zasługi dla świata kultury Krzysztof Kowalewski otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002) oraz Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2009).


Kojarzone role dubbingowe: Jumba w Lilo i Stitch, Tantor w Tarzanie, Sierżant w Szeregowcu Dolocie, Gusteau w Ratatuj, Gołąb w Piorunie, Szeryf w Autach, Wilk Alfa w Bocianach i Luiz w Rio. Pozostałe role

55. Robert C. Jones, montażysta i scenarzysta nagrodzony Oscarem za fabułę Powrotu do domu z Jane Fondą i Jonem Voightem zmarł 1 lutego w wieku 84 lat. O jego śmierci poinformowała Elizabeth Daley – dziekanka USC School of Cinematic Arts, gdzie Jones wykładał przez 15 lat.


Robert C. Jones urodził się 30 marca 1936 roku w Los Angeles. Swoją karierę filmową rozpoczął, odkąd wstąpił do wojska, gdzie pracował w latach 1958-1960 jako montażysta, m.in. filmów z treningów, dokumentów i programu telewizyjnego Amerykańskiej Armii "The Big Picture".


W latach 60. kontynuował pracę montażysty, m.in. przy takich filmach jak Dziecko czeka Johna Cassavetesa czy Zgadnij, kto przyjdzie na obiad i Ten szalony, szalony świat Stanleya Kramera.


Pracował także przy takich filmach, jak Człowiek z La Manchy, By nie pełzać na kolanach, Nic nie widziałem, nic nie słyszałem czy Szybki jak błyskawica.


W latach 70. spróbował także swoich sił jako scenarzysta, pisząc fabułę filmu Powrót do domu, którego gwiazdami zostali Jane Fonda i Jon Voight. W 1979 toku Jones został nagrodzony za film Oscarem

56. SUPER BOWL: a) W miniony weekend odbyło się najważniejsze wydarzenie sportowe roku w USA - Super Bowl. Pojedynek między Kansas City Chiefs oraz Tampa Bay Buccaneers o mistrzostwo NFL śledziło przed telewizorami ponad 100 milionów widzów.


Tradycyjnie reklamodawcy przygotowali na tę okazję okolicznościowe spoty w gwiazdorskiej obsadzie. Aby móc je pokazać w trakcie Super Bowl, musieli zapłacić krocie. Emisja 30-sekundowego klipu kosztuje bowiem - bagatela! - 5,5 mln dolarów.


Od kilku godzin furorę w sieci robi reklama Cadillaca LYRIQ z udziałem Winony Ryder i Timothée Chalameta. Ten drugi wcielił się w Edgara, syna Edwarda Nożycorękiego!


Podczas SuperBowl można było również zobaczyć reklamę Doritos z udziałem Matthew McConaugheya.


Will Ferrell, Kenan Thompson i Awkwafina promowali General Motors.


Z kolei David Fincher dostarczył spot Anheuser-Busch

b) Branża filmowa zastała mocno dotknięta przez pandemię COVID-19. Dowodu na to dostarcza niewielka liczba spotów filmowych w czasie finału Super Bowl LV. Kilka tytułów było jednak promowanych w czasie tego święta sportowego, które zakończyło się zdecydowanym zwycięstwem Tampa Bay Buccaneers nad Kansas City Chiefs 31:9.


Oto spoty, które w tym roku fani filmów i seriali mieli okazję obejrzeć w czasie Super Bowl LV:


"The Falcon and the Winter Soldier"


"Old"


"Raya i ostatni smok"


"Coming 2 America"


"Nikt"


"Szybcy i wściekli 9"


"Clarice"


"Superman and Lois"

57. TOHO rozpoczęło 8 lutego streaming japońskiej wersji zwiastuna filmu Godzilla vs. Kong Warner Bros. i Legendary Entertainment. Zwiastun zawiera nieco inny materiał filmowy z pierwszego zwiastuna Warner Bros. sprzed dwóch tygodni. Potwierdza również datę otwarcia filmu 14 maja w Japonii.


Film zostanie otwarty 31 marca, ale zostanie otwarty pięć dni wcześniej 26 marca na całym świecie na terytoriach, na których usługa transmisji strumieniowej HBO Max nie jest dostępna.


Warner Bros. i Legendary osiągnęły porozumienie na początku tego miesiąca co do sposobu wypuszczenia filmu. Warner Bros. ogłosił na początku grudnia, że ​​zamierza wypuścić Godzilla vs. Kong i 17 innych filmów w 2021 roku w sieci w HBO Max i jednocześnie w kinach. Tydzień później, portal Deadline, poinformował, że Legendary Entertainment wysłała listy prawne do Warner Bros. dotyczące planu wydania.


The Hollywood Reporter poinformowało 26 listopada, że ​​Netflix zaoferował zakup praw do transmisji strumieniowej dla Godzilla vs. Kong za 225 mln $ lub więcej.


Firmy opisują historię filmu:

W czasach, gdy potwory chodzą po Ziemi, walka ludzkości o jej przyszłość stawia Godzillę i Konga na kolizyjnym kursie, w którym dwie najpotężniejsze siły natury na planecie zderzają się w spektakularnej walce na wieki. Gdy Monarch wyrusza na niebezpieczną misję na nieznanym terenie i odkrywa wskazówki dotyczące pochodzenia Tytanów, ludzki spisek grozi wymazaniem stworzeń, zarówno dobrych, jak i złych, z powierzchni ziemi na zawsze.


Warner Bros. Pictures planuje dystrybucję filmu na całym świecie poza Japonią w 2D i 3D, a także w kinach IMAX. Toho Co., LTD. będzie dystrybuować film w Japonii.


Aktor Shun Oguri (Live-Action Gintama, Gokusen, Hana Yori Dango) zadebiutuje w Hollywood jako „ważna rola” w filmie. W potwierdzonej obsadzie znaleźli się również Julian Dennison (Deadpool 2), Millie Bobby Brown (Stranger Things), Brian Tyree Henry (Atlanta), Demian Bichir (Zakonnica), Eiza González (Baby Driver), Alexander Skarsgård (Wielkie kłamstewka), Rebecca Hall (Prestiż, Iron Man 3), Jessica Henwick (Iron Fist), Kyle Chandler (Wilk z Wall Street, Manchester by the Sea) i Lance Reddick (Bosch, John Wick). The Hollywood Reporter wcześniej informował, że Van Marten (Avengers: Infinity War) i Ziyi Zhang (Przyczajony tygrys, ukryty smok) są częścią obsady.


Reżyserem filmu jest Adam Wingard (Death Note, Gość, Następny jesteś ty).


Legendary Entertainment utworzyło pokój scenarzystów, którym przewodził Terry Rossio (filmy Piraci z Karaibów), aby napisać scenariusz nowego filmu w marcu 2017 roku. Inni scenarzyści zaangażowani w scenariusz to Patrick McKay, JD Payne (Star Trek Beyond), Lindsey Beer, Cat Vasko, TS Nowlin (Więzień labiryntu), Jack Paglen (Transcendencja) i J. Michael Straczynski (Babylon 5).


Legendary uzyskał licencję na prawa do filmu Godzilla w 2010 roku i wyprodukował film Godzilla z 2014 roku Garetha Edwardsa. Film został otwarty w Stanach Zjednoczonych w maju 2014 roku i zarobił na całym świecie ponad 500 mln $. Kontynuacja, Godzilla: Król Potworów, została otwarta 22 maja 2019 roku

58. Box Office Mojo podaje, że pierwszy film CG Studia Ghibli - Earwig and the Witch, adaptacja anime Goro Miyazakiego powieści Diany Wynne Jones o tym samym tytule, zajął 11. miejsce w Stanach Zjednoczonych w zeszły weekend, zarabiając 99 941 $ w USA i łącznie 132 768 $.


GKIDS i Fathom Events zaczęły wyświetlać film w 430 kinach w Stanach Zjednoczonych 3 lutego. Film będzie wyświetlany w języku japońskim z angielskimi napisami i po angielsku. HBO Max zaczęło streamować film 5 lutego w Stanach Zjednoczonych. Bieg kinowy kwalifikuje film do Oscarów.


GKIDS wyda film na platformach cyfrowych 23 marca, a na Blu-ray 6 kwietnia. Domowe wydania wideo firmy będą zawierały combo Blu-ray i DVD oraz limitowaną edycję Steelbook. Wydawnictwa będą zawierać zakulisowe wywiady z reżyserem Goro Miyazakim, producentem Toshio Suzukim oraz japońską obsadą i ekipą, a także storyboardy.


Jones opublikowała powieść w 2011 roku, a wydawca Harper Collins opisuje tę historię:


Nie każdy sierota chciałby mieszkać w Domu Św. Morwalda dla dzieci, ale Earwig tak. Dostaje wszystko, co chce, kiedy tylko chce, i tak było, odkąd została oddana do sierocińca jako dziecko. Ale wszystko to zmienia się w dniu, w którym Bella Yaga i Mandrake przybywają do St. Morwald's, przebrani za przybranych rodziców. Earwig zostaje zabrana do tajemniczego domu pełnego niewidzialnych pokoi, mikstur i ksiąg zaklęć, z magią za każdym rogiem. Większość dzieci uciekłaby w przerażeniu z takiego domu. . . ale nie Earwig. Wykorzystując swój spryt - z dużą pomocą gadającego kota - postanawia pokazać wiedźmie, kto jest szefem.


W anime występują:

Shinobu Terajima (Caterpillar, Helter Skelter, Oh Lucy!) jako Bella Yaga

Etsushi Toyokawa (Live-Action 20th Century Boys, Her Granddaughter) jako Mandrake

Gaku Hamada (Miss Hokusai, Tanaka-san w One Piece, One Piece Film Gold, Live-Action Space Brothers) jako Thomas

Aktorka dziecięca Kokoro Hirasawa (Live-Action BLEACH) jako Earwig (Aya w wersji japońskiej)

Goro Miyazaki reżyseruje anime jako pierwszą w pełni trójwymiarową grafikę komputerową studia, a jego ojciec i współzałożyciel studia, Hayao Miyazaki, jest uznawany za planowanie i rozwój filmu. Producentem jest współzałożyciel studia Ghibli, Toshio Suzuki. Francuski dystrybutor Wild Bunch International jest międzynarodowym agentem sprzedaży tej funkcji.


Keiko Niwa (Ocean Waves, Opowieści z Ziemiomorza, Tajemniczy Świat Arrietty, Makowe Wzgórze, Marnie - przyjaciółka ze snów) i Emi Gunji (asystent reżysera Makowe Wzgórze) piszą scenariusz. Miho Satake (Moribito - Guardian of the Spirit, Podniebna Poczta Kiki), ilustrator japońskiego wydania powieści, przypisuje się mu oryginalne projekty postaci i scenografii, a Katsuya Kondo (Podniebna Poczta Kiki, Ponyo, Ronja the Robber's Daughter, Makowe Wzgórze) projektuje postacie do animacji.

Yukinori Nakamura (Boro the Caterpillar od Muzeum Ghibli, Expelled from Paradise) nadzoruje CG, a Tan Seri jest reżyserem animacji. Yuhki Takeuchi zajmuje się tłem. Satoshi Takebe (Makowe Wzgórze, Ronja the Robber's Daughter) komponuje muzykę, Koji Kasamatsu reżyseruje dźwięk, a Eriko Kimura reżyseruje nagranie dialogów. Kentarō Morishita produkuje animację, a Isao Yoshikuni, Keisuke Tsuchihashi i Koji Hoshino są kierownikami produkcji.

82-minutowy program zostanie wyemitowany na kanale NHK General 30 grudnia w godzinach od 19:30 do 20:53. Festiwal Filmowy w Cannes wybrał ten film w ramach swojej Oficjalnej Selekcji w 2020 roku

59. 12 lutego o godz. 10:00 Rusza sprzedaż online karnetów na nowy semestr Akademii Filmowej.


Zajęcia prowadzone ON-LINE z udziałem wybitnych historyków i krytyków filmowych. Dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz WOLNYCH SŁUCHACZY.


Akademia jest czteroletnim Studium Wiedzy o Filmie na poziomie akademickim. Od 45 lat najlepsze akademickie studium wiedzy o filmie założone przy legendarnym DKF Kwant.


Program Akademii Filmowej obejmuje czteroletni cykl wykładów połączonych z projekcjami filmowymi. Akademia składa się z ośmiu semestrów, dołączyć można w dowolnym semestrze cyklu.


Sprzedaż karnetów ON-LINE od 12 lutego 2021 roku po potwierdzeniu udziału w zajęciach, zamiast karnetu przesyłamy login i hasło, umożliwiające udział w zajęciach.


Zaczynamy w poniedziałek, 22 lutego 2021 r. o godz. 17:00 – tym razem wyjątkowo nie w kinie, ale ON-LINE – po zalogowaniu się na stronie www.akademiafilmowa.pl


Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony oraz FB


http://www.akademiafilmowa.pl

https://facebook.com/Akademia.Filmowa/?locale2=pl_PL

60. (Amerykański Box Office z 8 lutego): Tradycyjnie weekend z Super Bowl nie należy do udanych dla kiniarzy. Co prawda zdarzały się wyjątki od tej reguły, ale w tym roku tłumów w kinach nie było. Jedynie produkcje familijne sprzedawały się nieźle. Wojna z dziadkiem zanotowała 18-procentowy wzrost wpływów, a Krudowie 2: Nowa era ledwie 3-procentowy spadek.


Numerem jeden pozostał kryminał The Little Things. Miniony weekend był całkiem udany dla tego filmu. Grający drugoplanową rolę Jared Leto zdobył nominacje do Złotego Globu oraz do nagród Gildii Aktorów. Nie przełożyło się to jednak na oglądalność obrazu w kinach. The Little Things straciło 55% i zarobiło 2,1 mln dolarów. Jaką oglądalność ma film na HBO Max, tego nie wiadomo.


W miniony weekend w Ameryce nie było żadnych dużych nowości kinowych. Jednak w pierwszej dziesiątce - na samym jej końcu - znalazł się tytuł, którego przed tygodniem na liście nie było. To wznowienie widowiska Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, które w 150 kinach zarobiło 166 tysięcy dolarów.


Pierwsza dziesiątka


(Światowy Box Office z 8 lutego): To był ostatni tak spokojny weekend w kinach na świecie. W tym tygodniu w Chinach świętowany będzie Nowy Rok. I choć w niektórych rejonach kraju kina będą mogły być zajęte tylko w połowie, to spodziewamy się wysokich wyników. Jak podaje portal Deadline, tylko na Tang Ren Jie Tan An 3 (Detective Chinatown 3) w przedsprzedaży Chińczycy wydali już 54 mln dolarów.


Tymczasem w miniony weekend numerem jeden ponownie była animacja Pixara Co w duszy gra. Tym razem do zwycięstwa wystarczyło 6,5 mln dolarów. Film utrzymał pozycję lidera w Rosji (gdzie z wynikiem łącznym 11,6 jest trzecim najlepszym tytułem Pixara) i Korei Południowej. W Chinach łączne wpływy wzrosły do 55,9 mln dolarów, co pozwoliło awansować na drugie miejsce wśród produkcji Pixara.


Na drugie miejsce awansowało katastroficzne widowisko Chai Dan Zhuan Jia 2 (Shock Wave 2). Tym samym obraz wrócił na pozycję lidera w chińskim box offisie, którą zajął na otwarcie w ostatni weekend grudnia. W ciągu ostatnich trzech dni film zarobił 4,8 mln dolarów. Łącznie na jego koncie znajduje się 197,2 mln dolarów.


Z miejsca czwartego na trzecie awansował Song Ni Yi Duo Xiao Hong Hua (A Little Red Flower). Weekendowe wpływy wyniosły 4,6 mln dolarów. Łączny wynik to znakomite 217 milionów dolarów.


Lider chińskiego box office'u przed tygodniem tym razem w naszym zestawieniu zajmuje dopiero czwartą lokatę. Wu Han Ri Ye (Big Red Envelope) walczyło jednak o wyższą pozycję do samego końca i w weekend zarobił 4,3 mln dolarów.


Fantastycznie radzi sobie w Japonii Hanataba Mitaina Koi o Shita (Loved Like a Flower Bouquet). Podczas drugiego weekendu miłosna historia pary 20-latką uzyskała lepszy wynik niż na otwarcie - 2,6 mln dolarów. Jeśli nic złego się nie wydarzy, będzie to największy hit w historii dystrybutora Tokyo Theaters, Co.


Z piątego miejsca na szóste w naszym zestawieniu spadła chińska animacja Wish Dragon. W weekend zgarnęła 2,3 mln dolarów.


Również 2,3 mln dolarów zanotowaliśmy na koncie japońskiej animacji Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen (Demon Slayer The Movie: Mugen Train). W tym przypadku jednak jest to suma z dwóch rynków: Japonii (1,2 mln dolarów) i Korei Południowej (1,1 mln dolarów). Animacja jest już bardzo blisko zostania czwartą premierą 2020 roku, której globalne wpływy przekroczą 400 milionów dolarów. Brakuje do tego ok. 6,5 mln dolarów.


Ostatnią pozycją w naszym zestawieniu jest Wen Nuan De Bao Bao (Warm Hug). Weekendowe wpływy wyniosły 2,1 mln dolarów

INNE

1. Wciągająca, zabawna i niesamowicie zmysłowa powieść z czarującym Madrytem w tle.

Porywająca kontynuacja zekranizowanej przez Netflixa powieści W butach Valerii.

Plotki, wino i zmysłowa miłość w gorącej stolicy Hiszpanii!


Małżeństwo Valerii, dwudziestoośmioletniej debiutującej pisarki, właśnie się rozpada. Debiutancka książka, którą właśnie udało jej się opublikować, to jedna wielka niewiadoma. Wizja krytyki ją przeraża, do tego musi podjąć decyzję, która może zaważyć na jej zawodowej przyszłości. Przystojny architekt, Victor, którego poznała będąc w samym środku kryzysu małżeńskiego, wciąż zaprząta jej głowę, choć już sama nie wie jak bardzo. Na szczęście w tym emocjonalnym kołowrotku nie jest w tym sama. Bo choć jej rodzina do najbardziej wspierających nie należy, są przy niej najlepsze przyjaciółki: Carmen, Lola i Nerea. A razem z nimi niekończące się rozmowy przy winie: o życiu, miłości, pracy i oczywiście o miłości.


Elísabet Benavent - bestsellerowa hiszpańska pisarka, autorka kilkunastu powieści, głównie komedii romantycznych, znana w serwisach społecznościowych jako Betacoqueta. Ukończyła komunikację audiowizualną na Uniwersytecie im. Cardenal Herrera w Walencji oraz komunikację i sztukę na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Zadebiutowała w 2013 roku powieścią W butach Valerii, która z miejsca stała się bestsellerem, podobnie jak kolejne części serii. Od tego momentu rok po roku wydawała kolejne książki, które porwały serca czytelników na całym świecie. W 2020 roku na platformie Netflix miał premierę serial Valeria, którego scenariusz powstał na podstawie pierwszej części serii. Pochodzi z Gandii w regionie Walencja, mieszka w Madrycie.


Tłumaczenie: Iwona Michałowska-Gabrych

Premiera: 20 stycznia 2021

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Shirokuro na FB
  • Shirokuro na Tweeterze
  • Shirokuro na Instagramie

© SHIROKURO - November 2017. Created thx to wix.com