ZAKRAPIANE NEWSY - FILM cz. II

31 .Carey Mulligan zagra w filmie Fingernails. Za kamerą stanie Grek Christos Nikou (Niepamięć). Będzie to jego anglojęzyczny debiut.


Mulligan wcieli się w Annę, która zaczyna podejrzewać, że jej długotrwały związek nie ma przyszłości. Chcąc go naprawić, w sekrecie przyjmuje zlecenie dla tajemniczej firmy, która pobudza i testuje poziom romantycznej miłości u zdesperowanych par.


Fingernails opowiada o doświadczeniu zakochiwania się w czasach, gdy miłość - choć wydaje się bardziej dostępna niż kiedykolwiek - stała się ulotna, skomplikowana i nieuchwytna, zapowiada reżyser.


Scenariusz piszą Nikou, Stavros Raptis oraz Sam Steiner. Producentką filmu jest Cate Blanchett i jej studio Dirty Films

32. 26 stycznia swoje doroczne nagrody przyznało National Board of Review. Są to jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień amerykańskich.


W tym roku są one pełne zaskoczeń. Obsypywany deszczem nagród Nomadland od NBR otrzymał tylko jedno wyróżnienie - za zdjęcia. Organizacja za to zachwyciła się Pięcioma braćmi. Obraz otrzymał tytuł najlepszego filmu roku, a Spike Lee dostał nagrodę za reżyserię.


NBR jest też pierwszą organizacją, która w ogóle zauważyła Nowiny ze świata Paula Greengrassa z Tomem Hanksem. Film otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz adaptowany.Faworyci w poszczególnych kategoriach (po 31 rozdaniach nagród):


FILM: "Nomadland" (14 nagród)

REŻYSERIA: Chloé Zhao - "Nomadland" (25 nagród)

SCENARIUSZ ORYGINALNY: "Obiecująca. Młoda. Kobieta." (10 nagród)

SCENARIUSZ ADAPTOWANY: "Nomadland" (10 nagród)

AKTORKA PIERWSZOPLANOWA: Frances McDormand - "Nomadland" (13 nagród)

AKTOR PIERWSZOPLANOWY: Chadwick Boseman - "Ma Rainey: Matka bluesa" i Riz Ahmed - "Sound of Metal" (po 9 nagród); Delroy Lindo - "Pięciu braci" (8 nagród)

AKTORKA DRUGOPLANOWA: Yuh-jung Youn - "Minari" (14 nagród)

AKTOR DRUGOPLANOWY: Paul Raci - "Sound of Metal" (13 nagród)

ZDJĘCIA: "Nomadland" (17 nagród)

MUZYKA: "Co w duszy gra" (16 nagród)

ANIMACJA: "Co w duszy gra" (16 nagród)

FILM ZAGRANICZNY: "Na rauszu" (8 nagród)

FILM DOKUMENTALNY: "Time" (9 nagród)

SCENOGRAFIA: "Mank" (11 nagród)

MONTAŻ: "Nomadland" (8 nagród)

EFEKTY: "Tenet" (7 nagród)

PIOSENKA: "Speak Now" - "Pewnej nocy w Miami..." (5 nagród)

KOSTIUMY: "Emma." (3 nagrody); "Ma Rainey: Matka bluesa" (2 nagrody)

DŹWIĘK: "Sound of Metal" (2 nagrody)Filmy z największą liczbą wyróżnień (po 31 rozdaniach nagród):


"Nomadland" - 89 nagród

"Co w duszy gra" - 40 nagród

"Minari" - 30 nagród

"Sound of Metal" i "Obiecująca. Młoda. Kobieta." - po 29 nagród

"Ma Rainey: Matka bluesa" - 28 nagród
Nagrody National Board of Review:

Film: "Pięciu braci"

Reżyseria: Spike Lee - "Pięciu braci"

Aktor: Riz Ahmed - "Sound of Metal"

Aktorka: Carey Mulligan - "Obiecująca. Młoda. Kobieta."

Aktor drugoplanowy: Paul Raci - "Sound of Metal"

Aktorka drugoplanowa: Youn Yuh-jung - "Minari"

Scenariusz adaptowany: "Nowiny ze świata"

Scenariusz oryginalny: "Minari"

Przełomowy występ: Sidney Flanigan - "Nigdy, rzadko, czasami, zawsze"

Debiut reżyserski: Channing Godfrey Peoples - "Miss Juneteenth"

Animacja: "Co w duszy gra"

Film nieanglojęzyczny: "Płacząca kobieta"

Dokument: "Time"

NBR Icon Award: Chadwick Boseman

NBR Freedom of Expression Award: "Pewnej nocy w Miami..."

NBR Spotlight Award: Radha Blank za scenariusz, reżyserię, produkcję i występ w filmie "40-letnia raperka"

Obsada: "Pięciu braci"

Zdjęcia: "Nomadland"


33. Claire Foy zakończyła już swoje panowanie w The Crown i powoli wraca do gry w filmach. Właśnie dowiedzieliśmy się, że zagra główną rolę w filmie The Pisces.


Obraz będzie ekranizacją bestsellerowej powieści Melissy Broder. Jest to historia doktorantki, która cierpi na blokadę twórczą. Nie pomaga jej erotyczna obsesja na punkcie pewnego trytona. Książka cieszyła się uznaniem krytyków, którzy wskazywali, że jest to studium granic dzielących przyjemność od posiadaniem, fantazje od rzeczywistości oraz opowieść o tym, jak kobiety wybierają swoich partnerów.


Pisarka sama przygotuje scenariusz we współpracy z Gillian Robespierre (Nauczycielka)

34. Ujawniono nominacje do Scripter Award, nagrody, która wyróżnia zarówno scenariuszowe adaptowane, jak i dzieła literackie, na których zostały one oparte. Na liście znalazły się m.in. Nomadland, Pewnej nocy w Miami..., Gambit królowej i Normalni ludzie.

W zeszłym roku triumfatorkami były Greta Gerwig wyróżniona za Małe kobietki oraz Phoebe Waller-Bridge nagrodzona za Fleabag.


Laureatów 33. edycji USC Libraries Scripter Award poznamy 13 marca. Zwyczajowa ceremonia wręczenia nagród została odwołana ze względu na pandemię. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni online.


Oto tegoroczni nominowani:


FILM


"Zła edukacja" - Mike Makowsky

Na podstawie artykułu "The Bad Superintendent" (autor: Robert Kolker)


"Pierwsza krowa" - Jon Raymond i Kelly Reichardt

Na podstawie powieści "The Half-Life" (autor: Jon Raymond)


"Ma Rainey: Matka bluesa" - Ruben Santiago-Hudson

Na podstawie sztuki "Ma Raineys Black Bottom" (autor: August Wilson)


"Nomadland" - Chloé Zhao

Na podstawie reportażu "Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century" (autorka: Jessica Bruder)


"Pewnej nocy w Miami..." - Kemp Powers

Na podstawie sztuki "One Night in Miami" (autor: Kemp Powers)SERIAL


"The Good Lord Bird" (odcinek "Meet the Lord") - Mark Richard i Ethan Hawke

Na podstawie powieści "Ptak dobrego boga" (autor: James McBride)


"Normalni ludzie" (odcinek piąty) - Sally Rooney i Alice Birch

Na podstawie powieści "Normalni ludzie" (autorka: Sally Rooney)


"Spisek przeciwko Ameryce" (odcinek szósty) - Ed Burns i David Simon

Na podstawie powieści "Spisek przeciwko Ameryce" (autor: Philip Roth)


"Gambit królowej" (odcinek "Openings") - Scott Frank

Na podstawie powieści "Gambit królowej" (autor: Walter Tevis)


"Unorthodox" (odcinek pierwszy) - Anna Winger

Na podstawie autobiografii "Unorthodox: The Scandalous Rejection of My Hasidic Roots" (autorka: Deborah Feldman)


35. Joel Fry (Yesterday, Gra o tron) zagra w Persuasion, nowej ekranizacji powieści Jane Austen Perswazje. W roli głównej wystąpi Sarah Snook (Sukcesja).


Bohaterką książki jest Anne Elliot (Snook), która lata temu odrzuciła oświadczyny młodego oficera marynarki, Fredericka Wentwortha (Fry). Ten wraca z wojny jako bogaty i odznaczony kapitan. Prowokuje to Anne do refleksji nad straconymi szansami i własną nieodwzajemnioną miłością.


Persuasion wyreżyseruje Mahalia Belo (serial Requiem), dla której będzie to pełnometrażowy debiut. Scenariusz przygotowuje Jessica Swale (Summerland). Projekt powstanie dla studia Searchlight Pictures

36. Chris Messina (Ptaki Nocy) zagra jedną z głównych ról w filmie ISS. W obsadzie są również: Pilou Asbæk (W strefie wojny), John Gallagher Jr. (Głębia strachu), Costa Ronin (Pewnego razu... w Hollywood) i Maria Mashkova (McMafia).


Film opowiadać będzie o grupie astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pewnego dnia z Ziemi dociera do nich niepokojący komunikat, który zapowiada zagrożenie dla ich misji, a może i życia.


ISS wyreżyseruje Gabriela Cowperthwaite (Przyjaciel domu). Scenariusz przygotował stawiający pierwsze profesjonalne kroki w Hollywood Nick Shafir

37. Znamy daty tegorocznej edycji Festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Święto kina niezależnego odbędzie się od 11 do 20 czerwca 2021. Najlepsze autorskie filmy z całego świata, fascynujące rozmowy, pytania, które trafiają w sedno i odpowiedzi otwierające kolejne wątki, a to wszystko w duchu powrotu do kin. Naszymi przewodnikami po współczesnym świecie będą reżyserki i reżyserzy, którzy stawiają na mocne kino i nie boją się eksperymentów. Magia wielkiego ekranu wraca i przypomina o swojej sile.


Mastercard OFF CAMERA ma swoje stałe miejsce na festiwalowej mapie miasta. Po raz kolejny widzowie będą mogli wziąć udział w projekcjach w kinach plenerowych i spotykać się z ulubionymi twórcami zarówno wirtualnie, jak i na miejscu - w Krakowie.


Programerzy pracują nad nowymi sekcjami specjalnymi. Nie zabraknie sprawdzonych cykli: "Panorama", "Festiwalowe Hity" czy "Amerykańscy Niezależni". Szczególne emocje będą budzić Konkurs Główny "Wytyczanie Drogi" i Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. Podczas 14. Mastercard OFF CAMERA nie zabraknie również OFF SCENY i rozmów w ramach OFF CAMERA PRO INDUSTRY. Nie zawiodą się także wielbiciele SerialConu. Po raz kolejny połączą się perspektywy twórców i fanów tego, co dzieje się na małym ekranie.


Do zobaczenia od 11 do 20 czerwca: w sieci i w Krakowie. Więcej szczegółów na temat nowej formuły Festiwalu już niebawem na www.offcamera.pl

38. W Warszawie po raz 28. ogłoszono laureatów Paszportów Polityki - nagród dla przedstawicieli świata kultury przyznawanych przez redakcję tygodnika "Polityka". W kategorii "Film" został wyróżniony Piotr Domalewski, reżyser i scenarzysta świetnego Jak najdalej stąd.


Reżysera nagrodzono za konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji


Domalewski ma również na koncie obsypane nagrodami oraz docenione przez krytykę i widzów 60 kilo niczego i Cichą noc. Poniżej znajdziecie podcast, w którym reżyser oraz aktorka Zofia Stafiej byli gośćmi Łukasza Muszyńskiego z Filmwebu

39. HBO Max i Warner Bros. zaprezentowały nowy klip promujący tegoroczne premiery studia, które jednocześnie będzie można obejrzeć na platformie.


Dzięki temu fani dostali kolejny zestaw bardzo krótkich urywków z tak wyczekiwanych widowisk jak Diuna, The Suicide Squad i Mortal Kombat

40. Alyssa Milano zagra główną rolę w filmie Brazen Virtue będącym ekranizacją powieści Nory Roberts Bezwstydna cnota. Film dla platformy Netflix wyreżyseruje Monika Mitchell. Znana autorka kryminałów Grace McCab przyjeżdża w odwiedziny do siostry. Kathleen jest w trudnej sytuacji życiowej - walczy o prawo opieki nad synem, ale nie stać jej na wytoczenie procesu byłemu mężowi. Zdesperowana nauczycielka dorabia pracą w seks-telefonie. Niedługo po przyjeździe siostry zostaje brutalnie zgwałcona i zamordowana. Grace jest wstrząśnięta śmiercią Kathleen. Nie zamierza czekać bezczynnie na wynik śledztwa, wbrew ostrzeżeniom przystojnego śledczego Eda Jacksona. Postanawia zwabić psychopatycznego zabójcę w pułapkę, w której ona sama będzie przynętą

41. Mandy Patinkin (Homeland) i Lena Dunham (Dziewczyny) zagrają w filmie Iron Box, który wyreżyseruje Niemka Julia von Heinz.


To ekranizacja powieści Too Many Men autorstwa australijskiej pisarki Lily Brett. Jej bohaterką jest nowojorska bizneswoman, która postanawia zabrać swojego starzejącego się ojca do jego ojczystej Polski. Kobieta ma nadzieję zgłębić swoje żydowskie korzenie. Akcja rozgrywa się w 1990 roku, tuż po upadku Muru Berlińskiego.


Sednem filmu jest relacja między ojcem i córką. Oprócz wszystkich problemów na linii rodzic-dziecko mamy tu jeszcze jeden konflikt: ojciec, który przetrwał Holocaust w Polsce, nie potrafi o tym opowiedzieć, wyjaśnia producent Fabian Gasmia.


Projekt jest na etapie finansowania. W planach są zdjęcia w Polsce w przyszłym roku.


Najnowszy film von Heinz, Und morgen die ganze Welt, jest tegorocznym niemieckim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy

42. Jesus Colmenar został wybrany na stanowisko reżysera thrillera Sabine. Będzie to opowieść o młodej detektyw, która tropi seryjnego mordercę i orientuje się, że być może jest to ktoś, kogo powinna chronić

43. Faizon Love dogadał się z Universal Pictures I wycofał pozew o rasizm. Szczegóły ugody nie zostały ujawnione. Przypomnijmy, że aktor uznał za przejaw rasizmu usunięcie czarnoskórej pary z międzynarodowej wersji plakatu filmu Raj dla par

44. Sean Young dołączyła do obsady thrillera Heather. Jest to historia mężczyzny, który ulega urokowi pewnej kobiety. Sytuacja wymyka się spod kontroli, kiedy bohater odkrywa, że zna kobietę. W liceum znęcał się nad nią. Tyle że wtedy była chłopakiem

45. Biegnij, Uje, biegnij i Nie tak miało być zdobyły po trzy Złote Żuki, najważniejsze filmowe nagrody Szwecji

46. Craig Johnson został wybrany na reżysera komediowego horroru o tematyce LGBTQ The Parenting dla New Line. Autorem scenariusza jest znany z Saturday Night Live Kent Sublette. Szczegóły fabuły są trzymane w tajemnicy. Ma podobno przypominać Poznaj mojego tatę

47. W sieci zadebiutowało pierwsze zdjęcie Kristen Stewart w dramacie biograficznym Spencer. Gwiazda cyklu Saga Zmierzch wciela się w księżną Dianę.


Akcja filmu rozgrywa się na początku lat 90. w trakcie ostatnich świąt Bożego Narodzenia spędzonych przez główną bohaterkę w królewskiej rezydencji Windsorów w Norfolk. To właśnie wtedy Diana podjęła decyzję, że rozwodzi się z księciem Karolem.


Za kamerą stoi twórca Jackie, Pablo Larraín. Scenariusz napisał Steven Knight (Peaky Blinders, Locke). Autorem muzyki będzie Jonny Greenwood (Nić widmo, Aż poleje się krew).


- Wszyscy dorastaliśmy, przynajmniej ja w moim pokoleniu, czytając bajki i starając się zrozumieć, czym one są - stwierdził Larraín w rozmowie z serwisem Deadline - Zwykle zjawia się książę i proponuje księżniczce, by wzięła z nim ślub i z czasem została królową. To jest bajka. Kiedy ktoś decyduje się nie być królową i mówi, że wolałby pozostać sobą, jest to ważna decyzja. Bajka wywraca się do góry nogami. Zawsze mnie to dziwiło. Uważałem, że to musiał być bardzo trudny wybór. Oto sedno mojego filmu.


Premiera jesienią

48. W marcu na serwisie Amazon Prime Video zadebiutuje animowany serial Invincible oparty na popularnym komiksie Roberta Kirkmana. Wcale nie oznacza to jednak, że pełnometrażowy film o superbohaterze nie powstanie. Wciąż jest on w planach i ma być niepowiązany z serialem.


O tym, że film jest w przygotowaniu, poinformowano po raz pierwszy w 2017 roku. Nad scenariuszem mieli pracowali wówczas Seth Rogen i Evan Goldberg, twórcy serialu Preacher. Mówiło się też o tym, że duet może nawet stanąć a kamerą. Sam Kirkman zdradził właśnie, że nic się w tej kwestii nie zmieniło.


Mieliśmy tyle szczęścia, że plan ekranizacji Invincible rozwinął się dwutorowo. W tej chwili mamy animację na Amazonie, która niedługo zadebiutuje. Równolegle rozwijamy projekt cyklu filmowego dla studia Universal. Seth Rogen i Evan Goldberg wciąż są zaangażowani w projekt, wyjaśnił twórca komiksowego pierwowzoru. Te dwie rzeczy dzieją się równolegle, co jest w sumie dość dziwne. Ale były już filmy o Spider-Manie wyświetlane w tym samym czasie, co seriale o Spider-Manie. Myślę więc, że jesteśmy w dobrym towarzystwie.


Obie wersje nie będą jednak ze sobą połączone. Między filmem a serialem będą znaczące różnice. Łatwo będzie je od siebie odróżnić, dodał Kirkman. Pracujemy nad tym, by obie wersje mogły istnieć równocześnie i nawzajem się dopełniać.


Scenarzysta zdradził jednak, że projekt jest wciąż na bardzo wczesnym etapie rozwoju, więc na ewentualną premierę jeszcze trochę poczekamy.


Komiks Invincible opowiada o normalnym licealiście, którego ojciec jest jednym z najpopularniejszych superbohaterów na planecie. Chłopak sam zaczyna odkrywać u siebie moce. Seria powstała dla wydawnictwa Image Comics. Kirkman stworzył również komiksowy pierwowzór serialu The Walking Dead

49. W rozmowie z serwisem Digital Spy Patrick Stewart ujawnił, że spotkał się z szefostwem Marvela w sprawie powrotu do roli profesora Xaviera. Niestety, szanse na to, by aktor dołączył do wielkiej rodziny MCU, są raczej nikłe.


Kilka miesięcy temu spotkałem się z Kevinem Feige'em i prowadziliśmy długie, długie rozmowy - wyznał Stewart - Były też pewne propozycje i sugestie, w tym dotyczące Charlesa Xaviera. Oto problem ... Gdybyśmy nie nakręcili Logana, prawdopodobnie byłbym gotów jeszcze raz wsiąść na wózek inwalidzki i być Charlesem Xavierem. Ale Logan wszystko zmienił.


SPOILER ALERT: Przypomnijmy: akcja Logana rozgrywa się w przyszłości, gdy mutanci niemal wyginęli, a ci, którzy przeżyli, zostali zmuszeni do ukrywania swoich mocy. Grany przez Hugh Jackmana Wolverine opiekuje się schorowanym, cierpiącym na nieznaną chorobę mózgu Xavierem. W środku filmu profesor X zostaje zamordowany przez złego klona Wolverine'a, X-24. Po premierze filmu Stewart przyznał: To chyba koniec mojej przygody z tą serią. Rzecz w tym, iż w gatunku science fiction i fantasy nigdy, przenigdy nie można powiedzieć, że to już koniec.


Przez lata marka X-Men należała do studia 20th Century Fox. Gdy w styczniu 2019 roku zostało ono wchłonięte przez Disneya, kontrolę nad postaciami mutantów przejął Marvel. Na razie nie wiadomo, kiedy profesor X i spółka zadebiutują w MCU

50. Top 15 filmów do matury wg Filmwebu (w rankingu m.in. Joker, Skazani na Shawshank, Green Book, Dzień Świra i Forrest Gump)

51. Corey Hawkins (6 Underground) został gwiazdą filmu The Last Voyage of the Demeter. Za kamerą stanie André Øvredal (Upiorne opowieści po zmroku).


Demeter to nazwa statku, na którym Drakula z powieści Brama Stokera podróżuje z Transylwanii do Anglii. Statek rozbił się u wybrzeży Whitby pozbawiony załogi i z martwym kapitanem na pokładzie. Świadectwem mrocznych wydarzeń był dziennik pokładowy, w którym kapitan opisywał kolejne przypadki tajemniczych zniknięć i śmierci członków załogi. Film ma pokazać całą "prawdę" o tych wydarzeniach.


O The Last Voyage of the Demeter piszemy co jakiś czas niemal od dwóch dekad. W przeszłości reżyserami projektu byli m.in.: Robert Schwentke, Marcus Nispel, David Slade i Neil Marshall. Z kolei w różnych momentach w obsadzie byli: Viggo Mortensen i Ben Kingsley.


Autorem najnowszej wersji scenariusza jest Zak Olkewicz

52. Dennis Quaid (Dotknij nieba) zagra w kolejnym filmie skierowanym do chrześcijańskiej widowni. Projekt nosi tytuł On A Wing And A Prayer.


Fabuła inspirowana jest prawdziwą historią Douga White, który wraz z rodziną leciał samolotem. W trakcie lotu pilot niespodziewanie zmarł. White musiał przejąć stery, by uratować swoich bliskich przed śmiercią.


Za kamerą stanie Sean McNamara (Psy i koty 3: Łapa w łapę). Scenariusz przygotował Brian Egeston (Perfect Harmony)

53. Ruby Rose (Batwoman) dołączyła do obsady komedii 1UP. Przejęła rolę, którą pierwotnie powierzono Elliotowi Page'owi.


Bohaterką filmu będzie Vivian Lee (Paris Berelc), która ze względu na seksizm decyduje się odejść ze zdominowanego przez mężczyzn uczelnianego zespołu e-sportowego. Dziewczynie zależy jednak na stypendium, postanawia więc stworzyć żeńską drużynę będącą konkurencją dla chłopaków. Z pomocą tajemniczej trenerki (Rose) młoda kobieta rekrutuje ekipę odmieńców. Wkrótce skopią oni tyłki poważnym graczom.


Całość wyreżyseruje Za kamerą stanie Kyle Newman (Zabójcza)

54. Poznaliśmy obsadę długo oczekiwanej adaptacji Sandmana autorstwa Neila Gaimana. Netflix opublikował na Twitterze grafikę, która dla wielu fanów może być pełna niespodzianek. Gwendoline Christie (Gra o tron) zagra dla przykładu Lucyfera Morningstara, który w oryginale przybiera męską postać.


Cieszy angaż Charlesa Dance'a w roli Rodericka Burgessa, a kontrowersji raczej nie będzie w przypadku ulubieńca fanów, czyli Koryntczyka. Wcieli się w niego Boyd Holbrook (Narcos). Z kolei, o czym donosiliśmy już wcześniej, najważniejszą gwiazdą produkcji będzie Tom Sturridge (Czekając na wieczność, Radio na fali), który zagra rolę Snu znanego także jako Morfeusz.


Showrunnerem i scenarzystą serialu jest Allan Heinberg (Wonder Woman, Skandal). Odcinek pilotowy napisał wspólnie z Davidem S. Goyerem i samym Gaimanem. Projekt powstaje dla Netfliksa. Będzie to jedna z najdroższych produkcji w historii streamingowego giganta.


Zdjęcia ruszyły w październiku w Wielkiej Brytanii. Pierwszy sezon ma liczyć 11 odcinków.


Głównym bohaterem komiksowego Sandmana jest Sen - personifikacja władcy krainy marzeń sennych. W komiksie najczęściej nazywany jest imieniem Morfeusza, choć występuje także pod innymi nazwami. Jest jednym z siedmiorga rodzeństwa Nieskończonych, z których każde utożsamia jeden z elementów rzeczywistości: Los, Śmierć, Zniszczenie, Rozpacz, Pożądanie i Malignę, która kiedyś była Marzeniem. Sen, uwolniony po wielu latach niewoli u brytyjskiego maga z początku XX wieku, musi odbudować swoje zniszczone królestwo. Dopadają go jednak zmory z przeszłości, musi stawiać czoła konsekwencjom swoich dawnych postępków

55. Ponad dwie dekady po premierze Requiem dla snu, reżyser Darren Aronofsky i aktor Jared Leto znów połączą siły na planie Adrift - najnowszej produkcji studia Blumhouse.


Będzie to adaptacja krótkiego opowiadania autorstwa Kojiego Suzuki - twórcy powieściowego The Ring oraz zbioru Dark Water, z którego pochodzi Adrift. Jego akcja rozgrywa się na morzu, gdzie załoga kutra rybackiego odpowiada na sygnał SOS z porzuconego jachtu. By odholować jednostkę do portu, główny bohater postanawia stanąć za jej sterami. Wkrótce dowiaduje się, dlaczego reszta załogi jest przerażona odkryciem i chciałaby jak najszybciej wrócić do domu.


Leto był zainteresowany scenariuszem już 10 lat temu i właśnie tyle czasu zajęło mu zabezpieczenie praw do adaptacji.


Dla Aronofsky'ego będzie to kolejny projekt po ogłoszonym niedawno The Whale z Brendanem Fraserem w roli głównej.


To ekranizacja sztuki, której autorem jest Samuel D. Hunter. Jej bohaterem jest dwustukilowy zajadający się na śmierć odludek. Mężczyzna nawiązuje kontakt ze swoją dawno niewidzianą córką i odkrywa, że ta jest zgryźliwą oraz nieszczęśliwą nastolatką. The Whale opowiada o ostatniej szansie na odkupienie oraz odkrywaniu piękna w najmniej oczekiwanych miejscach

56. Cicely Tyson (pl), nominowana do Oscara aktorka znana m.in. z filmów Sounder i Służące oraz serialu Sposób na morderstwo, zmarła 28 stycznia. Dwa dni wcześniej ukazała się jej autobiografia Just as I Am. Miała 96 lat.


Tyson urodziła się w 1924 roku w Nowym Jorku. Karierę w showbiznesie rozpoczęła jako modelka. Pierwsze aktorskie kroki stawiała na scenie, grając w off-broadwayowskich przedstawieniach. Początkiem jej ekranowych sukcesów był występ u boku George'a C. Scotta w serialu East Side/West Side (1963-1964). To jeden z pierwszych przypadków w historii, gdy czarna aktorka miała regularną rolę w serialu telewizyjnym.


Grała w serialach Korzenie (1977), Martin Luther King (1978), House of Cards i Sposób na morderstwo. W jej filmografii znajdują się Serce to samotny myśliwy (1968), Smażone zielone pomidory (1991) i Służące (2011). Wystąpiła też w serii popularnych filmów Tylera Perry'ego, m.in. Z pamiętnika wściekłej żony (2005), Moja wielka wściekła rodzina (2006) i Małżeństwa i ich przekleństwa 2 (2010). Jej ostatni film nakręcony z Perrym to Upadek Grace z 2020 roku.


W latach 1981-1988 była żoną Milesa Davisa.


Cicely Tyson - najważniejsze role i nagrody


W 1974 roku Tyson została pierwszą Afroamerykanką, która zdobyła nagrodę Emmy. Wyróżniono ją wówczas za występ w filmie telewizyjnym Autobiografia panny Jane Pittman (1974), gdzie wcieliła się w kobietę, której oczami oglądamy losy czarnego narodu w Ameryce na przestrzeni lat. W 1994 ponownie zdobyła Emmy - tym razem za występ w miniserialu Wdowa po konfederacie mówi wszystko (1994). W toku kariery zebrała jeszcze 11 nominacji do tej nagrody.


W 1973 otrzymała nominację do Oscara w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa za występ w filmie Sounder (1972). W 2018 roku zdobyła honorowego Oscara za całokształt twórczości podczas ceremonii tzw. Nagród Gubernatorów.


W 2013 wyróżniono ją nagrodą Tony za występ w spektaklu The Trip to Bountiful, o zagraniu w którym marzyła od lat

57. Timothée Chalamet planuje ponownie połączyć siły z reżyserem Tamtych dni, tamtych nocy, Lucą Guadagnino. Gwiazdor negocjuje główną rolę w nowym filmie włoskiego twórcy zatytułowanym Bones & All.


Fabuła przedsięwzięcia trzymana jest na razie w tajemnicy. Wiadomo jedynie, że film będzie połączeniem melodramatu oraz kina grozy. Ekranową partnerką Chalameta miałaby być Taylor Russell (Zagubieni w kosmosie, Tacy właśnie jesteśmy). Scenariusz napisał David Kajganich (Suspiria).


Występ w Tamtych dniach, tamtych nocach okazał się przełomowym momentem w karierze Chalameta. Za rolę nastoletniego Elia aktor otrzymał m.in. nominacje do Oscara i Złotego Globu.


Chalameta zobaczymy w tym roku w dwóch wyczekiwanych produkcjach: komediodramacie Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun oraz superprodukcji science fiction Diuna

58. Quiz Filmwebu sprawdzający znajomość ekranizacji dzieł Stephena Kinga

59. Dakota Johnson zagra w filmie Am I Ok?. Za kamerą staną Tig Notaro i Stephanie Allynne.


Film opowie o dwóch najlepszych przyjaciółkach, Lucy i Jane, które są przekonane, że wiedzą o sobie wszystko, co można wiedzieć. Kiedy Jane ogłasza, że opuszcza Los Angeles, by pracować w Londynie, Lucy ujawnia skrywany od dawna sekret. Ich relacja staje pod znakiem zapytania.


W obsadzie są również Sonoya Mizuno, Jermaine Fowler, Whitmer Thomas, Molly Gordon, June Diane Raphael, Sean Hayes i również Tig Notaro.


Scenariusz napisała Lauren Pomerantz (Community). Zdjęcia mają ruszyć 1 lutego w Los Angeles

60. Zach Braff (Hoży doktorzy, Gdybym tylko tu był) zagra u boku Gabrielle Union w filmie Fałszywa dwunastka, nowej wersji komedii z 2003 roku, która powstaje dla platformy Disney+.


Będzie to opowieść o perypetiach wielodzietnej rodziny. Union wcieli się w matkę, a Braff - w ojca. W filmie z 2003 roku i jego kontynuacji zagrali Steve Martin i Bonnie Hunt. Był on z kolei inspirowany hitem Cheaper by the Dozen z lat 50.


Reżyseruje Gail Lerner (Grace i Frankie). Scenariusz napisał Kenya Barris (Czarno to widzę). Premierę zaplanowano na przyszły rok

61. Organizacja GLAAD, walcząca o równouprawnienie środowisk LGBTQ, przyznała nominacje do swoich dorocznych nagród medialnych. W tym roku ceremonia wręczenia statuetek będzie miała charakter wirtualny i odbędzie się w kwietniu.


Nominacje w kategoriach filmowych i serialowych znajdziecie poniżej. Pełna lista.FILM - SZEROKA DYSTRYBUCJA

"Szkoła czarownic: Dziedzictwo"

"Świąteczny szok"

"Ma Rainey: Matka bluesa"

"The Old Guard"

"Bal"


FILM - WĄSKA DYSTRYBUCJA

"Amonit"

"A potem tańczyliśmy"

"Chłopcy z paczki"

"Więcej niż myślisz"

"I Carry You With Me"

"Tani cwani"

"Życie przed sobą"

"Lingua Franca"

"Monsoon"

"Przygody młodego wilkołaka"


DOKUMENT

"Circus of Books"

"Disclosure"

"Equal"

"Bo nie wiedzą co czynią"

"Howard"

"Mucho, mucho amor: Legenda Waltera Mercado"

"Krzycz, kochana! Mój Koszmar z ulicy Wiązów"

"Visible: Out on Television"

"We Are The Radical Monarchs"

"Witamy w Czeczenii"


SERIAL KOMEDIOWY

"Big Mouth"

"Już nie żyjesz"

"Everything's Gonna Be Okay"

"Harley Quinn"

"Love, Victor"

"Saved by the Bell"

"Schitt's Creek"

"Sex Education"

"Supermarket"

"Twenties"


SERIAL DRAMATYCZNY

"9-1-1: Teksas"

"Obsesja Eve"

"P-Valley"

"Ratched"

"Star Trek: Discovery"

"Supergirl"

"The Umbrella Academy"

"Vida"

"Dzicz"

"Wynonna Earp"


SERIAL ANIMOWANY DLA DZIECI I RODZINY

"Craig znad Potoku"

"Diary of a Future President"

"First Day"

"Kipo i Dziwozwierzę"

"Harmidom"

""Mary Anne Saves the Day" The Baby-Sitters Club"

Odcinek "Obsidian" Adventure Time: Distant Lands

"Sowi dom"

"She-Ra i Księżniczki Mocy"

"Steven Universe"


FILM TELEWIZYJNY

"Alice Júnior"

"Zła edukacja"

"The Christmas House"

"The Christmas Setup"

"Dashing in December"

"La leyenda negra"

"The Thing About Harry"

"Wujek Frank"

"Test na przyjaźń"

"Twoje imię wyryte jest we mnie"


SERIAL LIMITOWANY LUB ANTOLOGIA

"Nadajemy z Gdzie Indziej"

"Nawiedzony dwór w Bly"

"Hollywood"

"Mogę cię zniszczyć"

"Małe ogniska"


62. Ethan Hawke zagra jedną z głównych ról w horrorze The Black Phone. Za kamerą stanie Scott Derrickson, z którym aktor miał okazję pracować wcześniej przy filmie Sinister.


Scenariusz powstał w oparciu o opowiadanie Joe Hilla pt. Czarny telefon ze zbioru Upiory XX wieku. Jego bohaterem jest chłopiec, który zostaje uprowadzony i uwięziony w dźwiękoszczelnej piwnicy wypełnionej szczątkami poprzednich ofiar porywacza. Gdy zapada zmrok, w pomieszczeniu rozbrzmiewa dzwonek tytułowego zabytkowego telefonu. Gdy bohater odbiera połączenie, w słuchawce słyszy głosy zmarłych.


Hawke wcieli się w rolę porywacza. Zdjęcia ruszają w lutym w Północnej Karolinie. W obsadzie znaleźli się także Mason Thames, Jeremy Davis i Madeleine McGraw. Film powstaje dla specjalizującego się w kinie grozy studia Blumhouse.


Hawke'a zobaczymy wkrótce m.in. w serialu Marvela Moon Knight oraz remake'u dreszczowca Winni

63. Znana z cyklu Piła Shawnee Smith zagra jedną z głównych ról w świątecznej komedii Christmas vs The Walters. W obsadzie są również: Dean Winters, Chris Elliott i Bruce Dern.


Smith wcieli się w Diane Walters, która co roku cierpi na obsesję przygotowania idealnych świąt. W tym roku będzie to szczególnie trudne. Jej mąż w interesach wyjechał z miasta. Ona sama jest w ciąży z bliźniakami i zgodnie z zaleceniami lekarza powinna leżeć w łóżku. Jak tu jednak leżeć, kiedy do świąt pozostało 200 godzin, a jej nemezis z sąsiedztwa nie próżnuje...


Za kamerą stanie Peter D'Amato

64. Julie Bowen, Gemma Brooke Allen, Nick Thune, Jackson Rathbone znaleźli się w obsadzie filmu Mixtape. Jego akcja rozgrywać się będzie przed kryzysem Y2K opowie o 12-latce, która odnalazła kasetę z nagraniami przygotowanymi przez jej rodziców, kiedy ci byli nastolatkami. Ponieważ rodzice nie żyją, jest to jedyna forma nawiązania przez dziewczynę kontaktu z nimi

65. Trevor Noah ma pomysł na animację, którą przygotuje Paramount. Scenariusz na bazie jego idei przygotują Jonathan Groff i Jon Pollack

66. Corey Stoll, Nicole Beharie i Tovah Feldshuh dołączyli do obsady Scenes from a Marriage. Jest to amerykański remake słynnego serial Ingmara Bergmana Sceny z życia małżeńskiego

67. Sofia Bryant zagra główną rolę w filmie Never Better. Jest to opowieść o młodej kobiecie cierpiącej na mukowiscydozę, przez co cały czas ona i wszyscy w jej otoczeniu muszą przestrzegać ścisłego reżimu sanitarnego. Kiedy jej przyjaciółka łamie zasada, życie bohaterki wywraca się do góry nogami

68. Znamy datę premiery filmu Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera! Reżyserska wersja komiksowego widowiska z 2017 roku zadebiutuje 18 marca w amerykańskim HBO Max oraz europejskich serwisach HBO, w tym HBO GO w Polsce.


W sieci zadebiutowały trzy nowe plakaty promujące film.

Jak czytamy w informacji prasowej, premierze filmu mają towarzyszyć dodatkowe wydarzenia na platformach WarnerMedia oraz DC, w tym premiera ścieżki dźwiękowej wydanej przez WaterTower Music, specjalne akcje od WB Games czy wyjątkowa kolekcja produktów z Warner Bros. Consumer Products.


W filmie Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera Bruce Wayne (Ben Affleck), chcąc mieć pewność, że poświęcenie Supermana (Henry Cavill) nie poszło na marne, łączy siły z Dianą Prince (Gal Gadot), by zwerbować zespół superbohaterów, którzy ochronią świat przed zbliżającym się niebezpieczeństwem o katastrofalnych rozmiarach. Zadanie okazuje się jednak trudniejsze, niż to sobie wyobrażał, ponieważ każdy z członków tej ekipy musi stawić czoła demonom własnej przeszłości. Tylko pokonanie tych przeszkód, pozwoli im stworzyć bezprecedensową grupę bohaterów. Może być jednak za późno, by w końcu zjednoczeni - Batman (Affleck), Wonder Woman (Gadot), Aquaman (Jason Momoa), Cyborg (Ray Fisher) i Flash (Ezra Miller) - byli w stanie uratować planetę przed Steppenwolfem, DeSaadem, Darkseidem i ich zbrodniczymi zamiarami

69. Player to nie tylko wyjątkowe programy i seriale, ale hity prosto z kina! Biblioteka filmowa jest nieustannie poszerzana o nowe tytuły. Zarówno te prosto z afisza, jak i klasyki polskiej oraz zagranicznej produkcji. Oto przegląd najciekawszych propozycji, które można oglądać w pakiecie START VOD – czyli bez żadnych dodatkowych opłat.


Kolekcja Listów do M. Premiera najnowszej części!


Tych tytułów nie trzeba nikomu przedstawiać! To bez wątpienia najbardziej kultowe polskie love story! Mel, Karina, Szczepan, Wojtek i inni od lat bawią i rozczulają rodzimą publiczność, szczególnie w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Ale w Playerze można do nich wracać o dowolnej porze także roku! To jednak nie wszystko! Premiera najnowszej – czwartej już części – odbędzie się właśnie na Playerze. Pierwszy raz ten megahit wchodzi nie do kin, a od razu do dystrybucji internetowej. Debiut już 1 lutego!

Polskie komedie romantyczne


Listy do M. to nie jedyne romantyczne propozycje w pakiecie START VOD. Player to prawdziwa kopalnia kontentu typu feel good. W serwisie znajdują się m.in. Całe szczęście, Podatek od miłości, Miłość jest wszystkim oraz Planeta singli – część pierwsza i druga.


"Na bank się uda"


Kolejną propozycją Playera dla wszystkich subskrybentów jest komedia Na bank się uda. Doskonale przygotowani, uzbrojeni po zęby i w maskach na twarzy, pod okiem kamer monitoringu wchodzą do banku i włamują się do podziemnego sejfu. Kiedy policja przyjeżdża na miejsce, ze zdziwieniem stwierdza, że nic nie zginęło. Ale czy na pewno? I tak splatają się losy trzech staruszków, młodego hakera i policyjnego informatyka. Jest i piękna dziewczyna. Pozostaje tylko pytanie, co czeka ich na końcu tej przygody, nagroda czy więzienna cela?


"1800 gramów"


Głośna polska produkcja 1800 gram również znajduje się w Playerze. To historia Ewy (Magdalena Rożczka), dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Kobieta szuka nowych opiekunów dla dzieci pozbawionych rodzin. Jest wulkanem energii, potrafi wyważyć każde drzwi i nagiąć każdy przepis, aby im pomóc. Tuż przed Bożym Narodzeniem w jej życiu pojawia się niezwykła dziewczynka – Nutka, niemowlę pozostawione przez matkę. Dla jej dobra Ewa gotowa jest zrobić wszystko, nawet poświęcić siebie, swoją karierę i szansę na miłość Nie spodziewa się, że wkrótce przez jej życie przetoczy się prawdziwa lawina emocji, na którą nie przygotowało jej nic, czego do tej pory doświadczyła. Czy bezinteresownie ratując jeden mały świat, można uratować również siebie?


"Amok"


Amok to film w reżyserii Kasi Adamik. Rybacy wyławiają z Odry zmasakrowane ciało. Przerażające odkrycie zostaje nagłośnione przez media i trafia do wszystkich serwisów informacyjnych w kraju. Ofiarą okazuje się architekt Mariusz Roszewski, jednak winnych zbrodni nie udaje się odnaleźć i sprawa – z braku dowodów – trafia do policyjnego archiwum X. Cztery lata później anonimowy donos wiąże zabójstwo Roszewskiego z fabułą opublikowanej powieści. Rolę autora powieści zagrał Mateusz Kościukiewicz. Autentyczność doniesień postanawia zbadać inspektor Jacek Sokolski (Łukasz Simlat), dociekliwy funkcjonariusz z mroczną przeszłością. Policjant szybko odkrywa podobieństwa między zabójstwem a opisaną w książce zbrodnią. A w toku śledztwa poznaje również samego autora powieści. Ich spotkanie rzuci nowe światło na sprawę i rozpocznie emocjonujący pojedynek pomiędzy pisarzem i Sokolskim – dwójką bardzo silnych osobowości, nieustannie balansujących na granicy dobra i zła. W intrydze, w której fikcja wymiesza się z rzeczywistością, a kłamstwo i prawda przestaną być możliwe do odróżnienia, zwycięzca może być tylko jeden.


"Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej"


Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej to filmowa opowieść o uznanej lekarce oraz autorce najpopularniejszego w Polsce poradnika o miłości. Losy Michaliny śledzimy na trzech różnych etapach jej życia, które doprowadziły ją do napisania i wydania książki. Wisłocka rozprawiając się z konserwatywnymi stereotypami i wszechobecną ignorancją, zrewolucjonizowała życie seksualne całego kraju.


"Aż po grób"


Międzynarodowa produkcja oparta na historii, która wydarzyła się naprawdę! W domu pogrzebowym pojawia się klient, który chce wyprawić stypę z wielką pompą – a do tego płaci gotówką! Jedyny haczyk – ów pogrzeb ma się odbyć za życia zleceniodawcy, ale w słowniku Franka Quinna (rozbrajająca rola Billa Murraya), właściciela biznesu, nie ma słowa niemożliwe. Tym bardziej, że niecodziennym klientem jest najbardziej tajemnicza postać w okolicy, Felix Bush (rola życia zdobywcy Oscara, Roberta Duvalla). Bo Felix Bush miał swój plan. Plan, aby opowiedzieć największą tajemnicę swojego życia i chciał to zrobić z rozmachem!


Oprócz wymienionych tytułów, do Playera dołączy także cała kolekcja filmów Monolith Studios. Obrazy pojawią się w serwisie niedługo.


Oglądaj kolekcję "Filmowe hity na wyciągniecie ręki" w player.pl

70. Wytwórnia Paramount oraz należące do J.J. Abramsa studio Bad Robot ogłosiły, że trwają prace nad kontynuacją widowiska Cloverfield znanego w Polsce pod tytułem Projekt: Monster. Scenariusz pisze showrunner serialowego spin-offu The Batman, Joe Barton.


Oryginał z 2008 roku opowiadał historię pięciorga nowojorczyków, którzy muszą walczyć o przetrwanie, gdy miasto atakuje gigantyczny potwór. Za kamerą stanął nieznany wówczas szerokiej publiczności Matt Reeves, który w kolejnych latach nakręcił m.in. dwie części Planety małp oraz The Batman. Realizacja Cloverfield trzymana była w ścisłej tajemnicy, zaś premierę poprzedziła nowatorska wiralowa kampania marketingowa. Film okazał się dużym hitem, zarabiając 172 miliony dolarów przy zaledwie 25-milionowym budżecie. Zainicjował również nowe ekranowe uniwersum, w skład którego wchodzą Cloverfield Lane 10 oraz Paradoks Cloverfield.


Producenci nie chcą na razie zdradzać, o czym opowie nowy film. Wiadomo jedynie, że w przeciwieństwie do oryginału sequel nie będzie zrealizowany w konwencji "found footage".


W filmografii Bartona znajdziemy m.in. serial kryminalny "Giri/Haji", dreszczowiec SF "iBoy" oraz horror "Rytuał"

71. W nocy po długiej chorobie 28 stycznia zmarł Ryszard Kotys. Aktor filmowy i teatralny zadebiutował w Pokoleniu Andrzeja Wajdy. Grał m.in. w filmach Agnieszki Holland (Aktorzy prowincjonalni, Kobieta samotna), Juliusza Machulskiego (Vabank, Vabank II, czyli riposta, Kingsajz), Piotra Szulkina (Golem, O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji) czy Wojciecha Jerzego Hasa (Rękopis znaleziony w Saragossie, Lalka). Widzowie zapamiętają go przede wszystkim z roli Mariana Paździocha w popularnym serialu Świat według Kiepskich. W sąsiada Ferdynanda Kiepskiego aktor wcielał się od 1999 roku. Role w dubbingu.

Ryszard Kotys jako Marian Paździoch. To właśnie rola w Świecie według Kiepskich przyniosła aktorowi największą popularność.


Ryszard Kotys urodził się 20 marca 1932 roku. W 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Rok później zadebiutował na wielkim ekranie w legendarnym Pokoleniu Andrzeja Wajdy, gdzie spotkał się m.in. z Tadeuszem Łomnickim, Tadeuszem Janczarem, Zbigniewem Cybulskim i Romanem Polańskim. Grę w filmach łączył z występami na deskach teatrów, m.in. gdańskim Teatrze Wybrzeże, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Ludowym w Nowej Hucie czy Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.


Ryszard Kotys – najważniejsze role


Choć za sprawą Świata według Kiepskich Ryszard Kotys kojarzony był przede wszystkim jako aktor komediowy, wcielał się w różnorodne role. Swój talent dramatyczny miał okazję pokazać m.in. w Erratum Marka Lechkiego.

Ryszard Kotys jako ojciec Michała w Erratum.


W ciągu trwającej blisko 70 lat kariery grał w filmach wielu wybitnych reżyserów, m.in. Agnieszki Holland (Aktorzy prowincjonalni, Kobieta samotna), Wojciecha Jerzego Hasa (Rękopis znaleziony w Saragossie, Lalka) czy Juliusza Machulskiego (Vabank, Vabank II, czyli riposta, Kingsajz). Kilkakrotnie współpracował z Sylwestrem Chęcińskim, m.in. przy kultowej komedii Sami swoi, w której wcielił się w sprzedawcę kota, w Wielkim Szu, gdzie zagrał wrocławskiego kanciarza, czy w "Rozmowach kontrolowanych", gdzie wcielił się w zomowca zabierającego Jarząbkowi słuchawkę, aby mówić "rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana".


Ryszard Kotys gościnnie pojawiał się także w wielu popularnych serialach, m.in. Czterej pancerni i pies, Stawka większa niż życie, Dom, Ekipa, Niania czy Hela w opałach. Największą popularność przyniosły mu występy w popularnym serialu Świat według Kiepskich, gdzie wcielał się w Mariana Paździocha – znanego ze słabej głowy do alkoholu sąsiada Ferdynanda Kiepskiego i Arnolda Boczka

72. Przypomnienie o Nagrodach Filmwebu 2021

73. Nowy film o Deadpoolu będzie pierwszym zrealizowanym dla Marvel Studios i grany przez Ryana Reynoldsa superbohater zawita po raz pierwszy do MCU. Gwiazdor ujawnił jednak właśnie, jak miał wyglądać Deadpool 3, zanim studio Fox zostało przejęte przez Disneya. Wygląda na to, że w filmie miał pojawić się Wolverine.


Reynolds ujawnił informację na Twitterze mimochodem, żeby przyciągnąć uwagę do wpisu promującego kampanię społeczną "Bell Let's Talk", która upowszechnia wiedzę na temat chorób psychicznych i zwalcza krążące wokół nich stereotypy.


Sam opis planowanej fabuły filmu brzmi natomiast odlotowo. Zanim Disney kupił Foksa, Deadpool 3 miał być filmem drogi z Deadpoolem i Loganem. W stylu Rashomona. Na serio, napisał Reynolds. Nawiązanie do słynnego filmu Akiry Kurosawy sugeruje, że film prezentowałby wydarzenia z różnych punktów widzenia - być może zobaczylibyśmy, jak Wolverine widzi Deadpoola i vice versa.


Reynolds nie zdradził jednak, jak zaawansowany był wspomniany pomysł i czy to na nim oparty był scenariusz, nad którym mieli swego czasu pracować Rhett Reese i Paul Wernick. Do tego pojawienie się Wolverine'a wymagałoby przekonania do pomysłu Hugh Jackmana, który po Loganie (2017) odwiesił adamantowe pazury do szafy i pożegnał się z rolą.


Po zamianie studiów Deadpool 3 zmienił również scenarzystów. Film piszą obecnie Wendy Molyneux i Lizzie Molyneux-Logelin. Szef Marvel Studios Kevin Feige ujawnił, że widowisko zachowa kategorię wiekową R. Mało prawdopodobne jednak, by projekt trzymał się konceptu "wycieczki z Loganem". Zwłaszcza, że MCU wciąż nie ma własnego Wolverine'a i trudno wyobrazić sobie, by zadebiutował on w taki sposób. Ale kto tam wie: Deadpool wywijał już nie takie numery.


Jak podoba Wam się pomysł ujawniony przez Reynoldsa?

74. 31 stycznia w HBO GO pojawiła się gratka dla fanów komiksów, czyli Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) z Margot Robbie, która powraca jako Harley Quinn.


Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) to pokręcona historia, opowiadana przez samą Harley w stylu, w jakim tylko ona może ją opowiedzieć. Kiedy najbardziej narcystyczny z bandziorów Gotham, Roman Sionis, i jego oddana prawa ręka Zsasz biorą na cel niejaką Cass, w poszukiwania dziewczyny angażuje się całe miasto. Nieprawdopodobny zbieg okoliczności krzyżuje drogi Harley, Łowczyni, Czarnego Kanarka i Renee Montoyi. Cztery diametralnie różniące się kobiety nie mają wyjścia. Muszą współpracować, żeby pokonać Romana

75. (Amerykański Box Office z 1 lutego): W amerykańskich kinach niewiele się zmienia. Co prawda mamy nowy numer jeden, do tego z rekordem otwarcia tego roku, ale wyniki są wciąż dalekie od tego, co widzieliśmy przed rokiem i co obecnie notowane jest w Rosji, Chinach, Japonii, a nawet Indiach.


Do zwycięstwa wystarczyło 4,8 mln dolarów. Na tyle właśnie Warner Bros. szacuje otwarcie dramatu z Denzelem Washingtonem, Ramim Malekiem i Jaredem Leto The Little Things. Jak wspomnieliśmy, jest to najlepsze otwarcie tego roku. Nie jest to jednak najwyższy wynik osiągnięty od początku stycznia (Wonder Woman 1984 miała wpływy powyżej 5 milionów dolarów).


Oczywiście w czasach pandemii wynik The Little Things należy uznać za całkiem niezły. Tym bardziej, że film można obejrzeć bez wychodzenia z domu. Jak wszystkie tegoroczne premiery Warner Bros. obraz jest bowiem dostępny także na HBO Max. Jaką ma oglądalność na platformie? Tego niestety nie wiemy i prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy.


Wciąż świetnie radzą sobie również dostępni w ofercie kina domowego Krudowie 2: Nowa era. Animacja - jako jedyny film w obrębie pierwszej dziesiątki - zanotowała wzrost wpływów (o ponad 2%). Parę tytułów (Wojna z dziadkiem, Monster Hunter) może pochwalić się minimalnymi spadkami (w okolicach 10%).


Pierwsza dziesiątka


(Światowy Box Office z 1 lutego): W światowym box offisie mamy czas ciszy przed burzą, jaką będzie chiński Nowy Rok. Drugi weekend z rzędu na miejscu pierwszym utrzymała się amerykańska animacja Co w duszy gra. Jej weekendowe wpływy szacujemy na 8,9 mln dolarów.


Film pokazywany jest obecnie w zaledwie 13 krajach świata. W większości z nich radzi sobie jednak fantastycznie. W Rosji w porównaniu do otwarcia stracił zaledwie 5%, a w Korei Południowej 11%. W obu tych krajach Co w duszy gra pozostało numerem jeden. Łącznie na koncie animacji jest 85,2 mln dolarów.


Nie ma też zmiany na miejscu drugim. Z niemal identycznymi wpływami co przed tygodniem zajmuje je Wu Han Ri Ye (Big Red Envelope). Komedia romantyczna w czasie drugiego weekendu zarobiła 7,5 mln dolarów.


Z miejsca czwartego na trzecie awansowało widowisko katastroficzne Chai Dan Zhuan Jia 2 (Shock Wave 2). Jego wpływy wzrosły w porównaniu z ubiegłym tygodniem o 200 tysięcy i wyniosły 6,4 mln dolarów. W ten sposób łącznie obraz zgarnął już prawie 189 mln dolarów.


Song Ni Yi Duo Xiao Hong Hua (A Little Red Flower), który przed tygodniem był numerem trzy, tym razem musi zadowolić się pozycją czwartą. Weekendowe wpływy wyniosły 5,5 mln dolarów. Film jeszcze w połowie ubiegłego tygodnia przekroczył granicę 200 milionów łącznych wpływów (obecnie 209,6 mln dolarów). Jest to siódma premiera 2020 roku, której udała się ta sztuka poza Stanami Zjednoczonymi.


Do pierwszej piątki powróciła animacja Wish Dragon (awans z miejsca szóstego). Obraz zarobił w weekend 3,2 mln dolarów. Łącznie na koncie ma zaś 18,9 mln dolarów.


Dzięki debiutowi w Korei Południowej japoński megahit Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen (Demon Slayer The Movie: Mugen Train) awansował z dziewiątej na szóstą lokatę. Obraz zarobił w weekend 2,8 mln dolarów. Film w Korei nie jest jednak wielkim przebojem. Animacja w weekend miała prawie trzykrotnie gorszy wynik od Co w duszy gra. W sumie po pięciu dniach wyświetlania Demon Slayer zarobił tam 1,6 mln dolarów.


Siódme miejsce przypadło chińskiej komedii Wen Nuan De Bao Bao (Warm Hug). Film zarobił w weekend 2,5 mln dolarów.


Na ósmym miejscu debiutuje amerykański dramat The Little Things. Obraz trafił do kin w 18 krajach i jego weekendowe wpływy szacujemy na 2,4 mln dolarów. Ponieważ jednak gdzieniegdzie debiutował wcześniej, to w sumie po pierwszym tygodniu wyświetlania ma na koncie 2,8 mln dolarów. Najważniejszymi rynkami dla filmu okazały się Rosja i Arabia Saudyjska, gdzie na koniec tygodnia wpływy wynosiły odpowiednio 1,1 mln oraz 871 tys. dolarów.


Nasz ranking zamyka nowość z Japonii Hanataba Mitaina Koi o Shita (Loved Like a Flower Bouquet). Opowieść o miłości pary 20-latków rozgrywająca się na przestrzeni 5 lat zarobiła w ciągu pierwszych trzech dni wyświetlania 2,3 mln dolarów

76. Japońskie studio Shochiku ogłosiło, że szykuje premierę remake'u thrillera Cube z 1997 roku. Reżyserem oryginału był Vincenzo Natali.


Film opowiadał o grupie osób uwięzionych w tajemniczym labiryncie sześcianów. Nieznajomi muszą zacząć ze sobą współpracować, żeby uniknąć śmiercionośnych pułapek. Cube był hitem w Japonii.


Reżyserem remake'u jest Shimizu Yasuhiko. W obsadzie znaleźli się Suda Masaki, Okada Masaki, Tashiro Hikaru, Saito Takumi, Yoshida Kentaro i Anne. Film nakręcono w październiku i listopadzie zeszłego roku. Vincenzo Natali pełnił przy projekcie rolę konsultanta.


Premierę zapowiedziano na 22 października tego roku

77. W miniony weekend Internet obiegła pogłoska, jakoby czwarta część cyklu Matrix miała nosić tytuł Matrix Resurrections.


Medialny szum zaczął się w momencie, gdy pracująca przy filmie specjalistka od charakteryzacji umieściła na Instagramie zdjęcie prezentu, który otrzymała z okazji zakończenia zdjęć. Do podarku dołączone były podziękowania od reżyserki Lany Wachowski oraz producenta Jamesa McTeigue'a. Post szybko zniknął z mediów społecznościowych, ale - jak wiadomo - w sieci nic nie ginie. Wytwórnia Warner Bros odmówiła komentarza w tej sprawie.


Matrix Resurrections (ang. Matrix Zmartwychwstania) wydaje się prawdopodobnym tytułem, biorąc pod uwagę, że na ekranie powrócą uśmierceni w Matriksie Rewolucjach Neo (Keanu Reeves) oraz Trinity (Carrie-Anne Moss).


Premierę widowiska zaplanowano na 22 grudnia. W obsadzie znaleźli się także Jada Pinkett Smith, Yahya Abdul-Mateen II, Jessica Henwick, Jonathan Groff, Priyanka Chopra oraz Neil Patrick Harris

78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, który w tym roku został podzielony na dwie części, ogłosił nazwiska osób, które zasiądą w jury Konkursu Międzynarodowego. Poznaliśmy też nowe szczegóły dotyczące tegorocznej formuły wydarzenia.


Część branżowa festiwalu odbędzie się w dniach 1-5 marca 2021, podczas którego profesjonaliści z branży filmowej i dziennikarze zapoznają się z filmami z oficjalnej selekcji i ogłoszą zwycięzców sekcji konkursowych. Na okres 9-20 czerwca zaplanowano z kolei tzw. "Summer Special", podczas którego filmy zostaną pokazane publiczności. Wówczas odbędzie się też ceremonia wręczenia nagród.


Jurorami tegorocznej edycji zostało sześcioro reżyserów i reżyserek nagrodzonych Złotym Niedźwiedziem filmów. Kapituła obejrzy tytuły z tegorocznego Konkursu Międzynarodowego w Berlinie na dużym ekranie. W tym roku nie wyznaczono osoby przewodniczącego jury.


Oto jury tegorocznego Berlinale:

Mohammad Rasoulof (Iran)

Reżyser nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem filmu "Zło nie istnieje" (2020)


Nadav Lapid (Izrael)

Reżyser nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem filmu "Synonimy" (2019)


Adina Pintilie (Rumunia)

Reżyserka nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem filmu "Touch Me Not" (2018)


Ildikó Enyedi (Węgry)

Reżyserka nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem filmu "Dusza i ciało" (2017)


Gianfranco Rosi (Włochy)

Reżyser nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem filmu "Fuocoammare. Ogień na morzu" (2016)


Jasmila Žbanić (Bośnia i Hercegowina)

Reżyserka nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem filmu "Grbavica" (2006)


Lista filmów, które będą pokazane na tegorocznym festiwalu, zostanie ogłoszona w dniach 8-11 lutego

79. Międzynarodowa Akademia Prasowa ogłosiła laureatów nagród specjalnych oraz nominacje do tegorocznej edycji Satelitów. Zwycięzców poznamy już za dwa tygodnie, 15 lutego.


W kategoriach filmowych zdecydowanym faworytem jest Mank. Obraz zdobył nominacje w 11 kategoriach. Dziewięć nominacji otrzymało Pewnej nocy w Miami..., a osiem Nomadland. Siedem nominacji otrzymał Proces Siódemki z Chicago, który dodatkowo ma już też jedną nagrodę na koncie - za obsadę filmową. Również siedem nominacji powędrowało do twórców filmu Minari.


NAGRODY SPECJALNE


Nagroda im. Mary Pockford: Tilda Swinton

Tesla Award: Dick Pope

Auteur Award: Emerald Fennell - "Obiecująca. Młoda. Kobieta."

Debiut reżyserski: Channing Godfrey Peoples - "Miss Juneteenth"

Nagroda kaskaderska: Gaëlle Cohen

Nagroda za działalność humanitarną: Mark Wahlberg

Obsada filmowa: "Proces Siódemki z Chicago"

Obsada serialowa: "The Good Lord Bird"


NOMINACJE W KATEGORIACH FILMOWYCH


FILM DRAMATYCZNY

"Nomadland"

"Proces Siódemki z Chicago"

"Ojciec"

"Obiecująca. Młoda. Kobieta."

"Minari"

"Ma Rainey: Matka bluesa"

"Tenet"

"Sound of Metal"

"Pewnej nocy w Miami..."

"Miss Juneteenth"


KOMEDIA LUB MUSICAL

"Na lodzie"

"Hamilton"

"Kolejny film o Boracie"

"Palm Springs"

"The Personal History of David Copperfield"

"40-letnia raperka"


AKTORKA W DRAMACIE

Carey Mulligan - "Obiecująca. Młoda. Kobieta."

Frances McDormand - "Nomadland"

Vanessa Kirby - "Cząstki kobiety"

Viola Davis - "Ma Rainey: Matka bluesa"

Kate Winslet - "Amonit"

Sophia Loren - "Życie przed sobą"


AKTOR W DRAMACIE

Anthony Hopkins - "Ojciec"

Delroy Lindo - "Pięciu braci"

Riz Ahmed - "Sound of Metal"

Steven Yeun - "Minari"

Chadwick Boseman - "Ma Rainey: Matka bluesa"

Gary Oldman - "Mank"


AKTORKA W KOMEDII LUB MUSICALU

Meryl Streep - "Bal"

Rashida Jones - "Na lodzie"

Margot Robbie - "Ptaki Nocy"

Michelle Pfeiffer - "Francuskie wyjście"

Maria Bakalova - "Kolejny film o Boracie"

Anya Taylor-Joy - "Emma."


AKTORKA W KOMEDII LUB MUSICALU

Andy Samberg - "Palm Springs"

Lin-Manuel Miranda - "Hamilton"

Dev Patel - "The Personal History of David Copperfield"

Sacha Baron Cohen - "Kolejny film o Boracie"

Leslie Odom Jr. - "Hamilton"


AKTORKA DRUGOPLANOWA

Amanda Seyfried - "Mank"

Olivia Colman - "Ojciec"

Yuh-Jung Youn- "Minari"

Ellen Burstyn - "Cząstki kobiety"

Nicole Kidman - "Bal"

Helena Zengel - "Nowiny ze świata"


AKTOR DRUGOPLANOWY

Brian Dennehy - "Podjazdy"

David Strathairn - "Nomadland"

Sacha Baron Cohen - "Proces Siódemki z Chicago"

Chadwick Boseman - "Pięciu braci"

Kingsley Ben-Adir - "Pewnej nocy w Miami..."

Bill Murray - "Na lodzie"


FILM MIĘDZYNARODOWY

"Na rauszu"

"Tove"

"A Sun"

"My dwie"

"Jallikattu"

"Już mnie tu nie ma"

"Atlantyda"

"Moja młodsza siostra"

"Płacząca kobieta"


ANIMACJA LUB FILM HYBRYDOWY

"Wyprawa na Księżyc"

"Co w duszy gra"

"Sekret wilczej gromady"

"Kimetsu no Yaiba"

"Slučajna raskoš prozirnog vodenog rebusa"

"Ji Yuan Tai Qi Hao"


DOKUMENT

"Kolektyw"

"Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych"

"MLK/FBI"

"The Dissident"

"A Most Beautiful Thing"

"Truflarze"

"Acasa, mój dom"

"Coup 53"

"Gunda"

"Circus of Books"


REŻYSERIA

Aaron Sorkin - "Proces Siódemki z Chicago"

Chloé Zhao - "Nomadland"

David Fincher - "Mank"

Darius Marder - "Sound of Metal"

Lee Isaac Chung - "Minari"

Florian Zeller - "Ojciec"


SCENARIUSZ ORYGINALNY

"Minari"

"Proces Siódemki z Chicago"

"Mank"

"Co w duszy gra"

"Palm Springs"

"Obiecująca. Młoda. Kobieta"


SCENARIUSZ ADAPTOWANY

"Ma Rainey: Matka bluesa"

"Ojciec"

"Nomadland"

"Pewnej nocy w Miami..."

"Życie przed sobą"

"Nowiny ze świata"


MUZYKA

"Tenet"

"Mank"

"Niebo o północy"

"Nowiny ze świata"

"Minari"

"Pewnej nocy w Miami..."


PIOSENKA

Io Si - "Życie przed sobą"

Hear My Voice - "Proces Siódemki z Chicago"

Rocket to the Moon - "Wyprawa na Księżyc"

Speak Now - "Pewnej nocy w Miami..."

Everybody Cries - "The Outpost"

The Other Side - "Trolle 2"


ZDJĘCIA

"Niebo o północy"

"Nomadland"

"Mank"

"Nowiny ze świata"

"Pewnej nocy w Miami..."

"Tenet"


MONTAŻ

"Nomadland"

"Ojciec"

"Proces Siódemki z Chicago"

"Pewnej nocy w Miami..."

"Minari"


DŹWIĘK

"Sound of Metal"

"Tenet"

"Mank"

"Bal"

"Niebo o północy"

"Nomadland"


EFEKTY SPECJALNE

"Niebo o północy"

"Mank"

"Tenet"

"Ptaki Nocy"

"Misja Greyhound"

"Mulan"


SCENOGRAFIA

"The Personal History of David Copperfield"

"Pewnej nocy w Miami..."

"Mank"

"Niebo o północy"

"Bal"

"Mulan"


KOSTIUMY

"Mulan"

"Emma."

"Ma Rainey: Matka bluesa"

"Mank"

"The Personal History of David Copperfield"

"Pewnej nocy w Miami..."


Nominacje w kategoriach telewizyjnych

80. Tegoroczna edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w Gdyni w dniach 20-25 września 2021 roku.


Podczas posiedzenia 1 lutego 2021 roku Komitet Organizacyjny FPFF podsumował grudniową edycję Festiwalu oraz zaplanował termin tegorocznej, która ma się odbyć w tradycyjnie we wrześniu.


Zgodnie z zamierzeniami organizatorów wydarzenie ma mieć formułę stacjonarną. W związku z tym spodziewany jest udział twórców filmowych, dziennikarzy i krytyków oraz widzów zainteresowanych polskim kinem

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Shirokuro na FB
  • Shirokuro na Tweeterze
  • Shirokuro na Instagramie

© SHIROKURO - November 2017. Created thx to wix.com