WIX500 - FILM I SERIALE

FILM

1. Studio Ghibli oficjalnie potwierdziło 12 listopada wcześniej wymienioną główną obsadę, dodatkowych pracowników i 30 grudnia telewizyjną premierę swojego pierwszego filmu CG Earwig and the Witch, adaptacji anime Goro Miyazaki powieści Diany Wynne Jones o tym samym tytule.


W anime wystąpi:


Shinobu Terajima (Caterpillar, Helter Skelter, Oh Lucy!) jako Bella Yaga

Etsushi Toyokawa (Live-Action 20th Century Boys, Her Granddaughter) jako Mandrake

Gaku Hamada (Miss Hokusai, Tanaka-san w One Piece, One Piece Film Gold, Live-Action Space Brothers) jako Thomas

Aktorka dziecięca Kokoro Hirasawa (Live-Action BLEACH) jako Earwig (Aya w wersji japońskiej)


Keiko Niwa (Ocean Waves, Opowieści z Ziemiomorza, Tajemniczy Świat Arrietty, Makowe Wzgórze, Marnie - przyjaciółka ze snów) i Emi Gunji (asystent reżysera Makowe Wzgórze) piszą scenariusz. Miho Satake (Moribito - Guardian of the Spirit, Podniebna Poczta Kiki), ilustrator japońskiego wydania powieści, przypisuje się mu oryginalne projekty postaci i scenografii, a Katsuya Kondo (Podniebna Poczta Kiki, Ponyo, Ronja the Robber's Daughter, Makowe Wzgórze) projektuje postacie do animacji.


Yukinori Nakamura (Boro the Caterpillar od Muzeum Ghibli, Expelled from Paradise) nadzoruje CG, a Tan Seri jest reżyserem animacji. Yuhki Takeuchi zajmuje się tłem. Satoshi Takebe (Makowe Wzgórze, Ronja the Robber's Daughter) komponuje muzykę, Koji Kasamatsu reżyseruje dźwięk, a Eriko Kimura reżyseruje nagranie dialogów. Kentarō Morishita produkuje animację, a Isao Yoshikuni, Keisuke Tsuchihashi i Koji Hoshino są kierownikami produkcji.


Goro Miyazaki reżyseruje anime jako pierwszą w pełni trójwymiarową grafikę komputerową studia, a jego ojciec i współzałożyciel studia, Hayao Miyazaki, jest uznawany za planowanie i rozwój filmu. Producentem jest współzałożyciel studia Ghibli, Toshio Suzuki. Francuski dystrybutor Wild Bunch International jest międzynarodowym agentem sprzedaży tej funkcji.


82-minutowy program zostanie wyemitowany na kanale NHK General 30 grudnia w godzinach od 19:30 do 20:53. Festiwal Filmowy w Cannes wybrał ten film w ramach swojej oficjalnej selekcji w tym roku. GKIDS zadebiutuje w kinach w Ameryce Północnej na początku 2021 roku.





Jones opublikowała powieść w 2011 roku, a wydawca Harper Collins opisuje tę historię:


Nie każdy sierota chciałby mieszkać w Domu Św. Morwalda dla dzieci, ale Earwig tak. Dostaje wszystko, co chce, kiedy tylko chce, i tak było, odkąd została oddana do sierocińca jako dziecko. Ale wszystko to zmienia się w dniu, w którym Bella Yaga i Mandrake przybywają do St. Morwald's, przebrani za przybranych rodziców. Earwig zostaje zabrana do tajemniczego domu pełnego niewidzialnych pokoi, mikstur i ksiąg zaklęć, z magią za każdym rogiem. Większość dzieci uciekłaby w przerażeniu z takiego domu. . . ale nie Earwig. Wykorzystując swój spryt - z dużą pomocą gadającego kota - postanawia pokazać wiedźmie, kto jest szefem.


Goro Miyazaki skomentował, że Japonia ma wielu dorosłych, ale mało dzieci (ze względu na malejący wskaźnik urodzeń i dłuższą oczekiwaną długość życia), więc trudno jest dziś być dzieckiem. Zastanawiał się nad tym, kiedy po raz pierwszy spotkał postać Earwig. Wtedy zdał sobie sprawę, że będzie idealna na te czasy, ponieważ wyobrażał sobie, jak poradzi sobie z kłopotliwymi dorosłymi. Reżyser ma nadzieję „z głębi serca, że ​​nasza bezczelna, ale urocza Earwig zachęci dzieci - i rozweseli dorosłych”.


Ruchomy Zamek Hauru Jones zainspirował także film anime Hayao Miyazakiego z 2004 roku, który otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy film animowany.


Goro Miyazaki wyreżyserował filmy anime Opowieści z Ziemiomorza i Makowe Wzgórze w Studio Ghibli, a także wyreżyserował nagrodzone Emmy anime CG Ronja the Robber's Daughter w Polygon Pictures, z pomocą Studio Ghibli.


Pierwszą animowaną pracą CG Hayao Miyazakiego był krótkometrażowy film Ghibli z 2018 roku Boro the Caterpillar. Reżyseruje swój nowy film fabularny Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka (How Do You Live?). Suzuki poinformował w maju, że ekipa zrealizowała do tej pory 36 minut filmu i ma nadzieję, że skończy go w następne 3 lata

2. Sunrise ogłosił podczas ceremonii otwarcia Gunpla Expo Tokyo 2020 12 listopada, że film anime Mobile Suit Gundam Hathaway (Kidō Senshi Gundam: Senkō no Hathaway) zostanie otwarty w Japonii 7 maja 2021 roku, po opóźnieniu z powodu pandemii koronawirusa (COVID-19).


Sunrise zaprezentował także nową oprawę graficzną przedstawiającą Xi Gundama. Slogan na plakacie brzmi: „Błysk losu… Xi Gundam”.

Pierwotnie film miał zostać otwarty w Japonii 23 lipca.


Yoshiyuki Tomino, twórca pierwszej serii Gundam i kilku późniejszych projektów, napisał trzytomową nowelkę Kidō Senshi Gundam: Senkō no Hathaway (Mobile Suit Gundam: Hathaway's Flash lub alternatywnie, Mobile Suit Gundam: Flash's Hathaway) od 1989 do 1990 roku. Nowelka rozgrywa się w roku UC0105 i koncentruje się wokół Hathaway Noa, który pojawił się w filmie Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack z 1988 roku jako syn wpływowego kapitana federacji Brighta Noa (Char's Counterattack rozgrywa się w roku UC 0093). Nowelka opowiada o następstwie klimatycznego finału Char's Counterattack.


Shukou Murase (Ergo Proxy, Gangsta., Witch Hunter Robin, Genocidal Organ) reżyseruje projekt, a Yasuyuki Mutou (Basilisk, Mobile Suit Gundam Unicorn RE: 0096, Deadman Wonderland) pisze scenariusz. Pablo Uchida, Naoyuki Onda i Shigeki Kuhara adaptują oryginalne projekty postaci Haruhiko Mikimoto do animacji. Hajime Katoki, Kimitoshi Yamane, Seiichi Nakatani i Nobuhiko Genba adaptują mechaniczne projekty Morikiego do animacji. Hiroyuki Sawano (Atak Tytanów, Mobile Suit Gundam Narrative, Mobile Suit Gundam UC) komponuje muzykę.


Producent Naohiro Ogata powiedział na stronie internetowej Gundam.info 17 marca, że ​​projekt będzie obejmował „odnowienie” głównej obsady, projektów kombinezonów mobilnych, projektów postaci i muzyki. Hirotaka Suzuoki grał postać Brighta Noa, zanim zmarł w 2006 roku. Ken Narita grał tę postać w Mobile Suit Gundam Unicorn i Mobile Suit Gundam: The OriginNozomu Sasaki grał syna Brighta, Hathawaya Noa w filmie Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack z 1988 roku.


Oryginalna nowelka Mobile Suit Gundam: Hathaway's Flash zawierała ilustracje postaci Haruhiko Mikimoto (Gundam 0080) oraz projekty mechaniczne autorstwa Yasuhiro Morikiego. W projekcie filmowym Pablo Uchida, Naoyuki Onda i Shigeki Kuhara adaptują projekty postaci Mikimoto do animacji, a Hajime Katoki, Kimitoshi Yamane, Seiichi Nakatani i Nobuhiko Genba adaptują mechaniczne projekty Morikiego do animacji

3. Witryna Deadline poinformowała 9 listopada, że film anime Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train jest obecnie siódmym najlepiej zarabiającym filmem na świecie w 2020 roku, kiedy suma sprzedaży biletów w Japonii zostanie połączona z szacunkami kasowymi Tajwanu (sama sprzedaż kasowa tego filmu w Japonii czyni go ósmym najlepiej zarabiającym filmem na świecie). Film jest także piątym najlepiej zarabiającym filmem poza Stanami Zjednoczonymi i drugim najlepiej zarabiającym filmem animowanym roku na świecie. Jedynym filmem animowanym w 2020 roku, który zarabia więcej, jest chiński film Legend of Deification z równowartością 240 577 111 $, a Demon Slayer jest znacznie powyżej trzeciego filmu animowanego z 2020 roku, Naprzód Pixara (141 494 520 $).


Oficjalne konto na Twitterze dla mangi Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba ogłosiło 16 sierpnia, że anime Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train sprzedało łącznie 17 505 285 biletów, co daje łączne zarobki 23 349 291 050 jenów (223 mln $) na dzień 15 listopada po 31 dniach w kinach w Japonii.


W zależności od sumy sprzedaży biletów w Chinach i na Tajwanie w zeszły weekend, Demon Slayer ma szansę zająć czołowe miejsce przed Legend of Deification jako najlepiej zarabiający film animowany na świecie w 2020 roku.


Film sprzedał 15,37 miliona biletów i zarobił ponad 20 483 611 650 jenów (197 mln $) w samej Japonii. Jest to obecnie piąty najlepiej zarabiający film wszechczasów w Japonii, przewyższający Harry'ego Pottera i Kamień Filozoficzny z 20,3 mld jenów brutto i trzeci najlepiej zarabiający film anime wszechczasów w Japonii.


Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train zarobił na Tajwanie 270 milionów dolarów tajwańskich (około 1 mld jenów lub 9,53 mln $) po 10 dniach spędzonych w tajwańskiej kasie. Film został otwarty na Tajwanie 30 października i sprzedano 470 000 biletów, aby zarobić 117 milionów dolarów tajwańskich (około 430 mln jenów lub 4,09 mln $) w ciągu trzech dni, stając się największym filmem animowanym na Tajwanie i wyprzedzając Krainę Lodu 2 i Your Name.


Film został otwarty 16 października na pierwszym miejscu w weekend otwarcia i miał najwyższy na świecie weekend otwarcia w weekend 16-18 października. Film sprzedał 3.424.930 biletów i zarobił 4623.117.450 jenów (43,85 mln $) w Japonii w ciągu pierwszych trzech dni. Film sprzedał 910 507 biletów i zarobił ponad 1 268 724 700 jenów (12,03 mln $) w samym tylko dniu otwarcia, co czyni go największym dniem otwarcia w ciągu tygodnia w Japonii.


Film sprzedał 1 270 234 biletów i drugiego dnia zarobił 1 701 723 350 jenów (16,14 mln $). Sprzedał 1 239 752 bilety i trzeciego dnia zarobił 1 652 669 400 jenów (15,67 mln $). Łączne sumy w sobotę i niedzielę to najwyższe weekendowe otwarcie w historii Japonii.


Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train pozostał na pierwszym miejscu w czwarty weekend. Film zarobił w weekend 1 772 925 900 jenów (16,854 mln $), a 7-8 listopada sprzedał 1 296 mln biletów. Film sprzedał 15,37 mln biletów i zarobił ponad 20 483 611 650 jenów (197 mln $). Jest to obecnie piąty najlepiej zarabiający film wszechczasów w Japonii, przewyższający Harry'ego Pottera i Kamień Filozoficzny z 20,3 mld jenów brutto i trzeci najlepiej zarabiający film anime wszechczasów w Japonii.

Film anime Eiga Precure Miracle Leap: Minna to Fushigi na 1-nichi (Every and the Mysterious One Day) spadł z miejsca trzeciego na czwarty w drugi weekend. Film zarobił 53 221 550 jenów (506 000 $) 6-8 listopada i łącznie 233 786 570 jenów (2,22 mln $).


Film uplasował się na trzecim miejscu i zarobił 107 952 960 jenów (1,03 mln $) w weekend otwarcia.


Film miał zostać pierwotnie otwarty 20 marca, ale został opóźniony do 16 maja, aby pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa (COVID-19). Następnie został przesunięty do 31 października.



Film Monster Strike The Movie: Lucifer Zetsubō no Yoake (Lucifer Dawn of Despair) zajął 6. miejsce w weekend otwarcia.


Film został przełożony z czerwca na otwarcie 6 listopada, po opóźnieniu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa (COVID-19).


Kobun Shizuno (filmy Detective Conan) wyreżyserował film dla Anima i Dynamo Pictures, a Masaya Honda (Boruto: Naruto Next Generations) napisał scenariusz. Masayoshi Ōishi jest autorem piosenki przewodniej do filmu „Eiyū no Uta” (Heroes' Song).
















Film anime Violet Evergarden: The Movie od Kyoto Animation spadł z 7. na 10. w ósmy weekend. Film zarobił 25 165 900 jenów (239 300 $) 6-8 listopada. Film zarobił 1 755 561 700 jenów (16,4 mln $) i sprzedał 1,2 miliona biletów. Film będzie pierwszym nowym japońskim filmem anime (w przeciwieństwie do filmów kompilacyjnych), który zostanie otwarty w Dolby Cinemas, gdy zacznie się na tych ekranach 13 listopada.


Film został otwarty w Japonii 18 września i zajął 2. miejsce w weekend otwarcia.


Film Live-Action Tonkatsu DJ Agetarō wypadł z pierwszej dziesiątki w drugi weekend, ale film wciąż zarobił 20 866 910 jenów (198.400 $) 6-8 listopada i zarobił łącznie 148.356.520 jenów (1,41 mln $)







3a. (Światowy Box Office z 16 listopada): W światowym box offisie wciąż bez zmian. Liderem pozostaje Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen (Demon Slayer The Movie: Mugen Train). Wydaje się jednak, że jest to ostatni tydzień z tak łatwym zwycięstwem animacji. W najbliższy piątek do kin ma bowiem wejść "スタンドバイミー ドラえもん 2" ("Stand by Me Doraemon 2"). Część pierwsza była najbardziej kasowym japońskim filmem 2014 roku zarabiając ponad 194 mln dolarów.


Póki co numerem jeden jest jednak Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen. Pełne weekendowe wpływy nie są jeszcze znane (brakuje bowiem danych z Singapuru), ale póki co szacujemy je na 21,4 mln dolarów. Oznacza to minimalny spadek w porównaniu z ubiegłym tygodniem (poniżej 10%).


Oczywiście większość tej kwoty pochodzi z Japonii - 17,3 mln dolarów. W sobotę i niedzielę obraz zarobił tam 1,522 mld jenów (14,5 mln dolarów), co jest nowym rekordem piątego weekendu. Poprzedni wynosił 1,069 mld jenów i należał do pierwszego Harry'ego Pottera.


Na Tajwanie animacja pozostała numerem jeden z wpływami w wysokości 2,6 mln dolarów. Zajęła też pierwsze miejsce w Hongkongu, gdzie po czterech dniach wyświetlania na koncie ma 1,8 mln dolarów.


Łączne wpływy Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen przekroczyły już 230 mln dolarów. Czyni to z filmu piątą najbardziej kasową premierę roku poza granicami Stanów Zjednoczonych. Globalnie zajmuje ósme miejsce.


Nic nie zmieniło się też na miejscu drugim naszego zestawienia. Wciąż zajmuje je wojenne widowisko z Chin Jin Gang Chuan (The Scarifice). W miniony weekend wpływy wyniosły 9,2 mln dolarów. Łączne zarobki filmu to 149,6 mln dolarów.


Podium kompletuje kanadyjska animacja Paw Patrol: Ready, Race, Rescue!. Film trafił właśnie do kin w Chinach i na dzień dobry zarobił tam 5,6 mln dolarów. Oznacza to podwojenie dotychczasowych wpływów animacji, która w żadnym innym kraju nie była kasowym sukcesem. Do tej pory najlepszym rynkiem była Wielka Brytania, gdzie animacja zarobiła w sumie 2,3 mln dolarów.


Czwarte miejsce należy amerykańskiej produkcji Hellboy. Komiksowe widowisko dopiero teraz trafiło na rynek chiński i nie zrobiło na tamtejszy kinomaniakach większego wrażenia. W weekend film zarobił 4,6 mln dolarów. Ponieważ jednak swoją premierę miał już w poniedziałek, to łącznie na koncie znajduje się 10,3 mln dolarów. To i tak czyni z Chin drugi najlepszy rynek dla tego filmu. Tylko w USA Hellboy zdołał zarobić więcej, bo 21,9 mln dolarów.


Na miejscu piątym znalazła się chińska nowość Re xue he chang tuan (Find Your Voice). Obraz w premierowy weekend zarobił 3,6 mln dolarów.


Szóste miejsce w naszym zestawieniu zajęła kolejna patriotyczna produkcja z Chin Wo He Wo De Jia Xiang (My People, My Homeland). Wpływy weekendowe wyniosły 3,1 mln dolarów, a łącznie na koncie produkcji jest 421,2 mln dolarów. W ten sposób filmowi brakuje nieco ponad 5 milionów dolarów, by z drugiego miejsca największych kasowych hitów tego roku zepchnąć Bad Boys for Life.


Ostatnim filmem na naszej liście jest produkcja Amazonu The Aeronauts. Obraz w większości krajów świata ominął kina i jego dotychczasowe wpływy wynosiły marne 3,5 mln dolarów. Teraz powiększyły się o 2,1 mln dolarów, które film zarobił na otwarcie w Chinach

4. Toei zaczął streamować trzy specjalne filmy 11 listopada dla Looking for Magical DoReMi (Majo Minarai o Sagashite), nowego filmu anime upamiętniającego 20. rocznicę serii maho shojo anime Ojamajo Doremi. Każdy film przedstawia jedną z trzech bohaterek filmu: Sorę, Mire i Reikę.


Toei zaczął streamować specjalne wideo 13 listopada dla filmu anime. Wideo zawiera ED „Owaranai Monogatari (Majo Minarai o Sagashite Ver)” (Endless Story), w wykonaniu Rumi Shishido (głos Onpu Segawy, Diana i Luna w Jewelpet, Roro w Ojamajo Doremi, June Amou w Pretty Rhythm, Menou Matsuyama w White Album).


Film został otwarty 13 listopada po opóźnieniu COVID-19. 10 listopada miał premierę na Tokyo International Film Festival. Toei i Toei Animation ogłosili w marcu, że odkładają otwarcie filmu na 15 maja z powodu problemów z produkcją, a później przełożyli anime na jesień.


Historia opowiada o 27-letniej pracownicy biurowej Tokio Mire Yoshizuki, która właśnie wróciła do Japonii, 22-letniej studentce czwartego roku Sorze Nagase, która aspiruje do bycia nauczycielką, oraz 20-letniej chłopczycy, niepełnoetatowej pracownik sklepu okonomiyaki i freelancerce z Hiroszimy - Reice Kawatani. To, co łączy te trzy kobiety z zupełnie różnych dziedzin życia, to magiczny klejnot. „Nowa magiczna historia” zaczyna się, gdy tajemniczo łączy ich przypadek i wyrusza w podróż.


Obsada obejmuje:

Aoi Morikawa jako Sora Nagase

Rena Matsui (Suzune Kagami w Denpa Kyoushi) jako Mire Yoshizuki

Kanako Momota jako Reika Kawatani

Kenta Hamano (Doramu w Go! Go! Kadendanshi) jako Seiya Kubo, nie-dobry chłopak Reiki

Shohei Miura jako Ryūichi Oomiya, student, który podróżuje z trzema bohaterkami i lubi Ojamajo Doremi

Akira Ishida jako Hayato Yabe, młodszy kolega Mire w pracy

Kenichi Tajiri jest projektantem sztuki, a Shinzo Yuki i Yukie Yuki wspólnie projektują świątynię MAHO. Kunio Tsujita pełni rolę kluczowego artysty.


Junichi Sato (Sailor Moon, Aria, Princess Tutu), reżyser oryginalnego anime Ojamajo Doremi, reżyseruje nowy film u boku Yū Kamatani (reżyser odcinka serii Precure) w Toei Animation. Midori Kuriyama (scenarzysta odcinków Lovely Complex, Heartcatch Precure!) i Yoshihiko Umakoshi (Boys Over Flowers, Mushi-Shi) również wracają z Ojamajo Doremi jako scenarzysta i projektant postaci, a Umakoshi jest również uznawany za głównego reżysera animacji. Shōko Nakamura (Doukyusei -Classmates-) jest również uznana za reżysera animacji filmu, a Hiromi Seki prowadzi swój zespół jako producent.


Pierwsza seria anime Ojamajo Doremi miała swoją premierę w Japonii w 1999 roku, a 4Kids zaczęło nadawać mocno zredagowaną wersję serialu w Stanach Zjednoczonych w 2005 roku pod tytułem Magical DoReMi

5. Ceremonia otwarcia wydarzenia Gunpla Expo Tokyo 2020 ogłosiła 12 listopada, że Gekijōban Gundam G no Reconguista III: Uchū kara no Isan (The Legacy of Space), trzecia z pięciu planowanych kompilacji do anime Gundam Reconguista in G, zostanie otwarta latem 2021 roku.

Drugi film z serii kompilacji, Reconguista in G the Movie II Bellri's Fierce Charge (Gekijōban Gundam G no Reconguista II: Bellri Gekishin), został otwarty w Japonii 21 lutego.


Pierwszy film, Gekijōban Gundam G no Reconguista I: Ike! Core Fighter (Go! Core Fighter), otwarty w Japonii w listopadzie 2019 roku. Film był wyświetlany w 22 kinach w Japonii przez dwa tygodnie. Film zajął pierwsze miejsce w rankingu mini-teatrów przez dwa weekendy.


Film miał swoją pierwszą publiczną projekcję w Japonii na wystawie „Tomino Yoshiyuki no Sekai” (The World of Yoshiyuki Tomino) w Muzeum Sztuki Fukuoka w Fukuoce w sierpniu 2019 roku. Pierwszy film był również wyświetlany na Japan Expo we Francji w lipcu 2019 roku. .


Right Stuf wydał anime Gundam Reconguista in G na Blu-ray w Ameryce Północnej w październiku 2016 roku i opisuje historię:


Rozpoczyna się nowa era!

Skończyła się burzliwa era znana jako Universal Century. Teraz ludzkość spogląda w stronę dobrobytu i pokoju w nowej erze znanej jako Regild Century (R.C.). Jednym z najważniejszych zasobów tej epoki jest Capital Tower - kosmiczna winda, która góruje nad lądem, łącząc Ziemię z kosmosem. Jego celem jest transport baterii fotonowych, od których Ziemia opiera energię. Jest czczony jako święte miejsce.


Bellri Zenam, mający za zadanie chronić wieżę, pewnego dnia na misji treningowej, zostaje zaatakowany przez wysokiej jakości kombinezon G-Self-Mobile. Pomimo tego, że nigdy wcześniej nie spotkał G-Self, czuje dziwne połączenie z nim i jego pilotem, kosmiczną piratką o imieniu Aida Surugan.


Bellri nie wie, że ma zamiar odkryć prawdy, które wstrząsną całym Regild Century.


Gundam Reconguista in G świętował 35. rocznicę powstania marki Gundam i był pierwszym powrotem twórcy franczyzy Yoshiyukiego Tomino na stanowisko głównego reżysera oryginalnej serii Gundam od czasu Turn A Gundam. Po kinowej premierze pierwszych trzech odcinków w sierpniu 2014 roku, anime miało swoją premierę w japońskiej telewizji w październiku 2014 roku.


Dziewięciominutowy film krótkometrażowy Gundam Reconguista in G: From the Past to the Future został następnie pokazany w Gundam Front Tokyo's Wall-G Theater w Diver City Tokyo od maja 2015 roku

6. Oficjalne konto na Twitterze filmu Live-Action Liar x Liar ujawniło czterech dodatkowych członków obsady filmu 12 listopada. Nowi członkowie obsady to:

Ryūya Shimakake jako Shō Yoshitaka, przyjaciel Tōru

Shōko Aida (Kayo Arisugawa w Hana to Alice: Satsujin Jiken) jako Hitomi Takatsuki, matka Minato

Ryōsuke Takei jako Noriyuki Takatsuki, ojciec Minato

Shunya Itabashi jako Junta Kawanishi, szef uczelnianej organizacji Minato

Hokuto Matsumura (po lewej na zdjęciu powyżej) i Nana Mori (po prawej, Hina Amano w Weathering With You) występują w filmie jako bohaterowie, odpowiednio, Tōru i Minato. Saiji Yakumo (Live-Action Ankoku Joshi, Touken Ranbu) reżyseruje ze scenariuszem Yuichiego Tokunagi (Kaguya-sama: Love is War).


Yūta Koseki i Mayu Hotta zagrają odpowiednio postacie Shinjiego Karasumy i Makiego Noguchiego. Shinji to miłośnik zamku i kultury, który był przyjacielem Minato z dzieciństwa. Spotkali się na mix imprezie dla organizacji studenckiej. Maki jest przyjacielem Minato, który poprosił Minato, aby nosił mundurek szkolny i wykonywał pracę modelki, i jest to cały powód, dla którego Toru widzi Minato przebranego za licealistę.

Film zostanie otwarty wiosną 2021 roku.


Kodansha Comics wydaje cyfrowo mangę w języku angielskim i opisuje mangę:


Pewnego dnia, po pożyczeniu mundurka szkolnego przyjaciółki i spacerowaniu po mieście dla kaprysu, Minato wpada na swojego młodszego przyrodniego brata, Toru! Toru wierzy Minato, kiedy twierdzi, że jest kimś innym ... ale teraz wygląda na to, że zakochał się w jej przebraniu licealistki ?! Rozpoczyna się dziwna, dziwna historia miłosna!


Renjuro Kindaichi (prace przy anime Arakawa Under the Bridge oraz seria Jungle wa Itsumo Haré Nochi Guu (10 tomów mangi w latach 1997-2002, 26 odcinków anime w 2001 roku, 6 odcinków OVA Jungle wa Itsumo Hare nochi Guu Deluxe w latach 2002-03, 7 odcinków OVA Jungle wa Itsumo Hare nochi Guu Final w latach 2003-04, 4-minutowy specjał Jungle wa Itsumo Hare nochi Guu: Eizou Tokuten - Maboroshi no Pilot Film 21 grudnia 2002 roku)) uruchomiła mangę w Dessert Kodanshy w 2010 r., a zakończyła serię w 2017 r. Kodansha opublikował 10 tomów mangi. Manga zajęła 10. miejsce w rankingu Kono Manga ga Sugoi Takarajimashy Inc. w 2012 roku, a także była nominowana do 39. dorocznej nagrody Kodansha Manga w 2015 roku. Kodansha Comics wydał dziesiąty tom w języku angielskim w lutym 2019 r.

7. Anime Limited ogłosiło, że platforma Screen Anime ma teraz dostępne do pobrania aplikacje na urządzenia z systemem Android i Amazon Fire TV.


Według Anime Limited już wkrótce pojawią się aplikacje na iOS i Apple tvOS.


Screen Anime kosztuje 3,98 GBP miesięcznie lub 39,98 GBP rocznie. Platforma jest obecnie gospodarzem wirtualnych wydarzeń Festiwalu Scotland Loves Anime do 25 listopada. Do tego czasu pokazy są następujące:


Lupin III: The Secret of Mamo


Lupin III vs. Detective Conan: The Movie


Lupin the Third: Jigen's Gravestone


Lupin the IIIrd: Goemon's Blood Spray


Lupin the IIIrd: Fujiko's Lie


Lupin III: The Woman Called Fujiko Mine - TV series


Love Live! The School Idol Movie


Love Live! Sunshine!! The School Idol Movie Over the Rainbow


Kolekcja filmów krótkometrażowych Production I.G.


Patema Inverted


Penguin Highway


Weathering With You


Weathering With You, wydanie z komentarzem Jonathana Clementsa


Praca w toku w nadchodzącym filmie Josee, The Tiger and the Fish


Praca w toku w nadchodzącym filmie Masaakiego Yuasy - INU-OH. 60 minut

8. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tokio odbyła się dyskusja przy okrągłym stole między reżyserami anime Kyōheiem Ishiguro (Words Bubble Up Like Soda Pop), Kotaro Tamurą (Josee, The Tiger and the Fish), Yūtą Murano (Seven Days War) i Junichim Sato (Looking for Magical DoReMi) 14 listopada. Prelekcja, którą moderował krytyk animacji Ryota Fujitsu, dotyczyła wykorzystania grafiki tła w animacji.


Na początku Fujitsu wyjaśnił historię grafiki tła anime. Pierwotnie była rysowana na papierze pędzlami malarskimi. Pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku nastąpiła zmiana w kierunku kolorowania cyfrowego i kompozycji. Na techniki wpłynęła również większa ekspozycja aparatów cyfrowych i programu Photoshop w japońskich gospodarstwach domowych, co pozwoliło artystom pracującym w tle na dokładniejsze uchwycenie rzeczywistych krajobrazów. To z kolei wpłynęło na fanów anime do odwiedzenia prawdziwych miejsc, powodując boom pielgrzymkowy anime. Fujitsu podkreślił prace Makoto Shinkaia, od Głosów z Odległej Gwiazdy po Your Name, jako niezwykle wpływowe w kształtowaniu technik grafiki tła ze względu na jego silną znajomość procesów cyfrowych.


Z drugiej strony Fujitsu zauważył również sprzeczne pomysły dotyczące grafiki tła od artystów, z którymi rozmawiał przez lata. W 2004 roku artysta powiedział mu o swoich obawach, że digitalizacja sprawi, że tekstury będą wyglądać zbyt podobnie do innych dzieł, ale do 2013 roku usłyszał, że artyści mają nadać swojemu tłu bardziej fotograficzny wygląd, co wskazuje na zmianę w artystycznym gusta i wrażliwość. Z drugiej strony, w miarę upływu czasu, tła, które są dla nich ręcznie rysowane, stają się coraz bardziej doceniane, być może z powodu ich rosnącej rzadkości. W dzisiejszych czasach istnieje duża elastyczność, jeśli chodzi o to, jaki styl można osiągnąć.


Każdy reżyser filmowy reprezentowany na wykładzie wybrał inną formę wyrazu dla grafiki tła, co zainspirowało Fujitsu do zebrania ich razem w celu omówienia ich podejść.


Sato był pierwszym reżyserem, który podzielił się swoimi doświadczeniami w tworzeniu tła do serii Doremi. Zaczął od rozmowy o tym, jak ustalono tło dla oryginalnego anime. Chociaż oczekiwano, że do pokazu skierowanego do małych dzieci będą używane lekkie i urocze tła, dyrektorzy artystyczni zaprezentowali cięższy ton. Czuł, że dodanie tego rodzaju dojrzałego smaku do anime nadałoby światu więcej głębi. Film Looking for Magical DoReMi zachowuje podobny ton, nie będąc zbyt ciemnym ani zbyt jasnym, nawet jeśli jest przeznaczony dla osób dorosłych.


Jedną z kluczowych różnic między filmem a oryginalnym anime jest to, że film nie jest osadzony w dokładnie tym samym świecie. Chociaż zespół zawsze starał się zachować równowagę między malowniczym tłem a realizmem, film nieco bardziej zbliża się do realizmu, aby ustalić różnicę między jego rzeczywistą scenerią a fikcyjną scenerią Doremi.


Następnie zapytano Murano o grafikę tła Seven Days War. Oryginalna nowelka i film Live-Action są osadzone w opuszczonej fabryce, a Murano chciał zachować tę scenerię dla anime. Ponieważ od początku wiedzieli, gdzie osadzona jest historia, chcieli użyć realistycznego tła, ale zbyt duży realizm zmniejszyłby jego atrakcyjność jako animowanego dzieła. Inną rzeczą, z którą się borykali, była perspektywa postaci w wieku licealnym. Nawet ciemne i zakurzone wnętrze fabryki, w której faktycznie rozgrywa się większość akcji filmu, może wydawać się im piękne w zależności od ich perspektywy w niektórych częściach historii. Pomimo posiadania bardzo szczegółowych zdjęć i mapy lokacji, Murano poprosił o usunięcie szczegółów z tła anime, jeśli sceneria wyglądała na zbyt zatłoczoną lub odwracałaby uwagę publiczności od postaci.


Omawiając Josee, The Tiger and the Fish, Tamura powiedział, że wykorzystał oryginalną nowelkę jako solidną podstawę do adaptacji filmowej. Nowelka ma tendencję do przedstawiania bardzo realistycznych miejsc, więc Tamura również wybrał ten styl do filmu. Inną rzeczą, którą Tamura rozważył po konsultacji z dyrektorem artystycznym, jest to, jak ludzie patrzą do wewnątrz, gdy się zakochują, dzięki czemu tło miasta staje się bardziej malownicze z rysunkiem odręcznym. Istnieje rodzaj rozmytego i nieokreślonego uczucia związanego z grafiką w tle, która to odzwierciedla, mimo że tła są oparte na prawdziwych lokalizacjach w Osace.


Na koniec Ishiguro został zapytany o wyjątkowe tła przedstawione w Words Bubble Up Like Soda Pop. Ishiguro powiedział, że kiedy tworzy animację, zawsze kładzie duży nacisk na tworzenie charakterystycznych sylwetek, a nie szczegółów. Words Bubble Up Like Soda Pop inspirowane jest japońskim pop-artem z lat 80., który skupiał się na minimalizmie, więc polecił dyrektorowi artystycznemu, aby jako punkt odniesienia wykorzystał prace wybitnych artystów tamtych czasów.


Reżyserzy rozmawiali także o znaczeniu wyszukiwania lokalizacji jako części procesu tworzenia anime. Tamura powiedział, że chodzenie do lokacji jest ważne dla konceptualizacji rodzaju atmosfery lub atmosfery, którą chciał przedstawić, podczas gdy Murano powiedział, że z czysto pragmatycznego poziomu robienie wielu zdjęć pomaga, jeśli chodzi o tworzenie układów pod różnymi kątami. Z drugiej strony, Sato wspomniał, że stara się nie przywiązywać zbytnio do obszaru, w którym udaje się na poszukiwanie lokalizacji, ponieważ w przeciwnym razie miałby ochotę powtórzyć każdy szczegół, gdy nie jest to w rzeczywistości konieczne w anime. To było uczucie, z którym inni reżyserzy mogli się bardzo dobrze odnieść i zgodzili się, że rysowanie tła, które jest zbyt blisko fotografii, może przeszkodzić animacji.


Następnie reżyserzy omówili niektóre ze swoich wpływów, jeśli chodzi o tło graficzne. Sato powiedział, że jest fanem Isamu Tsuchidy, dyrektora artystycznego Tongari Bōshi no Memoru. Murano był bardzo zainspirowany filmem Disneya - Dzwonnik z Notre Dame, jeśli chodzi o wyrażanie charakteru za pomocą grafiki tła. Tamura powiedział, że był pod wrażeniem czeskiego artysty Alfonsa Muchy, który rysował postacie na tle w sposób, który sprawiał, że te dwa elementy się uzupełniały. Ishiguro powiedział, że w ciągu ostatnich pięciu lat bardzo zainspirował go japoński artysta z ery Taisho - Hiroshi Yoshida, opisując swoje prace jako „bardzo podobne do anime”, ale także zwracając uwagę na jego charakterystyczne wykorzystanie sylwetek na swoich drzeworytnych odbitkach.


Na koniec reżyserzy wyrazili swoje nadzieje i obawy dotyczące tła graficznego na przyszłość. Tamura mówił o tym, jak ludzie zajmujący się animacją używają podobnych narzędzi, takich jak Photoshop, przez co ich prace wyglądają podobnie do innych. Miał nadzieję na większą różnorodność w tym dziale, a także na bardziej elastyczne harmonogramy produkcji, które pozwolą na więcej eksperymentów ze stylami artystycznymi. Ishiguro miał nadzieję, że indywidualistyczne style artystyczne zostaną zaakceptowane przez publiczność wraz z bardziej fotorealistycznym tłem, i ten sentyment podzielali również Murano i Sato.


Cała rozmowa, w tym Q&A z publicznością, była transmitowana na żywo na Festiwalowym koncie YouTube i można ją oglądać z tłumaczeniem na żywo w języku angielskim

9. Oficjalna strona internetowa Gekijōban Seitokai Yakuindomo 2, drugiego filmu anime opartego na mandze Seitokai Yakuindomo autorstwa Tozena Ujiiego, rozpoczęła 13 listopada transmisję strumieniową nowego filmu promocyjnego do filmu. Wideo odsłania i zapowiada piosenkę przewodnią filmu „Shōnen Shōjo Attention” (Boys and Girls, Attention) autorstwa Triple Booking.


Komitet produkcyjny filmu ogłosił w czerwcu, że opóźnił otwarcie filmu z powodu skutków pandemii koronawirusa (COVID-19). Wcześniej film miał zostać otwarty w Japonii 10 lipca, ale teraz ma zostać otwarty w Japonii 1 stycznia 2021 roku.


Firma crowdfundingowa "Anime Fund" rozpoczęła w listopadzie kampanię crowdfundingową dla filmu anime. Kampania rozpocznie się 4 listopada i zakończy 30 listopada i ma na celu pozyskanie 1919 sponsorów oraz 10 mln jenów (95,550 $). Finansowanie społecznościowe jest ograniczone do osób mieszkających w Japonii. Wspierający mogli mieć swoje nazwiska w napisach końcowych lub otrzymać kluczowy obraz klatki animacji. Inne nagrody obejmują koszulkę, gwizdek, legitymację studencką, naklejki, kolekcję scenariuszy i inne towary.


Miho Okasaki dołącza do obsady jako Yū Hirose. Pozostali członkowie obsady wracają z poprzedniego filmu i innych części anime z serii.


Hiromitsu Kanazawa powraca jako reżyser i kierownik scenariusza serialu, a Makoto Furuta powraca jako projektant postaci i główny reżyser animacji. Inni powracający pracownicy to Ken Naito, Ryūsuke Araki, Ryō Tanaka i Yūya Mori odpowiednio jako dyrektor artystyczny, projektant kolorów, reżyser dźwięku i kompozytor. Glovision po raz kolejny produkuje dźwięk, a King Records jest producentem muzycznym.


Pozostali członkowie personelu to Shingo Suzuki, Hiroshi Okubo, Takayuki Uchida jako główni animatorzy; Shinnosuke Takesada jako reżyser zdjęć i Chinami Watanabe jako redaktor.


Seitokai Yakuindomo koncentruje się wokół Osai Academy, dawnej prywatnej szkoły średniej dla dziewcząt, która została zintegrowana z chłopcami. Ciało uczniowskie jest podzielone na 524 dziewcząt i 28 chłopców. Takatoshi Tsuda zostaje zmuszony do zostania wiceprzewodniczącym samorządu uczniowskiego, gdzie jest samotnym męskim członkiem otoczonym dziewczynami.


Manga była już inspiracją dla dwóch sezonów anime, oryginalnych projektów anime wideo i kilku poprzednich DVD z anime dołączonych do mangi.


Projekt zainspirował film anime, który został otwarty w Japonii w lipcu 2017 r. Film był na szczycie japońskiego rankingu mini-teatru przez dwa kolejne weekendy. HIDIVE rozpoczął transmisję filmu 10 marca ubiegłego miesiąca.


Wszystkie 12, 13, 14, 15, 17 i 18 tomów mangi mają dołączone oryginalne DVD z anime, kiedy zostały wydane odpowiednio we wrześniu 2015 r., kwietniu 2016 r., grudniu 2016 r., wrześniu 2017 r., kwietniu 2019 r. i sierpniu 2019 r. (16. tom mangi zawiera DVD z filmem anime). 19. tom mangi będzie zawierał nowy OAD i wyjdzie 17 września 2020 r.

10. Oficjalna strona internetowa DEEMO THE MOVIE od Pony Canyon, filmu anime opartego na grze Deemo firmy Rayark Games, rozpoczęła 13 listopada transmisję strumieniową drugiego filmu promocyjnego. Witryna ogłosiła również, że Haruki Niwa wypuszcza nową mangę opartą na serii w magazynie Ichijinshy - Comic Zero Sum, a artystka piosenki przewodniej Hinano Takashima otwiera swój własny oficjalny kanał YouTube.

Witryna udostępniła wizualizację mangi, a więcej informacji ujawni w późniejszym terminie.

Film produkują siostrzane studia Signal.MD i Production I.G. Jun'ichi Fujisaku jest uznany za dyrektora wykonawczego filmu, Shūhei Matsushita za reżysera, a Yoshihiro Hiramine za asystenta reżysera. Fujisaku jest także autorem scenariusza wraz z Bun'Ō Fujisawą, a Mebachi projektuje postacie. Yuki Kajiura (Demon Slayer, Sword Art Online, Fate / Zero) komponuje piosenkę przewodnią do filmu, a 14-letnia uczennica trzeciego roku gimnazjum Hinano Takashima wykona piosenkę przewodnią. Pony Canyon produkuje. Film miał się „zakończyć” w 2020 roku.


Oryginalna gra rytmiczna z 2013 roku, Deemo, zadebiutowała jako gra mobilna na systemy iOS i Android. Firma Rayark Games wydała później grę na PS Vita w Japonii w 2015 roku pod tytułem Deemo: Last Recital. PM Studios i Rising Star Games wypuściły grę na PS Vita odpowiednio w Ameryce Północnej i Europie, w maju 2017 r. Gra została wydana na Nintendo Switch na całym świecie we wrześniu 2017 r. Deemo - Reborn - nowa wersja gry zgodna z urządzeniami wirtualnej rzeczywistości, zadebiutował 21 listopada 2019 roku. Deemo -Reborn- następnie 4 września otrzymało globalne wydanie na Steamie.


Rayark Games opisuje grę:


Dziewczyna, która spadła z nieba i straciła przeszłość

Deemo, który gra na pianinie samotnie w świecie domku na drzewie

przypadkowe spotkanie między nimi.

Muzyka płynie, gdy palce uderzają w klawisze fortepianu.

Rozpoczęła się bajkowa podróż ...

„Przed odwróceniem się do wyjścia nie zapomnij pożegnać się ostatni raz”.


Rayark Games opracowuje sequel grę rytmiczną Deemo II

11. Pokémon Company International ogłosiło 13 listopada, że Pokémon the Movie: Secrets of the Jungle (Gekijōban Pocket Monster Koko), 23. film anime z serii Pokémon, będzie miał premierę na Zachodzie w 2021 roku. Firma rozpoczęła streamowanie angielskiego zwiastuna.


Firma ogłosiła również, że będzie dystrybuować kody do mitycznego Pokémona Zarude z filmu za pośrednictwem e-maili Klubu Trenera Pokémon do graczy Pokémon Sword i Pokémon Shield. Gracze, którzy zarejestrują się w celu otrzymywania powiadomień e-mailowych Pokémon Trainer Club do 20 listopada, otrzymają kod dla Zarude 11 grudnia.


Trzeci pełny zwiastun i czwarty zwiastun Pokémon the Movie: Secrets of the Jungle (Gekijōban Pocket Monster Koko) zadebiutowały w ten weekend. Pełny zwiastun po raz pierwszy przedstawia OP „Koko” filipińskiej piosenkarki Beverly (ED Fairy Tail Final Series, OP Fruits Basket).


Nowy zwiastun wykorzystuje główny utwór przewodni filmu „Fushigi na Fushigi na Ikimono” („Wonderful, Marvelous Creatures”) wokalisty Tortoise Matsumoto z rockowego zespołu ulfuls.


Film zostanie otwarty 25 grudnia w Japonii. TOHO pierwotnie planowało otwarcie filmu 10 lipca, ale personel opóźnił film z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa (COVID-19).


Historia nowego filmu rozgrywa się w Lesie Okoya, raju dla Pokémonów, chronionym surowymi zasadami, które zabraniają osobom postronnym wejścia do środka. Film koncentruje się na Koko, chłopcu, który został wychowany przez Pokémona, a także uważa się za wyjątkowego, traktując Mitycznego Pokémona Zarude jak swojego ojca. Ash i Pikachu spotykają Koko podczas przygody. Film koncentruje się na temacie „człowieka wychowanego przez Pokémona”, zamiast skupienia się na poprzednich filmach na „więzi między ludzkim trenerem a ich Pokémonami”.


Nowo ogłoszona obsada obejmuje (na zdjęciu powyżej od lewej do prawej):

Shoko Nakagawa jako Karen, badaczka

Kankurō Nakamura jako Zarude

Moka Kamishiraishi (Kun Oota w Mirai, ED Granblue Fantasy The Animation Season 2) jako Koko

Kōichi Yamadera jako profesor Zed, badacz najnowocześniejszej technologii z firmy Biotope, z którym Satoshi (Ash) spotyka się, gdy odwiedza Las Okoya


Tetsuo Yajima powraca z filmu Pokémon the Movie: The Power of Us z 2018 roku w OLM i jest współautorem scenariusza filmu ze scenarzystą serii Pokémon Atsuhiro Tomioką. TOHO dystrybuuje film. Hiroyuki Kato jest producentem animacji. Hirotaka Marufuji (główny reżyser animacji, projektant pod-postaci Pokémon the Movie: The Power of Us) projektuje postacie, a także jest głównym reżyserem animacji wraz z Yasushim Nishitanim (Pokémon the Movie: The Power of Us). Masafumi Mima jest reżyserem dźwięku.


Wokalista Tortoise Matsumoto z rockowego zespołu ulfuls wykonuje główny utwór przewodni „Fushigi na Fushigi na Ikimono” („Wonderful, Marvelous Creatures”). Taiiku Okazaki wyprodukował piosenkę przewodnią i pięć innych piosenek, w tym „Okite no Uta” (The Song of Rules) (wcześniej wniósł openingi i endingi do anime Pokémon Sun & Moon). Okazaki osobiście napisał tekst, napisał i zaaranżował muzykę oraz zaśpiewał do piosenki „Show Window”.


Film jest pierwszym całkowicie nowym filmem anime w serii od dwóch lat, ponieważ najnowsze filmy z serii to Detektyw Pikachu (film Live-Action) i Mewtwo Strikes Back Evolution (remake 3D z filmu z 1998 roku Pocket Monsters: Mewtwo no Gyakushū).


Pokémon the Movie: The Power of Us, 21 film z serii, został otwarty w Japonii w lipcu 2018 r. Mewtwo Strikes Back Evolution, 22 film z serii Pokémon, został otwarty w Japonii w lipcu 2019 roku

12. Program „Girls & Panzer das Finale Live-Streamed Special ~ Panzer Vor to Episode 3!” ogłosił 15 listopada, że trzeci film z sześcioczęściowej serii Girls und Panzer das Finale zostanie otwarty w marcu przyszłego roku.


Reżyser Tsutomu Mizushima ujawnił 1 maja, że ​​produkcja filmu jest kontynuowana. Dodał, że pracownicy zaczęli montować film i stale przygotowują się do rozpoczęcia nagrywania dialogów.


Pierwszy film Girls und Panzer das Finale został otwarty w Japonii w 59 kinach w grudniu 2017 roku. W filmie występują nowe postacie z BC Freedom High School, które biorą udział w zimowej bitwie.

Drugi film został otwarty w Japonii w czerwcu 2019 roku. Film przedstawia finał bitwy pomiędzy Ooarai Girls Academy i BC Freedom High School, a także pokaże bitwy o Kuromorimine Girls Academy, Pravda Girls High School i inne szkoły. Wydane w Japonii Blu-ray i DVD z filmem zawierał nową oryginalną animację wideo (OVA) zatytułowaną „Taiyaki War!” kiedy został wydany w lutym.


Projekt anime Finale ma również wciągające pokazy 4DX i MX4D. Każdy z wciągających pokazów łączy dwa odcinki; pierwsze łączą odcinek pierwszy i drugi. Kolejny zestaw wciągających pokazów połączy odcinek trzeci i czwarty, a ostatni zestaw połączy odcinek piąty i szósty.


Sayaka Sasaki (OP Break Blade, ED Cardfight!! Vanguard, OP Dakara Boku wa, H ga Dekinai, endingi Garo, ED Kemono Jihen, ED Nichijou, OP Senran Kagura, TV OP Uchuu Senkan Yamato 2199) wykonuje OP „Grand symphony” w pierwszych trzech odcinkach. ChouCho (ED Buddy Complex, openingi Fate/kaleid liner Prisma☆Illya, OP Glasslip, OP Highschool DxD Born, ED Masamune-kun no Revenge, ED Suisei no Gargantia, ED Tsurune), która wykonała OP telewizyjnego anime i filmu z 2015 roku, powraca jako artyskta openingu do trzech ostatnich odcinków projektu

13. Wiceprezes i dyrektor finansowy Walt Disney Company Christine McCarthy ogłosiła 12 listopada, że usługa przesyłania strumieniowego Disney Plus osiągnęła 73,7 miliona płacących abonentów od 3 października, a 18,5 miliona tych płacących subskrybentów jest subskrybentami usługi przesyłania strumieniowego Disney + Hotstar w Indiach.


McCarthy zauważyła, że wzrost liczby subskrypcji Disney + Hotstar spowodowany zbliżającym się turniejem krykieta Indian Premier League był największym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu bazy abonentów firmy.


Disney + Hotstar mianował Sunila Rayana na stanowisko prezesa i szefa firmy 20 czerwca.


Usługa przesyłania strumieniowego Disney + Hotstar oferuje dostęp do tytułów anime, takich jak Shin-chan i Doraemon.


Firma 21st Century Fox uruchomiła usługę przesyłania strumieniowego Hotstar w lutym 2015 r. Disney India połączyła tę usługę z usługą przesyłania strumieniowego Disney + w lutym 2020 r.

14. Liam Neeson (Honest Thief) wciąż nie ma dość występów w thrillerach akcji. Właśnie zgodził się wystąpić w kolejnym, który nosi tytuł Retribution. Obraz wyreżyseruje Nimród Antal (Predators, Węgierska robota).


Bohaterem filmu jest biznesmen, który podczas jazdy samochodem z rodziną dowiaduje się od tajemniczej osoby, że w pojeździe jest bomba. Mężczyzna musi wykonać serię zadań zleconych przez nieznanego osobnika. Jeśli odmówi, bomba eksploduje zabijając jego i jego najbliższych.


Obraz będzie remakiem hiszpańskiego filmu z 2015 roku zatytułowanego Nieznany, który zdobył osiem nominacji do nagród Goya (dwie z nich zamienił na statuetki). Nowa wersja powstanie dla wytwórni Studiocanal

15. Gerard Butler po raz czwarty wcieli się w postać agenta Mike'a Banninga, którego zagrał w filmach Olimp w ogniu, Londyn w ogniu i Świat w ogniu. Czwarta część będzie nosić tytuł Night Has Fallen.


Butler, który będzie również jednym z producentów, nie jest jedyną związaną z cyklem osobą, która powróci przy okazji czwartej części. Obraz wyreżyseruje Ric Roman Waugh, a scenariusz przygotuje Robert Mark Kamen. Obaj panowie pracowali nad Światem w ogniu.


Szczegóły fabuły nowego filmu nie są na razie znane.


Dotychczasowe trzy części zarobiły na całym świecie ponad pół miliarda dolarów

16. Adrien Brody (Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun) zagra główną rolę w dreszczowcu The Salamander Lives Twice. W obsadzie jest również Vera Farmiga (Godzilla II: Król potworów).


Brody zagra rannego mężczyznę znalezionego na plaży niewielkiej wysepki. Nic nie pamięta. Jedynym śladem jego przeszłości jest neseser, którego nie można otworzyć. Mężczyznę znalazły dwie kobiety: Iris i jej córka Goggy (w tej roli Farmiga), które są ostatnimi potomkiniami niegdyś bogatej rodziny.


Obraz wyreżyseruje Ant Timpson, a scenariusz przygotował Toby Harvard. Panowie niedawno nakręcili wspólnie komediowy horror Come to Daddy

17. Chyba możemy już mówić o kinowym uniwersum Cichego miejsca. Paramount Pictures przygotowuje się do produkcji trzeciego filmu.


Obraz wyreżyseruje Jeff Nichols (Uciekinier, Midnight Special). To on również przygotuje scenariusz. Pomysłodawcą fabuły jest zaś sam John Krasinski, reżyser i jedna z gwiazd pierwszego Cichego miejsca.


O A Quiet Place 3 na razie nic nie wiadomo. Portal Deadline sugeruje, że nie będzie to sequel, lecz spin-off. Akcja dwóch pierwszych filmów rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, kiedy to ludzkość stanęła na krawędzi zagłady za sprawą tajemniczych potworów mordujących bez opamiętania. Jedynym ratunkiem jest pozostawanie w absolutnej ciszy.


Decyzja o realizacji trzeciej część została podjęta, choć Ciche miejsce 2 wciąż nie trafiło do kin. Obraz miał pojawić się w tym roku, lecz pandemia COVID-19 sprawiła, że Paramount Pictures kilkukrotnie przesuwał jego datę premiery. Obecnie spodziewamy się zobaczyć dwójkę w kwietniu przyszłego roku

18. FANTASTYCZNE NEWSY: a) Warner Bros. ogłosił, że trzecia część Fantastycznych zwierząt nie trafi do kin w przyszłym roku. Nowa amerykańska data premiery to 15 lipca 2022 roku. Dla osób śledzących informacje dotyczące widowiska nie jest to niespodzianka.


Decyzja związana jest z rezygnacją Johnny'ego Deppa z roli Gellerta Grindelwalda. Aktor został o to poproszony przez szefa studia po tym, jak w Wielkiej Brytanii zapadł wyrok w sprawie wytoczonej przez gwiazdora gazecie "The Sun" za użycie przez nią terminu "wife beater" sugerującego, że bił swoją żonę. Przegrany proces oznacza, że w przyszłości gazety brytyjskie z większą swobodą mogłyby rzucać aluzje, że Depp jest damskim bokserem, a to oczywiście nie byłoby wskazane w czasie promocji trzeciej część kasowego cyklu.


Nowa data oznacza opóźnienie premiery o osiem miesięcy. Warner Bros. musi więc zakładać, że szybko znajdzie nowego Grindelwalda. Na razie nie wiadomo jednak, kto ma szanse na rolę.


Angaż nowego aktora nie będzie szczególnie kosztowny dla studia, ponieważ Johnny Depp na potrzeby trzeciej części Fantastycznych zwierząt nagrał dotąd zaledwie jedną scenę. Zdjęcia do widowiska rozpoczęły się pod koniec września

b) Mads Mikkelsen negocjuje udział w trzeciej części cyklu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Duński aktor miałby przejąć po Johnnym Deppie rolę złego czarnoksiężnika Grindelvalda.


Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu Depp poinformował fanów poprzez media społecznościowe, iż na prośbę studia Warner Bros. zrezygnował z roli magicznego złoczyńcy. Decyzja aktora miała miejsce niedługo po tym, jak przegrał on proces o zniesławienie wytoczony wydawcom gazety The Sun, która napisała, że "bił żonę". Gwiazdor zamierza wnieść apelację. Chcę udowodnić, że zarzuty pod moim adresem są fałszywe. Ten moment nie zdefiniuje mojego życia i kariery - zapowiada. Co ciekawe, choć Depp nie wystąpi w Fantastycznych zwierzętach 3, otrzyma od wytwórni w ramach rekompensaty pełną gażę w wysokości 10 milionów dolarów.


Zdjęcia do będącego spin-offem Harry'ego Pottera widowiska rozpoczęły się pod koniec września. Za kamerą stoi po raz kolejny David Yates. Premierę zaplanowano na 15 lipca 2022 roku.


Filmografię Mikkelsena zamyka rola w komediodramacie Na rauszu, za którą aktor otrzymał właśnie nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej

19. Wiemy, kiedy możemy spodziewać się nowego horroru w reżyserii Jordana Peele'a, twórcy Uciekaj! i To my. Film ma trafić do kin 22 lipca 2022.

Chwilowo na temat projektu nie ujawniono nic więcej. Wiadomo jedynie, że jest to jeden z dwóch filmów, które są częścią pięcioletniego kontraktu twórcy ze studiem Universal. Peele ma napisać, wyreżyserować i wyprodukować oba.


Nowy horror Peele'a będzie jego kolejnym pełnometrażowym projektem po filmie To my z 2019 roku. Reżyser pełnił w ostatnich lata rolę producenta przy serialach Kraina Lovecrafta, Strefa mroku czy Hunters

20. Josh Hutcherson (Igrzyska śmierci) i włoska aktorka Sabrina Impacciatore (W domu wszystko ok) zagrają u boku Lieva Schreibera w Across the River and Into the Trees.


Będzie to ekranizacja powieści Ernesta Hemingwaya Za rzekę, w cień drzew. Schreiber wcieli się w pułkownika Richarda Cantwella, który przebywa w Wenecji wspominając swoje doświadczenia z frontu I wojny światowej.


Scenariusz filmu napisał Peter Flannery (Nowy świat), a za kamerą stanie Paula Ortiz (Krwawe gody).


Zdjęcia odbędą się we Włoszech

21. Chris Pratt (Strażnicy Galaktyki, Jurassic World) i Wu Jing (Wilk wojny) zagrają główne role w remake'u wietnamskiej komedii sensacyjnej Saigon Bodyguards. Realizację sfinansuje wytwórnia Universal.


Oryginał z 2016 roku opowiada historię dwóch kumpli-ochroniarzy, którzy mają pilnować spadkobiercy wielkiej fortuny. Gdy ich klient zostaje porwany, bohaterowie ruszają na ratunek.


Scenariusz nowej wersji piszą Alex Gregory i Peter Huyck. Produkcją zajmą się bracia Russo, którzy mieli już okazję współpracować zarówno z Prattem jak i Wu. Z pierwszym na planie Avengers, zaś z drugim przy sequelu Wilka wojny, w którym pełnili funkcję konsultantów





22. REAGANOWE NEWSY: a) Od 5 listopada wznowione zostały prace na planie filmu biograficznego Reagan. Nie znaczy to jednak, że obsada została już w pełni skompletowana. Właśnie poinformowano, że dołączyła do niej Mena Suvari (American Woman).


Jak łatwo domyślić się po tytule, film będzie biografią amerykańskiego aktora Ronalda Reagana, 33. gubernatora Kalifornii (w latach 1967-75) i 40. prezydenta Stanów Zjednoczonych (w latach 1981-89). Suvari zagra jego pierwszą żonę, zdobywczynię Oscara i trzech Złotych Globów Jane Wyman.


W tytułowego bohatera wcielą się David Henrie i Dennis Quaid. Całość reżyseruje Sean McNamara

b) Kevin Dillon (Ekipa) dołączył do obsady filmu Reagan. Dillonowi przypadła rola Jacka Warnera, współzałożyciela wytwórni Warner Bros. Studios, z którą Reagan związał się w 1937 roku

23. Olivia Colman (Faworyta, The Crown) zagra główną rolę w "podnoszącym na duchu" irlandzkim filmie Joyride.


Colman wcieli się w chaotyczną Joy, która wyrusza w podróż i jest gotowa oddać swoje nowo narodzone dziecko najlepszej przyjaciółce. Do kobiety niespodziewanie dołącza uliczny łobuz i wspólnie tworzą zbuntowany duet.


Reżyseruje Emer Reynolds. Scenariusz napisała Ailbhe Keoghan. Zdjęcia ruszają w przyszłym roku w Irlandii.


Jesteśmy podekscytowani, mając w ekipie wspaniałą Olivię Colman, artystkę o niesamowitym talencie, inteligencji i głębi - nie wspominając o jej komediowym geniuszu, przyznała Reynolds

24. Andrew Scott i Ruth Wilson, którzy występują w serialu Mroczne materie, spotkają się na planie filmu Oslo. Producentem obrazu jest Steven Spielberg, a całość powstaje dla stacji HBO.


Film jest adaptacją sztuki teatralnej pod tym samem tytułem. Jej fabuła inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami i opowiada o kulisach dochodzenia do historycznego Porozumienia z Oslo między Izraelem a Organizacją Wyzwolenia Palestyny z 1993 roku.


Rogers sam przygotował scenariusz filmu. Zdjęcia właśnie się rozpoczęły w Pradze

25. W rozmowie z serwisem ComicBookResources szef studia DMG Entertainment, Dan Mintz, ogłosił, że trwają prace nad kontynuacją Bloodshota. W tytułowej roli powróci Vin Diesel.


Pierwszy Bloodshot trafił do kin w marcu tego roku. Pandemia koronawirusa sprawiła, że po zaledwie kilkunastu dniach od premiery film zadebiutował w serwisach VOD. Wyniki oglądalności okazały się na tyle wysokie, że producenci postanowili dać zielone światło na powstanie sequela.


Bloodshot to ekranizacja komiksu wydawnictwa Valiant. Diesel wciela się w postać Raya Garrisona, żołnierza, który zginął podczas akcji i został przywrócony do życia przez korporację RST jako super-człowiek, tytułowy Bloodshot. W jego żyłach płynie armia nanotechnologicznych rozwiązań, dzięki czemu jest kimś nie do zatrzymania – silniejszym niż jakikolwiek człowiek, z organizmem zdolnym do natychmiastowej regeneracji. Ale naprawiając jego ciało i przywracając go do życia, korporacja przejęła kontrolę nad jego życiem; wykasowała też jego wspomnienia i pamięć. Ray nie wie, co jest realne, a co nie. Ale ma misję – chce się tego dowiedzieć

26. Louis Gossett Jr. (Watchmen) i Jurgen Prochnow (Ukryte życie) dołączyli do obsady filmu The Last Rifleman. Gwiazdą obrazu jest Pierce Brosnan.


Bohaterem filmu będzie mężczyzna mieszkający w domu weteranów wojennych w Irlandii Północnej. Kiedy zbliża się 75. rocznica lądowania w Normandii, mężczyzna ucieka z ośrodka. Planuje dostać się do Francji, by osobiście złożyć hołd poległym w czasie II wojny światowej towarzyszom broni oraz w końcu zmierzyć się z osobistymi demonami przeszłości.


Inspirowany prawdziwą historią obraz wyreżyseruje Terry Loane

27. Europejska Akademia Filmowa ogłosiła dziś nominacje w głównych kategoriach swoich dorocznych nagród. Wśród faworytów jest polskie Boże ciało. Obraz zdobył cztery nominacje: za film, reżyserię, scenariusz i dla aktora.


W ten sposób Boże ciało jest w gronie faworytów tegorocznej edycji Europejskich Nagród Filmowych. Cztery nominacje zdobyły jeszcze dwa filmy: włoski Martin Eden i duński Na rauszu.


Z powodu pandemii tegoroczna gala wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się wirtualnie w dniach 8-12 grudnia.


Poniżej lista ogłoszonych nominacji.


EUROPEJSKI FILM 2020

"Na rauszu"

"Berlin Alexanderplatz"

"Boże ciało"

"Martin Eden"

"Malowany ptak"

"Undine"


EUROPEJSKI DOKUMENT 2020

"Acasa, mój dom"

"Kolektyw"

"Gunda"

"Dziewczynka"

"Saudi Runaway"

"Jaskinia"


EUROPEJSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY 2020

"W nocy wszystkie koty są szare"

"Genius Loci"

"Past Perfect"

"Sun Dog"

"Tio Tomás, A Contabilidade Dos Dias"


EUROPEJSKI REŻYSER 2020

Agnieszka Holland - "Szarlatan"

Jan Komasa - "Boże ciało"

Pietro Marcello - "Martin Eden"

François Ozon - "Lato '85"

Maria Sødahl - "Nadzieja"

Thomas Vinterberg - "Na rauszu"


EUROPEJSKA AKTORKA 2020

Paula Beer - "Undine"

Natalia Berezhnaya - "DAU. Natasza"

Andrea Bræin Hovig - "Nadzieja"

Ane Dahl Torp - "Nie tak miało być"

Nina Hoss - "Schwesterlein"

Marta Nieto - "Matka"


EUROPEJSKI AKTOR 2020

Bartosz Bielenia - "Boże ciało"

Goran Bogdan - "Ojciec"

Elio Germano - "Volevo nascondermi"

Luca Marinelli - "Martin Eden"

Mads Mikkelsen - "Na rauszu"

Viggo Mortensen - "Jeszcze jest czas"


EUROPEJSKI SCENARIUSZ 2020

"Berlin Alexanderplatz"

"Dorośli w pokoju"

"Złe baśnie"

"Martin Eden"

"Boże ciało"

"Na rauszu"


28. Ethan Hawke zagra główną rolę w filmie wojennym Zeros and Ones. Za kamerą stanie twórca Złego porucznika i Pogrzebu Abel Ferrara.


Hawke'owi przypadła postać JJ - amerykańskiego żołnierza stacjonującego w oblężonym, zamkniętym Rzymie. Wysadzenie Watykanu to dopiero początek podróży naszego bohatera w celu odkrycia zagrażającego całemu światu nieznanego wroga.


W obsadzie znaleźli się także Cristina Chiriac i Phil Neilson. Zdjęcia ruszają we Włoszech pod koniec tego miesiąca.


Ferrara opisuje projekt w następujący sposób: to film o zamknięciu i wojnie, niebezpieczeństwie i szpiegostwie, amerykańskich żołnierzach, chińskich pośrednikach, świętych mężach z Bliskiego Wschodu, prowokatorach, dyplomatach oraz renegatach z CIA i KGB

29. OSCAROWE NEWSY: a) Mamy pierwszego w tej edycji oscarowej rywalizacji beniaminka. Po raz pierwszy o statuetkę w kategorii najlepszy film międzynarodowy ubiegać się będzie produkcja z Lesotho. Historycznym kandydatem został obraz To nie pogrzeb, to zmartwychwstanie. Jest to opowieść o 80-letniej wdowie przygotowującej się na swój koniec podczas gdy pozostali mieszkańcy pakują się z powodu obowiązkowego przesiedlenia związanego z budową tamy.


Swojego reprezentanta ma już także inny afrykański kraj Kenia. Do wyścigu został zgłoszony dokument Barua o młodym mężczyźnie przybywającym do rodzinnej wioski, gdzie dowiaduje się, że jego babcia została oskarżona o czary. Jest to dopiero piąty film w historii Kenii, który ubiegać się będzie o nominację. Poprzedni kandydaci odnieśli porażkę.


Do wyścigu zgłosiła się także Indonezja. Ten kraj reprezentować będzie horror Perempuan Tanah Jahanam, o dziewczynie wracającej do domu, by przejąć spadek, która nie zdaje sobie sprawy z grożącego jej w związku z tym niebezpieczeństwa. Indonezja stara się o oscarową nominację od końca lat 80. Na razie bezskutecznie.

b) Trzy kolejne kraje dołączył do rywalizacji o Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Są to: Norwegia, Belgia i Turcja.


Norwegia postawiła na obraz, który już walczy o dwie Europejskie Nagrody Filmowe, czyli Nadzieję. Jest to studium małżeństwa w momencie, kiedy żona otrzymuje druzgocącą diagnozę.


Norwegia uczestniczy w oscarowej rywalizacji od lat 50. Do tej pory zdobyła pięć nominacji, ale żadnej statuetki.

Belgia wystawiła do oscarowego wyścigu film Filles de joie. Jest to opowieść o trzech prostytutkach pracujących na granicy francusko-belgijskiej i jednym trupie.


Podobnie jak Norwegia Belgia ma na swoim koncie całkiem sporo nominacji (siedem), ale żadnej statuetki.

Turcja ma nadzieję, że Akademii przypadnie do gustu ich Cud w celi nr 7, który jest remakiem koreańskiego obrazu z 2013 roku 7-beon-bang-ui seon-mul. Film jest historią niepełnosprawnego intelektualnie mężczyzny, który zostaje niesłusznie oskarżony o zabicie dziewczynki.


Turcja uczestniczy w walce o nieanglojęzycznego Oscara od lat 60. Do tej pory nie zdobyła choćby jednej nominacji.


c) Cztery kolejne kraje dołączyły do rywalizacji o Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Są to: Rosja, Izrael, Czarnogóra i Portugalia.


Po raz trzeci Rosję w oscarowym wyścigu reprezentować będzie Andriej Konczałowski. Tym razem z filmem Drodzy towarzysze! o strajku w 1962 roku w fabryce wywołanym plotkami o podwyżkach cen żywności. Dwa wcześniejsze filmy reżysera wystawione do nagrody - Dom wariatów i Raj - nie zdołały otrzymać nominacji.


Rosja uczestniczy w oscarowym wyścigu od 1992 roku. Otrzymała jedną statuetkę (Spaleni słońcem) i sześć nominacji.

Izrael postawił na film, który na amerykańskiej ziemi odniósł już spory sukces zdobywając kilka nagród na festiwalu Tribeca. To dramat o relacji matki i córki Asia.


Filmy z Izraela aż 10-krotnie zdobywały nominacje do Oscarów. Żaden z nich nie zdołał jednak wygrać.

Dopiero po raz siódmy o Oscara powalczy Czarnogóra. Kraj ten reprezentować będzie film Grudi o czwórce przyjaciół, którzy po latach spotykają się z okazji zjazdu szkolnego i okazuje się, że jedno z nich cierpi na raka piersi.


Żaden z dotychczas wystawionych przez Czarnogórę filmów nie zdołał wywalczyć oscarowej nominacji.

Portugalia liczy, że Oscara może otrzymać dramat Listen. To opowieść o mieszkającej w Londynie parze, której opieka społeczna odbiera trójkę dzieci.


Portugalia uczestniczy w oscarowej rywalizacji od początku lat 80. Mimo to do dziś żaden film z tego kraju nie zdołał wywalczyć nominacji.


Do tej pory swoich kandydatów wytypowało 48 państw:


Albania: "Derë e hapur"

Algieria: "Héliopolis"

Austria: "Czego naprawdę chcemy"

Belgia: "Filles de joie"

Bhutan: "Lunana: A Yak in the Classroom"

Bośnia i Hercegowina: "Aida"

Bułgaria: "Ojciec"

Chorwacja: "Dopunska nastava"

Czarnogóra: "Grudi"

Czechy: "Szarlatan"

Ekwador: "Vacío"

Estonia: "Viimased"

Grecja: "Niepamięć"

Gruzja: "Dasatskisi"

Gwatemala: "Płacząca kobieta"

Hiszpania: "Wieczny okop"

Holandia: "Buladó"

Indonezja: "Perempuan Tanah Jahanam"

Iran: "Dzieci słońca"

Izrael: "Asia"

Japonia: "Prawdziwe matki"

Kanada: "Funny Boy"

Kenia: "Barua"

Korea Południowa: "Nam-san-eui Bu-jang-deul"

Kosowo: "Wygnanie"

Kostaryka: "Czarne popioły"

Lesotho: To nie pogrzeb, to zmartwychwstanie

Luksemburg: "Cuentos del río"

Malezja: "Roh"

Niemcy: "Und morgen die ganze Welt"

Norwegia: "Nadzieja"

Palestyna: "Gaza mon amour"

Panama: "Operación Causa Justa"

Peru: "Piosenka bez tytułu"

Polska: "Śniegu już nigdy nie będzie"

Portugalia: "Listen"

Rosja: "Drodzy towarzysze!"

Rumunia: "Kolektyw"

Singapur: "Pora deszczowa"

Słowacja: "Správa"

Słowenia: "Opowieści z kasztanowego lasu"

Szwajcaria: "Schwesterlein"

Szwecja: "Nie tak miało być"

Tajwan: "A Sun"

Turcja: "Cud w celi nr 7"

Ukraina: "Atlantyda"

Wenezuela: "Once Upon a Time in Venezuela"

Wybrzeże Kości Słoniowej: "La Nuit des rois"

30. Bruce Willis dołączył do obsady thrillera pt. Apex o grupie bogaczy polujących na ludzi. Wcześniej angaż dostali: Neal McDonough, Corey Large, Trevor Gretzky i Alexia Fast.


Fabuła Apex opowiada o grupie elitarnych łowców, którzy polują na prywatnej wyspie na pewnego mężczyznę. Wkrótce sami stają się ofiarami.


Reżyseruje Ed John Drakes, scenariusz napisał Corey Large

31. Jamie Foxx wyprodukuje film The Burial realizowany dla platformy Amazon. Zagra też w nim jedną z głównych ról.


Historia przedstawiona w The Burial opowie o prawdziwych wydarzeniach opisanych w artykule Jonathana Harra opublikowanym w "New Yorkerze". Bohaterem fabuły jest były właściciel domu pogrzebowego, który zbankrutował po tym, jak interes dogadany słownie z jego konkurentem się nie udał. Mężczyzna wynajął więc ekstrawaganckiego prawnika do poprowadzenia jego sprawy.


Reżyseruje Maggie Betts. Scenariusz pisze zdobywca nagrody Pulitzera Doug Wright

32. Wytwórnia Universal oraz Dwayne Johnson przygotowują reboot Króla Skorpiona. Scenariusz nowej wersji napisze Jonathan Herman (Straight Outta Compton).


Oryginał z 2002 roku był spin-offem widowiska Mumia powraca, a zarazem pierwszym filmem, w którym Johnson - dziś jedna z największych gwiazd Hollywood - zagrał główną rolę. Obraz zarobił na całym świecie blisko 180 milionów dolarów i doczekał się trzech kontynuacji zrealizowanych z myślą o rynku kina domowego.


Johnson wyprodukuje reboot do spółki z byłą żoną oraz etatową partnerką biznesową Dany Garcią. Aktor nie zamierza pojawiać się w filmie. Tytułową rolę otrzyma nowy aktor.


Król Skorpion to dziejąca się w zamierzchłych czasach historia pustynnego wojownika, który powstaje przeciwko złej armii niszczącej jego ojczyznę. Akcja rebootu ma rozgrywać się współcześnie

33. Ankieta Filmwebu: Filmy, które tworzą niezwykłą atmosferę za pomocą światła

34. Camila Mendes (Riverdale) i Maya Hawke (Stranger Things) zagrają główne role w czarnej komedii Strangers. Projekt powstaje dla Netfliksa.


Inspirowany Nieznajomymi z pociągu film opowie historię dwóch nastolatek, które zawierają układ: każda z nich wymierzy sprawiedliwość wskazanemu przez wspólniczkę szkolnemu dręczycielowi.


Reżyserką, współscenarzystką oraz producentką Strangers jest Jennifer Kaytin Robinson

35. 26 listopada na HBO Max zadebiutuje komedia Superintelligence z Melissą McCarthy (Agentka, Królowe zbrodni) w roli głównej. Zwiastun filmu.


W życiu Carol Peters (McCarthy) nigdy nie dzieje się nic nadzwyczajnego. Dlatego kiedy z jej telewizora, telefonu i kuchenki mikrofalowej zaczynają płynąć złośliwe komentarze pod jej adresem, bohaterka uznaje, że to jakiś żart. Albo że traci rozum. W rzeczywistości pierwsza na świecie sztuczna inteligencja obrała ją sobie jako obiekt obserwacji, przejmując kontrolę nad jej życiem... co stanowi tylko wstęp do większego, bardziej złowróżbnego planu przejęcia kontroli nad światem. Carol staje się ostatnią deską ratunku dla ludzkości, zanim wrogo nastawiona sztuczna inteligencja doprowadzi do jej zagłady.


W obsadzie Superintelligence znaleźli się także James Corden, Bobby Cannavale i Brian Tyree Henry

36. W sieci zadebiutował zwiastun dramatu Wild Mountain Thyme, w którym główne role zagrali Emily Blunt, Jamie Dornan, Christopher Walken i Jon Hamm.


Akcja Wild Mountain Thyme rozrywa się na irlandzkiej prowincji. Rosemary (Blunt) i Anthony (Dornan) pochodzą z rodzin uwikłanych w spór o ziemię, która dzieli ich gospodarstwa. Kiedy ojciec mężczyzny (Walken) postanawia sprzedać teren amerykańskiemu kuzynowi (Hamm), Anthony wreszcie odnajduje w sobie odwagę, by zawalczyć o miłość Rosemary.


Reżyserem i scenarzystą jest John Patrick Shanley (Wątpliwość).


Światową premierę filmu zapowiedziano na 11 grudnia. Polskim dystrybutorem Wild Mountain Thyme jest M2 Films. Premiera w naszym kraju nastąpi w pierwszym kwartale 2021 roku

37. Millie Bobby Brown (Stranger Things, Enola Holmes) będzie gwiazdą oraz producentką filmu fantasy Damsel. Projekt powstaje dla Netfliksa.


Brown wcieli się w księżniczkę Elodie, która jest przekonana o tym, że ma wziąć ślub z księciem Henrym. Po czasie bohaterka odkrywa, że zamiast stanąć na ślubnym kobiercu, zostanie złożona w ofierze smokowi.


Stanowisko reżysera piastuje Juan Carlos Fresnadillo (28 tygodni później). Scenariusz napisał Dan Mazeau (Gniew Tytanów)

38. To już pewne: kolejnym filmem Michaela Baya będzie remake duńskiego thrillera Ambulance. Jedną z głównych ról w projekcie negocjuje Jake Gyllenhaal.


To opowieść o dwóch braciach, którzy w akcie desperacji postanawiają napaść na bank. Akcja nie idzie zgodnie z planem i mężczyźni są zmuszeni porwać ambulans wraz ze znajdującymi się w nim osobami. W miarę upływu czasu relacja między rodzeństwem robi się coraz bardziej napięta.


Scenariusz Ambulance napisali Chris Fedak i James Vanderbilt. Zdjęcia mają powstać w przyszłym roku.


Filmografię Baya zamyka zrealizowany dla Netfliksa 6 Underground. Gyllenhaala mogliśmy ostatnio zobaczyć na wielkim ekranie w widowisku Spider-Man: Daleko od domu

39. Miles Teller, Shailene Woodley oraz laureat Oscara William Hurt zagrają główne role w satyrze politycznej The Fence.


Bohaterami filmu będą liberalni świeżo upieczeni małżonkowie (Teller i Woodley), którzy wdają się w konflikt ze swoim ultrakonserwatywnym sąsiadem, emerytowanym marine (Hurt). Starszy pan chce za wszelką cenę zbudować wysokie ogrodzenie mające chronić go przed potencjalnym atakiem terrorystycznym.


Zdjęcia powinny rozpocząć się w marcu. Za kamerą stanie islandzki reżyser Grímur Hákonarson (Barany. Islandzka opowieść). Scenariusz napisał Shane Danielsen.


The Fence będzie piątym wspólnym filmem Tellera i Woodley po Cudownym tu i teraz oraz trylogii Niezgodna

40. Top 10 filmów do obejrzenia podczas 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty + 11. American Film Festival wg Filmwebu cz. 2

41. Seth Rogen (Grzeczni chłopcy) wyprodukuje horror Video Nasty. Jego scenariusz przygotował Chris Thomas Devlin, autor fabuły nowej The Texas Chainsaw Massacre.


Bohaterami filmu będzie trójka nastolatków, która wypożycza kasetę wideo ze slashserem z lat 80. Nie wiedzą, że kaseta jest przeklęta. Kiedy zaczynają oglądać film, zostają przeniesieni do świata slashera, gdzie grozi im wieczne przeżywanie koszmaru, jakim jest fabuła tego filmu.


Projekt powstanie dla studia Lionsgate




42. Universal Pictures żegna się z myślą o wprowadzeniu westernu Nowiny ze świata do kin na świecie. Jak podaje portal Deadline, studio prowadzi właśnie rozmowy z platformą Netflix. Ich tematem są właśnie prawa dystrybucyjne do filmu poza granicami USA.


Universal planuje zachować dla siebie prawa dotyczące Ameryki. Film zostanie wprowadzony do kin 25 grudnia, a około 17 dni później na płatnych serwisach VOD. Dzięki temu Nowiny ze świata będą mogły walczyć o Oscary.


Gwiazdą filmu jest Tom Hanks, a za reżyserię odpowiadał Paul Greengrass. Obraz miał pierwotnie powstać dla Fox 2000. W kwietniu ubiegłego roku, tuż po zamknięciu studia przez Disney, projekt przejął Universal Pictures.


Nowiny ze świata to ekranizacja powieści Paulette Jiles. Akcja książki rozgrywa się w 1870 roku. Główny bohater, wdowiec i weteran wojenny Jefferson Kyle Kidd, podróżuje przez Teksas, informując ludzi o najnowszych zdarzeniach ze świata. Jego praca już wkrótce stanie się całkiem niepotrzebna, w związku z rozwojem gazet. W trakcie jednej z podróży Kidd zgadza się za pieniądze przetransportować do San Antonio 10-letnią Johannę. Z czasem między starzejącym się mężczyzną a dziewczynką narodzi się silna więź

43. Życie przed sobą to adaptacja powieści Romaina Gary'ego (w Polsce wydanej pod pseudonimem Émile Ajar). Produkcja Edoardo Pontiego jest wielkim powrotem legendy światowego kina, Sophii Loren. Film w serwisie Netflix już od 13 listopada. Tymczasem prezentujemy dwa jego fragmenty.


W nadmorskiej włoskiej miejscowości ocalała z Holokaustu kobieta, Madame Rosa (w tej roli Sophia Loren), przyjmuje pod swój dach 12‑letniego Momo, który ją okradł. Ta dwójka samotników zaczyna się troszczyć o siebie nawzajem, a ostatecznie oboje tworzą niekonwencjonalną rodzinę

44. W trakcie każdego festiwalu kluczową rolę odgrywa atmosfera. Jak stworzyć ją w domu? Kulinarne doznania, tybetańskie rytuały, doświadczenia VR, festiwalowe studio, live Q&A z twórcami i podcasty pomogą zorganizować festiwal Pięć Smaków we własnych czterech ścianach.


25 listopada rusza 14. edycja festiwalu w całości poświęconego azjatyckiej kinematografii. Tegoroczna odsłona wydarzenia będzie wyjątkowa, bo w całości odbędzie się online. Co to oznacza? Po pierwsze – filmy będą dostępne dla publiczności w całej Polsce, po drugie – można będzie je oglądać na wszystkich możliwych urządzeniach (laptop, TV, projektor, smartfon) w ramach platformy Pięć Smaków VOD. Karnety i dostępy na pojedyncze seanse kupować można już na stronie piecsmakow.pl.


W programie filmowym znalazło się siedem sekcji: Podróż do Azji, Kino ze smakiem, Parasites, Azjatycki VR, Hongkong dziś, Asian Cinerama i Nowe kino Azji, a w ramach nich ponad 50 produkcji: od filmów grozy po słodkie melodramaty, od drapieżnego autorskiego kina po kojące podróże w nieznane zakątki kontynentu.


Pierwszego dnia festiwalu o godzinie 19:00 organizatorzy spotkają się z publicznością podczas otwarcia na żywo na FB. Pojawi się również gość specjalny – Joko Anwar, mistrz indonezyjskiego kina gatunkowego, reżyser znany z takich filmów jak Zapis moich zmysłów i Gundala. Wieczór uzupełni specjalny koreański DJ set Pawła Klimczaka, który wprowadzi widzów w energię tegorocznej edycji.


Wirtualny czerwony dywan i festiwalowa atmosfera

Filmy na platformie VOD dostępne będą przez cały czas trwania Pięciu Smaków bez wyznaczonych godzin projekcji, dlatego rytm festiwalu wyznaczać będą spotkania na żywo w festiwalowym studiu. Codziennie o godz. 10:00 podczas spotkań live selekcjonerzy będą polecać szczególnie interesujące pozycje i komentować festiwalowe wydarzenia. Z kolei o 19:00 na pięciosmakowym wirtualnym czerwonym dywanie pojawiać się będą twórcy, którzy opowiedzą o swoich filmach i odpowiedzą na pytania widzów. Z pięciosmakową publicznością spotka się między innymi singapurska ekipa filmu "To nie przepis mojej matki", który na festiwalu będzie miał swoją międzynarodową premierę, a także Pen-ek Ratanaruang, jeden z najbardziej uznanych twórców tajlandzkiej nowej fali.


Przed, podczas i pomiędzy oglądaniem filmów na publiczność czekać będą inspiracje jak wykreować festiwalowy klimat we własnych czterech ścianach. Pomogą w tym filmy z tybetańską gimnastyką do wykonywania między seansami, instrukcje wykonania uroczych origami do dekoracji domowej przestrzeni czy pomysł na koreańską pielęgnację twarzy w czasie projekcji. Widzowie będą mogli zamówić na stronie festiwalu wyjątkowe dania i zestaw azjatyckich przysmaków, które pomogą obudzić przed ekranem wszystkie zmysły, a także kupić gogle, które pomogą przenieść się w trzeci wymiar filmowego doświadczenia z sekcją Azjatycki VR.


Czas wypełnić może również lektura festiwalowego magazynu, który wprowadzi widzów w tematykę sekcji i poszczególnych filmów. Eseje, komentarze i wywiady z twórcami dostępne są TUTAJ.


Kino ze smakiem w Twojej kuchni i na wynos

Kulinarna sekcja Kino ze smakiem to przegląd pobudzających zmysły filmowych smakołyków z całej Azji. Od dawna wiadomo, że idealny domowy seans, to ten, któremu towarzyszy odpowiednie jedzenie, dlatego widzowie z Warszawy będą mogli zamówić w przedsprzedaży specjalne festiwalowe zestawy inspirowane potrawami pojawiającymi się na ekranie. W akcji bierze udział siedem warszawskich restauracji specjalizujących się w kuchni azjatyckiej: Yache Korea, Shoku, Vegan Ramen Shop, Youmiko Vegan Sushi, Niigata Onigiri, Sambal Restauracja Indonezyjska i Sajgonka. W festiwalowym menu znalazły się potrawy takie, jak: mayak kimbap, mushroom stew ramen, bento box, onigiri sake i umeboshi czy tempe mendoan, z kolei na słodko: pudding z awokado, sernik jaśminowy, dadar unti i wiele innych. Czyż nie brzmi pysznie? Uwaga: ilość zestawów jest limitowana.


Pozostała publiczność, niezależnie od miejsca zamieszkania, będzie mogła zamówić wyjątkowe zestawy azjatyckich przekąsek i słodyczy.


Dla ambitnych, lub po prostu lubiących gotować, redakcja KUKBUK.pl przygotowała przepisy pozwalające odtworzyć dania pojawiające się na ekranie. W festiwalowym magazynie na wszystkich widzów żądnych wyzwań w kuchni, czekają autorskie receptury na wegetariańskie pierożki gyōza, tort ganache, zupę sujebi oraz wegetariańska phở ze smażonym tofu.


Azja kręci


Akademia Azjatycka jest od lat nieodłącznym elementem festiwalu. W tym roku, praktycznie w całości, zostanie zrealizowana w nowej formule, czyli serii podcastów Azja kręci. Zaproszeni eksperci opowiedzą o szczególnie ciekawych wątkach, łączących wybrane filmy Pięciu Smaków. Na liście podcastowych rozmów znalazły się m.in. Złe matki. Macierzyństwo w kinie z Adrianą Prodeus i Azjatycki VR ze Stanisławem Liguzińskim.


Wyjątkiem będzie panel dyskusyjny wokół sekcji Parasites, który jako jedyny odbędzie się na żywo na Facebooku. Mowa o "Kino czułe społecznie. Kto jest pasożytem w kapitalizmie?" – w debacie nowe koreańskie kino posłuży za punkt wyjścia do rozmowy o tym, w jaki sposób język filmu przepracowuje temat nierówności społecznych i ekonomicznych. Spotkanie poprowadzi Zuzanna Kowalczyk – dziennikarka, redaktorka i kulturoznawczyni, reprezentująca "Pismo. Magazyn opinii".


Doświadczenia VR


Kiedy oglądanie filmu staje się doświadczeniem? Bez wątpienia wtedy, kiedy mamy możliwość wejścia w świat wirtualnej rzeczywistości! VR angażuje widza w niezwykle kreatywny sposób, dostarczając rozrywki, ale też stwarzając przestrzeń do głębokiego namysłu i niezwykłych emocjonalnych wrażeń. Do oglądania ośmiu produkcji prezentowanych w ramach festiwalu wystarczy smartfon, a opcjonalnie także specjalne gogle, które można zamówić na stronie Pięciu Smaków. Dzięki technologii 360 stopni możemy odwracać się w dowolnym kierunku i eksplorować nową rzeczywistość, podążając ciałem za filmową historią. Czeka na Was m.in. podróż po animowanej Dżakarcie, a także mrocznych wnętrzach opuszczonej willi na przedmieściach jednego z tajwańskich miasteczek.


Szczegółowy program 14. AFF Pięć Smaków, aktualności, karnety i bilety: www.piecsmakow.pl.


Ceny:

Karnet: 100 zł (Pozwala na obejrzenie wszystkich filmów z programu)

Dostęp na pojedynczy seans: 18 zł Pakiet doświadczeń VR: 30 zł


45. Selena Gomez (W deszczowy dzień w Nowym Jorku) zagra główną rolę w filmie In the Shadow of the Mountain.


Obraz będzie opowiadał prawdziwą historię Silvii Vásquez-Lavado. Jest to pierwsza Peruwianka, która stanęła na szczycie Everestu oraz pierwszą otwarcie przyznającą się do swej homoseksualnej orientacji kobietą, która zdobyła całą Koronę Ziemi.


Film wyreżyseruje twórca serialu Mayans M.C., Elgin James. Przygotuje też scenariusz na podstawie autobiografii Vásquez-Lavado

46. Ankieta Filmwebu: Najlepszy film wojenny

47. W Nowym Jorku ogłoszono nominacje do Gotham Independent Film Awards - prestiżowych nagród przyznawanych przez najstarszą organizację zrzeszającą niezależnych filmowców, Independent Filmmaker Project. Najwięcej szans na statuetkę ma western Pierwsza krowa w reżyserii Kelly Reichardt. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż wszystkie tytuły nominowane w kategorii "film fabularny" zostały wyreżyserowane przez kobiety.


Zwycięzców poznamy 11 stycznia.


FILM FABULARNY

"Asystent"

"Pierwsza krowa"

"Nigdy, rzadko, czasami, zawsze"

"Nomadland"

"Relic"


DOKUMENT

"76 Days"

"Ratusz"

"Our Time Machine"

"A Thousand Cuts"

"Time"


FILM ZAGRANICZNY

"Bacurau"

"Wysoka dziewczyna"

"Gwiazdeczki"

"Sin Señas Particulares"

"Martin Eden"

"Sekret wilczej gromady"


PRZEŁOMOWA PRACA REŻYSERA

Radha Blank - "40-letnia raperka"

Channing Godfrey Peoples - "Miss Juneteenth"

Alex Thompson - "Saint Frances"

Carlo Mirabella-Davis - "Niedosyt"

Andrew Patterson - "The Vast of Night"


SCENARIUSZ

"Zła edukacja"

"Pierwsza krowa"

"40-letnia raperka"

"Fourteen"

"The Vast of Night"


AKTOR

Riz Ahmed - "Sound of Metal"

Chadwick Boseman - "Ma Rainey's: Matka bluesa"

Jude Law - "Gniazdo"

John Magaro - "Pierwsza krowa"

Jesse Plemons - "Może pora z tym skończyć"


AKTORKA

Nicole Beharie - "Miss Juneteenth"

Jessie Buckley - "Może pora z tym skończyć"

Yuh-Jung Youn - "Minari"

Carrie Coon - "Gniazdo"

Frances McDormand - "Nomadland"


PRZEŁOMOWA ROLA

Jasmine Batchelor - "The Surrogate"

Kingsley Ben-Adir - "One Night in Miami"

Sidney Flanigan - "Nigdy, rzadko, czasami, zawsze"

Orion Lee - "Pierwsza krowa"

Kelly O'Sullivan - "Święta Frances"


PRZEŁOMOWY SERIAL (z odcinkami trwającymi powyżej 40 minut)

"Wielka"

"Kraj imigrantów"

"P-Valley"

"Unorthodox"

"Watchmen"


PRZEŁOMOWY SERIAL (z odcinkami trwającymi poniżej 40 minut)

"Betty"

"Dave"

"Mogę cię zniszczyć"

"Taste the Nation"

"Work in Progress"


48. Scott Eastwood, Mel Gibson, Tyrese Gibson, Famke Janssen i Kevin Durand wystąpią w filmie akcji Dangerous. Za kamerą stanie reżyser Piły 5, David Hackl.


Eastwood wcieli się w nawróconego socjopatę, który po stracie brata udaje się w podróż na odległą wyspę. Miejsce to zostaje wkrótce zaatakowane przez gang najemników. Zmuszony do radzenia sobie w pojedynkę bohater odkrywa, że napastnicy byli zamieszani w śmierć członka jego rodziny.

Zdjęcia mają rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu w Kanadzie

49. W rozmowie z francuskim magazynem "Premiere" David Fincher ujawnił, że wszystkie przedsięwzięcia, nad którymi będzie pracował przez najbliższe cztery lata, powstaną dla Netfliksa.


Reżyser podpisał z platformą streamingową kontrakt na wyłączność. Pierwszym zrealizowanym w ramach umowy dziełem jest Mank, który zadebiutuje na ekranach 4 grudnia. Fincher żartuje, że jeśli odbiór utworu będzie wystarczająco dobry, pojawi się w biurze Netfliksa niczym arogancki fiut i zażąda więcej czarno-białych filmów.


Twórca Podziemnego kręgu przyznał, iż czuł się wyczerpany po nakręceniu dwóch sezonów serialu Mindhunter. Podczas spotkania z szefostwem Netfliksa powiedział: Słuchajcie, nie potrafię sobie wyobrazić, że przeznaczę kolejne dwa lata życia na trzeci sezon. Wolałbym poświęcić rok na skromniejszy projekt. Mieć luksus spędzenia sześciu miesięcy w preprodukcji, aby stworzyć dwie godziny materiału zamiast dziesięciu. Po lekturze scenariusza Manka zwierzchnicy zapytali tylko: Kiedy zaczynamy?


Nowe dzieło Finchera to spojrzenie na Hollywood lat 30. XX wieku oczami zjadliwego krytyka społecznego i uzależnionego od alkoholu scenarzysty Hermana J. Mankiewicza. Autor ściga się z czasem, aby ukończyć scenariusz Obywatela Kane'a dla Orsona Wellesa. Tytułową rolę w filmie gra Gary Oldman, a partnerują mu Amanda Seyfried, Lily Collins i Charles Dance

50. Zapraszamy na długi weekend wypełniony najlepszymi filmami z dreszczykiem emocji specjalnie dla dzieci. W programie m.in. przedpremierowo najnowsze śledztwo Biura Detektywistycznego Lassego i Mai. Rabuś z pociągu oraz kolejne wyzwanie Tiril i Olivera w filmie Operacja Mumia. Rezerwujcie czas między 19 a 22 listopada, widzimy się na tropie zagadek! Bilety już w sprzedaży!


Na młodych detektywów czekają nie lada wyzwania! Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai zmierzy się z tajemniczym rabusiem pociągów. Czy uda im się rozwikłać zagadkę przed kolejną kradzieżą, mimo, że ich Biuro zostaje zamknięte?


Bohaterowie Operacji również nie próżnują! Tiril i Oliver tym razem staną oko w oko ze starożytną klątwą faraona! Czy pomysłowym śledczym uda się rozwiązać tajemnicę wypadków w muzeum przed otwarciem nowej wystawy?


Dodatkowo przypomnimy ulubione filmy detektywistyczne ostatnich sezonów: poprzednie przygody Lassego i Mai oraz Tiril i Olivera, a także pełne przygód animacje: Gordon i Paddy oraz Superagentka.


Kino detektywów to idealna przygoda dla wielbicieli książkowych kryminałów dla dzieci! Ukochani bohaterowie książek skandynawskich mistrzów zagadek po raz kolejny zaskakują. Dreszczyk przygody nadchodzi!


Kino detektywów to przedpremierowe pokazy filmów:

"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu"

"Operacja Mumia"


oraz wielki powrót ulubionych bohaterów:

"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica"

"Operacja Człowiek w Czerni"

"Gordon i Paddy"

"Superagentka"


Listopadowy weekend spędźmy razem oglądając najlepsze przygody młodych detektywów! Bilety na pojedyncze pokazy w cenie 10 zł, karnety na cały weekend 25 zł. Bilety już w sprzedaży!


W dniach 19-22 listopada spotkajcie się z nami online na platformie Nowe Horyzonty Video, którą dobrze znacie z ostatniej edycji festiwalu Kino Dzieci.


Karnety, bilety i wszelkie informacje dostępne są na naszej stronie: https://kinodzieci.pl/kino-detektywow-online/

51. Po serialu Kidding Michel Gondry ma ochotę na powrót do kina. Jego nowym projektem jest As She Climbed Across the Table. Scenariusz przygotował twórca Mindhuntera Joe Penhall.


Film będzie ekranizacją powieści Jonathana Lethema (niedawno w kinach był Osierocony Brooklyn, adaptacja innej jego książki) wydanej w Polsce pod tytułem Kiedy wspięła się na stół.


Alice jest fizykiem cząsteczkowym, a jej chłopak, Philip, asystentem w katedrze antropologii tego samego uniwersytetu. Wkrótce dochodzi do epokowego odkrycia - zostaje stworzona czarna dziura, która zaskarbia sobie miłość Alice. Philip staje przed nie lada problemem...


Projekt powstanie dla Amazonu

52. Scooby-Doo w zeszłym roku skończył 50 lat i wciąż bawi nowe pokolenia widzów. Tych młodszych, ale i starszych, wychowanych na jego przygodach. Teraz najsłynniejszy pies świata powraca w pierwszym, animowanym komputerowo filmie opowiadającym o jego dzieciństwie i początkach przyjaźni z Kudłatym. Hit kinowy zatytułowany Scooby-Doo! na 4K Ultra HD Blu-ray, Blu-ray i DVD już od 13 listopada.


W postaci Scooby –Doo jest coś magicznego – mówi reżyser filmu Scooby-Doo! Tony Cervone. – Animowany serial o jego przygodach miał swoją premierę ponad 50 lat temu, a bohater ten cały czas pozostaje ważny dla kolejnych pokoleń widzów. Pracując nad naszym filmem chcieliśmy jego fanom, zarówno tym małym jak i dużym, opowiedzieć o wydarzeniach z życia ich ulubieńca, o których do tej pory nie wiedzieli – dodaje reżyser.


DODATKI SPECJALNE W WYDANIACH BLU-RAY:


- Gafy - 10 niewykorzystanych scen z alternatywnym rozpoczęciem

- Jak narysować Scooby-Doo wg reżysera Tonyego Cervone

- Nowi przyjaciele, nowi złoczyńcy

- i Szczeniaki!!


DODATKI SPECJALNE W WYDANIU DVD:


- Jak narysować Scooby-Doo wg reżysera Tonyego Cervone


Więcej informacji o premierach DVD i Blu-ray na profilu:

facebook.com/MojeFilmyDVD

53. Shinsuke Sato (Kingdom) został wybrany na stanowisko reżysera widowiska sf Water Margin. Projekt powstanie dla platformy Netflix.


Fabuła bazować będzie na XIV-wiecznej powieści chińskiej Opowieści znad brzegów rzek. Jest to historia banitów, którzy jednoczą się tworząc małą armię. Najpierw walczyli z wojskami cesarza, a po ułaskawieniu stali się obrońcami kraju przed zewnętrznymi najeźdźcami.


Fabuła filmu, którą przygotuje Matthew Sand (Żywioł. Deepwater Horizon), rozgrywać się będzie w przyszłości


54. Netflix udostępnił pierwsze zdjęcia z nowego filmu Będziemy bohaterami. Jest to familijny film przygodowy w reżyserii Roberta Rodrigueza. Wystąpią w nim m.in. YaYa Gosselin, Pedro Pascal, Priyanka Chopra oraz Christian Slater. Premiera już 1 stycznia 2021 r. na Netflix!


Kiedy ziemscy bohaterowie zostają porwani przez najeźdźców z kosmosu, ich pociechy muszą połączyć siły i nauczyć się współpracować, by ocalić nie tylko swoich rodziców, ale i cały świat

55. Halina Kwiatkowska, krakowska aktorka filmowa i teatralna, pisarka, nie żyje. Zmarła 13 listopada w nocy. Miała 99 lat. O jej odejściu poinformował Związek Artystów Scen Polskich.


Halina Kwiatkowska - kariera


Halina Kwiatkowska rozpoczęła swoją przygodę z teatrem w rodzinnych Wadowicach, gdzie - dzięki występom w międzyszkolnym teatrze - zaprzyjaźniła się z Karolem Wojtyłą. Na deskach podziemnego Teatru Rapsodycznego zadebiutowała w 1941, a w 1954 roku rozpoczęła pracę w Starym Teatrze, z którym była związana przez wiele lat.



Halina Kwiatkowska w filmie "Popiół i diament", reż. Andrzej Wajda, 1958


W kinie pojawiła się po raz pierwszy w Popiele i diamencie Andrzeja Wajdy z 1958 roku, gdzie zagrała Katarzynę Staniewiczową, szwagierkę Szczuki. Później w jej filmografii znalazły się takie filmy jak: Lalka Wojciecha Jerzego Hasa (rola Baronowej Krzeszowskiej), Oszołomienie, czy - pod koniec kariery - niemieckie A na koniec przyszli turyści, gdzie zagrała Zofię Krzemińską.


Halina Kwiatkowska - pisarka i nauczycielka


W trakcie swojej długiej kariery Kwiatkowska była wykładowczynią na krakowskiej PWST, pisała sztuki teatralne, a także książki: m.in. Wielkiego kolegę, Nie ma takiej świętej i Porachunki z pamięcią. Za swoje zasługi dla polskiej kultury ostała odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis

56. Netflix udostępnił zwiastun filmu Erotica 2022. Premiera antologii Kasi Adamik, Olgi Chajdas, Anny Jadowskiej, Anny Kazejak oraz Jagody Szelc zaplanowana jest w Polsce już 25 listopada - tylko na Netflix.


Erotica 2022 to antologia składająca się z pięciu etiud wyreżyserowanych przez Kasię Adamik, Olgę Chajdas, Annę Jadowską, Annę Kazejak oraz Jagodę Szelc. Twórczynie nad scenariuszami pracowały razem z uznanymi polskimi pisarkami: Joanną Bator, Gają Grzegorzewską, Grażyną Plebanek, Iloną Witkowską oraz laureatką Literackiej Nagrody Nobla - Olgą Tokarczuk. W rolach głównych zobaczymy Małgorzatę Belę, Agatę Buzek, Sarę Celler-Jezierską, Monikę Pikułę oraz Agnieszkę Żulewską. Za produkcję filmu odpowiada Marta Lewandowska ze studia filmowego Friends with Benefits.


Reżyserki zaprezentowały zwiastun, ekskluzywne fragmenty antologii oraz opowiedziały o genezie i kulisach projektu podczas panelu online w ramach 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

"Znikanie Pani B.", reż. Anna Kazejak


W czasach, w których kobiety są produktami, macierzyństwo jest obowiązkiem, a seksualność jest represjonowana, pięć bohaterek zmierzy się ze środowiskiem pełnym absurdów i chorych konfrontacji, brakiem prawdziwych emocji i samotnością. Świat przedstawiony w filmie nie jest prawdziwy, lecz bardzo wiarygodny.

"Jeśli będziesz długo siedzieć cicho, przyjdą do ciebie inne zwierzęta", reż. Jagoda Szelc

57. Spyglass Media Group przygotowuje remake Krótkiego spięcia - kultowego, także w Polsce, filmu familijnego z 1986 roku.


Oryginał oraz sequel opowiadały historię Numeru 5 - eksperymentalnego wojskowego robota, który został trafiony przez piorun i zyskał świadomość oraz wolną wolę. Nowa wersja ma być uwspółcześniona i dostosowana do dzisiejszych czasów.


Scenariusz filmu napiszą Eduardo Cisneros i Jason Shuman. W oryginale, wyreżyserowanym przez Johna Badhama, zagrali Ally Sheedy, Steve Guttenberg i Fisher Stevens. Kogo zobaczymy w nowej wersji?

58. Jon M. Chu (Bajecznie bogaci Azjaci, Iluzja 2) stanie najpewniej za kamerą aktorskiej wersji animacji Disneya Lilo i Stich. Negocjacje w sprawie jego kontraktu już trwają.


Pierwotnie, zdjęcia do Lilo & Stich miały rozpocząć się w tuż po wakacjach, budżet miał wynieść około 60 milionów dolarów, a film - powstać z myślą o platformie Disney+. Później studio zdecydowało, że wzorem Mulan film będzie dystrybuowany i na Disney+, i w kinach w krajach, gdzie usługa nie jest dostępna. Nowa data rozpoczęcia zdjęć nie jest jeszcze potwierdzona.


Autorem pierwszej wersji scenariusza jest Mike Van Waes. W aktorskiej wersji głosu Stichowi ma ponownie użyczyć Chris Sanders.


Bohaterką oryginału jest Lilo, samotna dziewczynka mieszkająca na jednej z hawajskich wysp, która marzy o poznaniu prawdziwego przyjaciela. Pewnego dnia spotyka Sticha. Lilo nie zdaje sobie sprawy, że wyglądający jak dziwny piesek Stich jest w rzeczywistości niebezpiecznym efektem eksperymentu genetycznego, który zbiegł na Ziemię ze swej macierzystej, odległej planety. Dzięki niezachwianej wierze Lilo w potęgę miłości i rodziny, Stich, który początkowo traktował dziewczynkę, jako sposób na ukrycie się przed wysłanymi w ślad za nim Obcymi łowcami, odnajdzie coś, czego nigdy wcześniej nie znał. Stich poznaje siłę ohana - hawajskie określenie rodziny - otwiera swe serce i zaczyna rozumieć jak ważne w życiu jest troszczenie się o innych

59. Zazie Beetz (Joker) wystąpi u boku Aarona Taylora-Johnson (Tenet) i Brada Pitta (Ad Astra) w filmie akcji Bullet Train. Za kamerą stanie reżyser Atomic Blonde i Deadpoola 2 David Leitch.


Film określany jest jako połączenie Speed z Keanu Reevesem i Non-Stop z Liamem Neesonem. Akcja ma rozgrywać się w zmierzającym do Tokio pociągu, w którym spotyka się grupa skonfliktowanych płatnych zabójców. Nie wiadomo na razie, kogo zagra Beetz.


W obsadzie są również Joey King i Andrew Koji. Scenariusz napisał Zak Olkewicz w oparciu o japoński bestseller Maria Beetle, którego autorem jest Kotaro Isaka.


Realizację finansuje Sony

60. Chris Pratt dołączył do obsady widowiska Marvela Thor: Love And Thunder. Aktor ponownie wcieli się w dowódcę Strażników Galaktyki, Star Lorda.


Zdjęcia do filmu mają rozpocząć się na początku przyszłego roku w Australii. W obsadzie znaleźli się również Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tessa Thompson oraz Christian Bale. Za kamerą stanie reżyser Thora: Ragnaroku Taika Waititi, który napisał również scenariusz do spółki z Jennifer Kaytin Robinson. Premierę zaplanowano na 11 lutego 2022 roku.


Na razie nie wiadomo, jaką rolę odegra Star Lord w nowym filmie. Jak pamiętacie, w finale Avengers: Końca gry Thor wyruszył w podróż kosmiczną na pokładzie statku Strażników Galaktyki.


Filmografię Pratta zamyka pixarowska animacja Naprzód, która zadebiutowała w kinach tuż przed pandemią koronawirusa. Aktor zakończył właśnie zdjęcia do widowiska Jurassic World: Dominion

61. Po tym, jak z powodu przegranej batalii sądowej z gazetą "The Sun" Johnny Depp został zmuszony do zrezygnowania z występu w 3. części Fantastycznych zwierząt, jego fani – ku sprawiedliwości – zażądali, by i Amber Heard odeszła z wysokobudżetowej produkcji, w której ma grać. Aktorka nie zgadza się jednak na odejście z obsady Aquamana 2. I odpowiedziała kibicom swojego byłego męża.


Opłacane plotki i kampanie w mediach społecznościowych nie mogą narzucać decyzji castingowych, ponieważ nie mają pokrycia w rzeczywistości. To jedynie zasługa fanów, że Aquaman i Aquaman 2 mogły zaistnieć. Nie mogę się doczekać zdjęć w przyszłym roku – powiedziała Heard.


Amber Heard i Johnny Depp rozwiedli się w 2016 roku po roku małżeństwa i od tamtej pory toczą ze sobą medialną i sądową batalię. Heard oskarża Deppa o wielokrotne użycie siły wobec niej i inne akty przemocy. Po tym jak sąd uznał, że gazeta "The Sun" słusznie nazwała Deppa damskim bokserem, aktor został poproszony o rezygnację z angażu w 3. części Fantastycznych zwierząt. W toku sprawy ujawniono jednak dowody wskazujące na to, że i sama Amber biła męża i była wobec niego agresywna.


Amber Heard wciela się w "Aquamanie" w Merę – wojowniczkę i sojuszniczkę Aquamana.


Aquaman 2 planowany jest na grudzień 2022 roku

62. O kontynuacji Constantine'a mówi się od lat. 13 listopada atmosferę wokół filmu podgrzał Peter Stormare, który w oryginale z 2005 roku wcielił się w Szatana. Aktor zamieścił na Instagramie zdjęcie, opatrując je podpisem: trwają prace nad sequelem.


Pierwszy Constantine sprzedał się poniżej oczekiwań, zarabiając na całym świecie 230 milionów dolarów przy budżecie rzędu 100 milionów dolarów. Z upływem lat film Francisa Lawrence'a zaczął jednak cieszyć się statusem dzieła kultowego. W jednym z wywiadów odtwórca tytułowej roli Keanu Reeves przyznał, że chętnie wystąpiłby w sequelu.


O kinowym powrocie Constantine'a mówiło się już jakiś czas temu. Postać miała być przecież jednym z bohaterów widowiska Justice League Dark, które mieli nakręcić Guillermo del Toro lub Doug Liman. Projekt trafił jednak na półkę. W 2014 roku na małym ekranie zadebiutował serial Constantine z Mattem Ryanem w głównej roli. Show został, niestety, skasowany po pierwszym sezonie.


John Constantine to enigmatyczny i arogancki Brytyjczyk, oszust, magik i detektyw, który – niechętnie, ale jednak – broni naszego świata przed inwazją mrocznych sił. Jego postać zadebiutowała w 1985 roku na kartach komiksu Swamp Thing. Solowe przygody odbywał na kartach serii Hellblazer, obecnie możemy czytać o nim w kolejnych zeszytach Constantine'a. Jego twórcami są Alan Moore, Steve Bissette i John Totleben

63. Ethan Hawke, Peter Sarsgaard, Riley Keough, Byron Bowers, Davine Joy Randolph, David Castaneda i Christina Vidal dołączyli do obsady dreszczowca Guilty. Film Antoine'a Fuqui jest remakiem skandynawskiej produkcji Winni.


Główną rolę zagra Jake Gyllenhaal. Aktor wcieli się w Joe Baylera, dyspozytora policyjnej linii alarmowej. Pewnego dnia bohater odbiera telefon od spanikowanej kobiety. Rozmówczyni została porwana, a samochód, w którym się znajduje, jedzie w nieznanym kierunku. Zaczyna się walka z czasem, aby odnaleźć dzwoniącą oraz jej porywaczy. Akcja całego filmu rozgrywa się na posterunku policji.


Scenariusz napisał Nic Pizzolatto (Detektyw). Realizację finansuje Netflix. Zdjęcia ruszają w listopadzie w Los Angeles

64. Colin Firth i Gemma Arterton zagrają w dramacie o krytyku teatralnym uwikłanym w morderstwo pt. Curtain Call. W obsadzie są także Simon Russell Beale i Paapa Essiedu.


Akcja filmu rozgrywa się w latach 30. XX wieku w Londynie. Bohaterami są: starzejący się krytyk teatralny Jimmy Erskine, który boi się, że jego kariera dobiega końca (Beale), jego lojalny asystent, właściciel gazety chcący pozbyć się krytyka i aktorka zdruzgotana negatywnymi recenzjami swojego występu. Determinacja krytyka, by utrzymać się na powierzchni, wpędza wszystkich w sieć oszustw, szantaży i morderstwa.


Za kamerą Curtain Call stanie Anand Tucker. Scenariusz na podstawie książki Anthony'ego Quinna napisał Patrick Marber

65. W wieku 75 lat 14 listopada zmarła Maria Kalinowska, która wraz z mężem Bogdanem Kalinowskim tworzyła najsłynniejszą w Polsce parę miłośników kina. Informacje o jej śmierci podało na Facebooku poznańskie Kino Muza, nad którym Maria Kalinowska mieszkała w ostatnich latach życia.


Bogdan Kalinowski odszedł trzy lata temu – jesienią 2017 roku.

Państwo Kalinowscy rozpoczęli swoją przygodę z kinem w latach 70. i przez kolejnych kilkadziesiąt lat obejrzeli kilkanaście tysięcy filmów. Bogdan Kalinowski prowadził szczegółowe statystyki wszystkich obejrzanych tytułów, włącznie z miejscem, gdzie udało im się je obejrzeć. Po śmierci męża z Maria Kalinowska z powodów zdrowotnych nie mogła kontynuować swojej pasji.


Parę poznańskich kinomanów znali niemal wszyscy miłośnicy kina – o Państwie Kalinowskich powstało kilka filmów dokumentalnych, np. Rekord absolutny Sebastiana Butnego i Radosława Ładczuka i Jeden dzień bliżej kina w reżyserii Joanny Sokołowskiej. Można ich było także spotkać na najróżniejszych krajowych festiwalach.


Pierwszym wspólnie obejrzanym filmem Marii i Bogdana Kalinowskich był Król, dama, walet Jerzego Skolimowskiego w kwietniu 1973 w kinie Wilda w Poznaniu

66. W nowej odsłonie Legionu samobójców zobaczymy Sylvestra Stallone'a. O udziale aktora poinformował na Instagramie reżyser filmu, James Gunn.


Na razie nie wiadomo, jaka rola przypadła legendzie kina. Przypomnijmy, że Stallone miał już okazję pracować z Gunnem - w Strażnikach Galaktyki 2 zagrał Stakara Ogora.


Premierę The Suicide Squad zaplanowano na sierpień 2021. W obsadzie komiksowej superprodukcji znaleźli się m.in. Margot Robbie (Harley Quinn), Jai Courtney (Kapitan Bumerang), Idris Elba (Bloodsport), John Cena (Peacemaker), Joel Kinnaman (Rick Flagg) i Michael Rooker (Savant).


Stallone'a mogliśmy ostatnio zobaczyć na dużym ekranie w filmie Rambo: Ostatnia krew



67. Po śmierci Chadwicka Bosemana w sierpniu tego roku oprócz żałoby po nieodżałowanej gwieździe Czarnej Pantery pojawiły się też pytania, co dalej z serią. Czy Marvel tropem twórców Star Wars zechce wskrzesić Bosemana na ekranie, tak jak to zrobiono z Carrie Fisher i Peterem Cushingiem? Odpowiedzi udzieliła w tej sprawie producentka Victoria Alonso.


Alonso stanowczo zaprzeczyła, by Marvel planował użycie cyfrowego wizerunku Chadwicka Bosemana.


"Chadwick jest tylko jeden, i nie ma go już z nami. Nasz król, niestety, zmarł w prawdziwym życiu, i teraz potrzebujemy trochę czasu, żeby zdecydować, jak powrócić do tej historii i jak uhonorować w tej części to, co się stało" – powiedziała Alonso.


Tak jasne stanowisko Alonso brzmi o tyle wiarygodnie, że same gwiazdy Czarnej Pantery wyraziły swój głęboki ból po stracie Chadwicka Bosemana – wskrzeszenie go za pomocą efektów CGI mogłoby więc być źle widziane także wśród twórców filmu. W październiku Letitia Wright grająca Shuri zapytana o to, czy powtórzy swoją rolę w Czarnej Panterze 2, odpowiedziała, że ekipa wciąż jest w żałobie i to nadal nie czas, by myśleć o takich rzeczach.


Czarna Pantera 2 planowała była na 2022 roku. Komplikacje wywołane śmiercią Chadwicka Bosemana i światowa pandemia mogą jednak tę datę oddalić

68. Pracownicy serii anime Doraemon ujawnili 16 listopada tytuł, wygląd i zwiastun filmu Doraemon na 2021 rok. 41. film z serii nosi tytuł Eiga Doraemon: Nobita no Little Star Wars i zostanie otwarty 5 marca 2021 roku. Film jest remake'em filmu Doraemon z 1985 roku pod tym samym tytułem.


Nowy film wyreżyseruje Susumu Yamaguchi, główny animator wielu poprzednich filmów Doraemon, reżyser jednostki Doraemon the Movie: Nobita's Chronicle of the Moon Exploration i reżyser Mobile Suit Gundam AGE. Dai Sato (Eureka Seven, Ghost in the Shell: Stand Alone Complex, Listeners) pisze scenariusz. Official HiGE DANdism (OP Hinomaruzumou) stworzył piosenkę przewodnią „Universe”, którą można usłyszeć w powyższym zwiastunie, specjalnie na potrzeby filmu. Shirogumi, studio 3D CG odpowiedzialne za produkcję filmów Stand By Me Doraemon, zajmie się CG dla statków kosmicznych w filmie.


Eiga Doraemon: Nobita no Shin Kyōryū (Doraemon the Movie: Nobita's New Dinosaur), 40. film franczyzy, został otwarty na pierwszym miejscu w 377 kinach w pierwszy weekend. Film sprzedał 630 000 biletów za 761 mln jenów (7,13 mln $) od 7-9 sierpnia. Film został otwarty w Japonii 7 sierpnia, po przełożeniu z pierwotnego otwarcia z 6 marca, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa (COVID-19). Film sprzedał 2,67 miliona biletów za łączną kwotę 3.219.738.200 jenów (30,55 mln $) na dzień 13 października

69. Dystrybutor filmów z Hongkongu, Neofilms, ogłosił 16 listopada, że 3 grudnia otworzy w Hong Kongu film anime Nieznajomy na plaży w Hongkongu. Film został otwarty w Japonii 11 września

70. Serwis The Hollywood Reporter poinformował 17 listopada, że dyrektor generalny WarnerMedia, Jason Kilar, wysłał do pracowników notatkę, w której poinformował, że w firmie będą miały miejsce redukcje personelu. Zgodnie z notatką uzyskaną przez The Hollywood Reporter, firma zmniejsza zatrudnienie od 5% do 7%, co daje 1250 do 1750 miejsc pracy.


WarnerMedia jest właścicielem firmy macierzystej Crunchyrolla - Otter Media. Podobno spółka macierzysta WarnerMedia, AT&T, zaoferowała Sony Crunchyroll za 100 mld jenów (957 mln $).


WarnerMedia (za pośrednictwem Otter Media) jest również właścicielem usługi przesyłania strumieniowego VRV, a także jest właścicielem (za pośrednictwem Warner Bros. Entertainment) Cartoon Network, która obsługuje blok programowy Toonami

71. Nie żyje znany aktor teatralny Witold Sadowy. 7 stycznia tego roku obchodził setne urodziny. O śmierci Sadowego poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Zmarł 15 listopada w Domu Aktora w Skolimowie.


WITOLD SADOWY – KIM BYŁ


Witold Sadowy urodził się 7 stycznia 1920 roku. Teatrem interesował się od najmłodszych lat. Zadebiutował w roli aktora zaraz po wojnie 8 maja 1945 roku w Teatrze Miasta Stołecznego Warszawy w sztuce pt. Burmistrz Stylmondu. Od tamtego czasu Sadowy grał w wielu warszawskich teatrach, m.in.: w Teatrze Polskim, Teatrze Nowym, Teatrze Młodej Warszawy, Teatrze Rozmaitości czy Teatrze Ateneum.


W ciągu kilkudziesięciu lat kariery aktorskiej Witold Sadowy pojawił się także w kilkunastu filmach. Pierwszy raz można go było zobaczyć w niewielkiej roli w Zakazanych piosenkach w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.


Od lat 80. Witold Sadowy zaczął także pisać felietony teatralne dla takich warszawskich gazet, jak "Życie Warszawy", "Życie Codzienny, "Słowo" czy "Express Wieczornym". Od 1985 publikował nekrologi zawierające wspomnienia o zmarłych aktorach i reżyserach.


Na początku tego roku w wieku 100 lat Witold Sadowy dokonał publicznego coming-outu w reportażu Telewizji Polskiej. W wywiadzie udzielonym dla portalu Onet.pl Sadowy powiedział: "Człowiek jeden się rodzi heteroseksualny, drugi biseksualny albo homoseksualny. To nie od nas zależy. Tylko od Boga".


Związek Artystów Scen Polskich nadał Sadowemu tytuł członka zasłużonego

72. 15 listopada odbyła się ceremonia wręczenia nagród People's Choice. Gala miała charakter hybrydowy, część odbywała się wirtualnie, część w kontakcie bezpośrednim, choć z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i dystansu społecznego.


Poniżej znajdziecie laureatów w wybranych kategoriach. Pełna lista.


FILM ROKU

"Bad Boys For Life"


KOMEDIA

"The Kissing Booth 2"


FILM AKCJI

"Mulan"


DRAMAT

"Hamilton"


FILM FAMILIJNY

"Naprzód"


MĘSKA GWIAZDA FILMOWA

Will Smith


ŻEŃSKA GWIAZDA FILMOWA

Tiffany Haddish


GWIAZDA DRAMATYCZNA

Lin-Manuel Miranda


GWIAZDA KOMEDIOWA

Joey King


GWIAZDA KINA AKCJI

Chris Hemsworth


SERIAL ROKU

"Chirurdzy"


DRAMAT TELEWIZYJNY

"Riverdale"


KOMEDIA TELEWIZYJNA

"Jeszcze nigdy..."


MĘSKA GWIAZDA TELEWIZYJNA

Cole Sprouse


ŻEŃSKA GWIAZDA TELEWIZYJNA

Ellen Pompeo


TELEWIZYJNA GWIAZDA DRAMATYCZNA

Mandy Moore


TELEWIZYJNA GWIAZDA KOMEDIOWA

Sofía Vergara


73. W sieci pojawił się pierwszy zwiastun nakręconego przez Stevena Soderbergha dla platformy HBO Max Niech gadają.


Bohaterką filmu jest znana pisarka, która wraz ze swoimi starymi przyjaciółkami wybrała się w rejs wycieczkowcem. Chce się rozerwać i przy okazji zaleczyć stare rany. W podróży towarzyszą jej także: siostrzeniec, który będzie grał paniom na nerwach, oraz nowa agentka desperacko pragnąca poznać szczegóły kolejnej powieści autorki.


Gwiazdą filmu jest Meryl Streep. Partnerują jej zaś: Candice Bergen, Lucas Hedges, Gemma Chan, Saskia Larsen i Dianne Wiest.


Premiera filmu zaplanowana została na 10 grudnia


74. Jury 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty przyznało Grand Prix "Metamorfozie ptaków" w reżyserii Catariny Vasconcelos. Film portugalskiej reżyserki został uznany za najlepszy, spośród 12 konkursowych tytułów, także przez festiwalową publiczność.


Za film-esej, który destyluje z pamięci hipnotyzujące obrazy i konstruuje w wyobraźni czułe słowa, mające moc panowania nad czasem — oswajania przeszłości i uzdrawiania przyszłości. Za wizualny list miłosny do wszystkich naszych mam, w którym to, co intymne i prywatne, wciągając nas w swoją poetycką przestrzeń, staje się dzięki sile metafory i aurze baśni czymś osobistym i uniwersalnym. Za humanistyczno-przyrodniczy traktat o pielęgnowaniu więzi międzyludzkich i więzi łączących człowieka z Naturą, przypominający nam, że przenikają się one w sposób organiczny i ponadczasowy, a my, tak jak ptaki, morza i drzewa, jesteśmy jedną z wielu części składowych Wszechświata. Za dzieło dające ukojenie i niosące nadzieję, czego wszyscy teraz tak szczególnie potrzebujemy – tak swój werdykt uzasadnia jury w składzie: Dorota Lech (selekcjonerka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto), Krzysztof Skonieczny (reżyser), Monika Strzępka (reżyserka teatralna), Klaudia Śmieja (producentka filmowa) oraz Greg Zgliński (reżyser, scenarzysta, operator).


Zdobywczyni Grand Prix otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 15000 euro.

fot. "O niedogodności narodzin", reż. Sandra Wollner


Jury postanowiło przyznać także wyróżnienie dla filmu O niedogodności narodzin w reżyserii Sandry Wollner.


Nagrody dla filmów z sekcji Spectrum i American Docs


Podczas gali zamknięcia poznaliśmy również zwycięzców 11. American Film Festival.

fot. "Surogatka", reż. Jeremy Hersh


Tradycyjnie jurorem AFF była publiczność, głosująca na swoje ulubione filmy. Spośród 13 fabuł w sekcji Spectrum najlepsza okazała się Surogatka w reżyserii Jeremy'ego Hersha. Zwyciężczyni otrzymała nagrodę w wysokości 10000 USD.

fot. "Barbara Lee. Prawdziwa władza", reż. Abby Ginzberg


Z 11 filmów sekcji American Docs publiczność wybrała dokument Barbara Lee. Prawdziwa władza w reżyserii Abby Ginzberg. Zwycięski film otrzymał nagrodę w wysokości 5000 $ ufundowaną przez BNY Mellon.


* * *


Autorką projektów czterech konkursowych statuetek (Grand Prix, Nagroda Publiczności, Spectrum, American Docs) jest prof. Małgorzata Dajewska z Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.


Stypendia dla autorki i autora filmów krótkometrażowych z sekcji Shortlista


W tym roku po raz pierwszy przyznane zostały stypendia dla autorki i autora krótkich metraży prezentowanych w sekcji Shortlista. Pierwsze z nich trafiło w ręce Anny Kasińskiej, reżyserki filmu "Synchronizacja" – za film, który jest kobietą, w którym każdy element świata przedstawionego staje się konsekwentnie jej afirmacją.


Drugie stypendium otrzymał Antonio Galdamez, reżyser filmu Noamia – za imponujący warsztat filmowy i odwagę mówienia o tym, co ukryte i niewygodne.


Stypendyści zostali wybrani przez zespół Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, a fundatorem stypendiów w wysokości 5000 zł (za każde) jest firma OKRE.


Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej


Po raz trzeci na festiwalu została także przyznana Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej dla najmłodszej twórczyni biorącej udział w Nowych Horyzontach.


Wyróżnienie, które w tym roku trafiło w ręce Suzanne Lindon, reżyserki pokazywanego w programie festiwalu filmu Szesnaście mgnień wiosny, jest gestem wsparcia talentu autorki.


Jak zaznaczają fundatorzy, celem nagrody jest zachęcenie do opowiadania świata językiem własnej wrażliwości, wytrwania na niepewnej, artystycznej drodze rozwoju. Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej to nade wszystko ciepłe, na zawsze żywe wspomnienie nieobecnego głosu Zuzi. Chcemy doceniać odwagę. Wspierać młodość. Dać szansę na rozwój. Wierzyć, że każda pomoc niesie dalej dobro. Pamiętać o Zuzi.


Nagroda przyznawana jest przez Fundację im. Zuzanny Jagody Kolskiej, a fundatorami wyróżnienia są Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jakub Kolski, Ted Leszczyński i Huta Julia z Piechowic. Autorem projektu statuetki, którą otrzymała laureatka, jest Sebastian Pietkiewicz

75. (Amerykański Box Office z 16 listopada): Podczas gdy Ameryka testuje kolejne rekordy dziennych nowych przypadków zakażeń koronawirusem, w tamtejszych kinach nastał czas stagnacji. Od dobrych kilku tygodniu do zwycięstwa wystarczy około 4 milionów dolarów, a w pierwszej dziesiątce regularnie znajdują się filmy z wpływami poniżej 200 tys. dolarów.


Numerem jeden minionego weekendu była nowość od studia Blumhouse, komediowy slasher Piękna i rzeźnik. Obraz jednak sprzedał się poniżej oczekiwań. Spodziewano się wyniku w granicach 4 milionów dolarów, a zarobił 3,7 mln. Jednym z powodów może być zaledwie letnie przyjęcie przez widzów. Piękna i rzeźnik uzyskał świetne recenzje, lecz widownia dała mu w Cinemascore zaledwie B-. Na efekt takiego stanu rzeczy nie trzeba było długo czekać. W sobotę film zarobił mniej niż w piątek, choć tradycyjnie wpływy wtedy rosną.


W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze miejsce dla dwóch tytułów, których nie było w niej przed tygodniem. Oba są wznowieniami i oba nie przyciągnęły tłumów. Strażnicy Galaktyki zajęli dopiero siódme miejsce z wynikiem 406 tys. dolarów. Zaś Elf zamyka dziesiątkę z wynikiem 170 tys. dolarów.


Dwa filmy jednak miniony weekend mogą uznać za udany. True to the Game 2 przyciąga do kin afroamerykańską widownię i jego wpływy wzrosły w porównaniu do weekendu otwarcia o 6%. Z kolei Wojna z dziadkiem traci widzów w bardzo wolnym tempie (w miniony weekend notując tylko 12-procentowy spadek).


Pierwsza dziesiątka.


Jak widać, nie znalazło się w niej miejsce dla kilku nowości wprowadzonych w limitowanej dystrybucji. Komedia z Melem Gibsonem Sposób na świętego zarobiła zaledwie 108 tys. dolarów, co w przeliczeniu na jedno kino daje i tak najlepszy wynik spośród wszystkich niszowych nowości - 416 dolarów. Amonit z Kate Winslet i Saoirse Ronan uzyskał średnią 303 dolarów na kino (w sumie 85 tys. dolarów), kolarski Pod górkę - 253 dolary/kino (w sumie 105,5 tys.), a baśniowe Come Away - 227 dolarów/kino (w sumie 108 tys.)

SERIALE

1. Oficjalna strona internetowa 6 from HiGH&LOW THE WORST, kontynuacji serii Live-Action filmu Live-Action crossovera HiGH & LOW THE WORST, ujawniła 9 listopada nowych członków obsady serialu. Nowa obsada dodaje Wina Sakaguchiego jako Motoakiego Sakatę, tajemniczego mężczyznę szukającego Fujio; Ai Mikami jako Maho Ichikawę, dziewczynę, która ma głębokie więzi z braćmi Orochi; i Jun Miho jako matka braci Orochi.


Oficjalny kanał YouTube dla serii HiGH & LOW zaczął 13 listopada transmitować zwiastun pierwszego odcinka 6 from HiGH&LOW THE WORST. Zwiastun ujawnia, że Hokuto Yoshino, Kōhei Fukuhara, Ryū i Takahide Suzuki powrócą z filmu Live-Action odpowiednio jako Tsukasa Takajō, Jamuo, Shibaman i Tsuji.

6 from HiGH&LOW THE WORST będzie miał premierę w NTV 19 listopada. Historia skupi się wokół sześciu przyjaciół z dzieciństwa z Kibōgaoka. Kazuma Kawamura, Jin Shirasu, Yuta Nakatsuka, Hayato Komori, Miu Tomita i Masato Yano wcielają się w role postaci z filmu odpowiednio: Fujio Hanaoka, Seiji Kirihara, Shinya Orochi, Masaya Orochi, Madoka Ishii i Arata Maekawa. Historia zaczyna się od tego, że przyjaciele wykopali kapsułę czasu, którą zakopali w pobliskim parku 10 lat temu.


Shigeaki Kubo, Norihisa Hiranuma i Daisuke Kamijō reżyserują serial, a scenarzystami są autor mang Crows i Worst - Hiroshi Takahashi, Hiranuma, Shōichirō Masumoto, Kei Watanabe i Kamijō. Seria będzie miała sześć odcinków.


Film HiGH & LOW THE WORST został otwarty w Japonii w październiku 2019 roku. Film koncentruje się na konflikcie między studentami Hōsen Academy z Crows i Worst a uczniami Oya High School z HiGH & LOW. Akademia Hōsen jest często nazywana „stadem zabójców”, z których wszyscy są łysi, z wyjątkiem swojego przywódcy. Liceum Oya jest jednym z pięciu w obszarze „SWORD”, gdzie zbierają się przestępcy. W filmie niespokojny pokój utrzymywany przez nowe pokolenie Akademii Hōsen rozpada się, a wiele gangów szuka teraz supremacji nad sobą w nowej erze konfliktu. Ameno wypuścił HiGH & LOW THE WORST - Hōsen Gakuen Nisshi (Hōsen Academy Log), opartą na filmie mangę, w magazynie Akity Shoten - Monthly Shōnen Champion 6 kwietnia i zakończył ją 6 października.


Manga Crows ukazywała się w 26 tomach i zainspirowała dwuodcinkowe anime OVA. Manga zainspirowała również trzy filmy Live-Action, w których Takashi Miike wyreżyserował dwa pierwsze filmy, Crows Zero i Crows Zero II. Crows Explode, trzeci film, otwarty w Japonii w kwietniu 2014 r. Tokyo Shock wydał pierwszy film na DVD i Blu-ray w Ameryce Północnej, a wytwórnia wideo MVM wydała zarówno Crows Zero, jak i Crows Zero II w Wielkiej Brytanii.


Takahashi rozpoczął Worst jako kontynuację Crows w 2001 r., a zakończył ją na 33 tomach w 2013 r. Opowieść przedstawia przestępcę o imieniu Hana Tsukishima, który awansuje na szczyt gangu w znanej szkole średniej Suzuran Boys. W 2009 r. w Monthly Shōnen Champion ukazała się jednotomowa opowieść zatytułowana Worst Gaiden. W lutym 2019 r. franczyza wprowadziła nową mangę spinoff zatytułowaną Worst Gaiden: Dokuro (Worst Side Story: Skull), a także kolejny spinoff zatytułowany Worst Gaiden: Guriko (Worst Side Story: Guriko), która rozpoczęła się w styczniu 2019 r.

Projekt filmu Live-Action HiGH & LOW, zainicjowany przez japońską supergrupę Exile Tribe, rozpoczął się jako 10-odcinkowy serial zatytułowany HiGH & LOW: The Story of S.W.O.R.D. który miał premierę w telewizji i Hulu w Japonii w październiku 2015 r. Drugi serial dramatyczny zatytułowany HiGH & LOW Season 2 trwał od kwietnia do czerwca 2016 r. Film The Road to HiGH&LOW miał premierę w kinach w maju 2016 r. Drugi film zatytułowany HiGH & LOW The Movie miał premierę w kinach w lipcu 2016 roku, a następnie film HiGH & LOW The Red Rain, którego premiera odbyła się w Japonii w październiku 2016 r. Seria występów na żywo pod tytułem HiGH & LOW The Live trwała od lipca do października 2016 r. w całej Japonii. HiGH & LOW The Movie 2: End of Sky pojawił się w kinach w sierpniu 2017 r. Film „ostatni rozdział” franczyzy, zatytułowany HiGH & LOW The Movie 3: Final Mission, został otwarty w listopadzie 2017 roku.


CLAMP (X, Kobato, Magic Knight Rayearth, Card Captor Sakura, Blood-C, Tsubasa Chronicle) wydał mangę dla serii HiGH & LOW w marcu 2017 r. i zakończył ją w sierpniu 2017 r. Manga zainspirowała serię anime Flash

2. Oficjalna strona internetowa serii Live-Action Koko wa Ima kara Rinri desu. (From now on we begin ethics) ujawniła 10 listopada głównego członka obsady serialu i premierę 16 stycznia w NHK. Yuki Yamada (patrz poniżej) zagra bohatera serialu Takayanagiego.

Tetsuya Watanabe, Michi Ono i Yōhei Ōno reżyserują serial ze scenariuszami Ayi Takahy. Taro Umebayashi komponuje muzykę.


Manga koncentruje się na nauczycielu etyki Takayanagim, który wykorzystuje zasady etyki, aby doradzać uczniom w zakresie ich problemów i indywidualnych poglądów na życie.


Shiori Amase (All Out!! (manga wychodząca od listopada 2012 roku, 25-odcinkowe anime w latach 2016-17)) uruchomił mangę w magazynie Shueishy Grand Jump Premium w październiku 2016 r. (magazyn przemianowany jako Grand Jump Mucha w grudniu 2018 r.). Shueisha opublikował 4. tom mangi 19 lutego

3. NHK poinformował 14 listopada, że aktor telewizyjny i teatralny Akira Kubodera zmarł 13 listopada. Miał 43 lata.


Uważa się, że przyczyną śmierci Kubodery jest samobójstwo. Odkryto, że nie reaguje w swoim domu w Nakano w Tokio wkrótce po południu 13 listopada. Zabrano go do szpitala, ale wkrótce stwierdzono zgon.


Pochodzący z Tokio występował w różnych serialach telewizyjnych, filmach i sztukach teatralnych. Role Kubodery w serialach aktorskich obejmowały Kaneia w Kamen Rider Blade i Kunzite w Pretty Guardian Sailor Moon. Zagrał Ali al-Saacheza w filmie Mobile Suit Gundam 00 Re: Build, który został otwarty w lutym 2019 roku, oraz jego sequelu Mobile Suit Gundam 00 Re: (in) novation, który został otwarty w lipcu ubiegłego roku. Kubodera zagrał także Akirę Kuboderę w Musical Hakuōki: Shinsengumi Kitan

4. Kathryn Hahn (To wiem na pewno) wystąpi w nowym serialu Apple'a The Shrink Next Door. Wcześniej angaż otrzymali Paul Rudd i Will Ferrell.


Fabuła inspirowana będzie podcastem pod tym samym tytułem, który z kolei bazował na rzeczywistych wydarzeniach. Jest to historia znanego psychiatry gwiazd, doktora Isaaca "Ike'a" Herschkopf (Rudd), i jego wieloletniego pacjenta, Martina "Marty'ego" Markowitz (Ferrell). Psychiatra stopniowo tak zmanipulował Marty'ego, że przejął nad jego życiem niemal całkowitą kontrolę. W pewnym momencie wprowadził się nawet do jego domu i zaczął zarządzać rodzinnym interesem.


The Shrink Next Door pomyślany jest jako czarna komedia będąca studium dysfunkcyjnej relacji pełnej manipulacji i walki o dominację.


Hahn wcieli się w postać Phyllis, młodszej siostry Marty'ego

5. Platforma Netflix zapowiedziała realizację 3. sezonu serialu The Umbrella Academy. Prace nad nowymi dziesięcioma odcinkami mają ruszyć w lutym przyszłego roku. W obsadzie powrócą wszystkie gwiazdy dwóch poprzednich sezonów, w tym: Ellen Page, Tom Hopper, David Castañeda, Emmy Raver-Lampman, Robert Sheehan.


Stanowisko showrunnera ponownie objął Steve Blackman.


2. sezon The Umbrella Academy zadebiutował na Netfliksie 31 lipca tego roku.


Opis serialu:


Tego samego dnia 1989 roku niezwiązanym ze sobą w żaden sposób kobietom rodzi się czterdzieścioro troje dzieci. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że żadna z nich nie była wcześniej w ciąży. Siedmioro dzieci adoptuje przemysłowiec-miliarder sir Reginald Hargreeve, który postanawia przygotować je do misji ocalenia świata. Jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem. Gdy dzieci weszły w wiek nastoletni, rodzinne więzy osłabły, a każdy z członków drużyny poszedł w swoją stronę. Teraz sześcioro ocalałych ponownie nawiązuje ze sobą kontakt na wieść o śmierci Hargreevea. Luther, Diego, Allison, Klaus, Vanya i Numer Pięć wspólnie próbują rozwikłać tajemnicę śmierci swojego ojca. Ze względu na dzielące ich różnice osobowościowe i mocno odmienne umiejętności, a także mroczne widmo globalnej apokalipsy, członkowie rodziny znów zaczną się jednak od siebie oddalać

6. Jeśli mieliście nadzieję, że Wentworth Miller ponownie wcieli się w Michaela z serialu Skazany na śmierć, sam zainteresowany postanowił rozwiać wasze złudzenia.


Jeszcze w styczniu Michael Thorn, prezes Fox Entertainment, przyznał, że wciąż jest szansa na realizację nowego sezonu serialu Skazany na śmierć. Jeśli jednak do tego dojdzie, nie spodziewajcie, się zobaczyć w nim Michaela Scofielda.


Miller opublikował na Instagramie wpis, w którym dziękuje fanom za wsparcie i odpiera homofobiczne ataki, z jakim spotkał się w mediach społecznościowych. Przy okazji odnosi się do kwestii popularnego serialu.

Kończę ze Skazanym na śmierć. Oficjalnie, napisał aktor. Nie ze względu na szum w mediach społecznościowych (chociaż to na pewno skrystalizowało problem). Po prostu nie chcę grać heteroseksualnych postaci. Ich historie zostały już opowiedziane.


Więc to koniec Michaela. Jeśli byliście fanami serialu i liczyliście na kolejne sezony... rozumiem, że czujecie się zawiedzeni. Przykro mi, dodał. A jeśli jesteście źli, bo zakochaliście się w fikcyjnym heteroseksualnym mężczyźnie granym przez prawdziwego homoseksualnego mężczyznę... To wasze dzieło.


Wpis Millera skomentowali jego towarzysze z planu Skazanego na śmierć. Mieliśmy mnóstwo zabawy, stary. To była niezła przygoda. Wspieram cię w pełni i rozumiem twoje powody. Cieszę się, że podjąłeś tę decyzję dla swojego zdrowia i dla prawdy, napisał Dominic Purcell.


Głos zabrała też Sarah Wayne Callies: Jestem wdzięczna za naszą wspólną pracę i wyrażam poparcie dla tej decyzji. Mam też wiadomość do fanów: bądźcie świadomi, że obsada Skazanego na śmierć to przestrzeń queer friendly. Wspieramy naszych przyjaciół i rodziny ze społeczności LGBTQ+

7. Stacja HBO skasowała serial Outsider po pierwszym sezonie. Nie musi to jednak oznaczać końca produkcji. Odpowiedzialne za jego realizację studio MRC szuka bowiem platformy zainteresowanej sezonem drugim.


Gwiazdami pierwszego sezonu byli Ben Mendelsohn i Cynthia Erivo. Oparty na powieści Stephena Kinga serial opowiadał o śledztwie w sprawie makabrycznego morderstwa chłopca oraz tajemniczych okolicznościach tej nietypowej sprawy.


Mimo, że HBO nie przedłużyło serialu, wykraczająca poza literacki pierwowzór fabuła drugiego sezonu jest gotowa. Scenarzysta Richard Price stworzył ciąg dalszy z błogosławieństwem Kinga. Główną rolę odgrywa w nim bohaterka grana przez Erivo.


MRC zamierza znaleźć telewizję bądź serwis streamingowy, który przejmie serial. Studio regularnie współpracuje m.in. z serwisem Netflix, dla którego zrealizowało takie tytuły jak House of Cards i Ozark

8. Młodociany szpieg powróci. Wyprodukowany przez studio Sony Pictures Television dla Amazon Studios serial Alex Rider został przedłużony na drugi sezon.


Informację ujawniono tuż przed amerykańskim debiutem produkcji, która w Stanach będzie emitowana przez należące do Amazona IMDb TV. Serial miał światową premierę w lipcu na platformie Amazon Prime Video w Wielkiej Brytanii, Australii i Niemczech.


Alex Rider to nastolatek, którego życie wywraca się do góry nogami kiedy dowiaduje się, że od lat był szkolony do bycia szpiegiem. Zostaje zwerbowany do Point Blanc, tajemniczej szkoły we francuskich Alpach.


Scenarzystą serialu jest Guy Burt, a w roli głównej występuje Otto Farrant.


Drugi sezon ma być oparty na książce Eagle Strike, czwartej części cyklu, którego autorem jest Anthony Horowitz

9. Ryan Murphy zaprezentował pierwszy plakat serialu American Horror Stories.


Serial jest spin-offem antologii American Horror Story i powstaje w ramach współpracy stacji FX z platformą Hulu.


Szczegóły projektu nie są znane. Wiemy jednak, że pierwszy sezon składać się będzie z 16 godzinnych odcinków. Każdy z nich opowie inną mrożącą krew w żyłach historię

10. Jak informowano na stronach Filmwebu, James Gunn pracuje nie tylko nad nowym Legionem samobójców, ale również nad serialowym spin-offem filmu pt. Peacemaker. Właśnie poznaliśmy jego obsadę.


Angaż otrzymali: Danielle Brooks (Orange Is the New Black) jako Leota Adebayo, Robert Patrick (Perry Mason) jako Auggie Smith, Chris Conrad (Perpetual Grace, LTD) jako The Vigilante/Adrian Chase oraz Jennifer Holland, która powróci jako agentka NSA Emilia Harcourt.


Gwiazdą filmu jest oczywiście grający Peacemakera w The Suicide Squad - John Cena. Z filmu do serialu przeszedł także Steve Agee (jako John Economos).


Scenariusz wszystkich odcinków przygotował Gunn. Zajmie się też reżyserią co najmniej dwóch z nich.


Jak można się domyślić Peacemaker, w którym bliżej poznamy tytułowego bohatera. Jest on tak bardzo oddany idei pokoju, że w jej obronie może zabić każdego

11. Jak informowano na stronach Filmwebu, Arnold Schwarzenegger będzie gwiazdą serialu szpiegowsko-przygodowego produkowanego przez telewizyjny oddział Skydance, studia odpowiedzialnego m.in. za Terminatora: Mroczne przeznaczenie. Teraz portal Deadline donosi, że Skydance dogadało się z platformą Netflix i to właśnie na niej serial zostanie pokazany.


Szczegóły projektu nie są na razie znane. Wiadomo jedynie, że głównymi bohaterami będą ojciec (Schwarzenegger) i córka (Monica Barbaro), a akacja rozgrywać się będzie w różnych zakątkach świata.


Twórcą serialu jest Nick Santora, który jednocześnie dla Amazonu pracuje nad serialem Jack Reacher. Schwarzenegger jest jednym z producentów wykonawczych projektu

12. Jen Taylor dołączyła do obsady serialu Halo. Użyczy głosu hologramowej postaci imieniem Cortana, co wcześniej robiła też w grach.


Pierwotnie twórcy serialu planowali, by Cortana mówiła głosem Nataschy McElhone, która w Halo wciela się także w dr Catherine Halsey, twórczynię holograficznej postaci. Jak jednak podaje portal IGN, McElhone z powodu innych zobowiązań musiała zrezygnować z roli Cortany, ale nadal pozostaje w serialu jako Halsey.


Halo powstaje dla stacji Showtime

13. Kultowy horror z lat 80. Masakra w domu kobiet doczeka się remake'u. Nowa Sorority House Massacre nie będzie jednak filmem kinowym a serialem telewizyjnym.


Akcja filmu - jak łatwo można się domyślić po tytule - rozgrywać się będzie w żeńskim domu studenckim. To tam dojdzie do serii brutalnych morderstw młodych dziewcząt.


Wśród producentów nowej wersji Masakry są aktorzy Norman Reedus i Robert Schwartzman. W projekt zaangażował się też Stephen Trask, twórca broadwayowskiego musicalu Hedwig and the Angry Inch

14. Jak pojawienie się Diany Spencer i Margaret Thatcher odmieni świat monarchii w czwartym sezonie The Crown? Członkowie obsady i ekipy serialu uchylają rąbka tajemnicy na temat relacji i rywalizacji, jakich możemy się spodziewać. Zobaczcie krótkie wideo, w którym obsada i twórcy serialu zdradzają sekrety rodziny królewskiej. Tu quiz z okazji premiery sezonu.


Lata 70. XX wieku zbliżają się ku końcowi. Królowa Elżbieta (Olivia Colman) i pozostali członkowie jej rodziny próbują znaleźć odpowiednią kandydatkę na pannę młodą dla księcia Karola (Josh OConnor), który mimo ukończenia 30 lat nadal pozostaje nieżonaty. Sprawa jest najwyższej wagi — chodzi o zabezpieczenie linii sukcesji do tronu. Z kolei Brytyjczycy zaczynają odczuwać skutki kontrowersyjnej polityki prowadzonej przez Margaret Thatcher (Gillian Anderson). Chłodne stosunki między królową a pierwszą kobietą premierem w historii kraju stają się jeszcze bardziej napięte, gdy Thatcher wciąga monarchię w wojnę o Falklandy-Malwiny, wywołując tym samym tarcia we Wspólnocie Narodów. Karol wdaje się w bajkowy romans z młodą lady Dianą Spencer (Emma Corrin), co pokrzepia serca zmęczonych trudami życia Brytyjczyków. Tymczasem za pałacowymi bramami zaczynają się ujawniać coraz większe podziały.


Już od 15 listopada na Netflix możecie obejrzeć czwarty sezon The Crown. Z tej okazji Michał Walkiewicz z Filmwebu miał okazję porozmawiać z Gillian Anderson, która wcieliła się w Margharet Thatcher. Zobaczcie, co aktorka znana m.in. z dostępnego na Netflix serialu Sex Education miała mu do powiedzenia o roli Żelaznej Damy

15. Wytwórnia Disneya ogłosiła nową datę premiery WandaVision. Realizowany przez Marvel Studios serial zadebiutuje na serwisie streamingowym Disney+ 15 stycznia.


Fabuła 6-odcinkowego przedsięwzięcia nie jest na razie znana. Wiadomo jedynie, że akcja serialu ma rozgrywać się po wydarzeniach z Avengers: Końca gry. Elizabeth Olsen ponownie zagra Wandę Maximoff, a Bettany znów wcieli się w Visiona. Jako Darcy Lewis powróci Kat Dennings, a jako Jimmy Woo -Randall Park. W obsadzie jest też Teyonah Parris jako dorosła Monica Rambeau (jako dziecko postać ta pojawiła się w filmie Kapitan Marvel).


WandaVision otworzy czwarty rozdział ekranowego uniwersum Marvela

16. Stacja CW przymierza się do realizacji spin-offu Black Lightning. Bohaterem nowego serialu będzie dobrze znany widzom Painkiller (Jordan Calloway).


Za pilot spin-offu posłuży siódmy odcinek czwartego sezonu Black Lightning, który zostanie wyemitowany w lutym przyszłego roku. Jego reżyserem i scenarzystą będzie showrunner BL, Salim Akil.


Painkiller to w cywilu Khalil Payne - pół człowiek, pół maszyna, w przeszłości zabójca pracujący we Freeland City na zlecenie gangstera Tobiasa Whale'a oraz rządowej organizacji ASA. Po zerwaniu z półświatkiem bohater prowadzi nowe życie w innym mieście. Stare grzechy mają jednak długie cienie. Payne zostaje zmuszony do powrotu. Teraz ma jednak nową misję: będzie zaprowadzał porządek tam, gdzie niegdyś wymierzał kary

17. Jak donosi portal Deadline, Dennis Rozrabiaka powróci. Beano Studios wyprodukuje reboot przygód popularnego, komiksowego bohatera z Wielkiej Brytanii (nie mylić z amerykańską wersją Hanka Ketchama).


Reboot będzie miał formę serialu i będzie znacznie mroczniejszy w tonie niż oryginał. Starszy Dennis stanie się szesnastolatkiem, który zmaga się nie tylko z wrednymi sąsiadami, ale też z dojrzewaniem, rodzinnymi problemami, a także... z policją. Producenci porównują całość do kultowego brytyjskiego serialu Skins, jeśli będzie to dla Was jakąś wskazówką.


Beano próbuje aktualnie sprzedać projekt jednej z platform streamingowych w Stanach Zjednoczonych i Anglii. Za produkcję ma odpowiadać Mark Talbot z Beano

18. Studia Gunpowder oraz Dust przygotowują serial będący uwspółcześnioną adaptacją powieści H.G. Wellsa Wyspa doktora Moreau. Scenariusz pisze Zack Stentz (X-Men: Pierwsza klasa, Thor).


Tytułową bohaterką Moreau będzie światowej sławy naukowiec, doktor Jessica Moreau, której pionierska praca w dziedzinie inżynierii genetycznej przykuwa uwagę szalonego miliardera. Biznesmen nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć kolejny etap ewolucji.


Wydana w 1896 roku klasyczna książka Wellsa doczekała się już kilku adaptacji, w tym osławionego filmu z 1996 roku, w którym tytułową postać zagrał Marlon Brando

19. 17 listopada w Playerze zadebiutowała najnowsza produkcja własna serwisu, Żywioły Saszy – Ogień. Ten długo wyczekiwany tytuł to adaptacja prozy Katarzyny Bondy. W roli głównej zobaczymy Magdalenę Boczarską.


Żywioły Saszy – Ogień to najnowsza produkcja Player Original, której scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej powieści Lampiony autorstwa Katarzyny Bondy. Na przestrzeni siedmiu odcinków widzowie podążać będą za zagadką kryminalną, w której centrum znajdzie się główna bohaterka – Sasza Załuska (Magdalena Boczarska). Przydzielona do grupy policjantów spróbuje zapobiec serii podpaleń łódzkich kamienic oraz uporać się z własną, niełatwą przeszłością. Śledztwo okaże się wyjątkowo skomplikowane. Na drodze do rozwiązania sprawy stanie nie tylko brak jednoznacznych dowodów i tropów, ale też wątpliwości przełożonych i współpracowników co do umiejętności profilerki.


W obsadzie znaleźli się Magdalena Boczarska, Mirosław Haniszewski, Marcin Czarnik, Piotr Cyrwus, Arkadiusz Jakubik, Andrzej Konopka, Jerzy Trela, Aleksandra Konieczna, Krzysztof Dracz, Piotr Srebrowski, Erika Karkuszewska, Mikołaj Woubishet, Jędrzej Hycnar, Helena Englert, Sebastian Stankiewicz.


Reżyserem produkcji jest Kristoffer Rus. Autorami scenariusza na podstawie powieści Katarzyny Bondy są Dana Łukasińska i Michał Wawrzecki we współpracy z Darią Rogozińską i Dorotą Chamczyk. Autorka zdjęć to Karina Kleszczewska. Za scenografię odpowiada Aleksandra Kierzkowska, a za kostiumy Barbara Łagowska. Kierownikiem produkcji jest Jan Kaczmarski. Producentem wykonawczym - firma Bongo Media reprezentowana przez Mikołaja Wita oraz Dariusza Goczała. Producentką z ramienia TVN jest Dorota Chamczyk. Zdjęcia do serialu powstawały w Łodzi.


Pierwszy odcinek serialu Żywioły Saszy – Ogień dostępny jest od 17 listopada w płatnej ofercie, kolejne pojawią się w serwisie w tygodniowych odstępach. W dniu premiery drugiego odcinka, 24 listopada, pierwszy zostanie udostępniony bezpłatnie

20. Netflix dał zielone światło na realizację drugiego sezonu Sił kosmicznych. Zdjęcia do nowych odcinków mają rozpocząć się w przyszłym roku w Vancouver.


Siły kosmiczne to wspólne dzieło Steve'a Carella i Grega Danielsa, którzy wcześniej pracowali ze sobą na planie Biura. Bohaterem serialu jest generał Mark R. Naird (Carell) - uznany pilot Sił Powietrznych. Wojskowy otrzymuje zadanie poprowadzenia nowo utworzonej szóstej formacji sił zbrojnych USA - Sił Kosmicznych. Sceptyczny, ale oddany swojej pracy Mark postanawia przeprowadzić się wraz z rodziną do odległej bazy w Kolorado. Wraz z zespołem naukowców oraz "Spacemanami" pracuje nad zadaniem otrzymanym od Białego Domu. Mają wspólnie jak najszybciej sprawić, że Amerykanie (ponownie) staną na Księżycu i całkowicie zdominują kosmos.


W drugim sezonie na ekran prócz Carella powrócą John Malkovich, Ben Schwartz, Tawny Newsome, Diana Silvers oraz Jimmy O. Yang. Ten ostatni będzie również jednym ze scenarzystów nowych odcinków

21. Dan Stevens, gwiazda serialu Legion, użyczy głosu dwóm książętom Karolowi i Filipowi w animacji HBO Max pt. The Prince.


Animacja skupi się na małym księciu George'u – synu Williama i Kate – i opowie w zabawny sposób o jego perspektywie życia w królewskiej rodzinie. Stevens zagra jego dziadka Karola i pradziadka Filipa. Projekt zapowiadany jest jako satyra na brytyjską arystokrację. W serialu pojawią się także inne osobistości z Pałacu Buckingham – włącznie z rodzicami George'a oraz jego wujostwem Harrym i Meghan.


Scenarzystą i producentem The Prince jest Gary Janetti, ona także zagra księcia George'a. W obsadzie są również: Orlando Bloom (Harry), Alan Cumming (lokaj George'a), Frances De La Tour (królowa Elżbieta), Lucy Punch (Kate Middleton), Condola Rashad (Meghan Markle), Iwan Rheon (William) i Sophie Turner (księżniczka Charlotte)

22. Platforma Disney+ planuje realizację nowej wersji animacji z lat 90. Dzielny agent Kaczor. Producentami projektu są Seth Rogen i Evan Goldberg.


Dzielny agent Kaczor powstał na fali popularności Kaczych opowieści. Akcja toczy się w mieście St. Cannar, gdzie władza jest w rękach przestępców, a policja jest wobec nich bezradna. Sytuację tę jest w stanie zmienić tajemniczy agent Kaczor – zamaskowany, ubrany niczym Zorro nocny superbohater który dysponuje niezwykłym, sprzętem i nadzwyczajną sprawnością fizyczną.


Aktualnie trwają poszukiwania scenarzysty serialu


23. Na 4 grudnia zapowiedziano premierę czwartego sezonu Big Mouth na Netflixie


24. Serial Wielkodomscy dostanie trzeci sezon

25. Serial Niesamowity Świat Gumballa 5 października otrzymał 8-odcinkową mini-serię o tytule The Gumball Chronicles. Miniserial składa się głównie z klipów powtórnie przetworzonych z poprzednich odcinków, ale zawiera trochę nowej zawartości

26. Alicia Vikander wyprodukuje serialową wersję M jak morderstwo. Projekt ma być oparty na sztuce Fredericka Knotta. W 1954 roku zekranizował ją ze scenariuszem Knotta Alfred Hitchcock. W głównej roli wystąpiła Grace Kelly.


Vikander jest też brana pod uwagę jako odtwórczyni głównej roli. Fabułę piszę Michael Mitnick, twórca Vinyla dla telewizji HBO.


M jak morderstwo pokazuje historię potencjalnie doskonałego morderstwa – zazdrosny mąż postanawia zabić niewierną żonę, zmuszając do tej zbrodni dawno niewidzianego znajomego ze szkoły. Wydarzenia nie idą jednak zgodnie z jego perfekcyjnym planem.


Wariacją na ten temat był także film Morderstwo doskonałe z 1998 roku z Michaelem Douglasem, Gwyneth Paltrow i Viggo Mortensenem w rolach głównych.


Dial M For Murder pomyślany jest jako pierwsza część dłuższej antologii składającej się z thrillerów prowadzonych z perspektywy kobiecej


INNE

1. Filmweb: Wspólnie z Booktarg zapraszamy Was na transmitowane na facebookowym fanpage'u Filmwebu panele dyskusyjne poświęcone ekranizacjom literatury. Poprowadzą je nasi dziennikarze, Michał Walkiewicz i Łukasz Muszyński.

12 listopada o godzinie 20:00 odbyło się spotkanie pod hasłem "Najpierw książka, później film". Jak ewoluują ekranizacje książek? Czy warto porównywać wizje pisarzy i reżyserów? Które ekranizacje zachwycają, a które nie dorastają do literackich pięt swoim książkowym pierwowzorom? Czy warto trzymać się zasady "najpierw książka, później film"? W dyskusji, którą poprowadzi Michał Walkiewicz, udział wezmą Justyna Sobolewska i Tomasz Raczek.


Wydarzenie obejrzycie TUTAJ.

Z kolei 18 listopada o godzinie 16:00 odbędzie się panel "Pisarz w procesie tworzenia serialu". O obawach, wizjach i nadziejach towarzyszących pisarzom przy powstawaniu seriali na podstawie ich powieści porozmawiają: Igor Brejdygant (serial/książka Szadź), Wojciech Chmielarz (serial/książka Żmijowisko) oraz Vincent Severski (serial/książka Nielegalni). Na rozmowę zaprasza Łukasz Muszyński.


Wydarzenie obejrzycie TUTAJ.

Booktarg to wielkie wirtualne święto książek i kultury organizowane przez serwis lubimyczytać.pl, Allegro oraz Legimi. To nie tylko ważne wydarzenie kulturalne, ale również kopalnia inspiracji do wykorzystania w gorącym przedświątecznym okresie poszukiwań gwiazdkowych prezentów. Pełen program dostępny jest na stronie booktarg.pl i na Facebooku wydarzenia

2. 12 listopada odbyła się premiera CHŁOPCA Z LASU. To historia mężczyzny o tajemniczej przeszłości, który musi znaleźć zaginioną nastolatkę...


Książka trafiła do księgarń w dwóch oprawach – miękkiej i twardej!


Kim jest chłopiec z lasu?


Ma na imię Wilde. Jest zagadką nawet dla samego siebie. New Jersey, 1986. W parku Ramapo Mountain znaleziono dziecko. Brudne i kompletnie dzikie. Nikt nie zgłaszał zaginięcia. Nikt nie wie, kim chłopiec jest i jak długo przebywał w lesie. Nikt nie wie, jak udało mu się przetrwać.


30 lat później Wilde stara się żyć normalnie, choć jego przeszłość wciąż pozostaje tajemnicą. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość o zaginięciu nastolatki. Nikt się nim nie przejmuje, ale pewna ważna osoba z jego przeszłości prosi go o pomoc. Jedyną wskazówką jest to, że była ostatnio nękana.


Żeby wyjaśnić tajemnicę jej zniknięcia, będzie musiał wrócić do swojej przeszłości i do miejsca, w którym władza pozwala na utrzymywanie sekretów, które mogą zagrozić milionom ludzi.


Harlan Coben urodził się i dorastał w amerykańskim stanie New Jersey – tutaj zresztą wciąż mieszka z rodziną i tutaj, lub w sąsiednim stanie Nowy Jork, rozgrywa się akcja jego powieści. Studiował politologię w Amherst College, należał tam do tego samego bractwa studenckiego co Dan Brown, z którym przyjaźni się do dziś. W ostatnim roku nauki uświadomił sobie, że chce pisać. Zanim jednak został pełnoetatowym autorem, przepracował kilka lat w rodzinnej firmie z branży turystycznej, by utrzymać powiększającą się rodzinę. Choć zadebiutował dość wcześnie, popularność przyniosły mu dopiero thrillery z Myronem Bolitarem – byłym koszykarzem i agentem sportowym rozwiązującym zagadki kryminalne – które zaczął pisać w latach 90. Dziś jest ich już jedenaście, plus trzy adresowane do młodszych czytelników, w których pojawia się Mickey Bolitar, bratanek Myrona. Do tego kilkanaście powieści poza serią, ukazujących się na całym świecie w 43 językach.


Media o książce:


Coben nigdy, przenigdy nie zawodzi.

Lee Child


Świetna powieść! Bardzo mi się podobała.

Stephen King


Harlan Coben to współczesny mistrz haczyków i twistów.

Dan Brown


Świetny autor thrillerów – jeden z moich ulubionych.

John Grisham


Za każdym razem, gdy wydaje ci się, że Harlan Coben nie byłby już w stanie napisać bardziej wciągającej i trzymającej w napięciu powieści, on wydaje nową, która jednak w jakiś sposób przewyższa swoją poprzedniczkę.

San Francisco Chronicle


Świat musi odkryć Harlana Cobena – facet jest inteligentny, zabawny i ma coś do powiedzenia.

Michael Connelly

Harlan Coben serwuje zagadkowy thriller, od którego nie sposób się oderwać. I wprowadza zupełnie nową postać współczesnego Tarzana z New Yersey.

Forbes


Chłopiec z lasu to w równym stopniu powieść akcji, co thriller psychologiczny – wciągająca lektura, będąca zarazem pasjonującym studium postaci. Coben rzuca wyzwanie samemu sobie, porzucając strefę komfortu jaką są dla niego przedmieścia. Lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika thrillerów i literackich zagadek.


Ten zmyślny pisarz wie, jak utkać fascynującą historię z intrygującymi postaciami, a Wilde jest jednym z jego najciekawszych bohaterów. Narracja skręca w tak nieoczekiwanych kierunkach, że nawet wytrawny fan thrillerów nie przewidzi niespodzianek, jakie autor przygotował na zakończenie.

Associated Press


Wciągająca od pierwszej strony, pełna dramatycznych zwrotów akcji wielbicieli skomplikowanych bohaterów wciągniętych w wir wydarzeń, zachwyci najnowsza powieść mistrza thrillerowej narracji.

Library Journal, Starred Review

3. Poznaj najnowsze mobilne centrum rozrywki, które zapewni Ci niezapomniane wrażenia z gry niezależnie od tytułu. Z Galaxy Tab S7+ zanurzysz się w fabule gry bez reszty. Filmweb o tablecie (1,2).


12,4 calowa matryca Super AMOLED o rozdzielczości 2800 x 1752 pikseli zapewnia żywe kolory, a ekran pozostaje czytelny nawet w pełnym słońcu. W grach pełnych akcji liczy się każda sekunda. Dlatego tablet Galaxy Tab S7+ oferuje odświeżanie ekranu na poziomie 120 Hz, co gwarantuje płynną rozgrywkę i pozwoli reagować Ci jeszcze szybciej. W sam środek akcji wciągnie Cię dźwięk z czterech głośników dostrojonych przez AKG z obsługą formatu Dolby Atmos

Wyróżnione posty
Ostatnie posty