TO JUŻ GRUDZIEŃ - FILM I SERIALE - ZACHÓD

FILM

1. Chris Columbus kilka lat temu zapowiadał, że jest szansa na trzecią części cyklu o Gremlinach. Niestety dziś nie jesteśmy bliżej realizacji filmu. Mimo to reżyser wciąż wierzy, że obraz powstanie.


Columbus rozmawiał na temat Gremlins 3 z dziennikarzami portalu Collider. Ujawnił, że scenariusz filmu jest już gotowy. Dodał także, że planuje nakręcić go używając tych samych technik co oryginał, do minimum ograniczając wykorzystanie CGI.


Niestety na przeszkodzie realizacji filmu stoją nierozwiązane kwestie prawne dotyczące własności intelektualnej. Columbus pozostaje jednak optymistą i liczy, że uda mu się dopiąć swego i film nakręcić.


Gremlins 3 są może tylko pobożnym życzeniem reżysera, to jednak fani rozrabiaków już wkrótce będą się mogli z nimi ponownie spotkać. Wszystko za sprawą serialu animowanego platformy HBO Max "Gremlins: Secrets of the Mogwai"

2. FILMWEB: Trzeci odcinek programu Netflix Studio jest już dostępny! Tym razem Katarzyna Borowiecka rozmawia z Karlą Gruszecką, dyrektor działu mody magazyny "Vouge Polska", oraz Dorotą Roqueplo, kostiumograf znaną ze współpracy m.in. z Janem Komasą. W jej imponującej filmografii znajdują się takie tytuły jak Twój Vincent, Miasto 44 czy Boże Ciało

3. PIĘĆ SMAKÓW: a) Top 10 filmów do obejrzenia na Festiwalu Pięciu Smaków wg Filmwebu.

b) Od 25 listopada trwa 14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Tegoroczna edycja odbywa się online. Wszyscy zainteresowani azjatyckim kinem mogą obejrzeć filmy zawarte w bogatym programie imprezy na stronie https://www.piecsmakow.pl/


W ramach sekcji Parasite prezentowany jest koreański obraz Bestie na krawędzi (Filmweb o filmie 1,2)

4. OSCAROWE NEWSY: a) Do 70 wzrosłą liczba krajów, które zgłosiły swoich kandydatów do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. W ostatnim czasie do rywalizacji dołączyły Węgry i Filipiny.


Węgry wystawiły do oscarowego wyścigu dramat Przygotowania, żeby być razem przez czas nieokreślony. Jest to opowieść o kobiecie, która rzuca wszystko dla mężczyzny jej marzeń. Problem w tym, że ten twierdzi, iż nigdy wcześniej się nie spotkali.


Węgry mają na swoim koncie dwa Oscary oraz osiem nominacji.

Reprezentantem Filipin został dramat Mindanao. Film opowiada dwie splatające się ze sobą historie. Pierwsza rozgrywa się współcześnie. Jej bohaterką jest kobieta opiekująca się chorą na raka córką, która oczekuje powrotu męża służącego jako wojskowy medyk na południu Filipin. Druga opowiada bajkę o tym, jak radża Sulejmana III razem z bratem walczył ze smokiem.


Mindanao jest drugim po filmie Mama Rosa obrazem wyreżyserowanym przez Brillante Mendozę, który reprezentuje na Oscarach Filipiny. Kraj ten nieregularnie uczestniczy w rywalizacji od czasu powstania kategorii dla filmów nieanglojęzycznych. Mimo to do dziś nie uzyskał choćby jednej nominacji.


b) Powiększa się liczba państw, które zgłosiły chęć rywalizacji o Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. W ostatnim czasie uczyniły to: Argentyna, Boliwia, Egipt, Indie, Irlandia oraz Włochy.


Kandydatem Argentyny został dramat Los sonámbulos. To opowieść o napięciach i skomplikowanych relacjach, jakie mają miejsce w rodzinie spędzającej wspólnie wakacje.


Argentyna uczestniczy w oscarowej rywalizacji od początku lat 60. Do tej pory filmy z tego kraju zdobyły dwie statuetki i dalszych pięć nominacji.

Boliwia postanowiła wysłać do Los Angeles film Chaco. To opowieść o oddziale boliwijskich żołnierzy zagubionych w dziczy w czasie wojny z Paragwajem w latach 30. ubiegłego wieku.


Chaco jest dopiero dwunastym filmem zgłoszonym przez Boliwię do oscarowej rywalizacji. Poprzednim nie udało się wywalczyć nominacji.

Egipt jest póki co jedynym krajem, który do oscarowego wyścigu zgłosił musical. Lammā Bantawallad to film składający się z trzech historii opowiadających o tym, jak się żyje we współczesnym Egipcie.


Kraj ten stara się o Oscara już od końca lat 50. Niestety do tej pory żaden z filmów nie otrzymał nominacji.

Swojego kandydata mają też Indie. Do rywalizacji został wystawiony dramat Jallikattu o chaosie, w jaki pogrąża się pewna wioska, kiedy podczas rytualnego zabijania byka w rzeźni zwierzę ucieka.


Indie, które uczestniczą w wyścigu od końca lat 50., mogą się pochwalić trzema nominacjami. Ostatnią zdobyli jednak już 19 lat temu.

Irlandia postawiła na dramat historyczny Arracht. Akcja filmu rozgrywa się w czasach wielkiego głodu, który w połowie XIX wieku zdziesiątkował Irlandię. Obraz był nominowany w 11 kategoriach irlandzkich odpowiedników Oscarów, ale zdobył statuetki tylko za dźwięk i muzykę.


Arracht jest dopiero siódmym filmem zgłoszonym przez Irlandię. Kraj wciąż czeka na pierwszą nominację.

Włochy sprawiły małą niespodziankę zgłaszając jako swojego kandydata dokument Notturno. Obraz opowiada o uchodźcach z Bliskiego Wschodu.


Poprzedni dokument reżysera Gianfranco Rosiego Fuocoammare. Ogień na morzu też był kandydatem Włoch, ale nie odniósł sukcesu. Filmy z Włoch zdobyły aż 11 Oscarów w tej kategorii plus trzy dodatkowe zanim oddzielna kategoria została stworzona.


c) Dwa kolejne kraje dołączyły do walki o Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Są to: Liban i Islandia.

Liban wybrał na swojego reprezentanta film Fausse note, który znalazł się w tym roku w selekcji nieodbytego festiwalu w Cannes. Jest to historia mężczyzny, który próbuje zreperować pianino zniszczone przez ISIS.


Fausse note jest szesnastym filmem zgłoszonym do oscarowej rywalizacji przez Liban. Kraj ten może pochwalić się dwiema nominacjami.

Islandię będzie z kolei reprezentować dramat Agnes Joy. Jest to historia kobiety, które musi radzić sobie z nudną pracą i zbuntowaną córką.


Islandia walczy o Oscary od początku lat 80. Póki co zdobyła jednak tylko jedną nominację 29 lat temu za Dzieci natury.


d) Liczba państw, które spróbują zdobyć w kwietniu Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego, przekroczyła właśnie 80. W ostatnim czasie kandydatów zgłosiły: Bangladesz, Hongkong i Urugwaj.


Hongkong wystawił do rywalizacji jeden z większych hitów ubiegłego roku Shao Nian De Ni i najbardziej kasowy tytuł w oscarowym wyścigu (ponad 220 milionów dolarów wpływów). Jest to opowieść o spotkaniu dziewczyny prześladowanej przez inne uczennice z chłopakiem żyjącym na ulicy. Film miał mieć swoją premierę w ubiegłym roku w Berlinie, ale chińska cenzura wtedy zakazała jego pokazywania. W tym roku zdobył za to osiem statuetek Hongkońskich Nagród Filmowych.


Hongkong nieregularnie uczestniczy w oscarowej rywalizacji od końca lat 50. Do tej pory kraj ten doczekał się dwóch nominacji.

Kandydatem Bangladeszu został Iti, Tomari Dhaka. Jest to dzieło nowelowe składające się z 11 krótkich filmów, z których każdy został wyreżyserowany przez inną osobą. Razem składają się na obraz życia w tym kraju.


Bangladesz dopiero po raz szesnasty będzie ubiegać się o Oscara. Kraj ten wciąż czeka na swoją pierwszą nominację.

Wybrańcem Urugwaju został dramat Alelí. Jest to historia rodzeństwa, które po śmierci ojca kłoci się o to, co zrobić z pozostawionym im w spadku domem.


Urugwaj zaczął regularnie wystawiać swoich kandydatów na początku tego wieku. Do tej pory jednak nie miał szczęścia i żaden z filmów nie zdołał wywalczyć nominacji.


Filmy zgłaszać można do 1 grudnia. Do tej pory uczyniło to 81 państw:


Albania: "Derë e hapur"

Algieria: "Héliopolis"

Argentyna: "Los sonámbulos"

Armenia: "Songs of Salomon"

Austria: "Czego naprawdę chcemy"

Bangladesz: "Iti, Tomari Dhaka"

Belgia: "Filles de joie"

Bhutan: "Lunana: A Yak in the Classroom"

Boliwia: "Chaco"

Bośnia i Hercegowina: "Aida"

Brazylia: "Babenco: Alguém Tem que Ouvir o Coração e Dizer Parou"

Bułgaria: "Ojciec"

Chile: "Agent Kret"

Chorwacja: "Dopunska nastava"

Czarnogóra: "Grudi"

Czechy: "Szarlatan"

Dania: "Na rauszu"

Dominikana: "Mis 500 Locos"

Egipt: "Lammā Bantawallad"

Ekwador: "Vacío"

Estonia: "Viimased"

Filipiny: "Mindanao"

Finlandia: "Tove"

Francja: "My dwie"

Grecja: "Niepamięć"

Gruzja: "Dasatskisi"

Gwatemala: "Płacząca kobieta"

Hiszpania: "Wieczny okop"

Holandia: "Buladó"

Hongkong: "Shao Nian De Ni"

Indie: "Jallikattu"

Indonezja: "Perempuan Tanah Jahanam"

Iran: "Dzieci słońca"

Irlandia: "Arracht"

Islandia: "Agnes Joy"

Izrael: "Asia"

Japonia: "Prawdziwe matki"

Jordania: "200 Meters"

Kanada: "Funny Boy"

Kenia: "Barua"

Kirgistan: "Biegnąc w stronę nieba"

Kolumbia: "El olvido que seremos"

Korea Południowa: "Nam-san-eui Bu-jang-deul"

Kosowo: "Wygnanie"

Kostaryka: "Czarne popioły"

Lesotho: To nie pogrzeb, to zmartwychwstanie

Liban: "Fausse note"

Litwa: "Nova Lituania"

Luksemburg: "Cuentos del río"

Łotwa: "Dvēseļu putenis"

Macedonia Północna: "Vrba"

Malezja: "Roh"

Meksyk: "Już mnie tu nie ma"

Niemcy: "Und morgen die ganze Welt"

Norwegia: "Nadzieja"

Palestyna: "Gaza mon amour"

Panama: "Operación Causa Justa"

Peru: "Piosenka bez tytułu"

Polska: "Śniegu już nigdy nie będzie"

Portugalia: "Listen"

Rosja: "Drodzy towarzysze!"

RPA: "Toorbos"

Rumunia: "Kolektyw"

Singapur: "Pora deszczowa"

Słowacja: "Správa"

Słowenia: "Opowieści z kasztanowego lasu"

Sudan: "Umrzesz w wieku 20 lat"

Surinam: "Wiren"

Szwajcaria: "Schwesterlein"

Szwecja: "Nie tak miało być"

Tajlandia: "Happy Old Year"

Tajwan: "A Sun"

Tunezja: "L'Homme qui avait vendu sa peau"

Turcja: "Cud w celi nr 7"

Ukraina: "Atlantyda"

Urugwaj: "Alelí"

Uzbekistan: "Faridaning ikki ming qo'shig'i"

Wenezuela: "Once Upon a Time in Venezuela"

Węgry: "Przygotowania, żeby być razem przez czas nieokreślony"

Włochy: "Notturno"

Wybrzeże Kości Słoniowej: "La Nuit des rois"


5. 23 listopada odbyła się wirtualna ceremonia wręczenia Międzynarodowych Nagród Emmy.


Gala zakończyła się dużym sukcesem filmu Responsible Child. Obraz zdobył bowiem dwie statuetki.


O sukcesie może też mówić platforma Netflix. Jej tytuły wygrały w dwóch głównych kategoriach serialowych.


Lista nagrodzonych w wybranych kategoriach:


DRAMAT

"Delhi Crime" (Indie)


KOMEDIA

"Nobody's Looking" (Brazylia)


FILM / MINISERIAL

"Responsible Child" (Wielka Brytania)


AKTOR

Billy Barratt - "Responsible Child" (Wielka Brytania)


AKTORKA

Glenda Jackson - "Elizabeth Is Missing" (Wielka Brytania)


6. Australijski thriller Rafa o zabójczym rekinie-ludojadzie doczeka się sequela. Projekt nosi tytuł The Reef: Stalked. Poniżej znajdziecie dwa teaserowe plakaty:

Bohaterką filmu będzie Nic, która była świadkiem koszmarnego morderstwa swojej siostry. W celu wyleczenie traumy jej siostra i dwie przyjaciółki zabierają Nic na rajską wyspę na Pacyfiku. W planach mają pływanie na kajakach i relaks w cudownych okolicznościach przyrody. Niestety ich wyjazd zmienia się w koszmar, kiedy zaczyna je prześladować rekin-ludojad...


Za film odpowiada reżyser oryginalnej Rafy Andrew Traucki. Premiera planowana jest latem przyszłego roku

7. Psychotest Filmwebu: Który film Rona Howarda powinieneś obejrzeć? Test z okazji premiery na Netflixie Elegii dla bidoków

8. 23 listopada, ruszył 22. Przegląd Filmowy Kino na Granicy. W tym roku odbywa się wyjątkowo online. Pokazuje blisko 50 najlepszych polskich, czeskich i słowackich filmów sezonu 2019/2020. W przypadku niektórych z nich jest to jedyna okazja, żeby obejrzeć je w Polsce.


- Proponujemy naszym widzom wybór najciekawszych filmowych propozycji ostatniego roku i elementy retrospektyw, które zapowiedzą program przyszłorocznej edycji. Liczymy, że taka forma obcowania z polskim i czeskim kinem, bezpieczna i wygodna, będzie listopadową alternatywą dla tradycyjnych spotkań w Cieszynie i Czeskim Cieszynie – mówi Jolanta Dygoś, dyrektorka Przeglądu.


W programie znalazły się między innymi: okrzyknięty najlepszym słowackim filmem ostatnich lat obraz Słudzy (reż. Ivan Ostrochovský), głośny czeski dokument o wykorzystywaniu dzieci w internecie W sieci (Barbora Chalupová, Vít Klusák), nietypowy film drogi Starcy (Ondřej Provazník, Martin Dušek), psychologiczny Rodzaj ciszy (Michal Hogenauer), komedia satyryczna – filmowy debiut cenionego reżysera teatralnego Właściciele (Jiří Havelka), rodzinna komedia Ostatni arystokrata (Jiří Vejdělek), dokument o wizjonerskiej czeskiej firmy obuwniczej, która odniosła międzynarodowy sukces Bat'a, pierwszy globalista (Peter Kerekes), historia jednej z najciekawszych czechosłowackich grup literackich Samotni biegacze: idziemy dalej! (Martin Repka) i Raj na ziemi (Jaroslav Vojtek), którego bohaterem jest Andrej Bán, znany także w Polsce popularny słowacki dziennikarz, reporter wojenny i fotograf.


Pokazywane są także filmy z zapowiadanych na przyszły rok retrospektyw: Konkurs, czyli debiut Miloša Formana, Opętanie Andrzeja Żuławskiego i Przystanek na peryferiach, Pożądanie zwane Anada oraz Oskarżony Jána Kadára i Elmara Klosa.


Kino na Granicy jest też okazją do nadrobienia zaległości w najważniejszych polskich debiutach sezonu. Można obejrzeć Maryjki (Daria Woszek), Supernovą (Bartosz Kruhlik), Eastern (Piotr Adamski) i Moją polską dziewczynę (Ewa Banaszkiewicz, Mateusz Dymek). Zobaczyć można też cieszące się popularnością filmy: Dolina Bogów (Lech Majewski), Tony Halik (Marcin Borchardt) i Interior (Marek Lechki). Po części pokazów odbywają się spotkania z twórcami.


Spot Kina na Granicy.


Kino na Granicy trwa do 29 listopada. Cena pełnego karnetu z zestawem festiwalowych gadżetów (torba, koszulka i "komin" na szyję) wynosi 85 zł. Cena pakietu bez gadżetów to 40 zł, karnet na wybór 10 filmów kosztuje 25 zł, a pojedynczy bilet - 5 zł.


Więcej na stronie: https://kinonagranicy.pl/

9. Anthony Mackie znów kręci z Netfliksem. Aktor, który w drugim sezonie produkowanego dla streamingowego giganta serialu Altered Carbon wcielił się w postać Takeshiego Kovacsa, będzie gwiazdą i jednym z producentów thrillera The Ogun.


Scenariusza napisała Madison Turner, która pracowała jako kaskaderka na planie takich produkcji jak American Pie: Zjazd absolwentów czy Mroczny rycerz powstaje. Bohaterem jest Xavier Rhodes (w tej roli Mackie), którego nastoletnia córka cierpi na rzadko spotykaną chorobę genetyczną. W poszukiwaniu lekarstwa mężczyzna zabiera dziewczynę do Nigerii. Kiedy zostaje ona porwana, Rhodes za wszelką cenę pragnie ją odnaleźć – nawet jeśli będzie to wymagało zejścia do gangsterskiego podziemia.


Aktor zakończył niedawno zdjęcia do wyczekiwanego przez fanów MCU serialu The Falcon and the Winter Soldier, gdzie wciela się Sama Wilsona. Znany lepiej jako Falcon bohater jest byłym pilotem Sił Powietrznych USA, który po tragicznej śmierci swego przyjaciela odszedł ze służby. Wkrótce potem został sojusznikiem Kapitana Ameryki. Anthony Mackie wystąpił także w adaptacji głośnej powieści A.J. Finna Kobieta w oknie. Netflix negocjuje prawa do filmu

10. The Batman w reżyserii Matta Reevesa z Robertem Pattinsonem w roli tytułowej jest jedną z najbardziej wyczekiwanych premier. W sieci pojawiły się nowe zdjęcia z planu widowiska przedstawiające siedzibę głównego bohatera. Zobaczcie wpis na Twitterze.


Premiera widowiska zaplanowana jest na 4 marca 2022 roku. Tak duże opóźnienie spowodowane jest licznymi trudnościami na planie: wiosną zdjęcia zostały przerwane ze względu na pandemię koronawirusa, a krótko po ich wznowieniu okazało się, że zakażony jest Robert Pattinson. Wówczas na kwarantannę udał się nie tylko aktor, ale też wszyscy mający z nim kontakt członkowie obsady i ekipy.


Poza Pattinsonem w filmie występują Zoe Kravitz (Kobieta Kot), Colin Farrell (Pingwin), John Turturro (Carmine Falcone, Paul Dano (Człowiek Zagadka), Andy Serkis (Alfred Pennyworth) i Jeffrey Wright (James Gordon)

11. Bracia Chiodo, których najbardziej pamiętnym dziełem jest kultowy horror / komedia sci-fi Mordercze klowny z kosmosu, powracają. W wywiadzie udzielonym portalowi ComicBook.com Stephen Chiodo opowiedział o marzeniu zrealizowania dalszego ciągu tej szalonej historii.


Okazją do nakręcenia filmu miałaby być współpraca, jaką Chiodo nawiązali ostatnio z Netfliksem. Na platformę streamingową trafiła animacja pt. Kosmiczne święta. Jej bohaterem jest kosmita, którego celem jest zniszczenie świata i przejęcie wszystkich prezentów. Jeśli dzieło spotka się z dobrym przyjęciem publiczności, Stephen Chiodo nie wyklucza nakręcenia kolejnej produkcji dla streamingowego giganta. Przeszkodą dla zrealizowania planu może być wprawdzie fakt, że prawa do dystrybucji Morderczych klownów... należą do MGM, Chiodo jest jednak optymistą i zachęca fanów do zasypywania wytwórni listami w sprawie sequela.


Jednocześnie Stephen Chiodo przyznaje, że przejście od słów do czynów może zająć sporo czasu. Plan nakręcenia drugiej części przygód niezwykłych kosmitów towarzyszy mu od premiery pierwszej części. Mimo że w ciągu ponad 30 lat różne wytwórnie wyrażały zainteresowanie projektem, ostatecznie nie udało się go zrealizować – co spotkało się ze złością i rozczarowaniem ze strony fanów.


Bracia Chiodo zasłynęli przede wszystkim jako autorzy animacji poklatkowej. Pracowali m.in. przy takich filmach jak Critters czy Ekipa Ameryka: Policjanci z jajami. Czy świat jest gotowy na powtórkę?

12. Neil Patrick Harris (Zaginiona dziewczyna) dołączył do Nicolasa Cage'a grającego Nicolasa Cage'a w The Unbearable Weight of Massive Talent. Aktor wcieli się w postać zestresowanego agenta Nicolasa Cage'a.


W The Unbearable Weight of Massive Talent współczesny Nicolas Cage znajduje się nieciekawej pozycji. Ma długi, więc musi grywać w całej masie kiepskich filmów, o co suszy mu z kolei głowę Nicolas Cage z lat 90., który wszędzie mu towarzyszy i nie może przeboleć, że obecny Cage nie jest pierwszoligową gwiazdą. Dlatego też bohater zgodzi się za milion dolarów przyjechać na występ w ramach przyjęcia urodzinowego pewnego bogatego Meksykanina. Jest on wielkim fanem aktora i marzy, by pokazać mu scenariusz filmu, nad którym pracuje. Gdy sprawy wymkną się spod kontroli, Cage będzie musiał wysilić cały swój aktorski talent, by uratować siebie, córkę oraz byłą żonę.


W obsadzie filmu są także Tiffany Haddish, Pedro Pascal i Sharon Horgan. Za kamerą filmu stoi Kevin Etten, który jest także współautorem scenariusza do spółki z Tomem Gormicanem.


W przyszłym roku Harrisa zobaczymy również w czwartej części Matrixa obok Keanu Reevesa

13. Mark Ruffalo (Avengers: Koniec gry) i Catherine Keener (Sicario 2) zasilą gwiazdorską obsadę realizowanego dla Netfliksa akcyjniaka The Adam Project z Ryanem Reynoldsem w głównej roli.


Bohaterem filmu będzie fajtłapowaty podróżnik w czasie (Reynolds), który musi zawiązać sojusz ze swoim 13-letnim jestestwem (Walker Scobell) celem uratowania swojego ojca, genialnego fizyka (w tej roli Ruffalo). Na przeszkodzie stanie mu jednak tajemnicza kobieta (Keener), która ukradła potężną technologię wspomnianemu ojcu i planuje użyć jej w niecnych celach.


W obsadzie są również Jennifer Garner i Zoe Saldana, z kolei za kamerą stanie Shawn Levy (Stranger Things), który z Reynoldsem miał już okazję spotkać się na planie komedii sci-fi Free Guy.


Netflix wykupił prawa do produkcji, kiedy wielkie studia zastanawiały się, jaką strategię dystrybucyjną przyjąć w związku z wybuchem pandemii koronawirusa. W zeszłym roku gwiazdor Deadpoola wspólnie z Michaelem Bayem zrealizował dla streamingowego giganta film 6 Underground. Wiadomo też, że zarówno Jennifer Garner, jak i Zoe Saldana wystąpią w innych produkcjach sygnowanych czerwoną N-ką. Garner będziemy mogli zobaczyć w komedii Yes Day, zaś Saldana zagra w serialu limitowanym From Scratch

14. 24 listopada ogłoszono nominacje do Nagród Grammy. Oczywiście nas najbardziej interesują kategorie związane ze światem kina i telewizji.


Podwójnie nominowani zostali jedynie twórcy Krainy Lodu II. Tytuł ubiega się o nagrodę dla najlepszego albumu z najlepszą muzyką kompilacyjną oraz dla najlepszej piosenki.


Meryl Streep zdobyła swoją szóstą nominację do nagród Grammy za Charlotte's Web (kategoria najlepszy album ze słowem mówionym). Jim Gaffigan, Patton Oswalt, Jerry Seinfeld, Tiffany Haddish i Bill Burr walczą o statuetkę w kategorii najlepszy album komediowy.


Poniżej prezentujemy nominacje w kategoriach filmowych. Pełna lista.


Najlepsza kompilacyjna ścieżka muzyczna w formach wizualnych

"Cóż za piękny dzień"

"Bill & Ted Face the Music"

"Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga"

"Kraina lodu II"

"Jojo Rabbit"


Najlepsza ilustracyjna ścieżka muzyczna w formach wizualnych

"Ad Astra"

"Becoming. Moja historia"

"Joker"

"1917"

"Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie"


Najlepsza piosenka napisana specjalnie dla formy wizualnej

Beautiful Ghosts - "Koty"

Carried Me With You - "Naprzód"

Into the Unknown - "Kraina lodu II"

No Time To Die - "Nie czas umierać"

Stand Up - "Harriet"


Najlepszy film muzyczny

"Beastie Boys: ich historia"

"Black Is King"

"We Are Freestyle Love Supreme"

"Linda Ronstadt: The Sound of My Voice"

"ZZ Top: That Little Ol' Band from Texas"


15. Międzynarodowe Stowarzyszenie Dokumentalistów (IDA) ogłosiło nominacje do 36. edycji swoich nagród. Uroczysta gala odbędzie się w formie wirtualnej 21 stycznia.


W najważniejszej kategorii - film dokumentalny - nominacje otrzymali:


"Kolektyw"

"Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych"

"Gunda"

"MLK/FBI"

"Dlaczego podskakuję"

"Reunited"

"Softie"

"Time"

"Truflarze"

"Witamy w Czeczenii"


Pełna lista nominacji

16. Emisja: PREMIERA - 14.12.2020; poniedziałek; g. 21:00


Kraj i rok produkcji: Polska, Francja, Wielka Brytania – 2018

Reżyseria: Paweł Pawlikowski

Obsada aktorska: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza, Cédric Kahn, Jeanne Balibar, Adam Woronowicz, Adam Ferency i m.in. zespół Mazowsze


Melodramat. Zimna wojna opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w Zimnej wojnie rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku. Nowe dzieło Pawła Pawlikowskiego – laureata Oscara za film Ida – było aż trzykrotnie nominowane do tej najgłośniejszej nagrody filmowej.


Zimna wojna została dedykowana rodzicom Pawła Pawlikowskiego, których imiona noszą główni bohaterowie filmu. To pełna pasji historia miłości kobiety i mężczyzny, którzy poznali się wśród ruin powojennej Polski. Zulę Lichoń (Joanna Kulig) i Wiktora Warskiego (Tomasz Kot) dzieli niemal wszystko, a szczególnie pochodzenie i temperament. Od początku wydają się tragicznie niedobrani. Okazuje się jednak, że mimo wszelkich różnic i przeciwności są na siebie skazani i nie są w stanie się rozstać. Raz po raz rozdzielają ich polityka, wady charakteru i nieszczęśliwe zrządzenia losu, podczas gdy zimnowojenna Polska lat pięćdziesiątych, Berlin, Jugosławia i Paryż stanowią tło dla ich historii miłosnej rozgrywającej się w niesprzyjających czasach.


Światowa premiera tego melodramatu odbyła się w trakcie 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Już pierwszy pokaz Zimnej wojny podczas tego święta kina zbudził euforię publiczności, przynosząc łzy wzruszenia Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro i dwudziestominutową owację na stojąco. Zaowocował też wysypem bardzo pozytywnych recenzji, porównujących polską produkcję do La La Land, Casablanki i hitów Martina Scorsese. Ukoronowaniem sukcesów filmu na najważniejszej imprezie filmowej świata stała się natomiast nagroda za najlepszą reżyserię dla Pawła Pawlikowskiego.


Krytycy filmowi z najbardziej prestiżowych pism na całym świecie byli zgodni w swoim entuzjazmie dla tego obrazu filmowego. Kot jest elegancki i powściągliwy. Kulig jest jak rozkołysane wahadło. Całkowicie przykuwa uwagę, iskrzy emocjami, zmiennym nastrojem i magnetyzmem niczym młoda Jeanne Moreau, albo europejska wersja Jennifer Lawrence, napisał Guy Lodge z Variety. "Zimna wojna" to wspaniałe, wyrafinowane kino. - Finn Halligan, Screen. Ten film emanuje niesamowitą energią, a Joanna Kulig błyszczy na ekranie. Jej występ jest tak porywający, że może stać się Jeanne Moreau naszych czasów. - Nick James, Sight & Sound. Urzekająco romantyczna, słodko-gorzka ballada - Leslie Felperin, The Hollywood Reporter.


Deszcz nagród i nominacji do prestiżowych wyróżnień filmowych dla Zimnej wojny sprawił, że o polskim kinie znów mówi się na świecie i mówi się bardzo dobrze. Przede wszystkim należy odnotować, że w 2018 roku aż pięciokrotnie nagrodzono Zimną wojnę Europejską Nagrodą Filmową. Potem były trzy nominacje do Oscara (2019) – to rekord w historii polskiej kinematografii i to w tak ważnych kategoriach, jak: Najlepszy reżyser (Paweł Pawlikowski), Najlepszy film nieanglojęzyczny (Paweł Pawlikowski) i Najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal). W tych samym kategoriach oraz za scenariusz oryginalny (Janusz Głowacki, Paweł Pawlikowski) dzieło to było nominowane do nagrody BAFTA (odznaczenia Brytyjskiej Akademii Filmowej - 2019).


Zimna wojna triumfowała również w Polsce. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2018 roku zdobyła cztery statuetki Złotych Lwów – w tym tę najważniejszą: Wielka Nagrodę dla najlepszego filmu roku. Potem otrzymała rekordowo dużo, bo aż siedem nagród Orły – w kategoriach: Najlepszy film (Paweł Pawlikowski), Najlepsza główna rola kobieca (Joanna Kulig), Najlepsza reżyseria (Paweł Pawlikowski), Najlepszy scenariusz (Janusz Głowacki, Paweł Pawlikowski), Najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal), Najlepszy dźwięk (Maciej Pawłowski, Mirosław Makowski), Najlepszy montaż (Jarosław Kamiński) plus pięć nominacji - Najlepsza główna rola męska (Tomasz Kot), Najlepsza drugoplanowa rola męska (Borys Szyc), Najlepsza drugoplanowa rola kobieca (Agata Kulesza), Najlepsza scenografia (Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński) i Najlepsze kostiumy (Aleksandra Staszko).


Poprzedni film Pawła Pawlikowskiego, Ida, również odniósł światowy sukces, zdobywając m.in. Oscara i nagrodę BAFTA w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, a także pięć Europejskich Nagród Filmowych, w tym dla najlepszego filmu, za reżyserię i scenariusz. Ten twórca filmowy rozpoczął karierę dwiema kameralnymi opowieściami: Lato miłości i Ostatnie wyjście, które także nagrodzone został nagrodą BAFTA.


Paweł Pawlikowski jest zarówno reżyserem, jaki i autorem scenariusza Zimnej wojny. Napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia rozpoczęły się w styczniu 2017 i zakończyły na początku sierpnia br. Ekipa kręciła nie tylko w Polsce, ale również we Francji i Chorwacji. Zimna wojna jest koprodukcją polsko-brytyjsko-francuską, wyprodukowaną przez pracujące od dawna z reżyserem: Tanyę Segahatchian z Apocalypso Pictures (Lato miłości) i Ewę Puszczyńską z firmy Opus Film Piotra Dzięcioła (Ida), a także przez MK Productions z Francji

17. Legendarny argentyński piłkarz, Diego Armando Maradona, nie żyje. Miał 60 lat. Według nieoficjalnych informacji przyczyną śmierci był atak serca. Zmarł 25 listopada.


Diego Maradona - kariera sportowa

Urodzony w Lanus Diego Maradona do dziś uważany jest za najwybitniejszego piłkarza w historii. Karierę rozpoczynał w ojczyźnie, w drużynach Argentinos Juniors, później zaś w słynnym Boca Juniors. Po transferze do Barcelony w 1982 roku piłkarski świat stanął przed nim otworem. W klubie z Katalonii spędził 2 lata, po czym zasilił szeregi włoskiego Napoli - klubu, w którym spędził najlepsze lata kariery, doprowadzając go dwukrotnie do scudetto, wygrywając dwukrotnie Puchar Włoch i zdobywając niezliczone nagrody indywidualne. Na koniec kariery - po występach w Sevilli oraz Newell's Old Boys Rosario - powrócił do Buenos Aires i znów reprezentował barwy Boca Juniors.

Diego Maradona, 1986, Argentyna v Anglia, Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej (link do całego meczu)


Genialny napastnik rozpoczął występy w młodzieżowej reprezentacji Argentyny w 1977 roku. W kadrze seniorskiej Diego Maradona występował aż do 1994 roku, wychodząc na murawę 91 razy. Doprowadził Argentynę do zwycięstwa w Mundialu w 86 roku i do srebra w roku 1990. Do historii przechodził wielokrotnie - w tym w niesławnym meczu z Anglią podczas Mistrzostw Świata w 86, gdy po zdobyciu bramki ręką ("Ręką Boga" - jak powiedział w wywiadzie) dołożył doń jednego z najwspanialszych goli (i rajdów) w historii futbolu. Po zakończeniu kariery na murawie, Maradona był również trenerem kilku lokalnych i zagranicznych drużyn. W 2010 stanął za sterami argentyńskiej kadry na Mundialu w RPA i doprowadził swoją drużynę do ćwierćfinału imprezy. Maradona wówczas obiecał, że gdyby Argentyna zdobyła wówczas mistrzostwo świata, przeszedłby po ulicy publicznie nago.


Diego Maradona - piłka i kino

Diego Maradona był bohaterem kilkunastu cenionych i nagradzanych dokumentów. Maradona - złoty chłopak Jeana Christophe'a Rose'a to nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej, rzetelna analiza życia prywatnego i boiskowej kariery Maradony. Kontrowersyjny Maradona by Kusturica Emira Kusturicy to autorskie spojrzenie na fenomen piłkarza - krytykowane często za zbyt stronniczą optykę reżysera. Diego autorstwa wybitnego dokumentalisty Asifa Kapadii to najlepszy jak dotąd film o Maradonie. W naszej recenzji pisaliśmy o nim: Kapadia nie pogrzmiewa na bohatera z wysokości, nie bawi się moralizatora, nie ulega pokusie odmalowania fotogenicznego upadku. Pokazuje tylko bezustanny slalom pomiędzy kolejnymi tożsamościami: bożyszcza tłumów, przytłoczonego sławą sportowca, zachłyśniętego nocnym życiem dzieciaka oraz marionetki na usługach potężniejszych sił. I jak to w najlepszym kinie faktu bywa, tylko od nas zależy, jak będziemy hierarchizować te narracje (całość znajdziecie TUTAJ)

Diego Maradona i Pele, 1990, mecz towarzyski Argentyna v Włochy


Przy okazji filmu, Filmweb przeprowadził również wywiad z reżyserem na temat jego fascynacji Maradoną.


Diego Maradona - przyczyny śmierci

Diego Maradona trafił do szpitala na początku listopada. W mediach zawrzało, spekulowano między innymi o zarażeniu COVID-19. Ostatecznie okazało się, że wykryto u niego krwiaka mózgu i Maradona musiał poddać się operacji. Zabiegł się powiódł, a piłkarz wrócił do domu pod Buenos Aires. Dziś, portal Clarin.com podał do wiadomości publicznej informację o jego śmierci. Sugerowaną przyczyną jest atak serca, ale żaden z lekarzy nie potwierdził tej wersji

18. Dobra wiadomość dla fanów duńskiego aktora Madsa Mikkelsena. Parę tygodni temu pojawiła się informacja, że jest on kandydatem do przejęcia po Johnnym Deppie roli Gellerta Grindelwalda. Teraz Warner Bros. oficjalnie ją potwierdził.


Mikkelsen, który od kilku lat jest etatowym odtwórcą czarnych charakterów w hollywoodzkich widowiskach, wcieli się w postać przeciwnika Newta Scamandera w trzeciej części Fantastycznych zwierząt.


Przypomnijmy, że Johnny Depp był już na planie trójki i wziął udział w kręceniu jednej sceny. Potem jednak musiał z filmu zrezygnować, kiedy przegrał proces wytoczony przez gwiazdora gazecie "The Sun" za użycie przez nią terminu "wife beater" sugerującego, że bił swoją żonę. Przegrany proces oznacza, że w przyszłości gazety brytyjskie z większą swobodą mogłyby rzucać aluzje, że Depp jest damskim bokserem, a to oczywiście nie byłoby wskazane w czasie promocji trzeciej część kasowego cyklu. Depp właśnie odniósł w tej sprawie kolejną porażkę i nie będzie mógł złożyć apelacji.


Fantastyczne zwierzęta 3 wyreżyseruje David Yates. Współautorką scenariusza jest J.K. Rowling, która sama w ostatnich miesiącach wzbudzała w sieci sporo kontrowersji swoimi wypowiedziami na temat osób transseksualnych.


Premiera widowiska została niedawno przeniesiona na lipiec 2022 roku

19. Aktor Faizon Love pozwał wytwórnię Universal Pictures, oskarżając ją o pogwałcenie praw obywatelskich oraz zasad sprawiedliwego zatrudnienia. Kością niezgody jest plakat komedii Raj dla par, w której zagrał Love.


Film z 2009 roku opowiada o czterech parach przyjaciół, które przechodzą kryzys w związku i wybierają się na wspólne wakacje, aby rozwiązać swoje problemy. U boku Love'a zagrali m.in. Vince Vaughn, Kristen Bell, Jason Bateman, Malin Akerman, Jon Favreau, Kristin Davis i Kali Hawk.


Na amerykańskim plakacie filmu widniały wszystkie cztery pary głównych bohaterów. Na plakacie międzynarodowym brakuje jednak jedynej czarnej pary: Love'a i Hawk - zarówno na zdjęciu, jak i w spisie obsady. Kwestia wypłynęła już w 2009, przy okazji premiery filmu w Wielkiej Brytanii. Studio tłumaczyło wówczas, że powodem była konieczność "uproszczenia plakatu", by wyeksponować "aktorów najbardziej rozpoznawalnych na rynku międzynarodowym". Wytwórnia ostatecznie wycofała plakat z użytku, chociaż z pozwu Love'a wynika, że do dziś wykorzystuje się go w ramach promocji filmu.


Zamiast cieszyć się maksymalną widocznością przy okazji premiery filmu, pan Love został oddelegowany do roli "niewidzialnego człowieka", rodem z powieści Ralpha Ellisona, czytamy w pozwie. Pan Love i jego czarna partnerka, Kali Hawk, zostali całkowicie usunięci z materiałów reklamowych, podczas gdy pozostałe "pary" grzały się w blasku międzynarodowego box-office'owego hitu.


Love zarzuca też studiu, że - próbując powstrzymać go przed pójściem ze sprawą do sądu - obiecało mu natychmiastowe wycofanie plakatu oraz rekompensatę w postaci kolejnych lukratywnych ról, a potem nie dotrzymało umowy. To nie tylko naruszenie umowy, to celowy akt rasizmu ze strony Universal Studios, powiedział prawnik Love'a, Eric George

20. Sukces 365 dni na platformie Netflix otworzył przed współreżyserką filmu Barbarą Białowąs drzwi do międzynarodowej kariery. Jak podaje Deadline, Białowąs została reżyserką erotycznego romansu Enthrall.


Obraz jest ekranizacją pierwszego tomu bestsellerowego cyklu Vanessy Fewings W więzach uczuć, który w Polsce został wydany pod tytułem Wyzwanie. Bohaterką książki jest Mia Lauren, która rozpoczyna pracę w ekskluzywnym klubie BDSM dla elity Los Angeles. Z czasem wdaje się w romans z właścicielem przybytku, wyjątkowym psychiatrą Cameronem Cole'em.


Na cykl W więzach uczuć składa się osiem powieści. Można więc spodziewać się, że jeśli Enthrall odniesie sukces, powstaną kolejne części


21. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku rozpoczną się zdjęcia do widowiska akcji Extraction 2. Tak przynajmniej podają twórcy oryginału Tyler Rake: Ocalenie.


Prace nad scenariuszem zbliżają się do końca i wszystko jest na dobrej drodze, by ekipa mogła wejść w przyszłym roku na plan. Niestety wciąż nikt nie chce wyjaśnić, czy akcja dwójki rozgrywać się będzie po wydarzeniach pokazanych w jedynce, czy może przed nimi.


Tyler Rake: Ocalenie był wielkim przebojem platformy Netflix. Za obraz odpowiadali Sam Hargrave (reżyseria), Joe Russo (scenariusz) i Chris Hemsworth (gwiazda). Podstawę fabularną stanowiła powieść graficznej Ande Parksa - Ciudad.


Tytułowy Tyler Rake jest nieustraszonym najemnikiem, który nie ma już nic do stracenia. Jednak, gdy przyjmuje zlecenie odbicia z rąk porywaczy syna międzynarodowego barona narkotykowego, nie zdaje sobie sprawy, jak ogromnego ryzyka się podejmuje. Realizacja tej śmiertelnie niebezpiecznej misji w mrocznym półświatku handlarzy bronią i narkotykami graniczy z niemożliwością i na zawsze odmienia życia Rake'a i porwanego chłopca

22. Short Waves Festival zaprasza na 20 krótkich metraży: ONLINE, bezpłatnie, od piątku przez cały weekend i wielki finał z koncertem poznańskiego zespołu Wczasy.


Krótkometrażowy sezon festiwalowy planowaliśmy zakończyć z przytupem kolejną edycją Short Waves on Tour - czyli pokazami krótkiego kina w całej Polsce. Z pewnych oczywistych przyczyn postanowiliśmy jednak przenieść wydarzenie do sieci i tak powstał kolejny event Short Waves Online! Z tytułami z Konkursu Polskiego, które miały wyruszyć w Polskę, mamy dla Was łącznie aż 3 zestawy festiwalowych filmów: Konkurs Polski / The Best of Urban View / The Best of Dances with Camera. Obejrzycie je ZA DARMO od 27.11.2020 na platformie FILMCHIEF HUB. Wystarczy krótka rejestracja, aby uzyskać dostęp do 20 filmów, od najlepszych polskich krótkich metraży po filmy z Brazylii, Hiszpanii czy Finlandii. Short Waves jest ONLINE.

Co więcej, w ramach Konkursu Polskiego, widzowie zgromadzeni przed ekranami telewizorów, smartfonów i różnego rodzaju kina domowego będzie mogła zagłosować na ulubiony film. Głosowanie odbędzie się w sieci! Reżyser najlepszego krótkiego metrażu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 7.000 zł.


A już 30 listopada, w poniedziałek o 20:00, na Facebooku Short Waves Festival – wielki finał: ogłoszenie wyników plebiscytu i transmisja koncertu poznańskiego duetu Wczasy, prosto ze Sceny Roboczej – Centrum Rezydencji Teatralnej! Wczasy tworzą Bartłomiej Maczaluk i Jakub Żwirełło. Ich muzyka to piosenkowe nawiązania do nowej fali oraz synthpopu z lat 80.

Wydarzenie na Facebooku.


PROGRAM WYDARZENIA:


Short Waves on Tour / Konkurs Polski:


Filmy animowane, fabularne oraz dokumentalne, prezentujące silną pozycję kina gatunkowego w polskim krótkim metrażu. Selekcja najlepszych tytułów z Konkursu Polskiego minionej edycji festiwalu.

"Koniec Sezonu" (Polska 2019. Reż. Staszek Cuske, Dokument. 20')

"Deszcz" (Polska 2019. Reż. Piotr Milczarek, Animacja. 5')

"Moje Serce" (Polska 2019. Reż. Damian Kocur, Fabuła. 30')

"Story" (Polska 2019. Reż. Jola Bańkowska, Animacja. 5')

"Synchronizacja" (Polska 2019. Anna Kasińska, fabuła. 20')

"Na Krańcu Miasta" (Polska 2019. Reż. Daria Kasperek, fabuła. 14')


Publiczność zgromadzona na pokazach w kinach całym kraju miała zagłosować na wybrany film z Konkursu Polskiego. Głosowanie przenosimy ONLINE! Reżyser najlepszego krótkiego metrażu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 7.000 zł.


The best of URBAN VIEW:


Selekcja filmów z międzynarodowego konkursu, związanych z architekturą, urbanistyką i designem. Budynek, ulica, park czy obiekt nie mogą stanowić jedynie scenografii, tła dla fabuły, lecz muszą pełnić kluczową dla filmu rolę.

"The Headless Gatherer" (Niemcy 2019, reż. Igor Shin Moromisato, animacja 15')

"Dogs Barking at Birds" (Portugalia 2019, reż. Leonor Teles, fabuła 21')

"In Between" (Kosowo 2019, reż. Samir Karahoda, dokument 14')

"Flexible Bodies" (Niemcy 2019, reż. Louis Fried, fabuła 19')

"Kopacabana" (Brazylia 2019, reż. Marcos Bonisson, Khalil Charif, eksperyment 14')


The best of DANCES WITH CAMERA:


Selekcja filmów z międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych, których wspólnym językiem jest ruch i taniec. W programie znajdą się produkcje taneczne z całego świata, odsłaniające przez widzami nieograniczone możliwości fizycznej ekspresji, wyrażone za pomocą filmowej narracji, niezależnie od formy i gatunku.

"Etch" (Wielka Brytania 2019, reż. Abby Warrilow, Lewis Gourlay, 7')

"The Last Children" (Francja 2019 reż. Fu Le, 11')

"Under the Skin" (Hiszpania 2019, reż. Carmen Porras, 15')

"Mudlove" (Finlandia 2019, reż. Tero Peltoniemi, 7')

"Maids" (Argentyna 2019, reż. Sofia Castro, 5')

"Cinderella games" (Wielka Brytania 2019, reż. Jessica Wright & Morgann Runacre-Temple, 7')

"Sirens Tango" (Stany Zjednoczone 2018, reż. Lisa Le Lievre, 12')

"Toporzeł" (Polska 2019, reż. Iwona Pasińska, 10')

"Unframed" (Polska 2018, reż. Paweł Zawadzki, 10')


Short Waves Festival od ponad 10 lat promuje kino krótkometrażowe w Polsce i za granicą. Krótkie kino ze względu na specyfikę formatu (do 30 minut) i proces twórczy różniący się od produkcji filmów pełnometrażowych, potrafi szybko reagować na zmiany na wielu płaszczyznach, m.in. społecznych, ekologicznych, technologicznych i tym samym stanowić dynamiczny komentarz do otaczającej nas rzeczywistości. Short Waves Festival to pokazy konkursowe (Konkurs Polski, Konkurs Międzynarodowy, Dances With Camera, Urban View oraz Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych), pozakonkursowe bloki tematyczne, wydarzenia audiowizualne, muzyczne, wyjście poza salę kinową – plenery i pokazy w galeriach sztuki, salach teatralnych czy prywatnych mieszkaniach.


Zachęcamy do śledzenia bieżących newsów ze świata krótkiego kina i Short Waves za pośrednictwem oficjalnych mediów społecznościowych festiwalu:


Facebook / @festivalshortwaves

Instagram / @short_waves

Twitter / @short_waves

YouTube / @shortwavesfestival


23. Netflix udostępnił zwiastun i plakat filmu Bal. Najnowsza produkcja Ryana Murphy'ego trafi na serwis już 11 grudnia! Jest to spektakularna i wzruszająca adaptacja nagradzanego i nominowanego do nagrody Tony broadwayowskiego musicalu autorstwa Chada Beguelina, Boba Martina i Matthewa Sklara.


Gwiazdy nowojorskiej sceny Dee Dee Allen (w tej roli trzykrotna laureatka Oscara Meryl Streep) i Barry Glickman (zdobywca nagrody Tony James Corden) przeżywają kryzys swojej sławy: ich nowe i bardzo drogie show na Broadway'u okazało się klapą, która może zaważyć na ich karierze. W międzyczasie w małym miasteczku w stanie Indiana, młoda licealistka Emma Nolan (Jo Ellen Pellman) doznaje zupełnie innego zawodu: mimo wsparcia ze strony dyrektora liceum (Keegan-Michael Key), przewodnicząca rady szkoły (Kerry Washington) nie wyraża zgody, by Emma zabrała swoją dziewczynę Alyssę (Ariana DeBose) na szkolny bal. Dee Dee i Barry widząc w trudnej sytuacji dziewczyny szansę na odbudowanie swojego wizerunku, ruszają jej z pomocą, zabierając ze sobą Angie (zdobywczyni Oscara Nicole Kidman) i Trenta (Andrew Rannells) - kolejną parę cynicznych aktorów szukających trampoliny do sławy. W miarę rozwoju wydarzeń sprawy nieoczekiwanie zmieniają obrót i kierująca się początkowo wyłącznie egoistycznymi pobudkami czwórka łączy siły, by podarować Emmie noc, podczas której będzie mogła w końcu poczuć się sobą

24. 26 listopada zmarła włoska aktorka i scenarzystka Daria Nicolodi (pl), znana choćby z filmów w reżyserii Daria Argento, m.in. Głębokiej czerwieni oraz Inferno. Informację ujawniła jej córka, Asia Argento. Nie ujawniono przyczyny śmierci.


Daria Nicolodi - kim była


Nicolodi urodziła się we Florencji w 1950 roku. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1970 roku, grając w filmie Ludzie przeciwko sobie w reżyserii Francesca Rosiego.W 1974 roku poznała Daria Argento, z którym połączył ją długotrwały romans. Nicolodi była muzą i współpracowniczką reżysera. Para rozeszła się w 1985 roku. Ich córką jest aktorka, reżyserka i piosenkarka Asia Argento, która pożegnała matkę we wpisie zamieszczonym na Instagramie.


Daria Nicolodi - najważniejsze filmy


Nicolodi wystąpiła w szeregu filmów Argento. Były to Głęboka czerwień (1975), Inferno (1980), Ciemności (1982), Fenomeny (1985) i Opera (1987). Była też pomysłodawczynią i współscenarzystką legendarnych Odgłosów (Suspiria, 1977). W 2007 zagrała jeszcze - u boku swojej córki - w Matce łez (2007), która kontynuowała wątki z Odgłosów i Inferno.


Razem z Asią Argento pojawiła się jeszcze w filmach Viola i chłopaki (1998) oraz Scarlet Diva (2000), który wyreżyserowała córka.


Nicolodi wystąpiła również m.in. w ostatnim filmie włoskiego mistrza grozy Maria Bavy, zatytułowanym Shock (1977). Po zakończeniu związku z Argento okazyjnie grywała w thrillerach i horrorach, wykorzystując swój wizerunek damy gatunku. W jej filmografii znajdziemy m.in. horrory Upiorny dom (1989) oraz Le foto di Gioia (1987), ale też dramat Makaroniarze (1985) w reżyserii Ettore Scoli

25. Za oknem szaro, ulice puste, kina, kawiarnie i puby pozamykane, a rzeczywistość dookoła przypomina bardziej scenografię filmu postapokaliptycznego niż złotą polską jesień. Zatem twórcy Splat!FilmFest – International Fantastic Film Festival uznali, że to idealny moment aby odpalić 6. edycję festiwalu, na którym bać się i śmiać widzowie mogą aż przez 2 tygodnie, od 1 do 14 grudnia na platformie vod.splatfilmfest.com. Trailer.


Nie mogąc spotkać się na żywo ze swoimi widzami, pieszczotliwie zwanymi Splaciakimi, www.facebook.com/splatfilmfest organizatorzy postanowili ich przestraszyć, zmrozić krew, podnieść ciśnienie, rozbawić do łez, zaskoczyć i wpędzić w przyjemne osłupienie w opcji online!


Splat!FilmFest - festiwal najnowszego kina gatunkowego, fantastyki, horroru i mrocznego kina arthousowego jest wyjątkowo zuchwały, krnąbrny i niepokorny, dlatego nie zawahał się i w tym roku przygotować repertuaru wzbudzającego silne emocje, ale też dającego mnóstwo frajdy. Pod szyldem oryginalnie brzmiących sekcji festiwalowych, kryją się najnowsze produkcje światowe takie jak horrory, thrillery, czarne komedie, mroczne dramaty, fascynujące dokumenty i filmy zupełnie szalone.

Program zawiera 55 tytułów a widzowie o mocnych nerwach powinni zacząć oglądanie od sekcji STRACH I TERROR, w której znalazły się produkcje straszne i brutalne, skierowane do największych festiwalowych chojraków. M.in. Teddy z selekcji tegorocznego festiwalu w Cannes, przedstawiający historię nastoletniego chłopaka, który zmienia się powoli w wilkołaka, zmagając się jednak przede wszystkim z bezsilnością, rozczarowującym życiem oraz z narastającym w nim gniewem. Natomiast węgierski Post Mortem łączy w sobie surowy klimat horroru ludowego z licznymi klasycznymi rozwiązaniami. A duchy pojawiające się na ekranie są bezwzględne i nie znają litości.


W bloku WTF pojawiły się najbardziej osobliwe, absurdalne, dziwne i szalone filmy jakie objawił światowej kinematografii rok 2020. Znajdują się tu m.in. Mordercza Cysta z Gregiem Sestero (The Room), Shakespeare's Shitstorm, najnowsze antydzieło Lloyda Kaufmana z kultowej wytwórni Troma stanowiące niepoprawną adaptację Burzy Szekspira czy VHS Andy o cokolwiek niepokojącej relacji głównego bohatera z tytułowym Andym, który jest... nagraniem na taśmie video.


Sekcja FANTASTYCZNIE jest po prostu fantastyczna. Znajduje się w niej jedyny polski film pełnometrażowy tej edycji, czyli Zgniłe uszy. Debiutujący w pełnym metrażu utalentowany Piotr Dylewski przedstawia błyskotliwą i zaskakującą opowieść o małżeńskim kryzysie, która przekształca się we wciągający i niepokojący thriller. Fanom subtelnego science fiction w stylu retro przypadnie do gustu Lapsis, opowiedziany z perspektywy prostych pracowników wielkich przedsiębiorstw. Za pomocą nieco absurdalnej fabuły reżyser zwraca uwagę na korporacyjny wyzysk oraz postępującą automatyzację, która coraz częściej zastępuje człowieka.


W sekcji STRASZNIE ŚMIESZNIE jest trochę śmieszno, trochę straszno a przede wszystkim dużo frajdy i czarnego humoru. W Influencerze Joe Keery gwiazda serialu Stranger Things wciela się w postać balansującą między zdesperowanym przegrywem a sadystycznym psychopatą a film stanowi błyskotliwe połączenie czarnej komedii oraz krwistego slashera ery mediów społecznościowych. W Kolacji po amerykańsku zobaczymy najdziwniejszą filmową przyjaźń niosącego chaos i problemy bezczelnego outsidera, z niespotykanie spokojną Patty.


W sekcji DOKUMENTY można zobaczyć legendę meksykańskiego wrestlingu, punk rockowego wojownika Vampiro, który mówi o swoich początkach na ringu, blaskach i cieniach kariery oraz zabiera nas za kulisy największych wrestlingowych imprez; Smutną Żabę odkrywającą blaski i cienie jednego z najpopularniejszych memeów wszechczasów, legendę Bruce'a Lee w Jak Woda, Maestro włoskiego plakatu, mroczne kulisy powstania kultowego Egzorcysty w filmie Na wiarę czy historię kanadyjskiego horroru z Davidem Cronenbergiem na czele.

Dla miłośników kina naprawdę mocnego i oryginalnego organizatorzy festiwalu przygotowali wyjątkowe wydarzenie. W ramach Pokazu Specjalnego pojawi się jeden z najlepszych horrorów science fiction ostatnich lat, czyli Possessor Brandona Cronenberga. To ciężki, brutalny i psychodeliczny techno-thriller wbijający widza bezceremonialnie w fotel. Reżyser sięga po liczne motywy z pogranicza horroru, science fiction i dreszczowca, by stworzyć narkotyczne filmowe widowisko, które z łatwością sponiewiera naszą strefę komfortu. Na ekranie zobaczymy także świetny aktorski duet: Andreę Riseborough (Mandy) oraz Christophera Abbotta (To przychodzi po zmroku).


Całość nietuzinkowego programu Splat!FilmFest można znaleźć na platformie vod.splatfilmfest.com. Nie spotkamy się w tym dziwnym roku na żywo, na seansach w kinach, za to możemy bać się i śmiać się całe dwa tygodnie nie ruszając się z domu i oglądając doskonałe kino gatunkowe z dowolnej kanapy w Polsce. A trzeba przyznać, że Splat!FilmFest ma oko do filmów i dobrze wie jak nas przestraszyć, rozśmieszyć i zaskoczyć. I nie boją się niczego!

26. Top 8 cyberpunkowych produkcji wg Filmwebu (Alita na 8. miejscu, Westworld na 1. miejscu). Ranking z okazji premiery gry Cyberpunk 2077

27. Top 8 filmów do obejrzenia na 38. Festiwalu Ale Kino wg Filmwebu

28. Juliette Binoche i Claire Denis znów będą ze sobą pracować. Panie, które spotykały się na planach wielu filmów (ostatnio High Life), teraz współpracować będą przy filmie Radioscopie.


Szczegóły fabuły nie są na razie znane. Wiadomo jedynie, że historia związana będzie z francuskim radiem.


W obsadzie jest też Vincent Lindon (Miara człowieka)

29. Ankieta Filmwebu: Najlepszy dokument (zdecydowanym liderem Diego)

30. Grudniowe zapowiedzi Playera

31. Jak podaje magazyn "Empire", Alex Garland przygotowuje się do kolejnego projektu. Napisał już scenariusz niskobudżetowego horroru, którego akcja będzie się toczyć w Wielkiej Brytanii.


Twórca Ex Machiny jest na etapie zbierania funduszy, ma jednak nadzieję, że w zależności od dostępności obsady uda mu się rozpocząć produkcję już wiosną lub latem przyszłego roku.


Początkowo Garland pracował nad zupełnie innym projektem. Miał nim być serial analizujący przyczyny niepowodzenia protestów, jakie odbywały się w ostatnich latach. W obsadzie mieli się znaleźć aktorzy, którzy mogliśmy zobaczyć w Devs. Wydarzenia, jakie miały miejsce w USA po zabiciu George'a Floyda i rozwój ruchu Black Lives Matter sprawiły jednak, że reżyser i scenarzysta porzucił ten plan. "Pomyślałem, że to, nad czym pracuję, jest teraz bezcelowe. Ale w pozytywnym sensie. Właściwie jestem zadowolony z takiego obrotu spraw" – powiedział.


Projekt na razie nie ma tytułu. O rozwoju sytuacji z pewnością będziemy informować w kolejnych newsach

32. Psychotest Filmwebu: Który film na HBO GO powinieneś obejrzeć? Mi wyszedł Joker, którego...już widziałem :)

33. Nie żyje David Prowse (pl). Zmarł 28 listopada. Świat znał go jako osobę kryjącą się pod kostiumem Dartha Vadera w cyklu widowisk sf Star Wars. Aktor miał 85 lat.


KIM BYŁ DAVID PROWSE?


David Prowse urodził się 1 lipca 1935 roku w Bristolu. Jako dziecko przez cztery lata nosił na nodze szynę, ponieważ błędnie zdiagnozowano u niego gruźlicę kolana. W rzeczywistości cierpiał chorobę zwyrodnieniową stawów. W młodości uprawiał sport. W 1960 roku brał udział w rywalizacji o tytuł Mr. Universe. W latach 1962-4 wygrywał brytyjskie mistrzostwa w podnoszeniu ciężarów. Również w latach 60. rozpoczął karierę aktorską.

DAVID PROWSE JAKO DARTH VADER


Świat kojarzy go przede wszystkim z roli czarnego charakteru w oryginalnej trylogii Star Wars - Dartha Vadera. To on właśnie krył się pod kostiumem postaci. Kiedy George Lucas postanowił zaangażować go do Nowej nadziei, zaproponował mu do wyboru dwie role: Dartha Vadera lub Chewbaccę. Prowse wybrał tego pierwszego.


Choć aktor wcielał się w postać na planie filmu, wypowiadając również kwestie napisane dla tej postaci, to nie jego głos słyszymy w widowiskach (ten należy do Jamesa Earla Jonesa).


NIE TYLKO DARTH VADER. Z CZEGO JESZCZE ZNANY JEST DAVID PROWSE?


Darth Vader nie jest jedyną filmową rolą aktora. Wystąpił m.in. w Mechanicznej pomarańczy. To właśnie w tym filmie wypatrzył go George Lucas i postanowił zaangażować do Star Wars.


Trzykrotnie Prowse wkładał na siebie kostium potwora Frankensteina. Było to w filmach: Casino Royale, Horror Frankensteina i Frankenstein i potwór z piekła.


W Wielkiej Brytanii był również doskonale znany jako Green Cross Code Man. Był to superbohater z przygotowywanych przez władze brytyjskie serii filmików i reklam edukacyjnych, który uczył dzieci, jak prawidłowo przechodzić przez ulicę. Prowse wcielał się w postać od 1967 do 1990 roku. W 2000 roku otrzymał za to Order Imperium Brytyjskiego z rąk królowej Elżbiety II.


W 2015 roku powstał film dokumentalny poświęcony Davidowi Prowse'owi - I Am Your Father. W 2017 roku na Czarnej Liście (zestawieniu najlepszych niezrealizowanych scenariuszy krążących po Hollywood) znalazł się Strongman, czyli fabularna biografia poświęcona aktorowi. Scenariusz wciąż czeka na realizację

34. Śnieg za oknem, zapach wypieków, swetry w renifery, blask kominka, prezenty pod choinką, rodzinna atmosfera i dużo, dużo miłości, czyli magia świąt przez cały grudzień w Zoom TV! Ostatni miesiąc roku w Zoom TV będzie należał do pełnych ciepła komedii romantycznych, które każdego wprowadzą w świąteczny nastrój i pozwolą zanurzyć się w niepowtarzalnej atmosferze. W grudniu Zoom TV zaprasza na świąteczne filmy od poniedziałku do piątku o 21:00 oraz w weekendy o 20:00.


Cykl Magia świąt przez cały grudzień w Zoom TV rozpocznie film Świąteczna miłość, w którym obsypywana prezentami przez nieznajomego Cynthia będzie miała tylko dwanaście dni na poznanie tajemniczego wielbiciela i odnalezienie prawdziwej miłości. Komedia Święta z pazurem, to wzruszająca opowieść o zdeklarowanym singlu, który zapałał uczuciem do wrażliwej studentki weterynarii. Co z tego wyniknie? W produkcji Świąteczny rewanż zobaczymy jak smakuje miłosna zemsta na zimno. Kiedy zdradzane i bardzo inteligentne kobiety łączą siły, by zemścić się na niewiernym ex, można być pewnym, że nie zabraknie wyrafinowanych tortur. Jedyne w swoim rodzaju będą Święta w Pemberley. Gdy Elizabeth planuje zorganizować świąteczną imprezę przypadkowo poznaje właściciela posiadłości, w której miałaby się ona odbyć. Czy pomiędzy dwojgiem tak różnych ludzi może zaiskrzyć? A czy Idealne święta są możliwe? Holly jest szczęściarą. Do pełni szczęścia brakuje jej tylko idealnego chłopaka, takiego jak manekin z wystawy. Gdy pewnego dnia manekin ożywa, Holly ma szansę przekonać się czy idealna miłość istnieje. Tytuł Świąteczna dziewczyna opowie współczesną wersję historii o Kopciuszku, w której pochodzący z wyższych sfer Nikolaus zrobi wszystko, by odnaleźć pewną tajemniczą dziewczynę z balu kostiumowego. Czy niewinny pocałunek w windzie może zmienić życie trzech osób, w tym szefowej i jej asystentki? Świąteczny pocałunek udowodni, że tak. Z kolei ciepła i mądra komedia romantyczna "Zaślubiny" odpowie na pytanie czy jest możliwa miłość chłopaka i dziewczyny, którzy pochodzą z bardzo różnych rodzin.


Pełna lista na stronie kanału.


MAGIA ŚWIĄT PRZEZ CAŁY GRUDZIEŃ W ZOOM TV


"Świąteczna miłość"

Emisja: 30 listopada / 21:00

19 grudnia / 20:00


"Święta z pazurem"

Emisja: 1 grudnia / 21:00

20 grudnia / 20:00


"Świąteczny rewanż"

Emisja: 3 grudnia / 21:00


"Święta w Pemberley"

Emisja: 4 i 14 grudnia / 21:00


"Idealne święta"

Emisja: 7 grudnia / 21:00


"Świąteczna dziewczyna"

Emisja: 8 i 17 grudnia / 21:00


"Świąteczny pocałunek"

Emisja: 10 grudnia / 21:00


"Zaślubiny"

Emisja: 13 grudnia / 20:00


35. (AMERYKAŃSKI BOX OFFICE Z 30 LISTOPADA): Za nami najgorsze kinowe Święto Dziękczynienia ostatnich kilku dekad. Wyniki, które normalnie filmy w tym czasie osiągałyby w kilka godzin, teraz były notowane za cały weekend. Tylko jeden film od piątku do niedzieli zdołał zarobić więcej niż milion dolarów. A jeśli weźmiemy pod uwagę wpływy z pięciu ostatnich dni, to granicę tę przekroczyły tylko dwa tytuły. Jeszcze dwa tygodnie temu standardem były cztery filmy z co najmniej milionem dolarów na koncie w weekend.


Numerem jeden okazała się nowa animacja DreamWorks Krudowie 2: Nowa era. Film wszedł do kin w szerokiej dystrybucji dzięki umowie Universal Pictures z kiniarzami, która pozwoli szybko rozpocząć dystrybucję cyfrową na serwisach PVOD. Obraz zarobił w sam weekend 9,7 mln dolarów.


Ponieważ Krudowie 2 weszli do kin w środę, to łącznie na koncie animacji jest 14,3 mln dolarów. Jak na standardy weekendu z Dniem Dziękczynienia jest to wynik fatalny. Jak na czasy pandemii jest to jednak osiągnięcie fantastyczne. Spośród wszystkich filmów wprowadzonych do kin w czasach szalejącego w Stanach COVID-19 tylko cztery mogą pochwalić się łącznymi wpływami wyższymi od tego, co Krudowie 2 osiągnęli w pięć dni. Są to:

  • "Tenet" - 57,4 mln dolarów

  • "Nowi mutanci" - 23,8 mln dolarów

  • "Nieobliczalny" - 20,8 mln dolarów

  • "Wojna z dziadkiem" - 17,3 mln dolarów

Ostatecznie więc Krudowie 2: Nowa era powinni awansować na drugie miejsce wśród premier czasów pandemii. Nie można też wykluczyć, że zagrozi Tenetowi.


Animacja była jedyną nowością świątecznego weekendu. Nie jest jednak jedynym nowym tytułem w pierwszej dziesiątce. Listę zamyka wznowienie komedii W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju. Obraz nie przyciągnął widzów do kin zarabiając w weekend 169 tys. dolarów (218 tys. w pięć dni).


Spośród starszych tytułów w pierwszej dziesiątce niemal wszystkie zanotowały spadki w porównaniu z ubiegłym weekendem. Jedynym wyjątkiem jest wznowienie Elfa, którego wpływy wzrosły o prawie 80% do poziomu 320 tys. dolarów, co pozwoliło mu awansować do Top10.


Pierwsza dziesiątka wygląda następująco.


Jak widać, nie ma na niej Krainy Lodu, którą Disney wprowadził ponownie do ponad 1200 kin. Film zanotował katastrofalną średnią na kino - 87 dolarów - co przełożyło się na wynik 120 tys. dolarów w weekend i dopiero dwunaste miejsce w box offisie

36. Znamy już nazwiska jurorów, którzy zdecydują o tym, kto otrzyma Wielką Nagrodę 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Złote Lwy, dla najlepszego filmu, a także pozostałe nagrody w trzech konkursach.


Jury Konkursu Głównego:

Lech Majewski (Przewodniczący Jury), Grażyna Błęcka-Kolska, Marcin Lenarczyk, Ryszard Lenczewski, Dorota Masłowska, Jan P. Matuszyński, Cezary Pazura, Klaudia Śmieja-Rostworowska


Jury Konkursu Filmów Mikrobudżetowych:

Filip Bajon (Przewodniczący Jury), Marcin Koszałka, Agnieszka Wasiak


Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych:

Aneta Hickinbotham (Przewodnicząca Jury), Jarosław Sokół, Jagoda Szelc


45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się on-line w terminie 8-12 grudnia 2020 roku

37. Caleb Landry Jones, Judy Davis, Essie Davis i Anthony LaPaglia grają główne role w opartym na faktach dramacie Nitram. Za kamerą stoi Justin Kurzel (Makbet, Assassin's Creed).


Film opowiada o tragedii będącej jedną z mroczniejszych kart historii Australii - masakrze w miejscowości Port Arthur. 28 kwietnia 1996 roku 28-letni Martin Bryant zamordował tam 35 osób. W obławie na zamachowca udział wzięło ponad 200 policjantów. Bryant został skazany na 35-krotne dożywocie.


Scenariusz napisał Shaun Grant. Światowa premiera filmu odbędzie się w przyszłym roku na festiwalu w Melbourne

SERIALE

1. Stacja NBC przygotowuje serial Finding Forrester, który będzie nową wersją filmu Gusa Van Santa z Seanem Connerym Szukając siebie.


Była to opowieść o młodym koszykarzu, który zaprzyjaźnia się z żyjącym w odosobnieniu pisarzem. Connery wcielił się w rolę mentora głównego bohatera.


Nowa wersja będzie opowieścią o cenie sukcesu i relacji między dwójką czarnych pisarzy: 16-letniego sieroty, który dzięki koszykarskiemu talentowi dostaje się do elitarnej szkoły, oraz lesbijki-samotniczki, której kariera została zrujnowana przez skandal.


Scenariusz napisali T.J. Brady i Rasheed Newson (The Chi, Królestwo zwierząt). Za kamerą stanie Tim Story ("Shaft")

2. Czarne chmury ponownie zebrały się nad serialem The Expanse. Początkowo był on realizowany dla znanej z niskobudżetowych horrorów i filmów science-fiction stacji Syfy. Po trzech sezonach zrezygnowała ona jednak z tytułu, a wówczas prawa do niego przejął Amazon. Niestety na trzy tygodnie przed premierą nowych odcinków (które trafią na platformę streamingową 16 grudnia) podjęto decyzję o zakończeniu produkcji. Oznacza to, że szósty sezon będzie zarazem ostatnim.


Jak podaje Deadline, prace nad szóstym sezonem mają ruszyć już w styczniu 2021 roku. Data ta może jednak ulec zmianie ze względu na szalejącą w Stanach Zjednoczonych pandemię koronawirusa.


Akcja The Expanse toczy się w przyszłości. Układ Słoneczny został skolonizowany, jednak stosunki między Ziemią, Marsem i Pasem Asteroid nie należą do przyjaznych. Młoda kobieta odkrywa spisek, który może doprowadzić do wojny, a w konsekwencji do zagłady ludzkości

3. Xavier Dolan (Matthias i Maxime, Mama) przygotowuje się do realizacji pierwszego w karierze serialu. Pięcioodcinkowy The Night Logan Wakes Up powstanie dla stacji Canal+ i platformy Quebecor Content.


To ekranizacja sztuki La nuit où Laurier Gaudreault sest réveillé, której autorem jest Michel Marc Bouchard (autor pierwowzoru Dolanowskiego Toma). Dolan będzie reżyserem i scenarzystą projektu. W obsadzie znajdą się aktorzy, którzy zagrali w scenicznej wersji sztuki w 2019 roku: Julie Le Breton, Magalie Lepine-Blondeau, Eric Bruneau, Patrick Hivon, Julianne Côte oraz sam Dolan.


Jej akcja rozgrywa się we wczesnych latach 90. Bohaterów poznajemy jako nastolatków: to Mimi i jej brat Jules oraz ich najlepszy przyjaciel Logan. Relacja między nimi zostaje nadwyrężona, kiedy Logan gwałci Mimi. Trzy dekady później Mimi wraca do domu na pogrzeb matki i musi skonfrontować się z ukrytymi sekretami.


Zdjęcia ruszają w marcu, a premierę zapowiedziano na 2022 rok

4. Top 20 seriali do obejrzenia na Amazon Prime Video wg Filmwebu (Synowie Anarchii na 2. miejscu)

5. Kto zagra główną rolę kobiecą w serialu o Obi-Wanie Kenobim? Jak na razie kandydatki są trzy - przygotowująca się do roli w nowej produkcji Barry'ego Jenkinsa Thuso Mbedu, nieznana szerzej hinduska aktorka Anula Navlekar oraz gwiazda disnejowskiego Aladyna Naomi Scott.


Chociaż wszystkie aktorki mają szansę, numerem jeden dla producentów, z racji doświadczenia, jest podobno Scott. Podobno, gdyż nie jest to w żaden sposób potwierdzona informacja - bazujemy na anonimowych źródłach portalu MovieWeb. Zakontraktowana aktorka wcieli się w postać tajemniczej Riley/Eve.


W ubiegłym miesiącu, goszcząc w programie The Graham Norton Show, Ewan McGregor ujawnił, iż zdjęcia do serialu o Obi Wanie Kenobim mają rozpocząć się w marcu przyszłego roku. To historia Obi-Wana Kenobiego, ale ten serial jest nie tylko o moim bohaterze - przyznał gwiazdor - Aczkolwiek na pewno będzie mnie dużo, co jest dobre!


Akcja 6-odcinkowego show ma rozgrywać się 8 lat po Zemście Sithów i 11 przed Nową nadzieją. Serial opowie o tym, jak Obi-Wan ostatecznie zaszył się na Tatooine w swojej pustynnej chatce. Biorąc pod uwagę, że Luke Skywalker będzie miał wówczas 8 lat, czyli mniej więcej tyle, ile Anakin, gdy skrzyżował ścieżki z Kenobim, a wokoło wciąż szaleć będą siepacze organizacji Crimson Dawn znanej z "Solo", może być ciekawie.


Przedsięwzięcie powstaje dla serwisu streamingowego Disney+

6. Test Filmwebu: Seriale do nadrobienia na koniec roku

7. Joss Whedon zrezygnował z pracy przy serialu The Nevers, który stworzył na potrzeby stacji HBO. Jako oficjalny powód podał fizyczne i psychiczne wyczerpanie.


Ten rok ze swoimi bezprecedensowymi wyzwaniami mocno odbił się na moim życiu i perspektywie na świat - napisał Whedon. - I choć rozwijanie The Nevers było radosnym doświadczeniem, to zrozumiałem, że poziom zaangażowania niezbędnego, by projekt ruszył do przodu, połączony z fizycznymi wyzwaniami przy realizacji tak dużego projektu w czasach pandemii, to więcej, niż jestem w stanie ogarnąć bez negatywnych wpływów na wyniki pracy. Jestem autentycznie wyczerpany, więc odsuwam się, by skierować energię na swoje własne życie, które jest właśnie na krawędzi ekscytującej zmiany.


Dla Whedona miał to być pierwszy stworzony przez niego serial od ponad dekady (ostatnim był Dollhouse). Był to również pierwszy duży projekt od czasu przejęcia Ligi Sprawiedliwości. Jak wiadomo za ten film wciąż zbiera cięgi, głównie za sprawą aktora Raya Fishera, który oskarżył go o nieprofesjonalne i toksyczne zachowanie na planie.


Prace nad The Nevers będą kontynuowane. Stacja HBO zapowiada premierę latem przyszłego roku.


Akcja serialu rozgrywać się będzie w epoce wiktoriańskiej. Grupa bohaterek odkrywa w sobie niezwykłe moce. Jednoczą się, by walczyć nie tylko z nietolerancją i opresyjnym społeczeństwem, ale też z potężnymi wrogami, którzy zagrażają całemu światu

8. Top 10 romantycznych seriali na jesienne wieczory wg Filmwebu.


ANKIETA FILMWEBU: Najlepszy serial do obejrzenia na tablecie

9. Westworld to mroczna odyseja o narodzinach sztucznej inteligencji i ewolucji grzechu, w której główne role zagrali Evan Rachel Wood, Thandie Newton, Jeffrey Wright i Ed Harris. Fascynująca opowieść o świecie, w którym każdy człowiek może zrealizować nawet najbardziej wyrafinowane fantazje. Trzeci sezon głośnego serialu, a także specjalny pakiet zawierający wszystkie sezony, ukaże się na Blu-ray i DVD już 2 grudnia.


Westworld to futurystyczny park rozrywki, w którym ludzie mogą spełniać swoje najbardziej mroczne fantazje. Twórcą parku Westworld jest genialny naukowiec Robert Ford snujący ambitne wizje przyszłości, pomaga mu Bernard Lowe (Jeffrey Wright). W parku goście mogą spotkać tajemniczego Mężczyznę w czerni (Ed Harris) będącego uosobieniem zła, oraz Dolores Abernathy (Evan Rachel Wood) - piękną i dobrą córkę farmera z prowincji. Można tam spotkać także niezwykle przystojnego, sprawnie posługującego się bronią Teddyego Flooda (James Marsden).


Westworld to mroczna odyseja na temat sztucznej inteligencji i ewolucji grzechu. W rozległym, odizolowanym parku rozrywki imitującym Dziki Zachód gość słono płaci za to, by stać się tym, kim zawsze pragnął być i zrealizować swoje fantazje podczas przygód z hostami – androidami. Jednak za kulisami przedsięwzięcia nie wszystko jest w porządku, a Westworld w jednej chwili może zmienić się z parku rozrywki w najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi.


3. SEZON


W sezonie trzecim zjawiają się prawdziwi bogowie rozzłoszczeni. Androidalnym hostom Westworldu nie wolno było opuszczać parku, ale teraz, pod koniec rozgrywki, są tutaj: w naszym świecie. Dolores (Evan Rachel Wood) poznaje wewnętrzne mechanizmy technokratycznej elity i z zaskoczeniem odkrywa mroczną prawdę, łączącą jej świat ze światem ludzi. Życie Caleba (Aaron Paul), udręczonego weterana próbującego dojść do ładu z samym sobą, zmienia się na zawsze w wyniku pewnego spotkania, a starania Bernarda (Jeffrey Wright) by żyć w spokoju z nową tożsamością są zagrożone. Maeve (Thandie Newton) trafia do nowego świata, gdzie spotyka kilku starych znajomych i poznaje tajemniczą postać, która potrzebuje jej pomocy.


Kilter Films i Bad Robot Productions przedstawiają osiem wciągających odcinków, które zgłębiają kwestie rzeczywistości i wolnej woli. Twórcami serialu są nominowany do Oscara Jonathan Nolan, reżyser głośnego serialu Impersonalni oraz nominowana do dwóch nagród Emmy Lisa Joy (Tożsamość szpiega) pełniący także obowiązki producentów wykonawczych i scenarzystów. W trzecim sezonie występują Tessa Thompson, Ed Harris, Vincent Cassel, Rodrigo Santoro i inni.


Serial Westworld przyciągnął prawdziwie gwiazdorską obsadę, poza wspomnianym, czterokrotnie nominowanym do Oscara Edem Harrisem (Apollo 13), występują także nominowana do trzech Złotych Globów Evan Rachel Wood (Mildred Pierce), James Marsden (X-Men: Przeszłość która nadejdzie), nominowana do Złotego Globu Thandie Newton (Rock'n'Rolla) oraz laureat Złotego Globu Jeffrey Wright (Casino Royale). Inspiracją dla twórców był kultowy obraz Michaela Crichtona z 1973 roku pt. Świat Dzikiego Zachodu.


MATERIAŁY DODATKOWE W WYDANIACH BLU-RAY I DVD:

- 6 krótkich filmów, w tym 3 nowe i ekskluzywne: Ucieczka z Westworld, Odkrywanie Warworld, Żyjemy w technokracji, Wizja przyszłości, RICO: Przestępczość i ekonomia doraźności oraz Na planie Westworld

- 4 filmy z cyklu witamy w Westworld m.in. Analiza oraz Kto to powiedział? Z Evan Rachel Wood i Aaronem Paulem oraz Thandie Newton i Tessą Thompson

- Tworzenie rzeczywistości Westworld: 7 specjalnych filmów.


MATERIAŁY DODATKOWE W PAKIECIE 1-3, BLU-RAY™ I DVD:

SEZON 1

- O serialu; Zaproszenie na plan filmowy;

- Ważny moment: Teddy kontra Mężczyzna w czerni; Nieprzewidziane zachowania hosta; Maeve zyskuje odpowiedź; Bernard odkrywa sabotażystę; krwawa ofiara doktora Forda; Prawda o Bernardzie; Nowa narracja doktora Forda;

- Witajcie w Westworld; Tworząc narrację;

- Sztuczna inteligencja: Realia i zagrożenia;

- Gagi z planu;

- Realizując marzenia: Pierwszy tydzień na planie Westworld;

- Tworzenie czołówki;

- Muzyczna metafora;

SEZON 2

- Prawda o Delos

- Brutalne przyjemności brutalnie się kończą

- Podłącz się znowu do sieci: Refleksje na temat sezonu 2 O miłości i szogunie Podróże i technologia

- Tworzenie rzeczywistości Westworld – specjalny dodatek do każdego odcinka

SEZON 3

- 6 krótkich filmów, w tym 3 nowe i ekskluzywne: Ucieczka z Westworld, Odkrywanie Warworld, - Żyjemy w technokracji, Wizja przyszłości, RICO: Przestępczość i ekonomia doraźności oraz Na planie Westworld

- 4 filmy z cyklu witamy w Westworld m.in. Analiza oraz Kto to powiedział? Z Evan Rachel Wood i Aaronem Paulem oraz Thandie Newton i Tessą Thompson

- Tworzenie rzeczywistości Westworld: 7 specjalnych filmów.


Więcej informacji o premierach DVD i Blu-ray na profilu:

facebook.com/MojeFilmyDVD


10. Plotki na temat współpracy Davida Lyncha z Netfliksem pojawiają się regularnie już od wielu miesięcy. Do sieci trafiły właśnie nowe obiecujące informacje na temat projektu.


Szczegóły są (a jakże!) trzymane w tajemnicy. Na liście opublikowanej przez dostarczający danych na temat produkcji filmowych i telewizyjnych profesjonalny serwis Production Weekly znalazła się informacja o "niezatytułowanym projekcie Davida Lyncha" znanym też pod roboczym tytułem Wisteria. Początek zdjęć planowany jest na maj przyszłego roku, a część materiału miałaby powstać w Calvert Studios, czyli w miejscu, gdzie nakręcono część scen do trzeciego sezonu Twin Peaks. Lynch miałby nie tylko reżyserować całość, ale także napisać scenariusz. Producentką serialu będzie Sabrina S. Sutherland, z którą reżyser współpracuje od czasu Inland Empire.


Plotki na temat współpracy ekscentrycznego reżysera ze streamingowym gigantem podsyciła krótkometrażówka Co zrobił Jack?, która trafiła do biblioteki Netfliksa na początku tego roku. Wcześniej prezentowano ją tylko dwukrotnie: w 2017 roku w paryskiej Fondation Cartier oraz rok później podczas nowojorskiego Festival of Distruption. David Lynch nie tylko napisał scenariusz, wyreżyserował i zmontował film, ale też wystąpił przed kamerą obok znanej z Piratów z Karaibów kapucynki imieniem Jack

11. Amazon nie dał szansy twórcom serialu Utopia na kontynuowanie opowieści. Studio postanowiło skasował show po pierwszym sezonie.


Utopia jest amerykańskim remakiem brytyjskiego serialu pod tym samym tytułem. Jest to historia grupy fanów tajemniczego komiksu. Wierzą oni, że jego twórca zapisał w nim zapowiedzi plag, które prześladować będą ludzkość. Kiedy w ich ręce trafi nowa część komiksu, odkryją przerażającą prawdę i staną się pionkami w śmiertelnie niebezpiecznym spisku, który może zdecydować o losach całego świata.


Utopia pierwotnie miała powstać dla HBO. Wtedy za jego kształt odpowiadał David Fincher, a w obsadzie byli: Rooney Mara, Colm Feore, Eric McCormack, Dallas Roberts i Jason Ritter. To on przyciągnął do projektu Gillian Flynn, która miała mu pomóc w opracowaniu fabuły. Projekt upadł, kiedy HBO nie zgodziło się na budżet, jakiego domagał się Fincher.


Serial został wtedy uratowany przez Amazon. Jednak Fincher zdążył się z nim już pożegnać i nową wersję opracowała już sama Flynn. W obsadzie znaleźli się m.in.: John Cusack, Sasha Lane i Rainn Wilson.


Utopia zadebiutowała na platformie Prime Video pod koniec września i nie została zbyt dobrze przyjęta ani przez widzów ani przez recenzentów

12. W drugim sezonie Wiedźmina ma pojawić się nowa bohaterka. Jest nią Meve z Lyrii zwana Białą Królową. Wcieli się w nią szkocka aktorka Rebecca Hanssen (Enola Holmes). W książkowym oryginale Meve była wdową z dwoma dorosłymi synami. Obsadzenie w tej roli młodej aktorki oznacza, że kolejne sezony prawdopodobnie pokażą historię bohaterki na przestrzeni lat.


Biała Meve to królowa Lyrii i Rivii znana ze swej mądrości i piękna. Po tym jak należące do niej tereny zostały zajęte przez Nilfgaard, stanęła na czele partyzantów. Podczas jednej z bitew została ranna, przez co jej twarz została zeszpecona bliznami.


Wiedźmin zadebiutował na Netfliksie w grudniu 2019 roku, błyskawicznie stając się jedną z najpopularniejszych produkcji streamingowego giganta. W drugim sezonie tytułowy bohater, przekonany, że Yennefer zginęła w bitwie o Wzgórze Sodden, zabiera księżniczkę Cirillę w najbezpieczniejsze miejsce, jakie zna — dom jego dzieciństwa w Kaer Morhen. Podczas gdy za jego murami królowie, elfy, ludzie i demony walczą o panowanie na Kontynencie, Geralt musi chronić dziewczynę przed czymś o wiele groźniejszym: tajemniczą mocą, jaką skrywa w sobie księżniczka

13. Nowy hiszpański serial produkcji HBO Europe 30 srebrników, wyreżyserowany przez nagradzanego filmowca Álexa de la Iglesię, to opowieść, w której nic nie jest takie, jakim wydaje się być na początku. Premiera serialu odbyła się 29 listopada w HBO GO oraz HBO3.


W serialu 30 srebrników twórcy wprowadzają widza w świat, w którym nic nie jest takie, jakim się wydaje i nikomu nie można zaufać. Produkcja opowiada o tragicznym życiu księdza Vergary (w tej roli Eduard Fernández) - egzorcysty, boksera i byłego skazańca, który zostaje zesłany przez władze kościelne do położonej na odludziu hiszpańskiej wioski. Vergara chce zapomnieć i zostać zapomnianym, niestety jego wrogowie szybko orientują się, gdzie można go znaleźć. Kiedy w okolicy zaczynają dziać się dziwne rzeczy, burmistrz Paco (Miguel Ángel Silvestre) oraz dociekliwa lekarka weterynarii Elena (Megan Montaner) próbują dojść prawdy oraz znaczenia pewnej tajemniczej, starożytnej srebrnej monety, która okazuje się mieć związek ze spiskiem zagrażającym porządkowi świata.


Serial 30 srebrników wyreżyserował uznany hiszpański reżyser Álex de la Iglesia (Hiszpański cyrk), który wraz z Jorgem Guerricaechevarríą odpowiada także za scenariusz. Producentami wykonawczymi z ramienia HBO Europe są Steve Matthews, Miguel Salvat oraz Antony Root. Álex de la Iglesia i Carolina Bang są producentami wykonawczymi reprezentującymi Pokeepsie Films. Serial powstał przy współudziale HBO Latin America.


Produkcja prezentowana była podczas tegorocznego, 77. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, jak również na Katalońskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sitges.


Pierwszy odcinek dostępny jest w serwisie HBO GO od rana, a premiera na antenie HBO3 odbędzie się o godz. 22:00. Serial liczy 8 odcinków

14. 20 listopada zapowiedziano, że odcinek Mandora Saves Christmas, którego premiera planowana jest na 5 grudnia, ma być ostatnim z serii ThunderCats Roar

15. Wiedźmin, Dom z papieru, The Crown to tylko niektóre seriale Netflix, których wyczekiwaliśmy z zapartym tchem. Ostatnie tygodnie przyniosły wiele emocjonujących nowości - w tym aktualny hit "Gambit królowej", który sprawił, że całą Polskę - i świat! - ogarnęła szachowa gorączka. To akurat miniserial, więc próżno szukać informacji o jego kolejnym sezonie. Ale jeśli chodzi o inne hity Netflix - warto spróbować!


Spytaj o drogę Social Media


Po pierwsze: Social Media! Tak, to najlepsze źródło wiedzy o nowościach Netflix. Na profilach IG czy FB serwisu znajdziesz nie tylko informacje na temat premier i zapowiedzi, ale też masę newsów i ciekawostek na temat produkcji i samego serwisu. Treści jest tam sporo, więc jeśli nie starcza ci cierpliwości i musisz wiedzieć już teraz, zaraz, zawsze możesz... zapytać! Jeśli data premiery została już publicznie podana do wiadomości, na pewno uzyskasz od administratora odpowiedź w komentarzu lub w wiadomości na Messengerze.

Netflix prawdę ci powie


Portale społecznościowe to nie twoje królestwo? Nie ma problemu, sposobów na znalezienie odpowiedzi jest wiele! Daty premier nadchodzących premier filmów i seriali można znaleźć bezpośrednio w serwisie. Jak to zrobić? Wystarczy wyszukać interesujący nas tytuł, a następnie rozwinąć strzałkę "Więcej informacji". Pod spodem znajdziesz datę, o którą ci chodziło, a także informacje odnośnie planów na kolejny sezon - jeśli są dostępne.

Pamięć dobra, ale krótka? Jest nadzieja!


Już się dowiedziałeś, kiedy jest premiera twojego ulubionego tytułu Ale jesteś zapominalski, roztargniony, a czasami wręcz nie wiesz, jak się nazywasz? Do tego koledzy nie kwapią się, by udawać twoją sekretarkę i przypominać, że to już TEN dzień? Na ratunek przychodzi opcja "Przypomnij mi", którą znajdziesz pod tytułem wybranej produkcji. Wciśnij ikonkę, przypominającą niepozorny dzwoneczek, a dostaniesz gwarancję, że w dniu premiery dostaniesz powiadomienie: tytuł jest już dostępny!

Dociekliwy jak detektyw


A może po prostu chcesz być ekspertem w dziedzinie nowości Netflix? Zależy ci, by być na bieżąco z wszelkimi nowościami? Z pomocą spieszy zakładka "Nowe i popularne", w której prezentowane są nowo dodane i zapowiadane tytuły. Zobaczą ją ci, którzy korzystają z serwisu na laptopie lub TV. Jeżeli zaś preferujesz mobilne rozwiązania, wejdź do appki Netflix na telefonie lub tablecie i wciśnij przycisk Wkrótce. Zaraz odkryjesz, czego możemy się spodziewać na Netflix w nadchodzących tygodniach. Warto sprawdzać także powiadomienia, ukryte pod ikoną dzwoneczka w prawym górnym rogu ekranu (w wersji webowej). Wreszcie sekret: istnieje całe, osobne miejsce w sieci, będące kopalnią informacji o tytułach Netflix, ale ostrzegamy - to coś dla superzaawansowanych!

Na co czekamy?


"Niebo o północy"

W tej postapokaliptycznej opowieści Augustine (George Clooney), naukowiec pracujący samotnie w Arktyce, stara się powstrzymać ekipę astronautów przed powrotem na Ziemię, na której doszło do tajemniczej katastrofy. Premiera już 23 grudnia na Netflix!


"Mank"

Oglądamy Hollywood lat 30. oczami zgryźliwego i uzależnionego od alkoholu scenarzysty, Hermana J. Mankiewicza, który próbuje dokończyć pracę nad "Obywatelem Kaneem". Premiera już 4 grudnia na Netflix!


"Bridgertonowie"

Serial inspirowany bestsellerowymi powieściami o miłosnych i życiowych perypetiach rodzeństwa z rodziny Bridgertonów należącej do londyńskiej śmietanki okresu regencji. Premiera już 25 grudnia na Netflix!


"Obce światy"

Stosując ziemskie prawa do całej galaktyki, ten serial łączy fakty naukowe z fikcją, aby pokazać, jak może wyglądać życie obcych na innych planetach.

Premiera już 1 grudnia na Netflix!


"Bogdan Boner: Egzorcysta"

Bogdan Boner, ostro pijący egzorcysta-samouk, powraca! Zrobił się jeszcze bardziej pomysłowy, wulgarny i zabójczy, więc demony mają się czego obawiać. Premiera już 3 grudnia na Netflix!


"Selena"

Selena, dorastająca piosenkarka o meksykańsko-amerykańskich korzeniach, zdaje sobie sprawę, że musi być gotowa na wiele wyrzeczeń w imię miłości i muzyki. Premiera już 4 grudnia na Netflix!


"Alice in Borderland"

Miłośnik gier komputerowych trafia do dziwnej wersji Tokio. Aby w niej przeżyć, on i reszta nieszczęśników muszą brać udział w niebezpiecznej grze. Premiera już 10 grudnia na Netflix!


"Bal"

Grupa broadwayowskich gwiazd wstrząsa społecznością miasteczka w Indianie, gdy zjawia się tam, by wesprzeć nastolatkę, która chce iść na bal maturalny z dziewczyną. Premiera już 11 grudnia na Netflix!


"Nasz głos na Brodwayu"

Uczniowie z całych Stanów Zjednoczonych startują w przesłuchaniach do konkursu monologów im. Augusta Wilsona. Punktem kulminacyjnym jest emocjonujący finał na Broadwayu. Premiera już 11 grudnia na Netflix!


"Anitta: Dziewczyna z Honorio"

Kameralny dokument, w którym brazylijska królowa pop, Anitta, opowiada o sławie, rodzinie i ciężkiej pracy, a my poznajemy prawdziwą twarz tej autorki licznych hitów. Premiera już 16 grudnia na Netflix!


"Wszyscy moi przyjaciele nie żyją"

Impreza sylwestrowa grupy młodych ludzi szybko przeradza się w wielki dramat, podczas którego kończą się nadzieje na miłość, a tajemnice wychodzą na jaw. Premiera już 28 grudnia na Netflix!


"Transformers: Wojna o Cybertron: Wschód Ziemi" – rozdział 2

Podczas poszukiwań odpowiedzi w odmętach kosmosu Optimus Prime i Autoboty spotykają swoich twórców, którzy okazują się większym zagrożeniem niż Decepticony. Premiera już 30 grudnia na Netflix!


"Chilling Adventures of Sabrina" – część 4

Gdy czarownice toczą swoją wojnę, Nick stara się powrócić na krętą ścieżkę prowadzącą do serca Sabriny. Premiera już 31 grudnia na Netflix!

16. Jak informuje dziennikarz serwisu Verge, Chris Welch, już 2 grudnia w Nowym Jorku rozpoczną się zdjęcia do kolejnego serialu Marvela - Hawkeye'a. Projekt będzie kręcony pod roboczym tytułem Anchor Point.


W roli głównej wystąpi oczywiście Jeremy Renner. Ma to być opowieść o tym, jak Clint Barton przygotowuje młodziutką mistrzynię łucznictwa Kate Bishop do przejęcia tożsamości Hawkeye'a.


Na razie nie wiadomo, kto wcieli się w młodą podopieczną bohatera. We wrześniu mówiło się, że rolę Bishop miałaby otrzymać znana m.in. z Bumblebee Hailee Steinfeld.


Showrunnerem serialu jest Jonathan Igla (Mad Men). Projekt powstaje dla serwisu streamingowego Disney+

17. Erin Kellyman (Han Solo), Cailee Spaeny (Szkoła czarownic: Dziedzictwo) i Ellie Bamber (Zwierzęta nocy) negocjują role w serialu będącym kontynuacją klasycznego widowiska fantasy Willow.


Fabuła show jak i role wymienionych aktorek trzymane są na razie w tajemnicy. Wiadomo jedynie, że akcja nowego Willowa ma się rozgrywać lata po wydarzeniach z oryginału. Prócz granego przez Warwicka Davisa tytułowego bohatera na ekranie pojawią się również nowe postaci.


Willow opowiada historię poczciwego karła, który przez przypadek staje się opiekunem osieroconego niemowlęcia. Według przepowiedni malutka Elora Danan ma ukrócić rządy złej królowej Bavmordy.


Reżyser oryginału, Ron Howard, będzie jednym z producentów serialu. Pilotażowy odcinek wyreżyseruje Jon M. Chu (Bajecznie bogaci Azjaci). Projekt powstaje dla serwisu streamingowego Disney+

INNE

1. Dwa lata po premierze Zabójczej bieli, czyli kolejnej części przygód Cormorana Strike'a i Robin Ellacott, Robert Galbraith (pseudonim J.K. Rowling) powraca w wielkim stylu, dostarczając czytelnikom ponad 900 stron wybornej lektury. Niespokojna krew (ang. Troubled Blood) to piąty już tom serii z parą londyńskich detektywów.

Gdy prywatny detektyw Cormoran Strike odwiedza w Kornwalii ciężko chorą ciotkę, kontaktuje się z nim kobieta, której matka w 1974 roku zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Strike jest zaintrygowany – nigdy nie pracował nad sprawą sprzed kilkudziesięciu lat. Mimo nikłych szans na powodzenie dopisuje zlecenie do długiej listy dochodzeń, które prowadzi ze swoją wspólniczką Robin Ellacott.


Tymczasem Robin boryka się z trudnościami w życiu prywatnym. Na dodatek zarówno ona, jak i Strike zmagają się z uczuciami, których doświadczają w łączącej ich relacji.


Badając okoliczności zaginięcia kobiety, para detektywów staje w obliczu piekielnie skomplikowanych tropów, wśród których są psychopatyczny morderca, nie zawsze godni zaufania świadkowie, a także karty tarota. Okazuje się, że nawet sprawy sprzed dekad mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.


Niespokojna krew już w sprzedaży! Książka dostępna również w formie audiobooka, w interpretacji Macieja Stuhra.

W ramach serii ukazało się już pięć książek. W każdej z nich prywatny detektyw Cormoran Strike w towarzystwie Robin Ellacott, swojej błyskotliwej asystentki, rozwiązuje kryminalne zagadki Londynu. W relacji głównych bohaterów aż iskrzy. Czy zasługują na "I żyli długo i szczęśliwie"?


Serię rozpoczyna "Wołanie kukułki", czyli tajemnicza śmierć supermodelki Luli. Kiedy policja ogłasza, że to samobójstwo, brat dziewczyny nie może w nie uwierzyć. Zatrudnia Cormorana Strike'a, aby rozwiązał sprawę.


"Jedwabnik" to historia zaginięcia pisarza, który tuż przed zniknięciem ukończył jadowity pamflet na swoich znajomych. Co wyczytał Strike między jego wierszami?


W "Żniwach zła" możecie się spodziewać mrożącej krew w żyłach intrygi. Robin otrzymuje przesyłkę, w której z przerażeniem odkrywa... odciętą kobiecą nogę. A to nie ostatnia przesyłka, która została nadana...


Zabójcza biel zaskakuje nieprzewidywalną osią, na której Robert Galbraith zręcznie utkał fabułę powieści. Śledztwo wiedzie bocznymi uliczkami Londynu ku zakamarkom brytyjskiego parlamentu oraz do ponurej wiejskiej rezydencji. Wszystko zaczyna się od młodego mężczyzny, który widział zbyt wiele... Ale czy na pewno? Billy cierpi na zaburzenia psychiczne, dlatego Strike musi odkryć, kiedy rzeczywistość przeplata się z urojeniami.


Pozostałe książki z serii zamówisz tu.


Polski fanpage Roberta Galbraitha

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Shirokuro na FB
  • Shirokuro na Tweeterze
  • Shirokuro na Instagramie

© SHIROKURO - November 2017. Created thx to wix.com