POWRÓT W KORONIE - FILMY I SERIALE

FILM


1. Film anime Eiga Precure Miracle Leap: Minna to Fushigi na 1-nichi (Every and the Mysterious One Day) opublikował klipy

z pierwszej sekwencji piosenek 18 października. Film przedstawia postacie z anime Star ☆ Twinkle Precure i Hugtto! Precure podróżujące do Sukoyaka City - ojczyzny obecnie nadawanego anime Healin 'Good Precure. Zawiera również sekwencje bitewne wszystkich trzech drużyn Precure oraz piosenkę przewodnią „Healin 'Good ❤ Precure Touch !!” śpiewaną przez Rie Kitagawę.

Wideo kończy się wyświetleniem „7:30” na zegarach Lali Hagoromo ze Star Twinkle Precure! Lulu Amour z Hugtto! Precure, przygotowujących scenę na jeden tajemniczy dzień i fabułę filmu, która obraca się wokół czasu. Dziewczyny Precure muszą chronić „ducha jutra” Miraclun przed „duchem wczoraj” Refrainem, który stara się uniemożliwić światu doświadczanie jutra.


Klipy faktycznie zadebiutowały w ramach programu Eiga Precure Miracle Leap: Minna to Fushigi na 1-nichi: Precure Special, który był transmitowany na YouTube 20 marca (pierwotna data otwarcia filmu przed opóźnieniami).


Na oficjalnym kanale YouTube dla serii Precure opublikowano 25 października drugi specjalny film do filmu anime Eiga Precure Miracle Leap: Minna to Fushigi na 1-nichi (Every and the Mysterious One Day) . Wideo przedstawia nową postać Miraclun, „ducha jutra”, tańczącą z entuzjazmem z „Miraclun Light”, dzielącą truskawkową bułkę z Rabirin z Healin 'Good Precure i dołączającą do dziewczyn z Precure w filmie z pętlą czasową.


Kina biorące udział w programie dadzą każdemu widzowi fizyczny kij „Miraclun Light”, który będzie łączył się z kluczowymi scenami filmu.

Film zostanie otwarty 31 października. Początkowo miał się ukazać 20 marca, ale został opóźniony do 16 maja, aby pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa (COVID-19). Następnie został ponownie przesunięty do aktualnej daty 31 października.


Nowy film zawiera postacie z anime Hugtto! Precure i Star ☆ Twinkle Precure. Kitagawa zaśpiewa także piosenkę „Circle Love ~ Sakura ~”.


Healin 'Good Precure, siedemnasta seria anime o magicznej dziewczynie Toei Animation, miała swoją premierę 2 lutego w telewizji ABC TV, TV Asahi i ich stowarzyszonych. Anime zaczęło opóźniać nowe odcinki 26 kwietnia z powodu rozprzestrzeniania się COVID-19. Anime wznowiono nadawanie nowych odcinków 28 czerwca wraz z 13. odcinkiem. Crunchyroll przesyła strumieniowo anime.


W historii serialu The Healing Garden, sekretny świat, który leczy dolegliwości Ziemi, został zaatakowany przez Byōgens, którzy próbują zainfekować Ziemię. Trzy „stażystki medyczne” Healing Animals i Latte, księżniczka Healing Garden ze specjalnymi mocami, przybyły w poszukiwaniu partnerów, aby zapobiec zagrożeniu. Trzy dziewczyny, które spotykają - Nodoka, Chiyu i Hinata - przekształcają się w Precure i stawiają czoła Byōgenom, aby chronić całe życie na Ziemi i w Ogrodzie Uzdrawiania.


Yoko Ikeda (The File of Young Kindaichi Returns, Thriller Restaurant) jest reżyserem serialu, a Junko Komura (Hugtto! Precure Futari wa Precure All Stars Memories) nadzoruje scenariusze serialu. Naoko Yamaoka projektuje postacie, a Nagisa Nishida jest projektantką sztuki. Shiho Terada (Inazuma Eleven GO, Cyborg 009 Vs. Devilman) komponuje muzykę, a Kiyomi Sakairi jest głównym artystą kolorystycznym. Rie Kitagawa powraca, by zaśpiewać OP „Healin 'Good Precure Touch !!”, podczas gdy Kanako Miyamoto wykonuje nowy ED „Everybody ☆ Healin' G'Day”.


Anime Healin 'Good Precure będzie miało osobny film, który zostanie otwarty w 2021 roku


2. NEWSY FILMOWE KIMETSU NO YAIBA: a) Producent anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba, Yuma Takahashi, niedawno rozmawiał z Mantan-Web w serwisie internetowym The Mainichi Shimbun na temat sukcesu anime w następstwie rekordowych sprzedaży filmu anime Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train (Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen) w weekend otwarcia. Zidentyfikował trzy główne czynniki sukcesu: moc oryginalnego dzieła, podejście do przystosowania go do anime i środowisko.


„Aby wielu ludzi oglądało twoją pracę, potrzeba wielu różnych czynników pracujących razem, ale głównym czynnikiem jest atrakcyjność oryginalnej mangi” - powiedział. „Chociaż mogą istnieć ludzie, którzy dowiadują się o mandze poprzez anime, to samo w sobie nie generuje sukcesu. Niezależnie od wszystkiego oryginalna manga jest interesująca. Poważnie staraliśmy się zaadaptować ją do anime, nie tracąc nic z atrakcyjności mangi . Ze względu na podstawy, które stworzyły wysokiej jakości oryginalne dzieło, ufotable było w stanie stworzyć wspaniałe anime. Ich ciężka praca, szczere podejście do adaptacji i techniki również były czynnikami ”.


Takahashi omówił również zmiany w krajobrazie oglądania anime w ciągu ostatnich kilku lat. „W ciągu ostatnich kilku lat powszechne stało się oglądanie anime nie tylko w telewizji, ale także za pośrednictwem platform streamingowych. Ta zmiana w środowisku jest również ważnym czynnikiem. Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba transmitował strumieniowo w różnych serwisach. Z pewnością nie jest tak, jakby dwu-kwartałowe anime nie istnieje, ale dzięki dwóm kwartałom Demon Slayer miał czas na zdobycie publiczności. Podczas emisji anime, historia serializowana w mandze nagrzewała się, więc czas też był idealny. nie stało się tak, jakby nagle stało się w centrum uwagi; czuję, że systematycznie zbierało fanów i poszerzało swoją publiczność ”.


Opinia Takahashiego jest podobna do wcześniejszej wyrażonej przez redaktora naczelnego Weekly Shonen Jumpa Hiroyukiego Nakano. W wywiadzie na początku tego roku powiedział, że normalnie manga stopniowo sprzedaje się w większej liczbie kopii w trakcie trwania anime, ale sprzedaż Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba gwałtownie wzrosła zaraz po zakończeniu anime, co wskazuje, że duża liczba osób oglądała anime za pośrednictwem serwisów streamingowych po jego zakończeniu, zamiast oglądać je co tydzień. „Sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcję z anime, zmienił się i czuję, że weszliśmy w nową fazę”.


Witryna Box Office Mojo poinformowała 19 października, że film Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train (Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen) miał najbardziej dochodowe otwarcie weekendowe na świecie w weekend 16-18 października. Film sprzedał 3.424.930 biletów i zarobił 4623.117.450 jenów (43,85 mln $) w Japonii w ciągu pierwszych trzech dni.


Od poniedziałku drugim najbardziej dochodowym filmem w miniony weekend na świecie był My People, My Homeland, który zarobił mniej niż połowę tego, co Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train z szacowaną kwotą 19 100 000 $ w Chinach. Najbardziej dochodowym filmem w Stanach Zjednoczonych był Honest Thief z szacowaną kwotą 3 700 000 $.


Film sprzedał 910 507 biletów i zarobił ponad 1 268 724 700 jenów (12,03 mln $) w samym tylko dniu otwarcia, co czyni go największym dniem otwarcia w ciągu tygodnia w Japonii. Film sprzedał 1 270 234 biletów i drugiego dnia zarobił 1 701 723 350 jenów (16,14 mln $). Sprzedał 1 239 752 bilety i trzeciego dnia zarobił 1 652 669 400 jenów (15,67 mln $). Łączne sumy z 17 i 18 października zapewniają najwyższe otwarcie weekendowe w historii Japonii.


Reżyser Your Name i Weathering With You Makoto Shinkai zareagował na wiadomości box office tweetem mówiącym: „No… Więc do tego jest zdolna japońska kasa biletowa. Co za wspaniały wyczyn!”.


Główni członkowie ekipy poprzedniego anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba powrócili do kontynuacji filmu. TOHO i Aniplex zajmują się dystrybucją filmu w Japonii. W zeszłym roku ANN przeprowadził wywiad z Yumą Takahashi na temat rozwoju telewizyjnego anime


b) Nowy singiel LiSY (OP Kimetsu no Yaiba, ED My Hero Academia, OP Fate Apocrypha, ED Fate/stay night: Unlimited Blade Works, OP i ED Fate Zero, OP i ED Mahouka Koukou no Rettousei, openingi Nisekoi, Qualidea Code) „Homura” (piosenka przewodnia z filmu Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train (Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen) i jej nowy album LEO-NiNE zajęły pierwsze miejsce na cotygodniowych listach przebojów Oriconu i cotygodniowych listach albumów w październiku 12-18 tygodni. To czyni ją pierwszą artystką, która zdobyła pierwsze miejsca na obu listach przebojów w tym samym tygodniu od wydania przez Kis-My-Ft2 singla "Ki.Su.U.Ma.I (Kiss Your Mind)" i Good Ikuze! album w kwietniu 2013, siedem lat i siedem miesięcy temu.


LiSA jest również dziesiątą artystką, która dokonała tego wyczynu, i pierwszą artystką od 16 lat i sześciu miesięcy, odkąd Hikaru Utada znalazła się na liście przebojów ze swoim singlem „Dareka no Negai o Kanau Koro” i albumem Utada Hikaru SINGLE COLLECTION VOL.1 w maju 2004 r. .


Singiel LiSA „Homura” sprzedał się w 68 000 egzemplarzy, a album LEO-NiNE - w 66 000 egzemplarzy. Obydwa zostały wysłane w ostatnią środę, 14 października. Singiel jest pierwszym topem LiSA, a album jest jej drugim.


Wcześniejszy singiel LiSY „Gurenge” (OP anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba) stał się trzecią najczęściej pobieraną piosenką w historii listy rankingowej singli cyfrowych Oriconu w czerwcu tego roku. Od lipca singiel znajduje się w pierwszej dziesiątce rankingu przez co najmniej 27 kolejnych tygodni i znajduje się w pierwszej dziesiątce przez co najmniej 44 tygodnie od cyfrowego debiutu utworu w kwietniu 2019 r. W tygodniu 20-26 kwietnia wzrosła z piątej do czwartej najczęściej pobieranej piosenki w historii rankingu cyfrowych singli Oriconu. W tygodniu od 27 kwietnia do 3 maja singiel zanotował swój piąty tydzień na 1. miejscu w rankingu (w tym dwa kolejne tygodnie w maju 2019, jeden tydzień w grudniu 2019 oraz 20-26 kwietnia i 27 maja - 3 tygodnie)

c) Witryna Deadline podała 18 października, że film Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train (Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen) zarobił w Japonii ponad 30 mln $ w pierwszych trzech dniach, ale wyjaśnił, że liczby nie są ostateczne i mogą być wyższe, dopóki pełne dane ze sprzedaży biletów nie zostały podane do wiadomości publicznej 20 października w Japonii. Film zarobił ponad 1 miliard jenów (9,48 mln $) w samym tylko dniu otwarcia.


Dla porównania, Your Name Makoto Shinkaia zarobił 1 277 960 000 jenów (12,51 mln $) w pierwszych trzech dniach lipca 2016 r., a jego następny film Weathering With You zarobił 1 643 809 400 jenów (15,22 mln $) w pierwszych trzech dniach lipca 2019 r. Poza anime, Kraina Lodu 2 zarobił 18,2 mln $ w weekend otwarcia w Japonii w listopadzie ubiegłego roku.


Film został otwarty w Japonii 16 października w 403 kinach, a także rozpoczął się pokaz we wszystkich 38 kinach IMAX w Japonii tego samego dnia. Według doniesień niektóre kina wyświetlały ten film 40 razy dziennie. Film jest pierwszym japońskim filmem, który pojawił się w tym roku w kinach IMAX. Funimation i Aniplex of America pokażą film w kinach w Ameryce Północnej na początku 2021 roku.


Widzowie w Japonii otrzymają tom mangi „Rengoku Volume 0”, ograniczony do 4,5 miliona egzemplarzy. Oryginalny twórca mangi, Koyoharu Gotouge, narysował mangę, która przedstawia pierwszą misję Rengoku.


Manga Koyoharu Gotouge - Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba zainspirowała telewizyjne anime, którego premiera miała miejsce w kwietniu 2019 roku, a 26. i ostatni odcinek wyemitowano we wrześniu 2019 roku

d) Famitsu.com poinformowało 19 października, że film Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train (Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen) sprzedał 3424930 biletów i zarobił 4623117450 jenów (43,85 mln $) w Japonii w pierwszych trzech dniach. Film sprzedał 910 507 biletów i zarobił ponad 1 268 724 700 jenów (12,03 mln $) w samym tylko dniu otwarcia, co czyni go największym dniem otwarcia w ciągu tygodnia w całej Japonii.


Film sprzedał 1 270 234 biletów i drugiego dnia zarobił 1 701 723 350 jenów (16,14 mln $). Sprzedał 1 239 752 bilety i trzeciego dnia zarobił 1 652 669 400 jenów (15,67 mln $). Łączne sumy z 17 i 18 października to najwyższe weekendowe otwarcie w historii Japonii

e) Odex ogłosił wstępne daty premiery filmu anime Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train (Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen) w różnych regionach Azji Południowo-Wschodniej 16 października. Harmonogram wydań jest następujący:

 • Singapur (tylko w Golden Village): Pokaz fanowski Uncut NC16 7 listopada, pokaz fanowski PG13 14 listopada, pokaz ogólny NC16 19 listopada, pokaz ogólny PG13 3 grudnia, pokaz fanowski NC16 z produktami, pokaz fanowski PG13 z produktami 26 grudnia.

 • Malezja i Brunei (ekskluzywny GSC & Mall Cineplex, nie planuje się pokazu fanowskiego w Brunei): pokaz fanowski 5 grudnia, pokaz fanowski z gadżetami 19 grudnia, pokaz ogólny 4 lutego

 • Wietnam (tylko w Galaxy Cinema): pokaz fanowski 19 grudnia, pokaz fanowski z gadżetami 26 grudnia, pokaz ogólny 9 stycznia

 • Indonezja (wyłącznie w CGV Cinemas): pokaz fanowski z gadżetami w styczniu, pokaz ogólny rozpocznie się w lutym

 • Filipiny (wyłącznie w SM Cinemas): pokaz fanowski z produktami w styczniu, pokaz ogólny w lutym

 • Myanmar (wyłącznie Mega Ace, jCGV): pokaz fanowski z gadżetami w styczniu, pokaz ogólny rozpocznie się w lutym

f) Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train (Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen) otworzył się na pierwszym miejscu w japońskiej kasie. Film sprzedał 3.424.930 biletów i zarobił 4623.117.450 jenów (43,85 mln $) w Japonii w ciągu pierwszych trzech dni.


Film sprzedał 910 507 biletów i zarobił ponad 1 268 724 700 jenów (12,03 mln $) w samym tylko dniu otwarcia, co czyni go największym dniem otwarcia w ciągu tygodnia w Japonii.


Film sprzedał 1 270 234 biletów i drugiego dnia zarobił 1 701 723 350 jenów (16,14 mln $). Sprzedał 1 239 752 bilety i trzeciego dnia zarobił 1 652 669 400 jenów (15,67 mln $). Łączne sumy z 17 i 18 października to najwyższe weekendowe otwarcie w historii Japonii.


Film został otwarty w Japonii 16 października w 403 kinach, a także rozpoczął się pokaz we wszystkich 38 kinach IMAX w Japonii tego samego dnia. Według doniesień niektóre kina wyświetlały ten film 40 razy dziennie. Film jest pierwszym japońskim filmem, który pojawił się w tym roku w kinach IMAX. Funimation i Aniplex of America pokażą film w kinach w Ameryce Północnej na początku 2021 roku.


Widzowie w Japonii otrzymają tom mangi „Rengoku Volume 0”, ograniczony do 4,5 miliona egzemplarzy. Oryginalny twórca mangi, Koyoharu Gotouge, narysował mangę, która przedstawia pierwszą misję Rengoku.


Film anime Violet Evergarden: The Movie z Kyoto Animation spadł z miejsca trzeciego na piąte w piątym tygodniu. Film zarobił 77 441 300 jenów (733 700 $) 16-18 października. Film sprzedał ponad 1 mln biletów i zarobił łącznie 1 454 170 500 jenów (13,77 mln $).


Film został otwarty w Japonii 18 września i zajął 2. miejsce w weekend otwarcia. 22 września film sprzedał 390 000 biletów, zarabiając 559 mln jenów (5,31 mln $), a na jeden ekran przypadał średnio 1,64 mln jenów (15 600 $).


Film anime Eiga Crayon Shin-chan Gekitotsu! Rakuga Kingdom to Hobo Yonin no Yūsha (Crayon Shin-chan the Movie: Crash! Rakuga Kingdom and Roughly Four Heroes) spadł z 5. na 7. w szósty weekend. Film zarobił 30 384 450 jenów (287 800 $) 16-18 października i zarobił łącznie 1 085 377 700 jenów (10,28 mln $)

28th Crayon Shin-chan film został otwarty 11 września po tym, jak został opóźniony z 24 kwietnia z powodu skutków pandemii koronawirusa (COVID-19). Film otworzył się na 1. miejscu. Film sprzedał 212 000 biletów i zarobił 262 mln jenów (2,47 mln $) w weekend otwarcia.

Film anime Eiga Doraemon: Nobita no Shin Kyōryū (Doraemon the Movie: Nobita's New Dinosaur) wspiął się z miejsca 10-ego na 6-te w jedenasty weekend. Film zarobił 23 699 000 jenów (224 400 $) 16-18 października i przyniósł łącznie 3 250 964 550 jenów (30,79 mln $).


Film otworzył się na pierwszym miejscu w 377 kinach w pierwszy weekend. Film sprzedał 630 000 biletów za 761 mln jenów (7,13 mln $) od 7-9 sierpnia. Film sprzedał 334 000 biletów za 413 mln jenów (3,86 mln $) 17 i 18 października. Film został otwarty w Japonii 7 sierpnia, po przełożeniu z pierwotnego otwarcia 6 marca, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa (COVID-19)

g) Transmisja na żywo „Kimetsu TV: Mugen Train Opening Special” zadebiutowała 25 października nowym filmem promocyjnym i trzecim kluczowym obrazem, aby uczcić przebój filmu anime Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train (Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen). Oba podkreślają bitwę między Kyōjurō Rengoku i Akazą.


Ostrzeżenie: Film zawiera spoilery dotyczące mangi Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba i filmu anime Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train.


Film po raz pierwszy ujawnił, że Akira Ishida wyraża postać Akazy. Specjalny program z 25 października potwierdził role Ishidy i trzech innych członków obsady, wymienione w napisach końcowych filmu i broszurach:


Akira Ishida jako Akaza

Rikiya Koyama jako Shinjurō Rengoku, ojciec Kyōjurō

Megumi Toyoguchi jako Ruka Rengoku, matka Kyōjurō

Junya Enoki jako Senjūrō Rengoku, młodszy brat Kyōjurō

h) (Światowy Box Office z 19 października): Podczas gdy w Europie i Ameryce COVID-19 szaleje z niekontrolowaną mocą, Daleki Wschód zapomniał już, że taka choroba istnieje. Japonia i Chiny piszą właśnie nową historię box office'u. W Japonii doszło do premiery filmu, która przekreśliła wszystkie rekordy tamtejszej branży filmowej. Z kolei Chiny, jak podaje Artisan Gateway, przebiły USA i stały się największym rynkiem kinowym na świecie. Wpływy BO w Chinach wynoszą obecnie według Artisan Gateway 1 988 mld dolarów, podczas gdy w USA i Kanadzie 1 937 mld dolarów.


Numerem jeden w naszym zestawieniu jest Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen (Demon Slayer The Movie: Mugen Train). To, że film będzie hitem, dla wszystkich było oczywiste. Manga, na bazie której powstała animacja, bije bowiem rekordy sprzedaży. Nikt jednak nie był gotowy na skalę szaleństwa, jakie rozpętało się w piątek. Trudno to sobie wyobrazić, ale nawet na pokazach o 7 rano znalezienie wolnych miejsc graniczyło z cudem. W sobotę szanse na wejście do kina i kupienie "z biegu" biletów były zerowe i to pomimo faktu, że niektóre kina przygotowały nawet 40 seansów dziennie.


Ostatecznie Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen w trzy dni zarobiło 43,9 mln dolarów. Jest to wynik, który po prostu nie ma z czym porównywać, głównie dlatego, że do niedawna filmy w Japonii wprowadzano w sobotę (w tym kraju piątek nie liczy się do weekendu). Dotychczasowy rekord 3-dniowego otwarcia wynosił 18,7 mln dolarów i został ustanowiony 13 lat temu przez Harry'ego Pottera i Zakon Feniksa. Jeśli chodzi o tradycyjne otwarcie sobota-niedziela, to i tu Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen bije na głowę dotychczasowego rekordzistę Matrix Reaktywacja. Animacja zarobiła 31,9 mln dolarów, a dzieło Wachowskich w 2003 roku 18,8 mln dolarów (kwota ta uwzględnia wpływy z pokazów przedpremierowych).


Animacja zmiażdżyła dzienne rekordy, osiągając w sobotę wpływy w wysokości 16,2 mln dolarów. W niedzielę wynik był niewiele gorszy (15,7 mln), podobnie w piątek (12 mln).


W ten sposób po raz pierwszy od dłuższego czasu najlepszy film z Chin musiał zadowolić się dopiero drugim miejscem w naszym zestawieniu. Wo He Wo De Jia Xiang (My People, My Homeland) jednak wciąż sprzedaje się doskonale. W miniony weekend jego zarobki wyniosły 25,3 mln dolarów. Dzięki temu łącznie na koncie tej patriotycznej produkcji znajduje się 366,2 mln dolarów.


Trzecie miejsce zajęła nowość z Chin "喜宝" (The Story of Xi Bao"). Na otwarcie obraz zgarnął 7,5 mln dolarów. Wydaje się jednak, że z rankingu szybko zniknie. W niedzielę wyraźnie przegrywał ze starszymi tytułami i zajął dopiero piąte miejsce.


Chińska animacja Jiang Ziya (Legend Of Deification) spadła w naszym zestawieniu na czwarte miejsce. Weekendowe wpływy wyniosły 7,4 mln dolarów. A to oznacza, że łącznie obraz zarobił 228,4 mln dolarów.


Pierwszą piątkę zamyka młodzieżowy obraz z Chin Yi Dian Jiu Dao Jia (Coffee or Tea). W weekend zgarnął kolejne 6,6 mln dolarów.


Również 6,6 mln dolarów wyniosły wpływy Tenet. Jednak w tym przypadku nie jest to wynik z jednego kraju. Zagraniczne wpływy widowiska Nolana wynoszą obecnie 283,3 mln dolarów. Po doliczeniu wpływów z Ameryki otrzymujemy kwotę 333,9 mln dolarów.


Siódme miejsce w naszym zestawieniu przypadło filmowi o chińskich siatkarkach Duo guan (Leap). Oznacza to spadek aż o cztery pozycje. Obraz zarobił w weekend 6,4 mln dolarów. Łącznie jego wpływy wynoszą 114,6 mln dolarów.


Pomimo obowiązującej we Francji godziny policyjnej i obowiązku zamykania kin o 21:00, aż dwie premiery z tego kraju znalazły się w naszym zestawieniu. Minimalnie lepsza będzie komedia 30 jours max. Szacujemy, że w weekend obraz zarobił ok. 3,5 mln dolarów, zaś łącznie po pierwszym tygodniu wyświetlania będzie jakieś 5,9 mln dolarów.


Nieco słabiej wypadła animacja Trolle 2. Film zarobił w weekend mniej więcej 3,2 mln dolarów, a podczas całego pierwszego tygodnia wyświetlania – 5,4 mln dolarów.


Ostatnim filmem w naszym zestawieniu jest After 2, które w weekend zarobiło 2,1 mln dolarów. Młodzieżowy romans zachował pierwsze miejsca w Holandii i w Belgii

i) TOHO i Aniplex ogłosili 26 października, że film Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train (Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen) sprzedał 7983442 biletów i zarobił 10754,232,550 jenów (102,52 mln $) w ciągu pierwszych 10 dni w kasie. Film ustanowił nowy rekord w Japonii w kategorii najszybszego filmu, który zarobił 10 mld jenów, pokonując Spirited Away (który jest obecnie najbardziej dochodowym filmem wszechczasów w Japonii, zarobił 30,8 mld jenów). Spirited Away potrzebował 25 dni, aby osiągnąć 10 mld jenów, kiedy został otwarty w Japonii w 2001 roku.


Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train sprzedał 24 października 1 115 182 biletów, zarabiając 1500.944.600 jenów (14,3 mln $), a 1 157 654 bilety 25 października, zarabiając 1 540 504 150 jenów (14,68 mln $)

j) (Światowy Box Office z 26 października): Podczas gdy na świecie kina mają się coraz gorzej, a w niektórych krajach zostały już częściowo lub całkowicie zamknięte, na Dalekim Wschodzie widać tłumy. W Japonii szaleństwo na punkcie Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen (Demon Slayer The Movie: Mugen Train) wcale nie zmalało. Animacja w dalszym ciągu przekreśla wszystkie dotychczasowe rekordy wykraczając poza skalę tego, co do tej pory wydawało się w tym kraju możliwe. Jednak to nowość z Chin zajęła w naszym zestawieniu pierwsze miejsce.


Z okazji 70. rocznicy przystąpienia do wojny koreańskiej Chińskich Ochotników Ludowych do kin trafiło wojenne widowisko Jin Gang Chuan (The Scarifice). Obraz opowiada o bitwie pod Kumsong, która była ostatnim wielkim starciem w czasie koreańskiego konfliktu. Za widowiskiem stali twórcy takich hitów jak Ba bai (The Eight Hundred), Wędrująca Ziemia i Bu Zai Chen Shui (Brotherhood of Blades). Od samego początku wiadomo było więc, że będzie hit. Obraz zarobił w pierwszy weekend 53,5 mln dolarów, co wystarczyło do zajęcia pierwszego miejsca. Jednak jest to wynik nieco gorszy od oczekiwań. Zobaczymy, jak będzie sobie radził w kolejnych tygodniach.


Tymczasem Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen (Demon Slayer The Movie: Mugen Train) zachowuje się w dalszym ciągu w sposób kompletnie nieprzewidywalny. Od piątku do niedzieli animacja zgarnęła 35,7 mln dolarów, zaś w sam japoński weekend (do którego zalicza się sobotę i niedzielę) 3,04 mld jenów (29,1 mln dolarów). Dla porównania dotychczasowy rekord drugiego weekendu wynosił 1,57 mld jenów (12,2 mln dolarów).


Łączne wpływy przekroczyły już 10 miliardów jenów (w dolarach 102,4 mln). Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen do osiągnięcia tej granicy potrzebowało zaledwie 10 dni. Dotychczas najszybciej do 10 miliardów jenów dotarł Spirited Away: W krainie bogów, który potrzebował na to aż 25 dni.


Tymczasem spokojnie do granicy 400 milionów łącznych wpływów zbliża się Wo He Wo De Jia Xiang (My People, My Homeland). Będzie dopiero drugą premierą tego roku, której uda się poza granicami USA dokonać tej sztuki (pierwszą jest "Ba bai" - obecnie 462,5 mln dolarów). W miniony weekend ta chińska patriotyczna antologia zarobiła kolejne 11,2 mln dolarów. Dzięki temu w sumie na koncie ma 389,6 mln dolarów.


Czwarte miejsce w naszym zestawieniu przypadło Tenet. Film stracił około 37% wpływów w porównaniu z ubiegłym tygodniem i zarobił ok. 3.3 mln dolarów. W sumie poza granicami USA widowisko zgarnęło do tej pory 289 mln dolarów. Globalnie na koncie ma 341,4 mln dolarów.


W wielu regionach Francji od 21:00 trwa godzina policyjna związana z krytyczną sytuacją pandemiczną. Mimo to Francuzi wcale nie zrezygnowali z kinowej rozrywki. W ostatnim czasie tłumy można było spotkać na trzech lokalnych tytułach. Najlepiej z nich poradziła sobie nowość Poly. Szacujemy, że ta familijna produkcja w weekend zarobiła 2,9 mln dolarów. Łącznie po pierwszym tygodniu wyświetlania na koncie może mieć nawet 4,8 mln dolarów.


Szóste miejsce w naszym rankingu zajmuje chińska animacja Jiang Ziya (Legend Of Deification). Weekendowe wpływy wyniosły 2,8 mln dolarów. To zaś oznacza, że łączne zarobki przekroczyły 233 mln dolarów.


Niewiele gorzej wypadła druga z francuskich nowości, Żegnajcie głupcy. Sądzimy, że w weekend obraz mógł zarobić nawet 2,6 mln dolarów, zaś łącznie po pierwszym tygodniu jego wpływy wyniosą około 4,3 mln dolarów.


O ósme miejsce walczą zaciekle Yi Dian Jiu Dao Jia (Coffee or Tea) i Xi Bao (The Story of Xi Bao). Oba zarobiły w weekend po 2,5 mln dolarów.


Z kolei dziesiątą pozycję zajmują ex aequo francuska komedia 30 jours max i sportowy dramat z Chin Duo guan (Leap). Ich weekendowe zarobki szacujemy na 2,3 mln dolarów

3. Oficjalna strona internetowa dwuczęściowej kinowej adaptacji anime spinoff nowelki Date A Live Fragment: Date A Bullet Yuichiro Higashide (Szkolne Życie!, Fate / Apocrypha) rozpoczęła 19 października transmisję zwiastuna drugiej części projektu, Date A Bullet: Nightmare or Queen.


Witryna ujawniła również, że piosenkarka RinamooN wykonuje ED drugiego filmu „Precious”. Piosenka jest debiutanckim utworem RinamooN w wytwórni major.


Film zostanie pokazany w Japonii 13 listopada. Date A Bullet: Dead or Bullet, pierwszy film, został otwarty w Japonii 14 sierpnia.

Obsada kinowego anime obejmuje:


Asami Sanada jako Kurumi Tokisaki

Saori Ōnishi jako Biała Królowa

Kaede Hondo jako Hibiki Higoromo

Mariya Ise jako Tsuan

Rina Hidaka jako Panie Ibusuki

Asami Seto jako Yui Sagakure

Natsumi Fujiwara jako Isami Hijikata


Jun Nakagawa (reżyser odcinka Killing Bites, Saki Episode of Side A) reżyseruje anime w Geek Toys (Plunderer, RErideD). Scenarzysta Yuichiro Higashide (Szkolne Życie!, Fate / Apocrypha) pisze scenariusz, a Naoto Nakamura (High School Fleet) projektuje postacie. NOCO przypisuje się oryginalne projekty postaci. Go Sakabe (Date A Live, Digimon Adventure tri.) komponuje instrumentalny utwór „Infermata” jako OP. Luiza wykonała ED „Only Wish” dla Date A Bullet: Dead or Bullet.


Kadokawa opublikował pierwszy tom nowelki Date A Live Fragment: Date A Bullet w marcu 2017 r., a Kadokawa opublikował szósty tom 19 marca. Siódmy tom został wydany 20 listopada. NOCO ilustruje nowelkę.


Koushi Tachibana wypuścił główną nowelkę Date A Live w marcu 2011 roku z ilustracjami autorstwa Tsunako. Wydawca Kadokawa Fantasia Bunko opublikował 22. i ostatni tom nowelki 19 marca. Seria ma 6 milionów egzemplarzy drukowanych na całym świecie.


Pierwszy sezon anime Date A Live wyemitowano w 12 odcinkach i miał on premierę w 2013 roku. Drugi sezon wyemitowano w 10 odcinkach i miał premierę w 2014 roku. Funimation transmitowało pierwszy i drugi sezon w czasie ich emisji w Japonii. Firma wydała również pierwszy sezon na Blu-ray i DVD w czerwcu 2014 roku z angielskim dubem, a drugi sezon na Blu-ray i DVD w marcu 2016 roku. Film anime Gekijōban Date A Live: Mayuri Judgement został otwarty w Japonii w sierpniu 2015 r.


Trzeci sezon miał premierę w styczniu 2019 i wyemitowany w 12 odcinkach. Crunchyroll transmitował serię w trakcie jej emisji, a Funimation zaoferował simuldub.


Czwarty sezon jest w produkcji.


Nowelka zainspirowała kilka mang i gier wideo. Compile Heart pracuje nad nową grą zatytułowaną Date A Live Ren Dystopia, która ma zostać wydana w tym roku na PS4 z pewnym opóźnieniem

4. Dystrybutor filmów z Azji Południowo-Wschodniej, Purple Plan, ujawnił w zeszłym tygodniu, że otworzy film anime Violet Evergarden: The Movie Kyoto Animation w Singapurze i Wietnamie odpowiednio 3 i 4 grudnia. Wkrótce film otworzy również w Malezji i Indonezji.


Kyoto Animation ogłosiło 26 października, że film anime Violet Evergarden: The Movie zarobił 1,5 mld jenów (14,3 mln $) i sprzedał około 1,11 miliona biletów od 25 października, 38 dni po otwarciu filmu w Japonii. Film zajął 6. miejsce w szósty weekend.


Film został otwarty w Japonii 18 września. Na dzień 11 października, 24 dni po premierze, sprzedał on ponad 890 000 biletów i zarobił 1 283 803 400 jenów (12,18 mln $). Film zajął drugie miejsce w weekend otwarcia

5. Dystrybutor filmowy z Hongkongu ogłosił w zeszłym tygodniu, że otworzy film Live-Action Zabawa w kotka i myszkę w Hongkongu w przyszłym roku. Film został otwarty w Japonii 11 września. W weekend otwarcia film zajął 5. miejsce

6. TOHO ujawniło 14 października, że kampania renowacyjna czterech filmów studia oraz Ghibli przyniosła na koniec września 2,62 mld jenów (24,85 mln $).


Projekcje rozpoczęły się 26 czerwca w 396 kinach w Japonii. W odnowionych pokazach pokazywano Nausicaä z Doliny Wiatru, Spirited Away, Księżniczkę Mononoke i Opowieści z Ziemiomorza


Od lipca do sierpnia filmy często znajdowały się w pierwszej dziesiątce japońskich kas

7. Oficjalna strona internetowa filmu anime Studio 4 ° C - Poupelle of Chimney Town (Entotsu-chō no Poupelle), na podstawie książki obrazkowej Akihiro Nishino, rozpoczęła transmisję strumieniową zwiastuna filmu 20 października. Zwiastun ujawnia otwarcie filmu 25 grudnia i zapowiada zarówno OP filmu „Halloween Party” autorstwa HYDE'a, jak i ED autorstwa Lozareena. Witryna ujawniła również nowy wygląd i nowych członków obsady filmu.

Aktor Masataka Kubota (film Live-Action Tokyo Ghoul, serial Live-Action Death Note) występuje w filmie jako Poupelle, „śmieciarz”, który narodził się ze śmieci. Aktorka Mana Ashida (Children of the Sea, Live-Action Bunny Drop) gra Lubicchi, chłopca, który wierzy w gwiazdy. Wykonawca komiksowego rakugo, Tatekawa Shinosuke, gra ojca Lubicchiego, Bruno - postać, którą twórca Nishino wzorował na samym Tatekawie. Eiko Koike gra Lolę, matkę Lubicchiego.


Shingo Fujimori z duetu komediowego Oriental Radio gra rozmownego złodzieja rudy Scoppa. Tōru Nomaguchi gra Retę XV, władcę Chimney Town. Sairi Itō gra Antonio, który znajduje humor w wierzeniach Lubicchiego. Seiji Miyane gra Toshiakiego, władcę cienia miasta. Shōsei Ōhira gra Dennisa, przyjaciela Antonio. Kazuki Iio gra kominiarza Sue, Takaya Yamauchi jako kolega kominiarza Eyepatcha, a Jun Kunimura gra szefa kominiarzy, Dana.

Nishino był wcześniej wymieniony jako reżyser filmu, ale Yusuke Hirota (reżyser CGI dla filmów Berserk, Harmony) jest teraz wymieniony jako reżyser. Nishino nadal jest kierownikiem produkcji, oryginalnym twórcą i pisarzem, a Atsuko Fukushima (Genius Party, Robot Carnival) projektuje postacie. Film jest produkowany przez firmę Aeon Entertainment oraz firmę planistyczną, produkcyjną i marketingową Yoshimoto Kōgyō Co., Ltd. Dystrybucją filmu zajmują się firmy TOHO i Yoshimoto Kōgyō Co., Ltd.


Film będzie zawierał nowe elementy i postacie, które nie pojawiły się w oryginalnej książce z obrazkami. Nishino powiedział, że z tego powodu zarówno osoby, które przeczytały książkę, jak i osoby, które jej nie czytały, będą nadal cieszyć się filmem.


Historia rozgrywa się w mieście otoczonym murem o wysokości 4000 metrów. Ponieważ miasto jest pełne kominów, powietrze jest zawsze pełne dymu. Nikt w mieście nie wie, jak wygląda niebo. W noc miejskiego festiwalu Halloween kurier przypadkowo upuszcza serce, które ma dostarczyć. Nie może znaleźć serca w dymie i poddaje się. Serce bije dalej tam, gdzie spadło w mieście kominów.


Ilustracje do książki obrazkowej są dostępne z tekstem w języku angielskim na oficjalnym blogu Nishino. Gentosha opublikował książkę z obrazkami w Japonii w październiku 2016 roku i do tej pory sprzedała się w ponad 420 000 egzemplarzy. W sumie 33 ilustratorów i twórców pracowało nad książką drukowaną z Nishino po udanym wysiłku finansowania społecznościowego.


Nishino to połowa duetu komediowego King Kong. Postanowił zacząć rysować jako sposób na przekazanie swoich historii po rozmowie z innym komikiem i osobowością telewizyjną, Tamormi, około dziesięciu lat temu. Nishino opublikował swoją pierwszą książkę z obrazkami, Dr. Ink no Hoshizora Kinema (Dr Ink's Starry Sky Cinema), w 2009 r. i od tego czasu opublikował łącznie pięć książek.


W 2011 roku Nishino wystąpił w serialu telewizyjnym Shuntarō Ōsawy - Gota Keshi: Jidan Kōshōnin Shirai Torajirō. W 2005 roku zagrał też Freddy'ego w filmie Pokémon: Lucario and the Mystery of Mew

8. 18 października Toei zaczął streamować zwiastun zarówno swoich filmów Gekijō-ban Kamen Rider Zero-One, jak i Kamen Rider Saber. Zwiastun ujawnia, że film Kamen Rider Saber zostanie otwarty 18 grudnia w podwójnym filmie z Gekijō-ban Kamen Rider Zero-One.


Gekijō-ban Kamen Rider Zero-One pierwotnie miał zostać otwarty jako podwójny film z Mashin Sentai Kiramager the Movie 23 lipca (filmy Kamen Rider i Super Sentai tradycyjnie otwierają się co roku jako podwójny film). Jednak ze względu na opóźnienia produkcyjne spowodowane pandemią koronawirusa (COVID-19), pierwszy zostanie otwarty 18 grudnia, a drugi na początku 2021 roku.


Kamen Rider Zero-One miał swoją premierę we wrześniu 2019 roku jako pierwszy serial Live-Action Kamen Rider w erze Reiwa w Japonii i zakończył swój bieg 30 sierpnia na początku tego roku. Kamen Rider Saber zajął jego miejsce, kiedy miał swoją premierę 6 września

9. Film anime Yūty Murano - Seven Days War zdobył 17 października nagrodę dla najlepszego filmu animowanego na 53. dorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastycznych w Sitges w Hiszpanii. Hello World i Lupin III THE FIRST znalazły się wśród innych nominowanych w tej kategorii.

Film anime na podstawie nowelki Bokura no Nanokakan Sensō (Seven Days War lub Our Seven-Day War) Osamu Sōdy został otwarty w Japonii w grudniu ubiegłego roku.


Film rywalizował w kategorii fabularnej na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.


Historia zaczyna się dzień przed wakacjami, kiedy znika każdy chłopiec z pierwszej klasy liceum w centrum Tokio. Czy to jakiś wypadek? Masowe porwanie? Właściwie to chłopcy zaszyli się w opuszczonej fabryce w korycie rzeki. Przy wsparciu uczennic chłopcy rozpoczynają rewolucję przeciwko dorosłym z tej „strefy wyzwolenia”. Nowy film anime przenosi ustawienia na Hokkaido w roku 2020.


Yūta Murano (Brave Beats, Dream Festival !, How NOT to Summon a Demon Lord) wyreżyserował film w Ajia-do. Ichiro Okouchi (Code Geass, Valvrave the Liberator, Kabaneri of the Iron Fortress) napisał scenariusz do filmu. Keishin zaprojektował oryginalną koncepcję postaci, a Hiroshi Shimizu (Michiko & Hatchin, Megalobox) zaadaptował te projekty do animacji. Sano ibuki wykonał piosenkę przewodnią „Kessen Zenya” (Eve of Battle).


Aktorka Rie Miyazawa powróciła z oryginalnego filmu aktorskiego z 1988 roku, aby zagrać postać Hitomi Nakayamy, tę samą postać, którą zagrała w filmie z 1988 roku jako jej aktorski debiut.


Kadokawa Shoten opublikował nowelkę w kwietniu 1985 r., a nowelka zainspirowała film Live-Action z udziałem Miyazawy w 1988 r. Nowelka dała również początek serii drukowanych sequeli i spin-offów, które sprzedały się w ponad 170 milionach egzemplarzy i dodały nowe tomy jeszcze w zeszłym roku.


Film Masaakiego Yuasy - Ride Your Wave zdobył w zeszłym roku nagrodę festiwalu dla Najlepszego Filmu Animowanego. Inne poprzednie filmy, które zdobyły tę samą nagrodę na Sitges, to film Mamoru Hosody - Mirai z 2018 roku, Your Name Makoto Shinkaia w 2016 r., Miss Hokusai w 2015 r. i Tatsumi w 2011 r. Film Live-Action na podstawie bestsellerowej mangi zombie Kengo Hanazawy - I am Hero również zdobył Grand Audience Award i Nagrodę za Najlepsze Efekty Specjalne na Festiwalu w 2016 roku

10. Obsada filmu anime Stand By Me Doraemon 2 CG ogłosiła 21 października nowych członków obsady gościnnej filmu. Komik Bakarhythm (Hidetomo Masuno) zagra Nakameguro, sprzedawcę z Future Department Store, który wysyła gadżety dla Doraemona z przyszłości.

Spiker telewizyjny Shin'ichi Hatori zagra głosem Substitution Rope, urządzenia z Future Department Store.

Film zostanie otwarty w Japonii 20 listopada. Pierwotnie film miał ukazać się w Japonii 7 sierpnia, do czasu opóźnienia z powodu pandemii koronawirusa (COVID-19).

Satoshi Tsumabuki powraca jako dorosły Nobita, podczas gdy Nobuko Miyamoto jest głosem babci Nobity. Stali franczyzobiorcy Wasabi Mizuta, Megumi Oohara, Yumi Kakazu, Subaru Kimura i Tomokazu Seki powracają odpowiednio jako Doraemon, Nobita (dziecko), Shizuka, Gian i Suneo.


Historia filmu będzie w dużej mierze oparta na filmie z 2000 roku Doraemon: Obāchan no Omoide (Doraemon: A Grandmother's Recollections), ale doda oryginalne elementy, w tym historię miłosną Shizuki i Nobity, która była również obecna w poprzednim filmie Stand By Me Doraemon. Z kolei film z 2000 roku powstał na podstawie rozdziału z czwartego tomu mangi.


Ryūichi Yagi i Takashi Yamazaki powracają z pierwszego filmu jako reżyserzy, a Yamazaki ponownie napisał scenariusz. Masaki Suda wykonuje piosenkę przewodnią filmu „Niji” (Rainbow).


Pierwszy film Stand By Me Doraemon był pierwszym filmem 3D CG z tej serii i ostatecznie zarobił 8,38 mld jenów (77,16 mln $) w Japonii i ponad 10 mld jenów na całym świecie (90 mln $).


Oddzielny film anime 2D dla serii, zatytułowany Eiga Doraemon: Nobita no Shin Kyōryū (Doraemon the Movie: Nobita's New Dinosaur), został otwarty w Japonii 7 sierpnia, po przełożeniu z pierwotnego otwarcia 6 marca, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID- 19

11. HOSODA NEWSY: a) Podczas wydarzenia prasowego Tokyo Anime Award Festival 2021 z reżyserami Wolfwalkers Tommem Moore'em i Rossem Stewartem 19 października, reżyser anime Mamoru Hosoda ujawnił, że obecnie pracuje nad kolejną pracą i że scenorysy są „prawie gotowe”. Dodał, że jego studio niedługo rozpocznie pełnoprawną produkcję i ma nadzieję, że publiczność wkrótce ją zobaczy.


Najnowszym filmem anime Hosody jest Mirai, który został otwarty na drugim miejscu pod względem kasowym w Japonii w lipcu 2018 roku. Film zdobył nagrodę Animacji Roku podczas 42. corocznej nagrody Japan Academy w marcu 2019 roku. Film zdobył także nagrodę dla Najlepszego Filmu Animowanego Niezależnego na 46. corocznych nagrodach Annie. GKIDS i Fathom Events pokazywały film w Ameryce Północnej w listopadzie i grudniu 2018 r.


Hosoda po raz pierwszy zdobył szerokie uznanie swoim filmem O dziewczynie skaczącej przez czas w 2006 roku (chociaż reżyserował wcześniejsze filmy, takie jak Digimon Adventure: Bokura no War Game i Superflat Monogram). Później wyreżyserował film anime Summer Wars z 2009 roku, po czym wraz z producentem Yuichiro Saito założył studio animacji Studio Chizu. Tam pracował nad swoimi późniejszymi filmami, w tym Wilcze Dzieci, Dziecię Bestii oraz Mirai

b) Studio Chizu wypuściło 22 października swoją pierwszą oryginalną animowaną reklamę. Hiroyasu Aoki (asystent reżysera Dziecię Bestii) wyreżyserował 30-sekundową reklamę dla rekrutacji doradców ds. Planów na życie Meiji Yasuda Life Insurance Company.


W zeszłym roku Studio Chizu współpracowało z Meiji Yasuda Life Insurance Company, aby narysować ilustrację przedstawiającą pracownicę. W poprzedniej reklamie pracownica biura zainspirowała się Sakae, matriarchą z Summer Wars i chciała być lepszą osobą. Nowa animowana reklama przedstawia tę samą postać, która zastanawia się nad inspirującymi momentami z filmów O dziewczynie skaczącej przez czas, Summer Wars, Wilcze Dzieci, Dziecię Bestii oraz Mirai.


Nawiasem mówiąc, pani z biura ma teraz imię: Aki. Głosu udziela jej aktorka Kanon Nanaki (sztuka teatralna Cells at Work!). Jej postać została zaprojektowana przez Hiroyukiego Aoyamę (reżyser animacji O dziewczynie skaczącej przez czas, Summer Wars, Mirai), który pełnił również funkcję reżysera animacji w reklamie. Specjalna strona internetowa reklamy opublikowała szkice projektu postaci Aoyamy, pokazane poniżej:

Studio Chizu skomentowało reklamę, tłumacząc ją następująco: „Obecnie stoimy w obliczu epoki ogromnych zmian. Wiele wartości społecznych, które wcześniej były niezachwiane, teraz pęka i rozpada się. Wszyscy na tym świecie żyją bez mapy na przyszłość. W tych burzliwych czasach wierzymy, że animacja potwierdza świat. Bez względu na epokę, animacja musi potwierdzać teraźniejszość i przyszłość, w których żyją dzieci. Będziemy nadal wierzyć w siłę animacji i chcemy kontynuować bycie „pretendentami”, którzy kreują nowe wartości i przyszłość, gdy stajemy przed wszystkimi młodymi, dziećmi i rodzinami tego świata. Mamy nadzieję, że moc tej samotnej młodej damy w przyszłość zostanie przekazana poprzez tę animację ”

12. Encore Films rozpoczęło 21 października streamowanie zwiastuna z chińskimi i angielskimi napisami podczas pokazu filmu anime Eiga Sumikko Gurashi: Tobidasu Ehon to Himitsu no Ko (Sumikko Gurashi The Movie - The Unexpected Picture Book and the Secret Child). Zwiastun ujawnia, że ​​film zostanie otwarty w Singapurze 19 listopada. Encore Films wyemituje go również w Indonezji w jeszcze niezapowiedzianym terminie.

Film anime został otwarty w Japonii w listopadzie ubiegłego roku w 114 kinach i zajął 3. miejsce w weekend otwarcia. Film sprzedał 104 000 biletów i zarobił 121 mln jenów (1,11 mln $) w weekend i sprzedał 114 280 biletów i zarobił 132 873 500 jenów (1,22 mln $) od piątku do niedzieli w tamtym tygodniu. Film sprzedał w sumie 1,2 miliona biletów i zarobił 1,4 mld jenów (12,8 mln $) w kasie w Japonii od 4 lutego.


Mankyū (Idolm @ ster Cinderella Girls Theatre, Jaku-San-Sei Million Arthur) wyreżyserował film w Fanworks. Takashi Sumita (Europe Kikaku) napisał scenariusz. Dyrektorem artystycznym był Kaori Hino (Napping Princess, In This Corner of the World).


Historia filmu zaczyna się, gdy bohaterowie Sumikko Gurashi znajdują tajemniczą książkę z obrazkami w piwnicy kawiarni, do której zawsze chodzą. Film zawiera nowe lokalizacje, przedmioty i postacie.


Sumikko Gurashi zadebiutowała w 2012 roku jako lekko negatywne postacie, które lubią przebywać w kącie pokoju. Wśród bohaterów jest „Shirokuma”, niedźwiedź polarny wrażliwy na zimno; "Penguin?" (ze znakiem zapytania w nazwie), pingwinem, który nie jest pewien, czy jest rzeczywiście pingwinem; „Tonkatsu”, kawałek kotleta wieprzowego, który pozostał niezjedzony; „Neko”, nieśmiały kot; i „Tokage”, który ukrywa swoją naturę jako jednego z ostatnich dinozaurów.


Seria zainspirowała zabawki, książki, materiały piśmienne i gry wideo

13. Blog Heat Vision gazety The Hollywood Reporter poinformował 20 października, że planowany przez Hasbro reboot serii Power Rangers obejmie teraz zarówno film, jak i telewizję. Producentem projektu jest firma rozrywkowa eOne, którą Hasbro przejęła w 2019 roku, zastępując Paramount Pictures na czele.


Jonathan Entwistle (The End of the F *** ing World, To nie jest OK), poprzednio zapowiadany reżyser rebootu, będzie „pilnował” planów filmowych i telewizyjnych. Heat Vision poinformował, że Entwistle „będzie przewodnikiem połączonego uniwersum fabularnego, który połączy wiele platform”.


Power Rangers to opowieść o grupie obdarzonych supermocami licealistów, którzy walczą z kosmicznymi siłami zła. Najpopularniejszą odsłoną przygód bohaterów był jak dotąd serial telewizyjny z lat 90. Powstały również trzy filmy pełnometrażowe o przygodach Wojowników Mocy: Power Rangers z 1995, Power Rangers Turbo z 1997 oraz nakręcony w 2017 roku reboot. Ostatnie widowisko miało zainicjować nowy kinowy cykl o przygodach dzielnych wojowników. Niestety, projekt okazał się finansową klapą, zarabiając zaledwie 142 miliony dolarów przy 100-milionowym budżecie.


Dean Israelite wyreżyserował poprzedni reboot filmowy Lionsgate (widoczny po prawej) z serii w 2017 roku, a Hasbro ujawnił w lipcu 2018 plany niezrealizowanej kontynuacji filmu. Film Israelite został otwarty w Stanach Zjednoczonych w marcu 2017 roku. Film zarobił szacunkowo 84.234.169 dolarów w Stanach Zjednoczonych, przy łącznej wartości około 140 mln $ na całym świecie.


Hasbro przejął Power Rangers i kilka innych marek od Saban Properties w 2018 roku

14. Na oficjalnej stronie projektu Star Blazers: Space Battleship Yamato 2202 opublikowano 22 października zwiastun "Uchū Senkan Yamato" to Iu Jidai: Seireki 2202-nen no Sentaku (The "Space Battleship Yamato" Era: The Choice in 2202), kompilacji filmowej dla projektów anime Star Blazers: Space Battleship Yamato 2199 i Star Blazers: Space Battleship Yamato 2202.


Teaser zapowiada nowe fragmenty filmu, będące w toku, pokazujące wydarzenia z historii wszechświata Yamato, które nie zostały przedstawione w poprzednich anime. Wydarzenia te obejmują opis lotu Apollo 11, ukończenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, załogową misję na Marsa w 2042 r., Początki kolonizacji Marsa w 2111 r., 200. rocznicę zakończenia II wojny światowej w 2145 r., Wybuch Pierwszej Wojny Wewnętrznych Planet w 2164 r. i Drugiej Wojny Wewnętrznych Planet w 2183 r., Pierwszy kontakt z międzygwiezdną cywilizacją Gamilan w 2191 r. i Drugą Bitwę o Marsa w 2198 r.

Film zostanie otwarty w Japonii 15 stycznia 2021 roku. Film zostanie pokazany w 36 kinach z ograniczonym trzytygodniowym seansem, a także na Blu-ray i cyfrowej wersji tego samego dnia.


120-minutowa kompilacja będzie zawierała narrację Harutoshiego Fukuiego, głównego scenarzysty projektującego na nowo projekty Space Battleship Yamato, komentującego projekt. Podejście filmu do historii skupi się głównie na Star Blazers: Space Battleship Yamato 2202 i będzie zawierało nowe ujęcia animowane.


Star Blazers: Space Battleship Yamato 2199 to remake oryginalnej serii Space Battleship Yamato z 1974 roku, stworzonej przez Leijiego Matsumoto i Yoshinobu Nishizakiego. Po raz pierwszy miał swoją premierę w Japonii jako seria siedmiu filmów pokazywanych kinowo w Japonii od 2012 do 2013 roku, po czym miał premierę w japońskiej telewizji w kwietniu 2013 roku. Anime Uchū Senkan Yamato 2199: Hoshi-Meguru Hakobune zostało następnie otwarte w Japonii w 2014 roku.


Podobnie jak Yamato 2199, kontynuacja projektu Star Blazers: Space Battleship Yamato 2202 miała swoją premierę jako seria siedmiu filmów od czerwca 2017 do marca 2019 roku. Wersja telewizyjna Yamato 2202 miała swoją premierę w październiku 2018 w Japonii. Crunchyroll zaczął streamować anime w maju 2019 roku, a Funimation również zaczął streamować angielski dub. Funimation zaczęło streamować simuldub drugiej części kontynuacyjnego projektu 2 lutego.


Uchū Senkan Yamato 2205: Aratanaru Tabidachi (Space Battleship Yamato 2205: A New Journey), nowy projekt kontynuacji, zadebiutuje w Japonii następnej zimy

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Leeds w listopadzie ogłosił, że odbędą się dwa pokazy filmu anime Kyoto Animation - Liz and the Blue Bird w City Varieties Music Hall. Pierwsza projekcja odbędzie się 7 listopada o godzinie 10:00, a druga 8 listopada o godzinie 13:45.

Strona pokazowa nie określa, czy pokazy te będą opatrzone napisami czy dubbingiem. Jednak zwiastun osadzony na stronie pokazowej jest w języku japońskim z napisami.


Strona festiwalu filmowego opisuje film w następujący sposób:


Liz and the Blue Bird kontynuuje tę eksplorację młodości, poprzez historię dwóch najlepszych przyjaciółek, które stoją przed ostatnią klasą liceum, wiedząc, że wkrótce będą musiały rozejść się w swoją stronę, sytuację odzwierciedloną w utworze muzycznym, który na próbach ze szkolną orkiestrą dętą. Czwarty film fabularny anime Naoko Yamady z Kyoto Animation urzeka animacją w akwareli i dopracowanymi postaciami ”.


Film został wyodrębniony z serii Sound! Euphonium, opartej na nowelce Sound! Euphonium Ayano Takedy. Liz and the Blue Bird opiera się na nowelce Sound! Euphonium ーKitauji Kōkō Suisōgakubu, Hanran no Dai Ni Gakushō: Kōhen (Sound! Euphonium - The Kitauji High School Concert Band's Turbulent Second Movement: Part 2).


Film skupia się na flecistce Nozomi Kasaki i oboistce Mizore Yoroizuce, postaciach, na których skupiono się również w pierwszej połowie anime Sound! Euphonium 2. W filmie Nozomi i Mizore są w ostatniej klasie liceum, a Nozomi ponownie dołączyła do zespołu. Nowy utwór konkursowy zespołu „Liz and the Blue Bird” zawiera duet na flet i obój, co wymaga koordynacji zarówno Nozomi, jak i Mizore. Ale chociaż obie są razem od gimnazjum, Mizore jest zaniepokojona myślą o ponownym oddzieleniu się od Nozomi pod koniec roku, co zaczyna mieć wpływ nie tylko na ich muzykę, ale także na ich związek.


Naoko Yamada (K-ON !, Kształt twojego głosu) wyreżyserowała film ze scenariuszami Reiko Yoshidy (K-ON !, Yowamushi Pedal). Futoshi Nishiya (Kształt twojego głosu, Free!, reżyser animacji odcinków dla obu telewizyjnych sezonów anime) powrócił do projektowania postaci. Mutsuo Shinohara (Kształt twojego głosu, Clannad) powrócił jako dyrektor artystyczny. Muzykę skomponował kensuke ushio (Kształt twojego głosu, Space Dandy, Boogiepop wa Warawanai (2019), Devilman crybaby).


Na stronie Leeds Film Festival znajduje się również teledysk do piosenki „The Message” zespołu Onoe Caponoe. Animację trzyminutowego teledysku robił Tochka, twórczy duet z Japonii. Film zostanie pokazany w Internecie w ramach konkursu Leeds Music Video Competition, ale szczegóły wyświetlania nie zostały jeszcze potwierdzone na piśmie.


Na festiwalu znajduje się również krótki film „Beyond Noh”, koprodukcja amerykańsko-japońska. Zostanie wyświetlony w ramach festiwalowych programów Światowego Konkursu Animacji, ale nie wiadomo, w którym z trzech programów się pojawi

16. Oficjalna strona internetowa filmu Live-Action Georama Boy Panorama Girl rozpoczęła transmisję strumieniową pierwszych sześciu minut filmu 22 października. Film zostanie otwarty w Japonii 6 listopada.


Anna Yamada (Saki) zagra Haruko Shibuyę, a Jin Suzuki zagra Kenichiego Kanagawę w swojej pierwszej głównej roli w filmie.


Historia koncentruje się na związku między zwykłą licealistką Haruko Shibuyą a Kenichim Kanagawą, chłopcem, który nagle porzucił szkołę.


Natsuki Seta (Live-Action Tokyo Alice, seria Setoutsumi) reżyseruje adaptację i pisze scenariusz.


Kyoko Okazaki serializowała mangę w magazynie Heibon Punch od Magazine House od lutego do października 1988 r., kiedy magazyn zawiesił publikację. Magazine House wydał tom mangi w kwietniu 1989 roku.


Manga Okazaki - Helter Skelter zainspirowała film Live-Action w lipcu 2012 r., Jej manga River's Edge zainspirowała film Live-Action w lutym 2018 r., a jej manga Chiwawa-chan zainspirowała film Live-Action w styczniu 2019 r.

17. 18 października dobiegła końca 36. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Tradycyjnie po zakończeniu imprezy ogłoszone zostały nagrody publiczności.


W tym roku wyróżnienia otrzymały:


FILM FABULARNY

"Nieszczególne miejsce"


FILM DOKUMENTALNY

"Agonia"


FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

"Ja i moja gruba dupa"

18. Nie żyje Wojciech Pszoniak (dub). Wybitny aktor, który w ostatnich latach zmagał się z chorobą nowotworową, odszedł dziś rano. Informację o jego śmierci przekazał ks. Andrzej Luter w artykule dla czasopisma "Więź".


Wojciech Pszoniak to wybitny aktor teatralny i filmowy. Urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie, a w 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Tego samego roku zadebiutował na deskach krakowskiego Teatru Starego w głośnej Klątwie Konrada Swinarskiego. Później jeszcze wielokrotnie współpracował z reżyserem, m.in. przy adaptacjach Szekspira: Śnie nocy letniej i Wszystko dobre, co się dobrze kończy.


Wojciech Pszoniak – najważniejsze role (6 najlepszych wg Filmwebu)


Na wielkim ekranie Wojciech Pszoniak zadebiutował w filmie Twarz anioła w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego, gdzie wcielił się w ojca Tadka – młodego chłopaka, który trafia do obozu koncentracyjnego w Łodzi. Na początku lat 70. nawiązał współpracę z Andrzejem Wajdą. Początkowo w teatrze – zagrał w reżyserowanych przez niego Biesach na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego – później także w filmie. Jego role Dziennikarza / Stańczyka w Weselu, Moryca Welta w Ziemi obiecanej czy Maximiliena de Robespierre'a w Dantonie przyniosły mu międzynarodowy rozgłos.


Często grał niewielkie, ale zapadające w pamięć role drugoplanowe. Wojciech Pszoniak współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami, m.in. Jerzym Kawalerowiczem (Austeria), Agnieszką Holland (Gorzkie żniwa, Zabić księdza) czy Piotrem Szulkinem (Golem).

Wojciech Pszoniak u boku Gerarda Depardieu na planie "Dantona"


Pod koniec lat 70. Wojciech Pszoniak rozpoczął karierę zagraniczną. Konsekwentnie dzielił swój czas między film a teatr, grywając zarówno na deskach francuskich czy brytyjskich teatrów (Król Ubu w reżyserii Rolanda Topora, Błękitne głębokie morze Karela Reisza), jak i w produkcjach kinowych. W 1990 roku ponownie nawiązał współpracę z Andrzejem Wajdą, wcielając się w tytułową rolę w Korczaku. Wśród jego ostatnich kreacji możemy znaleźć występy w Carte Blanche, Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy czy realizowanej w Stanach Zjednoczonych serialowej wersji Dziecka Rosemary.


Wojciech Pszoniak – nagrody


W 1988 roku Wojciech Pszoniak został nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej za drugoplanową rolę w filmie Notturno w reżyserii Fritza Lehnera. Dwukrotnie został nagrodzony podczas festiwalu w Gdyni: w 1975 roku za Ziemię obiecaną, a w 2015 za występ w komedii Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy. Ta ostatnia rola została nagrodzona także Orłem.


W 2017 roku był gościem koszalińskiego festiwalu Młodzi i Film. Wywiad Filmwebu, jakiego udzielił z tej okazji

19. (Amerykański Box Office z 19 października): Na kreczu wielkich wytwórni w Ameryce starają się korzystać mali gracze. Na przykład Open Roads. To właśnie ten dystrybutor wprowadził do kin najchętniej oglądany film minionego weekendu. Honest Thief przed tygodniem był numerem siedem za sprawą dystrybucji w Kanadzie. Po dołączeniu Stanów Zjednoczonych został numerem jeden, zarabiając w weekend 3,7 mln dolarów. Nie jest to oczywiście wynik oszałamiający, ale do takich właśnie przyzwyczailiśmy się w czasach szalejącej pandemii COVID-19.


Drugą "nowością" tygodnia było Miasteczko Halloween, które Disney wprowadził do ponad dwóch tysięcy kin. Obraz zainteresował całkiem sporą grupę widzów, czego efektem jest 1,3 mln dolarów wpływów i czwarte miejsce w box offisie.


Dwie rzeczywiste premiery tygodnia poradziły sobie gorzej. Melodramat 2 Hearts zmasakrowany przez krytyków niespodziewanie cieszy się dobrą opinią wśród żeńskiej widowni. Jeśli będzie polecany, to w kolejnych tygodniach może zaliczać niskie spadki. To dobra wiadomość dla dystrybutora, bo na dzień dobry film zarobił zaledwie 565 tysięcy dolarów.


Z kolei Love and Monsters z Dylanem O'Brienem zajął dopiero dziewiąte miejsce z wynikiem 255 tysięcy dolarów. W tym przypadku niska pozycja nie jest zaskoczeniem. Obraz bowiem nie był pokazywany w największych sieciach kinowych, które wciąż nie godzą się na seanse filmów dostępnych w cyfrowej dystrybucji. Zamiast więc do ponad 2 tysięcy kin Love and Monsters trafiło zaledwie do 387.


Pierwsza dziesiątka według portalu Deadline


b) (Amerykański Box Office z 26 października): W amerykańskich kinach nic nie zmieniło się na lepsze. Widzów wciąż jest niewielu, tylko nieliczne tytuły zdołały w weekend przekroczyć granicę miliona dolarów wpływów. Kina w Nowym Jorku (mieście) i Los Angeles wciąż pozostają zamknięte. W takich warunkach do zwycięstwa wystarczyło zaledwie 2,4 mln dolarów. Taki wynik podczas drugiego weekendu w kinach osiągnął akcyjniak z Liamem Neesonem w roli głównej Honest Thief.


Spośród nowości najwyżej znalazł się The Empty Man. Czwarte miejsce z wynikiem prawie 1,3 mln dolarów należy w przypadku tego filmu uznać za sukces. Disney wprowadził go bowiem praktycznie bez jakiejkolwiek kampanii. Nie jest to do końca zaskoczenie. Obraz został bowiem odziedziczony po 20th Century Fox i studio ewidentnie potraktowało je jak śmierdzące jajko.


Na ósmy miejscu wylądował z kolei After 2. Młodzieżowy romans jest już co prawda od prawie dwóch miesięcy pokazywany w Kanadzie, ale do amerykańskich kin trafił dopiero teraz. Frekwencja jest daleka od tego, co After 2 zdołało osiągnąć na zagranicznych rynkach. W wielu krajach Europy wpływy będą porównywalne lub wyższe od jedynki. Tymczasem otwarcie w Stanach na poziomie 420 tysięcy dolarów jasno pokazuje, że o 12 milionach dolarów zarobionych przez jedynkę amerykański dystrybutor nie ma co marzyć.


W pierwszej dziesiątce pojawiła się jeszcze animacja Potwory i spółka, którą Disney postanowił ponownie na krótko wprowadzić do kin. Obraz nie przyciągnął jednak tłumów i zajął dopiero siódme miejsce.


Pierwsza dziesiątka według portalu Deadline


20. a) Netflix z dreszczykiem

b) Ankieta Filmwebu: Najstraszniejszy horror

21. Harrison Ford (Zew krwi) i Ed Helms (Berek) zagrają główne role w filmie The Miserable Adventures of Burt Squire Aboard the Horn High Yo. Autorem scenariusza jest Ben Bolea (Chłopak zapasowy).


Fabuła tej komedii jest luźno inspirowana prawdziwą historią. Będzie to opowieść o przeżywającym kryzys wieku średniego mężczyźnie, który postanawia odpocząć żeglując po Atlantyku. Niestety razem z kapitanem statku rozbije się i znajdzie na bezludnej wyspie.


Projekt powstanie dla studia STXfilms


22. Ben Foster (Zatrzyj ślady), Robert Duvall (Wdowy) i Queen Latifah (Laski na gigancie) dołączyli do obsady komedii sportowej Hustle. Jest to kolejny film z Adamem Sandlerem, który powstaje dla platformy Netflix.


Sandler zagra koszykarskiego selekcjonera, który zostaje niesłusznie zwolniony. Mężczyzna odkrywa jednak utalentowanego gracza spoza USA i postanawia sprowadzić go do kraju, by udowodnić, że obaj zasługują na karierę w NBA.


Film wyreżyseruje nominowany do "niezależnych Oscarów" za My, zwierzęta Jeremiah Zagar

23. W ubiegłym roku informowano o tym, że w przygotowaniu jest widowisko Chip 'n' Dale: Rescue Rangers będące połączeniem filmu aktorskiego i animacji komputerowej. Wtedy wydawało się, że obraz ma szansę na kinową dystrybucję. Niestety teraz źródła portalu The Disinsider donoszą, że obraz zostanie nakręcony z myślą o platformie Disney+.


O fabule Chip 'n' Dale: Rescue Rangers na razie nic nie wiadomo. Twórcy zapowiadają jedynie, że nie będzie to ani film typu origin, ani też opowieść detektywistyczna. Zamiast tego ma to być meta-film, rzecz świeża, zabawna, świadoma siebie.


Za reżyserię odpowiada członek Lonely Island Akiva Schaffer, współtwórca takich hitów grupy jak: "Dick in a Box", "Jizz in My Pants", "I'm on a Boat", "Like a Boss", "I Just Had Sex", "Jack Sparrow" czy "YOLO".


Portal The Disinsider sugeruje, że w amerykańskiej obsadzie znajdą się Tress MacNeille, Corey Burton i Jim Cummings, którzy już wcześniej użyczali głosu Chipowi, Dale'owi i Jackowi Roquefortowi. Zdjęcia mają ruszyć wiosną

24. Jak informowano na stronach Filmwebu, studio Legendary przygotowuje się do realizacji nowej Teksańskiej masakry piłą mechaniczną. Już wiemy, że obraz ujrzy światło dzienne. Poznaliśmy też pierwszy plakat.


Szczegóły fabuły nie są na razie znane. Wiadomo jedynie, że podobnie jak wcześniej z Halloween nowy reboot ma być powiązany z oryginalnym obrazem ignorując większość kontynuacji i remake'ów.


Obraz mieli pierwotnie nakręcić Andy i Ryan Tohillowie. Po tygodniu prac na planie zostali jednak w sierpniu zwolnieni. Ich miejsce zajął operator David Blue Garcia, który swój debiut reżyserski Tejano nakręcił za 58 tys. dolarów.


Główne role grają: Elsie Fisher, Sarah Yarkin, Jacob Latimore i Moe Dunford

25. Festiwal Pięć Smaków pojawi się w tym roku tam, gdzie ekran kinowy jest poza zasięgiem. Organizatorzy chcą rozmawiać o Azji i odkrywać jej niezwykłe kinematografie z publicznością w całej Polsce. Od 25 listopada do 6 grudnia na autorskiej platformie VOD pojawi się blisko 40 tytułów w 7 tematycznych sekcjach: Podróż do Azji, Kino ze smakiem, Azjatycki VR, Parasites, Hongkong dziś, Nowe kino Azji i Asian Cinerama.

Przenosimy się w całości do internetu. Nie jestem wcale z tego powodu smutny, choć kocham chodzić do kina i kocham zapraszać tam Was. Jestem pełen entuzjazmu, dlatego że bardzo wierzę w internetową edycję festiwalu. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani. Myślę, że podjęliśmy najrozsądniejszą decyzję. Podjęliśmy wyzwanie, jakie przynoszą te wyjątkowe czasy, mamy przygotowany dla Państwa świetny program i masę dodatkowych atrakcji. Będzie dobrze! Nie ogranicza nas już ilość miejsc na sali kinowej czy geografia - filmy Pięciu Smaków wreszcie będą mogli obejrzeć widzowie w całej Polsce – mówi Jakub Królikowski, dyrektor festiwalu.


Pierwsze tytuły flagowej sekcji festiwalu - Nowe kino Azji


Sekcja skupia najbardziej ekscentryczne i ambitne produkcje. To głosy młodych, niezależnych twórców i precyzyjnie skomponowane fabuły uznanych mistrzów, składające się na uderzającą opowieść o dzisiejszej Azji - i nie tylko. Kinematografie Azji to pełna paleta różnorodnych form, estetyk i sposobów opowiadania. W sekcji znajdzie się zatem szeroki przekrój tego, co w tym i ubiegłym roku szczególnie poruszyło widzów i krytyków filmowych.


Szczególne miejsce w przeglądzie zajmie najnowszy film Miwy Nishikawy. Pisarka i reżyserka, uznawana za kontynuatorkę humanistycznych tradycji japońskiego kina w ślad za Ozu i Koreedą, powraca na festiwal z najnowszym filmem, którego światowa premiera miała niedawno miejsce na MFF w Toronto. Pod otwartym niebem to napisana z niezwykłą psychologiczną wrażliwością historia gangstera z yakuzy, który po wieloletnim wyroku wychodzi na wolność i szuka dla siebie nowej, praworządnej drogi w dzisiejszej Japonii.

Zupełnie inny obraz współczesnego Tokio znajdziemy w Córkach Hajime Tsudy. Historię o młodych, ambitnych przyjaciółkach, z których jedna zachodzi w nieplanowaną ciążę, wywodzący się ze świata mody reżyser ubrał w sensualne, migotliwe kadry, nadające lekkości tej słodkogorzkiej, pełnej subtelnych emocji narracji. Macierzyństwo jest także jednym z tematów poruszanych w oryginalny sposób przez Jacky Yeap Swee Leong w malezyjskim filmie Czasami, czasami. Kruchy, pełen niuansów obraz pokazuje relację młodego chłopaka i samotnie wychowującej go kobiety - niezwykle sobie bliskich, a równocześnie szukających niezależności i mających własne pomysły na życie.


Młody chłopak jest również tytułowym bohaterem niezwykłej fabuły z Wietnamu. Rom to wizualna petarda - teledyskowo montowany film o skomplikowanym świecie slamsów Ho Chi Minh. Zablokowany początkowo przez cenzurę we wrześniu tego roku trafił do kin, stając się jednym z największych przebojów lokalnego box office'u. To jeden z najbardziej oryginalnych wietnamskich filmów dekady, szukający nowych sposobów opowiadania o wykluczeniu i specyficznej kulturze społeczności, o których istnieniu świat woli nie pamiętać.


Temat trudnego pochodzenia powraca także w Boluomi, tajwańskim filmie, opowiadającym o nieoczekiwanej przyjaźni dwójki migrantów z Azji Południowo-Wschodniej. Echa rodzinnych dramatów znajdują tu ukojenie w na nowo odkrywanej empatii i wzajemnej trosce: zabliźnianie ran nie jest łatwym procesem, ale reżyser znalazł sposób na ukazanie jego złożonej natury.


Jednym z najbardziej niezwykłych formalnie filmów tegorocznej edycji jest Jallikattu, reprezentujący kinematografię południowej części Indii. Wyjątkowa praca operatorska, pulsujący montaż, budząca dreszcze muzyka (skomponowana przez ucznia samego A.R. Rahmana) pokazuje z bliska męski świat Kerali, gdzie na skraju dżungli ludzkie codzienne sprawy spotykają się z żywiołem zwierzęcych instynktów.


Na stronie www.piecsmakow.pl w sprzedaży dostępne są już karnety w cenie: 100 zł. Ogłoszenie pełnego programu i start sprzedaży biletów na poszczególne seanse został zaplanowany na 29 października.


14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

25 listopada - 6 grudnia 2020

Internet


26. Jeremy Strong (Sukcesja, Proces Siódemki z Chicago) negocjuje występ w nowym filmie Bradleya Coopera, Maestro. Aktor ma wcielić się w krytyka i historyka sztuki Johna Gruena.


Bohaterem Maestro będzie słynny kompozytor Leonard Bernstein. Film nie ma być typową biografią, tylko kompleksową historią długoletniego związku artysty i jego żony. W roli głównego bohatera zobaczymy samego Coopera, a jego partnerkę, Felicię Montealegre, zagra Carey Mulligan.


Grany przez Stronga Gruen pracował m.in. dla "The New York Herald Tribune" oraz magazynu "New York" i napisał autoryzowaną biografię Bernsteina zatytułowaną "The Private World of Leonard Bernstein".


Cooper jest także współautorem scenariusza, który napisał wraz z nagrodzonym Oscarem za Spotlight Joshem Singerem. Wśród producentów filmu są Martin Scorsese, Steven Spielberg i Todd Phillips

27. OSCAROWE NEWSY: a) Panama została szesnastym krajem, który dołączył do rywalizacji o Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Kandydatem został dramat Operación Causa Justa.


Film opowiada historię grupy ludzi na tle prawdziwych wydarzeń z grudnia 1989 roku. To wtedy Stany Zjednoczone dokonały inwazji na Panamę.


Panama nie miała do tej pory szczęścia w oscarowej rywalizacji. O statuetkę ubiega się regularnie od 2014 roku, jednak żaden z jej kandydatów nie zdołał wywalczyć nominacji, a jeden został nawet zdyskwalifikowany.


b) Na początku tego roku Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego zdobył Parasite. Był to pierwszy obraz z Korei Południowej, któremu udało się zdobyć w tej kategorii statuetkę. Wiemy już, kto spróbuje powtórzyć ten sukces. Kandydatem Korei Południowej został Nam-san-eui Bu-jang-deul, jeden z największych tegorocznych hitów kasowych.


Jest to thriller polityczny rozgrywający się w latach 70. ubiegłego wieku. Władzę w kraju trzyma totalitarna klika. Jednak jej kontrola nad państwem chwieje się w posadach, kiedy wybucha afera Koreagate, w którą wplątani są koreańscy szpiedzy, politycy oraz amerykańscy kongresmeni.

c) Do 19 zwiększyła się liczba państw, które mają już swoich kandydatów do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. W ostatnim czasie do rywalizacji zgłosiły się: Chorwacja i Palestyna.


Chorwacja ma nadzieję na nominację dla komedii Dopunska nastava. Jest to opowieść o niedawno rozwiedzionym mężczyźnie, który dowiaduje się, że nie będzie mógł przyjść na urodziny 9-letniej córki. Bierze więc jej klasę jako zakładników, uzbrojony w strzelbę i tory urodzinowy.


Chorwacja uczestniczy w oscarowej rywalizacji od 28 lat. Niestety do tej pory nie wywalczyła ani jednej nominacji.


Kandydatem Palestyny został z kolei obraz Gaza mon amour, którego premiera odbyła się na tegorocznym festiwalu w Wenecji. Jest to historia 60-letniego rybaka z Gazy, który nie ma odwagi wyznać miłość kobiecie, w której kocha się od lat. Kiedy w jego sieć zaplątała się falliczna figurka Apolla, rybak wierzy, że los się w końcu do niego uśmiechnął.


Gaza mon amour jest trzynastym filmem wystawionym do oscarowego wyścigu przez Palestynę. Kraj ten może pochwalić się dwie nominacjami, które wywalczyły obrazy Hany'ego Abu-Assada Paradise Now i Omar.


Ze względu na pandemię w tym roku o Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy mogą ubiegać się obrazy, które w swojej ojczyźnie miały premierę między 1 października 2019 roku a 31 grudnia 2020 roku. Nominacje zostaną ogłoszone 15 marca.


Do tej pory swoich kandydatów wytypowało 17 państw:


Algieria: "Héliopolis"

Bhutan: "Lunana: A Yak in the Classroom"

Bośnia i Hercegowina: "Aida"

Chorwacja: "Dopunska nastava"

Czechy: "Szarlatan"

Ekwador: "Vacío"

Gruzja: "Dasatskisi"

Korea Południowa: "Nam-san-eui Bu-jang-deul"

Kosowo: "Wygnanie"

Luksemburg: "Cuentos del río"

Palestyna: "Gaza mon amour"

Panama: "Operación Causa Justa"

Polska: "Śniegu już nigdy nie będzie"

Rumunia: "Kolektyw"

Singapur: "Pora deszczowa"

Szwajcaria: "Schwesterlein"

Tajwan: "A Sun"

Ukraina: "Atlantyda"

Wybrzeże Kości Słoniowej: "La Nuit des rois"


28. Top 15 dramaty sądowe na Netflixie wg Filmwebu

29. Jeff Bridges zamieścił na Twitterze informację, że lekarze zdiagnozowali u niego chłoniaka.


To poważna choroba, ale mam szczęście, że jestem pod opieką świetnego zespołu lekarzy, a rokowania są dobre - napisał laureat Oscara - Rozpoczynam leczenie. Będę was informował o moim powrocie do zdrowia.


W kolejnym tweecie aktor podziękował za wsparcie rodzinie oraz przyjaciołom. Na koniec przypomniał swoim fanom, aby nie zapomnieli oddać głosów w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA.


Chłoniak to nowotwór układu limfatycznego. Specjaliści szacują, że co roku w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się go u ponad 8 tysięcy osób.


Bridges pracuje aktualnie na planie realizowanego przez stację FX serialu The Old Man. To jego pierwsza rola na małym ekranie od ponad pół wieku. Scenariusz powstał w oparciu o książkę Thomasa Perry'ego pod tym samym tytułem. Gwiazdor wciela się w Dana Chase'a - emerytowanego agenta CIA, na którego życie zaczynają dybać niespodziewanie nasłani mordercy

30. Jak informowano na stronach Filmwebu, Sony szykuje się do realizacji aktorskiego widowiska One Punch Man. Teraz po sieci krąży plotka na temat tego, kto zagra główną rolę. Podobno szansę na angaż ma Henry Golding (Dżentelmeni, Snake Eyes).

Stworzona w 2009 roku manga opowiada historię Saitamy - superbohatera o mocy, która pozwala mu neutralizować każdego wroga jednym ciosem. Prowadzi go to na ścieżkę przygody - Saitama wyrusza w świat, by znaleźć godnego siebie rywala oraz zło, z którym będzie mógł nawiązać równorzędną walkę. Oczywiście, nie będzie to najłatwiejsze zadanie.


Komiks o internetowym rodowodzie najpierw stał się viralem, a później - gdy już został wydany - światowym hitem. Sprzedał się w ponad 30 milionach egzemplarzy, trafił na listę bestsellerów New Tork Timesa, zdobył nominacje do nagród Eisnera i Harveya, a na jego podstawie powstało uwielbiane przez fanów anime. Podczas Euro 2016 doczekał się nawet przeróbki w postaci utożsamienia Saitamy z Michałem Pazdanem jako ćwiczącym obronę przed atakami Christiano Ronaldo przed przegranym ćwierćfinałem z Portugalią.


Scenariusz przygotowują Scott Rosenberg i Jeff Pinkner (Venom, Jumanji: Przygoda w dżungli)

31. WYPRAWA NA KSIĘŻYC: a) Nie dość, że ma dwie supermoce, to jeszcze zajął czwarte miejsce w konkursie ping-pongowym w Yanshi! (A mógł być trzeci.) To właśnie Chin, wesoły brat przyrodni Fei Fei, i jego żaba — aby poznać ich bliżej, zobaczcie fragment Wyprawy na Księżyc. Premiera odbyła się 23 października.


Zdeterminowana i bystra dziewczynka buduje rakietę, aby wyruszyć w kosmos i udowodnić, że legendarna bogini Księżyca istnieje naprawdę. Jej wyprawa obiera jednak nieprzewidziany kurs i prowadzi ją do niezwykłej krainy pełnej dziwacznych stworzeń. Reżyserem filmu jest nagrodzony Oscarem filmowiec i animator Glen Keane, a za produkcję odpowiadają Gennie Rim i Peilin Chou. Wyprawa na księżyc to porywająca muzyczna przygoda o dążeniu do celu, pokonywaniu przeciwności losu i potędze wyobraźni

b) Święto Środka Jesieni to czas, kiedy rodziny wspólnie się bawią przy suto zastawionych stołach. Jeśli tego wieczoru spojrzysz w niebo, może uda Ci się zobaczyć Change, boginię Księżyca, i jej pupila, Nefrytowego Zająca. Zobaczcie fragment

32. Taylor Kitsch (21 mostów) zagra główną rolę w niezależnym dramacie Wash Me In The River. Przejął rolę, którą pierwotnie miał zagrać Machine Gun Kelly. Ten musiał jednak zrezygnować, kiedy zmieniono terminarz zdjęć.


Fabuła opowie o uzależnionym od opioidów mężczyźnie chcącym zemścić się na handlarzach narkotyków, którzy doprowadzili do śmierci jego narzeczonej. Na tropie sprawy jest dwóch policjantów.


W obsadzie są też Robert De Niro i John Malkovich. Za kamerą stanie Randall Emmett, producent filmów Martina Scorsesego Milczenie i Irlandczyk

33. Eva Longoria (Dora i Miasto Złota) dołączyła do obsady niezatytułowanego filmu sf. Wcześniej angaż otrzymał Ice Cube.


Szczegóły fabuły nie są na razie znane. Wiemy jedynie, że będzie to realistyczny dramat poruszający tematy prawa do prywatności i wszechobecnej inwigilacji.


Zdjęcia powinny ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Za kamerą stanie Rich Lee (The Society). Wśród producentów jest Timur Bekmambetov

34. Europejska Akademia Filmowa ogłosiła listę tytułów nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszy europejski film animowany. O wyróżnienie walczą:


"Calamity, une enfance de Martha Jane Cannary"

"Josep"

"Klaus"

"Nos, ili zagorow "nie takich""


Ze względu na szalejącą w Europie pandemię COVID-19 tegoroczna gala odbędzie się wyłącznie wirtualnie. Będzie ją można obejrzeć na stronie www.europeanfilmawards.eu 12 grudnia

35. 5 listopada rozpocznie się największy w Polsce i jeden z największych w Europie wirtualny festiwal najnowszego kina fabularnego – połączona odsłona 20. MFF Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival. W ciągu 11 dni, do 15 listopada, widzowie będą mogli zobaczyć ponad 170 filmów (blisko 140 produkcji pełnometrażowych i 40 krótkometrażowych) z kilkudziesięciu różnych krajów. Zdecydowana większość tytułów zostanie pokazana premierowo w Polsce, a poszczególne filmy będzie można zobaczyć na specjalnej platformie online zintegrowanej ze stroną nowehoryzonty.pl. W tym roku bezpieczeństwo jest priorytetem – dlatego organizatorzy zapraszają do komfortowego uczestniczenia w wydarzeniu w domowych warunkach.

fot. "Na rauszu", reż. Thomas Vinterberg


W salach Kina Nowe Horyzonty i Dolnośląskiego Centrum Filmowego odbędzie się kilka symbolicznych, ale bardzo ważnych pokazów, zorganizowanych zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. 5 listopada, w ramach otwarcia Nowych Horyzontów, zostanie zaprezentowana – po raz pierwszy w kraju – obsypana nagrodami, realizowana przez kilkanaście lat pełnometrażowa animacja Mariusza Wilczyńskiego Zabij to i wyjedź z tego miasta. Tego samego dnia pokazane zostaną Sweat – najnowszy film Magnusa von Horna z oficjalnej selekcji tegorocznego Cannes oraz otwierająca sekcję Oslo/Reykjavik głośna Gunda mistrza kina dokumentalnego Victora Kossakovsky'ego. Filmem otwarcia American Film Festival będzie nagrodzony w Wenecji Świat, który nadejdzie Mony Fastvold, ze znakomitymi Vanessą Kirby i Katherine Waterston w rolach głównych. Z kolei 14 listopada, w ramach pokazu zamknięcia Nowych Horyzontów, na ekranach Kina NH zaprezentowane zostanie najnowsze dzieło Thomasa Vinterberga – Na rauszu, z przebojowym Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Na zamknięcie American Film Festival widzowie obejrzą rejestrację koncertu legendarnego Davida Byrne'a American Utopia w reżyserii Spike'a Lee.

fot. "Metamorfoza ptaków", reż. Catarina Vasconcelos


Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty oraz konkursy Spectrum i American Docs


Wizytówką Nowych Horyzontów są bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu – prezentowane w sekcji konkursowej. W tym roku o Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty konkurować będzie 12 produkcji z całego świata. Wśród nich znajdą się produkcje m.in. z Lesotho – To nie pogrzeb, to zmartwychwstanie Lemohanga Jeremiaha Moseses'a, Grecji – "Kala Azar" Janis Rafy, Węgier – "Eden" Ágnes Kocsis, Meksyku – "Sanktuarium" Joshui Gila, czy z Portugalii – Metamorfoza ptaków Catariny Vasconcelos. Polskę reprezentować będą Grzegorz Zariczny (Proste rzeczy) i Filip Jan Rymsza (Komar).


Zwyciężczynię lub zwycięzcę wybierze jury w składzie: Dorota Lech (programerka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto), Krzysztof Skonieczny (reżyser filmowy), Monika Strzępka (reżyserka teatralna), Klaudia Śmieja (producentka filmowa) oraz Greg Zgliński (reżyser, scenarzysta, operator). Swojego nowohoryzontowego faworyta wskaże także festiwalowa publiczność podczas głosowania online.

fot. "Barbara Lee. Prawdziwa władza", reż. Abby Ginzberg


W sekcjach konkursowych American Film Festival – Spectrum i American Docs (łącznie 22 tytuły, po 11 w każdej sekcji) widzowie zobaczą przegląd nowych tendencji i młodych talentów kina USA oraz najgłośniejsze dokumenty prezentujące różne oblicza Ameryki. Oceniane przez festiwalową publiczność produkcje będą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. W konkursie Spectrum znajdą się m.in.: Bestio, Bestio Danny'ego Maddena, Freeland Maria Furloniego i Kate McLean oraz Shiva Baby Emmy Seligman. O nagrodę ufundowaną przez BNY Mellon w sekcji American Docs zmierzą się m.in.: Doktor Miami Jean-Simona Chartiera, Barbara Lee. Prawdziwa władza Abby Ginzberg oraz Jimmy Carter, rockandrollowy prezydent Mary Wharton.


Wszystkie 34 filmy z trzech sekcji konkursowych będą dostępne online dla widzów w całej Polsce.

fot. "Tesla", reż. Michael Almereyda


Filmowe hity w wirtualnym programie NH i AFF


W sekcji Pokazy Galowe oraz Highlights znajdą się m.in. nagrodzony na festiwalu w Wenecji Srebrnym Lwem Nowy porządek Michela Franco; pokazywany w konkursie głównym tegorocznego Berlinale Berlin Alexanderplatz Burhana Qurbaniego; głośna Aida Jasmili Zbanić o masakrze w Srebrenicy; prezentowany na festiwalu w Sundance Tesla Michaela Almereydy, ze znakomitymi rolami Ethana Hawke'a i Kyle'a MacLachlana; wyróżnione Kryształowym Niedźwiedziem w Berlinie Sweet Thing Alexandre'a Rockwella, przebój Berlinale i Sundance Pierwsza krowa Kelly Reichardt czy Ostatnie słowa Jonathana Nossitera, z Nickiem Nolte, Charlotte Rampling i Stellanem Skarsgårdem w rolach głównych.


W sekcji Mistrzowie pojawią się najnowsze filmy wybitnych reżyserów współczesnego kina; wśród nich m.in.: Vitalina Varela Pedra Costy (zdobywca trzech nagród na festiwalu w Locarno: dla najlepszego filmu, najlepszej aktorki i Nagrody Jury Ekumenicznego), Dni Tsaia Ming-lianga (Nagroda Teddy na Berlinale), Malmkrog Cristiego Puiu (nagroda w sekcji Encounters festiwalu w Berlinie) oraz Drodzy towarzysze! Andrieja Konczałowskiego (Nagroda Specjalna Jury na MFF w Wenecji).

fot. "Szesnaście mgnień wiosny", reż. Suzanne Lindon


(Anty)bohaterkami sekcji Trzecie Oko będą śpiące królewny – niecodzienne, filmowe portrety kobiet, które stoją (a w zasadzie leżą) za pierwszą linią aktywnych bohaterek. Jak co roku, w przygotowanej we współpracy ze stacją telewizyjną sekcji Ale kino+ znajdą się przeboje światowych festiwali – m.in. wybrane do oficjalnej selekcji festiwalu Cannes Szesnaście mgnień wiosny Suzanne Lindon i nagrodzone na Berlinale Mogul Mowgli Bassama Tariqa z Rizem Ahmedem w roli głównej. Już po raz trzeci, w ramach Oslo/Reykjavik 3 – sekcji powstałej przy wsparciu Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego pochodzących z Norwegii, Islandii i Lichtensteinu – zostaną zaprezentowane dokonania współczesnego kina norweskiego i islandzkiego (m.in. Ostatni i pierwsi ludzie Jóhanna Jóhannssona). Wspólny teren przenikania się kina i sztuki wyznaczy ponownie Front Wizualny, a twórcy, którzy nieustannie badają (i przekraczają) granice języka filmu znajdą swoją reprezentację w sekcji Nocne Szaleństwo. Jak co roku kino z festiwalowych obrzeży pokażemy w sekcji Lost Lost Lost.

fot. wystawa Biuro wysp znalezionych


Scena artystyczna


Tegoroczną główną wystawę towarzyszącą festiwalom będzie można podziwiać na żywo – we wrocławskiej Galerii Studio BWA. Biuro wysp znalezionych (kuratorki: Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski, Joanna Stembalska) to prezentacja projektów wysp, ich topografii i geologii, do stworzenia których zaproszone zostały artystki i artyści, ludzie filmu i różnych dyscyplin sztuk wizualnych. Każdej z osób zaproszonych do wymyślenia wyspy kuratorzy zadali pytanie będące parafrazą kwestii: co zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę? W tym wypadku chodzi jednak nie tyle o zabieranie, lecz pozostawienie czegoś na wyspie.

***


Program festiwalu dostępny jest na stronie nowehoryzonty.pl.


Sprzedaż biletów i dostępów do filmów online rozpocznie się 27 października (wtorek) o godzinie 12.00

36. Ogłoszono listę 14 filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


12 z nich wyselekcjonował Dyrektor Artystyczny festiwalu Tomasz Kolankiewicz wraz z zespołem selekcyjnym w składzie: Janusz Majewski, kulturoznawczyni dr hab. Iwona Kurz oraz krytycy filmowi, Małgorzata Sadowska i Krzysztof Kwiatkowski.


Pozostałe dwa filmy do Konkursu włączył Komitet Organizacyjny.


Oto pełna lista filmów walczących w tym roku o Złote i Srebrne Lwy:

 • "25 lat niewinności", reżyseria Jan Holoubek (debiut)

 • "Amatorzy", reżyseria Iwona Siekierzyńska (debiut)

 • "Bliscy", reżyseria Grzegorz Jaroszuk (drugi film)

 • "Jak najdalej stąd", reżyseria Piotr Domalewski (drugi film)

 • "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa", reżyseria Maciej Kawulski (drugi film)

 • "Magnezja", reżyseria Maciej Bochniak (drugi film)

 • "Sala samobójców. Hejter", reżyseria Jan Komasa

 • "Sweat", reżyseria Magnus von Horn (drugi film)

 • "Śniegu już nigdy nie będzie", reżyseria Małgorzata Szumowska we współpracy z Michałem Englertem

 • "Zabij to i wyjedź z tego miasta", reżyseria Mariusz Wilczyński (debiut)

 • "Zieja", reżyseria Robert Gliński

 • "Żużel", reżyseria Dorota Kędzierzawska

Komitet Organizacyjny dołączył do Konkursu Głównego filmy:

 • "Mistrz", reżyseria Maciej Barczewski (debiut)

 • "Tarapaty 2", reżyseria Marta Karwowska (drugi film)


Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 9-14 listopada 2020 roku.


Organizatorzy festiwalu liczą, że tegoroczna edycja odbędzie się w trybie stacjonarnym

37. Jamie Foxx dostał główną rolę w filmie o wampirach pt. Day Shift. Projekt powstaje dla platformy Netflix, a za jego kamerą stanie debiutujący jako reżyser kaskader J.J. Perry.


Scenariusz napisany przez Tyler Tice (autorem pierwszej wersji jest Shay Hatten) opowie o pracowniku fizycznym (Foxx), który chcąc zapewnić przyzwoity byt swojej 8-letniej córce, czyści baseny. W rzeczywistości jednak to tylko przykrywka dla jego głównego nocnego zajęcia – ścigania wampirów.


Foxx jest także jednym z producentów filmu. W zespole jest również Chad Stahelski, reżyser serii John Wick, który podobnie jak J.J. Perry zaczynał w branży filmowej jako kaskadera. Perry pracował ze Stahelskim na planie Johna Wicka

38. Ta wiadomość raczej nikogo nie zaskoczyła. Vin Diesel przebąkiwał o takiej możliwości już na początku roku. Teraz wiemy już jednak oficjalnie, że Szybcy i wściekli dostaną jedenasty film.


Universal Pictures postanowiło pójść wzorem Harry'ego Pottera, Igrzysk śmierci i Zmierzchu. Dlatego też finał głównego cyklu podzieli na dwa pełnometrażowe filmy. Seria więc nie zakończy się na okrągłej liczbie 10, lecz będzie liczyć 11 tytułów.


Wszystko wskazuje też na to, że za podwójny finał odpowie Justin Lin. Negocjacje w tej sprawie trwają, podczas gdy sam Lin zajęty jest postprodukcją dziewiątej części Szybkich i wściekłych.


Szczegóły finałowej dylogii nie są na razie znane. Nie jest nawet pewne, czy Dwayne Johnson, który jest skonfliktowany z Vinem Dieselem, w niej wystąpi. Diesel jest jednym z producentów całej głównej serii

39. W sieci pojawił się pierwszy, barokowy plakat filmu Mank w reżyserii Davida Finchera.


Hollywood lat 30. XX w. widziany oczami zgryźliwego i uzależnionego od alkoholu scenarzysty, Hermana J. Mankiewicza (Gary Oldman), który ściga się z czasem, by dokończyć scenariusz filmu Obywatel Kane dla Orsona Wellesa (Tom Burke).


Premiera filmu na platformie Netflix zaplanowana jest na 4 grudnia.


Netflix prezentuje zwiastun filmu Mank. Od 20 listopada film będzie można zobaczyć również w wybranych kinach.


W tytułowej roli nagrodzony Oscarem Gary Oldman. W pozostałych rolach Amanda Seyfried, Lily Collins, Arliss Howard, Tom Pelphrey, Sam Troughton, Ferdinand Kingsley, Tuppence Middleton, Tom Burke oraz Charles Dance

40. Po kilku latach przygotowań do reżyserii musicalu Wicked Stephen Daldry ostatecznie zrezygnował z jego realizacji. Studio Universal Pictures już szuka jego następcy.


Oficjalnie powodów odejścia Daldry'ego nie podano. Portal Deadline sugeruje jednak, że jedną z przyczyn były naciski studia, by zdjęcia do musicalu rozpoczęły się jeszcze w tym roku. Daldry chciał też kręcić film w Londynie, jednak tam brakuje odpowiednich scen do tego, więc Universal zdecydowało się na przeniesienie ekipy w inne miejsce.


Wicked będzie kinową wersją niezwykle popularnego na Broadwayu musicalu pod tym samym tytułem. Jest to prequel Czarnoksiężnika z Oz i opowiada o tym jak Elphaba stała się Złą Czarownicą z Zachodu.


Autorami scenariusza są Stephen Schwartz i Winnie Holzman

41. Skeet Ulrich (Riverdale) zagra jedną z głównych ról w filmie Blood. Wcześniej angaż otrzymała Michelle Monaghan.


Bohaterką filmu jest Jess. Kobieta po separacji przenosi się razem z córką i małym synkiem do swojego rodzinnego domu na farmie. Pewnego dnia chłopiec zostaje ugryziony przez psa należącego do rodziny. Rozwija się bardzo dziwna infekcja. Kobieta, która jest także pielęgniarką, odkrywa niepokojące panaceum. Tak rozpocznie się sprawdzanie, do czego jest zdolna bohaterka, by uratować życie dziecka...


Obraz wyreżyseruje Brad Anderson. Autorem scenariusza jest Will Honley

42. Siła animacji – w Bydgoszczy startuje Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje.


Najciekawsze filmy animowane z całego świata zobaczyć będzie można na bydgoskim festiwalu Animocje w Kinie Orzeł. Spośród 752 tytułów nadesłanych na tegoroczny konkurs, wybraliśmy 89 animacji. Festiwal tradycyjnie poprzedzony zostanie Aneksem Dziecięcym.


Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje od dziesięciu lat konsekwentnie pokazuje, że kino animowane to nie tylko filmy dla dzieci. Naszym widzom przybliżamy najciekawszych twórców tego gatunku, poszukujemy odważnych, ciekawych i innowacyjnych rozwiązań stosowanych w animacji oraz nieszablonowego wykorzystania tradycyjnych technik. Międzynarodowy charakter festiwalu to też doskonała okazja, żeby zapoznać się z najnowszymi produkcjami z całego świata.

Tak też będzie w tym roku - MFFA Animocje 9 ½ rozpocznie się 28 października w Kinie Orzeł w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 752 filmy z 65 krajów. Twórcy jak co roku zaskoczyli nas różnorodnością poruszanych tematów, wykorzystywanych technik i wyobraźnią w kreowanych przez nich światach. Nasi selekcjonerzy wybrali ostatecznie 89 filmów, które zobaczymy w Konkursie Międzynarodowym oraz Konkursie Filmów dla Dzieci.


Od 28 do 31 października na ekranie Kinie Orzeł wyświetlonych zostanie 31 obrazów krótkometrażowych, które powalczą o tytuł Najlepszego Filmu Animowanego tegorocznej edycji Animocji. Jeden z nich wybrany został przez publiczność podczas wrześniowych Do-grywek, czyli pokazów tych filmów, które nie znalazły się w oficjalnej selekcji konkursowej.

Ponadto przygotowaliśmy pozakonkursowe pokazy animowanych filmów pełnometrażowych. Zobaczyć będzie można ON GAKU: nasze brzmienie, Homeless, wersja kinowa, Top 3 i Podróż księcia. Warto zaznaczyć, że trzy pierwsze tytuły będą pokazywane w Polsce po raz pierwszy.


Tuż przed startem Festiwalu (25 października) odbędzie się Aneks Dziecięcy. Najmłodsi widzowie zobaczyć będą mogli filmy w trzech blokach przygotowanych dla trzech różnych kategorii wiekowych – dla dzieci 3+, 7+ i 10+. Ze wszystkich filmów publiczność wybierze jeden, który otrzyma nagrodę dla Najlepszego Filmu dla Dzieci.


Laureatów tegorocznych konkursów, których wybiorą jurorzy i widzowie poznamy 4 listopada. Werdykt opublikowany zostanie na fanpage'u Animocji, na stronie internetowej festiwalu oraz na stronie Miejskiego Centrum Kultury.


MFFA Animocje organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2011 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Weronika Płaczek. Od 2014 roku nasz festiwal przyznaje – jako jedyny w Polsce – Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu, która trafia do Mistrzyń i Mistrzów dubbingu w filmach animowanych. Więcej informacji o festiwalu na stronie www.animocje.com oraz na www.mck-bydgoszcz.pl


Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych

ANIMOCJE 9 ½

28-31 października 2020 / Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

25 października 2020 – Aneks Dziecięcy

43. Netflix udostępnił zwiastun filmu Życie przed sobą, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Romaina Gary'ego (w Polsce wydanej pod pseudonimem Émile Ajar). W roli głównej wystąpiła legenda światowego kina, dwukrotna laureatka Oscara, Sophia Loren. Premiera już 13 listopada. Powyżej plakat filmu.


W nadmorskiej włoskiej miejscowości ocalała z Holokaustu kobieta, Madame Rosa (w tej roli Sophia Loren), przyjmuje pod swój dach 12‑letniego Momo, który ją okradł. Ta dwójka samotników zaczyna się troszczyć o siebie nawzajem, a ostatecznie oboje tworzą niekonwencjonalną rodzinę

44. Niedawno pisano, że Candyman zadebiutuje w kinach dopiero w przyszłym roku. Universal Pictures i MGM ogłosiły właśnie nową datę premiery produkcji. Reboot słynnego slashera trafi na ekrany 27 sierpnia 2021 roku. Opóźnienie związane jest z pandemią koronawirusa. Przypomnijmy zwiastun.


Tytułowy Candyman to uzbrojony w hak demon, który od dekad prześladuje mieszkańców dzielnicy Cabrini Green w Chicago. Tym razem złemu duchowi czoła będą musieli stawić artysta wizualny Anthony McCoy (Yahya Abdul-Mateen II) oraz jego dziewczyna, dyrektor galerii Brianna Cartwright (Teyonah Parris).


Scenariusz napisał Jordan Peele (Uciekaj!), a za kamerą stanęła Nia DaCosta

45. Matthew McConaughey (pl) wydał właśnie autobiografię zatytułowaną Greenlights, w której ujawnił, że jako nastolatek był kilkakrotnie wykorzystany seksualnie.


Książka została opublikowana 20 października. Aktor dzieli w niej swoje życie na momenty, który określa jako zielone, żółte i czerwone: wydarzenia, które sprawiły, że szedł dalej, pauzował lub zatrzymywał się. Gwiazdor wyjaśnia, jaką lekcję wyciągnął z każdego z nich.


Na początku książki McConaughey ujawnia na swój temat szereg wprowadzających faktów. Wśród nich jest informacja o przemocy seksualnej, której ofiarą padł aktor. McConaughey zdradza, że jego pierwszy raz nie odbył się za obopólną zgodą. Zostałem zaszantażowany do uprawiania seksu po raz pierwszy, gdy miałem 15 lat, pisze gwiazdor. Byłem pewien, że pójdę do piekła za przedmałżeński seks.


McConaughey ujawnia również, że w wieku 18 lat został ogłuszony na tyłach vana i molestowany przez pewnego mężczyznę. Dodaje jednak: Nigdy nie czułem się jak ofiara. Mam wiele dowodów na to, że świat stara się mnie uszczęśliwić

46. Quiz Filmwebu: Najlepsze filmy na jesień na Play Now

47. Wszystko wskazuje na to, że kontrowersyjny dokument Leaving Neverland doczeka się kontynuacji. Reżyser Dan Reed kręci właśnie do niego zdjęcia, jednocześnie walcząc w sądzie z pozwami wytoczonymi mu przez MJJ Productions i MJJ Ventures, czyli prawnych spadkobierców Michaela Jacksona. Pozwy mają na celu zablokowanie prac nad sequelem.


Kontynuacja znów skupi się na osobach Wade'a Robsona i Jamesa Safechucka. Reed nagrywa bowiem ich procesy sądowe, które wytoczyli im spadkobiercy króla popu. Obaj panowie w Leaving Neverland ze szczegółami opowiadali o tym, jak Michael Jackson ich wykorzystywał.


Nowy dokument powstaje na razie wyłącznie dla brytyjskiego Channel 4. HBO było współproducentem oryginału, za co kanał także został pozwany przez spadkobierców piosenkarza, którzy twierdzą, że w ten sposób został złamany kontrakt, jaki mieli ze stacją podpisany jeszcze w 1992 roku.


Leaving Neverland zdobył nagrodę Emmy dla najlepszego dokumentu oraz telewizyjną BAFTA dla najlepszego serialu dokumentalnego

48. Studio MGM nabyło prawa do ekranizacji serii komiksowej Mercy Sparx. Scenariusz ma napisać Nick Shafir.


Tytułową bohaterką jest diablica wysłana z misją na Ziemię. Ukrywając się między ludźmi przechodzi egzystencjalny kryzys i zaczyna dostrzegać szarą strefę między dobrem a złem. Stawia to pod znakiem zapytania jej misję. Twórcą serii jest Josh Blaylock.


Scenariusz Shafira będzie podobno przypominać żeńską wersję Constantine'a. Za produkcję odpowiadają studia The Picture Company i Assemble Media


49. Rebel Wilson zrobi sobie odpoczynek od komedii i zagra dramatyczną rolę w The Almond and the Seahorse, ekranizacji sztuki autorstwa Kaite O'Reilly.

To opowieść o dwóch parach, w których jeden z partnerów doznał urazu mózgu, i o tym, jak wygląda ich dalsze życie.


W obsadzie jest również Janet McTeer (Ozark).


Film będzie reżyserskim debiutem operatora Toma Sterna (Oszukana) oraz scenarzysty i aktora Celyna Jonesa (Bez śladu)

50. Daisy Edgar-Jones (Normal People) została jedną z gwiazd filmu Where the Crawdads Sing. Będzie to ekranizacja powieści Delii Owen wydanej w Polsce pod tytułem Gdzie śpiewają raki.


Pogłoski o Dziewczynie z Bagien latami krążyły po Barkley Cove, sennym miasteczku u wybrzeży Karoliny Północnej. Dlatego pod koniec 1969 roku, gdy na mokradłach znaleziono ciało przystojnego Chasea Andrewsa, miejscowi zwrócili się przeciwko Kyi Clark, zwanej Dziewczyną z Bagien. Lecz Kya nie jest taka, jak o niej szepczą. Wrażliwa i inteligentna, zdołała sama przetrwać wiele lat na bagnach, które nazywa domem, choć jej ciało tęskniło za dotykiem i miłością. Przyjaźni szukała u mew, a wiedzę czerpała z natury. Kiedy dzikie piękno dziewczyny intryguje dwóch młodych mężczyzn z miasteczka, Kya otwiera się na nowe doznania — i dzieją się rzeczy niewyobrażalne.


Za kamerą stanie Olivia Newman. Scenariusz przygotowała Lucy Alibar

51. Apple TV Plus zakupiło prawa do światowej dystrybucji dokumentu The Velvet Underground. Obraz wyreżyserował Todd Haynes (Mroczne wody).


Film zamierza pokazać The Velvet Underground jako grupę mającą niezwykły wpływ na masową kulturę. Zobaczymy w nim wiele wcześniej niepublikowanych materiałów z koncertów, nagrań studyjnych, filmów Andy'ego Warhola i innych eksperymentalnych działań artystycznych grupy.


W ostatnim czasie Apple TV Plus mocno rozbudowuje bibliotekę dokumentów muzycznych. Na platformie już są lub wkrótce będą m.in. takie filmy jak: Beastie Boys: ich historia, Bruce Springsteen's Letter to You i Billie Eilish: The World's a Little Blurry

52. Jonathan Mostow (Terminator 3: Bunt maszyn, Pakt z mordercą) szykuje się do nakręcenia nowego filmu. Będzie to biografia Chrisa Catrambone'a.


Catrambone jest Amerykaninem mieszkającym na Malcie. Tam też w 2013 roku założył organizację Migrant Offshore Aid Station. Jej celem jest niesienie pomocy imigrantom i uchodźcom znajdującym się na morzach i oceanach. Ich najważniejsze misje związane były z kryzysem na Morzu Śródziemnym oraz z falą uchodźców z Mjanmy, gdzie przed paroma laty doszło do ludobójstwa grupy etnicznej Rohingja.


Mostow będzie nie tylko reżyserem filmu ale również jego scenarzystą

53. Travis Fimmel (Wychowane przez wilki) dołączył do obsady dramatu Delia's Gone. Wcześniej angaż otrzymali: Marisa Tomei, Paul Walter Hauser i Stephan James.


Bohaterem filmu jest były skazaniec cierpiący na autyzm (James). Mężczyzna ucieka z domu opieki i rusza w podróż pełną przemocy i szans odkupienia, by odkryć prawdę na temat tego, co stało się z jego siostrą Delią (Tomei). Fimmel będzie drugim bratem tytułowej bohaterki.


Film jest ekranizacją opowiadania Caged Bird Sing Michaela Hamblina. Całość reżyseruje Robert Budreau (Sztokholm)

54. Na stronie dystrybutora Third Window Films znajduje się nadchodzący Blu-ray, The Weird and Wonderful Wolf of Gekija, który ma się ukazać 25 stycznia 2021 roku. Dwupłytowy zestaw będzie zawierał dwa filmy fabularne reżysera Gekiji; oba są horrorami, w których bohaterowie są pomalowani na kartonowe wycinanki, a akcja jest filmowana w aparacie, proces zwany geki-macją. Będzie też wiele dodatków.


Jeden z filmów fabularnych nosi tytuł Burning Buddha Man, nakręcony w 2013 roku. Third Window opisuje historię:


„W Kioto dochodzi do serii kradzieży posągu Buddy. Beniko, uczennica liceum, odbiera posąg Buddy w rodzinnej świątyni i jednocześnie zabija jej rodziców. Musi wiedzieć, co spowodowało śmierć rodziców i marzy o zemście. Wyrusza w fantastyczną podróż, by ostatecznie zmierzyć się z demonem.


Drugi film, zatytułowany Violence Voyager, wydany w 2018 roku, został wcześniej opisany na festiwalu w Leeds:


„Pomimo ostrzeżeń pustelnika Old Man Lucky -Monkey, Bobby, jego przyjaciel Akkun i kot Derrick badają okoliczne góry, gdzie odkrywają tajemniczy park rozrywki o tematyce inwazji obcych. Oni ani my nie znamy prawdziwie szalonego horroru i groteski, jaka czeka tych niewinnych. Nakręcony na żywo w „Geki-mation” - pieczołowicie ręcznie malowanych kartonowych wycinkach z efektami w aparacie - ta kolorowa bajkowa estetyka wybucha potokiem groteskowych okaleczeń, hybryd dzieci-robotów, płynów ustrojowych i leśnych zwierząt ”.


Wśród dodatków na zestawie Blu-ray znajdzie się 20-minutowy wywiad z Ujichą; trzy jego filmy krótkometrażowe; oraz pełnometrażowy komentarz Ujichy i jego producenta do Violence Voyager

55. James Cameron ogłosił na Twitterze 7 października, że ​​film fabularny Alita: Battle Angel powróci do kin w USA 30 października.


Sieci kinowe Cineworld i Regal ujawniły na początku tego miesiąca, że ​​są tymczasowo zamykane z powodu trwającej pandemii koronawirusa (COVID-19), ale sieci AMC Theatres i Cinemark pozostaną otwarte.


20th Century Fox otworzył film Alita: Battle Angel w Wielkiej Brytanii 6 lutego 2019 r. oraz w kilku krajach Azji przed debiutem w USA 14 lutego. Następnie film został otwarty w Japonii 22 lutego i zajął 2. miejsce w kasie. Disney zakończył przejęcie 21st Century Fox i studia filmowego 20th Century Fox krótko po tym, w marcu 2019 roku.


Film zarobił na całym świecie ponad 400 mln $.


W filmie występuje Rosa Salazar (Więzień labiryntu: Próby ognia, Zbuntowana, Man Seeking Woman) w motion capture jako Alita. Film wyreżyserował Robert Rodriguez (El Mariachi, Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2, Sin City: Miasto grzechu, Mali agenci). James Cameron i jego partner z Lightstorm Entertainment - Jon Landau wyprodukowali projekt, a Laeta Kalogridis (Wyspa tajemnic) napisała scenariusz wraz z Cameronem

56. Joe Penna (Arktyka) szykuje się do wyreżyserowania wojennego widowiska Blessed Event. Projekt powstaje dla studia Paramount Pictures.


Film ma przypominać obraz Ślicznotka z Memphis. Opowie o desperackich działaniach załogi bombowca, która mimo uszkodzeń maszyny kontynuuje kluczową misję na Pacyfiku w czasie II wojny światowej.


Scenariusz przygotował nieznany szerszej widowni Jeremy Lott

57. Padł ostatni klaps na planie filmu W jak morderstwo w reżyserii Piotra Mularuka (Yuma). W projekt zaangażowali się m.in. Ania Smołowik, Paweł Domagała, Przemysław Stippa, Jacek Knap, Olga Sarzyńska, Rafał Królikowski, Dorota Segda, Szymon Bobrowski i Piotr Adamczyk. Premiera planowana jest na 2021 rok. Prezentujemy pierwsze fotosy.

W jak morderstwo to trzymający w napięciu kryminał spod znaku Agathy Christie i komedia obyczajowa w jednym. Magda, która dawno porzuciła karierę na rzecz rodziny, mieszka w podwarszawskiej Podkowie Leśnej, Mieście-Ogrodzie. Pewnego wieczoru przypadkowo odkrywa w parku ciało zamordowanej kobiety. Denatka ma na szyi wisiorek w kształcie litery "W" – identyczny, jak ten należący do jej dawno zaginionej przyjaciółki, Weroniki. W tle morderstwa przewijają się znane nazwiska biznesmena i kandydata na senatora. Oficjalne śledztwo prowadzi komisarz Jacek Sikora, dawny przyjaciel Magdy, kiedyś w niej zakochany. Ponieważ do tej pory jego największym wyzwaniem byli złodzieje rowerów, trup w parku zdecydowanie go przerasta. Magda, nałogowa czytelniczka kryminałów, rozpoczyna własne dochodzenie. Na tropie mordercy i rozwikłania zagadki ich ścieżki przetną się wielokrotnie. Na horyzoncie pojawi się również przystojny lekarz weterynarii, z własnymi planami wobec zaniedbywanej przez męża Magdy, a sprawa tajemniczej śmierci wyciągnie na światło dzienne niejeden niewygodny sekret mieszkańców uroczego miasteczka.


Piotr Mularuk już w Yumie garściami czerpał z popkultury i kanonu filmowego. Nie inaczej będzie w przypadku W jak morderstwo:


– Wierzę w autorskie kino komercyjne. Jak wiadomo, mistrzem takiego kina był Alfred Hitchcock. Tytuł książki, która byłą inspiracją do napisania scenariusza, od razu skierował mnie w tą stronę. W jak morderstwo to odniesienie do słynnego filmu Hitchcocka M jak morderstwo (Dial M for Murder). Zatem Hitchcock stał się nasza filmową inspiracją oraz drogowskazem przy opowiadaniu kryminalnej komedii dziejącej się w Podkowie Leśnej. Tygodniami pochłanialiśmy filmy mistrza w celu wyodrębnienia najbardziej charakterystycznych cech jego twórczości, które potem mogłyby się w spójny i atrakcyjny sposób znaleźć w naszym filmie. Inspiracje te dotyczyło zarówno sposobu filmowania, jak i doboru kolorów, kostiumów czy obiektów zdjęciowych. Nie chcieliśmy "odtwarzać" Hitchcocka, ale śladem mistrza, prowadzić inteligentną i fajną zabawę z widzem. Co ciekawe, filmy "Hitcha", to nie tylko groza i napięcie, ale często poczucie humoru i spora dawka romansu. Również u nas, na osi kina kryminalnego, znajdziemy wiele humorystycznych scen przeplatanych wątkami z kina romantycznego – mówi reżyser i współscenarzysta.


Zdjęcia do filmu realizowane były w sierpniu i wrześniu w Podkowie Leśnej, ale również na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie

58. NEWSY UNCHARTED: a) Tom Holland opublikował na Instagramie pierwsze zdjęcie z opartego na popularnej serii gier wideo widowiska Uncharted.


Kinowy Uncharted będzie opowiadał o Nathanie Drake'u (Holland), który całe swoje życie poświęca przygodzie, poszukiwaniu skarbów i rozwiązywaniu zagadek. Pomaga mu w tym jego mentor, Sully (w tej roli Mark Wahlberg).


W obsadzie są również Antonio Banderas, Sophia Ali i Tati Gabrielle. Reżyseruje Ruben Fleischer.


Premierę filmu zapowiedziano na 16 lipca 2021 roku

b) Filmowe Uncharted nabiera kształtów. Powyżej zobaczyliśmy pierwsze zdjęcie Toma Hollanda w roli Nathana Drake'a. Teraz przyszedł czas na Marka Wahlberga, który już zapuścił wąsa do roli Sully'ego. Czekacie?

59. Jak bumerang wraca pomysł realizacji kinowego widowiska Battlestar Galactica. Prace nad filmem zaczną się jednak od zera. Za scenariusz odpowiadać będzie Simon Kinberg (autor fabuły i reżyser Mrocznej Phoenix). Będzie również pełnił funkcję producenta.


Szczegóły fabuły nie są na razie znane. Poprzednie wersje opowiadały o konflikcie ludzi zamieszkującymi 12 planet z Cylonami, inteligentnymi maszynami do złudzenia przypominającym ludzi. Cyloni wojnę wygrali, a garstka ocalałych homo sapiens wyruszyła na poszukiwanie bezpiecznej przystani - mitycznej planety-matki, Ziemi.


O kinowym widowisku mówi się już od końca lat 90. Wtedy jednak prace przerwał sukces serialowego rebootu Ronalda D. Moore'a. Pod zakończeniu serialu Universal Pictures powróciło do tych planów. Swego czasu całość reżyserować miał Francis Lawrence, a autorką scenariusza była współtwórczyni Westworld Lisa Joy. Ta wersja trafiła jednak do kosza.


W 2018 roku do przygotowania scenariusza zaangażowany został Jay Basu (Aniołki Charliego). Jednak i jego wersja została przez studio odrzucona.


Przypomnijmy, że niezależnie od kinowego widowiska w przygotowaniu jest również nowa wersja serialowa. Jej producentem jest twórca Mr. Robot - Sam Esmail

60. Bella Thorne (Opiekunka: Demoniczna królowa) będzie jedną z gwiazd niezależnej produkcji Time Is Up. Partnerować będzie jej Benjamin Mascolo, z którym jest obecnie związana w życiu prywatnym.


Film jest historią dwójki uczniów ostatniej klasy liceum Vivien i Roya. Różnią się od siebie jak woda i ogień. Ona ma zaplanowaną przyszłość z matematyczną dokładnością. Szczęście odkłada na później. On napiętnowany jest traumą z przeszłości, która nie pozwala mu cieszyć się dniem dzisiejszym. Los sprawi, że oboje będą musieli zatrzymać się i skupić na tu i teraz.


Obraz wyreżyseruje Elisa Amoruso (Najpiękniejsze)

61. Scarlett Johansson zagra główną rolę w filmie Bride inspirowanym klasyczną Narzeczoną Frankensteina. Za kamerą stanie Sebastián Lelio, twórca nagrodzonej Oscarem Fantastycznej kobiety.


Fabuła filmu prezentuje się następująco: kobieta stworzona do bycia idealną żoną odrzuca swojego twórcę, genialnego biznesmena. Bohaterka opuszcza będący więzieniem dom i konfrontuje się ze światem, który postrzega ją jako potwora. Z czasem uciekinierka odkrywa zarówno swoją prawdziwą tożsamość jak i zaskakującą moc, która odmieni jej życie.


Lelio napisze także scenariusz do spółki z Lauren Schuker Blum i Rebeccą Angelo. Realizację Bride sfinansują studio A24 i Apple, które współpracowały już ze sobą przy dokumencie Boys State oraz nowym dziele Sofii Coppoli Na lodzie.


Johansson będzie jedną z producentek filmu

62. Aaron Taylor-Johnson (Tenet) zagra u boku Brada Pitta w filmie akcji Bullet Train. Za kamerą stanie reżyser Atomic Blonde i Deadpoola 2 - David Leitch.


Film określany jest jako połączenie Speed z Keanu Reevesem i Non-Stop z Liamem Neesonem. Akcja ma rozgrywać się w zmierzającym do Tokio pociągu, w którym spotyka się grupa skonfliktowanych płatnych zabójców.


W obsadzie są również Joey King i Andrew Koji. Scenariusz napisał Zak Olkewicz w oparciu o japoński bestseller Maria Beetle, którego autorem jest Kotaro Isaka.


Realizację finansuje Sony

63. Haley Lu Richardson (Trzy kroki od siebie) będzie gwiazdą filmu The Statistical Probability of Love at First Sight. Została również jedną z producentek.


Film będzie ekranizacją powieści Jennifer E. Smith pod tym samym tytułem. Jej akcja rozgrywa się w ciągu 24 godzin i opowiada o Hadley i Oliverze, którzy zakochują się w sobie podczas podróży z Nowego Jorku do Londynu.


Obraz wyreżyseruje Vanessa Caswill (Małe kobietki). Scenariusz przygotowała Katie Lovejoy (To All the Boys: Always and Forever, Lara Jean)

64. Podcast Filmwebu: Mój ulubiony film z Maciejem Musiałowskim

65. Hit kinowy z 2018 roku The Meg doczeka się jednak kontynuacji. Pierwsze zapowiedzi w tej sprawie pojawiły się krótko po premierze, ale potem wokół projektu zrobiło się głucho. Teraz dowiadujemy się, że widowisko nadal jest w planach. Co więcej, Warner Bros. wybrało już osobę odpowiedzialną za jego wyreżyserowanie. To Ben Wheatley, którego Rebecca właśnie zadebiutowała na platformie Netflix.


Szczegóły fabuły dwójki nie są na razie znane. Wiadomo, że zarys fabuły opracował Dean Georgaris, a scenariusz napisali Jon i Erich Hoeberowie. Całą trójka pracowała także nad oryginałem. Gwiazdą The Meg 2 ponownie będzie Jason Statham, który podobno zaangażowany jest też w proces dopracowywania fabuły.


Bohaterem The Meg był komandor Jonas Taylor (Jason Statham). Przed laty napotkał on nieznane zagrożenie w niezbadanych głębinach Rowu Mariańskiego, które zmusiło go do przerwania wykonywanej misji i pozostawienia części swojej załogi. To tragiczne w skutkach zdarzenie doprowadziło do jego zwolnienia ze służby w atmosferze skandalu. Jednak tym, co ostatecznie zrujnowało jego karierę, małżeństwo i odebrało mu reszki honoru, była niczym niepoparta, niewiarygodna historia o przyczynie katastrofy. Taylor utrzymywał, że jego jednostkę zaatakowało gigantyczne, ponad 20-metrowe stworzenie, którego gatunek miał wyginąć ponad milion lat temu. Kiedy na dnie oceanu osiada uszkodzona łódź podwodna z byłą żoną komandora pośród członków załogi, to właśnie on otrzymuje telefon. Chwytając szansę przywrócenia dobrego imienia czy też porywając się na samobójczą misję, Jonas musi stawić czoła swoim lękom i zaryzykować życie swoje oraz każdego członka załogi uwięzionego w głębinach

66. W dniach 24-31 października Świdnica po raz kolejny miała zamienić się w stolicę kina artystycznego Dolnego Śląska i przyjąć formułę festiwalu hybrydowego. Jednak w związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń w całym kraju, 6. Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum zostaje przeniesiony w całości do sieci na platformę mojeekino.pl. Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. Malowanego ptaka (reż. Václav Marhoul) – kontrowersyjną adaptację powieści Jerzego Kosińskiego, pokazywaną w Polsce zaledwie kilka razy. Film miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji, a wśród aktorów znaleźli się m.in. Stellan Skarsgård czy Lech Dyblik.


W programie Spektrum ONLINE, także Dolina Bogów Lecha Majewskiego czy Wszystko dla mojej matki Małgorzaty Imielskiej, a w dniach 29-31 października na platformie znajdzie się też tegoroczna selekcja krótkich metraży z konkursów "Okiem młodych". To prezentacja twórczości młodych filmowców i trzy konkursy krótkometrażowe: Fabuła i Dokument – do 35 roku życia oraz Amatorski, do którego zakwalifikować się mogą jedynie autorzy filmów w wieku do 21 lat, nie będący studentami szkół filmowych.


Spotkania z wszystkimi gośćmi, którzy mieli odwiedzić w tym roku Świdnicę, m.in. z Rafałem Zawieruchą, Agnieszką Holland, Lechem Majewskim, Aleksandrą Hamkało, Jagodą Szelc, Magdaleną Łazarkiewicz czy Markiem Lechkim, odbędą się w trybie online i będą transmitowanie na oficjalnym profilu festiwalu na platformie Facebook. Dokładny harmonogram spotkań online dostępny na stronie http://spektrumfestiwal.pl/ i w mediach społecznościowych!

67. BONDOWE NEWSY: a) Po sieci krąży ostatnio interesująca plotka, która jednych fanów kina zaniepokoi, a innych bardzo ucieszy. Otóż istnieje szansa, że Nie czas umierać ominie kina i trafi od razu do cyfrowej dystrybucji.


Jeśli wierzyć plotce, największe platformy streamingowe i usługi VOD, w tym Netflix i Apple, kuszą MGM propozycją, by studio zrezygnowało z dystrybucji kinowej i przekazało im prawa do rozpowszechniania filmu. Podobno na stole leżą monstrualne kwoty.


Choć plotka tego nie precyzuje, wydaje się, że platformom chodzi raczej o prawa do dystrybucji w Stanach Zjednoczonych, a nie na całym świecie. Mimo to kwota, którą trzeba byłoby zaproponować MGM musi być naprawdę imponująca. Dla przykładu poprzednia część Spectre zarobiła w amerykańskich kinach 200 mln dolarów (globalnie ponad 880 mln), a najbardziej kasowy Skyfall 304 mln dolarów (ponad 1,1 mld w skali całego globu).


Oczywiście do studia wraca około połowy kwoty z wpływów z krajowej dystrybucji. To jednak i tak oznacza, że MGM raczej nie zgodzi się na pominięcie kin, jeśli oferta nie będzie wynosić minimum 150-200 mln dolarów. Czy rzeczywiście Netflix lub Apple są skłonne tyle zapłacić? Na to pytanie być może poznamy za jakiś czas odpowiedź.


Przypomnijmy, że los Nie czas umierać pozostaje obecnie pod znakiem zapytania. Obraz miał pierwotnie trafić do kin na całym świecie przed Wielkanocą. Ze względu na pierwszą falę pandemii premierę przeniesiono na listopad. Niestety druga fala COVID-19 przekreśliła i te plany. Obecnie zapowiadane jest wprowadzenie widowiska do kin w kwietniu przyszłego roku. Nie ma jednak wcale pewności, że sytuacja pandemiczna poprawi się na tyle, by Nie czas umierać nie powtórzyło box office'owej wpadki Tenet, który w Stanach Zjednoczonych zarobił fatalne 50 milionów dolarów, a globalnie wypadł nieco lepiej - 334 mln dolarów

b) Jednak rozmowy już dawno zakończyły się fiaskiem.


Jak podaje portal Deadline, MGM i platformy streamingowe rozmawiały ze sobą na temat dystrybucji cyfrowej Nie czas umierać we wrześniu, kiedy studio ostatecznie zrezygnowało z listopadowej premiery filmu. Studio zażądało jednak naprawdę gigantycznej sumy - 600 milionów dolarów. Ani Netflix, ani Amazon, ani Apple nie zgodziły się na tę kwotę.


Deadline podaje, że żadna z platform nie zaoferowała więcej niż 300 mln dolarów. Na takie rozwiązanie z kolei nie chciała się zgodzić Barbara Broccoli, a bez niej jakakolwiek umowa nie może zostać podpisana. Sprawa zresztą jest dużo bardziej skomplikowana, ponieważ prawa do zagranicznej kinowej dystrybucji posiada Universal. Wytwórnia też musiałaby zostać uwzględniona w uzgodnieniach.


Z tych wszystkich powodów rozmowy szybko zakończyły się niczym, a Broccoli, MGM i Universal czekają, aż sytuacja pandemiczna uspokoi się i obraz będzie mógł normalnie wejść do kin i zarobić miliard dolarów (bo takie są oczekiwania wobec Nie czas umierać)

68. 73-letni Arnold Schwarzenegger poinformował na Twitterze, że przeszedł właśnie drugą operację serca. Gwiazdor zapewnia, że czuje się świetnie i że już spaceruje po ulicach Cleveland.


Schwarzenegger podziękował we wpisie pracownikom Cleveland Clinic, gdzie operacja została przeprowadzona. Nie wiadomo jednak, kiedy się odbyła. Poprzednia miała miejsce dwa lata temu.


Życzymy dużo zdrowia Schwazeneggerowi i liczymy na jeszcze wiele filmów z jego udziałem. I nie możemy się doczekać kolejnych filmików z udziałem jego wesołych domowników

69. Claire Foy zagra główną rolę w ekranizacji książki Charlotte McConaghy pt. Migrations. Gwiazda The Crown i Pierwszego człowieka będzie też film produkowała. W ekipie jest również Benedict Cumberbatch w roli producenta.


Migrations Charlotte McConaghy opowiada o biolożce Franny Stone, która śledząc wędrówkę zagrożonych wyginięciem rybitw popielatych, trafia na mały rybacki statek. Rej przez burzliwe morze będzie dla niej jednocześnie intymną podróżą po mrocznej przeszłości, wspomnieniach straty, zbrodni i macierzyństwa.


Książka Migrations została wydana w sierpniu tego roku.


Czekamy na więcej szczegółów

70. 24 października wręczono nagrody 20. edycji World Soundtrack Awards. Tytuł kompozytora roku otrzymała Hildur Guðnadóttir za muzykę do filmu Joker.


Najlepszym telewizyjnym kompozytorem roku został Nicholas Britell. Doceniono jego muzykę do drugiego sezonu serialu Sukcesja.


Odkryciem roku został Bryce Dessner za Dwóch papieży.


Za najlepszą piosenkę uznano utwór "Stand Up" z filmu Harriet


71. Mimo kilku rozwijanych projektów Scott Derrickson wciąż szuka kolejnych filmów do realizacji. Właśnie dowiedzieliśmy się, że zamierza wyreżyserować The Black Phone dla studia Blumhouse. Scenariusz przygotuje stały współpracownik reżysera C. Robert Cargill.


Na razie nie wiadomo, kiedy zdjęcia do filmu mogą się zacząć. Derrickson i Cargill mają w planach jeszcze sequel Labiryntu dla Sony i Bermuda Triangle z Chrisem Evansem dla Skydance.


The Black Phone będzie ekranizacją opowiadania Joe Hilla znanego w Polsce pod tytułem Czarny telefon. Bohaterem opowiadania jest John Finney zamknięty w piwnicy noszącej ślady krwi po zamordowanych w tym miejscu dzieciach. W piwnicy znajduje się też stary telefon. Choć nie jest podłączony, nocami i tak dzwoni. A kiedy John podnosi słuchawkę, słyszy głosy zmarłych...

72. Jak informowano na stronach Filmwebu, saga Adonisa Creeda będzie kontynuowana. I wszystko wskazuje na to, że trzeciego Creeda nakręci gwiazda poprzednich części Michael B. Jordan.


O udziale aktora w nowej roli napisał portal Deadline. Niestety było to jedno z danie w tekście o Bondzie i studiu MGM, nie znamy więc żadnych szczegółów. Jeśli jednak Jordan naprawdę stanie za kamerą, to będzie to jego reżyserski debiut.


Creed to cykl filmów stanowiący spin-off serii Rocky. Jego bohaterem jest syn Apolla Creeda, słynnego boksera, który poszedł w ślady ojca i pod kierunkiem Rocky'ego Balboy sam stał się mistrzem ringu.


Do przygotowania scenariusza Creeda III zatrudniony został w lutym Zach Baylin, autor tekstu do King Richard, filmowej biografii ojca tenisistek Sereny i Venus Williams73. William Blinn, laureat dwóch nagród Emmy za Piosenkę Briana oraz serial Korzenie, nie żyje. Córka filmowca potwierdziła, że zmarł z przyczyn naturalnych. Miał 83 lata.


WILLIAM BLINN – NAJWIĘKSZE OSIĄGNIĘCIA


William Blinn rozpoczął swoją karierę jako scenarzysta w latach 60. Jest autorem takich seriali, jak Bonanza, The Rookies czy Korzenie, za który zdobył nagrodę Emmy za najlepszy scenariusz serialu dramatycznego. W 1971 roku napisał fabułę Piosenki Briana, za którą także otrzymał Emmy. Film opowiada historię dwóch rywalizujących ze sobą graczy futbolu amerykańskiego, którzy z czasem się ze sobą zaprzyjaźniają. Wkrótce jeden z nich dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory. W 2001 roku John Gray nakręcił remake filmu.


Córka Williama Blinna poinformowała, że scenarzysta zmarł 22 października

74. Zakończyły się zdjęcia do kolejnego widowiska Marvela - Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings. O tym, że ekipie udało się nareszcie zarejestrować cały materiał, poinformowali w mediach społecznościowych reżyser Destin Daniel Cretton oraz odtwórca tytułowej roli Simu Liu.


Aktor zwrócił uwagę na to, iż Shang-Chi będzie pierwszym w historii filmem Marvela o azjatyckich superbohaterach, Do wszystkich, którzy nas nienawidzili z powodu koloru naszej skóry, oraz tych, czuli się gorzej z powodu koloru swojej skóry. NIGDY WIĘCEJ. To jest NASZ film i po tym wydarzeniu Hollywood NIE MOŻE nas zignorować - napisał Liu w prywatnej facebookowej grupie "Subtelne cechy azjatyckie".


Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w lutym. Miesiąc później prace na planie zostały zawieszone z powodu pandemii koronawirusa. Realizację wznowiono w lipcu. Premierę ekranizacji komiksu zaplanowano na 9 lipca 2021.


Bohaterem filmu jest Shang-Chi (Liu), sierota obdarzony specjalnymi mocami. Wychowany w szkole dla wyjątkowych dzieci prowadzonej przez Mandaryna (Tony Chiu-Wai Leung), całe życie, wraz z rówieśnikami, przygotowywał się do turnieju, w którym wezmą udział najwięksi mistrzowie sztuk walki. Zwycięzca otrzyma dziesięć pierścieni, które umożliwiają władzę nad żywiołami. Shang-Chi nie chce jednak takiego losu i po ucieczce przed Mandarynem, żyje w ukryciu. Po latach Mandaryn odnajduje swojego wychowanka i składa mu propozycję nie do odrzucenia - Shang-Chi zajmie miejsce starca w nadchodzącym turnieju, a w zamian za zwycięstwo, odzyska wolność.


Jak nietrudno się domyślić, film będzie utrzymany w konwencji klasycznego kina sztuk walki z elementami fantasy. Shang-Chi posiądzie choćby umiejętność tworzenia iluzji i klonów w trakcie walki, a w turnieju wezmą udział zawodnicy z alternatywnych wymiarów i odległych planet. Film odniesie się także do wątku Mandaryna z Iron Mana 3, a także wprowadzi zmiany w wątku Fah Lo See (Awkwafina). W komiksie to siostra tytułowego bohatera, w filmie natomiast będzie jego ukochaną i córką Mandaryna

SERIALE


1. Platforma do strumieniowego przesyłania wideo Quibi potwierdziła 21 października, że zostanie wyłączona, zaledwie siedem miesięcy po uruchomieniu. Założyciel Quibi, Jeffrey Katzenberg i CEO Meg Whitman, ogłosili zamknięcie podczas konferencji z inwestorami 21 października, ale nie podali daty wyłączenia.


Quibi niedawno zapowiedział serię Live-Action Tomie, na podstawie mangi Junjiego Ito, z Adeline Rudolph w roli głównej, z odcinkami, które miały trwać mniej niż 10 minut.Quibi zadebiutowało w kwietniu. W zamyśle miała to być nowa jakość, ponieważ platforma skierowana była wyłącznie dla konsumentów oglądających filmy i seriale na komórkach. Niestety start nie był udany, a później nie nastąpiło nic, co zmieniłoby negatywny trend.


Platforma Quibi zainwestowała sporo pieniędzy, by przyciągnąć największych hollywoodzkich graczy. Anna Kendrick zagrała w Dummy, a Kiefer Sutherland w The Fugitive, remake'u Ściganego. Niestety żaden z programów platformy nie stał się kulturowym fenomenem. Jedynym sukcesem Quibi były dwie statuetki Emmy dla "#FreeRayshawn".


Quibi (skrót od „quick bites”) opisuje siebie jako „pochodzący z Hollywood i Doliny Krzemowej”, stwierdzając, że przesyła „szybkie kęsy wciągającej rozrywki, stworzonej na urządzenia mobilne przez największe talenty, zaprojektowanej tak, aby idealnie pasowała do każdej chwili dnia ”. Platforma została uruchomiona w Ameryce Północnej 6 kwietnia. Jeffrey Katzenberg, współzałożyciel DreamWorks Animation, nawiązał współpracę z byłą CEO eBaya - Meg Whitman, aby uruchomić usługę

2. Wiem, że news przedawniony, ale napiszę: Debiutantka Iman Vellani zagra główną rolę w realizowanym przez Marvela serialu Ms. Marvel. Projekt powstaje dla serwisu streamingowego Disney+. Podobieństwo uderzające i według mnie bardzo dobry wybór do roli Kamali Khan. Tym bardziej, że czytając Wikipedię aktorki, można znaleźć sporo podobieństw z Kamalą

Za kamerą staną twórcy Bad Boys for Life Adil El Arbi i Bilall Fallah, dwukrotna laureatka Oscarów za dokumenty krótkometrażowe Sharmeen Obaid-Chinoy oraz serialowa weteranka Meera Menon (The Walking Dead, Outlander, For All Mankind).


Serial opowie o przygodach Kamali Khan. Była ona pierwszą muzułmańską superbohaterką, która otrzymała własną serię komiksową. Mieszkająca w New Jersey nastoletnia Pakistanka posiada moc zmieniania kształtu swojego ciała. Po tym, jak Carol Danvers stała się Kapitan Marvel, Kamala "odziedziczyła" jej poprzednią tożsamość, czyli Ms Marvel. Młoda bohaterka ma w przyszłości pojawić się również w kinowych widowiskach Marvela.


Ms. Marvel to nie jedyny inspirowany komiksami serial, który powstaje dla Disney+. W tym roku roku na małym ekranie zadebiutuje WandaVision. W kolejce czekają także: The Falcon and Winter Soldier, Loki, Hawkeye, She-Hulk i Moon Knight

3. W sieci pojawił się pierwszy teaser serialu The Underground Railroad, który w całości wyreżyserował Barry Jenkins (Moonlight, Gdyby ulica Beale umiała mówić).


Serial jest oparty na nagrodzonej Pulitzerem (miesiąc po wykupieniu praw do adaptacji przez Amazon) książce Colsona Whiteheada. To rozegrana na styku powieści historycznej oraz baśni opowieść o mitycznej podziemnej kolei, którą w alternatywnej wersji Ameryki przewożeni są niewolnicy. Główną bohaterką jest pochodząca z Afryki Cora, dorastająca dziewczyna, która pracuje na plantacji bawełny w Georgii. Wraz ze swoim przyjacielem, Cesarem, obmyśla ona plan śmiałej ucieczki.


The Underground Railroad składa się z 11 odcinków. Całość powstała dla platformy Amazonu. Premiera planowana jest na przyszły rok

4. Netflix ogłosił produkcję drugiego sezonu serialu Rojst. W obsadzie ponownie Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. W nowych rolach zobaczymy Magdalenę Różczkę i Łukasza Simlata. Zobaczcie krótką zapowiedź wideo.


Rojst to polski serial, którego reżyserem i współautorem scenariusza, napisanego razem z Kasprem Bajonem, jest Jan Holoubek. 6-odcinkowa produkcja pojawi się na Netflix już w 2021 roku. Za produkcję Rojsta, do którego obecnie trwają zdjęcia, odpowiada Frame sp. z o.o., a producentką serialu jest Edyta Krajewska. W drugim sezonie widzowie ponownie zobaczą, znanych z pierwszej części, Andrzeja Seweryna, Dawida Ogrodnika i Zofię Wichłacz, do których dołączą nowe postacie, w które wcielają się Magdalena Różczka (1800 gramów, Listy do M. części 3 i 4) i Łukasz Simlat (Boże Ciało, Amok, Vinci). Grani przez nich bohaterowie znajdą się w centrum wydarzeń, rozgrywających się podczas "powodzi stulecia", która nawiedziła południowy zachód Polski w 1997 roku.


Reżyser, Jan Holoubek tak mówi o pracy nad drugim sezonem serialu:


Możliwość powrotu do świata i bohaterów Rojsta jest dla mnie spełnieniem marzenia o kontynuacji wielkiej przygody, jaką był sezon pierwszy. Głównym, scalającym tematem drugiego sezonu, jest odkupienie, zarówno w szerszym kontekście społecznym, jak również indywidualnym. Ono jest bowiem zasadniczą motywacją każdego z głównych bohaterów. Znani z pierwszego sezonu Piotr Zarzycki, Teresa Zarzycka oraz Witold Wanycz, ale też nowe postacie, jak Anna Jass i Adam Mika - każde na swój sposób próbują odkupić winę z przeszłości.


Anna Nagler, dyrektor produkcji oryginalnych Netflix w regionie Europy Środkowej i Wschodniej dodaje:


Wraz z utalentowanymi polskimi twórcami kontynuujemy rozwój polskiego rynku audiowizualnego, realizując kolejne projekty serialowe. Miło mi poinformować, że w chwili obecnej trwają prace nad kontynuacją losów Piotra Zarzyckiego i Witolda Wanycza na planie drugiego sezonu serialu Rojst. Z połączenia talentów Jana Holoubka i Kaspra Bajona powstała wciągająca historia o zmianie obyczajowej okresu transformacji. Historia o pogoni za indywidualnym szczęściem i mierzeniem się z demonami przeszłości.


O serialu:


Rojst 2 rozpoczyna się podczas "powodzi stulecia", która nawiedziła południowy zachód Polski latem 1997 roku. W mieście pękają wały i nieokiełznany żywioł zalewa miasto oraz, znany już widzom z pierwszego sezonu, las na Grontach. Odsłania przy tym tajemnicę, której mieszkańcy woleliby nie ujawniać.


Pierwszy sezon serialu dostępny jest na Netflix na całym świecie

5. Dominic West jest na najlepszej drodze do dołączenia do obsady serialu The Crown. Negocjacje w sprawie jego udziału są już na ukończeniu.


West wystąpi w piątym i szóstym sezonie serialu. Zagra Karola, Księcia Walii, w okresie, kiedy brukowce szalały na punkcie jego romansu z Camillą Parker Bowles. Zachodnie media zwracają uwagę, że jest w tym angażu pewna ironia losu. West stał się ostatnio sam bohaterem bulwarówek, kiedy pojawiło się jego zdjęcie z Lily James.


W ostatnich dwóch sezonach Imelda Staunton zagra królową Elżbietę II, Lesley Manville księżniczkę Małgorzatę, a Jonathan Pryce księcia Filipa.


Tymczasem czwarty sezon The Crown zadebiutuje na platformie Netflix w połowie listopada

6. W wieku 59 lat zmarł 20 października Dariusz Gnatowski – niezapomniany w roli Arnolda Boczka w Świecie według Kiepskich. Przyczyną śmierci było zapalenie płuc i ciężka niewydolność oddechowa.


Dariusz Gnatowski urodził się 24 maja 1961 w Rudzie Śląskie. W 1985 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zadebiutował na deskach Teatru STU w Krakowie w sztuce Wariat i zakonnica w w reż. Krzysztofa Jasińskiego. Pierwszy raz na ekranie pojawił się w 1988 roku w pierwszym odcinku serialu Crimen.


Sławę aktorowi przyniosły głownie role komediowe. Publiczność zapamięta go przede wszystkim dzięki roli Arnolda Boczka w Świecie według Kiepskich. W latach 90. prowadził także takie programy telewizyjne, jak Przewodnik Włóczykija oraz Słowa, słówka i półsłówka. W 13 Posterunku kojarzyliśmy go jako Alfonsa. Dubbing też był mu nie obcy.


Aktor reżyserował również w latach 2015-2020 spektakl Słodki drań o problemach związanych z życiem z cukrzycą, w którym grał główną rolę. Był także współautorem książki Dieta bez wyrzeczeń promującej zdrowy styl życia.


Aż chce się powiedzieć: ,,O w mordę jeża" :(

7. Na początku tego roku pisano, że w przygotowaniu jest nowy Willow – wtedy o projekcie mówiło się jako pełnometrażowym filmie (więcej o tym). Teraz wiemy już, że będzie to wersja serialowa przygotowywana na platformę Disney+.


Jeszcze lepsze wiadomości są takie, że zobaczymy w nim gwiazdę oryginału Warwicka Davisa, a twórca filmu z 1988 roku Ron Howard będzie sprawował nad projektem opiekę producencką. Pilotażowy odcinek nakręci natomiast Jon M. Chu (Bajecznie bogaci Azjaci).


Fabuła serialu ma się rozgrywać lata po wydarzeniach z filmu Willow i mają się w nim pojawić nowe postacie. Warwick Davis ponownie wcieli się w Willowa Ufgooda.


Tytułowym bohaterem oryginału z 1988 roku jest poczciwy karzeł, który przez przypadek staje się opiekunem osieroconego niemowlęcia. Według przepowiedni malutka Elora Danan ma ukrócić rządy złej królowej Bavmordy.


Showrunnerami serialowego Willowa oraz jego scenarzystami są Jonathan Kasdan (Han Solo: Gwiezdne wojny - historie) oraz Wendy Mericle (serial Arrow).


Serial wyprodukuje studio Lucasfilm. Oryginalny film wyprodukował sam George Lucas

8. Epic Drama zaprasza na nowy, wciągający serial Fotograf śmierci, którego akcja toczy się pod koniec lat 80. XIX w., kiedy to praktyka fotografowania zmarłych zyskała popularność w całej Europie, a zdjęcie ukochanej osoby było najcenniejszą po niej pamiątką.


Ten sześcioczęściowy serial został stworzony przez Johna Mortona oraz Imogen Murphy. Międzynarodową obsadę tworzą: wielokrotnie nagradzany aktor – Michael Smiley (Lista płatnych zleceń, Luther, Żądza krwi) jako Brock Blennerhasset, Kerr Logan (Gra o tron, Wiktoria, znaczy zwycięstwo) jako Conall Molloy, Eileen O'Higgins (Brooklyn, Maria, królowa Szkotów) jako Nancy Vickers i Aidan O'Hare (Zdążyć przed zmrokiem, Jackie) jako detektyw Frederick Regan.


Brock Blennerhasset – czołowy fotograf pamiątkowy w Irlandii – musi ożywić swój biznes po wypadku. Werbuje do pomocy lojalnego i skutecznego asystenta, byłego grabarza – Conalla Molloya i dawno niewidzianą siostrzenicę – Nancy Vickers, której zleca pomoc w prowadzeniu firmy.


Choć początek współpracy tej trójki nie wróżył dobrze, biznes zaczyna się rozwijać. Wkrótce jednak okazuje się, że na tym niszowym rynku działa ktoś złowrogi i śmiertelnie niebezpieczny. Prowadzący śledztwo detektyw Frederick Regan podejrzewa, że zabójca zarabia na zdjęciach zmarłych ludzi. Kiedy liczba zgonów zaczyna niebezpiecznie wzrastać, Blennerhasset, Molloy i Vickers muszą powstrzymać mordercę, który nie tylko chce zniszczyć im biznes, ale także zrujnować życie.


W Fotografie śmierci występują także Jimmy Smallhorne (Taken Down, Clean Break) jako Cecil Carruthers, Mark Rendall (Pożegnanie, Wersal: prawo krwi) jako Percy Cummins, Peter Campion (Derry Girls, Kat i Alfie: Redwater) jako Henry Vickers oraz Martin Donovan (Wielkie kłamstewka, 451 stopni Fahrenheita) jako Bushrod Whacker.


Premiera nowego serialu Fotograf śmierci na kanale Epic Drama odbyła się 21 października

9. Powraca pomysł realizacji The Son. Tym razem jednak nie będzie to film fabularny, a serial limitowany dla platformy HBO Max. Z projektem nadal związany jest Jake Gyllenhaal i Denis Villeneuve, którzy wcześniej pracowali ze sobą przy okazji filmów Labirynt i Wróg. W pracach nad serialem wspomogą ich producenci Westworld Jonathan Nolan i Lisa Joy.


The Son jest ekranizacją bestsellerowej powieści Jo Nesbø wydanej w Polsce jako Syn. Sonny odsiaduje wyrok w więzieniu w Oslo. Jest znany z cierpliwego wysłuchiwania zwierzeń współwięźniów. Chodzą pogłoski, że na ich podstawie przyznaje się do zbrodni popełnionych przez innych. Jest zdruzgotany, gdy jego ojciec, zasłużony policjant, zostaje oskarżony o korupcję i popełnia samobójstwo. Ale czy na pewno mężczyzna zginął z własnej ręki? Sonny będzie dążył do ujawnienia prawdy za wszelką cenę.


Jake Gyllenhaal będzie gwiazdą serialu, a Denis Villeneuve reżyserem. Obaj panowie będą też pełnić funkcje producentów

10. Kristen Bell (Dobre miejsce) zagra główną rolę w serialu The Woman In The House. Projekt powstanie dla platformy Netflix.


Bohaterką serialu jest Anna, kobieta o złamanym sercu. Dni spędza sącząc wino i gapiąc się w okno, obserwując toczące się bez niej życie. I wtedy do sąsiedniego domu wprowadza się przystojny mężczyzna. Anna dostrzega promyk nadziei. Niestety wkrótce potem jest świadkiem morderstwa... Czy aby na pewno?


Projekt pomyślany jest jako czarna komedia. Ma składać się z ośmiu odcinków

11. Powstanie serial na podstawie kultowej komedii z Burtem Reynoldsem. Nad projektem pracuje reżyser David Gordon Green (Halloween), który pisze scenariusz wraz z Brianem Sidesem. Wspiera ich Seth MacFarlane (Głowa rodziny, Ted).


Za kamerą oryginalnej wersji, będącej jednym z największych hitów 1977 roku, stanął kaskader Hal Needham. Reynolds wcielił się w niej w Bo "Bandytę" Darville'a, kierowcę, który wraz ze swym przyjacielem Cledusem Snowem (Jerry Reed) przemyca ładunek alkoholu między stanami. Kiedy decydują się zabrać ze sobą zbiegłą sprzed ołtarza pannę młodą, w pościg za nimi rusza niedoszły teść dziewczyny, szeryf Buford T. Justice (Jackie Gleason).


Jak zapewniają producenci, serial ma być rozrywką dla całej rodziny. Na razie nie wiadomo, kto zagra główną rolę. Całość powstaje dla Universal Cable Productions

12. a) Zmiany, zmiany, zmiany. Zack Snyder najwyraźniej zamierza zrobić wszystko, żeby jego Liga Sprawiedliwości różniła się od widowiska przygotowanego przez Jossa Whedona. Widać to chociażby w obsadzie. Otóż dołączył do niej właśnie Jared Leto. Powróci jako Joker, którego zagrał w Legionie samobójców.


Przypomnijmy, że Zack Snyder's Justice League będzie miniserialem platformy HBO Max bazującym na materiale filmowym zrealizowanym przez Snydera na potrzeby kinowego widowiska Liga Sprawiedliwości. Pierwotnie nie były planowane żadne dokrętki, lecz ostateczni się na nie zgodzono. Prace na planie trwają już od jakiegoś czasu m.in. z udziałem Bena Afflecka i Amber Heard.


Szczegóły udziału Leto nie są znane. Nie wiemy więc na razie, jak dużą rolę jego Joker odegra w fabule serialu.


Jednocześnie portal The Hollywood Reporter ujawnia, że z Zack Snyder's Justice League żadnego związku nie mają Jon Berg i Geoff Johns, czyli producenci Ligi Sprawiedliwości, których filmowy Cyborg Ray Fisher oskarżał o utrwalanie toksycznych warunków pracy na planie poprzez przymykanie oczu na nieprofesjonalne działania Jossa Whedona. Nie jest jednak jasne czy ich brak na liście producentów jest związany z tymi oskarżeniami i wewnętrznym śledztwem prowadzonym przez Warner Bros.


Zack Snyder's Justice League składać się będzie z czterech odcinków

b) Czyżby jednak ci, którzy mówili, że Snyder's Cut nie istnieje, mieli rację? Ostatnie doniesienia dotyczące skali dokrętek realizowanych na potrzeby Zack Snyder's Justice League zdają się to sugerować. Najpierw dowiedzieliśmy się, że na planie pojawi się Jared Leto jako Joker, którego zagrał w Legionie samobójców, a teraz portal Collider donosi, że nowe rzeczy zostaną nagrane również z Joe Manganiello.


Przypomnijmy, że w kinowej Lidze Sprawiedliwości Manganiello pojawił się w scenie po napisach jako Deathstroke. Według portalu Collider w czasie dokrętek do Zack Snyder's Justice League ponownie wcieli się w tę postać.


Aktor już wiosną obiecywał, że w miniserialu zobaczymy oryginalną wersję sceny po napisach z udziałem Deathstroke'a. Wtedy wszyscy przyjęli za pewnik, że materiał został nakręcony i zostanie po prostu wykorzystany przez Snydera. Wiosną bowiem HBO Max i Warner Bros. zgodnie twierdzili, że żadnych dokrętek nie będzie, a reżyser otrzyma jedynie ok. 30 milionów dolarów na postprodukcję.


Oprócz Manganiello i Leto na planie dokrętek Zack Snyder's Justice League pojawili się także Ben Affleck, Amber Heard i Ray Fisher. Czy ktoś jeszcze jest lub będzie brał udział w kręceniu nowych scen, tego na razie nie wiadomo. Z jednym wyjątkiem. Henry Cavill w niedawno udzielonym wywiadzie stwierdził, że on nie pojawi się na planie

13. Trwają prace nad serialem będącym rebootem klasycznego filmu z lat 80. - Flashdance Projekt powstaje dla serwisu streamingowego CBS All Access, który wkrótce zmieni nazwę na Paramount.


Scenariusz nowej wersji pisze Tracy McMillan (Mad Men, Runaways). Stanowisko reżyserki piastuje Angela Robinson (Profesor Marston i Wonder Women).


Oryginał opowiada historię młodej pracownicy huty w Pittsburghu, która nocami dorabia jako tancerka w barze. Dziewczyna marzy o tym, by dostać się do renomowanej szkoły baletowej. Film zarobił w USA 92 miliony dolarów przy zaledwie 4-milionowym budżecie. Zdobył również Oscara za najlepszą piosenkę - "Flashdance... What a Feeling" w wykonaniu Irene Cary.


Bohaterką nowej wersji będzie czarnoskóra striptizerka, która marzy o tym, by zostać primabaleriną. Twórcy zapowiadają opowieść o szukaniu siebie, miłości, sztuce i przyjaźni

14. Serial Żmijowisko już na boxie DVD

15. Stacja FXX ogłosiła, że w przyszłym roku wyemituje 12. sezon serialu animowanego Archer.


Aktualnie telewizja pokazuje 11. transzę odcinków. W porównaniu z poprzednim sezonem nowa seria zanotowała potężny 32-procentowy wzrost popularności.


Archer zadebiutował na małym ekranie w 2009 roku. Przesączony absurdalnym humorem oraz odniesieniami do popkultury serial powoli zdobywał popularność. Z czasem jednak stał się ulubieńcem widzów i krytyków, zyskując w niektórych kręgach status dzieła kultowego. Tytułowy bohater to zakochany w sobie pracownik Tajnej Agencji Wywiadowczej, w której władzę sprawuje jego matka. Show zaczynał jako parodia Mad Men oraz filmów o Jamesie Bondzie. Z czasem twórcy zaczęli bawić się kolejnymi konwencjami filmowymi: czarnym kryminałem, kinem przygodowym oraz science fiction

16. Już 20 listopada na platformie Hulu zadebiutuje serial Animaniacs. Na fanów animacji Animaniacy czeka 13 nowych odcinków. 14 listopada minie 22 lata od zakończenia animacji znanej widzom z Cartoon Network i TVN.


Tymczasem przy okazji nowojorskiego Comic-Conu w sieci pojawił się klip promujący serial. Inspiracją dla fragmentu był Park jurajski. Reżyserem tamtego widowiska był Steven Spielberg, który przy serialu pełnił funkcję jednego z producentów wykonawczych

17. Tim Burton i Rodzina Addamsów? Połączenie idealne! Nic dziwnego, że reżyser zamierza przygotować nową serialową wersję opowieści o słynnej upiornej familii.


Burton negocjuje podobno posadę producenta wykonawczego serialu - możliwe również, że sam stanie za kamerą. Scenarzystami i showrunnerami projektu będą znani m.in. z Tajemnic Smallville Alfred Gough i Miles Millar.


Nieoficjalnie mówi się, że akcja aktorskiego serialu ma rozgrywać się współcześnie. Historia będzie opowiedziana z perspektywy Wednesday Addams, która ma reagować na rzeczywistość roku 2020.


Za produkcję odpowiada studio MGM TV, które posiada prawa do marki. Chwilowo nie wiadomo jednak, gdzie będziemy mogli zobaczyć serial. O prawa do emisji walczą rozmaite telewizje i serwisy streamingowe, w tym m.in. Netflix, który podobno ma obecnie największe szanse na przejęcie projektu

18. Miłość, przyjaźń, zdrada, zbrodnia i pieniądze! Cztery zupełnie różne kobiety łączy przewrotny los. Przez jednego mężczyznę wpadają w sam środek kryminalnej intrygi. Dzieli je wszystko, ale tylko kiedy zaczną współpracować, będą mogły stawić czoło światu. Prapremiery odcinków Królestwa kobiet – 7 dni przed emisją w telewizji – już w Playerze! W rolach głównych niezwykłe aktorki: Krystyna Janda, Gabriela Muskała, Karolina Gruszka i Aleksandra Adamska.

Królestwo Kobiet to komedia, w której płeć piękna przejmuje kontrolę. Była i obecna żona, kochanka i tajemnicza kobieta. Zupełnie różne, a połączy je mężczyzna ich życia, a właściwie jego śmierć. W spadku zamiast majątku otrzymują firmę i długi u miejscowego gangstera! Cztery zwyczajne kobiety szukające miłości, próbujące okiełznać swoje życie nieświadomie wplątują się w samo centrum przestępczych porachunków. Choć trudno polubić nową żonę byłego męża, a tym bardziej jego kochankę dziewczyny szybko jednoczą siły, bo tylko razem są nie do pokonania!


Królestwo Kobiet jest autorskim projektem TVN Grupa Discovery z doborową obsadą: Krystyną Jandą, Gabrielą Muskałą, Karoliną Gruszką, Aleksandrą Adamską, Justyną Schneider, Rafałem Maćkowiakiem, Arturem Żmijewskim i Janem Peszkiem. Reżyserem jest Maciej Bochniak, autorem zdjęć Paweł Flis. Zespół scenarzystów pod nadzorem Kaśki Śliwińskiej-Kłosowicz tworzą: Hanna Węsierska, Dana Łukasińska, Karolina Szymczyk-Majchrzak i Wojciech Saramonowicz, za scenografię odpowiada Marcelina Początek-Kunikowska, za kostiumy Magdalena Sekrecka i Małgorzata Skorupa, zaś za charakteryzację Jolanta Madejska-Witek. Kierownikiem produkcji jest Krzysztof Łojan, a producentem Tomasz Blachnicki

19. Rosario Dawson (Ktoś wyjątkowy) dołączy do obsady serialu Dopesick na podstawie książki Beth Macy. Za kamerą stanie Barry Levinson (Rain Man, Good Morning, Vietnam), a Michael Keaton zagra główną rolę.


Projekt określany jest jako ambitny i wstrząsający portret amerykańskiego społeczeństwa zmagającego się z uzależnieniem od opioidów. Keaton wcieli się w Samuela Finniksa - doświadczonego lekarza, który podchodzi do swoich pacjentów z życzliwością i współczuciem. Mężczyzna zostaje uwikłany w śmiertelnie niebezpieczną intrygę korporacji farmaceutycznej. Dawson zagra Bridget Meyer, agentkę DEA oddelegowaną do walki z szemraną firmą.


Scenariusz napisze Danny Strong (Imperium). Serial powstaje dla serwisu streamingowego Hulu. W obsadzie są również Peter Sarsgaard, Will Poulter i Kaitlyn Dever.


Keatona mogliśmy ostatnio zobaczyć w remake'u disneyowskiego klasyka Dumbo. Dawson z kolei - w serialu W matni

20. Terence Winter, twórca serialu Zakazane imperium, szykuje nowy projekt. Nowy serial nie ma na razie tytułu. Inspirowany będzie prawdziwą historią.


Podstawę scenariusza stanowić będzie książka Friends of the Family: The Inside Story of the Mafia Cops Case. Opisano w niej historię Stephena Caracappy i Louisa Eppolito. Byli to dwaj szanowani i wielokrotnie odznaczani policjanci z Nowego Jorku. W rzeczywistości jednak pracowali dla mafijnych rodzin Lucchese i Gambino. W zamian za sowite honoraria zajmowali się dla nich wymuszeniami, porwaniami i morderstwami. Kiedy sprawa wyszła na jaw, wybuchł prawdziwy skandal.


Były policyjny detektyw i współautor książki Tommy Dades będzie jednym ze współpracowników Wintera przy tym projekcie

21. Jeśli czekacie na 3. sezon serialu Mindhunter, mamy dla Was złe wieści. David Fincher w wywiadzie z magazynem Vulture przyznał, że serial jest już prawdopodobnie pieśnią przeszłości.


Na początku 2020 roku gruchnęła wiadomość, że z czołowymi nazwiskami z obsady (Jonathan Groff, Holt McCallany i Anna Torv) rozwiązano kontrakty, a produkcja została bezterminowo zawieszona. Powodem tej decyzji był fakt, że Fincher pozostawał zajęty pracą nad filmem Mank. I wygląda na to, że po zakończeniu tejże produkcji artysta nie ma zamiaru wracać do opowieści o kryminologach i seryjnych mordercach.


"To był drogi serial. Drogi przede wszystkim jak na widownię, którą zebrał. Rozmawialiśmy o powrocie, ale szczerze mówiąc - nie mógłbym zrobić serialu na tym samym poziomie, nie w obecnej sytuacji (...) Spędziłem nad pierwszym sezonem sześć czy siedem miesięcy w Pittsburghu, bez showrunnera. To była dla mnie ważna sprawa. Ale nie sądzę, że znajdę w sobie to, czego trzeba, by kontynuować tę przygodę".

Dwa pierwsze sezony serialu wciąż możecie obejrzeć na platformie Netflix. Mank, czyli biografię legendarnego hollywodzkiego scenarzysty Josepha L. Mankiewicza, w którego wciela się Gary Oldman, obejrzycie w tym samym miejscu 4 grudnia

22. Ankieta Filmwebu: Najlepsze seriale października

23. Jessica Chastain zastąpiła Michelle Williams w Scenes From A Marriage – serialu limitowanym przygotowywanym przez stację HBO. Główną rolę męską w Scenes From A Marriage zagra Oscar Isaac. Dla obojga aktorów będzie to więc drugi wspólny projekt po Roku przemocy.


Scenes From A Marriage w wersji HBO oparty będzie na miniserialu Ingmara Bergmana z 1973 roku.


Twórcą serialu – scenarzystą i reżyserem – jest Hagai Levi, autor m.in. The Affair

24. 29 października zakończy się drugi sezon Hotelu Transylvanii

25. Harley Quinn otrzyma trzeci sezon, który będzie transmitowany w HBO Max

26. 9 października ruszył drugi sezon Wielkodomskich

27. 22 października ruszył 13. sezon SpongeBoba Kanciastoportego

28. Disney na początek 2021 roku zapowiedział nową produkcję o tytule The Ghost and Molly McGee. Seria została stworzona przez Billa Motza i Boba Rotha, którzy są kojarzeni z pracy przy LEGO Star Wars: Przygody Freemakerów. Seria ma mieć premierę na Disney Channel na początku 2021 roku. Zajawki.


Serial podąża za Molly McGee (Ashly Burch), optymistycznej nastolatce, która żyje, aby uczynić świat lepszym miejscem, oraz zrzędliwym duchem o głębokim głosie imieniem Scratch (Dana Snyder), którego radość pochodzi z szerzenia nieszczęścia. Kiedy jedno z jego zaklęć wypada odwrotnie, Scratch zostaje na zawsze przeklęty, że jest w obecności Molly

29. Spinoff Między nami misiami o oryginalnym tytule We Baby Bears został zapowiedziany na wiosnę 2021 roku. 21 listopada w Polsce ma wyjść Film Między nami misiami
30. 19 października serie Victor i Valentino oraz Villainous otrzymały crossoverWyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square