(PO)ŚWIĄTECZNE NEWSY 2020 - FILM I SERIALE

FILM

1. Screen Anime ogłosił skład anime, które będą pokazywane na platformie platformy od 27 grudnia (ten sezon potrwa do 25 stycznia). Tytuły to:


Miss Hokusai (na zdjęciu po prawej) w reżyserii Keiichiego Hary


The Place Promised in Our Early Days w reżyserii Makoto Shinkaia


Jin-Roh - The Wolf Brigade, reżyseria: Hiroyuki Okiura


Antologia Genius Party Beyond


Tatami Galaxy (na zdjęciu po lewej), w reżyserii Masaakiego Yuasy


Do 27 grudnia w składzie będą:


Perfect Blue i Millennium Actress, obie w reżyserii Satoshiego Kona


Fate/stay night: Heaven's Feel II. lost butterfly


Psycho-Pass: Sinners of the System (wszystkie trzy filmy)


Anonymous Noise (12 odcinków)


Komunikat prasowy dla Screen Anime opisuje to wydarzenie jako „internetowy festiwal filmowy firmy Anime Limited, oferujący wyselekcjonowany wybór czterech filmów, jeden serial telewizyjny i więcej wyjątkowych korzyści każdego miesiąca za jedyne 3,98 GBP miesięcznie lub po obniżonej cenie 39,98 GBP rocznie. " Roczna przepustka festiwalowa zawiera „fizyczną kartę członkowską, która może odblokować wyjątkowe korzyści, takie jak zniżki w sklepie internetowym Anime Limited”

2. Dlaczego film anime Gundam Wing: Endless Waltz to wybitny film bożonarodzeniowy

3. Toei ogłosił 22 grudnia, że jego omnibusowa seria filmów Toei Manga Matsuri będzie miała kolejną odsłonę w sierpniu 2021 roku i po raz kolejny będzie zawierać nowy film anime, trzeci, dla franczyzy Butt Detective (Oshiri Tantei).


Odsłona omnibusowej serii filmowej z 2019 roku była pierwszą od 29 lat, a otworzyła się w Japonii w kwietniu 2019 roku. Seria powróciła ponownie w tym roku i miała pierwotnie zostać otwarta 24 kwietnia, ale opóźniona ze względu na pandemię koronawirusa (COVID-19). W końcu film został otwarty 24 sierpnia. W obu odsłonach w 2019 i 2020 roku pojawił się film Butt Detective.


Toei pokazywał serię filmów Toei Manga Matsuri w latach 1969-1990 podczas długich przerw, takich jak przerwa letnia lub zimowa, aby reklamować swoje właściwości dla dzieci. Filmy zawierały nie tylko anime, ale także właściwości Live-Action i inne gatunki. Filmy omnibusowe pokazywały krótkie filmy anime, takie jak Mazinger Z vs. Devilman, a także krótkie filmy dla Dr. Slumpa, Kinnikumana i Kapitana Tsubasy. W serii filmów wyświetlano także Captain Harlock: Mystery of the Arcadia, pierwszy film Dragon Ball (Dragon Ball Movie 1: Curse of the Blood Rubies), a nawet filmy Disneya, takie jak 101 Dalmatyńczyków i Królewna Śnieżka

4. Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train pozostał na pierwszym miejscu przez dziesiąty weekend. Sprzedał 282 000 biletów w weekend i zarobił 390 415 450 jenów (3,77 mln $) 18-20 grudnia. Film sprzedał teraz łącznie 23 175 884 biletów i zarobił 31 166 647 900 jenów (301 mln $) w 66 dni.


Film jest pierwszym, który osiągnął pierwsze miejsce w japońskim rankingu kasowym przez 10 kolejnych weekendów, odkąd Kōgyō Tsūshin zaczął publikować japoński ranking w 2004 roku. Trzy filmy, które wcześniej zajmowały pierwsze miejsce w dziewięciu kolejnych weekendach to: Ruchomy zamek Hauru w 2004 r., Avatar w 2009 r. i Your Name w 2016 roku.


Film jest tylko o 520 mln jenów (5,03 mln $) od przebicia filmu Hayao Miyazakiego - Spirited Away z 2002 roku, jego ostatniego rywala o najwyższe zarobki w historii japońskiego kina (Spirited Away zarobił 30,8 mld jenów w swoim pierwotnym okresie, ale od tego czasu zarobił łącznie 31,68 mld jenów po pokazach rewitalizacyjnych tego lata).


Oricon zakłada, że odkąd Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train dodał w zeszłym tygodniu około 900 mln jenów (9 mln $), może być w stanie przewyższyć Spirited Away w tym tygodniu. Mugen Train rozpoczął wciągające pokazy MX4D i 4DX 26 grudnia.


Serwis animacyjny Cartoon Brew poinformował 29 grudnia, że nowo utworzona agencja rozrywkowa Lucky Helmet będzie reprezentować Aniplex of America w Ameryce Północnej. Firma będzie wspierać licencjonowanie i merchandising wokół nadchodzącego wydania Aniplex of America i Funimation filmu anime Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train w Stanach Zjednoczonych.


Założyciel Lucky Helmet Marc Harrington wypowiedział się na temat filmu:


Sukces kasowy Demon Slayera za granicą, w środku pandemii, jest po prostu niezwykły. Jesteśmy niesamowicie podekscytowani możliwością wspierania Aniplex w jej wysiłkach związanych z licencjonowaniem i sprzedażą produktów w Ameryce Północnej i jesteśmy przekonani, że film jeszcze bardziej podekscytuje fanów i że będzie duży potencjał dla nowych partnerów licencyjnych w wielu kategoriach.


Lucky Helmet wystartował w listopadzie, a także podpisał kontrakt z Ireland Cartoon Saloon jako klient. Harrington pracował wcześniej w Dentsu Entertainment USA, Marvel Entertainment i Paramount Pictures.


Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train sprzedał 24 049 907 biletów i zarobił 32 478 895 850 jenów (314 mln $) 27 grudnia, 73. dnia w japońskiej kasie. Film wyprzedził teraz film Hayao Miyazakiego - Spirited Away z 2002 roku, jego ostatniego rywala o najwyższe zarobki w historii japońskiego kina (Spirited Away zarobił 30,8 mld jenów w swoim pierwotnym okresie, ale od tego czasu zarobił łącznie 31,68 mld jenów po pokazach rewitalizacyjnych tego lata).


Mugen Train rozpoczął wciągające pokazy MX4D i 4DX 26 grudnia.


Mugen Train to pierwszy film od czasu filmu Hayao Miyazakiego - Spirited Away z 2002 roku, który zarobił ponad 30 mld jenów w japońskiej kasie. Mugen Train jest również najszybszym filmem, aby osiągnąć kamień milowy, ponieważ Spirited Away potrzebował 253 dni, aby go osiągnąć.


Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train rozpoczął projekcję w 38 kinach IMAX w Japonii 16 października. Film miał najwyższy weekend otwarcia na świecie w weekend 16-18 października. Film sprzedał 3.424.930 biletów i zarobił 4623.117.450 jenów (43,85 mln $) w Japonii w ciągu pierwszych trzech dni. Film sprzedał 910 507 biletów i zarobił ponad 1 268 724 700 jenów (12,03 mln $) w samym tylko dniu otwarcia, co czyni go największym dniem otwarcia w ciągu tygodnia w Japonii.

TV Asahi opublikowała wywiad z reżyserem Your Name i Weathering With You - Makoto Shinkaiem 24 grudnia, gdzie omówił aktualny stan swojego następnego filmu, skutki COVID-19 oraz dominację Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba w japońskiej kasie.


Shinkai powiedział, że chociaż obecnie nie jest w stanie szczegółowo opowiedzieć o historii swojej następnej pracy, zaczął pisać scenariusz mniej więcej w czasie, gdy rząd japoński ogłosił stan wyjątkowy. Powiedział, że „nastrój czasów jest trwale wpisany w scenariusz”. Jednocześnie pandemia miała mniej namacalny wpływ na samą pracę; było jeszcze przed sceną, kiedy personel musiał się zebrać w jednym miejscu, więc praca odbywała się w domu.


Tematem kolejnego filmu jest „Co się dzieje po zakończeniu” (lub „postapokalipsa”).


„To historia, w której dzieje się coś ważnego, na co własna siła nie może nic zmienić. Robiąc ten film, chcę, żeby część ludzi pomyślała:„ Jakoś sobie poradzimy, prawda? ”. „Koronawirus to katastrofa na dużą skalę, ale myślę, że przez dziesięciolecia naszego życia doświadczymy wielu form katastrof. Wiele rzeczy w społeczeństwie dobiegnie dramatycznego końca lub ulegnie radykalnej zmianie, ale nawet po tym ludzie nadal będą szukać sposobu na przetrwanie.


„W zmienionym świecie jednak ludziom udaje się znaleźć w życiu odrobinę radości. W tej chwili chcę zrobić film, który pokaże, co dzieje się po apokalipsie. Coś się skończy. To nie jest film, w którym jest coś, co trzeba trzymać na dystans. Jakie przygody rozegrają się w środku zmienionego świata? Jak ludzie będą reagować na swoje uczucia? Jak ludzie będą żyć i przezwyciężać szok zmian? Chcę zrobić film który przedstawia rzeczy, z którymi musimy się zmierzyć po końcu świata ”.


Shinkai omówił również popularność filmu anime Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train w japońskiej kasie kasowej, mówiąc: „Nikt nie mógł przewidzieć, że w roku 2020, kiedy ludzie byli zmuszani unikać gromadzenia się w jednym miejscu, że japońskie rekordy kasowe zostaną nadpisane. " Powiedział, że dla twórców takich jak on było bardzo zachęcające, aby zobaczyć, jak publiczność akceptuje dzieło rozrywkowe w takim stopniu, chociaż przyznaje również, że „to trochę frustrujące, że nie byliśmy w stanie tego osiągnąć”. Niemniej jednak sukces Demon Slayer nauczył Shinkaia „znaczenia historii”.


Kiedy Demon Slayer po raz pierwszy wyprzedził Your Name w japońskim box office w listopadzie Shinkai zareagował tweetując: „Hej, już ?! (śmiech) Choć może to być dla mnie frustrujące, fakt, że ciągle bije się rekordy, jest oznaką zdrowego przemysłu rozrywkowego. Mogę tylko ciężko pracować, by tworzyć dobre filmy”. Od tego czasu film wyprzedził Spirited Away, aby osiągnąć najwyższe zarobki w historii japońskiego box office.


W marcu Shinkai stwierdził, że „niejasno wyjawił” swoją następną pracę. Zapytany, czy będzie w stanie utrzymać trzyletni harmonogram wydawniczy, powiedział: „Myślę, że jeśli będziemy w stanie robić film co trzy lata, publiczność będzie w stanie nadążyć bez rezygnacji ze mnie. Pytanie brzmi, czy będę w stanie wydać coś za trzy lata, a nadal nie wiem w tym momencie. Zrobię co w mojej mocy ”.

Film Live-Action The Promised Neverland sprzedał 219 000 biletów i zarobił 287 541 600 jenów (2,7 mln $), co zapewniło mu 3. miejsce w weekend otwarcia. Film zarobił 373 372 850 jenów (3,6 mln $) w ciągu pierwszych trzech dni. Film został otwarty 18 grudnia.


Yūichirō Hirakawa (film Live-Action ERASED, serial Live-Action Rookies) reżyseruje film. Noriko Gotou pisze scenariusz do filmu. Hirakawa i Gotou pracowali razem przy filmie Live-Action Erased.


Kaiu Shirai i Posuka Demizu wypuścili mangę The Promised Neverland w magazynie Shueishy - Weekly Shonen Jump w sierpniu 2016 r., a zakończyli ją 15 czerwca. Viz Media publikuje mangę w formie cyfrowej i drukowanej w Ameryce Północnej. MANGA Plus publikuje również cyfrowo mangę w języku angielskim. W Polsce mangę wydaje Waneko, a jej zakończenie poznamy w marcu 2021 roku.


Adaptacja anime miała swoją premierę w styczniu 2019 roku. Aniplus-Asia wyemitowała symulację anime w Azji Południowo-Wschodniej. Drugi sezon anime miał mieć premierę w październiku, ale jest opóźniony do 7 stycznia ze względu na wpływ pandemii koronawirusa (COVID-19) na produkcję.

Film anime Stand By Me Doraemon 2 CG spadł z trzeciego miejsca na czwarte w piątym tygodniu i zarobił 118 872 850 jenów (1,15 mln $) 18-20 grudnia. Film zarobił teraz łącznie 1 986 991 900 jenów (19,22 mln $).


Film sprzedał 305 000 biletów i zarobił 386 mln jenów (3,69 mln $), co zapewniło mu drugie miejsce w weekend otwarcia. Film został otwarty w Japonii 20 listopada. Pierwotnie film miał zostać otwarty w Japonii 7 sierpnia, do czasu opóźnienia z powodu pandemii koronawirusa (COVID-19).


Gekijō Tanpen Kamen Rider Saber: Fushichō no Kenshi to Hametsu no Hon i Kamen Rider Zero-One Real xTime zajęły 5. miejsce w weekend otwarcia.

Wandering: Agateram, pierwszy film z dwuczęściowego projektu filmowego Fate / Grand Order The Movie Divine Realm of the Round Table: Camelot (Fate / Grand Order Shinsei Entaku Ryōiki Camelot), spadł z # 6 do # 9 przez bilety sprzedane w jego trzeci weekend. Film zarobił 32 057 000 jenów (310 100 $) 18-20 grudnia i przyniósł łącznie 367 977 398 jenów (3,55 mln $).


Film zajął czwarte miejsce w weekend otwarcia. Film zarobił 171.510.198 jenów (1,64 mln $) w weekend otwarcia.


Film został otwarty w Japonii 4 grudnia. Film został opóźniony z otwarciem 15 sierpnia ze względu na wpływ pandemii koronawirusa (COVID-19) na jego produkcję.


Paladin: Agateram, drugi film, zostanie otwarty wiosną przyszłego roku. Oba filmy adaptują historię z gry „Dai Roku Tokuiten Shinsei Entaku Ryōiki: Camelot” (Order VI: The Sacred Round Table Realm: Camelot).

Pokaz 4DX filmu anime Klock Worx i Khary - Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo, trzeciego filmu Rebuild of Evangelion, uplasował się na 10. miejscu dzięki biletom sprzedanym w weekend otwarcia. Film zarobił 44 816 700 jenów (433 600 $) 18-20 grudnia.


Film został otwarty 18 grudnia. Pokazy 4DX pierwszego filmu rozpoczęły się 4 grudnia, a pokazy 4DX drugiego filmu - 11 grudnia. Wszystkie trzy pokazy zakończyły się 24 grudnia.


Evangelion: 3,0 + 1,0 (Shin Evangelion Gekijō-ban: || (Evangelion: 3,0 + 1,0: Thrice Upon A Time), czwarty film jest opóźniony z powodu obaw związanych z pandemią koronawirusa (COVID-19) i jej rozprzestrzenianiem się wewnątrz i poza Japonią. Otwarcie filmu miało odbyć się w Japonii 27 czerwca, ale nastąpi 23 stycznia.


Podwójny pokaz yaoi anime Marudase Kintarō (Kintarō Bares it All) i Yes, No, or Maybe? (Yes ka No ka Hanbun ka) spadł z trzeciego miejsca na czwarte rankingu mini-teatrów w drugi weekend5. Toei Animation ujawniło 22 grudnia, że jego nowy zespół badawczy zajmujący się własnością intelektualną PEROs produkuje pięciominutowy pilotażowy film anime zatytułowany URVAN, którego premiera odbędzie się pod koniec stycznia na swoim oficjalnym kanale YouTube. Krótki film będzie również emitowany w TV Sasebo we współpracy z Kyushu Tele-Communications. Akcja filmu rozgrywa się w mieście Sasebo w prefekturze Nagasaki.

Produkcja filmów rozpoczęła się wiosną, ale nowa sytuacja związana z koronawirusem (COVID-19) utrudniła pracownikom prowadzenie badań na miejscu i poszukiwanie lokalizacji. Ze względu na ograniczenia pracownicy zastosowali nową metodę produkcji we współpracy z Wydziałami Humanistycznymi Międzynarodowego Uniwersytetu Nagasaki oraz Seminarium Hitoshi Oba International Tourism.


Zamiast iść na miejsce, Toei Animation stworzyło tła na podstawie zdjęć krajobrazowych wykonanych przez studentów seminarium i wykorzystało usługę konferencji internetowych Zoom i usługę udostępniania plików Box, aby zdalnie stworzyć animację. Pracownicy włączyli lokalne zasoby Sasebo, w tym produkty specjalistyczne i kulturę, z elementami cyberpunku i akcji, aby stworzyć nową własność intelektualną

6. NOWY FILM EVANGELION: a) Studio Khara ujawniło 21 grudnia na Twitterze, że po raz pierwszy przeprowadziło prywatny pokaz Evangelion: 3.0 + 1.0: Thrice Upon A Time (Shin Evangelion Gekijō-ban: ||), swojego nowego filmu Evangelion. Khara ogłosiła w zeszłym tygodniu, że film zakończył prace fotograficzne (kompozycyjne) i montażowe.


Film zostanie otwarty 23 stycznia po opóźnieniu spowodowanym obawami dotyczącymi pandemii koronawirusa (COVID-19) i jej rozprzestrzeniania się w Japonii i poza nią. Początkowo film miał zostać otwarty w Japonii 27 czerwca. Hikaru Utada (Pinoko w Black Jack) powraca, by wykonać piosenkę przewodnią „One Last Kiss” do filmu.


Studio Khara zadebiutowało pierwsze 10 minut i 40 sekund filmu w lipcu 2019 roku. Na Japan Expo w Paryżu pokazano wideo podczas prezentacji "Yoko Takahashi x Evangelion Stage". Film był również wyświetlany na Anime Expo w Los Angeles, po pokazie Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo, a także w Szanghaju podczas wydarzenia Evangelion w dzielnicy Jing'an. Ponadto wideo było wyświetlane w sześciu lokalizacjach w Japonii.


Pierwsze trzy filmy z tetralogii, Evangelion: 1.0 You Are [Not] Alone, Evangelion: 2.0 You Can [Not] Advance i Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo, zadebiutowały odpowiednio w 2007, 2009 i 2012 roku. Trzy filmy miały nowe pokazy MX4D i 4DX w Japonii, które zostały otwarte odpowiednio 4, 11 i 18 grudnia dla każdego kolejnego filmu.


Netflix rozpoczął transmisję strumieniową oryginalnego anime Neon Genesis Evangelion, a także filmów Neon Genesis Evangelion: Death & Rebirth i Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion w czerwcu 2019 roku

b) Oficjalna strona internetowa serii Evangelion ogłosiła 23 grudnia, że Evangelion: 3.0 + 1.0: Thrice Upon A Time (Shin Evangelion Gekijō-ban: ||) będzie miał pokazy IMAX, które zostaną otwarte równolegle do regularnych pokazów 23 stycznia.


Poprzedni film, Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo, również będzie miał pokaz IMAX rozpoczynający się 8 stycznia i kończący się 22 stycznia (dzień przed otwarciem finałowego filmu). Projekcje pokażą zaktualizowaną wersję zatytułowaną Evangelion: 3.333 You Can (Not) Redo.


Khara organizowało pokazy 4DX trzech poprzednich filmów, które zakończyły się 24 grudnia

c) Oficjalne konto na Twitterze dla serii Evangelion ogłosiło 24 grudnia, że 15 kin w Tokio, Osace, Nagoi, Fukuoce i Sapporo będzie miało pokazy o północy w najwcześniejszym dniu otwarcia Evangelion: 3.0 + 1.0: Thrice Upon A Time (Shin Evangelion Gekijō -ban: ||), 23 stycznia.


Ponadto w kinach z ekranami IMAX zostanie pokazany poprzedni film, Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo, tuż przed północnym pokazem Evangelion: 3.0 + 1.0: Thrice Upon A Time (te kina będą już pokazywać zaktualizowaną wersję IMAX zatytułowaną Evangelion: 3.333 You Can (Not) Redo od 8 do 22 stycznia).


Ze względu na pandemię koronawirusa (COVID-19) niewiele filmów miało pokazy o północy przez większą część tego roku, chociaż Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train i Eiga Precure Miracle Leap: Minna to Fushigi na 1-nichi należą do filmów, do których zaczęto dodawać nocne pokazy o północy lub później

d) Khara opublikował 25 grudnia pełny zwiastun i nowy plakat autorstwa głównego reżysera animacji Atsushiego Nishigoriego dla Evangelion: 3.0 + 1.0: Thrice Upon A Time (Shin Evangelion Gekijō -ban: ||). Zwiastun zadebiutował w kinach w całej Japonii 25 listopada i zapowiada „One Last Kiss”, piosenkę przewodnią, którą Hikaru Utada stworzyła na potrzeby filmu

7. GKIDS zaczęło streamować 22 grudnia wersję z angielskim dubbingiem i angielskimi napisami nowego zwiastuna pierwszego filmu CG Earwig and the Witch, adaptacji anime Goro Miyazaki powieści Diany Wynne Jones o tym samym tytule. Teledysk zawiera angielski cover Kacey Musgraves do piosenki przewodniej filmu „Don't Disturb Me”.


Angielska obsada dubowa obejmuje:


Kacey Musgraves jako matka Earwig

Pandora Colin jako Matrona

Alex Cartañá jako asystentka Matrony

Taylor Paige Henderson jako Earwig

J.B. Blanc jako pan Jenkins

Logan Hannan jako Custard

Summer Jenkins jako Phyllis

Vivienne Rutherford jako Sally

Tom Bromhead jako Cook

Eva Kaminsky jako asystent Cooka

Vanessa Marshall jako Bella Yaga

Richard E. Grant jako The Mandrake

Dan Stevens jako Thomas


Dodatkowymi członkami obsady dubu są:


J.B. Blanc

Tom Bromhead

Alex Cartañá

Pandora Colin

Summer Jenkins

Eva Kaminsky

Vivienne Rutherford


Musgraves wykonuje również angielską wersję piosenki przewodniej filmu „Don't Disturb Me”. Sherina Munaf wykonuje piosenkę po japońsku.


Jones opublikowała powieść w 2011 roku, a wydawca Harper Collins opisuje tę historię:


Nie każdy sierota chciałby mieszkać w Domu Św. Morwalda dla dzieci, ale Earwig tak. Dostaje wszystko, co chce, kiedy tylko chce, i tak było, odkąd została oddana do sierocińca jako dziecko. Ale wszystko to zmienia się w dniu, w którym Bella Yaga i Mandrake przybywają do St. Morwald's, przebrani za przybranych rodziców. Earwig zostaje zabrana do tajemniczego domu pełnego niewidzialnych pokoi, mikstur i ksiąg zaklęć, z magią za każdym rogiem. Większość dzieci uciekłaby w przerażeniu z takiego domu. . . ale nie Earwig. Wykorzystując swój spryt - z dużą pomocą gadającego kota - postanawia pokazać wiedźmie, kto jest szefem.


W anime wystąpią:


Shinobu Terajima (Caterpillar, Helter Skelter, Oh Lucy!) jako Bella Yaga

Etsushi Toyokawa (Live-Action 20th Century Boys, Her Granddaughter) jako Mandrake

Gaku Hamada (Miss Hokusai, Tanaka-san w One Piece, One Piece Film Gold, Live-Action Space Brothers) jako Thomas

Aktorka dziecięca Kokoro Hirasawa (Live-Action BLEACH) jako Earwig (Aya w wersji japońskiej)


Goro Miyazaki reżyseruje anime jako pierwszą w pełni trójwymiarową grafikę komputerową studia, a jego ojciec i współzałożyciel studia, Hayao Miyazaki, jest uznawany za planowanie i rozwój filmu. Producentem jest współzałożyciel studia Ghibli, Toshio Suzuki. Francuski dystrybutor Wild Bunch International jest międzynarodowym agentem sprzedaży tej funkcji.


Keiko Niwa (Ocean Waves, Opowieści z Ziemiomorza, Tajemniczy Świat Arrietty, Makowe Wzgórze, Marnie - przyjaciółka ze snów) i Emi Gunji (asystent reżysera Makowe Wzgórze) piszą scenariusz. Miho Satake (Moribito - Guardian of the Spirit, Podniebna Poczta Kiki), ilustrator japońskiego wydania powieści, przypisuje się mu oryginalne projekty postaci i scenografii, a Katsuya Kondo (Podniebna Poczta Kiki, Ponyo, Ronja the Robber's Daughter, Makowe Wzgórze) projektuje postacie do animacji.

Yukinori Nakamura (Boro the Caterpillar od Muzeum Ghibli, Expelled from Paradise) nadzoruje CG, a Tan Seri jest reżyserem animacji. Yuhki Takeuchi zajmuje się tłem. Satoshi Takebe (Makowe Wzgórze, Ronja the Robber's Daughter) komponuje muzykę, Koji Kasamatsu reżyseruje dźwięk, a Eriko Kimura reżyseruje nagranie dialogów. Kentarō Morishita produkuje animację, a Isao Yoshikuni, Keisuke Tsuchihashi i Koji Hoshino są kierownikami produkcji.


82-minutowy program zostanie wyemitowany na kanale NHK General 30 grudnia w godzinach od 19:30 do 20:53. Festiwal Filmowy w Cannes wybrał ten film w ramach swojej oficjalnej selekcji w tym roku. GKIDS zadebiutuje w kinach w Ameryce Północnej na początku 2021 roku

8. Gazeta Mainichi Shimbun ogłosiła 23 grudnia nominację do nagrody dla Najlepszego Filmu Animowanego (dla filmów fabularnych) i nagrody Ōfujiego Noburō (dla filmów krótkometrażowych) w 74. dorocznej edycji Mainichi Film Awards. Wśród nominowanych są: Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train, Violet Evergarden: The Movie, Looking for Magical DoReMi, ON-GAKU: Our Sound, Words Bubble Up Like Soda Pop, Gon, the Little Fox, Josee, The Tiger and the Fish, Happy-Go-Lucky Days, Ikiru Kabe, Ishi no Shishi, Kata no Ato, The Balloon Catcher, Watashi-tachi no Ie, Radio Town i Rebecca.


Ryō Narita jest również nominowany do nagrody dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie Live-Action Zabawa w kotka i myszkę.


Mainichi Shimbun ogłosił Nagrodę Noburou Oofujiego w 1962 roku i jest to najstarsza trwająca obecnie Nagroda za Animację w Japonii. Następnie w 1989 roku gazeta przyznała Nagrodę dla Filmu Animowanego.


Children of the Sea zdobyli w zeszłym roku nagrodę dla Najlepszego Filmu Animowanego, a A Japanese Boy Who Draws zdobył Nagrodę Ōfujiego Noburō

9. Na oficjalnej stronie internetowej filmu anime Bna podstawie krótkiego opowiadania Seiko Tanabe - Josee to Tora to Sakana-tachi (Josee, The Tiger and the Fish), opublikowano 24 grudnia pierwsze cztery minuty filmu.


Historia koncentruje się na relacjach między Tsuneo i Josee. Tsuneo jest studentem uniwersytetu, a Josee jest młodą dziewczyną, która rzadko wychodzi sama z domu z powodu niemożności chodzenia. Oboje spotykają się, gdy Tsuneo znajduje babcię Josee zabierającą ją na poranny spacer.


Kotaro Tamura (Noragami, Noragami Aragoto) reżyseruje anime. Nao Emoto (O Maidens in Your Savage Season) narysował oryginalne projekty postaci, a Haruko Iizuka (Tamayura, Children of the Whales, Endro ~!) projektuje te postacie do animacji, a także pełni rolę głównego reżysera animacji. Sayaka Kuwamura (Strobe Edge) pisze scenariusz. loundraw (projekty postaci Tsuki ga Kirei, Chcę zjeść Twoją trzustkę) jest uznawany za projekt koncepcyjny. Evan Call (Violet Evergarden, Schwarzes Marken) komponuje muzykę. Shochiku i Kadokawa będą dystrybuować film. Eve wykonał piosenkę przewodnią filmu „Ao no Waltz” (Blue Waltz) i Eve wykonał także piosenkę „Shinkai”.


Film anime studia BONES zostanie otwarty w Japonii 25 grudnia, opóźniony w stosunku do planowanego letniego otwarcia z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa (COVID-19).


Tokyo International Film Festival (TIFF) pokazał film podczas imprezy, która odbywała się od 31 października do 9 listopada w EX Theater Roppongi i innych tokijskich teatrach.


Film zainspirował adaptację mangową, która zadebiutowała w magazynie Da Vinci Kadokawy w styczniu i zakończyła się 6 października. Emoto, artysta z serii O Maidens in Your Savage Season i oryginalny projektant postaci do filmu, narysował mangę.


Tanabe opublikowała oryginalną historię w zbiorze opowiadań z 1985 roku o tej samej nazwie. Ta historia zainspirowała film Live-Action w 2003 roku

10. TOHO zaczęło 24 grudnia przesyłać strumieniowo filmy z trzema postaciami do filmu anime Studio 4 ° C - Poupelle of Chimney Town (Entotsu-chō no Poupelle), na podstawie książki obrazkowej Akihiro Nishino. Filmy pokazują postacie Scopp, Lubicchi i Poupelle.


Historia rozgrywa się w mieście otoczonym murem o wysokości 4000 metrów. Ponieważ miasto jest pełne kominów, powietrze jest zawsze pełne dymu. Nikt w mieście nie wie, jak wygląda niebo. W noc miejskiego festiwalu Halloween kurier przypadkowo upuszcza serce, które ma dostarczyć. Nie może znaleźć serca w dymie i poddaje się. Serce bije dalej tam, gdzie spadło w mieście kominów.


Film zostanie otwarty w Japonii 25 grudnia.


Aktor Masataka Kubota (film Live-Action Tokyo Ghoul, serial Live-Action Death Note) występuje w filmie jako Poupelle, „śmieciarz”, który narodził się ze śmieci. Aktorka Mana Ashida (Children of the Sea, Live-Action Bunny Drop) gra Lubicchi, chłopca, który wierzy w gwiazdy. Wykonawca komiksowego rakugo, Tatekawa Shinosuke, gra ojca Lubicchiego, Bruno - postać, którą twórca Nishino wzorował na samym Tatekawie. Eiko Koike gra Lolę, matkę Lubicchiego.


Shingo Fujimori z duetu komediowego Oriental Radio gra rozmownego złodzieja rudy Scoppa. Tōru Nomaguchi gra Retę XV, władcę Chimney Town. Sairi Itō gra Antonio, który znajduje humor w wierzeniach Lubicchiego. Seiji Miyane gra Toshiakiego, władcę cienia miasta. Shōsei Ōhira gra Dennisa, przyjaciela Antonio. Kazuki Iio gra kominiarza Sue, Takaya Yamauchi jako kolega kominiarza Eyepatcha, a Jun Kunimura gra szefa kominiarzy, Dana.


Nishino był wcześniej wymieniony jako reżyser filmu, ale Yusuke Hirota (reżyser CGI dla filmów Berserk, Harmony) jest teraz wymieniony jako reżyser. Nishino nadal jest kierownikiem produkcji, oryginalnym twórcą i pisarzem, a Atsuko Fukushima (Genius Party, Robot Carnival) projektuje postacie. Film jest produkowany przez firmę Aeon Entertainment oraz firmę planistyczną, produkcyjną i marketingową Yoshimoto Kōgyō Co., Ltd. Dystrybucją filmu zajmują się firmy TOHO i Yoshimoto Kōgyō Co., Ltd.

Film będzie zawierał nowe elementy i postacie, które nie pojawiły się w oryginalnej książce z obrazkami. Nishino powiedział, że z tego powodu zarówno osoby, które przeczytały książkę, jak i osoby, które jej nie czytały, będą nadal cieszyć się filmem.


Ilustracje do książki obrazkowej są dostępne z tekstem w języku angielskim na oficjalnym blogu Nishino. Gentosha opublikował książkę z obrazkami w Japonii w październiku 2016 roku i do tej pory sprzedała się w ponad 420 000 egzemplarzy. W sumie 33 ilustratorów i twórców pracowało nad książką drukowaną z Nishino po udanym wysiłku finansowania społecznościowego.


Nishino to połowa duetu komediowego King Kong. Postanowił zacząć rysować jako sposób na przekazanie swoich historii po rozmowie z innym komikiem i osobowością telewizyjną, Tamormi, około dziesięciu lat temu. Nishino opublikował swoją pierwszą książkę z obrazkami, Dr. Ink no Hoshizora Kinema (Dr Ink's Starry Sky Cinema), w 2009 r. i od tego czasu opublikował łącznie pięć książek.

W 2011 roku Nishino wystąpił w serialu telewizyjnym Shuntarō Ōsawy - Gota Keshi: Jidan Kōshōnin Shirai Torajirō. W 2005 roku zagrał też Freddy'ego w filmie Pokémon: Lucario and the Mystery of Mew

11. Warner Media ogłosił 22 grudnia, że w styczniu HBO Max doda do swojej oferty następujące anime:

  • Night is Short, Walk On Girl (12 stycznia)

  • Promare (12 stycznia)

  • Ride Your Wave (12 stycznia)

  • Re: ZERO - Starting Life in Another World - Director's Cut sezon 1 (dubbing, 15 stycznia)

Serwis doda również film dokumentalny The Kingdom of Dreams and Madness z 2013 roku o Studio Ghibli oraz dokument z 2016 roku Never-Ending Man: Hayao Miyazaki 12 stycznia. Serwis doda również oba filmy z serii Kill Bill 16 stycznia

12. Reżyser Shinichirо̄ Shirakura ogłosił 22 grudnia podczas prezentacji programu Toei w Tokio w 2021 r., że wstępnie zatytułowany film Kamen Rider jest „wciąż w pustym stanie” i że Toei rozpocznie zakrojony na szeroką skalę projekt upamiętniający 50. rocznicę serii Kamen Rider. Film rozpocznie się zimą 2021 roku. Shirakura oświadczył, że ​​będzie to dzieło „godne” 50. rocznicy i niekoniecznie spinoff obecnie emitowanego serialu telewizyjnego Kamen Rider Sabre.


Kamen Rider Sabre (na zdjęciu po prawej) miał swoją premierę 6 września. Tytuł jest połączeniem angielskiego słowa „szabla” i dwóch japońskich znaków wymawianych indywidualnie „sei” i „ha”, co razem oznacza „święte ostrze”.


Kamen Rider Zero-One miał swoją premierę we wrześniu 2019 roku jako pierwszy serial telewizyjny Kamen Rider w erze Reiwa w Japonii, a jego emisja zakończyła się 30 sierpnia.


Film Kamen Rider Sabre otworzył się 18 grudnia w podwójnym pokazie z Gekijō-ban Kamen Rider Zero-One. Gekijō-ban Kamen Rider Zero-One pierwotnie miał zostać otwarty jako podwójny film z Mashin Sentai Kiramager the Movie 23 lipca (filmy Kamen Rider i Super Sentai tradycyjnie otwierają się co roku jako podwójny film). Jednak ze względu na opóźnienia produkcyjne spowodowane pandemią koronawirusa (COVID-19), pierwszy został otwarty 18 grudnia, a drugi zaś ma wyjść na początku 2021 roku

13. David Gordon Green odniósł wielki sukces realizując Halloween, reboot/sequel słynnego slashera sprzed lat. Teraz Blumhouse i Morga Creek Prods. chcą, żeby dokonał tego samego z Egzorcystą.


Green prowadzi właśnie rozmowy z producentami w sprawie wyreżyserowania nowego filmu. Podobnie jak w przypadku Halloween ma to być reboot i sequel oryginału jednocześnie. Jego szczegóły nie są na razie znane.


Pierwszy Egzorcysta trafił do kin w 1973 roku i opowiadał historię 12-letniej córki aktorki Chris MacNeil imieniem Regan. Dziewczyna zaczyna dziwnie się zachowywać. Kiedy konwencjonalne metody leczenia nie dają rezultatów, o pomoc poproszony zostaje ksiądz, który stwierdza, że Regan została opętana przez moc nieczystą. Postanawia przeprowadzić egzorcyzm...


Film doczekał się dwóch kontynuacji oraz dwóch alternatywnych prequeli: Egzorcysta: Początek w 2004 roku i Dominion: Prequel to the Exorcist z 2005 roku. Współproducentem obu było Morgan Creek Entertainment. Dominion: Prequel to the Exorcist był ostatnim filmowym tytułem cyklu. W 2016 roku swoją premierę miał serial Egzorcysta, który przetrwał na antenie FOX dwa sezony

14. ŚWIĘTA: a) Top 12 filmów świątecznych wg Filmwebu (Kevin sam w domu na 6. miejscu, To właśnie miłość na 1. miejscu)

b) Top 10 filmów i seriali świątecznych na Netflixie wg Filmwebu (Klaus na 1. miejscu)

c) Kevin Spacey od trzech lat pozostaje hollywoodzkim banitą. Aktor jednak nie zamierza siedzieć cicho i pokornie czekać na okazję do odkupienia swoich win. Po raz trzeci z okazji świąt Bożego Narodzenia opublikował wideo ze swoim przesłaniem dla świata.


Przypomnijmy. Kevin Spacey stał się persona non grata w 2017 roku, kiedy w końcu mężczyźni zaczęli publicznie opowiadać o tym, w jaki sposób aktor zachowywał się w stosunku do nich. Pojawiły się oskarżenia o molestowanie i próby gwałtu, a nawet o seks z nieletnimi.


Kilka ze spraw trafiło już do sądu i miało swój finał. W 2018 roku prokuratura stanu Massachusetts oskarżyła Spaceya o upicie i napastowanie seksualne 18-latka. Ponieważ ofiara odmówiła zeznań w sądzie, sprawa została umorzona w 2019 roku.


W 2019 roku doszło też do ugody z masażystą, który oskarżył aktora o napaść seksualną, do której miało dojść w 2017 roku. Szczegóły ugody nie zostały ujawnione, ale masażysta wycofał pozew.


W tym roku pozew cywilny złożył aktor znany ze Star Trek: Discovery Anthony Rapp. To właśnie on był jedną z osób, które w 2017 roku jako pierwsze powiedziały publicznie o swoich doświadczeniach z Kevinem Spaceyem. Ten odnosząc się wtedy do rewelacji Rappa przyjął kontrowersyjną linię obrony. Otóż postanowił publicznie ogłosić, że jest gejem

15. Jury Konkursu Filmów Fabularnych 14 Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" w składzie: Przewodniczący Robert Gliński, Karolina Gruszka, Michał Oleszczyk postanowiło przyznać następujące nagrody:


GRAND PRIX Festiwalu "Sputnik nad Polską" w wysokości 2500 euro filmowi Drodzy Towarzysze w reżyserii Andrieja Konczałowskiego za pieczołowitą rekonstrukcję przenikniętego strachem świata, w którym główna bohaterka przeżywa nagłe moralne przebudzenie, zrodzone z lęku o ukochaną córkę. Wstrząsający obraz komunizmu pokazany w mistrzowskiej reżyserii z niezwykłą dbałością o prawdę i detal. Film opowiedziany bardzo dynamicznie odznacza się wspaniałą intensywnością emocjonalną.


II Nagroda w wysokości 1500 euro filmowi Francuz w reż. Andrieja Smirnowa za misterną i niepozbawioną humoru panoramę inteligenckiej Rosji lat 1950-tych, widzianej oczami przybysza z zewnątrz, szukającego prawdy o własnej tożsamości. Gorzka konfrontacja wolnego świata Europy zachodniej z upiornym komunistycznym totalitaryzmem.


III Nagroda w wysokości 500 euro filmowi Wielorybnik w reż. Filippa Juriewa za delikatność, świeżość i szlachetność w opowieści o pierwszej miłości zrodzonej na styku internetowej iluzji i bezkresnych śniegów Czukotki. Prostota opowiadania, prawda w kreacjach młodych aktorów, niezwykła sceneria krańca świata tworzą surowy i piękny obraz, którego nie sposób zapomnieć.


Wyróżnienie dla filmu Burza w reż. Grigorija Konstantynopolskiego za odwagę i bezczelność gogolowskiej formy, odbijającej w krzywym zwierciadle zbiorowe szaleństwo świata, który wypadł z kolein.


Wyróżnienie dla aktora Aleksandra Bałujewa za rolę Ojca w filmie Francuz w reż. Andrieja Smirnowa za wspaniałą kreację odnalezionego po latach ojca, który w trakcie jednej długiej rozmowy przekazuje synowi całość ojcowskiego uczucia i ogrom bólu swych tragicznych doświadczeń.


Widzowie przyznali Nagrodę Publiczności filmowi Wierność w reżyserii Niginy Sajfułłajewej.


Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych Fabularnych 14 Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" w składzie: Przewodniczący Cezary Grzesiuk, Joanna Sławińska i Maciej Cuske postanowiło przyznać następujące nagrody:


GRAND PRIX filmowi Człowiek niezłomny Andrieja Konczałowskiego w reżyserii Ekateriny Wieszczewej, Jewgenija Grigoriewa za głębię w ukazaniu stanu świadomości współczesnych Rosjan, ich umiłowania życia i potrzeby wewnętrznej wolności, a także za szczególnie ciekawą konstrukcję i montaż.


Drugie miejsce jury przyznało filmowi Andriej Tarkowski. W świątyni kina Andrieja A. Tarkowskiego za możliwość uczestniczenia w duchowym spotkaniu z mistrzem kina, i za przemyślaną formę, która pozwala zanurzyć się w jego wizji sztuki i życia.


Trzecie miejsce przypadło filmowi Mama dla Julii Natalii Kadyrowej za niezwykłą cierpliwość w stworzeniu intymnej opowieści o urodzonej w więzieniu Julii, jej matce, i dwóch kobietach opiekujących się dziewczynką, których losy kamera śledzi z bliska przez kilka lat. Trzymający do końca w napięciu film pozostawia widza z pytaniem o wpływ każdej z opiekunek na dziecko i jego przyszłość.


Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia:


Filmowi Szaman Andrieja Osipowa za ciekawą wizję historii Rosji oraz odkrycie przed widzem nowych faktów, i zaskakujących koncepcji na temat Stalina.


Filmowi Puste strony Marii Popricak za wyjątkowo poruszające ukazanie ostatnich lat życia carskiej rodziny Romanowów, aż po jej tragiczny koniec, który zapoczątkował okres największego w historii ideologicznego terroru.


NAGRODA SPECJALNA

Informujemy, iż nagrodę specjalną Dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego Dariusza Wieromiejczyka dla najlepszego filmu konkursu filmów dokumentalnych otrzymuje Szaman w reżyserii Andrieja Osipowa za wyjątkowe połączenie archiwalnych zdjęć z narracją jego bohatera

16. Mamy do czynienia z niecodziennym wyścigiem kosmicznym. Jakiś czas temu poinformowano, że Tom Cruise i Doug Liman zamierzają pracować w przestrzeni kosmicznej nad nowym filmem. Dostaną się tam dzięki współpracy z NASA i Space X. Okazuje się jednak, że mogą nie być pierwszymi filmowcami, którzy nakręcą fabułę w kosmosie. Na podobny pomysł wpadli Rosjanie.


Roscosmos, Channel One Russia oraz studio Yellow, Black and White przygotowują się do realizacji filmu pod roboczym tytułem Challenge. Jego szczegóły nie są znane. Wiemy jednak, że obecnie trwają poszukiwania aktorki, która zostanie wysłana w kosmos.


Plan jest taki, by sceny w otwartej przestrzeni kosmicznej zostały zrealizowane, zanim dojdzie do skutku misja Toma Cruise'a. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to rosyjscy filmowcy trafią w kosmos najpóźniej w październiku przyszłego roku.


No chyba, że Cruise na nich nawrzeszczy, jak na planie Mission Impossible, to sukces gwarantowany :)

17. Jak informuje gazeta Variety, wytwórnia MGM szuka nowego właściciela. Potencjalni kupcy powinni przygotować się na wydatek rzędu 5,5 mld dolarów.


Studio liczy na to, że jego bogata biblioteka, w skład której wchodzi ponad 4 tysiące filmów oraz 17 tysięcy godzin programów telewizyjnych - okaże się łakomym kąskiem zwłaszcza dla firm inwestujących w serwisy streamingowe.


Nabywca zostanie m.in. współwłaścicielem praw do cyklu o przygodach Jamesa Bonda. Inne wartościowe tytuły należące do MGM to: Hobbit, Milczenie owiec, Rain Man, Terminator, Rocky, Opowieść podręcznej oraz Wikingowie

18. PODCAST FILMWEBU: TROJAN O "LALECZCE CHUCKY", KULTURYSTYCE I AMBICJI

19. Początek sezonu nagród pokazuje, że w większości kategorii póki co ławki kandydatów są bardzo krótkie. Kolejne grupy krytyków nagradzają te same osoby i filmy. Dzięki temu Chloé Zhao wciąż nie przegrała walki o tytuł najlepszej reżyserki. Podwójnie nagrodzeni w ostatnim czasie zostali też aktorzy: Maria Bakalova, Frances McDormand i Paul Raci. Sporo wyróżnień powędrowało też do rąk twórców Co w duszy gra. Jednak wśród animacji numerem jeden pozostaje Sekret wilczej gromady.


Najciekawiej wygląda na razie rywalizacja w kategorii aktor pierwszoplanowy, gdzie krytycy są najmniej zgodni. Podobną liczbę wyróżnień zdobyło już trzech aktorów. Interesująca może też być walka w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany.Faworyci w poszczególnych kategoriach (po 8 rozdaniach nagród):


FILM: "Nomadland" (4 nagrody)

REŻYSERIA: Chloé Zhao - "Nomadland" (7 nagród)

SCENARIUSZ ORYGINALNY: "Nigdy, rzadko, czasami, zawsze" (3 nagrody)

SCENARIUSZ ADAPTOWANY: "Może pora z tym skończyć" (3 nagrody); "Nomadland" (2 nagrody)

AKTORKA PIERWSZOPLANOWA: Frances McDormand - "Nomadland" (4 nagrody)

AKTOR PIERWSZOPLANOWY: Delroy Lindo - "Pięciu braci" (3 nagrody); Chadwick Boseman - "Ma Rainey: Matka bluesa" i Anthony Hopkins - "Ojciec" (po 2 nagrody)

AKTORKA DRUGOPLANOWA: Maria Bakalova - "Kolejny film o Boracie" (5 nagród)

AKTOR DRUGOPLANOWY: Paul Raci - "Sound of Metal" (4 nagrody)

ZDJĘCIA: "Nomadland" (3 nagrody); "Mały topór"** (2 nagrody)

MUZYKA: "Co w duszy gra" (5 nagród)

ANIMACJA: "Sekret wilczej gromady" (4 nagrody)

FILM ZAGRANICZNY: "Bacurau"* i "Na rauszu" (po 2 nagrody)

FILM DOKUMENTALNY: "Time" i "Dick Johnson nie żyje" (po 2 nagrody)

SCENOGRAFIA: "Mank" (3 nagrody)

MONTAŻ: "Może pora z tym skończyć" (2 nagrody)


* film nie zdobędzie Oscara, ponieważ nie został zgłoszony

**nie walczy o OscaryFilmy z największą liczbą wyróżnień (po 8 rozdaniach nagród):


"Nomadland" - 21 nagród

"Co w duszy gra" - 8 nagród

"Nigdy, rzadko, czasami, zawsze" - 7 nagród

"Ma Rainey: Matka bluesa", "Kolejny film o Boracie" - po 6 nagród

"Może pora z tym skończyć", "Sound of Metal", "Mank" - po 5 nagród
Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Chicago:


Film: "Nomadland"

Reżyseria: Chloé Zhao - "Nomadland"

Aktor: Chadwick Boseman - "Ma Rainey: Matka bluesa"

Aktorka: Frances McDormand - "Nomadland"

Aktor drugoplanowy: Paul Raci - "Sound of Metal"

Aktorka drugoplanowa: Maria Bakalova - "Kolejny film o Boracie"

Scenariusz oryginalny: "Nigdy, rzadko, czasami, zawsze"

Scenariusz adaptowany: "Nomadland"

Animacja: "Sekret wilczej gromady"

Scenografia: "Mank"

Zdjęcia: "Nomadland"

Kostiumy: "Emma."

Montaż: "Może pora z tym skończyć"

Efekty specjalne: "Niewidzialny człowiek"

Muzyka: "Co w duszy gra"

Dokument: "Dick Johnson nie żyje"

Film zagraniczny: "Na rauszu"

Obiecujący filmowiec: Emerald Fennell - "Obiecująca. Młoda. Kobieta"

Obiecujący aktor/aktorka: Sidney Flanigan - "Nigdy, rzadko, czasami, zawsze"


Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Florydy:


Film: "Pierwsza krowa" (2. miejsce "Nomadland")

Aktor: Anthony Hopkins - "Ojciec" (2. miejsce John Magaro - "Pierwsza krowa")

Aktorka: Frances McDormand - "Nomadland" (2. miejsce Viola Davis - "Ma Rainey: Matka bluesa" & Carey Mulligan - "Obiecująca. Młoda. Kobieta")

Aktor drugoplanowy: Paul Raci - "Sound of Metal" (2. miejsce Brian Dennehy - "Driveways")

Aktorka drugoplanowa: Maria Bakalova - "Kolejny film o Boracie" (2. miejsce Yuh-Jung Youn - "Minari"

Obsada: "Mały topór" odc. "Mangrove" (2. miejsce "Proces Siódemki z Chicago")

Reżyseria: Chloé Zhao - "Nomadland" (2. miejsce Kelly Reichardt - "Pierwsza krowa" & Aaron Sorkin - "Proces Siódemki z Chicago")

Scenariusz oryginalny: "Minari" (2. miejsce "Proces Siódemki z Chicago")

Scenariusz adaptowany: "Może pora z tym skończyć" (2. miejsce "Nomadland" & "Ma Rainey: Matka bluesa")

Zdjęcia: "Mank" (2. miejsce "Mały topór" odc. "Lovers Rock")

Efekty specjalne: "Possessor" (2. miejsce "Tenet")

Scenografia: "Mank" (2. miejsce "Mały topór" odc. "Lovers Rock")

Muzyka: "Co w duszy gra" (2. miejsce "Tenet")

Dokument: "Tajemnice Showgirls" (2. miejsce "Dick Johnson nie żyje")

Film nieanglojęzyczny: "Na końcu świata" (2. miejsce "Minari")

Animacja: "Co w duszy gra" (2. miejsce "Sekret wilczej gromady")

Pierwszy film: "Obiecująca. Młoda. Kobieta" (2. miejsce "Ojciec")

Przełom: Sidney Flanigan - "Nigdy, rzadko, czasami, zawsze" (2. miejsce Maria Bakalova - "Kolejny film o Boracie")


Nagrody Stowarzyszenia Hollywoodzkich Krytyków (pierwsza część):


Nagroda za całokształt: Dante Spinotti

Aktor - Przełom: Paul Raci - "Sound of Metal"

Aktorka - Przełom: Cristin Milioti - "Palm Springs"

Najlepsze aktorstwo: Aubrey Plaza - "Czarny niedźwiedź"

Nagroda Game-Changer: Nicole Beharie - "Miss Juneteenth"

Nagroda za osiągnięcia w rzemiośle artystycznym: Trent Reznor i Atticus Ross za muzykę do filmów "Co w duszy gra" i "Mank"


20. Bono, Pharrell Williams, Halsey, Bobby Cannavale, Letitia Wright, Eric Andre oraz Chelsea Peretti dołączyli do obsady drugiej części animacji Sing.


W nowym filmie Buster Moon (Matthew McConaughey) i jego rozśpiewana obsada walczą o możliwość wystąpienia w najbardziej prestiżowym lokalu w stolicy rozrywki: Crystal Tower Theatre.


Cannavale zagra wilka Jimmy'ego Crystala - potentata show-biznesu, który ma dla drużyny Bustera specjalną misję. Bohaterowie muszą przekonać legendę rocka, pogrążonego w żałobie lwa Claya Callowaya (Bono), do powrotu na scenę.


Williams wcieli się w Alfonso - sympatycznego właściciela ciężarówki z lodami, który staje się pierwszą miłością nieśmiałej słonicy Meeny. Głosem Halsey przemówi nastoletnia córka Jimmy'ego, Porsche. Wright zagra uliczną kocią tancerkę, Andre będzie zadufanym jakiem, a Peretti - wyniosłą asystentką i łowczynią talentów pracującą dla Crystala.


Premiera: 22 grudnia 2021 roku

21. Warner Bros. zaprezentował zwiastun filmu The Little Things, którego gwiazdami są: Denzel Washington, Jared Leto i Rami Malek.


Washington wciela się w Deke'a, szeryfa hrabstwa Kern. Musi on połączyć siły z Baxterem, detektywem policji Los Angeles, by schwytać seryjnego mordercę. Deke ma oko do detali, co okaże się kluczowe w śledztwie. Niestety ma też skłonność do omijania zasad, co przysporzy sporo kłopotów Baxterowi. Co gorsza, przeszłość Deke'a skrywa mroczną tajemnicę...


Za kamerą stanął John Lee Hancock. Obraz w Stanach Zjednoczonych pojawi się w styczniu na platformie HBO Max oraz w wybranych kinach

22. Jonathan Rhys Meyers (Dynastia Tudorów) i John Malkovich (Nowy Papież) zagrali główne role w thrillerze The Survivalist. Film wyreżyserował Jon Keeyes według scenariusza Matthew Rogersa.


Akcja utworu rozgrywa się półtora roku po upadku cywilizacji z powodu epidemii wirusa. Były agent FBI (Rhys Meyers) ochrania odporną na chorobę młodą kobietę przed niebezpiecznym gangiem. Psychopatyczny przywódca bandy (Malkovich) wierzy w to, że wykorzysta dziewczynę do uratowania świata.


Zdjęcia do filmu niedawno się zakończyły. The Survivalist powstaje dla firmy Yale Productions

23. Zack Snyder nie może narzekać na brak pracy w czasach pandemii. Dla HBO Max dopieszcza serial Liga Sprawiedliwości, a dla platformy Netflix szykuje od razu całe uniwersum Army of the Dead. Snyder właśnie pochwalił się zakończeniem prac na planie prequela, którego jest producentem.


Przy okazji pokazał również zdjęcie z obsadą obrazu.


Army of the Dead to opowieść rozgrywająca się w trakcie epidemii zombie w Las Vegas. Bohaterem jest mężczyzna, który zbiera grupę najemników, by zagrać va banque: przedostać się do objętej kwarantanną strefy i zrealizować największy skok w historii.


Army of the Dead: The Prequel wyreżyserował Matthias Schweighöfer według scenariusza Shaya Hattena. Film poświęcony będzie wcześniejszym przygodom Ludwiga Dietera, którego w Army of the Dead gra właśnie Schweighöfer.


W skład nowego uniwersum oprócz dwóch filmów wchodzi również serial anime Army of the Dead: Lost Vegas. Jego scenarzystą jest Hatten, a dwa odcinki wyreżyseruje Zack Snyder. Fabuła skupi się na postaci Scotta, którego w Army of the Dead gra Dave Bautista. Zobaczymy, jak on i jego zespół ratunkowy radzili sobie na początku pandemii zombie w Las Vegas. Showrunnerem będzie Jay Oliva (Batman: Mroczne czasy)

24. Nie żyje Aleksandr Kurlandski. Rosyjski pisarz i scenarzysta był m.in. współtwórcą popularnego serialu animowanego Wilk i zając. Zmarł 21 grudnia po ciężkiej chorobie. Miał 82 lata.


Aleksandr Kurlandski - kim był?


Kurlandski urodził się 1 lipca 1938 roku w Moskwie. Był pisarzem i scenarzystą. Oprócz Wilka i zająca pracował również przy takich animacjach jak m.in. Powrót marnotrawnej papugi. Napisał też szereg książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, w tym zbiór opowiadań science-fiction Ostatni mistrz (w duecie z Eduardem Uspendskim).


W 1988 otrzymał Nagrodę Państwową ZSRR, a w 2007 - tytuł Zasłużonego Działacza Sztuk Federacji Rosyjskiej.


Aleksandr Kurlandski - scenarzysta "Wilka i zająca"


Najbardziej popularną produkcją, przy jakiej pracował Kurlandski, był bez wątpienia Wilk i zając. Twórca był współautorem scenariuszy wszystkich odcinków serialu. Radziecka (a później rosyjska) kreskówka była popularna zwłaszcza w krajach bloku wschodniego. Opowiadała o przygodach Wilka, który usiłuje dopaść Zająca, wykrzykując charakterystyczną pogróżkę: "Ja ci pokażę!" ("Nu, pogodi!" - oryginalny tytuł produkcji). Pierwszy odcinek powstał w 1969 roku.


No to wtedy pozostaje powiedzieć tylko to

25. Trwa spór Warner Bros. i studia Legendary po tym, jak WB zdecydowało o tym, że wszystkie premiery kinowe 2021 roku będą jednocześnie debiutować na platformie HBO Max. Wśród tytułów są Godzilla vs. Kong i Diuna, za dystrybucję których odpowiada Warner Bros., ale których budżety w 75% pokryło studio Legendary, które uważa, że w ten sposób poniesie ogromne straty.


Jak podaje Deadline obie strony prowadzą w chwili obecnej rozmowy. Legendary chce, żeby Warner Bros. wycofało się z decyzji o wprowadzeniu Diuny na HBO Max. Premiera widowiska planowana jest bowiem na październik, kiedy - dzięki szczepionkom - pandemia COVID-19 powinna być już w odwrocie.


Co do widowiska Godzilla vs. Kong, którego premiera planowana jest na maj, to Legendary jest skłonne zgodzić się na premierę na HBO Max. Żąda jednak od Warner Bros. ćwierć miliarda dolarów. Tylko bowiem wcześnie oferował za prawa do dystrybucji filmu Netflix, którą to propozycję zablokowała właśnie wytwórnia Warner Bros.


Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, Legendary jest gotowe walczyć o swoje w sądzie

26. Disney ujawnił w zeszłym tygodniu, że zapowiadana od dawna kontynuacja Zaczarowanej nie trafi do kin. Disenchanted będzie mieć premierę na platformie Disney+. Według nowych doniesień u boku Amy Adams powróci Patrick Dempsey.


Akor ponownie zagra nowojorskiego prawnika Roberta, który uwierzył w prawdziwą miłość, poznawszy przybyłą z baśniowego świata Giselle (Adams). Oprócz Roberta w filmie pojawi się również jego córka, Morgan. Chwilowo nie wiadomo jednak, czy ponownie wcieli się w nią Rachel Covey.

Możemy spodziewać się również nowego czarnego charakteru (w oryginale była to grana przez Susan Sarandon królowa Narissa) - obecnie trwają poszukiwania aktorki, która zagra tę postać.

Za kamerą stanie Adam Shankman (Czego pragną mężczyźni, Lakier do włosów). Właśnie ujawniono też, że scenariusz napisze Brigitte Hales (Dawno, dawno temu). Dotychczas z projektem związani byli scenarzyści Richard Lagravenese, Scott Neustadter i Michael Weber

27. Netflix ma kolejny świąteczny hit. Choć oczywiście nie znamy dokładnych danych oglądalności, to Kalifornijskie święta muszą być na tyle dużym sukcesem, że platforma zdecydowała się dać zielone światło realizacji kontynuacji.


Projekt ma już nawet tytuł: California Christmas: City Lights. Zdjęcia do niego planowane są na pierwszą połowę przyszłego roku. W głównych rolach powrócą Lauren Swickard i jej mąż Josh Swickard. Lauren Swickard podobnie jak w jedynce będzie też scenarzystką, a za reżyserię odpowie pełniący tę funkcję w oryginale Shaun Paul Piccinino.


Kalifornijskie święta są historią dziedzica bogatej rodziny, która zbiła majątek na handlu nieruchomościami. Kiedy jego beztroski styl życia jest zagrożony, zaczyna udawać robotnika, by przekonać właścicielkę rancza do sprzedaży rodzinnej ziemi przed Bożym Narodzeniem. Jego plan wydaje się doskonały. Nie wziął jednak pod uwagę tego, że może się w kobiecie zakochać...

28. Warner Bros. postanowił odwrócić uwagę wszystkich od 2021 roku i swojej decyzji, by wszystkie kinowe premiery wprowadzać jednocześnie na platformę HBO Max. Dlatego też ujawnił plany na rok 2023 rok. Studio ogłosiło daty premier trzech filmów.


Wśród nich znalazła się Furiosa, czyli spin-off/prequel Mad Maksa: Na drodze gniewu z Anyą Taylor-Joy w tytułowej roli. Amerykańska data premiery została wyznaczona na 23 czerwca 2023 roku. W obsadzie widowiska są również Chris Hemsworth i Yahya Abdul-Mateen II.


Miesiąc później, 21 lipca, do kin zawita Coyote vs. Acme. Jest to film hybrydowy opowiadający o pechowym Kojocie, którego wszyscy kojarzymy z filmików opowiadających o nieudanych próbach schwytania Strusia Pędziwiatra. Współtwórcą scenariusza jest James Gunn, które będzie też jednym z producentów całości.


Z kolei przed Bożym Narodzeniem, 20 grudnia, zadebiutuje The Color Purple. Będzie to kinowa adaptacja broadwayowskiego musicalu inspirowanego słynnym Kolorem purpury Stevena Spielberga, który z kolei był ekranizacją powieści Alice Walker. Spielberg jest jednym z producentów obrazu.


Na razie Warner Bros. milczy na temat tego, czy powyższe filmy będą równocześnie z kinowymi premierami dostępne na HBO Max

29. W sieci pojawił się powyższy plakat filmu Cherry, którego gwiazdą jest Tom Holland, a reżyserami twórcy ostatnich Avengers Anthony i Joe Russo. A raczej plakaty.


Najpierw plakat opublikowało Variety. Grafika od razu wzbudziła zamieszanie poddając w wątpliwość tytuł filmu, bo wyglądała tak.


Variety przeprosiło twierdząc, że nie była to finalna wersja plakatu. Po krytyce w sieci pojawiła się nowa wersja, gdzie tytuł filmu nie budził już żadnych wątpliwości.


Obraz będzie ekranizacją książki Nico Walkera, która opisywała jego własne doświadczenia. Walker był sanitariuszem wojskowym służącym w Iraku. Do kraju wrócił z ekstremalnym i niezdiagnozowanym przypadkiem zespołu stresu pourazowego. Mężczyzna uzależnił się od narkotyków i zaczął rabować banki.


Cherry pod koniec lutego trafi do amerykańskich kin, zaś od 12 marca będzie dostępny na platformie AppleTV+

30. Wydawać by się mogło, że w Hollywood nikt nie traktuje poważnie Złotych Globów. A jednak ostatnie decyzje Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagraniczne wywołały ogólne poruszeni i falę krytyki. Padły oskarżenia o rasizm i archaiczność przepisów.


Burzę wywołała ostatnia decyzja organizacji, by traktować film Minari jako zagraniczny, ponieważ większość dialogów prowadzonych jest w języku koreańskim. To zaś oznacza, że Minari nie może walczyć o Złoty Glob w najważniejszej kategorii. Zgodnie bowiem z regulaminem nagród, w kategoriach najlepszy dramat oraz najlepsza komedia lub musical mogą zostać nominowane wyłącznie te filmy, których co najmniej połowa dialogów prowadzona jest w języku angielskim.


Filmowcy nie kryją swojego oburzenia. W mediach społecznościowych na ten temat wypowiedzieli się m.in.: Lulu Wang, Daniel Dae Kim, Simu Liu, Harry Shum Jr. oraz Phil Lord

31. Mike Flanagan (Doktor Sen) zrealizował dla Netfliksa dwie części antologii będącej adaptacją klasyki literatury grozy: Nawiedzony dom na wzgórzu (na podstawie powieści Shirley Jackson) i Nawiedzony dwór w Bly (na podstawie prozy Henry'ego Jamesa). Dla tych, którzy wyczekują kolejnej części, mamy złą wiadomość. W odpowiedzi na pytanie jednego z fanów twórca oświadczył właśnie, że z uwagi na inne zobowiązania nie planuje kręcić kolejnych rozdziałów. Nie wyklucza jednak, że w przyszłości powróci do projektu, a jeśli coś się zmieni, na pewno da znać. Jego wpis na Twitterze.


Nawiedzony dom na wzgórzu opowiada o piątce rodzeństwa, które wychowało się w najsłynniejszym nawiedzonym domu w Ameryce. Teraz wszyscy są już dorośli i muszą zmierzyć się z samobójstwem swojej najmłodszej siostry, które zmusza ich do stawienia czoła duchom z przeszłości. Niektóre z nich czają się tylko w ich głowach, a niektóre mogą naprawdę ukrywać się gdzieś w zakamarkach owianego złą sławą domu na wzgórzu.


Akcja Nawiedzonego dworu w Bly toczy się w Anglii w latach 80. ubiegłego wieku. Po tragicznej śmierci guwernantki Henry Wingrave zatrudnia młodą amerykańską nianię. Ma się ona zajmować jego bratankiem i bratanicą, którzy stracili swoich rodziców. Dzieci mieszkają w dworze Bly razem z kucharzem Owenem, ogrodniczką Jamie i gosposią, panią Grose. Jednak w rezydencji nic nie jest takim, jakim się zdaje. W tej utrzymanej w gotyckim klimacie i przyprawiającej o dreszcz grozy romantycznej historii dawno pogrzebane tajemnice o miłości i stracie cierpliwie czekają na odkrycie. Dwór Bly to miejsce, w którym umarli wcale nie odeszli

32. Po raz kolejny w krótkim życiu Shii LaBeoufa jego kariera aktorska zawisła nad przepaścią. Tym razem stało się tak za sprawą pozwu sądowemu złożonego przeciwko aktorowi przez FKA Twigs, w którym oskarżyła go o przemoc fizyczną, psychiczną i seksualną, kiedy byli razem. Do jej głosu dołączyły inne kobiety opowiadające o toksycznej osobowości LaBeoufa.


Portal Variety postanowił opublikować pogłębiony portret psychologiczny aktora, w którym opisuje obecne i wcześniejsze problemy, przez które jego kariera niemal została zniszczona. Dzięki temu dowiedzieliśmy się też kilku ciekawych szczegółów na temat projektów, z którymi LaBeouf był związany lub mógł być.


Okazuje się, że krążące latem plotki o tym, że Shia LaBeouf może pojawić się w kinowym uniwersum Marvela, były prawdziwe. Portal ujawnia, że Marvel rzeczywiście był zainteresowany aktorem, ale do spotkania z nim nigdy nie doszło, a dziś sprawa jest już nieaktualna.


We wrześniu dowiedzieliśmy się, że LaBeouf nie wystąpi w nowym reżyserskim projekcie Olivii Wilde Don't Worry Darling. Jego miejsce zajął Harry Styles. Wtedy podawano, że LaBeouf zrezygnował z roli ze względu na inne zobowiązania. Variety podaje jednak inną wersję wydarzeń. Otóż Olivia Wilde miała mieć dość nieprofesjonalnego i nieprzyjemnego zachowania aktora i po prostu wywaliła go ze swojego filmu.


LaBeouf zatrudnił ostatnio jako adwokata w sprawie wytoczonej przez FKA Twigs Shawna Holleya, który wcześniej był m.in. w grupie prawników broniących O.J. Simpsona

33. Top 12 filmów i seriali kostiumowych wg Filmwebu (Enola Holmes na 8. miejscu, Wielki Gatsby na 4. miejscu). Topka z okazji premiery na Netflixie serialu Bridgertonowie

34. WONDER WOMAN: a) (Amerykański Box Office z 28 grudnia): Pomimo szalejącej pandemii i możliwości obejrzenia filmu w domu na platformie HBO Max Wonder Woman 1984 przyciągnęła do kin tłumy, jakich nie widziano w nich od dawna. Weekend z Bożym Narodzeniem był najlepszym od połowy marca, kiedy to z powodu COVID-19 część kin została zamknięta. Obecnie również ponad połowa przybytków X Muzy pozostaje nieczynna, a mimo to wyniki są imponujące.


Wonder Woman 1984 może pochwalić się rekordem otwarcia czasów pandemii. Ale nie według danych samego Warner Bros. Studio padło ofiarą własnej kreatywności. Otóż na początku września ogłosiło, że Tenet na otwarcie zarobił 20 milionów dolarów, a tymczasem teraz podaje, że wpływy Wonder Woman 1984 wynoszą 16,7 mln dolarów. Jednak wynik Tenet uwzględniał siedmiodniowe wpływy widowiska z kin kanadyjskich, gdzie dzieło Nolana miało premierę tydzień wcześniej. Warner Bros. oficjalnie kanadyjskich danych nie raportował dodając je po prostu później do wyniku otwarcia w Stanach.


W rzeczywistości 16,7 mln dolarów Wonder Woman 1984 jest niemal dwukrotnie lepszym osiągnięciem od dotychczasowego rekordu otwarcia czasów pandemii, który wynosił 9,7 mln dolarów i został ustanowiony w listopadzie przez animację Krudowie 2: Nowa era. Rzeczywiste otwarcie Tenet to zaś 9,3 mln dolarów.


I choć w porównaniu do innych premier czasów pandemii start Wonder Woman 1984 można uznać za wielki triumf, w porównaniu do czasów sprzed zarazy jest to otwarcie fatalne. Pierwsza Wonder Woman na dzień dobry zarobiła bowiem 103,2 mln dolarów.


W czasie Bożego Narodzenia do kin trafiło jeszcze kilka innych nowości. Jedyną, o której możemy powiedzieć, że odniosła sukces, jest western z Tomem Hanksem Nowiny ze świata. Obraz zarobił bowiem 2,4 mln dolarów. Dało to filmowi drugie miejsce w świątecznym box offisie. Należy pamiętać, że Universal Pictures jeszcze przed premierą praktycznie odbiło sobie koszty produkcji filmu. Zrezygnowało bowiem z jego dystrybucji w kinach na świecie i odsprzedało prawa platformie Netflix.


Na miejscu piąty znalazła się nowość Focus Features Obiecująca. Młoda. Kobieta. Film, który ma szanse oscarowe (głównie dla Carey Mulligan) zajął jednak dopiero piąte miejsce z wynikiem 680 tys. dolarów.


Ostatnią nowością był włoski Pinokio. Film zajął jednak dopiero siódme miejsce z wynikiem 275 tys. dolarów.


Warto jeszcze zwrócić uwagę na animację Krudowie 2: Nowa era. Obraz wciąż dobrze radzi sobie w kinach, choć jest już od jakiegoś czasu dostępny w usługach PVOD. Jego łączne wpływy na amerykańskim rynku przekroczyły właśnie 30 milionów dolarów. Jest to dopiero druga premiera czasów pandemii (po Tenet), której udała się ta sztuka.


Pierwsza dziesiątka

b) Warner Bros. oficjalnie potwierdził, że trzecia część Wonder Woman powstanie. Gal Gadot ponownie wcieli się w tytułową bohaterkę, a za scenariusz i reżyserię odpowie autorka dwóch pierwszych części Patty Jenkins.


Studio jednak na razie nie podało nawet przybliżonego terminu, kiedy projekt ma szansę zostać zrealizowanym. I nic dziwnego. Jenkins raczej przez najbliższych kilka lat nie będzie dostępna. Ma bowiem dla Disneya nakręcić nowe Star Wars - Rogue Squadron. Ten obraz ma już wyznaczoną datę premiery - grudzień 2023 roku. Patty Jenkins i Gal Gadot mają również wspólny projekt w Paramouncie. To widowisko historyczne o Kleopatrze VII.


Sequel Wonder Woman 1984 został ogłoszony w weekend otwarcia dwójki na amerykańskim rynku. Przypomnijmy, że studio zdecydowało się na równoczesną premierę w kinach i na platformie HBO Max. Dane z oglądalności na platformie nie są znane, ale jej szefowie chwalą się milionami odtworzeń i potrojeniem się liczby streamów w stosunku do typowego dnia z ostatniego miesiąca. To oczywiście olbrzymi sukces, ale trzeba pamiętać, że HBO Max nie miało szczególnie udanego debiutu i przed decyzją o wprowadzeniu na niej Wonder Woman 1984 oraz wszystkich kinowych premier z roku 2021 liczba płatnych użytkowników pozostawała daleko w tyle za głównymi platformami

35. (Światowy Box Office z 28 grudnia): Choć w wielu państwach świata kina są w całości lub częściowo zamknięte, po wynikach bożonarodzeniowego weekendu wcale tego nie widać. Aż trzy tytuły przekroczyły granicę 10 milionów dolarów, a kolejne cztery 5 milionów dolarów. Takich wyników nie notowaliśmy w zagranicznym box offisie już dawno.


Oczywiście na czele znalazły się produkcje z Chin. Niespodziewanie największym hitem okazał się "拆弹专家2" (Shock Wave 2). Obraz zarobił w weekend 51,8 mln dolarów. Ponieważ miał premierę przed weekendem, to łącznie na jego koncie jest już 64,2 mln dolarów. To wynik lepszy od finalnego osiągnięcia pierwszej Fali uderzeniowej z 2017 roku (58 mln dolarów).


Drugie miejsce przypadło baśniowemu widowisku akcji "晴雅集" (The Yin-Yang Master: Dream of Eternity). Adaptacja gry mobilnej Onmyoji zarobiła w weekend solidne 34,5 mln dolarów. Ten film również pojawił się przed weekendem, więc łączne wpływy wynoszą 38,8 mln dolarów.


Dopiero na trzecim miejscu wylądowała superprodukcja Warner Bros. Wonder Woman 1984. Jej wpływy weekendowe wyniosły zaledwie 18,6 mln dolarów. Spory wpływ na to miała fatalna sytuacja widowiska w Chinach, gdzie po słabym otwarciu przed tygodniem teraz zanotowano ponad 90-procentowy spadek! Podczas ostatnich trzech dni Wonder Woman 1984 zarobiła tam zaledwie 1,5 mln dolarów. Równie źle film radzi sobie w Japonii, gdzie wpływy tylko nieznacznie przekroczyły pół miliona dolarów, co oznaczało spadek na siódmą lokatę.


Na szczęście dla Warner Bros. były też kraje, gdzie Wonder Woman 1984 była sukcesem. W Australii otwarcie było porównywalne do tego, jaki uzyskała część pierwsza. Obraz w ciągu dwóch dni zarobił tam 4,5 mln dolarów. W Indiach zanotował najlepsze otwarcie hollywoodzkiego filmu w tym roku. Mógł się też pochwalić numerem jeden w Korei Południowej, gdzie zarobił w pięć dni 2,5 mln dolarów. Już od dłuższego czasu żadna premiera w tym kraju nie miała równie udanego startu.


Łącznie zagraniczne wpływy Wonder Woman 1984 wynoszą 68 milionów dolarów. W skali całego globu daje to 85 milionów.


Miejsce czwarte przypadło numerowi dwa sprzed tygodnia, widowisku katastroficznemu Jin Ji Jiu Yuan (The Rescue). Film zanotował dość poważny spadek wpływów i zarobił 9,9 mln dolarów. Łącznie na koncie ma 64,1 mln dolarów.


Piąte miejsce należy do największej niespodzianki tego roku - Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen (Demon Slayer The Movie: Mugen Train). Choć jeszcze w piątek wydawało się, że tym razem na pewno straci pozycję lidera, to jednak ostatecznie obronił ją zarabiając 9,1 mln dolarów. W jenach wpływy animacji przekroczyły 32 miliardy, co oznacza, że jest już oficjalnie najbardziej kasowym obrazem w historii japońskiego box office'u. I jedynym filmem, któremu udało się w Japonii pobić granicę 32 miliardów jenów. Globalne wpływy Demon Slayer zbliżają się do 350 milionów dolarów. Wydaje się kwestią czasu, kiedy zepchnie z piątej pozycji globalnych hitów tego roku Tenet (ponad 362 mln dolarów).


Na miejscu szóstym znalazła się animacja Krudowie 2: Nowa era, której wpływy niemal potroiły się w porównaniu z wynikami sprzed tygodnia. Było to możliwe dzięki dobrym startom w Rosji (3 miliony dolarów w cztery dni), Australii (2,7 mln dolarów w dwa dni) i Hiszpanii (1,4 mln dolarów w pięć dni). Weekendowe wpływy obrazu szacujemy na 8,2 mln dolarów. Globalnie obraz jest o krok od przekroczenia granicy 100 milionów dolarów (obecnie 98,2 mln). Będzie dopiero dziewiątą amerykańską premierą tego roku, której uda się ta sztuka.


Zaledwie na siódmym miejscu znalazła się nowość Pixara Co w duszy gra. Tak niska pozycja to znów efekt słabego startu w Chinach, gdzie animacja zarobiła zaledwie 5,5 mln dolarów kontynuując fatalny trend klap hollywoodzkich produkcji. Lepiej obraz wystartował na Tajwanie, w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. We wszystkich tych krajach był numerem dwa. Weekendowe wpływy wyniosły 7,6 mln dolarów.


I wracamy do Chin. Na ósmym miejscu wylądowała kolejna nowość w tym kraju "明天你是否依然爱我" (I Remember). Młodzieżowy melodramat zarobił w weekend 4,4 mln dolarów. Ponieważ miał swoją premierę przed weekendem, to łącznie na jego koncie znajduje się już 9,8 mln dolarów.


Dziewiąta pozycja należy do nowości z Japonii Gekijouban Poketto Monsutā: Koko (Pokémon: Coco). Pierwszy film o Pokemonach generacji VIII i 23 w ogóle miał pierwotnie trafić do kin w lipcu. Z powodu COVID-19 jego premiera została przesunięta na teraz. Obraz poradził sobie zgodnie z oczekiwaniami zajmując w Japonii drugie miejsce. Po pierwszym weekendzie na jego koncie znajduje się 4,2 mln dolarów.


I pozostajemy w Japonii, ponieważ pierwszą dziesiątkę naszego zestawienia zajmuje Shinkaishaku Sangokushi (New Interpretation Records of the Three Kingdoms). Film zanotował stosunkowo niewielki spadek i zarobił 3,1 mln dolarów. Dzięki temu jego łączne wpływy przekroczyły granicę 20 milionów dolarów (21,1 mln)

36. Święta, święta i po świętach? Prezenty rozdane, życzenia złożone, kończą się zapasy z wigilijnego stołu, a po pierwszej gwiazdce zostało tylko miłe wspomnienie. W głębi duszy nie każdy jednak jest już gotowy, by odwiesić sweter w renifery do szafy. Istnieje sposób, by nieco przedłużyć świąteczny klimat. Na Netflix wciąż jest sporo do odkrycia! Co prawda, świąteczne kategorie zniknęły z menu gatunków, jednak dzięki tajnym kodom możecie jeszcze długo po opadnięciu ostatniej igiełki z choinki, oglądać święta na ekranie.


Kody to ciąg cyfr odpowiadający konkretnemu katalogowi tytułów. Żeby z nich skorzystać, wystarczy dokleić wybrany kod na końcu adresu http://www.netflix.com/browse/genre/. Na przykład, jeśli mamy ochotę obejrzeć "Najlepsze na święta", cały adres, który powinien znaleźć się w pasku przeglądarki, wygląda tak:


http://www.netflix.com/browse/genre/81346420 .


Na różne nastroje


Jedną ze świątecznych tradycji jest 12 potraw na wigilijnym stole. Reguła nakazuje spróbowanie wszystkich, ale ten zwyczaj ma też drugą stronę medalu - każdy znajdzie przysmak dla siebie. Podobnie jest ze świąteczną biblioteką na Netflix. Dzięki kodom bardzo łatwo można dopasować film czy serial do nastroju czy gustu domowników!


* Romantyczne filmy świąteczne – 1394527

* Świąteczne filmy familijne, które poprawią nastrój – 1475066

* Zwariowane świąteczne filmy familijne – 1475071

* Komedie dla niegrzecznych - 81354837

* Zakręcone Święta Bożego Narodzenia - 2300975Coś dla rodzin i dzieciaków


Święta to czas dla rodziny, więc sprawdzą się też kody na familijne wieczory. By zaspokoić gusta każdego z domowników, tych najmłodszych, starszych czy nastolatków, Netflix przygotował kategorie bożonarodzeniowych tytułów dla różnych grup wiekowych.


* Świąteczne filmy familijne dla dzieci - 1474017

* Świąteczne filmy familijne dla dzieci w wieku 5-7 lat – 1477201

* Świąteczne filmy familijne dla dzieci w wieku 8-10 lat – 1477204

* Świąteczne filmy familijne dla dzieci w wieku 11-12 lat – 1477206


Międzynarodowo - czyli ferie świąteczne bez granic


Netflix wierzy, że świetne historie mogą się narodzić i znaleźć wielbicieli w każdym zakątku świata. Nie inaczej jest w przypadku świątecznych produkcji. Dlatego Netflix przygotował kilka kategorii z podziałem na miejsce ich pochodzenia.


* Brytyjskie świąteczne filmy familijne – 100398

* Europejskie świąteczne filmy familijne – 1527063

* Kanadyjskie świąteczne filmy familijne – 107519


Najlepsze po świętach


Czy aby na pewno udało Wam się już zaliczyć wszystkie najlepsze świąteczne hity? Odpowiedź znajdziecie w kategorii TOP10! Dzięki aktualizowanej każdego tygodnia liście, można łatwo sprawdzić, co najlepiej oglądało się w ostatnich dniach. Oto lista TOP 10 ze świątecznego tygodnia na Netflix! Zobaczcie czy jesteście na bieżąco z hitami!

"Niebo o północy" – film oryginalny


"Pokémon: Detektyw Pikachu"

"Grinch"

"Psi patrol"

"Tiny Pretty Things" – serial oryginalny

"Kronika świąteczna" – film oryginalny


"Kalifornijskie święta" – film oryginalny

"Mayday"

"Kronika świąteczna 2" – film oryginalny


"Grizzy i lemingi"


Magiczny klimat w domu


Aby podtrzymać świąteczny klimat, mamy dla Was idealny na zimowe, rodzinne wieczory prezent - KOMINEK! Wystarczy wpisać to hasło w wyszukiwarce Netflix, kliknąć "PLAY" i już można się cieszyć trzaskającym paleniskiem na ekranie telewizora.


Ten tytuł Netflix szczególnie polecamy przy akompaniamencie naszej ulubionej kolędy i kubka aromatycznego, korzennego naparu!

37. W ostatnim roku w mediach pojawiało się sporo doniesień na temat kolejnych produkcji inspirowanych komiksami DC Comics. Teraz poznaliśmy stojącą za tymi decyzjami wizję. Ujawnił ją w wywiadzie udzielonym "New York Times" szef DC Films Walter Hamada.


Koniec DC Extended Universe w wersji wymyślonej przez Zacka Snydera


Hamada potwierdził to, co dla większości fanów ekranizacji komiksów był oczywiste od paru lat. DC Extende Universe w wersji wymyślonej przez Zacka Snydera oficjalnie dobiegło końca. DC Film postawiło na znaną z komiksów koncepcję multiwersum. Będziemy mieć więc Ziemię 1, Ziemię 2, Ziemię 3 itd. Każda z nich będzie miała inne warianty tych samych postaci.


W ten sposób DC Films chce dać większą swobodę twórcom filmowym. Stworzenie alternatywnych światów pozwoli reżyserom na realizowanie własnych wizji Batmana, Jokera, Zielonej Latarni zamiast kurczowo trzymać się wersji stworzonej na potrzeby innej produkcji. Oczywiście nie jest wykluczone, że te światy będą się przenikać, co też jest pomysłem doskonale znanym czytelnikom komiksów.


Oznacza to również, że serialowa Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera nie jest próbą wskrzeszenia starego DCEU, a raczej jednorazowym przedsięwzięciem. Hamada twierdzi, że obecnie Snyder nie jest związany z żadnym projektem DC Films (poza rzecz jasna miniserialem) .


Sześć filmów DC Films rocznie puls serialowe spin-offy


Hamada ujawnił również, że począwszy od 2022 roku DC Films zamierza wprowadzać do kin nawet cztery widowiska rocznie. Dla największych bohaterów komiksowych kino ma być priorytetem.


Jednak DC Films zamierza również być mocno związane z HBO Max. Rocznie możemy spodziewać się dwóch filmów zrealizowany z myślą o tej platformie.


Na tym nie koniec. Hamada zapowiada również całą masę spin-offów, głównie serialowych, które realizowane będą dla HBO Max. Szef DC Films jasno postawił sprawę: Przy każdym filmie, nad jakim obecnie pracujemy, zastanawiamy się: jaki ma on potencjał na spin-offy dla Max.


Oczywiście powyższa zapowiedź nie jest żadną nowością. Już teraz wiemy przecież, że The Suicide Squad Jamesa Gunna dostał spin-off serialowy Peacemaker, a The Batman Matta Reevesa serial kryminalny o policji z Gotham

38. Sony Pictures poinformowało 28 grudnia na Twitterze o zakończeniu zdjęć do Resident Evil.


Za reżyserię odpowiada Johannes Roberts (Podwodna pułapka), który tak mówił swego czasu o projekcie: Chciałem wrócić do dwóch pierwszych gier i odtworzyć mrożące krew w żyłach doświadczenie, jakie towarzyszyło mi, kiedy w nie grałem. Jednocześnie chciałem opowiedzieć bardzo ludzką historię o małym umierającym amerykańskim mieście, z którą bez problemu mogłaby się utożsamiać dzisiejsza widownia.


Gwiazdami widowiska są: Kaya Scodelario (Claire Redfield), Hannah John-Kamen (Jill Valentine), Robbie Amell (Chris Redfield), Tom Hopper (Albert Wesker), Avan Jogia (Leon S. Kennedy) i Neal McDonough (William Birkin).


Premiera została wstępnie zaplanowana na wrzesień

39. Film anime Makoto Shinkaia - Weathering With You będzie miał swoją bezprzewodową premierę we wieczór 3 stycznia, a Shinkai nadzorował specjalną sekwencję kończącą wyłączną dla tej emisji. Obrazy podglądu dodanej sekwencji przedstawiają zachęcającą wiadomość tekstową nałożoną na sceny z filmu.

Dodana sekwencja kończąca będzie trwała około minuty przez jedną noc tylko 3 stycznia, po regularnych napisach końcowych filmu fabularnego. Jego przesłanie będzie odzwierciedlało znaczenie angielskiego tytułu filmu „pragniemy przezwyciężyć trudne warunki pogodowe i trudności z tobą” - oraz jego aktualności, ponieważ Japonia wita nowy rok po roku pandemii koronawirusa (COVID-19). Sekwencja zostanie uruchomiona, gdy TV Asahi zwykle wyemituje klip promujący sponsorów emisji filmu.


Film został otwarty w 359 kinach na 448 ekranach w Japonii w lipcu 2019 roku. Stał się 7. najlepiej zarabiającym filmem krajowym wszechczasów w Japonii (obecnie zajmuje 8. miejsce po Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train) i był najbardziej kasowym filmem w Japonii w 2019 roku.

Zagraniczny dystrybutor GKIDS opisuje tę historię:


Latem pierwszego roku liceum Hodaka ucieka ze swojego odległego domu na wyspie do Tokio i szybko zostaje zmuszony do przekroczenia swoich finansowych i osobistych ograniczeń. Pogoda jest niezwykle ponura i deszczowa każdego dnia, jakby sugerując jego przyszłość. Żyje w izolacji, ale w końcu znajduje pracę jako autor tajemniczego czasopisma okultystycznego. Pewnego dnia Hodaka spotyka Hinę na ruchliwym rogu ulicy. Ta błyskotliwa i silna dziewczyna posiada dziwną i cudowną zdolność: moc powstrzymywania deszczu i oczyszczania nieba ...


Film zadebiutował w Ameryce Północnej 15 stycznia i zajął 2. miejsce w kasie w Ameryce Północnej w pierwszych dwóch dniach. Film zarobił w Ameryce Północnej szacunkowo 6 552 876 dolarów na 26 stycznia. Weathering With You stał się najbardziej dochodowym wydaniem dystrybutora GKIDS po pierwszych dwóch dniach pokazów wydarzeń, przewyższając 2 418 404 dolarów Mary and The Witch's Flower


SERIALE

1. Netflix Japan ujawnił 24 grudnia, że serial Live-Action na podstawie mangi Haro Aso - Alice in Borderland (Imawa no Kuni no Alice) otrzyma drugi sezon. W nowym sezonie ponownie wystąpią Kento Yamazaki (Live-Action Kingdom, Orange, JoJo's Bizarre Adventure, Twoje kwietniowe kłamstwo) jako Ryōhei Arisu i Tao Tsuchiya (Rurouni Kenshin, Orange, Library Wars, Aozora Yell, Satoru Fujinuma w ERASED) jako Yuzuha Usagi. Shinsuke Satō (Live-Action Bleach, filmy Kingdom; film anime Oblivion Island) ponownie wyreżyseruje serial.


Informacja ta pojawiła się dwa tygodnie po premierze produkcji, która trafiła do globalnej dystrybucji 10 grudnia. Serial szybko trafił na listę najchętniej oglądanych programów Netfliksa w blisko 40 państwach. Wśród nich znalazły się nie tylko terytoria Azji, ale również kraje europejskie, m.in. Niemcy, Francja czy Portugalia.


Bohaterem serialu jest Arisu, bezrobotny, zgnuśniały młodzieniec z obsesją na punkcie gier komputerowych. Niespodziewanie trafia do dziwnej, opustoszałej wersji Tokio, gdzie razem z przyjaciółmi musi rywalizować w niebezpiecznych grach, aby zapewnić sobie przetrwanie. W tym dziwnym świecie Arisu poznaje Usagi, młodą kobietę, która gra samotnie. Wspólnie podejmują się rozwiązania jednej tajemnicy po drugiej, ryzykując życiem, aby odkryć, co tak naprawdę znaczy żyć.


Pierwszy sezon zadebiutował w serwisie Netflix 10 grudnia w 190 krajach na całym świecie.


Yoshiki Watabe i Yasuko Kuramitsu napisali scenariusze pierwszego sezonu z Satō. ROBOTowi przypisuje się planowanie i produkcję.


Manga koncentruje się na Ryōhei Arisu (wymawianym tak samo jak „Alice” po japońsku), uczniu liceum, który jest zirytowany swoim nieznośnym życiem codziennym. Pewnej nocy dołącza do swoich złych przyjaciół Karube i Chōty, aby spędzać czas w mieście. Jednak miasto nagle zostaje pokryte gigantycznymi fajerwerkami. Kiedy Ryōhei odzyskuje zmysły, zauważa, że ​​nikogo więcej nie ma w pobliżu. Znajdując się w innym świecie, Ryōhei, Karube i Chōta są zmuszeni wziąć udział w grach o przetrwanie lub zginąć od razu. Cała trójka walczy o życie, a także o powrót do własnego świata.


Aso rozpoczął serializację mangi w magazynie Shogakukana - Weekly Shonen Sunday S (dawniej Shōnen Sunday Chō) w 2010 roku. Seria została przeniesiona do Weekly Shonen Sunday, gdy w marcu 2015 r. weszła w ostatni wątek fabularny. Manga zakończyła się w marcu 2016 r., a Shogakukan opublikował 18 tomów mangi. 12, 13 i 14 tom mangi zostały dostarczone z oryginalnymi odcinkami anime wideo (OVA).


Spinoff zatytułowany Alice in Borderland: Chi no Kyokuchi - Daiya no King-hen trwał od października 2014 do lutego 2015 w Weekly Shonen Sunday. Aso uruchomił także oddzielną serię spinoff zatytułowaną Imawa no Michi no Alice w magazynie Shogakukana - Monthly Sunday GX w sierpniu 2015 r., z grafiką autorstwa Takayoshiego Kurody. Manga zakończyła się w lutym 2018 roku, a Shogakukan opublikował osiem tomów serii.


Aso wypuścił nowy spinoff zatytułowany Imawa no Kuni no Alice Retry (Alice in Borderland Retry) w magazynie Shogakukana - Weekly Shonen Sunday 14 października

2. Wśród będących w przygotowaniu projektów Marvela dla platformy Disney+ jest m.in. She-Hulk. Kevin Feige, szef Marvel Studios, zdradził właśnie, że serial będzie "półgodzinną komedią prawniczą" i czymś, czego Marvel "jeszcze nie robił".

Bohaterką serialu jest Jennifer Walters (Tatiana Maslany), prawniczka i kuzynka Bruce'a Bannera, która w komiksach otrzymuje moce Hulka po ratunkowej transfuzji krwi od kuzyna. W przeciwieństwie do Hulka (w jego oryginalnej formie) po transformacji zachowuje ona inteligencję i osobowość.


Feige ujawnił, że serial będzie inspirowany komiksami o She-Hulk autorstwa Johna Byrne'a z lat 80. Ta seria wyróżniała się satyrycznym tonem i regularnym burzeniem tzw. "czwartej ściany" przez bohaterkę. Wzmianka o komiksie Byrne'a jest o tyle ciekawa, że dużo bardziej prawniczy charakter miały dwie inne serie o bohaterce: jedna autorstwa Dana Slotta i druga autorstwa Charlesa Soule'a.


Czyżby czekało nas połączenie meta-humoru w stylu Deadpoola z komedią prawniczą w stylu Ally McBeal? Czas pokaże.


Oprócz Maslany w serialu pojawią się Mark Ruffalo (jako Bruce Banner/Hulk) i Tim Roth (jako Emil Blonsky/Abomination)

3. HBO i BBC One dały zielone światło na realizację kolejnego sezonu Mrocznych materii. Jednocześnie stacje ogłosiły, że trzecia seria będzie zarazem ostatnią.


Nowy sezon ma liczyć osiem odcinków. Zdjęcia rozpoczną się w walijskim Cardiff w przyszłym roku. Scenariusze powstaną w oparciu o "Bursztynową lunetę" - trzeci tom powieściowego cyklu Mroczne materie pióra Philipa Pullmana.


W nowym sezonie Lyra (Dafne Keen) i Will (Amir Wilson) porwą się na coś, co wydaje się niemożliwe. Wyruszą w podróż do krainy umarłych. Z pomocą przyjdą im starzy przyjaciele: niedźwiedź lorek Byrnison oraz doktor Mary Malone (Amir Wilson), która skonstruuje dla bohaterów magiczny przedmiot - tytułową bursztynową lunetę.


Przypomnijmy, że 28 grudnia HBO wyemitował finałowy odcinek drugiego sezonu Mrocznych materii

4. Taika Waititi poszerza swoje portfolio serialowe. Producent Co robimy w ukryciu szykuje nowy półgodzinny serial komediowy. Projekt zatytułowany jest Reservation Dogs.


Serial opowie o życiowych perypetiach czwórki rdzennych Amerykanów mieszkających w Oklahomie, którzy czas spędzają na popełnianiu przestępstw i walce z przestępczością. Twórcą serialu jest dokumentalista Sterlin Harjo.


Reservation Dogs powstanie dla stacji FX

5. Ankieta Filmwebu: Serial roku HBO GO do obejrzenia w Play NOW

6. Należąca do WarnerMedia platforma streamingowa pracuje nad odświeżeniem popularnych produkcji emitowanych na HBO. Wiadomo już, że trwają prace nad odcinkami Terapii i Czystej krwi. Kolejnym tytułem, który trafi do bibliotek HBO Max jest reboot kultowego serialu Seks w wielkim mieście.


Seks w wielkim mieście dokonał prawdziwego przełomu w mówieniu o obyczajowości mieszkańców współczesnych metropolii. Emitowany w latach 1998–2004 serial opowiadał o grupie nowojorskich przyjaciółek, które spotykały się, by plotkować o swoim życiu erotycznym. Scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej powieści Candace Bushnell, a w głównej roli wcieliły się Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Cynthia Nixon i Kristin Davis.


Losy bohaterek doczekały się kontynuacji z dwóch filmach, które trafiły do ​​kin w 2008 i 2010 roku. Powstał prequel Pamiętniki Carrie, w którym znajduje się tytułowa bohaterka (także badanie graną przez Sarah Jessikę Parker) wcieliła się Anna Sophia Robb. Nowa produkcja zaplanowana jest jako serial limitowany

7. Netflix przyspiesza datę premiery trzeciego sezonu Cobra Kai. Nowe odcinki, które wg wcześniejszych zapowiedzi miały pojawić się na platformie streamingowej 8 stycznia, zostaną udostępnione już 1 stycznia.


Dzień później członkowie obsady wezmą udział w wydarzeniu "The Netflix Afterparty", gdzie będą mieli okazję porozmawiać o serialu z Davidem Spade'em, Fortune Feimster and London Hughes.


Akcja serialu toczy się 30 lat po historycznym turnieju karate z 1984 r. Od tamtego czasu Daniel LaRusso (Ralph Macchio) odniósł ogromny sukces, chociaż ma problemy z utrzymaniem życiowej równowagi bez wsparcia swojego mistrza, pana Miyagi. W dodatku musi się zmierzyć z dawnym przeciwnikiem, Johnnym Lawrenceem (William Zabka), który po serii życiowych porażek postanawia stanąć na nogi i ponownie otworzyć szkołę karate Cobra Kai.


Zwiastun trzeciego sezonu

8. Już 29 grudnia w bibliotece Playera zadebiutują Nieobecni. Najnowsza, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, propozycja Player Original to wyjątkowo wciągające połączenie serialu obyczajowego z wątkiem śledczym. W 10-odcinkowej, pełnej zwrotów akcji i trzymającej w napięciu, historii widzowie towarzyszą Mili, dla której najszczęśliwszy czas w roku – Boże Narodzenie – okazuje się wyjątkowo trudny. W tajemniczych okolicznościach dochodzi do zaginięcia całej jej rodziny!

MILA GAJDA (JUSTYNA WASILEWSKA)

Performerka i tancerka u szczytu kariery. Znana i ceniona nie tylko w kraju, ale też poza jego granicami. To typ artystki idącej pod prąd, niepokornej – nie boi się głośno wyrażać swojego zdania. Od lat związana jest prywatnie i zawodowo z Miłoszem Wielguckim. Jako 18-latka wyjechała z rodzinnego Kasprowa, gdzie dorastała i stawiała pierwsze taneczne kroki na scenie lokalnego domu kultury. Od tamtej pory jest obywatelką świata. Już dawno odcięła się od małego miasteczka, do którego wpada jedynie od święta. Mila to przysłowiowa córeczka tatusia – dramatyczne wydarzenia z przeszłości jeszcze bardziej ich zbliżyły i ochłodziły jej relacje z matką. Cieszy się, że ojciec – Marcin – odnalazł szczęście u boku drugiej żony Doroty i jej syna Olka. Po zaginięciu rodziny rzuca wszystkie zawodowe zobowiązania i zaczyna desperacko szukać najbliższych. Powraca do miejsc i ludzi, od których uciekała, do małomiasteczkowego myślenia, wścibskich sąsiadów, których interesują jedynie kolejne sensacje. W tych dramatycznych chwilach los stawia na jej drodze dwóch mężczyzn: sympatię z dzieciństwa – znanego piłkarza Kubę Olechnowicza oraz ekscentrycznego podkomisarza z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych – Filipa Zacharę.

FILIP ZACHARA (PIOTR GŁOWACKI)

Podkomisarz z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych. Przyjeżdża do Kasprowa w wigilijny wieczór, żeby zbadać okoliczności zaginięcia rodziny Gajdów. Filip jest osobą z zespołem Aspergera. Jego pewne ograniczenia skutkują deficytem w życiu towarzyskim i kontaktach społecznych. Nie lubi dotyku, bliskości drugiej osoby, preferuje dystans. Nie rozumie żartów, podtekstów, dwuznaczności oraz zmian w otoczeniu, które wzmagają jego poczucie niepewności i kolejne natręctwa. Wielu – podobnie jak początkowo Mila – widzi w nim dziwaka lub osobę wymagającą specjalnej troski. To jednak pozory, bo w rzeczywistości to piekielnie bystry policjant ze szczególnymi zdolnościami, np. fotograficzną pamięcią, której nie umykają najdrobniejsze detale. Na swoim koncie ma wiele sukcesów zawodowych i prywatnych – każde śledztwo pomaga mu przepracować kolejne ograniczenia. Od dziecka nie dogaduje się z ojcem, który nigdy nie potrafił zaakceptować jego inności, a ten z kolei nie umiał zrozumieć jego wyborów życiowych. Filip jest blisko związany z matką oraz ciotką Elżbietą Zawadą. To ona kilka lat temu ściągnęła go z warszawskiego wydziału kryminalnego do CPOZ, a teraz przydzieliła mu sprawę zaginięcia Gajdów.

MARCIN GAJDA (ZBIGNIEW STRYJ)

Ojciec Mili to najbliższa osoba w jej życiu. Marcin jest szanowanym i lubianym w miasteczku trenerem lokalnej młodzieżowej drużyny piłki nożnej. Od początku kariery poprowadził wiele zespołów do zwycięstwa. To pod jego skrzydłami swoje pierwsze bramki zdobywał Kuba Olechnowicz. Kiedy Mila była dzieckiem, doszło do tragedii, która na zawsze przekreśliła rodzinne szczęście i małżeństwo Marcina. Po odejściu matki Mili, Natalii (Aleksandra Justa), skoncentrował się na wychowaniu ukochanej córki. Zachęcał ją do walki o marzenia i dopingował na każdym kroku. To dzięki niemu Mila jest dziś tym, kim jest – jako tancerka, ale przede wszystkim jako człowiek. Po wyjeździe córki, jakiś czas później związał się z Dorotą i zaadoptował jej syna z poprzedniego związku - Olka. Marcin zaraził nastolatka miłością do sportu i przyjął go w szeregi swojej drużyny.

DOROTA GAJDA (IZA KUNA)

Druga żona Marcina i przyszywana matka Mili to ładna i pewna siebie kobieta. Dawna miasteczkowa miss nie straciła swojej atrakcyjności. Od kilku lat jest właścicielką lokalnego interesu – salonu fryzjerskiego, który prosperuje raz lepiej, raz gorzej. Kilka lat temu poznała Marcina, z którym połączył ją płomienny romans. Po jakimś czasie oficjalnie związała się z dużo starszym od siebie mężczyzną. Dziś tworzą szczęśliwe małżeństwo, przynajmniej w oczach sąsiadów. Jej największą miłością jest syn, dla którego zrobiłaby wszystko. Jak każdy ma swoje większe i mniejsze tajemnice

OLEK SARNECKI (MATEUSZ CZUŁOWSKI)

Syn Doroty z pierwszego małżeństwa, dziesięciolatek wchodzący w trudny okres dorastania. Po śmierci ojca przeniósł się z matką do domu Gajdów. Marcina traktuje jak ojca, a Milę jak siostrę. Będąc gwiazdą drużyny ojczyma, wzbudza zazdrość i zawiść rówieśników. On również ma część życia, do której nie dopuszcza bliskich.

ZOŚKA GAJDA (ANNA DYMNA)

Starsza siostra Marcina i ciotka Mili. Typowa kobieta starej daty, dla której rodzina jest najważniejsza. Właśnie mając na uwadze jej dobro, nigdy nie wyjechała z małej miejscowości, żeby rozwinąć skrzydła. Nie żałuje tego jednak. Nigdy nie przejawiała większych ambicji. Przed emeryturą pracowała jako nauczycielka w Kasprowie. Nie wyszła za mąż. Po stracie rodziców zaopiekowała się młodszym bratem, całkowicie poświęcając się dla niego. Kiedy matka Mili odeszła od rodziny, łudziła się, że Marcin z córką zamieszkają z nią. Tymczasem brat wybrał Dorotę. Zośka do tej pory ma o to żal i nie kryje niechęci do nowej bratowej. Jest wobec niej nieufna i zawsze podejrzewa ją o złe intencje.

PAWEŁ BORKOWSKI (GRZEGORZ DAMIĘCKI)

Lokalny stomatolog i szanowany mieszkaniec miasteczka. Obiekt westchnień wielu kobiet w Kasprowie. Niestety, dla wielu poza zasięgiem – jest szczęśliwym mężem i ojcem. Przynajmniej tak to wygląda na zewnątrz. W rzeczywistości jego małżeństwo z Iloną (Edyta Torhan) od jakiegoś czasu przeżywa kryzys. Paweł to mistrz robienia dobrej miny do złej gry i maskowania swoich emocji. Choć zapewnia o dobrych relacjach z rodziną Gajdów, prawda okazuje się inna. Wielokrotnie popadał w konflikt z Marcinem, który trenuje jego syna. Od początku niechętnie współpracuje z Zacharą, co nie umyka uwadze podkomisarza.

KUBA OLECHNOWICZ (TOMASZ WŁOSOK)

Gwiazda polskiej piłki nożnej, przed którą drzwi do światowej kariery stoją otworem. Młody, wysportowany, przystojny mężczyzna przykuwa wzrok przedstawicielek płci pięknej. Kuba był pierwszą młodzieńczą miłością Mili. Trenował także pod skrzydłami Marcina Gajdy, z którym łączyła go relacja mistrz-uczeń. To właśnie Marcin dostrzegł w nim piłkarski talent i załatwił mu transfer do szkoły sportowej. Od tej pory kontakt Mili z Kubą urwał się. Chłopak zamieszkał w Warszawie, gdzie mieszka i trenuje, i podobnie jak Mila do rodzinnego Kasprowa wpada od święta. I choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że ma wszystko, coś blokuje go przed osiągnięciem pełni szczęścia. Spotkanie z dawną koleżanką budzi w nim uśpione uczucia.

ELŻBIETA ZAWADA (DANUTA STENKA)

Szefowa Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych i przełożona Zachary. Prywatnie ciotka Filipa. Od lat skłócona ze swoim bratem. To ona zauważyła potencjał drzemiący w niepozornym bratanku i ściągnęła go do CPOZ. Od tej pory jest też najbliższą mu osobą. Kibicuje Filipowi i zachęca do przełamywania kolejnych barier. Elżbieta to twarda babka, profesjonalistka w każdym calu. Kiedy innych ponoszą emocje, ona zachowuje zimną krew. Nie bez powodu angażuje się całą sobą w swoją pracę. Szukanie osób zaginionych to dla niej rodzaj terapii, iskierka podtrzymująca płomień nadziei.

MIŁOSZ WIELGUCKI (ŁUKASZ GARLICKI)

Kurator sztuki. Od lat czuwa nad karierą Mili – organizuje jej kontrakty, wspiera projekty, załatwia angaże. Prywatnie związany ze swoją podopieczną. Miłosz to nowoczesny mężczyzna. Nie dba o więzy rodzinne, święta traktuje jak normalny czas, który najchętniej spędziłby z ukochaną zagranicą, z dala od całego zgiełku. Lubi, jak ostatnie słowo należy do niego, ale to nie zawsze mu wychodzi – zwłaszcza w relacji z Milą. Kiedy rodzina Gajdów przepada bez śladu, wspiera swoją dziewczynę, organizuje jej pomoc. Niestety, tylko na początku. Od momentu poznania Filipa jest wobec niego nieufny i podejrzliwy.


Premiera dwóch pierwszych odcinków Nieobecnych już 29 grudnia tylko na Playerze. Pierwszy epizod będzie można zobaczyć za darmo

9. Polska premiera The Owl House (pol. Sowi dom) 4 stycznia na Disney XD

INNE

1. FILMWEB: We wrześniu i październiku na naszym serwisie miał miejsce konkurs realizowany z firmą Asus. Nagrodami były dwa laptopy- ASUS VivoBook S14 oraz ASUS TUF GAMING A15.


Oprócz fantastycznych nagród był dodatkowy smaczek dla zwycięzców. Za custom laptopów zabrał się znany grafik Czuga, a zwycięzcy mieli wpływ na finalny wygląd obu laptopów.


Jeśli chcecie zobaczyć końcowy efekt pracy Czugi i czym inspirowali się nasi użytkownicy-zwycięzcy, zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu.

Z naszej strony chcielibyśmy podziękować firmie Asus - sponsorowi nagród, oraz mistrzowi customu, którym bez wątpienia jest Czuga!

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Shirokuro na FB
  • Shirokuro na Tweeterze
  • Shirokuro na Instagramie

© SHIROKURO - November 2017. Created thx to wix.com