PIERWSZY CIEKAWY TYDZIEŃ 2021 - FILM cz. II


31. Należące do Sony studio Stage 6 wybrało już reżyserów kontynuacji filmu Searching. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, za kamerą nie stanie tym razem Aneesh Chaganty. Jego miejsce zajmą Will Merrick i Nick Johnson, montażyści poprzedniego filmu. Będzie to ich debiut reżyserski.


"Z tak wyrazistą formą i konstrukcją, sequel potrzebuje nowej, autorskiej wrażliwości, nowego stylu" - powiedział w wywiadzie Chaganty - "Ja swoją wrażliwość już wniosłem i jeśli ktoś może to kontynuować ten projekt, to tylko ci goście".


Oryginał Sony kupiło za 5 milionów dolarów na festiwalu Sundance. Jak się okazało, była to znakomita inwestycja, ponieważ wpływy tylko ze sprzedaży biletów kinowych na świecie wyniosły 75 milionów dolarów.


Po zaginięciu szesnastoletniej córki Davida Kima (John Cho), lokalna policja otwiera śledztwo. Ale po 37 godzinach bez jakiegokolwiek tropu, David decyduje sam sprawdzić miejsce, w którym nikt nie szukał śladów jego córki. Jej laptop. W supernowoczesnym thrillerze śledzimy internetowe ścieżki kontaktów dziewczyny żyjącej w świecie komunikatorów i sieci. Teraz David musi odnaleźć się w tym świecie, zanim jego córka zniknie na zawsze... - tak brzmiał oficjalny opis fabuły pierwszej części.


Searching 2 nie będzie kontynuacją historii Davida. Twórcy wymyślą nowych bohaterów i nową fabułę. Z oryginału wzięta zostanie jedynie forma narracyjna

32. Armie Hammer zrezygnował z udziału w filmie Shotgun Wedding. Twórcy szukają obecnie jego następcy.


Hammer podjął taką decyzję po skandalu, jaki wybuchł ostatnio w mediach społecznościowy. Otóż pewna kobieta twierdzi, że od czterech lat ma z nim romans. Do sieci wrzuciła liczne screeny z tego, co określa prywatnymi rozmowami. Niektóre z wypowiedzi, które rzekomo napisał Hammer, zaszokowały Amerykanów. Są tam obrazowe opisy brutalnych fantazji, wśród nich nawet sugerujące kanibalistyczne zapędy aktora.


Co ciekawe, w mediach społecznościowych zdążyły się już pojawić screeny z prywatnych rozmów owej kobiety z innymi osobami, w których chwaliła się, że wypowiedzi Hammera sfabrykowała. Kobieta jednak twierdzi, że jej screeny są prawdziwe, a te szkalujące ją zostały przygotowane przez wściekłych na nią fanów aktora.


Hammer również odniósł się do skandalu. Pojawiające się wpisy nazwał wyssanymi z palca bzdurami i wstrętnymi atakami na jego osobę. Stwierdził również, że w takich okolicznościach nie może sobie pozwolić na opuszczenie rodziny na cztery miesiące (zdjęcia do Shotgun Wedding mają być kręcone w Dominikanie).


Lionsgate wystosowało komunikat, w którym ze zrozumieniem odnosi się do sytuacji Hammera i wspiera go w podjętej decyzji.


W filmie Shotgun Wedding ma również wystąpić Jennifer Lopez. Będzie to historia pary, która w dniu wesela zaczyna mieć wątpliwości, czy wspólna przyszłość jest im pisana. Kiedy wraz z uczestniczącymi w imprezie gośćmi zostaną wzięci jako zakładnicy, rozważania te będą musiały zejść na dalszy plan. Za kamerą stanie Jason Moore (Pitch Perfect).


Jednocześnie opinia publiczna została poinformowana, że Armie Hammer zrezygnował z udziału w serialu Gaslit, w którym zagrać mają również Julia Roberts, Sean Penn i Joel Edgerton.


Jak jednak podaje portal Deadline, ta decyzja nie ma związku z aferą obyczajową i została przez aktora podjęta kilka tygodni temu, kiedy zgodził się na udział w serialu The Offer.


Gaslit zostało zapowiedziane jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19. Jego fabuła inspirowana będzie podcastem "Slow Burn", w którym odkrywano zapomniane fakty i przybliżano sylwetki mniej znanych "bohaterów" afery Watergate. Hammer miał się wcielić w pracownika Białego Domu Johna Deana, któremu nakazano kłamanie w celu obrony prezydenta. Teraz rola ta przypadnie komuś innemu.


O The Offer pisano w grudniu. Będzie to opowieść o kulisach realizacji Ojca chrzestnego. Hammer ma się wcieli w producenta Ala Ruddy'ego

33. The Many Saints of Newark, filmowy prequel serial Rodzina Soprano, nie zostanie pokazany widzom w marcu. Warner Bros. właśnie przesunęło premierę na wrzesień.


Decyzja nie jest podyktowana sytuacją w kinach, ponieważ Warner Bros. wszystkie tegoroczne premiery kinowe zamierza jednocześnie wprowadzać na platformę HBO Max. Według źródeł portalu Variety chodzi o to, by światowa premiera The Many Saints of Newark odbyła się na jednym z dużych festiwali filmowych. Warner Bros. najwyraźniej oczekuje, że obraz będzie się liczył w przyszłorocznej walce o Oscary.


The Many Saints of Newark pierwotnie miało trafić do kin we wrześniu 2020 roku. W kwietniu, kiedy w USA już szalała pandemia COVID-19, Warner zdecydował się przenieść premierę na marzec.


Akcja została osadzona w latach 60., gdy na ulicach tytułowego miasta trwała brutalna wojna między afroamerykańskimi a włoskimi gangami. Głównym bohaterem filmu będzie Dickie Moltisanti (Alessandro Nivola) - weteran wojny w Wietnamie, wuj i mentor Tony'ego Soprano, a także ojciec Christophera

34. OSCARY: a) Krytycy z Hawajów są kolejną grupą, która przyznała swoje nagrody. I jak na razie jest grupą najbardziej oryginalną. Najwięcej wyróżnień powędrowało bowiem do twórców Tenet. Zaś za najlepszy film uznany został Proces Siódemki z Chicago.


Faworyci w poszczególnych kategoriach (po 20 rozdaniach nagród):


FILM: "Nomadland" (8 nagród)

REŻYSERIA: Chloé Zhao - "Nomadland" (15 nagród)

SCENARIUSZ ORYGINALNY: "Obiecująca. Młoda. Kobieta." i "Nigdy, rzadko, czasami, zawsze" (po 5 nagród)

SCENARIUSZ ADAPTOWANY: "Nomadland" (8 nagród)

AKTORKA PIERWSZOPLANOWA: Frances McDormand - "Nomadland" (10 nagród)

AKTOR PIERWSZOPLANOWY: Delroy Lindo - "Pięciu braci" (6 nagród); Chadwick Boseman - "Ma Rainey: Matka bluesa" i Riz Ahmed - "Sound of Metal" (po 5 nagród)

AKTORKA DRUGOPLANOWA: Maria Bakalova - "Kolejny film o Boracie" i Yuh-jung Youn - "Minari" (po 8 nagród)

AKTOR DRUGOPLANOWY: Paul Raci - "Sound of Metal" (10 nagród)

ZDJĘCIA: "Nomadland" (11 nagród)

MUZYKA: "Co w duszy gra" (10 nagród)

ANIMACJA: "Co w duszy gra" i "Sekret wilczej gromady" (po 7 nagród)

FILM ZAGRANICZNY: "Na rauszu" (5 nagród)

FILM DOKUMENTALNY: "Time" (6 nagród)

SCENOGRAFIA: "Mank" (7 nagród)

MONTAŻ: "Proces Siódemki z Chicago" (4 nagrody); "Nomadland" (3 nagrody)

EFEKTY: "Tenet" (3 nagrody); "Niewidzialny człowiek" (2 nagrody)

PIOSENKA: "Speak Now" - "One Night in Miami" (3 nagrody)

KOSTIUMY: "Emma." i "Ma Rainey: Matka bluesa" (po 2 nagrody)Filmy z największą liczbą wyróżnień (po 20 rozdaniach nagród):


"Nomadland" - 57 nagród

"Co w duszy gra" - 24 nagrody

"Sound of Metal" - 20 nagród

"Ma Rainey: Matka bluesa" - 19 nagród

"Minari" - 18 nagródNagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Hawajów:

Film: "Proces Siódemki z Chicago"

Reżyseria: Spike Lee - "Pięciu braci"

Aktor: Delroy Lindo - "Pięciu braci"

Aktorka: Frances McDormand - "Nomadland"

Aktor drugoplanowy: Paul Raci - "Sound of Metal"

Aktorka drugoplanowa: Olivia Cooke - "Sound of Metal"

Scenariusz oryginalny: "Proces Siódemki z Chicago"

Scenariusz adaptowany: "Nomadland"

Scenografia: "Mank"

Kostiumy: "Ma Rainey: Matka bluesa"

Zdjęcia: "Tenet"

Montaż: "Proces Siódemki z Chicago"

Animacja: "Lupin III: The First"

Dokument: "Beastie Boys: Ich historia"

Charakteryzacja: "Mank"

Dźwięk: "Sound of Metal"

Muzyka: "Mank"

Piosenka: Speak Now - "One Night in Miami"

Efekty: "Tenet"

Praca kaskaderów: "Tenet"

Nowy filmowiec: Regina King - "One Night in Miami"

Pierwszy film: Florian Zeller - "Ojciec"

Przeoczony film: "Possessor"

Gra głosem/motion capture: Jamie Foxx - "Co w duszy gra"

Horror: "Relikt"

Film komiksowy: "Bloodshot"

Film SF: "Tenet"

Film zagraniczny: "Życie przed sobą"

Film z Hawajów: "Waikiki"

Najgorszy film: "Wonder Woman 1984"

b) Poznaliśmy laureatów nagród krytyków z Dakoty Północnej. Obyło się bez niespodzianek. Najwięcej wyróżnień otrzymał film Nomadland. W kilku kategoriach (aktor pierwszoplanowy, aktorka drugoplanowa, animacja, scenariusz oryginalny, montaż) wciąż brak jest wyraźnych faworytów.Faworyci w poszczególnych kategoriach (po 21 rozdaniach nagród):


FILM: "Nomadland" (9 nagród)

REŻYSERIA: Chloé Zhao - "Nomadland" (16 nagród)

SCENARIUSZ ORYGINALNY: "Obiecująca. Młoda. Kobieta." (6 nagród); "Nigdy, rzadko, czasami, zawsze" (5 nagród)

SCENARIUSZ ADAPTOWANY: "Nomadland" (8 nagród)

AKTORKA PIERWSZOPLANOWA: Frances McDormand - "Nomadland" (11 nagród)

AKTOR PIERWSZOPLANOWY: Delroy Lindo - "Pięciu braci" i Riz Ahmed - "Sound of Metal" (po 6 nagród); Chadwick Boseman - "Ma Rainey: Matka bluesa" (5 nagród)

AKTORKA DRUGOPLANOWA: Maria Bakalova - "Kolejny film o Boracie" (9 nagród); Yuh-jung Youn - "Minari" (8 nagród)

AKTOR DRUGOPLANOWY: Paul Raci - "Sound of Metal" (10 nagród)

ZDJĘCIA: "Nomadland" (12 nagród)

MUZYKA: "Co w duszy gra" (10 nagród)

ANIMACJA: "Co w duszy gra" (8 nagród); "Sekret wilczej gromady" (7 nagród)

FILM ZAGRANICZNY: "Na rauszu" (5 nagród)

FILM DOKUMENTALNY: "Time" (6 nagród)

SCENOGRAFIA: "Mank" (8 nagród)

MONTAŻ: "Proces Siódemki z Chicago" i "Nomadland" (po 4 nagrody)

EFEKTY: "Tenet" (3 nagrody); "Niewidzialny człowiek" (2 nagrody)

PIOSENKA: "Speak Now" - "One Night in Miami" (3 nagrody)

KOSTIUMY: "Emma." i "Ma Rainey: Matka bluesa" (po 2 nagrody)Filmy z największą liczbą wyróżnień (po 21 rozdaniach nagród):


"Nomadland" - 62 nagrody

"Co w duszy gra" - 25 nagród

"Sound of Metal" - 21 nagród

"Ma Rainey: Matka bluesa" - 19 nagród

"Minari" - 18 nagródNagrody Stowarzyszenia Filmowego z Dakoty Północnej:

Film: "Nomadland" (2. miejsce "Pierwsza krowa" i "Może pora z tym skończyć")

Reżyseria: Chloé Zhao - "Nomadland" (2. miejsce David Fincher - "Mank")

Aktorka: Frances McDormand - "Nomadland" (2. miejsce Carey Mulligan - "Obiecująca. Młoda. Kobieta.")

Aktor: Riz Ahmed - "Sound of Metal" (2. miejsce Delroy Lindo - "Pięciu braci")

Aktorka drugoplanowa: Maria Bakalova - "Kolejny film o Boracie" (2. miejsce Ellen Burstyn - "Cząstki kobiety", Amanda Seyfried - "Mank", Yuh-Jung Youn - "Minari")

Aktor drugoplanowy: Sacha Baron Cohen - "Proces Siódemki z Chicago" (2. miejsce Orion Lee - "Pierwsza krowa")

Scenariusz: "Obiecująca. Młoda. Kobieta." (2. miejsce "Może pora z tym skończyć")

Scenografia: "Mank" (2. miejsce "The Personal History of David Copperfield")

Zdjęcia: "Nomadland" (2. miejsce "Mank")

Montaż: "Nomadland" (2. miejsce "Tenet")

Muzyka: "Mank" (2. miejsce "Co w duszy gra")

Piosenka: "Wuhan Flu" - "Kolejny film o Boracie" (2. miejsce "Rocket to the Moon" - "Wyprawa na Księżyc")

Film międzynarodowy: "A potem tańczyliśmy" (2. miejsce "Wysoka dziewczyna", "Kolektyw")

Dokument: "All In: The Fight for Democracy" (2. miejsce "Dick Johnson nie żyje")

Animacja: "Co w duszy gra" (2. miejsce "Sekret wilczej gromady")


35. Jeremy Davies ("Dom, który zbudował Jack") dołączył do obsady filmu The Black Phone Scotta Derricksona. Będzie to ekranizacja opowiadania Joe Hilla znanego w Polsce pod tytułem Czarny telefon. Bohaterem opowiadania jest John Finney zamknięty w piwnicy noszącej ślady krwi po zamordowanych w tym miejscu dzieciach. W piwnicy znajduje się też stary telefon. Choć nie jest podłączony, nocami i tak dzwoni. A kiedy John podnosi słuchawkę, słyszy głosy zmarłych...

36. Nie żyje Jessica Campbell. Miała 38 lat. W młodości grywała w filmach i serialach. Jej najbardziej znaną rolą była Tammy Metzler z Wyborów. Powody śmierci nie zostały ujawnione

37. Zoey Deutch ("Wybory Paytona Hobarta") zagra główną rolę w filmie Hound, którego scenariusz przygotowała Lisa Duva. Bohaterką będzie psia fryzjerka, która została pogryziona przez kundla-przybłędę. Od tego momentu będzie musiała walczyć z nowymi, mrocznymi pragnieniami, podczas gdy jej ciało przechodzić będzie zaskakującą metamorfozę


38. Kapitan Ameryka nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Chociaż bohater przekazał pałeczkę Falconowi, Chris Evans pojawi się ponownie w roli Steve'a Rogersa w Marvel Cinematic Universe. Kiedy? Gdzie? Jak? Na razie (i nieoficjalnie) wiadomo jedynie tyle, że informacja dotyczy filmu kinowego.


Portal Deadline, powołując się na sprawdzone źródła, donosi, że aktor jest bliski podpisania, bądź już podpisał umowę z Marvel Studios na kolejne występy - przynajmniej jeden, z furtką na kolejne. Źródła podają, iż na 99 procent nie będzie to solowy film o przygodach Rogersa, raczej rozszerzony gościnny występ - podobny do tego, które po swoich indywidualnych przygodach zaliczał Iron Man (m.in. w Wojnie bohaterów albo Spider-Manie: Homecoming).


Przypomnijmy, że w 2018 roku, po zakończeniu prac nad ostatnią częścią Avengers, Evans pożegnał się w sieci z rolą Kapitana Ameryki, dziękując fanom i Marvelowi za lata niezwykłych wrażeń. Wiemy jednak doskonale, że w Hollywood nic nie jest wieczne i wiążące - zwłaszcza, gdy w grę wchodzą pieniądze. Aktor pojawił się dotąd w aż 7 produkcjach z MCU. W ilu pojawi się ostatecznie?


Marvel nie odniósł się póki co do rewelacji Deadline.


Chcielibyście ponownie zobaczyć Rogersa na wielkim ekranie? Który film o jego przygodach jest Waszym ulubionym?

39. We wrześniu informowano o tym, że Noah Baumbach szykuje dla platformy Netflix nowy film. Wtedy jednak o projekcie niewiele było wiadomo. Teraz poznaliśmy jego szczegóły.


Otóż gwiazdami filmu będą dobrzy znajomi Baumbacha: Adam Driver (niedawno wystąpił w Historii małżeńskiej) i Greta Gerwig (od dekady w związku z reżyserem, wspólnie przygotowują też film Barbie). Projekt nosi tytuł White Noise i jest ekranizacją powieści Dona DeLillo (Cosmopolis) wydanej w Polsce pod tytułem Biały szum.


Główny bohater Białego szumu, Jack, który jest kierownikiem katedry badań nad Hitlerem, boi się śmierci. Jego żona Babette, która "gromadzi dzieci i opiekuje się nimi", także się jej boi. Ten strach dzieli z nimi syn Jacka, Heinrich Gerhardt, którego przyjaciel chce pobić rekord przebywania w klatce pełnej jadowitych węży. Mimo że Hitler, śmierć i węże tak często przewijają się przez tę książkę, jest ona jedną z najzabawniejszych, jakie DeLillo napisał. To, że jest tak śmieszna, nie oznacza jednak, że nie jest olśniewająca, rozczulająca i jak śmierć poważna. Zatrzymuje bicie serca, jak gdyby słuchało się pękania olbrzymiego lodowca. [notka wydawcy]


Zdjęcia do White Noise mają ruszyć w czerwcu

40. Mowa ptaków to film będący hołdem reżysera Xawerego Żuławskiego dla zmarłego ojca Andrzeja Żuławskiego, stworzony na podstawie jego ostatniego scenariusza. Film jest niezwykłą opowieścią o wykluczeniu i alienacji we współczesnej Polsce i szukaniu swojego miejsca w świecie, w którym każdą odmienność próbuje się zepchnąć w niebyt. Od 13 stycznia 2021 roku film na Blu-Ray i DVD!


Tytułowa Mowa ptaków jest językiem, jakim posługują się wykluczeni z agresywnej, hałaśliwej większości. To język ludzi zmarginalizowanych, którzy nie potrafią w inny sposób wyrażać swoich uczuć i komunikują to w dosadny sposób. Film nazwany podróżą ojca do syna, łączy nostalgię z furią, wzniosłość z humorem oraz oldskulową stylizację z ostrym, przenikliwym spojrzeniem na polską rzeczywistość.


Andrzej Żuławski kilka tygodni przed śmiercią wręczył swojemu synowi Xaweremu scenariusz mówiąc "Zrób sobie z nim co chcesz. Możesz nawet przeczytać. Albo wyrzucić przed czytaniem". Tym samym w jednym momencie wszystko zaczęło się toczyć. To film prowokujący o świecie pełnym chaosu, skandalu, przekraczającym granice, a jednocześnie o poczuciu odwagi i wolności.


Bohaterami Mowy ptaków są ludzie funkcjonujący na marginesie społeczeństwa - nauczyciel historii, którego poglądy odstają od dominującej narracji, bezrobotny polonista, sprzątaczka, kwiaciarka, kompozytor cierpiący na trąd i licealistka przygotowująca swój pierwszy film. Muszą oni poradzić sobie w świecie, w którym bezmyślność i podążanie za tłumem stają się dominującą postawą. Każdy z przedstawionych bohaterów poszukuje swojego miejsca na ziemi, aby poczuć się choć trochę dobrze ze swoją odmiennością. Film jest niezwykłą opowieścią o wykluczeniu i alienacji we współczesnej Polsce i szukaniu swojego miejsca w świecie, w którym każdą odmienność próbuje się zepchnąć w niebyt.


- Naczelną zasadą przyjętą przeze mnie jest zasada twórczego uwolnienia się. Jest to, jakby na to nie patrzeć, rewolucyjne podejście w obliczu wszechogarniającej rzeczywistości rynkowej. Rewolucja wolności twórczej w przypadku "Mowy ptaków" ma wiele oblicz. Przede wszystkim jest to swoisty hołd dla podejścia twórczego Andrzeja Żuławskiego, który bazował na impulsie, intuicji, żywił się wszystkim co nagłe, niepomyślane, a wyrzucone z siebie, pełne, nieocenzurowane, niefiltrowane w akcie kreacji, równie brutalnym i dynamicznym jak erupcja wulkanu. Musiałem za wszelką cenę zachować ducha wolności twórczej, za cenę strachu, niepewności towarzyszących wchodzeniu w nieznane, tam, gdzie twórcy nie chcą z wielu powodów dziś się zapuszczać, czy wręcz wypierają tę strefę jako niepotrzebną, wadliwą, manieryczną, mroczną, błędną, w końcu złą. Trzeba iść po swoje - tak samo jak mój ojciec szedł po swoje. Liczy się radość tworzenia – mówi Xawery Żuławski.


Reżyser zaprosił do współpracy znanych polskich aktorów, m.in. Sebastiana Fabijańskiego (znany z takich produkcji, jak serial Ultraviolet, Kamerdyner, Botoks), Daniela Olbrychskiego (Potop, Popioły), Borysa Szyca (Piłsudski, Wojna polsko-ruska), Andrzeja Chyrę (W imię, Dług) oraz Martę Żmudę-Trzebiatowską (Śluby panieńskie, Wkręceni 2). Do współpracy nad Mową ptaków zostali również zaproszeni operator Andrzej Jaroszewicz i kompozytor Andrzej Korzyński - stali współpracownicy Andrzeja Żuławskiego.


DODATKI SPECJALNE W WYDANIACH BLU-RAY:

- Making of: na planie

- Teaser 1

- Teaser 2

- Teledysk "Dziewczyna zła"

- Zwiastun


Więcej informacji o premierach DVD i Blu-ray na profilu:

facebook.com/MojeFilmyDVD/


41. NAPOLEOŃSKIE NEWSY: a) Apple Studios postanowiło wesprzeć finansowo kolejny projekt Ridleya Scotta Kitbag. W głównej roli wystąpi Joaquin Phoenix.


Bohaterem filmu będzie Napoleon Bonaparte. Ridley Scott chce nam pokazać Cesarza Francuzów jako genialnego stratega o bezgranicznej ambicji. Poznamy również jego skomplikowane relacje z żoną Józefiną.


Scenariusz przygotował David Scarpa, z którym Scott wcześniej współpracował przy filmie Wszystkie pieniądze świata. Zdjęcia planowane są na 2022 rok, ponieważ wcześniej czeka reżysera nakręcenie filmu Gucci

b) W ramach zacieśnienia współpracy z Filmoteką Francuską i CNC (Narodowe Centrum Kina) streamingowy gigant wyłoży pieniądze na odrestaurowanie widowiska Abla Gance'a z 1927 roku. Z oficjalnego oświadczenia wynika, że może to być pierwsza z wielu klasycznych produkcji, które Netflix pomoże odnowić.


Napoleon to monumentalne dzieło, które zyskało sławę dzięki nowatorskim (jak na tamte czasy) rozwiązaniom technicznym wprowadzonym przez Abla Gance'a. Film śledzi losy Napoleona Bonaparte od młodości spędzonej w szkole wojskowej, przez okres Rewolucji Francuskiej, aż po wkroczenie do Włoch w 1797 roku.


Netflix i CNC planują zmontować materiał tak, jak zrobił to Gance w maju 1927 roku podczas projekcji w paryskim kinie Apollo. Oznaczałoby to, że widzowie będą mogli zobaczyć prawie 7-godzinną wersję filmu (w tej chwili dostępna jest 5,5-godzinna wersja wydana na blu-rayu przez BFI). Premiera miałaby się odbyć 5 maja, czyli w dwusetną rocznicę śmierci Napoleona

42. Emma Thompson (Cruella) i debiutantka Alishia Weir zagrają główne role w musicalu będącym ekranizacją klasycznej powieści Roalda Dahla Matylda. W obsadzie jest również Lashana Lynch (Kapitan Marvel, Nie czas umierać).


Tytułowa bohaterka (w tej roli Weir) to obdarzona niezwykłymi zdolnościami dziewczynka, która od urodzenia była zaniedbywana przez rodziców. Życie Matyldy zmienia się z chwilą, gdy rozpoczyna naukę w szkole. Na jej drodze stają wówczas nowi przyjaciele oraz dobrotliwa nauczycielka, panna Honey. Bohaterka musi zmierzyć się także z demoniczną dyrektorką placówki, Trunchbull, która w wolnym czasie rzuca uczniami na odległość.


Thompson wcieli się w pannę Trunchbull. Lynch zagra pannę Honey. Za kamerą stanie Matthew Warchus, który wcześniej wyreżyserował sceniczną wersję Matyldy.


Film powstaje dla Netfliksa

43. Przypomnienie o Nagrodach Filmwebu 2021

44. Nowi Mutanci to najnowsza produkcja uniwersum X-Men, stworzona na podstawie komiksów Marvela. Jego reżyserem jest Josh Boone, znany z takich produkcji, jak: Gwiazd naszych wina, Bez miłości ani słowa czy Bastion. Film o nowym pokoleniu mutantów, którzy odkrywają swoje wyjątkowe zdolności, to idealna produkcja dla nastolatków lubiących filmy grozy, ale i dorosłych. Nowi Mutanci z udziałem gwiazd młodego pokolenia są dostępni na DVD od 13 stycznia 2021 roku.


Nowi Mutanci to oryginalny film science-fiction, który powstał dzięki 20th Century Fox we współpracy z Marvel Entertainment. Jego akcja toczy się w odciętym od świata ośrodku, gdzie na obserwacji przetrzymywana jest grupa młodych ludzi-mutantów. Są nimi Rahne (Maisie Williams, nominowana do nagrody Emmy oraz znana z Gry o tron), Illyana (Anya Taylor-Joy – odtwórczyni głównej roli w serialu Gambit królowej), Sam (Charlie Heaton, znany z Stranger Things) i Roberto (Henry Zaga – Teen Wolf: Nastoletni Wilkołak). Podczas przebywania w ośrodku, odkrywają swoje niezwykłe zdolności. Seria dziwnych, niewytłumaczalnych zdarzeń, zmusza mutantów do walki o przetrwanie, opanowanie własnych mocy, jak i utrzymanie więzów przyjaźni.


W obliczu rodzinnej tragedii nastoletnia Danielle Moonstar (w tej roli Blu Hunt) trafia do tego odizolowanego ośrodka pod obserwację prowadzoną przez dr Cecili Reyes (Alice Braga). Już pierwszego dnia dowiaduje się, że posiada nadzwyczajne moce. Na grupowej terapii poznaje pozostałych mutantów, którzy następnie zostają jej przyjaciółmi. Każdy z nich musi nauczyć się kontrolować swoje moce, aby wrócić do społeczeństwa, bez stanowienia zagrożenia dla siebie i otoczenia. Wierzą, że dzięki szkoleniu niebawem trafią do drużyny X-Men. Niedługo później w placówce zaczyna dochodzić do niepokojących zjawisk – każdy mutant w rzeczywistości doświadcza swoich największych lęków, halucynacji i wspomnień dawnych doznań. Wkrótce wychodzi na jaw cała prawda o ośrodku.


Zarówno Josh Boone oraz Knate Lee są fanami komiksów z serii X-Men, a w szczególności wątku o nowych mutantach. Komiks miał swoją premierę w 1982 roku, a jego autorami byli Chris Claremont i Bob McLeod. Przez lata grupa ewoluowała i przeżywała kolejne przygody. W końcu postanowiono przenieść ich historię na duży ekran.


- W młodości najbardziej lubiłem filmy takie jak Straceni chłopcy, ukazujące grupę dzieciaków próbujących odnaleźć się w okresie dorastania. Dzięki nim zdałem sobie sprawę, że nie jestem sam na świecie. Właśnie dlatego postanowiłem stworzyć film pokazujący prawdziwy koszmar bycia nastolatkiem, który stara się odnaleźć własne "ja". W Nowych Mutantach mamy odniesienia do X-Menów i nasi bohaterowie wiedzą, kim oni są, to jest to jednak niezależny świat. Gdyby chcieć przenieść postacie z naszej historii do innego filmu o X-Menach, sprawialiby wrażenie outsiderów – mówi reżyser Josh Boone.


Światowa premiera superprodukcji była pierwotnie planowana na 13 kwietnia 2018 roku. Ze względu na okres negocjacji i zakupu 20th Century Fox przez Disneya oraz pandemię COVID-19 ostatecznie premiera filmu odbyła się 26 sierpnia 2020 roku na całym świecie. W weekend otwarcia zarobił 11 milionów dolarów.


Więcej informacji o premierach DVD na profilu:

facebook.com/MojeFilmyDVD

45. Matt Reeves będzie jednym z producentów filmu Dead of Winter. Obraz powstaje dla platformy Netflix.


Dead of Winter opowie o amerykańskiej rodzinie azjatyckiego pochodzenia, która spędza wymarzone zimowe wakacje w malowniczych górach. Zamiast jednak relaksu w pięknych okolicznościach przyrody bohaterów czeka dramatyczna walka o przetrwanie, kiedy natkną się na zbiegłych kryminalistów.


Film wyreżyseruje Mike Gan (Burn). Autorką scenariusza jest Sarah Conradt-Kroehler (która obecnie pracuje nad fabułą angielskiego remake'u Instynktu matki)

46. Macaulay Culkin dołączył do grona kinomanów, którzy nalegają, aby wyciąć występ Donalda Trumpa z filmu Kevin sam w Nowym Jorku.


Apele o usunięcie amerykańskiego prezydenta z filmu nasiliły się w okresie świątecznym, gdy Trump odmówił zaakceptowania swojej porażki w wyborach prezydenckich 2020. Culkin, który zagrał w Kevinie tytułową rolę, przyznał na Twitterze, że wspiera protestujących widzów.


Przypomnijmy: w filmie Kevin McCallister spotyka na swojej drodze Trumpa, gdy trafia do luksusowego nowojorskiego hotelu Plaza. Miliarder wskazuje chłopcu drogę do lobby. Sceny z udziałem biznesmena nie było pierwotnie w scenariuszu filmu. Twórcy dodali ją po tym, jak Trump postawił im ultimatum: albo zagra w komedii, albo nie pozwoli filmowcom kręcić scen w należącym wówczas do niego hotelu.


W jednym z wywiadów reżyser Chris Columbus wspominał: kiedy wyświetlaliśmy film po raz pierwszy, wydarzyła się najdziwniejsza rzecz - ludzie wiwatowali, gdy na ekranie pojawił się Trump. Powiedziałem więc mojemu montażyście: "Zostaw go w filmie. To chwila dla publiczności"

47. Organizatorzy 78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji ogłosili, kto będzie przewodniczącym jury Konkursu Głównego. Został nim koreański reżyser Joon-ho Bong.


W oficjalnym komunikacie reżyser napisał: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji może pochwalić się długą i różnorodną historią. Jestem zaszczycony, że stałem się częścią tej pięknej kinowej tradycji. Jako przewodniczący jury, ale przede wszystkim jako wielki fan kina, jestem gotów podziwiać i oklaskiwać wszystkie wspaniałe filmy wybrane przez festiwal. Jestem pełen nadziei i ekscytacji.


Dla reżysera będzie to pierwsza wizyta w Wenecji. Joon-ho Bong ma za to na swoim koncie Złotą Palmę zdobytą w 2019 roku za Parasite oraz Srebrną Muszlę w 2003 roku za wyreżyserowanie filmu "Zagadka zbrodni".


78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji odbędzie się w dniach 1-11 września

48. Magazyn "Entertainment Weekly" opublikował duży materiał poświęcony jednej z bardziej wyczekiwanych premier filmowych tego roku - Mortal Kombat. Tekst został zilustrowany nieprezentowanymi dotąd zdjęciami z ekranizacji kultowej gry wideo.

Jak informuje "EW", Mortal Kombat rozpoczyna się od 10-minutowej sekwencji rozgrywającej się w feudalnej Japonii. Twórcy przybliżają w niej dzieje konfliktu między dwoma zwaśnionymi klanami. Zwieńczeniem prologu będzie krwawy pojedynek między przedstawicielami obu rodów, Hanzo (Hiroyuki Sanada) i Bi-Han (Joe Taslim), którzy z czasem staną się wojownikami znanymi jako Skorpion i Sub-Zero.


W dalszej części filmu akcja przenosi się do czasów współczesnych. Czarnoksiężnik i władca pozaświatów Shang Tsung (Chin Han) wysyła Sub-Zero z misją zabicia przebrzmiałego mistrza MMA, Cole'a Younga (Lewis Tan). Zamach wiąże się z tajemniczym znamieniem - symbolem Mortal Kombat - które sportowiec ma od urodzenia na piersi. Wkrótce los stawia na drodze Cole'a majora sił specjalnych Jacksona "Jaxa" Briggsa (Mehcad Brooks). Bohaterowie wyruszają na poszukiwanie Sonyi Blade (Jessica McNamee). To dzięki jej pomocy Cole trafia w końcu do świątyni boga błyskawic, Raidena (Tadanobu Asano). Spotyka w niej innych wojowników posiadających takie samo znamię jak on: Liu Kanga (Ludi Lin), Kung Lao (Max Huang) i Kano (Josh Lawson). Wszyscy przygotowują się do wzięcia udziału w turnieju, którego stawką będą losy ludzkości.


Reżyser Simon McQuoid zapewnia, że jego ambicją było stworzenie najlepszych sekwencji walki wręcz w historii kina. Filmowiec obiecuje również, że jego dzieło otrzyma kategorię wiekową R, a na ekranie nie zabraknie fatalities, czyli szokująco brutalnych finałów pojedynków. Cały tekst możecie przeczytać TUTAJ.


Mortal Kombat zadebiutuje 16 kwietnia w amerykańskich kinach i na serwisie streamingowym HBO Max

49. Choć wydawało się, że po przedwczesnej śmierci Alana Rickmana szanse na sequel Kosmicznej załogi zostały pogrzebane, Tim Allen się nie poddaje. W wywiadzie udzielonym magazynowi "Entertainment Weekly" aktor, który w produkcji z 1999 roku wcielił się w Jasona Nesmitha, podzielił się szczegółami dotyczącymi produkcji.


Przypomnijmy: bohaterowie Kosmicznej załogi to obsada serialu w stylu Star Trek, która niespodziewanie została uprowadzona przez kosmitów. Przybysze z obcej planety są przekonani, że pomogą im oni w walce z ich wrogami. W rolach głównych poza wspomnianymi już Allenem i Rickmanem wystąpili także Sigourney Weaver, Sam Rockwell i Tony Shalhoub.


Allen zapewnia, że choć w mijającym tygodniu nie udało mu się z nikim skontaktować, rozmowy trwają "cały czas". O projekcie zaczęło się mówić na początku 2015 roku. Wówczas planowano, że będzie to serial. Za realizację miał odpowiadać Amazon. Zaangażowani zostali reżyser Dean Parisot i współautor scenariusza Robert Gordon.


W 2016 roku Prace zostały wstrzymane ze względu na niespodziewaną śmierć Alana Rickmana będącego jedną z gwiazd oryginalnej wersji. Grany przez niego Aleksander Dane / Doktor Lazarus był jednym z ulubionych bohaterów kultowej komedii science fiction i trudno wyobrazić sobie, że ktoś mógłby go zastąpić.


Doktor Lazarus miał być zresztą jedną z najważniejszych postaci produkcji. Napisany przez Gordona scenariusz opierał się na jego relacjach z granym przez Allena egoistycznym aktorze Jasonie Nesmithcie.


Mimo tych przeszkód Allen wydaje się optymistą. "Sequel mógłby się zdarzyć teraz lub za pięć lat. To bez znaczenia, bo kiedy podróżujesz z prędkością światła, dla ciebie może minąć 20 minut, ale to jednocześnie 20 lat, prawda? – powiedział. "Aktualnie projekt jest jednak wstrzymany"

50. Należące do Sony Screen Gems wyprodukuje film Delilah. Szczegóły fabuły są trzymane w tajemnicy. Podobno klimatem ma przypominać Zaginioną dziewczynę. Autorami scenariusza są Harrison Query & Tommy Wallach

51. Jon Orsini, Ruby Modine dołączyli do obsady filmu The Survivalist, którego gwiazdami są John Malkovich i Jonathan Rhys Meyers. Akcja filmu rozgrywa się półtora roku po upadku cywilizacji z powodu epidemii wirusa. Były agent FBI (Rhys Meyers) ochrania odporną na chorobę młodą kobietę przed niebezpiecznym gangiem. Psychopatyczny przywódca bandy (Malkovich) wierzy w to, że wykorzysta dziewczynę do uratowania świata

52. Salma Hayek i Jennifer Schuur wyprodukują dla HBO Valentine, ekranizację powieści Elizabeth Wetmore. Akcja książki rozpoczyna się w Walentynki 1976 roku w teksańskim mieście Odessa, którego większość mieszkańców pracuje w przemyśle naftowym. To opowieść o grupie kobiet, których życie nieodwracalnie zmieniło się, kiedy 14-letnia Meksykanka została zgwałcona przez białego pracownika pobliskiej rafinerii

53. Jane Austen zostanie bohaterką filmu Amazon Studios. Projekt powstaje na bazie książki Rachel Givney Jane in Love. Za kamerą stanie Elissa Down. Jest to historia pisarki, która zawiera faustowski układ, by znaleźć miłość. W efekcie przenosi się do współczesności, gdzie rzeczywiście znajduje swojego ukochanego. Problem w tym, że zaczynają znikać jej powieści. Bohaterka musi podjąć trudną decyzję: pozostać u boku ukochanego, ale stracić umiejętność pisania i zniknąć z kart światowej literatury, czy wrócić do swoich czasów i stać się Jane Austen sławną długo po swojej śmierci

54. Netflix nabył prawa do produkowanego przez Skydance Media thrillera szpiegowskiego Heart of Stone. Za kamerą filmu, który zapowiadany jest jako kobieca wersja Mission: Impossible, stanie Tom Harper (Peaky Blinders). W roli głównej wystąpi Gal Gadot.


Scenariusz napisali wspólnie Greg Rucka (The Old Guard) i nominowana do Oscara za Ukryte działania Allison Schroeder. Dla aktorki, której Wonder Woman 1984 zadebiutowało niedawno w HBO Max, nie jest to jedyny projekt realizowany wspólnie z Netfliksem. Wystąpi ona w Red Notice u boku Dwayne'a Johnsona.


Dla Skydance jest to druga duża umowa z platformą stramingową w tym tygodniu. W środę informowaliśmy o widowisku science fiction The Tomorrow War, które prawdopodobnie ominie kina. Film z Chrisem Prattem w roli głównej trafi na Prime Video

55. Top 15 filmów o górach wg Filmwebu

56. Warner Bros. zaprezentował spot promujący wszystkie filmy, które w tym roku trafią w dniu kinowej premiery na platformę HBO Max. Wśród wymienionych tytułów znalazła się też Diuna.


Przypomnijmy, że za ekranizacji powieści Franka Herberta odpowiada Legendary, a Warner Bros. ma tylko prawa do dystrybucji kinowej. W grudniu jednak WB poinformowało, że wszystkie premiery kinowe planowane na rok 2021 trafią jednocześnie na platformę HBO Max. Legendary, z którym decyzja nie była konsultowana, nie było z tego zadowolone i groziło procesem. Według ostatnich doniesień sprawa dystrybucji Diuny nie była przesądzona. Klip promocyjny wydaje się jednak jednoznacznie sugerować, że szanse na wyłącznie kinową premierę są zerowe.


Spot promujący tegoroczne premiery zaciekawi również fanów takich widowisk jak Godzilla vs. Kong, The Suicide Squad, Mortal Kombat czy Obecność 3: Na rozkaz diabła, ponieważ znalazły się w nim bardzo krótkie urywki tych filmów

57. International Documentary Association, działające od 1982 roku stowarzyszenie non-profit, którego misją jest promowanie twórców filmów dokumentalnych i zaangażowanie w zwiększanie świadomości społecznej w zakresie gatunku dokumentalnego, przyznało swoje nagrody.


Za najlepszy film został uznany wyprodukowany przez Netflix Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych. Streamingowy gigant zgarnął też nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego (John grał dla kosmitów) oraz serialu (Last Chance U) oraz za najlepszy montaż (Dick Johnson nie żyje) i muzykę (Czego nauczyła mnie ośmiornica).


Obóz godności opowiada o rewolucyjnym ruchu, który powstał na terenie tymczasowego obozowiska położonego nieopodal Woodstocku, gdzie wakacje spędzali nastolatkowie z niepełnosprawnościami. Film wyreżyserowany wspólnie przez nagrodzoną Emmy Nicole Newnham i byłego uczestnika obozów Jima LeBrechta, opowiada nieznaną szerzej historię tej wyjątkowej inicjatywy, która stała się zalążkiem wielkiej zmiany. Producentami wykonawczymi są m.in. prezydent Barack Obama i Michelle Obama oraz nominowany do Oscara Howard Gertler (Jak przetrwać zarazę). Produkcja została także doceniona za kreatywne wykorzystanie archiwalnych materiałów.


Zdobycie nagrody IDA nie oznacza, że produkcja zostanie doceniona także przez Amerykańską Akademię Filmową. Statystyki pokazują, że w ciągu ostatnich pięciu lat tylko jeden z nagrodzonych przez stowarzyszenie filmów zdobył także Oscara. Był nim O.J.: Made in America z 2016 roku.


Najlepszy film: "Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych"

Najlepszy reżyser: Garrett Bradley (za "Time")

Najlepszy film krótkometrażowy: "John grał dla kosmitów"

Najlepszy serial: "Last chance U"

Najlepszy dokument wieloczęściowy: "Utracone dzieci Atlanty"


Wszyscy nagrodzeni

58. Nie żyje Phil Spector (pl). Legendarny producent i muzyk, który w latach 60. zrewolucjonizował przemysł muzyczny, wprowadzając innowacyjną technikę zwaną "ścianą dźwięku", zmarł w trakcie odsiadywania wyroku za morderstwo aktorki Lany Clarkson. Informację o jego śmierci ogłoszono wieczorem 16 stycznia 2021 roku. Oficjalna przyczyna zgonu nie jest znana, w mediach pojawiały się jednak informacje, że był hospitalizowany w związku z zakażeniem koronawirusem.


Jako producent muzyczny Phil Spector współpracował z największymi gwiazdami. To on odpowiada za kontrowersyjny remix "Let It Be" The Beatles, produkował też piosenki Johna Lennona i George'a Harrisona. Pracował przy albumach The Rolling Stones, The Ramones, Leonarda Cohena czy Ike'a i Tiny Turner. Opracowana przez niego technika nagrywania polegała na zwielokrotnianiu brzmienia instrumentów, co dawało efekt gęstego, mocnego dźwięku (stąd nazwa "ściana dźwięku").


Niestety w parze z talentem Phila Spectora szedł jego trudny charakter, a postępująca paranoja podbijała mroczną stronę jego osobowości. Znany jest incydent z 1977 roku, kiedy to podczas nagrywania albumu Leonarda Cohena Spector wniósł do studia broń, którą groził artyście. Podobne zdarzenie miało miejsce także w trakcie pracy nad płytą "End of Century" zespołu The Ramones. Sytuacje te sprawiły, że na początku lat 80. praktycznie wycofał się z branży. W 1989 roku trafił do Rock and Roll Hall of Fame.


O Philu Spectorze ponownie zrobiło się głośno w 2003 roku, kiedy to opinię publiczną zszokowało oskarżenie producenta o zabójstwo aktorki Lany Clarkson. Spector poznał ją w restauracji, gdzie pracowała jako hostessa, i zaprosił do swojej rezydencji. Obrona utrzymywała, że przyczyną śmierci kobiety było samobójstwo, jednak ława przysięgłych miała wątpliwości. Odwołania do sądów wyższej instancji zostały odrzucone.


Wydarzenia te zostały przedstawione w zrealizowanym dla HBO dramacie Davida Mameta pt. Phil Spector. W tytułową rolę wcielił się sam Al Pacino, a rola jego obrończyni przypadła Helen Mirren

59. Jeśli Zack Snyder został dobrze zrozumiany przez swoich fanów, to Zack Snyder's Justice League nie zostanie zaprezentowany na platformie HBO Max jako 4-odcinkowy serial, lecz jako 4-godzinny film.


Reżyser o swojej wersji Ligi Sprawiedliwości opowiadał na platformie Vero. Zapytany został wprost, czy jest to serial czy jeden film. Odpowiedział, że jeden film.


Co na to HBO Max? Tego na razie nie wiadomo. Istnieje więc możliwość, że na platformie projekt będzie można obejrzeć i jako film i jako miniserial.


Snyder twierdzi również, że jego Liga Sprawiedliwości zawierać będzie jedynie 25% materiału, który znamy z widowiska dokończonego przez Jossa Whedona. Reszta ma być dla fanów ekranizacji DC nowością.


Część z tego, co dostało się do filmu Snydera, już znamy. W jego wersji pojawi się Darkseid, Martian Manhunter, Joker grany przez Jareda Leto. Ma również być więcej Deathstroke'a i Cyborga

60. Wygląda na to, że David Ayer idzie tropem Zacka Snydera i zaczyna starać się o "Ayer cut" Legionu samobójców. Snyder wywalczył sobie nową wersję Ligi Sprawiedliwości, sugerując, jak wiele materiału nie trafiło na ekran. Ayer przyjął podobną strategię: właśnie opublikował w mediach społecznościowych króciutkie wideo z Jokerem (Jared Leto).


Ayer od miesięcy pokazuje fanom zdjęcia i urywki, sugerując, że Legion samobójców mógł wyglądać zupełnie inaczej. "Liga Sprawiedliwości" w wersji Snydera ma zadebiutować na HBO Max w tym roku i Ayer ewidentnie próbuje doprowadzić do tego, by i jego film dostał drugą szansę.


Nieznany moment, który ujawnił właśnie reżyser, to część wyciętej sceny, której ślady widzieliśmy jeszcze w zwiastunach - ale już nie w ostatecznym filmie. Zobaczcie Leto jako Jokera mówiącego do kogoś, że powinien (powinna?) się za siebie wstydzić.


Co ciekawe, Leto powróci do roli Jokera w Lidze Sprawiedliwości w wersji Zacka Snydera. Czy to oznacza, że chętnie wróciłby również, by poprawić Legion samobójców? A czy wy chcielibyście zobaczyć go raz jeszcze w tej roli?


Na razie w planach DC jest jednak tylko inny legion samobójców - ten z The Suicide Squad w reżyserii Jamesa Gunna. Premierę filmu zapowiedziano na sierpień tego roku

61. (Amerykański Box Office z 18 stycznia): Sytuacja amerykańskich kin nie ulega poprawie. Mimo świątecznego weekendu większość kin pozostała zamknięta, a w otwartych tłumów nie było. W takiej sytuacji najlepszy wynik osiągną akcyjniak The Marksman - 3,2 mln dolarów.


Jest to drugi film wprowadzony w czasach pandemii COVID-19, którego gwiazdą jest Liam Neeson. Pierwszym był w październiku Uczciwy złodziej, który również był numerem jeden (z wpływami w wysokości 3,7 mln dolarów). Łączne wpływy tamtego filmu w amerykańskich kinach przekroczyły 14 milionów dolarów, co jak na standardy covidowe mieści się w górnych warstwach wyników średnich.


W pierwszej dziesiątce są jeszcze dwa tytuły, których nie było przed tygodniem. Pierwszym jest indyjska rewelacja Master. Obraz jest pierwszym przebojem kasowym z Indii od czasu wybuchu pandemii. W minionym tygodniu żaden film na świecie nie sprzedał się równie udanie. W samych Stanach zarobił 206 tys. dolarów.


Na dziewiątej pozycji zameldowało się wznowienie disnejowskiej animacji Nowe szaty króla. Obraz zarobił w weekend 169 tys. dolarów.


Pierwsza dziesiątka


(Światowy Box Office z 18 stycznia): Podczas gdy w amerykańskim box offisie wieje nudą, na świecie doszło do ekscytującej walki o pozycję lidera. Tak zaciętej rywalizacji dwóch filmów z różnych krajów nie było już od wielu miesięcy. Na chwilę obecną nie jest jasne, kto ostatecznie zajmie pierwsze miejsce: indyjski Master czy może chiński Song Ni Yi Duo Xiao Hong Hua (A Little Red Flower).


Wydaje się, że minimalnie większe szanse ma Master. Obraz zrealizowany w języku tamilskim pokazywany jest w Indiach i na świecie od środy. Nie są na razie znane pełne dane. Według różnych źródeł wahają się od 18 do 23 milionów dolarów. Jeśli bliższe prawdy są te drugie, to w sam weekend obraz zarobił około 12 milionów dolarów.


Master nie jest produkcją bollywoodzką, lecz został zrealizowany w języku tamilskim. Jest on pierwszym hitem kasowym w Indiach od czasu wybuchu pandemii COVID-19. Osiągnięcie to jest tym bardziej imponujące, że w tamtejszych kinach obowiązuje ostry reżim sanitarny i zajętych może być tylko 25% miejsce. Zapotrzebowanie było tak duże, że niektóre kina praktycznie działały całą dobę.


Chiński dramat rodzinny Song Ni Yi Duo Xiao Hong Hua prawdopodobnie zajął miejsce drugie. Przegrał jednak nieznacznie, ponieważ jego weekendowe wpływy wyniosły 11,7 mln dolarów. Tym samym brakuje mu już tylko 16,6 mln dolarów, by osiągnąć granicę 200 milionów.


Na podium znalazł się jeszcze Chai Dan Zhuan Jia 2 (Shock Wave 2). Widowisko zarobiło w weekend 7,8 mln dolarów i łącznie ma już na koncie 163,8 mln dolarów.


Na czwartym miejscu wylądowała pierwsza z chińskich nowości - Ji Hun (The Soul). Kryminał zarobił w weekend 7,6 mln dolarów. Ponieważ jednak w czwartek odbywały się pokazy przedpremierowe, to łącznie zgarnął 9,6 mln dolarów.


Piąta pozycja przypadła animowanej premierze z Chin Wish Dragon. Obraz, którego współproducentem jest Jackie Chan, nie przyciągnął tłumów zarabiając tylko 7,2 mln dolarów.


Z czwartego na szóste miejsce spadła animacja Pixara Co w duszy gra. Jej weekendowe wpływy szacuje się na 5,8 mln dolarów. Oczywiście większość z tej kwoty pochodzi z Chin (4 mln dolarów), gdzie mimo słabego startu film poradził sobie zaskakująco dobrze zarabiając w sumie 43,1 mln dolarów. Globalnie na koncie animacji (pokazywanej w zaledwie 11 krajach) jest 57,4 mln dolarów.


Siódma lokata należy w tym tygodniu do Wen Nuan De Bao Bao (Warm Hug). Komedia zarobiła kolejne 4,7 mln dolarów i łączne wpływy wzrosły do 114,9 mln dolarów.


Ósme miejsce należy do komiksowego widowiska Wonder Woman 1984. Weekendowe wpływy szacujemy na 4,6 mln dolarów. Obraz trafił właśnie do kin w Rosji. Podaje się, że film zarobił tam 2,6 mln dolarów. Kwota ta jednak zawiera również wpływy z przedpremierowych pokazów przed tygodniem.


Na dziewiątym miejscu wylądował największy rosyjski hit ostatnich miesięcy Последний богатырь: Корень зла (The Last Warrior: Root Of Evil). Jego wyniku na razie nie znamy. Portal Deadline podaje jednak, że pozostał numerem jeden w Rosji, musiał więc mieć lepszy wynik niż 2,6 mln dolarów, które zgarnęła Wonder Woman 1984.


Pierwszą dziesiątkę zamyka Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen (Demon Slayer The Movie: Mugen Train), którego wpływy w Japonii praktycznie nie uległy zmianie w porównaniu z ubiegłym weekendem i wyniosły 2,3 mln dolarów. W ten sposób największy kasowy hit japońskiej kinematograf znów był u siebie numerem jeden. Jego globalne wpływy szacuje się na 380 milionów dolarów. Czyni to z animacji czwartą najbardziej kasową premierę 2020 roku w skali całego globu

62. Undine Christiana Petzolda, Berlin Alexanderplatz Burhana Qurbaniego i Lekcja niemieckiego Christiana Schwochowa to niektóre propozycje nadchodzącego przeglądu kina zachodnich sąsiadów. Codziennie, od 22 stycznia, o godz. 19:00 organizatorzy – Goethe-Institut, Dom Norymberski i Konsulat Generalny Niemiec - zapraszają na premierę online kolejnego tytułu, a każdy z nich będzie dostępny dla publiczności przez 72 godziny. Nie zabraknie również "strefy festiwalowej" – na widzów czekać będą wywiady z twórcami filmów.


Tydzień Filmu Niemieckiego planowaliśmy otworzyć tradycyjnie 20 listopada. Sytuacja związana z pandemią spowodowała, że podobnie jak wiele festiwali i przeglądów na całym świecie sięgnęliśmy do alternatywnego rozwiązania – zapraszamy widzów, którzy kochają kino do wirtualnej sali kinowej na platformie MOJEeKino w dniach 22-29 stycznia. Przegląd obejmuje osiem filmów wybranych z wielu sekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale, który odbył się w lutym ubiegłego roku. Jest to mocna reprezentacja niemieckich produkcji, ukazująca w możliwie najszerszym wymiarze tematy, które interesują niemieckich twórców i obejmują ich osobiste doświadczenia. Niemiecką filmową scenę reprezentują w tym przeglądzie twórcy, m. in. o afgańskich, tureckich i japońskich korzeniach.


Film otwarcia to nagrodzony na Berlinale Srebrnym Niedźwiedziem dla Najlepszej Aktorki film dobrze znanego polskim widzom reżysera, Christiana Petzolda pt. Undine. Jest to współczesna historia miłosna na kanwie mitu o nimfie wodnej, w którym główną rolę odgrywa Paula Beer oraz ...żywioł jakim jest woda – mówi Renata Prokurat z Goethe-Institut.


Kolejne tytuły w harmonogramie projekcji to:


23 stycznia: "Lekcja niemieckiego", reż. Christian Schwochow


Siggi, dziesięcioletni bohater filmu Lekcja niemieckiego, jest synem nazistowskiego policjanta. Wraz z rodzicami mieszka w małej nadmorskiej wiosce, do której wieści o wydarzeniach ze świata zewnętrznego docierają poprzez rozporządzenia, jakie otrzymuje ojciec chłopca. Dotyczą one jednak przede wszystkim zamieszkałego w tej samej miejscowości malarza Maxa Nansena i sztuki, którą uprawia. Ekspresjonistyczne obrazy nie wpisują się ani w pożądaną przez władzę formę, ani tematykę Film Christiana Schwochowa oparty jest na bestselerowej książce Sigfrieda Lenza, wybitnego niemieckiego pisarza urodzonego w Ełku. Choć akcja opowiadanej historii toczy się w nazistowskich Niemczech, to reżyser starannie unika wszelkich symboli, które kojarzymy z tym czasem, nadając tym samym swojemu filmowi uniwersalny i ponadczasowy wymiar.


24 stycznia: "Berlin Alexanderplatz", reż. Burhan Qurbani


Berlin Alexanderplatz to współczesna ekranizacja powieści Alfreda Döblina. Filmowy Franz Biberkopf nazywa się Francis B, jest afrykańskim uchodźcą i podobnie jak jego książkowy pierwowzór, ma na sumieniu śmierć bliskiej osoby. We współczesnym berlińskim tyglu, różnokolorowym i różnojęzycznym próbuje zbudować nowe, uczciwe życie. Jednak okoliczności społeczno-polityczne oraz ekonomiczne uwarunkowania pozbawiają młodego mężczyznę szans na realizację tych planów. W sytuacji bez wyjścia pojawia się człowiek, uosobienie zła i przemocy, który obiecuje rozwiązać wszystkie problemy Francisa. Cena jaką za to zapłaci będzie ogromna. Film Qurbaniego balansuje pomiędzy kadrami przemocy i fiesty, pomiędzy scenami z nocnych klubów i domów publicznych, napadów i narkotykowych dilów. Berlińska metropolia, podobnie jak przed stu laty w powieści Döblina, jest równoprawnym bohaterem tej opowieści, a zdjęcia zanurzone w neonowym, nocnym świetle, odkrywają świat niedostrzegalny na co dzień.


25 stycznia: "Mój koniec. Twój początek", reż. Mariko Minoguchi


Nora i Aron są młodzi, bardzo zakochani i na początku wspólnej życiowej drogi. Połączyło ich przypadkowe spotkanie i przypadek zaważy o ich losie. Podczas napadu na bank, w którym oboje znajdą się pewnego feralnego dnia, ślepa kula trafi Arona i pozbawi go życia. Nora będzie musiała nauczyć się żyć z tą stratą.

Aron, był fizykiem, zajmował się relatywizmem czasu i twierdził, że przeszłość ma tak samo ważny wpływ na teraźniejszość jak przyszłość. Tę zasadę zdaje się stosować także reżyserka filmu, Mariko Minoguchi, której opowieść nie jest linearną narracją. Losy powiązanych ze sobą bohaterów poznajemy poprzez krótkie, pomieszane ze sobą wycinki czasowe, które dopiero na końcu ułożą się w zamkniętą historię. Forma precyzyjnego i często zaskakującego montażu trzyma widza w napięciu od początku aż do samego końca filmu.


26 stycznia: "Gipsy Queen", reż. Hüseyin Tabak


Ali, bohaterka filmu Hüseyina Tabaka, jest rumuńską Romką. Skonfliktowana z ojcem i wykluczona ze swojej społeczności decyduje się na wyjazd do Niemiec. Jako samotna matka dwójki dzieci, bez wykształcenia i zgody na pobyt, skazana jest na dorywcze, wyniszczające zdrowie prace i na poniżający wyzysk przez pracodawców. Pewnego dnia trafia jako sprzątaczka do nocnego klubu, w którego piwnicach odbywają się zawody bokserskie.

Gipsy Queen nie jest filmem o sporcie, boks jest tu tylko jednym z elementów życia bohaterki, która każdego dnia balansuje na egzystencjalnej granicy. Wyzysk w pracy, poniżenie z tytułu pochodzenia, samotne macierzyństwo, konflikt z dorastającą córką, która nie rozumie oraz nie akceptuje odrzucenia i szkolnego mobbingu, zagrożenie odebraniem dzieci przez jugendamt i nieustające kłopoty finansowe, to codzienne problemy, z którymi mierzy się Ali. Boks, który kiedyś uprawiała, wydaje się dawać jej siłę i być może stanie się szansą na zmianę życiowej sytuacji.


27 stycznia: "Lara", reż. Jan-Ole Gerster


Lara, bohaterka nowego filmu Jana-Ole Gerstera, kończy 60 lat i w dzień swoich urodzin postanawia wyskoczyć z okna. Realizację tego zamiaru uniemożliwiają interweniujący u sąsiadów policjanci. Bohaterka, rozwiedziona, samotna, bez przyjaciół i znajomych i też bez kontaktu z jedynym synem, musi spędzić urodzinowy dzień inaczej niż zamierzała. W eleganckim kostiumie wychodzi na miasto, aby zrealizować nowy plan.

Reżyser, Jan-Ole Gerster znany jest polskiej publiczności ze znakomitego filmu Oh, Boy! Tam młody, niepotrafiący sprostać oczekiwaniom innych, bohater włóczy się po nocnym Berlinie odreagowując gromadzące się za dnia problemy. Lara przemierza eleganckie dzielnice niemieckiej stolicy bez celu, aby dotrwać do wieczora, kiedy będzie mogła wyładować ciążącą jej frustrację.


28 stycznia: "Kryptonim Curveball", reż. Johannes Naber


"Curveball" to kryptonim operacji wywiadowczej związanej z irakijskim uchodźcą, Rafidem Alwanem, który ubiegał się w 1999 roku o azyl w Niemczech. Podczas przesłuchań podaje się za inżyniera chemika i w zamian za przyznanie mu obywatelstwa oferuje informacje dotyczące broni biologicznej, będącej rzekomo w posiadaniu Saddama Husseina. Film Johannesa Nabera nie jest dokumentem, ale oparty został na bardzo dokładnej kwerendzie oraz licznych rozmowach z uczestnikami i świadkami tamtych wydarzeń. W kadry filmu wpleciony jest materiał dokumentalny, który łączy się z fabułą tej nieprawdopodobnej wręcz historii: podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ amerykański minister spraw zagranicznych Colin Powell wygłasza mowę mającą przekonać słuchaczy, że Saddam Hussein produkuje tajną broń biologiczną i ilustruje ją rysunkiem wykonanym przez irakijskiego inżyniera. Niecały miesiąc później zaczyna się wojna z Irakiem.


29 stycznia: "Schlingensief", reż. Bettina Böhler


Christoph Schlingensief, niemiecki reżyser operowy, teatralny, radiowy, konferansjer talk shows, performer i reżyser filmowy. Artysta totalny, bezwzględny prowokator, który przy użyciu czarnego humoru oraz absurdu w polemiczny sposób niepokornie eksplorował tematy związane z polityką i wykluczeniami stygmatyzującymi ludzi zaliczanych do marginesu społeczeństwa. Ale to właśnie poprzez sposób, w jaki realizował swoje filmy, łącząc różne metody, formy oraz gatunki filmowe odwołujące się do estetyki trash cinema, science fiction, porno czy horroru, prowokował odbiorców do refleksji nad kwestiami przez niego poruszanymi. Film Bettiny Böhler jest hołdem złożonym Schlingensiefowi w 10 rocznicę jego śmierci. To swoisty found footege zmontowany z filmowych kadrów, prywatnych ujęć video, wywiadów, fragmentów spektakli teatralnych i dokumentacji performansów. Dzięki perfekcyjnemu montażowi powstał niezwykły portret tego wyjątkowego i wszechstronnego artysty.


Koszt biletu-pojedynczego dostępu do filmu to 15 zł, karnet na cały przegląd 80 zł. Sprzedaż ruszy 22 stycznia. Szczegółowy program, bilety: www.mojeekino.pl/show/tydzien-filmu-niemieckiego

63. Australijskie media ujawniły, że w najnowszej odsłonie Thora zobaczymy Matta Damona. Aktor przyleciał niedawno do Sydney i aktualnie odbywa przymusową 14-dniową kwarantannę przed wejściem na plan zdjęciowy.


Informację o angażu hollywoodzkiego gwiazdora potwierdził premier Australii, Scott Morrison. Z kolei sam Damon w rozmowie z dziennikarzami miał powiedzieć, że spędzi na Antypodach następnych kilka miesięcy.


Przypomnijmy, iż laureat Oscara wystąpił w epizodycznej roli w poprzedniej części przygód boga piorunów - Thorze: Ragnaroku z 2017 roku. Wcielił się wówczas w asgardiańskiego aktora, któremu w sztuce teatralnej przypadła postać Lokiego. Wygląda na to, że tym razem Damon otrzyma więcej czasu ekranowego.


Thor: Love and Thunder zadebiutuje na ekranach 6 maja 2022 roku. Za kamerą stoi ponownie Taika Waititi, w obsadzie znajdują się m.in. Chris Hemsworth, Natalie Portman, Christian Bale, Chris Pratt, Tessa Thompson i Jaimie Alexander

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Shirokuro na FB
  • Shirokuro na Tweeterze
  • Shirokuro na Instagramie

© SHIROKURO - November 2017. Created thx to wix.com