FESTIWALOWY TYDZIEŃ - FILM I SERIALE

FILM

1. NEWSY PRECURE: a) Oficjalny kanał YouTube dla serii Precure opublikował 27 października nowe specjalne wideo do filmu anime Eiga Precure Miracle Leap: Minna to Fushigi na 1-nichi (Every and the Mysterious One Day). Wideo przedstawia sceny bitewne z filmu.


Oficjalna strona anime ogłosiła również 27 października, że 14 kin sieci T-Joy w całej Japonii będzie gospodarzem projekcji, które rozpoczną się o północy lub później w dniu otwarcia, czyli 31 października lub Halloween. Ze względu na pandemię koronawirusa (COVID-19) niewiele filmów miało pokazy o północy przez większą część tego roku, chociaż Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train jest jednym z filmów, które zaczęły dodawać nocne pokazy o północy lub później.


Większość samorządów lokalnych w Japonii ma „zarządzenia dotyczące ochrony nieletnich” przeciwko nieletnim przebywaniu w kinach po 22:00 lub 23:00, więc T-Joy nie zezwala nieletnim poniżej 18 roku życia na oglądanie pokazów o północy. Ponadto podczas pokazów o północy nie będą wręczane patyki „Miraculun Light”, które widzowie dostaną podczas innych pokazów (te premie filmowe Precure są zwykle nazywane „Miracle Lights”, ale zostały przemianowane na „Miraclun Lights” na cześć postaci Miraclun z najnowszego filmu).


Oficjalny kanał YouTube dla serii Precure opublikował 31 października nowy specjalny film do filmu anime Eiga Precure Miracle Leap: Minna to Fushigi na 1-nichi (Every and the Mysterious One Day). Wideo zawiera spoilery do filmu.


SPOILER: Cure Grace z Healin 'Good Precure przekształca się w oryginalną formę filmu Super Grace, w komplecie ze spódniczką z płatków wiśni i gigantycznym kwiatem wiśni we włosach, z mocą świateł Miraculun, które kryją emocje każdego .

Oficjalna strona filmu ogłosiła również 31 października, że projektant postaci i reżyser animacji Nishiki Itaoka narysował 14 szkiców, które można zobaczyć w tokijskich kinach Shinjuku Wald 9, Yokohama Burg 13 i T-Joy Soga Chiba. Szkice przedstawiają 13 dziewczyn Precure z ostatnich trzech serii, a także postacie filmowe Miraculun i Refrain, a także podpisy członków ich obsady. Ponadto pracownicy prowadzą kampanię na Twitterze, aby rozdać 14 szkiców.

Początkowo miał się ukazać 20 marca, ale został opóźniony do 16 maja, aby pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa (COVID-19). Następnie został ponownie przesunięty do aktualnej daty 31 października. Pretty Cure 101: Wszystko, co musisz wiedzieć, a niektóre rzeczy, których nie możesz.


Nowy film zawiera postacie z anime Hugtto! Precure i Star ☆ Twinkle Precure. Kitagawa zaśpiewa także piosenkę „Circle Love ~ Sakura ~”.

Healin 'Good Precure, siedemnasta seria anime o magicznej dziewczynie Toei Animation, miała swoją premierę 2 lutego w telewizji ABC TV, TV Asahi i ich stowarzyszonych. Anime zaczęło opóźniać nowe odcinki 26 kwietnia z powodu rozprzestrzeniania się COVID-19. Anime wznowiono nadawanie nowych odcinków 28 czerwca wraz z 13. odcinkiem. Crunchyroll przesyła strumieniowo anime.

W historii serialu The Healing Garden, sekretny świat, który leczy dolegliwości Ziemi, został zaatakowany przez Byōgens, którzy próbują zainfekować Ziemię. Trzy „stażystki medyczne” Healing Animals i Latte, księżniczka Healing Garden ze specjalnymi mocami, przybyły w poszukiwaniu partnerów, aby zapobiec zagrożeniu. Trzy dziewczyny, które spotykają - Nodoka, Chiyu i Hinata - przekształcają się w Precure i stawiają czoła Byōgenom, aby chronić całe życie na Ziemi i w Ogrodzie Uzdrawiania.


Yoko Ikeda (The File of Young Kindaichi Returns, Thriller Restaurant) jest reżyserem serialu, a Junko Komura (Hugtto! Precure Futari wa Precure All Stars Memories) nadzoruje scenariusze serialu. Naoko Yamaoka projektuje postacie, a Nagisa Nishida jest projektantką sztuki. Shiho Terada (Inazuma Eleven GO, Cyborg 009 Vs. Devilman) komponuje muzykę, a Kiyomi Sakairi jest głównym artystą kolorystycznym. Rie Kitagawa powraca, by zaśpiewać OP „Healin 'Good Precure Touch !!”, podczas gdy Kanako Miyamoto wykonuje nowy ED „Everybody ☆ Healin' G'Day”.


Anime Healin 'Good Precure będzie miało osobny film, który zostanie otwarty w 2021 roku

b) Pracownicy serii filmów Precure ogłosili 30 października, że Eiga Healin 'Good ♥ Precure Yume no Machi de Kyun! tto GoGo! Daihenshin !! będzie najnowszym filmem franczyzy i zostanie otwarty w Japonii 20 marca 2021 roku. Zapowiedź filmu zostanie wyświetlona po filmie anime Eiga Precure Miracle Leap: Minna to Fushigi na 1-nichi (Everyone and the Mysterious One Day).

W filmie pojawią się postacie z Healin 'Good Precure z Cure Aqua, Cure Mint, Milky Rose, Cure Rouge, Cure Lemonade i Cure Dream z anime Yes! Precure 5 GoGo! Pracownicy ogłosili wcześniej, że Healin 'Good Precure otrzyma własny film w 2021 roku. Yes! Precure 5, czwarte telewizyjne anime z serii od Toei Animation, pierwotnie emitowane od lutego 2007 roku do stycznia 2008 roku. Sequel Yes! Precure 5 GoGo! następnie wyemitowany został od lutego 2008 roku do stycznia 2009 roku

2. Crunchyroll ogłosił 27 października, że od 2021 r. będzie transmitować na żywo film anime na podstawie mangi Given Natsuki Kizu pod tytułem Given The Movie. Film będzie dostępny w Ameryce Północnej, Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, Europie, Afryce, Oceanii i na Bliskim Wschodzie oraz Wspólnota Niepodległych Państw. Firma rozpoczęła streamowanie wersji zwiastuna anime, która zadebiutowała w lipcu, z angielskimi napisami.

Crunchyroll opisuje tę historię:


Uczeń szkoły średniej, Ritsuka Uenoyama, jest zszokowany, gdy słyszy śpiewający głos Mafuyu Sato. On i jego pozostali koledzy z zespołu, Haruki Nakayama i Akihiko Kaji, następnie witają go w swoim zespole jako wokalistę. Po dołączeniu Mafuyu ich pierwszy występ na żywo okazał się wielkim sukcesem i debiutują jako zespół „Given”. W środku tego wszystkiego Ritsuka zdaje sobie sprawę, że coś czuje do Mafuyu i zaczynają się spotykać. Tymczasem Haruki od lat darzy Akihiko potajemnie uczuciem, ale Akihiko nadal był w związku ze swoim współlokatorem, skrzypkiem Ugetsu Muratą. Miłość Harukiego, Akihiko i Ugetsu ściera się na dużym ekranie i zaczyna iść do przodu.


Film został otwarty w Japonii 22 sierpnia, po przełożeniu z pierwotnego otwarcia 16 maja, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa (COVID-19). Film sprzedał ponad 100 000 biletów w ciągu pierwszego miesiąca i rozszerzył pokazy w większej liczbie kin

3. Toei zaczął streamować specjalne wideo 28 października dla Looking for Magical DoReMi (Majo Minarai o Sagashite), nowego filmu anime upamiętniającego 20. rocznicę serii maho shojo anime Ojamajo Doremi.

Film zostanie otwarty 13 listopada po opóźnieniu przez COVID-19. Toei i Toei Animation ogłosili w marcu, że odkładają otwarcie filmu na 15 maja z powodu problemów z produkcją, a później przełożyli anime na jesień.


Historia opowiada o 27-letniej pracownicy biurowej Tokio Mire Yoshizuki, która właśnie wróciła do Japonii, 22-letniej studentce czwartego roku Sorze Nagase, która aspiruje do bycia nauczycielką, oraz 20-letniej chłopczycy, niepełnoetatowej pracownik sklepu okonomiyaki i freelancerce z Hiroszimy - Reice Kawatani. To, co łączy te trzy kobiety z zupełnie różnych dziedzin życia, to magiczny klejnot. „Nowa magiczna historia” zaczyna się, gdy tajemniczo łączy ich przypadek i wyrusza w podróż.


Obsada obejmuje:


Aoi Morikawa jako Sora Nagase

Rena Matsui (Suzune Kagami w Denpa Kyoushi) jako Mire Yoshizuki

Kanako Momota jako Reika Kawatani

Kenta Hamano (Doramu w Go! Go! Kadendanshi) jako Seiya Kubo, nie-dobry chłopak Reiki

Shohei Miura jako Ryūichi Oomiya, student, który podróżuje z trzema bohaterkami i lubi Ojamajo Doremi

Akira Ishida jako Hayato Yabe, młodszy kolega Mire w pracy


Kenichi Tajiri jest projektantem sztuki, a Shinzo Yuki i Yukie Yuki wspólnie projektują świątynię MAHO. Kunio Tsujita pełni rolę kluczowego artysty.


Junichi Sato (Sailor Moon, Aria, Princess Tutu), reżyser oryginalnego anime Ojamajo Doremi, reżyseruje nowy film u boku Yū Kamatani (reżyser odcinka serii Precure) w Toei Animation. Midori Kuriyama (scenarzysta odcinków Lovely Complex, Heartcatch Precure!) i Yoshihiko Umakoshi (Boys Over Flowers, Mushi-Shi) również wracają z Ojamajo Doremi jako scenarzysta i projektant postaci, a Umakoshi jest również uznawany za głównego reżysera animacji. Shōko Nakamura (Doukyusei -Classmates-) jest również uznana za reżysera animacji filmu, a Hiromi Seki prowadzi swój zespół jako producent.


Pierwsza seria anime Ojamajo Doremi miała swoją premierę w Japonii w 1999 roku, a 4Kids zaczęło nadawać mocno zredagowaną wersję serialu w Stanach Zjednoczonych w 2005 roku pod tytułem Magical DoReMi

4. Międzynarodowy Festiwal Animacji Buncheon (BIAF) 2020 ogłosił 26 października zwycięzców. Film Ayumu Watanabe i Studio 4 ° C - Children of the Sea zdobył główną nagrodę w kategorii „Konkurs Międzynarodowy - Film fabularny”. W tej samej kategorii film anime Hiroyukiego Imaishiego, XFLAG i Triggera - Promare zdobył Nagrodę Publiczności, a japońsko-indonezyjski film True North w reżyserii Eijiego Hana Shimizu zdobył specjalne wyróżnienie.


Ponadto praca Hiroakiego Higashiego - Ghost in the Shell: Ghost Chaser zdobyła nagrodę jury w kategorii „International Competition - VR”. Children of the Sea otrzymał również nagrodę w kategorii „Music Prize - Special Mention”. Japoński / francuski / niemiecki film krótkometrażowy Polka-dot Boy w reżyserii Sariny Nihei zdobył Nagrodę Specjalną w kategorii „Międzynarodowy Konkurs - Film Krótkometrażowy”, a japońsko-niemiecki krótkometrażowy Just A Guy reżyserki Shoko Hary również zdobył tę samą nagrodę w tej samej kategorii.


Festiwal odbywa się od 1999 roku, w tym roku odbył się w dniach 23-27 października


5. Funimation ogłosił 28 października, że rozpoczęło transmisję strumieniową BEM: BECOME HUMAN, filmu anime opartego na reboot serii anime BEM, 29 października w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Film jest transmitowany w języku japońskim z angielskimi napisami.


Film Gekijо̄ban BEM ~ BECOME HUMAN to najnowszy projekt z serii Yōkai Ningen Bem (Humanoid Monster Bem), który został otwarty 2 października w Japonii.


Hiroshi Ikehata (Kiratto Pri ☆ Chan, Space Battleship Tiramisu) reżyseruje film w Production I.G, a Atsuhiro Tomioka (One Piece Stampede, Pokémon, Inazuma Eleven) pisze scenariusz. Mino Matsumoto (Attack on Titan: Junior High, Maria the Virgin Witch) dostarcza projekty postaci do filmu, a Range Murata jest przypisywany oryginalnym projektom postaci. Klockworx Co., Ltd. jest dystrybutorem anime.


Rib wykonuje piosenkę przewodnią „unforever”.


Anime BEM jest najnowszym z serii, która rozpoczęła się od Yōkai Ningen Bem (Humanoid Monster Bem), klasycznego anime przygodowego o zjawiskach nadprzyrodzonych, które było emitowane od 1968 do 1969 roku. W oryginalnym 26-odcinkowym anime Bem, Bela i Belo to brzydkie humanoidalne potwory (yokai), które walczą o sprawiedliwość. Potwory żyją wśród ludzi i chronią ich przed złymi yokai. Cała trójka zostaje wykluczona zarówno ze strony ludzi, jak i innych yokai, ale cała trójka nadal walczy w nadziei, że pewnego dnia sami staną się ludźmi.


Anime miało swoją premierę w lipcu 2019 roku. Funimation transmitowało serial tak, jak był emitowany w Japonii

6. TOHO ogłosiło 29 października, że 26 marca 2021 r. w Japonii wyda film Live-Action z serii gier Monster Hunter firmy CAPCOM. Film będzie wyświetlany w Japonii w IMAX 3D, MX4D, 4DX i Dolby Cinema.


Otwarcie filmu jest wstępnie zaplanowane w Stanach Zjednoczonych na 30 grudnia. Sony Pictures Entertainment i TOHO planowały otwarcie filmu, odpowiednio, w Ameryce Północnej i Japonii, 4 września. Firmy później opóźniły film do przyszłego roku z powodu pandemii koronawirusa (COVID-19). Do czasu, gdy na początku tego miesiąca zadebiutował zwiastun, ujawniający grudniowy debiut, Sony Pictures Entertainment celowało w datę otwarcia w Ameryce Północnej 23 kwietnia 2021 roku.


Produkcja filmu rozpoczęła się w październiku 2018 r., a zdjęcia zakończyły się w grudniu 2018 r. Budżet filmu wyniesie około 60 mln $. Sony Pictures dystrybuuje film w Ameryce Północnej, a TOHO zajmuje się dystrybucją filmu w Japonii.


W filmie wystąpią Milla Jovovich (seria filmów Resident Evil) jako oryginalna postać filmowa Captain Natalie Artemis oraz aktor sztuk walki Tony Jaa (seria filmów Ong-Bak) jako „The Hunter”. Ponadto Ron Perlman (seria filmów Hellboy, Pacific Rim, Synowie Anarchii) gra Admirała, który jest przywódcą załogi The Hunter. T.I. Harris (Ant-Man, Ant-Man i Osa) gra snajpera o imieniu Link, Diego Boneta (Luis Miguel: La Serie, Słodkie kłamstewka) gra sierżanta Marshalla, a Hirona Yamazaki - Handlera. W filmie występują także Meagana Good i Josh Helman

7. Oficjalna strona projektu surfingowego Love & Art - WAVE !! ujawniła nowego członka obsady trylogii filmowej anime WAVE !! Surfing Yappe !! 29 października. Witryna transmituje również wideo do trzeciego filmu z trylogii.

Kousuke Toriumi jako Hayamichi Inada, starszy brat Shō


Pierwsza część trylogii została otwarta 2 października, a druga - 16 października. Trzecia część została otwarta 30 października.

Historia projektu rozgrywa się w mieście Ōarai w prefekturze Ibaraki i koncentruje się na Masakim Hinaoce, który zaprzyjaźnia się ze studentem Shō Akitsukim przed wakacyjną przerwą i kończy się na surfowaniu. Dzięki temu sportowi Masaki pozna nowych przyjaciół, a także odsunie się od nich w drodze do dorosłości.


Obsada franczyzy obejmuje:

- Tomoaki Maeno jako Masaki Hinaoka - Jin Ogasawara jako Shō Akitsuki - Yoshiki Nakajima jako Nalu Tanaka - Takuya Satō jako Kōsuke Iwana - Yusuke Shirai jako Yūta Matsukaze - Shunichi Toki jako Naoya Kido - Nobuhiko Okamoto jako Rindō Fuke - Showtaro Morikubo jako Sōichirō William Mori MAGES. przypisuje się oryginalną pracę dla anime. Takaharu Ozaki (Girls' Last Tour, Goblin Slayer) reżyseruje anime w Asahi Production. Kazuyuki Fudeyasu (Girls 'Last Tour, Black Clover) jest odpowiedzialny za skład serii, Yomi Sarachi (La storia della Arcana Famiglia, Mermaid Boys, Lostorage incited WIXOSS) jest odpowiedzialny za oryginalne projekty postaci, a Tomoko Iwasa (Hakumei & Mikochi) adaptuje te projekty do animacji.


Ośmiu członków obsady wykonuje piosenkę przewodnią całego projektu „Ride the WAVE !!”. jako jednostka Naminori Boys („Surfing Boys”, w skrócie NBS) i OP trylogii „Densetsu no Surf Prince” (Legendary Surf Prince). Love & Art rozwija projekt pod okiem Nippon Surfing Association, przy współpracy Surf Magazine oraz przy współpracy z Murasaki Sports.


Seria obejmuje również program radiowy, różne płyty CD, czteropanelową mangę w języku angielskim i japońskim oraz nadchodzącą grę mobilną. Love & Art wcześniej opracował serię Meiji Tokyo Renka z Broccoli oraz franczyzę B-PROJECT z MAGES

8. Tajwański dystrybutor filmowy Cai Chang Asia rozpoczął 28 października streaming nowego zwiastuna z chińskimi napisami do filmu anime Nieznajomy na plaży. Cai Chang Asia otworzy film na Tajwanie 13 listopada. Film został otwarty w Japonii 11 września

9. Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train pozostał na pierwszym miejscu w drugi weekend w weekend 24-25 października. Film sprzedał 2.272.836 biletów i zarobił 3.041.448.750 jenów (29,08 mln $) w weekend. Film sprzedał łącznie 7 983 442 biletów, zarabiając łącznie 10 754 232 550 jenów (102,52 mln $). Film ustanowił nowy rekord w Japonii w kategorii najszybszego filmu, który zarobił 10 mld jenów, pokonując Spirited Away (który jest obecnie najbardziej dochodowym filmem wszechczasów w Japonii, zarobił 30,8 mld jenów). Spirited Away potrzebował 25 dni, aby osiągnąć 10 mld jenów, kiedy został otwarty w Japonii w 2001 roku.


Obsada Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train ogłosiła 31 października, że film sprzedał ponad 10 milionów biletów w ciągu 16 dni od otwarcia 16 października. Natsuki Hanae, Satoshi Hino i Akira Ishida nakręcili ogłoszenie podczas występu powitania na scenie na pokazie w tokijskim kinie TOHO CINEMAS Hibiya.


Później Hanae dołączył do producenta Aniplex, Yumy Takahashiego, aby ogłosić "Kimetsu-Sai -Anime Ni-Shūnen Kinen-Sai-" (Kimetsu Festival: Anime's Second Anniversary Festival). Hanae i Takahashi powiedzieli podczas transmitowanego na żywo „Demon Slayer Corps Bulletin: Kimetsu no Yaiba Anime's New Event Announcement Special” 31 października, że festiwal potrwa od 13 do 14 lutego w Międzynarodowych Salach Wystawowych Makuhari Messe 7 i 8 w Prefekturze Chiba. Na festiwalu odbędą się trzy główne wydarzenia sceniczne, wystawy związane z projektami powiązanymi i praktyczne pokazy towarów postaci.


Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train sprzedał ponad 11 milionów biletów i zarobił ponad 15,7 mld jenów (149 mln $) 1 listopada, 17. dnia w japońskiej kasie. Film zajmuje obecnie 10. miejsce wśród wszystkich filmów, które kiedykolwiek zostały otwarte w Japonii (w tym filmy zagraniczne), wyprzedzając Avatara Jamesa Camerona na 11. miejsce z jego 15,6 mld jenów (148 mln $ według dzisiejszej konwersji) brutto.


Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train to teraz piąty film anime w pierwszej dziesiątce, po Spirited Away (na pierwszym miejscu), Your Name (Nr 4), Ruchomym Zamku Hauru (nr 6) i Księżniczce Mononoke (nr 7). Film plasuje się tuż nad Ponyo i Weathering With You, odpowiednio na 12 i 13 miejscu.


Film został otwarty 16 października na pierwszym miejscu w weekend otwarcia i miał najwyższy na świecie weekend otwarcia w weekend 16-18 października. Film sprzedał 3.424.930 biletów i zarobił 4623.117.450 jenów (43,85 mln $) w Japonii w ciągu pierwszych trzech dni. Film sprzedał 910 507 biletów i zarobił ponad 1 268 724 700 jenów (12,03 mln $) w samym tylko dniu otwarcia, co czyni go największym dniem otwarcia w ciągu tygodnia w Japonii.


Film sprzedał 1 270 234 biletów i drugiego dnia zarobił 1 701 723 350 jenów (16,14 mln $). Sprzedał 1 239 752 bilety i trzeciego dnia zarobił 1 652 669 400 jenów (15,67 mln $). Łączne sumy w sobotę i niedzielę to najwyższe weekendowe otwarcie w historii Japonii.

Film anime Violet Evergarden: The Movie od Kyoto Animation spadł z miejsca piątego na szóste w szósty weekend. Film zarobił 57 697 800 jenów (551 800 $) 23-25 października. Film sprzedał 1,14 miliona biletów i zarobił łącznie 1,63 mld jenów (15,6 mln $) na dzień 29 października. Film będzie pierwszym nowym japońskim filmem anime, który pojawi się w kinach Dolby Cinemas, kiedy zacznie się na tych ekranach 13 listopada.


Oficjalna strona internetowa filmu anime Violet Evergarden: The Movie ogłosiła 30 października, że film rozpocznie się 13 listopada we wszystkich siedmiu lokalizacjach Dolby Cinema w Japonii. Film jest pierwszym nowym japońskim filmem anime (w przeciwieństwie do kompilacji) odbierać pokazy w Dolby Cinema.


Gundam Eizō Shintaiken Tour rozpoczął w styczniu projekcje Mobile Suit Gundam - The Movie Trilogy w Dolby Cinemas w Japonii, aby uczcić 40. rocznicę powstania marki. Te trzy filmy były pierwszymi anime wyświetlanymi w Dolby Cinemas w Japonii. Kina Dolby Cinema są wyposażone w system projekcyjny Dolby Vision z wysokim zakresem dynamicznym (HDR), a także system dźwiękowy Dolby Atmos i specjalną konstrukcję kinową.


Widzowie Violet Evergarden w Dolby Cinema otrzymają ekskluzywny pamiątkowy bilet repliki:

Również od 13 listopada wszystkie kina pokazujące Violet Evergarden w Japonii będą rozdawać nową bonusową pocztówkę z Ecarte Island (kina Dolby Cinema będą rozdawać zarówno replikę biletu, jak i pocztówkę).

Film został otwarty w Japonii 18 września i zajął 2. miejsce w weekend otwarcia. 22 września film sprzedał 390 000 biletów, zarabiając 559 mln jenów (5,31 mln $), a na jeden ekran przypadał średnio 1,64 mln jenów (15 600 $).

Film anime Eiga Crayon Shin-chan Gekitotsu! Rakuga Kingdom to Hobo Yonin no Yūsha (Crayon Shin-chan the Movie: Crash! Rakuga Kingdom and Roughly Four Heroes) spadł z 7. do 8. w siódmy weekend. Film zarobił 19 891 500 jenów (190 300 $) 23-25 października i przyniósł łącznie 1 112 906 400 jenów (10,64 mln $).


28th Crayon Shin-chan film został otwarty 11 września po tym, jak został opóźniony z 24 kwietnia z powodu skutków pandemii koronawirusa (COVID-19). Film otworzył się na 1. miejscu. Film sprzedał 212 000 biletów i zarobił 262 mln jenów (2,47 mln $) w weekend otwarcia.


Film anime Eiga Doraemon: Nobita no Shin Kyōryū (Doraemon the Movie: Nobita's New Dinosaur) wypadł z pierwszej dziesiątki w swój 12. weekend


9a. (Światowy Box Office z 2 listopada): Podczas gdy kina w wielu europejskich krajach zostały zamknięte, na Dalekim Wschodzie wciąż pisana jest nowa historia box office'u. Japońska animacja Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen (Demon Slayer The Movie: Mugen Train) miażdży rekordy już nie tylko u siebie w kraju, ale również na Tajwanie. Dzięki temu wróciła na pierwsze miejsce w naszym zestawieniu. Z kolei w Chinach dwa patriotyczne widowiska pokonały kolejne kamienie milowe jeśli chodzi o wpływy.


Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen podczas trzeciego weekendu nie wykazał najmniejszych oznak słabnięcia. W sobotę i niedzielę zarobił 2,5 mld jenów. Do tej pory tylko jeden film w historii podczas trzeciego weekendu zdołał przekroczyć granicę 1,2 mld jenów (Harry Potter i Kamień Filozoficzny - 1,205 mld jenów w 2001 roku). Po siedemnastu dniach animacja wyprzedziła Avatara i z wynikiem 15,66 mld jenów wskoczyła do pierwszej dziesiątki najbardziej kasowych filmów wszech czasów.


W dolarach od piątku do niedzieli Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen zarobiło 28,8 mln dolarów, co oznacza spadek w porównaniu z ubiegłym tygodniem zaledwie o 19%. Łącznie na koncie jest niesamowite 150 milionów dolarów. Wynik ten pójdzie mocno w górę w ciągu tygodnia, ponieważ Japończycy szykują się na święto narodowe.


Jednak Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen to już nie tylko fenomen w Japonii. Obraz trafił w miniony weekend do kin na Tajwanie, gdzie zarobił 4,1 mln dolarów. W lokalnej walucie daje to 116,5 mln nowych dolarów tajwańskich, co jest otwarciem lepszym od Krainy lodu 2 (która 100 mln nowych dolarów osiągnęła po czterech dniach wyświetlania).


W ten sposób weekendowe wpływy Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen wyniosły 32,9 mln dolarów, zaś łącznie na koncie jest już prawie 160 milionów dolarów. Animacja jest dopiero siódmą premierą tego roku, której udało się przekroczyć 150 mln dolarów w kinach poza granicami USA.


Numer jeden przed tygodniem - Jin Gang Chuan (The Scarifice) - tym razem musiał zadowolić pozycją wicelidera. Patriotyczne widowisko wojenne o ostatniej wielkiej bitwie czasów wojny koreańskiej zarobiło w Chinach 28,9 mln dolarów. Dzięki temu łączne wpływy przekroczyły w niedzielę granicę 100 milionów dolarów (obecnie 106,1 mln).


Podium kompletuje inna japońska animacja - Digimon Adventure: Last Evolution Kizuna. Film w lutym trafił do kin u siebie w kraju i zarobił tam niecałe 4 miliony dolarów. Wpływy na otwarcie w Chinach okazały się dwukrotnie wyższe i wyniosły 9,7 mln dolarów.


Tymczasem Wo He Wo De Jia Xiang (My People, My Homeland) zostało dopiero drugą premierą tego roku, która poza granicami USA zdołała zarobić 400 milionów dolarów. Patriotyczne widowisko będące w kinach już od miesiąca w miniony weekend zgarnęło kolejne 7,8 mln dolarów. Dzięki temu łączne wpływy wynoszą 402,2 mln dolarów. Globalnie zajmuje trzecie miejsce po Ba bai (ponad 462 mln dolarów) i Bad Boys for Life (ponad 426 mln dolarów).


Na piątym miejscu znalazła się jedyna nowość w naszym zestawieniu - komedia romantyczna Yue ban ai li si (Oversize Love). Film na dzień dobry zarobił 3,1 mln dolarów.


Ostatnim tytułem w naszym zestawieniu jest Tenet, który właśnie trafił do kin w Brazylii. Poza granicami USA widowisko zarobiło w weekend kolejne 2,4 mln dolarów. Widowisko jest bliskie przekroczenia granicy 300 milionów dolarów na międzynarodowych rynkach (obecnie 293,5 mln). Żadna amerykańska premiera nie zarobiła w tym roku poza granicami USA równie dużo

10. Dystrybutor filmów z Hongkongu, Neofilms, ogłosił 24 października, że otworzy w Hongkongu film anime Shirobako (Gekijōban Shirobako) 19 listopada. Neofilms opublikował dwa zwiastuny filmu z chińskimi napisami. Film został otwarty w Japonii 29 lutego i powrócił na dodatkowe pokazy 28 sierpnia

11. Encore Films ogłosiło 29 października, że pokaże również anglojęzyczną wersję filmu anime Eiga Sumikko Gurashi: Tobidasu Ehon to Himitsu no Ko (Sumikko Gurashi The Movie - The Unexpected Picture Book and the Secret Child), oprócz wcześniejszej zapowiedzianej wersji japońskiej. Obie wersje zostaną otwarte w Singapurze 19 listopada. Encore Films transmituje na żywo zwiastun filmu z angielskim dubbingiem. Encore Films wyemituje film także w Indonezji w jeszcze niezapowiedzianym terminie.


Film anime oparty jest na postaciach San-X „Sumikko Gurashi” (Living in the Corner). Film anime został otwarty w Japonii w listopadzie ubiegłego roku w 114 kinach i zajął 3. miejsce w weekend otwarcia. Film sprzedał 104 000 biletów i zarobił 121 mln jenów (1,11 mln $) w weekend i sprzedał 114 280 biletów i zarobił 132 873 500 jenów (1,22 mln $) od piątku do niedzieli w tamtym tygodniu. Film sprzedał w sumie 1,2 miliona biletów i zarobił 1,4 mld jenów (12,8 mln $) w kasie w Japonii od 4 lutego.


Mankyū (Idolm @ ster Cinderella Girls Theatre, Jaku-San-Sei Million Arthur) wyreżyserował film w Fanworks. Takashi Sumita (Europe Kikaku) napisał scenariusz. Dyrektorem artystycznym był Kaori Hino (Napping Princess, In This Corner of the World).

Historia filmu zaczyna się, gdy bohaterowie Sumikko Gurashi znajdują tajemniczą książkę z obrazkami w piwnicy kawiarni, do której zawsze chodzą. Film zawiera nowe lokalizacje, przedmioty i postacie.


Sumikko Gurashi zadebiutowała w 2012 roku jako lekko negatywne postacie, które lubią przebywać w kącie pokoju. Wśród bohaterów jest „Shirokuma”, niedźwiedź polarny wrażliwy na zimno; "Penguin?" (ze znakiem zapytania w nazwie), pingwinem, który nie jest pewien, czy jest rzeczywiście pingwinem; „Tonkatsu”, kawałek kotleta wieprzowego, który pozostał niezjedzony; „Neko”, nieśmiały kot; i „Tokage”, który ukrywa swoją naturę jako jednego z ostatnich dinozaurów.


Seria zainspirowała zabawki, książki, materiały piśmienne i gry wideo

12. Firma crowdfundingowa "Anime Fund" rozpocznie w listopadzie kampanię crowdfundingową dla Gekijōban Seitokai Yakuindomo 2, drugiego filmu anime opartego na mandze Seitokai Yakuindomo autorstwa Tozena Ujiiego. Kampania rozpocznie się 4 listopada i zakończy 30 listopada i ma na celu pozyskanie 1919 sponsorów oraz 10 mln jenów (95,550 $). Finansowanie społecznościowe jest ograniczone do osób mieszkających w Japonii. Wspierający mogli mieć swoje nazwiska w napisach końcowych lub otrzymać kluczowy obraz klatki animacji. Inne nagrody obejmują koszulkę, gwizdek, legitymację studencką, naklejki, kolekcję scenariuszy i inne towary.


Komitet produkcyjny filmu ogłosił w czerwcu, że opóźnił otwarcie filmu z powodu skutków pandemii koronawirusa (COVID-19). Wcześniej film miał zostać otwarty w Japonii 10 lipca, ale teraz ma zostać otwarty w Japonii 1 stycznia 2021 roku.


Miho Okasaki dołącza do obsady jako Yū Hirose. Pozostali członkowie obsady wracają z poprzedniego filmu i innych części anime z serii.

Hiromitsu Kanazawa powraca jako reżyser i kierownik scenariusza serialu, a Makoto Furuta powraca jako projektant postaci i główny reżyser animacji. Inni powracający pracownicy to Ken Naito, Ryūsuke Araki, Ryō Tanaka i Yūya Mori odpowiednio jako dyrektor artystyczny, projektant kolorów, reżyser dźwięku i kompozytor. Glovision po raz kolejny produkuje dźwięk, a King Records jest producentem muzycznym.


Pozostali członkowie personelu to Shingo Suzuki, Hiroshi Okubo, Takayuki Uchida jako główni animatorzy; Shinnosuke Takesada jako reżyser zdjęć i Chinami Watanabe jako redaktor.


Seitokai Yakuindomo koncentruje się wokół Osai Academy, dawnej prywatnej szkoły średniej dla dziewcząt, która została zintegrowana z chłopcami. Ciało uczniowskie jest podzielone na 524 dziewcząt i 28 chłopców. Takatoshi Tsuda zostaje zmuszony do zostania wiceprzewodniczącym samorządu uczniowskiego, gdzie jest samotnym męskim członkiem otoczonym dziewczynami.


Manga była już inspiracją dla dwóch sezonów anime, oryginalnych projektów anime wideo i kilku poprzednich DVD z anime dołączonych do mangi.


Projekt zainspirował film anime, który został otwarty w Japonii w lipcu 2017 r. Film był na szczycie japońskiego rankingu mini-teatru przez dwa kolejne weekendy. HIDIVE rozpoczął transmisję filmu 10 marca ubiegłego miesiąca.


Wszystkie 12, 13, 14, 15, 17 i 18 tomów mangi mają dołączone oryginalne DVD z anime, kiedy zostały wydane odpowiednio we wrześniu 2015 r., kwietniu 2016 r., grudniu 2016 r., wrześniu 2017 r., kwietniu 2019 r. i sierpniu 2019 r. (16. tom mangi zawiera DVD z filmem anime). 19. tom mangi będzie zawierał nowy OAD i wyjdzie 17 września 2020 r.

13. CANAL+ to nowa usługa, która łączy świat kanałów na żywo ze światem VOD, uwalnia klientów od długoterminowej umowy oraz zmienia dotychczasowy sposób interakcji z telewizją. W nowym CANAL+ znalazły się treści z wybranych kanałów na żywo, filmy, seriale, emocjonujący sport, programy informacyjne, dokumenty oraz programy na życzenie od CANAL+ i zewnętrznych dostawców. To wszystko z możliwością oglądania na wielu urządzeniach i ekranach oraz z płatnością w modelu subskrypcyjnym. CANAL+ oferuje pierwszy miesiąc całkowicie bezpłatnie, dla każdego.

Dzięki połączeniu treści z kanałów na żywo oraz bibliotek VOD, CANAL+ oferuje użytkownikom na start niezwykle bogaty katalog ponad 35 000 polskich i zagranicznych filmów, odcinków seriali, wydarzeń sportowych, dokumentów, programów publicystycznych i rozrywkowych oraz bajek dla dzieci.


Katalog tysięcy filmów i produkcji prosto z kina, seriali, programów dokumentalnych, rozrywkowych i publicystycznych wypełniają najlepsze treści od uznanych nadawców kanałów, w tym m.in. CANAL+, HBO, FOX, National Geographic, Paramount, History, Filmbox, BBC, TVN24 czy CNN. Największe telewizyjne premiery filmowe, serialowe czy dokumentalne będą od dziś dostępne dla użytkowników CANAL+ zarówno na żywo w dniu premiery, jak również na żądanie – w ramach wygodnej subskrypcji.


Najlepszy sport i emocje na żywo zagwarantują CANAL+ SPORT, nSport+ i Eleven Sports z transmisjami rozgrywek PKO BP Ekstraklasy, Premier League, Bundesligi, LaLiga Santander, Serie A, NBA, żużla, a także wyścigami F1, sportami walki i wieloma innymi. Bogatą ofertę sportu na żywo uzupełnią najlepsze magazyny prowadzone przez dziennikarzy i redaktorów CANAL+. W nowej usłudze będzie można w wygodny sposób pauzować, przewijać i wznawiać wydarzenia emitowane na żywo oraz odtwarzać treści archiwalne i powtórki meczów, co będzie szczególnie atrakcyjne dla fanów sportu.


Znane i kochane przez dzieci w każdym wieku animacje, bajki i programy edukacyjne dostarczą zaufani nadawcy kanałów, w tym m.in. MiniMini+, TeleToon+, Cartoon Network, Nickelodeon, Disney i Boomerang. Połączenie kanałów na żywo i treści na życzenie zapewni najmłodszym nielimitowaną rozrywkę w towarzystwie ich ulubionych bohaterów.


Bez umowy, bez anteny i na wielu urządzeniach


CANAL+ stawia na doświadczenie i prezentuje nowe oblicze telewizji – prostej, intuicyjnej i dostosowanej do potrzeb widza. To nowoczesna usługa, z której można korzystać w dowolnym miejscu, czasie i na dowolnym urządzeniu. Wystarczy dostęp do internetu oraz podpięcie karty płatniczej, a przez pierwszy miesiąc testowanie CANAL+ jest całkowicie bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań.


CANAL+ pozwala użytkownikom zapomnieć o sztywnych ramówkach. Teraz każdy może odtwarzać wybrane programy wyemitowane w telewizji nawet do 14 dni wstecz, cofać i pauzować ulubione programy na żywo, swobodnie przełączać się między ekranami, kontynuować odtwarzanie na innym urządzeniu czy pobierać treści na żądanie do pamięci urządzenia mobilnego. Paradoks zbyt dużego wyboru rozwiąże wyszukiwarka oraz zaawansowany system rekomendacji wspierany przez redakcję CANAL+, która codziennie poleci najbardziej interesujące pozycje do obejrzenia. Poruszanie się po serwisie i wybór treści ułatwi również przejrzysty układ treści skatalogowanych tematycznie.


Nielimitowany dostęp do bogatej biblioteki filmów oraz seriali to dzisiaj standard serwisów VOD, ale jako widzowie nadal poszukujemy jakościowych programów informacyjnych, rozrywkowych czy sportowych emocji. Te nadal najłatwiej znajdziemy w telewizji, która nie zawsze była naszym pierwszym wyborem ze względu na bariery, takie jak np. długoterminowa umowa czy sztywna ramówka. CANAL+ od dziś likwiduje te ograniczenia, oferując najlepsze treści na żądanie oraz kanały na żywo w jednej usłudze dostępnej na wielu ekranach, w modelu subskrypcyjnym i z rozwiązaniami technologicznymi, które pokochały miliony ludzi. Jesteśmy przekonani, że CANAL+ zainteresuje ofertą wszystkich, którzy poszukują szerokiego wachlarza interesujących i jakościowych treści dostępnych od dziś w łatwy i przyjazny sposób

Grzegorz Skowron-Moszkowicz, dyrektor ds. budowania wartości klienta w CANAL+


Z CANAL+ będzie można skorzystać przez przeglądarkę internetową, aplikację mobilną na iOS i Android, aplikację w telewizorze z systemem Android TV oraz przez Apple TV. Dodatkowo produkt wspiera technologię AirPlay oraz Google Cast, co pozwala na wygodnie przesyłanie obrazu z urządzenia mobilnego na telewizor. Jeszcze dziś rozpocznie się proces udostępniana aplikacji w sklepach Google Play dla urządzeń z systemem Android. Aplikacja dla urządzeń z systemem iOS zostanie planowo udostępniona w App Store po zakończeniu ostatniego kroku procesu certyfikacji, co ma nastąpić już niebawem.


Technologia, która zmienia doświadczenie telewizji

Nowy CANAL+ wykorzystuje technologie, które do tej pory były kojarzone głównie ze światem serwisów VOD. Najważniejsze z nich to:


TIMESHIFT –pauzowanie, wznawianie i przewijanie programów nadawanych na żywo. Dzięki tej funkcji to widz decyduje, kiedy chce zrobić przerwę w trakcie oglądanego programu.


START-OVER – cofanie programu nadawanego na żywo i rozpoczęcie odtwarzania od początku jednym kliknięciem.


KONTYNUUJ OGLĄDANIE – oglądanie materiałów na życzenie na dowolnym urządzeniu od tego samego momentu.


BACKWARD EPG – odtwarzanie wybranych programów z telewizji na żywo nawet do 14 dni wstecz.


MOJA PLAYLISTA – tworzenie własnych list ulubionych programów i treści.


MULTI-LIVE – możliwość oglądania nawet 4 kanałów informacyjnych lub sportowych na jednym ekranie w tym samym czasie.


ŚCIEŻKI DŹWIĘKOWE/NAPISY – wybór oryginalnej ścieżki dźwiękowej, lektora, dubbingu lub napisów w wybranych materiałach.


PRZESYŁANIE – udostępnianie obrazu z telefonu, tabletu lub komputera jednym ruchem (Google Cast, Air Play).


POBIERANIE– pobieranie wybranych materiałów na życzenie do pamięci urządzenia mobilnego z możliwością odtworzenia offline.


EXPERT-MODE – wyświetlanie aktualnych statystyk i ujęć z dodatkowych kamer w trakcie oglądania wydarzenia sportowego na żywo (funkcja dostępna już wkrótce).


PROFILE – możliwość utworzenia aż do 10 profili dla rodziny i znajomych (funkcja dostępna już wkrótce).


ODTWARZANIE NA DWÓCH EKRANACH W TYM SAMYM MOMENCIE


Pakiety skrojone na miarę – płać tylko za to, co lubisz oglądać

Oferta CANAL+ została podzielona na cztery wygodne pakiety tematyczne oraz pakiet FREE, które odpowiadają różnym zainteresowaniom. Użytkownik może je dowolnie konfigurować i zmieniać:


FREE – pakiet darmowy, który udostępnia biblioteki treści z kanałów tematycznych CANAL+ dla każdego użytkownika. Pakiet będzie wzbogacany o nowe treści w kolejnych tygodniach.


FILM – dla fanów dobrego kina i seriali. Premiery największych hitów kinowych oraz najpopularniejsze polskie i światowe seriale. Dostęp do kanałów na żywo oraz treści na życzenie od nadawców takich jak CANAL+, HBO czy Filmbox.


SPORT – stworzony dla kibiców. Transmisje najważniejszych wydarzeń sportowych z Polski i ze świata. To piłka nożna na najwyższym poziomie: Premier League, Bundesliga, LaLiga, Serie A, PKO BP Ekstraklasa. Ale sport to nie tylko piłka! W pakiecie dostępny jest także żużel (w tym m.in. PGE Ekstraliga - najlepsza żużlowa liga świata), F1, piłka ręczna, NBA, sporty walki i magazyny sportowe. Największe sportowe emocje gwarantują: CANAL+ SPORT, Eleven Sports, Sportklub HD i Fightklub HD.


FUN&INFO – dla każdego. Newsy, dokumenty, lifestyle, muzyka i programy rozrywkowe dla całej rodziny. Programy informacyjne z Polski i całego świata, najlepsza rozrywka i bogata kolekcja dokumentalna od takich nadawców kanałów, jak TVN24, National Geographic, Paramount czy FOX.


KIDS – dla dzieci. Znane i kochane przez dzieci w każdym wieku animacje, bajki i programy. Bogata kolekcja od zaufanych nadawców kanałów jak m.in. Minimini+, Cartoon Network, Disney, Nickelodeon Play.


Każdy nowy użytkownik może przetestować CANAL+ bez opłat, bez ograniczeń i bez zobowiązań przez pierwszy miesiąc.


Więcej szczegółowych informacji o rejestracji i samej ofercie znajduje się na https://ogladaj.canalplus.pl

14. Studio MGM wygrało prawa do nakręcenia filmu o Richardzie Pryorze. Pomysł na film pojawił się w Hollywood już lata temu. Ale dopiero teraz wydaje się, że zdobył realne szanse na realizację. Na stanowisko reżysera wybrano już Kenyę Barrisa – twórcę serialu Czarno to widzę. On także napisze scenariusz filmu oraz zajmie się jego produkcją.


Richard Pryor urodził się 1 grudnia 1940 roku. Był zarówno aktorem, jak i komikiem. Uznaje się go za prekursora stand-upów, a za jego następców uważa się m.in. Eddiego Murphy'ego, Robina Williamsa i Davida Lettermana. Widzowie doskonale pamiętają go z filmowego duetu z Gene'em Wilderem, np. w Nic nie widziałem, nic nie słyszałem czy Czyste szaleństwo.


Jego życie osobiste było równie interesujące, co zawodowe. Pryor był 7-krotnie żonaty, w czym dwa razy z tą samą kobietą – Jennifer Lee. To właśnie ona potwierdziła, że w latach 70. Pryor i Marlon Brando byli kochankami. Pryor doczekał się siedmiorga dzieci, a jego dalekim krewnym jest raper Ludacris. Zmarł w 2005 roku.


W 2016 roku jego biografię planowało studio The Weinstein Company. Pryora miał wtedy zagrać Mike Epps, jego babcię – Oprah Winfrey, a Eddie Murphy dostał rolę jego ojca.


Wśród producentów aktualnej biografii Richarda Pryora jest także wdowa po nim, Jennifer Lee Pryor

15. Platforma Netflix przygotowuje adaptację książki science fiction The Spaceman Of Bohemia czeskiego pisarza Jaroslava Kalfařa. Główną rolę w filmie zagra Adam Sandler. Projekt na razie nie ma tytułu.


Napisana w 2017 roku roku książka Kalfařa opowiada o 18-miesięcznej wyprawie kosmicznej pierwszego czeskiego astronauty Jakuba Procházki. Mężczyzna wyrusza z samotną misją zebrania międzygalaktycznego pyłu w pobliżu planety Wenus – gdzie żaden inny kraj nie odważył się wysłać swojej załogi. W czasie podróży bohater tak bardzo pragnie uciec od swojej przeszłości, że jest gotowy pokonać setki milionów kilometrów, by się od niej uwolnić. Z pomocą przychodzi mu tajemniczy głos należący do gigantycznego pajęczaka o imieniu Hanus, który żyje w cieniu jego statku.


Za kamerą filmu stanie laureat Emmy za serial Czarnobyl Johan Renck. Scenariusz pisze Colby Day.


Wśród producentów adaptacji The Spaceman Of Bohemia jest Channing Tatum

16. OSCAROWE NEWSY: a) Po raz trzynasty w wyścigu oscarowym weźmie udział Albania. Kraj ten wystawił właśnie do rywalizacji dramat Derë e hapur.


Film jest opowieścią o dwóch siostrach, z których jedna choć niezamężna to jest w ciąży. Kobiety wracają do rodzinnej miejscowości, w której mieszka ich konserwatywny ojciec. Obraz miał swoją premierę w ubiegłym roku na festiwalu w Sarajewie.


Albania uczestniczy nieregularnie w oscarowej rywalizacji od 1996 roku. Do tej pory żaden z kandydatów z tego kraju nie wywalczył nominacji.


b) Austria dołączyła do rywalizacji o Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Kandydatem tego kraju został dramat Czego naprawdę chcemy o parze zmagającej się z problemem niepłodności.


Austria uczestniczy w oscarowej rywalizacji od 1961 roku. Dwukrotnie filmy z tego kraju zdobyły statuetkę. Były to: Fałszerze i Miłość. Dwa inne filmy (Wohin und zurück - Welcome in Vienna i Rewanż) otrzymały nominacje.


c) Kolejne dwa kraje dołączyły do rywalizacji o Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Są to Japonia i Niemcy.


Japonia postawiła na film z tegorocznej selekcji festiwalu w Cannes Prawdziwe matki w reżyserii Naomi Kawase. Jest to opowieść o kobiecie, która adoptowała chłopca. Po kilku latach kontaktuje się z nią osoba twierdząca, że jest biologiczną matką chłopca.


Japonia pierwsze Oscary zdobyła jeszcze przed utworzeniem odrębnej kategorii dla produkcji zagranicznych. Po jej stworzeniu wygrała tylko raz (Pożegnania), ale 12 razy była nominowana.

Niemcy wybrali natomiast Und morgen die ganze Welt Julii von Heinz, który brał w tym roku udział w walce o weneckiego Złotego Lwa. Jest to historia studentki prawa pochodzącej z uprzywilejowanej rodziny, która dołącza do Antify, by walczyć z rosnącą rolą skrajnej prawicy w Niemczech.


Niemcy mają już na swoim koncie trzy Oscary (dwa z nich zdobyte po zjednoczeniu) i dalszych 17 nominacji.


d) Kolejne dwa kraje dołączyły do rywalizacji o Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Są to Kanada i Słowenia.


Kanada postawiła na netfliksowy film Funny Boy (w Kanadzie zostanie pokazany w kinach, aby wypełnić wymogi regulaminowe Akademii). Jest to ekranizacja powieści Shyama Selvaduraia o dorastającym chłopcu w czasie konfliktów rasowych w Sri Lance na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku.


Funny Boy to drugi film reżyserki Deepy Mehty walczący o Oscara. Poprzedni - Woda - zdobył nominację. Kanada uczestniczy w oscarowej rywalizacji od początku lat 70. Do dziś zdobyła tylko jedną statuetkę (za film Inwazja barbarzyńców). Sześciokrotnie zgłoszone przez Kanadę filmy otrzymały nominacje.

Słowenia wystawiła do oscarowej walki ubiegłoroczny dramat Opowieści z kasztanowego lasu, którego akcja rozgrywa się na pograniczu włosko-jugosłowiańskim tuż po zakończeniu II wojny światowej. Sędziwy stolarz i opuszczona przez męża młoda kobieta dzielą się opowieściami o życiu.


Słowenia od 1993 roku stara się o zdobycie Oscara. Niestety żaden z jej kandydatów nie zdołał znaleźć się nawet na liście skróconej do nominacji. W czasach, gdy Słowenia była częścią Jugosławii, jeden film wyreżyserowany przez Słoweńca otrzymał nominację. Był to Dziewiąty krąg.


e) Wzrasta liczba państw, które już przystąpiły do walki o Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. W ostatnim czasie do rywalizacji przystąpiły Estonia i Wenezuela.

Estonię reprezentować będzie film nakręcony we współpracy z Finami Viimased. Jest to opowieść o górnikach i hodowcach reniferów z małego miasteczka położonego w Laponii.


Viimased jest trzecim filmem wyreżyserowanym przez Veiko Õunpuu, który reprezentować będzie Estonię w oscarowej rywalizacji. Wcześniej były to: Kuszenie świętego Tõnu i Free Range - Ballaad maailma heakskiitmisest. Jedyną nominację dla Estonii wywalczył film Mandarynki nakręcony we współpracy z Gruzją.

Z kolei Wenezuela stawia na sukces dokumentu Once Upon a Time in Venezuela, który swoją premierę miał na początku tego roku na festiwalu Sundance. Jest to obraz miasteczka położonego w pobliżu największego w Wenezueli pola naftowego w czasie poprzedzającym wybory parlamentarne.


Wenezuela próbuje swoich sił w oscarowym wyścigu od końca lat 70. Do tej pory żaden kandydat z tego kraju nie wywalczył nominacji. Najbliższy tego był Libertador, który przed sześcioma laty znalazł się na liście skróconej kandydatów do nominacji.


Ze względu na pandemię w tym roku o Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy mogą ubiegać się obrazy, które w swojej ojczyźnie miały premierę między 1 października 2019 roku a 31 grudnia 2020 roku. Nominacje zostaną ogłoszone 15 marca.


Do tej pory swoich kandydatów wytypowało 27 państw:


Albania: "Derë e hapur"

Algieria: "Héliopolis"

Austria: "Czego naprawdę chcemy"

Bhutan: "Lunana: A Yak in the Classroom"

Bośnia i Hercegowina: "Aida"

Chorwacja: "Dopunska nastava"

Czechy: "Szarlatan"

Ekwador: "Vacío"

Estonia: "Viimased"

Gruzja: "Dasatskisi"

Japonia: "Prawdziwe matki"

Kanada: "Funny Boy"

Korea Południowa: "Nam-san-eui Bu-jang-deul"

Kosowo: "Wygnanie"

Luksemburg: "Cuentos del río"

Niemcy: "Und morgen die ganze Welt"

Palestyna: "Gaza mon amour"

Panama: "Operación Causa Justa"

Polska: "Śniegu już nigdy nie będzie"

Rumunia: "Kolektyw"

Singapur: "Pora deszczowa"

Słowenia: "Opowieści z kasztanowego lasu"

Szwajcaria: "Schwesterlein"

Tajwan: "A Sun"

Ukraina: "Atlantyda"

Wenezuela: "Once Upon a Time in Venezuela"

Wybrzeże Kości Słoniowej: "La Nuit des rois"


17. Top 10 horrorów ostatnich lat wg Filmwebu

18. Victoria Mahoney, która pracowała przy Star Wars: Skywalker. Odrodzenie, została reżyserką filmu akcji Shadow Force. Projekt powstaje dla studia Lionsgate.


Shadow Force to historia małżeństwa, która wraz z synem musi ratować się ucieczką, kiedy ich niedawny pracodawca - tajna organizacja do zadań specjalnych - postanawia ich wyeliminować.


Współautorem scenariusza jest Joe Carnahan. W głównych rolach wystąpią zaś Sterling K. Brown i Kerry Washington

19. Hiszpan Ángel Gómez Hernández dopiero co zadebiutował pełnometrażowym horrorem Voces, a już dostał ofertę współpracy z Hollywoodem. Dla studia Screen Gems ma nakręcić The Pope's Exorcist.


Szczegóły fabuły nie są na razie znane. Wiadomo jedynie, że film inspirowany będzie życiem i działalnością księdza Gabriele Amortha. Był głównym watykańskim egzorcystą. W trakcie swojej posługi dokonał ponad 100 tysięcy egzorcyzmów.


Amorth był już bohaterem dokumentu The Devil and Father Amorth, który zrealizował William Friedkin, reżyser legendarnego Egzorcysty.


Autorami scenariusza The Pope's Exorcist są Chester Hastings i R. Dean McCreary

20. Jack Kesy (Deadpool 2, Życzenie śmierci) będzie gwiazdą filmu Way Of The Warriors. Obraz inspirowany jest prawdziwą historią.


Film opowie o trenerze drużyny hokejowej. Jednoczy on swoją rodzinę, zespół i całe miasto, by pokonać przeciwności losu i dokonać rzeczy, która wydawała się niemożliwa.


Obraz wyreżyseruje według własnego scenariusza John Montague

21. 27 października rozpoczęła się sprzedaż dostępów do filmów online i biletów na pokazy stacjonarne w Kinie Nowe Horyzonty oraz w Dolnośląskim Centrum Filmowym. W programie tegorocznej, połączonej edycji festiwali NH i AFF znalazło się ponad 170 różnych tytułów, w tym wiele znakomitych pereł pokazywanych na najważniejszych światowych festiwalach. Niepowtarzalne, bezkompromisowe filmy można tradycyjnie zobaczyć w ramach Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty. O szczegółach tegorocznej selekcji opowiada poniżej Małgorzata Sadowska, programerka NH.


Na seanse w ramach Nowych Horyzontów i American Film Festival zapraszamy od 5 do 15 listopada, na specjalnej platformie zintegrowanej ze stroną nowehoryzonty.pl.

fot. "To nie pogrzeb, to zmartwychwstanie", reż Lemohang Jeremiah Mosese


Jak kupić bilety i dostępy? Jak oglądać filmy online?


Zakup dostępów jest bardzo prosty: wystarczy wybrać opcję wykup dostęp (wyświetlaną na każdym z festiwalowych filmów prezentowanych online) i dokonać opłaty online. Liczba dostępów, które może zakupić jedna osoba, jest nieograniczona (istnieją jednak limity miejsc na poszczególne filmy; tam, gdzie to możliwe, staramy się je zwiększać). Do zakupu dostępów online wymagane jest wcześniejsze założenie bezpłatnego konta (profilu użytkownika) na stronie nowehoryzonty.pl.

Bilety na pokazy stacjonarne w można kupić tylko poprzez strony Kina Nowe Horyzonty i Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Uwaga! Na pokazach stacjonarnych nie obowiązują karnety festiwalowe.


Zobacz pełny program pokazów online


Sprawdź program pokazów stacjonarnych


Szczegóły na temat oglądania filmów online


Małgorzata Sadowska o Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty


To nie pogrzeb, to zmartwychwstanie – tytuł filmu Lemohanga Jeremiaha Mosese mógłby stać się mottem dla całego konkursu tegorocznych Nowych Horyzontów. Bohaterką rozgrywającej się w Lesotho opowieści jest kobieta, która nie godzi się na to, by jej wieś (a z nią groby, pola, tradycje, pamięć) wymazana została z powierzchni ziemi przez budowę potężnego zbiornika wodnego. I to ona stawia tamę: chciwości, bożkowi postępu, destrukcji małej społeczności. Miało być zniszczenie, a jest przebudzenie. I o nie właśnie apelują twórcy konkursowych tytułów.

fot. "O niedogodności narodzin", reż. Sandra Wollner


Ostatnie miesiące dowiodły, że wszyscy jesteśmy częścią wrażliwego na wstrząsy ekosystemu. Podłączeni do globalnego obiegu towarów, idei, festiwali, wirusów odkrywamy dziś swoją podatność na zaraźliwe ideologie, fałszywe informacje, krążący coraz szybciej w naszych żyłach lęk. Coraz intensywniej wchodzimy w relacje z technologiami, a maszyny stają lustrem odbijającym nasze schematy przywiązania, rytuały pamięci, erotyczne pragnienia, alienację i samotność. W poruszającym "O niedogodności narodzin" Austriaczka Sandra Wollner pokazuje, jak maszyny wydobywają z nas najmroczniejsze fantazje, a zarazem ujawniają kruchość i bezbronność.


Nigdy jeszcze tak bardzo nie potrzebowaliśmy detoksu od technologii, od toksycznych schematów, które nie pozwalają nam się rozwijać: jako jednostkom, społeczeństwom, mieszkańcom tej planety – bynajmniej nie jedynym. Odkrywamy więc zapomniane i wyparte powinowactwa z roślinami, lodowcami, grzybami, zwierzętami, oceanami. Uczymy się współtowarzyszyć, a nie panować. Taką inną od antropocentrycznej perspektywę proponuje niezwykły grecki Kala azar Janisa Rafy, w którym to ludzie roznoszą zarazę uśmiercającą zwierzęta, choć zarazem są równie zależni od środowiska, podatni na te same choroby. Ta apokaliptyczna przypowieść przynosi jednak odnowę: kamera bardzo często filmuje na wysokości psich oczu, zwracając zwierzętom ich podmiotowość, uznając ich perspektywę.

fot. "Eden", reż. Ágnes Kocsis


W przewrotny sposób ludzi i insekty łączy mieszkający w Stanach reżyser polskiego pochodzenia, Filip Jan Rymsza. Jego rozgrywający się w świecie giełdowych maklerów świetny thriller Komar to prztyczek w nos wierzącym ślepo w algorytm i pochwała nieprzewidywalności, czyli życia, w którym przypadkowy komar, kot, albo odrobina pleśni może wstrząsnąć posadami systemu, zainfekować go tym, co najbardziej ludzkie – błędem, przypadkiem. Zależność od technologii izoluje nas od natury, a owo oddalenie jest źródłem chronicznych cierpień: duchowych i fizycznych. Doświadcza ich również bohaterka węgierskiego Edenu, fascynującej hybrydy eko-thrillera, melodramatu i science fiction, których gatunkowy impet wyhamowują progi zwalniające slow cinema. Rzecz o schyłku naszej cywilizacji, przejmująca elegia na śmierć zwierząt, tęsknota za haustem czystego powietrza – film Ágnes Kocsis jest apelem o ocalenie otaczającego nas piękna. Oddech jest motywem przewodnim jeszcze innego konkursowego filmu: hiszpański Czerwony księżyc Loisa Patiño porusza się w rytm przypływów i odpływów, wdechu i wydechu oceanu, by zanurkować w zbiorowej podświadomości, w lokalnych galicyjskich mitach. Także meksykańskie Sanktuarium i bułgarski Luty pozostają ostentacyjnie lokalne. W tym pierwszym Joshua Gil przygląda się kruchej, stale zagrożonej egzystencji malutkiej społeczności, która stała się zakładniczką wojen narkotykowych. W tym przejmującym, przepięknym filmie rolę jedynego sprawiedliwego odegra dżungla: Sanktuarium budzi jej potężne moce, zapowiadając zemstę rozwścieczonej natury. Kamen Kalev z kolei powraca do rodzinnych wspomnień, by stworzyć na ekranie postać człowieka całkowicie odpornego na korupcję państwa, instytucji, grupy. Mówiący językiem ptaków mężczyzna przynależy do swojej wsi i ziemi. Nie stara się, nie zabiega, z nikim nie ściga, tylko rok za rokiem, niczym bohaterowie Tarra, wydeptuje swój grób.

fot. "Opowieści z kasztanowego lasu", reż. Gregor Božič


To zresztą prawdziwy przywilej móc trwać na swoim skrawku ziemi, o czym przypomina wstrząsające Purpurowe morze pary syryjskich reżyserów: Amel Alzakout i Khaleda Abdulwaheda. Tu wszystko zaczyna się, dosłownie, od utraty gruntu pod nogami. Nakręcony kamerą przytwierdzoną do nadgarstka, dokumentujący godziny spędzone w wodzie po zatonięciu łodzi z migrantami, esej Syryjczyków wskazuje na paradoks: to samo błękitne morze, nad którym spędzamy słoneczne wakacje, które stanowi luksusowe tło festiwali w Cannes czy Wenecji, dla wielu ludzi spoza Europy jest murem granicznym, grobem, polem dramatycznej walki o to, by przetrwać. Kto zmuszony jest opuścić swój dom, skazuje się na dryfowanie, o czym doskonale wiedzą także bohaterowie rozgrywającego się tuż po II wojnie Opowieści z kasztanowego lasu Słoweńca Gregora Božića. Ustanowienie granicy dzieli kawałek lasu i wieś na Wschód i Zachód, przerywa ciągłość, tworzy nowy porządek, wplątując w niego ludzi i kasztanowce, porzucając ich i wykluczając.

fot. "Proste rzeczy", reż. Grzegorz Zariczny


Zwrot ku lokalnym historiom, ku peryferiom – czyż nie tak tworzy się dziś filmowa bioróżnorodność? Jej siły dowodzą dwa inne tytuły z tegorocznego konkursu: geograficznie odległe, ale zarazem podłączone pod ten sam krwioobieg życia, transformującego w nowe formy, by pozostać niezmienionym, trwać. Poetycka, zachwycająca portugalska Metamorfoza ptaków Catariny Vasconcelos jest opowieścią o rodzinie, podobnie, jak kapitalne Proste rzeczy Grzegorza Zaricznego. Rodzina, jako ekosystem; powstawanie i przecinanie pępowin, jako warunek wzrastania i dojrzewania, powrót do korzeni, by na nich tworzyć mocne fundamenty własnej rodziny – dawno nikt w tak poruszający i przekonujący sposób o tym nie opowiadał. To także triumf minimalizmu: oparte na własnych doświadczeniach, archiwach, a nawet zastępujących scenografię prywatnych przestrzeniach filmowe zero waste, przypominające, że kino to są przecież dostępne pod ręką składniki, proste rzeczy.

fot. "Metamorfoza ptaków", reż. Catarina Vasconcelos


Wydarzenia ostatnich miesięcy, pandemia, kryzys klimatyczny, ekonomiczna niepewność każą nam wszystkim myśleć w tym duchu, rewidować zasady funkcjonowania naszych mniejszych i większych ekosystemów, zerwać z logiką nieustannego wzrostu, wyplątać z sieci globalnych zależności, stawiać na więzi lokalne. Nadzieją dla filmów i dla festiwali jest rosnąca świadomość: wpływu, jaki mamy na rzeczywistość, wpływów, jakim sami podlegamy, międzygatunkowych relacji, które w przypadku sztuki bywają zresztą nieoczywiste i zaskakujące. Większość naszych metafor i analogii pochodzi z przestrzeni, ze świata natury, świata zwierząt, z naszych własnych ciał i wszystkie te rzeczy mogą reprezentować siebie nawzajem – przekonuje eseistka, historyczka i aktywistka Rebecca Solnit. Świadomość płynie więc strumieniem, droga się rozgałęzia, a my przystajemy u stóp góry, obserwujemy okiem kamery, stoimy w ogonku. Myślimy poprzez to, co materialne, widzialne, uchwytne – dodaje autorka Nadziei w mroku. Obawiam się więc życia w świecie coraz bardziej bezcielesnym, w którym metafory rodzą się wyalienowane, bądź erodują. Potrzebujemy naturalnej, zmysłowej rzeczywistości nie tylko ze względów ekologicznych, biologicznych czy duchowych, ale także intelektualnych i twórczych

22. Europejska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje w kategorii Najlepsza Europejska Komedia. O statuetkę powalczą trzy filmy.


Nominacje otrzymały:


"Ventajas de viajar en tren"

"Kobiety ze stali"

"Komedianci debiutanci"


33. edycja Europejskich Nagród Filmowych ze względu na pandemię COVID-19 odbędzie się wirtualnie. Zwycięzców poznamy 12 grudnia

23. Emma Thompson (Late Night) będzie gwiazdą komedii Good Luck To You, Leo Grande. Obraz wyreżyseruje Sophie Hyde (Zwierzęta).


Thompson wcieli się w postać Nancy Stoke, 55-letniej wdowy, która pragnie przeżywać przygody, doświadczać ludzkiego kontaktu i uprawiać seks. Dobry seks. Po raz pierwszy w życiu. Podczas gdy jej mąż zapewnił jej dom, rodzinę i coś na kształt życia, seks nigdy nie był w ofercie. Teraz, kiedy mąż nie żyje, Nancy ma plan. Jak mówi: "są zakonnice, które mają większe doświadczenie seksualne ode mnie". Będąc rozsądną, praktyczną kobietą, do tego z zawodu nauczycielką, lubi być dobrze przygotowana. Zrobiła więc dogłębny research i zamówiła usługi Leo Grande, pracownika seksualnego (on sam preferuje nazwę "seks terapeuta") po dwudziestce na noc pełną erotycznych uniesień.


Autorką scenariusza jest Katy Brand, która jako aktorka grała już z Thompson w filmie Niania i wielkie bum. Zdjęcia planowane są na początek przyszłego roku

24. Jennifer Lopez i Armie Hammer będą gwiazdami komedii akcji Shotgun Wedding. Scenariusz napisali Mark Hammer i Liz Meriwether. Za kamerą stanie Jason Moore (Pitch Perfect). Film realizowany jest dla Lionsgate.


Bohaterami będą Darcy (Lopez) i Tom (Hammer) – młoda para, która w dniu wesela zaczyna mieć wątpliwości, czy wspólna przyszłość jest im pisana. Kiedy wraz z uczestniczącymi w imprezie gośćmi zostaną wzięci jako zakładnicy, rozważania te będą musiały zejść na dalszy plan.


"Nieodparty magnetyzm Jennifer i Armie'ego, sprawia, że idealnie pasują do tej komedii", mówi związana z wytwórnią producentka Erin Westerman. Obowiązki producenta wykonawczego weźmie na siebie m.in. Ryan Reynolds

25. Matt Damon i Steven Soderbergh wkrótce znów będą mieli okazję spotkać się na planie filmowym. Jak informuje Deadline, aktor ma pojawić się w nowym thrillerze, który twórca "Seksu, kłamstw i kaset wideo" przygotowuje dla HBO Max. Scenariusz napisał Ed Solomon (Iluzja).


Akcja No Sudden Move toczy się w 1955 roku w Detroit, a jego bohaterami jest grupa drobnych przestępców, którzy zostają wynajęci, by ukraść pewien dokument. Po akcji, która kończy się porażką, podejmują się odnalezienia zleceniodawcy. W tym celu podejmują się wędrówki przez podzielone rasowo, dynamicznie zmieniające się miasto.


Do tej pory Damon i Soderbergh zrealizowali wspólnie m.in. trzy produkcje o skokach organizowanych przez Danny'ego Oceana, Contagion – Epidemię strachu czy Wielkiego Liberace. Inną produkcją, którą reżyser realizuje na zlecenie HBO Max, jest Niech gadają, której gwiazdą będzie Meryl Streep. Aktorka wcieli się w rolę uznanej pisarki, która chcąc zapomnieć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości, wyrusza w podróż wraz z przyjaciółmi

26. Nie we wrześniu, ale tym razem w listopadzie odbędzie się siedemnasta edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja (3-7 listopada). Jak w przypadku wielu tegorocznych festiwali, będzie ona hybrydowa – część wydarzeń towarzyszących odbędzie się na żywo, a część online.


W konkursie zmierzą się 33 filmy wybrane spośród dwóch tysięcy nadesłanych z całego świata (Polska, Ukraina, Rosja, Włochy, Hiszpania, Meksyk, Iran, Białoruś, Izrael, Słowenia, Dania, Francja, Węgry, Wielka Brytania, Niemcy, Bułgaria), w tym 15 dokumentów, 12 fabuł i 6 produkcji amatorskich. Filmy powalczą o Motyle 2020 w swoich kategoriach. W jury zasiądą: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Kuba Czekaj, Paweł Dyllus, Eugeniusz Gordziejuk oraz Marcin Trzeciakiewicz.


Poza konkursem pokazane zostaną filmy: Ikar. Legenda Mietka Kosza w reż. Macieja Pieprzycy, Babyteeth w reż. Shannon Murphy, Sokół z masłem orzechowym w reż. Tylera Nilsona i Mike'a Schwartza, Nadzieja w reż. Marii Sødahl, Nadzwyczajni w reż. Érica Toledano i Oliviera Nakache, Ojciec w reż. Kristiny Grozevy i Petara Valchanova oraz Powitanie słońca w reż. Stéphane Haskell.


Spotkania z festiwalowymi jurorami i gośćmi odbywać się będą online. Do Koszalina przyjedzie Małgorzata Foremniak. Aktorka opowie między innymi o swojej roli filmie Sonata Bartka Blaschke, opowiadającego historię Grzegorza Płonki, niedosłyszącego kompozytora. Spotkania poprowadzi Łukasz Maciejewski. Krytyk prowadzi tegoroczną Filmową Akademię Integracji online – co tydzień na kanale YouTube i Facebooku festiwalu pojawiają się jego prelekcje na temat filmów o niepełnosprawności. Cykl w sumie ma 12 odsłon.


Projekcje filmów festiwalowych są zaplanowane również w szesnastu kinach studyjnych w całej Polsce (4 i 5 listopada). W 31 miejscowościach odbędą się Małe Festiwale Ty i Ja.


Festiwalowe hasło w tym roku brzmi: "Włączeni w kulturę". Organizatorzy chcą pokazać, jak instytucje kultury, fundacje, stowarzyszenia umożliwiają osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z dóbr kultury oraz jakie udogodnienia pomagają w odbiorze tych dóbr.


Festiwal odbywa się w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego, obowiązujących obostrzeń i przy ograniczonej ilości widzów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


Szczegóły na stronie integracjatyija.pl

27. Nowa wersja Power Rangers ma już scenarzystę. Pełnometrażowy film, za kamerą którego stanie Jonathan Entwistle (The End of the F***ing World, To nie jest OK), napisze Bryan Edward Hill.


Hill ma na swoim koncie seriale Titans i Ash kontra martwe zło. Napisał też film Mechanik: Czas zemsty. Teraz pomoże Entwistle'owi, który ma położyć fundamenty pod nowe uniwersum Power Rangers, w którego skład wejdą zarówno filmy, jak i seriale. Nad ich realizację czuwa studio eOne oraz nadzorująca je firma Hasbro.


Power Rangers to opowieść o grupie obdarzonych supermocami licealistów, którzy walczą z kosmicznymi siłami zła. Najpopularniejszą odsłoną przygód bohaterów był jak dotąd serial telewizyjny z lat 90. Powstały również trzy filmy pełnometrażowe o przygodach Wojowników Mocy: Power Rangers z 1995, Power Rangers Turbo z 1997 oraz nakręcony w 2017 roku reboot. Ostatnie widowisko miało zainicjować nowy kinowy cykl o przygodach dzielnych wojowników. Niestety, projekt okazał się finansową klapą, zarabiając zaledwie 142 miliony dolarów przy 100-milionowym budżecie

28. Sztuka filmowa, podobnie jak współczesna polityka i ekonomia, uwikłana jest w kolonialne podziały. O kształcie kinematografii w dużej mierze decydują dziś niewidoczne mechanizmy władzy, które są efektem historycznych podziałów świata. Prezentowany w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski przegląd filmowy Dekolonizacja ekranu poświęcony jest kinu w kontekście postkolonialnych przemian.


W ramach przeglądu obejrzymy eksperymentalne dokumenty, których twórcy sięgają po materiały etnograficzne, by za ich pomocą krytycznie przepracować kolonialną historię. Czy naznaczone przemocą zakurzone archiwa można odkolonizować i odczytywać dziś krytycznie? Zastanowimy się, czy kinematografie narodowe, które powstały w ostatnich dekadach – na przykład z Filipin czy Australii – działają niezależnie od Zachodu. Czym jest dziś "kino światowe", jak określa się filmy spoza euroamerykańskiego rynku.


Podczas przeglądu będziemy także analizować mechanizmy kolonialne w kontekście relacji produkcyjnych i politycznych, które organizują współczesną kinematografię. Zastanowimy się, jaka jest rola festiwali, selekcji i funduszy w kształtowaniu kina i czyje polityki kulturalne realizowane są na największych imprezach filmowych.


Czas trwania

listopad 2020–czerwiec 2021

Bilety

10–16 zł


Kurator Michał Matuszewski


Program


04/11/2020 "Merata: Jak moja mama zdekolonizowała ekran", reż. Hepi Mita, Nowa Zelandia 2018, 95'

Szczegóły: https://u-jazdowski.pl/kino/repertuar/dekolonizacja-ekranu/merata


02/12/2020

"Krabi, 2562" reż. Ben Rivers i Anocha Suwichakornpong, Tajlandia/Wielka Brytania 2019, 93'


20/01/2021

Karrabing Film Collective


03/02/2021

"African Mirror" reż. Mischa Hedinger, Szwajcaria 2019, 84'


03/03/2021

"The Perfumed Nightmare", reż. Kidlat Tahimik, Filipiny/Niemcy 1977, 93'


Filmy prezentowane na przeglądzie będą również dostępne na platformie mojeekino.pl


Więcej informacji o przeglądzie filmowym na stronie

https://u-jazdowski.pl/kino/repertuar/dekolonizacja-ekranu

29. Adele Lim, scenarzystka Bajecznie bogatych Azjatów, przygotuje fabułę komedii Lost for Words. Pomysłodawcą fabuły jest Richard Curtis (To właśnie miłość), który będzie tu pełnił funkcję producenta.


Film będzie historią aktora, który wplącze się w uczuciowy związek ze swoją tłumaczką oraz jej szefową, która także jest aktorką.


Za kamerą stanie Japonka Hikari (37 sekund)

30. Joel Kinnaman (Legion samobójców) zagra główną rolę i będzie producentem dramatu inspirowanego życiem Jerry'ego Smitha, członka drużyny NFL Washington Redskins.


Smith był gejem, ale utrzymywał to w tajemnicy niemal do samego końca swojego życia (zmarł z powodu AIDS w 1986 roku). Był lubiany przez członków zespołu i zapisał się w historii NFL sporą liczbą przyłożeń. Akcja filmu rozgrywać się będzie w latach 60. i 70. Fabuła skupi się na jego przyjaźni z czarnoskórym graczem Brigiem Owensem, który cały czas musiał się zmagać z nietolerancją na tle rasistowskim.


Scenariusz przygotuje współproducent obrazu Tommy Oliver

31. Sam Raimi (Pełzająca śmierć) będzie jednym z producentów thrillera Be My Eyes. Za kamerą stanie Lars Klevberg (Laleczka).


Bohaterką filmu będzie studentka prawa, która zostaje wolontariuszką programu polegającego na odbieraniu połączeń wideo od osób niewidomych i opowiadanie im, co widzą, by dzwoniący mogli wykonywać proste codzienne czynności. Pewnego wieczoru bohaterka otrzyma telefon od niewidomej kobiety, która właśnie ma zostać porwana. Rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem...


Autorem scenariusza jest Jud Cremata. Poprawki w tekście naniósł Jeff Buhler

32. Gérard Depardieu znów będzie się musiał bronić przed oskarżeniami o gwałt. Sprawa, która została umorzona przez prokuraturę w ubiegłym roku, powraca. Kobieta ponownie złożyła zawiadomienie, a w prawie francuski oznacza to, że prokuratura raz jeszcze musi sprawę zbadać.


Przypomnijmy. W sierpniu 2018 roku 22-letnia aktorka oskarżyła żywą legendę francuskiego kina o to, że dwukrotnie ją zgwałcił. Co ważne, kobieta nie zrobiła tego w mediach, lecz zgłosiła sprawę na policję, która rozpoczęła śledztwo. Depardieu był przyjacielem rodziny i pomagał aktorce w przygotowaniach do roli. Dwukrotnie miał ją zaciągnąć do swojego domu pod pretekstem pomocy, ale zamiast wsparcia zaoferował jej seksualny koszmar.


W tej sprawie Depardieu składał wyjaśnienia kategorycznie podkreślając swoją niewinność. Prokuratura w czerwcu ubiegłego roku sprawę umorzyła twierdząc, że nie znalazła wystarczających dowodów, by postawić aktora przed sądem

33. Po sieci krąży ostatnio plotka jako Hugh Jackman mógł pojawić się jako Wolverine/Logan w Kinowym Uniwersum Marvela. Jeśli wierzyć jej, to z aktorem już się skontaktowano. Podobno zaproponowano mu udział w Doctor Strange in the Multiverse of Madness.


Jackman w przeszłości sugerował, że skończył już z rolą Wolverine'a. Dlatego też ci, którzy chcą wierzyć w powyższą plotkę, sądzą raczej, że aktor pojawi się zaledwie w krótkim epizodzie, zaś prawdziwego Logana z MCU poznamy dopiero za parę lat. Wydaje się to o tyle racjonalne, że Doctor Strange in the Multiverse of Madness ma skupić się na idei wielu światów równoległych i w jednym z nich Jackman mógłby być Wolverine'em.


Nie będzie to pierwsze w ostatnim czasie mieszanie światów komiksowo-filmowych. Przypomnijmy, że niedawno Sony zdecydowało, że w trzecim aktorskim Spider-Manie z Tomem Hollandem pojawi się Jamie Foxx w roli Electro. Aktor grał już tę postać w filmie Niesamowity Spider-Man 2. Zaś Spider-Man w wykonaniu Hollanda pojawia się w widowiskach Marvela i według ostatnich plotek nowym mentorem Człowieka-Pająka ma zostać właśnie Doktor Strange.


Według Daniela Richtmana oferta została złożona Jackmanowi we wrześniu

34. Mamy dobrą wiadomość dla fanów niesamowitych umiejętności Tony'ego Jaa. W przygotowaniu jest cała trylogia, której gwiazdą będzie właśnie ten tajski aktor.


Jaa (Ong-bak) wcieli się legendarnego płatnego zabójcy, który przed trzema lat znikną w tajemniczych okolicznościach. Wielkie kryminalne organizacje jak również agencje do walki z przestępczością rozpoczynają polowanie na niego.


Projekt nie ma jeszcze tytułu. Realizowany będzie w języku angielskim. Producenci obiecują niekonwencjonalne podejście do opowiadania historii, które wraz z nabierającym intensywności polowaniem odsłaniać będzie kolejne tajemnice głównego bohatera.


Za trylogię odpowiada studio Starlight Entertainment, które ma na swoim koncie m.in. Bajecznie bogatych Azjatów i Midway

35. Josh Duhamel (Transformers: Ostatni rycerz), Abbie Cornish (Jack Ryan), Nick Nolte (Wojownik) i Omar Chaparro (Detektyw Pikachu) zagrają główne role w filmie akcji Blackout.


Będzie to opowieść o Cainie (Duhamel), który budzi się z amnezją w meksykańskim szpitalu. Wkrótce, wraz z pielęgniarką Anną (Cornish) będzie musiał uciekać przed siepaczami konkurencyjnych karteli narkotykowych. Wszyscy są przekonani, że Cain jest w posiadaniu skradzionego i bardzo cennego przedmiotu. Z pomocą rusza mu agent DEA McCoy (Nolte).


Zdjęcia ruszają jutro w Mexico City. Reżyserem jest Sam Macaroni (Guest House). Scenariusz napisał Van B. Nguyen

36. Anthony Boyle (Spisek przeciwko Ameryce) i Toby Jones (Berberian Sound Studio) zagrają główne role dramacie BBC Danny Boy.


Będzie to oparta na faktach opowieść o weteranie wojny w Iraku, Brianie Woodzie (Boyle), który zostaje oskarżony o zbrodnię przeciw ludzkości przez prawnika i aktywistę Phila Shinera (Jones). Sprawa z sali sądowej przenosi się na ulice i szybko zamienia się w ogólnonarodową debatę.

W obsadzie są również Alex Ferns i Leah McNamara w roli ojca i żony Wooda. Reżyseruje Sam Miller (Mogę cię zniszczyć)

37. Ron Jeremy, 67-letni aktor i gwiazda filmów dla dorosłych, usłyszał 28 października nowe zarzuty. Prokurator Los Angeles oskarżył go o trzy gwałty, dwa wymuszenia seksu oralnego, jedną napaść na tle seksualnym oraz jedną napaść z zamiarem dokonania penetracji przy użyciu palców.


Ron Jeremy przebywa od czerwca w areszcie. W sumie przedstawiono mu już prawie 30 zarzutów. Wszystkie one dotyczą gwałtów i napaści na tle seksualnym. Niektóre ze spraw są stosunkowo świeże, inne miały miejsce dekady temu.


Aktor niezmiennie utrzymuje, że jest niewinny. Wstępna rozprawa odbędzie się w sądzie 14 grudnia.


Jeżeli Ron Jeremy zostanie uznany winnym wszystkich zarzucanych mu czynów, to grozi mu wyrok ponad 330 lat pozbawienia wolności

38. Demi Moore (Brave New World), Harry Melling (Gambit królowej) i Karl Glusman (Devs) dołączyli do obsady dramatu Please Baby Please.


Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. na Manhattanie. Nowożeńcy Suse oraz Arthur są świadkami morderstwa i stają się obiektem niebezpiecznej obsesji ze strony członka ulicznego gangu. Feralne zdarzenia stają się zapalnikiem niespodziewanych zmian w związku.


Reżyseruje Amanda Kramer. W obsadzie jest już Andrea Riseborough

39. Filmweb: Opowieści z Netflix

40. Policja z Los Angeles aresztowała producenta filmowego Davida Guilloda. Mężczyzna został zatrzymany pod zarzutem napaści seksualnej, do której miało dojść 21 października.


Przypomnijmy, że Guillod trafił już w tym roku do aresztu. W czerwcu zatrzymali go policjanci z Santa Barbara. Oskarżono go wówczas aż o 11 przestępstw, w tym porwanie trzech kobiet. Producent odzyskał wolność po wpłaceniu kaucji w wysokości 3 milionów dolarów. Jeśli jednak zarzuty okażą się prawdziwe, mężczyzna może spędzić w więzieniu nawet 21 lat.


W CV Guilloda znajdziemy takie filmy jak Tyler Rake: Ocalenie, Atomic Blonde oraz Natręt

41. Akin Omotoso został wybrany na stanowisko reżysera filmu o Greku pochodzenia nigeryjskiego Giannisie Antetokounmpo, który został gwiazdą NBA. Autorem scenariusza jest Arash Amel. Całość powstanie dla platformy Disney+

42. Lela Loren dołączyła do obsady filmu Man from Toronto, którego gwiazdami są Kevin Hart i Woody Harrelson. Będzie to komedia o najniebezpieczniejszym zabójcy świata, na drodze którego za sprawą Airbnb staje przypadkowo pewien nowojorski nieudacznik. Mężczyźni muszą połączyć siły, aby stawić czoła zastępowi przeciwników

43. Madison Pettis, Peyton Meyer, Isabella Crovetti, Annie Jacob i Myra Molloy dołączyli do obsady filmu He's All That. Będzie to remake komedii Cała ona, w którym odwrócono płcie głównych bohaterów

44. Mindy Kaling wyprodukuje i wystąpi w filmie platformy HBO Max Good in Bed. Fabuła inspirowana będzie na poły autobiograficzną książką Jennifer Weiner, w której opisała burzliwy rok ze swojego życia zawodowego i osobistego

45. Piosenkarka Bebe Rexha zadebiutuje jako aktorka w filmie Queenpins. Gwiazdą komedii jest Kristen Bell. Film opowie o gospodyniach domowych, które wpadają na pomysł przekrętu z wykorzystaniem zniżkowych kuponów. Wkrótce dorabiają się 40 milionów dolarów

46. Brian Tyree Henry dołączył do obsady filmu akcji Bullet Train, w którym główną rolę gra Brad Pitt. Akcja ma rozgrywać się w zmierzającym do Tokio pociągu, w którym spotyka się grupa skonfliktowanych płatnych zabójców

47. Znana z Euforii Sydney Sweeney zagra główną żeńską rolę w dramacie kryminalnym Silver Star. Będzie to historia 20-letniego Buddy'ego, który po wyjściu z więzienia organizuje napad na bank odpowiedzialny za przejęcie jego rodzinnego domu. Napad nie udaje się, a Buddy w akcie desperacji porywa 19-latkę w ciąży

48. Kim Coates zagra jedną z głównych ról oraz będzie producentem niezależnego thrillera psychologicznego Neon Lights. Za kamerą stanie Rouzbeh Heydari. Film będzie historią skonfliktowanej rodziny, która w położonym na uboczu ośrodku spróbuje odnaleźć równowagę emocjonalną. Niestety będzie to trudne, kiedy goście ośrodka zaczną znikać w niewyjaśnionych okolicznościach

49. Danielle Harris stanie za kamerą filmu Sequel. Szczegóły fabuły nie są na razie znane. Wiemy jedynie, że będzie to slasher z wyłącznie kobiecą obsadą

50. Po dwóch latach od ogłoszenia, że książką Davida E. Hoffmana The Billion Dollar Spy zostanie zekranizowana, wreszcie coś zaczęło się dziać wokół projektu. Właśnie dowiedzieliśmy się, że gwiazdami filmu zostali Armie Hammer (Rebecca) i Mads Mikkelsen (Na rauszu).


The Billion Dollar Spy: A True Story of Cold War Espionage and Betrayal opowiada prawdziwą historię Adolfa Tołkaczowa. Był on radzieckim konstruktorem, zatrudnionym w moskiewskim lotniczym instytucie badawczym. Współpracował z CIA od 1978 roku. Przekazał Amerykanom dane na temat technologii, o których ci nie mieli bladego pojęcia. Został zdradzony przez dwóch agentów CIA, którzy zdradzili kraj i współpracowali z ZSRR. Został zabity przez KGB w 1986 roku.


Hammer wcieli się w Brada Reida, agenta CIA, z którym skontaktuje się grany przez Mikkelsena Tołkaczow. Za kamerą stanie Amma Asante

51. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków po raz pierwszy odbędzie się online - dzięki temu organizatorzy będą mogli rozmawiać o Azji i odkrywać jej niezwykłe kinematografie z publicznością w całej Polsce. Na autorskiej platformie VOD pojawi się blisko 50 tytułów w 7 tematycznych sekcjach: Podróż do Azji, Kino ze smakiem, Azjatycki VR, Parasites, Hongkong dziś, Nowe kino Azji i Asian Cinerama.


Kilka tegorocznych sekcji powstało specjalnie z myślą o tym, by wspólnie przemierzać najmniej znane zakątki kontynentu, poznawać zaskakujące międzykulturowe i międzyludzkie podobieństwa, a także eksperymentować z azjatyckimi kulinariami - także we własnej kuchni. Nowatorska sekcja VR pozwoli widzom naprawdę głęboko zanurzyć się w odległej rzeczywistości, na skalę, która niedawno jeszcze wydawała się fantazyjnym science-fiction.


Będą też niespodzianki, które pomogą zadbać o festiwalową atmosferę w domu: specjalne domowe pakiety Pięciu Smaków, które pozwolą poczuć klimat i smak około-filmowych spotkań we własnych czterech ścianach, cykl rozmów wokół sekcji programu w studiu festiwalowym, Q&A z twórcami filmowymi na Facebooku, festiwalowe menu na wynos opracowane we współpracy z warszawskimi knajpami, a nawet dj set live!


Nowe sekcje - Kino ze smakiem i Podróż do Azji


Kino ze smakiem to zdecydowanie najapetyczniejsza sekcja festiwalu. W przeglądzie znalazło się aż osiem tytułów, które pobudzą kubki smakowe publiczności. Co warto zobaczyć?


- Kawałek ziemi w reż. Yim Soon-rye został zrealizowany na podstawie japońskiej mangi. Można śmiało posłużyć się tutaj stwierdzeniem, że film jest pewnego rodzaju listem miłosnym do prawdziwego jedzenia, w którym czuć smak słońca padającego na dojrzewające owoce i zapach czułości, z jaką przygotowywały je czyjeś zapracowane ręce. Główna bohaterka, Hye-won wraca z Seulu do niewielkiego miasteczka, w którym się wychowała: w dobrze znanym otoczeniu odkrywa wypełnione smakiem i zapachem wspomnienia, próbuje odtworzyć zapamiętane z dzieciństwa dania i odnaleźć życiową równowagę.

- Na szczególną uwagę zasługują Kulinarne historie produkcji azjatyckiego HBO, które w Polsce zostaną pokazane tylko podczas tegorocznej edycji Pięciu Smaków. W programie znalazły się dwa odcinki serii - On podaje rybę, ona woli kwiaty oraz Posiłek na planie. Pierwszy jest zmysłową opowieścią o jedzeniu nieodłącznie połączonym z namiętnością, w której poszukiwanie wspólnoty smaku staje się metaforą budowania relacji. W drugim natomiast, widzowie przyglądać się będą serwowanym posiłkom oczami gburowatego aktora zatrudnionego na planie tajskiego horroru. Reżyser Pen-ek Ratanaruang, mistrz przewrotnego kina gatunkowego, bawi się konwencją filmu o ekspatach na obczyźnie, mrugając okiem do wielbicieli kultowego Między słowami Sofii Coppoli.


- Film To nie przepis mojej matki, czyli bezpretensjonalną rodzinną historię o przełamywaniu uprzedzeń, międzykulturowych spotkaniach i szukaniu własnej życiowej drogi. Można w nim znaleźć wiele kuchennych i kulturowych smaczków, a w role matki i córki wcieliły się prawdziwe gwiazdy singapurskiej sceny kulinarnej.


Podróż do Azji to sekcja, w której połączą się dwa wątki - wędrówka oraz żywioł wody. Dzięki tym filmom widzowie odwiedzą zakątki, o których nie wspominają żadne przewodniki i spotkają się z ludźmi, których życia nie dokumentują kolorowe magazyny. Co polecamy?


- Wyspę syren w reż. O Muel - świetnie zrealizowaną koreańska komedię o spotkaniu pokoleń i miasta z prowincją. Z jednej strony to brawurowa opowieść o przełamywaniu barier, rodzącej się w bólach kobiecej solidarności i sensie sportowej rywalizacji, a z drugiej świetna rozrywka i unikalny wgląd w niezwykłą kulturę wulkanicznej Jeju.


- Awangardowy i poetycki film Morski potwór w reż. Josepha Labana. Niezwykle nastrojowa historia, która czerpie z lokalnej mitologii, snując niespieszną opowieść o kręgu życia, budując przy tym refleksję o wyspiarskiej filipińskiej tożsamości. Akcja filmu rozgrywa się na maleńkiej wyspie Marinduque.

Nowe sekcje - Parasites i Hongkong dziś


Nierówności społeczne, absurdy kapitalizmu, ekonomia oparta na generowaniu coraz to większych podziałów to tematy, wokół których poruszać się będzie program sekcji Parasites. Czarny humor i przewrotny sposób opowiadania to jednak domena nie tylko Bonga. Wśród filmowych propozycji znalazły się m.in.:


- Mikrosiedlisko, debiut reżyserski Jeon Go-woon. To arthousowa ballada o dziewczynie, która nie zamierza brać udziału w wyścigu szczurów, a jej przyjemnościami są: papierosy i whisky. Kiedy jej czynsz zostaje podniesiony, rezygnuje z... mieszkania. Czy da się funkcjonować bez dachu nad głową i czy można tak ostentacyjnie iść pod prąd? A przede wszystkim, czy ludzie, którzy płyną z prądem są szczęśliwsi?


- Mainstreamowy Ciężki dzień to duży sukces kasowy i objawienie festiwalu w Cannes. Skorumpowany gliniarz prowadzi samochód pod wpływem alkoholu aż w końcu śmiertelnie potrąca bezdomnego. Czy da radę ukryć ten fakt, aby zapewnić sobie bezkarność? Inteligentny, precyzyjnie skonstruowany thriller Kima Seong-huna to mocna, a jednocześnie zanurzona w czarnym humorze odsłona kina policyjnego, gatunku, który koreańskie kino wyniosło do rangi sztuki.


- Autorem scenariusza Czerwona rodzina jest sam Kim Ki-duk, niegrzeczne dziecko koreańskiego kina. Pomysł jest genialny - oto szczęśliwa pozornie rodzina kryje okrutną tajemnicę. Tak naprawdę to tajna komórka szpiegów z Korei Północnej, która wykonuje na Południu misje likwidacji zdrajców ojczyzny. Problemy zaczną się, gdy szpiedzy zaprzyjaźnią z rodziną sąsiadów.. Film pokazuje, że temat braci i sióstr z Północy został do pewnego stopnia oswojony przez kino, gdy przed rokiem 1999 było to absolutne tabu.


Pozostająca w wiecznym ruchu metropolia, w której spotykają się kultury, a splątane ludzkie historie tworzą niewyczerpane źródło inspiracji dla jednej z najbardziej niezwykłych światowych kinematografii - mowa o sekcji Hongkong dziś. Wśród filmów tej sekcji znalazły się:


- Wspomnienia, które dławią, trunki, które je naprawią to trzy nowele fabularne i jedna dokumentalna, w której twórcy - Kate Reilly i Leung Ming-kai - pokazują wielokulturowe oblicze Hongkongu. Przybysze z różnych stron świata zatrzymują się tu na chwilę albo na całe życie, znajdują bliskie dusze w przypadkowych spotkaniach, delektują niepowtarzalną lokalną kuchnią i angażują w polityczną działalność, która w ostatnich latach stała się dla wielu mieszkańców chlebem powszednim.


- Osobno, reż. Chan Chitman to skromny film przedstawiający uniwersalną historię pewnego związku, która rozgrywa się na tle protestów w Hongkongu, począwszy od parasolowej rewolucji w 2014. Zdjęcia dokumentalne wykorzystane w filmie nadają opowieści poruszającej mocy, która pozwala na pobudzenie wrażliwości i empatii wobec ludzi, całego społeczeństwa, które właśnie teraz doświadcza bolesnych procesów.


Nowa sekcja - Azjatycki VR


Po raz pierwszy w historii polskich festiwali cała sekcja została poświęcona VRowi. W programie znalazły się doświadczenia zrealizowane w konwencji gier wideo, bardzo ambitne formy paradokumentalne, animacja, film grozy i kryminał noir - wszystkie pokazują, jak klasyczne formy filmowe przenosząc się do nowego medium, bardzo kreatywnie wykorzystując jego możliwości. Do oglądania filmów wystarczą okulary dostarczone przez organizatorów i specjalna aplikacja. Polecamy:


- Sim Ślepiec (reż. Cooper Sanghyun Yooto) - awangardowa forma, dźwięk przekuwany na obraz i zarazem nawiązanie do tradycyjnej kultury Korei: wątki z opery Pansori.


- Przebudowa (reż. Jonathan Hagard), czyli doświadczenie oparte o osobiste wspomnienia reżysera i 13 lat studiów nad urbanistycznymi, środowiskowymi i kulturowymi zmianami jakie zaszły na przestrzeni ostatnich 40 lat w Dżakarcie. W ciągu zaledwie 13 minut, umieszczeni na środku ulicy, chłoniemy niemal pół dekady przemian, których piętno odciska się na architekturze, krajobrazie dźwiękowym i losach pojedynczej rodziny.


- Czarna torba w reż. Qing Shao - animowany film noir, który przywodzi na myśl produkcje Quentina Tarantino, czy Guya Ritchiego. W punkcie wyjścia znajduję się tytułowa torba - klasyczny hitchcockowski McGuffin, czyli tajemniczy obiekt, który samą swoją obecnością rozbudza namiętności bohaterów i napędza akcję.


W programie festiwalu nie zabraknie oczywiście flagowych sekcji, które towarzyszą festiwalowi od lat. Nowe kino Azji to sekcja skupiająca najbardziej ekscentryczne i ambitne produkcje. To głosy młodych, niezależnych twórców i precyzyjnie skomponowane fabuły uznanych mistrzów, składające się na uderzającą opowieść o dzisiejszej Azji - i nie tylko. Znajdziemy tutaj takie filmy, jak Rom (reż. Tran Thanh Huy) - wizualną, teledyskową petardę o skomplikowanym świecie slumsów Sajgonu czy Werdykt Raymunda Ribaya Gutierreza prezentowanego z powodzeniem w Wenecji w ubiegłym roku, poruszającego problem przemocy domowej, a łączącego konwencję thrillera z dramatem sądowym.

Z kolei Asian Cinerama to sekcja przygotowana we współpracy z Asian Film Awards Academy, instytucją stojącą za jednymi z najbardziej prestiżowych azjatyckich branżowych statuetek. Znajdziemy tutaj chwytające za serce melodramaty, ekranizację bestsellerowej powieści - Kim Ji-Young, urodzona w 1982, reż. Kim Do-young, zaskakujące kino superbohaterskie - Gundala Joko Anwara - i hiphopowy musical - Wersy ulicy w reż. Zoya Akhtar. Filmy w ramach tej selekcji, porwały już porwały już miliony widzów i podbiły serca krytyków w całej Azji - pora na widzów Pięciu Smaków!


Szczegółowy program 14. AFF Pięć Smaków, aktualności, karnety i bilety: www.piecsmakow.pl.


14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

25 listopada - 6 grudnia

Internet

52. Studio Blumhouse ogłosiło, że w przygotowaniu jest piąta część serii horrorów Naznaczony. Za kamerą zadebiutuje związany z cyklem od jego początku Patrick Wilson.

Aktor zagra również w filmie, a u jego boku wystąpi Ty Simpkins. Panowie ponownie wcielą się w - odpowiednio - Josha Lamberta i jego syna, Daltona. Film pokaże nam dalsze losy ich rodziny, gdy Dalton rozpoczyna studia.


Czuję się podekscytowany i zaszczycony, mogąc stanąć za kamerą kolejnej części serii Naznaczony. To będzie okazja, by opowiedzieć o wszystkim, co przeszli Lambertowie dekadę temu, a także pokazać konsekwencje ich wyborów, zapowiada Wilson.


Scenariusz napisał Scott Teems (Rectify, Halloween zabija) w oparciu o historię autorstwa współtwórcy serii, Leigh Whannella

53. Dakota Johnson (Suspiria) i Riley Keough (Logan Lucky) zagrają główne role w dramacie Cult Following na podstawie długo oczekiwanych pamiętników Bexy Cameron.


Jest to autobiograficzna opowieść o młodej kobiecie (Johnson), której udaje się uciec z chrześcijańskiego kultu Dzieci Boga i ułożyć sobie życie z dala od religijnego fanatyzmu. Po jakimś czasie, chcąc rozliczyć się raz na zawsze z przeszłością, bohaterka wyrusza wraz z oddaną przyjaciółką (Keough) w wielką podróż przez USA. Podążają śladami najdziwaczniejszych sekt i spotykają na swojej drodze prawdziwe indywidua: wytwórców metaamfetaminy, armageddonitów, obłąkanych ex-pracowników Apple'a i fanów teorii spiskowych...


Johnson jest jedną ze współproducentek filmu obok Ro Donnelly. Książka Cameron, o której producenci wypowiadają się w samych superlatywach, ma ukazać się na rynku 8 lipca 2021 roku

54. James Gunn zdradził nieco szczegółów dotyczących The Suicide Squad. Reżyser obiecuje widowisko na gigantyczną skalę i szacuje, że w powstającym dla DC filmie znajdzie się więcej praktycznych efektów specjalnych niż w kilku produkcjach Marvela razem wziętych.


Gunn zapowiada, że film ma dużo większy rozmach niż dwie części Strażników Galaktyki, które nakręcił: W tamtych filmach kręciliśmy bardzo dużo na bluescreenie. Męczy mnie spędzanie trzech tygodni na planie, gdzie mamy tylko trzy pomalowane na fioletowo kamienie. Ale The Suicide Squad to duży film z mnóstwem praktycznych efektów. Zbudowaliśmy gigantyczną scenografię.


Producent Peter Safran podobno usłyszał od wytwórni Warner Bros., że ten film był największym przedsięwzięciem konstrukcyjnym w historii studia. Na potrzeby widowiska zbudowano ponad 100 planów. Część akcji rozgrywa się na fikcyjnej latynoamerykańskiej wyspie Corto Maltese. Safran zdradził okoliczności misji, która sprowadza tam bohaterów: Na miejscu muszą zniszczyć nazistowskie więzienie oraz laboratorium o nazwie Jotunheim, gdzie przetrzymywano politycznych jeńców i przeprowadzano eksperymenty.


Nad efektami specjalnymi czuwał Dan Sudick, który pracował też przy każdym filmie Marvela kręconym w Atlancie. On uważa, że przy tym filmie zrealizował więcej efektów specjalnych niż przy wszystkich filmach Marvela razem wziętych, powiedział Gunn (mając na myśli oczywiście praktyczne efekty specjalne, zrealizowane na planie, a nie w postprodukcji). I to faktycznie prawda, bo miażdżymy tu samochody, wysadzamy mnóstwo rzeczy, robimy rozbryzgi krwi. Mogliśmy zrobić, co chcieliśmy. Nie było żadnych zasad dotyczących seksu i przemocy.


Jeśli chodzi o potencjalny sequel filmu, Gunn powiedział, że "jest taka możliwość". Zdradził też, że napisał już "siedem i pół" odcinków serialu, którego bohaterem będzie grany przez Johna Cenę Peacemaker.


Premierę The Suicide Squad zapowiedziano na 4 sierpnia 2021

55. Jessica Chastain i Anne Hathaway zagrają główne role w mrocznym thrillerze psychologicznym Mothers' Instinct. Panie wcześniej zagrał wspólnie w widowisku Interstellar.


Akcja Mothers' Instinct rozgrywać się będzie w latach 60. ubiegłego wieku. Bohaterkami będą dwie gospodynie domu. Mieszkają po sąsiedzku i są dobrymi przyjaciółkami. Prowadzą idylliczną egzystencję. Ich mężowie dbają zarabiają dobre pieniądze, synowie w tym samym wieku szczęśliwie dorastają. I wtedy dochodzi do tragicznego wypadku. Poczucie winy, podejrzliwość i paranoja zaczynają dominować w życiu bohaterek prowadząc do zerwania siostrzanej więzi. Rozpoczyna się psychologiczna wojna odsłaniająca mroczną stronę instynktu macierzyńskiego...


Film będzie angielskojęzycznym remakiem belgijskiego dramatu Instynkt matki. Obraz wyreżyseruje autor tamtego filmu, Olivier Masset-Depasse

56. Ray Fisher kontynuuje krytykę studia Warner Bros. W najnowszym wywiadzie aktor oskarża pracowników wytwórni o prowadzenie rasistowskich dyskusji dotyczących Ligi Sprawiedliwości.


Przed dokrętkami do Ligi Sprawiedliwości wielokrotnie miały miejsce jawnie rasistowskie rozmowy, w których brali udział wysoko postawieni pracownicy Warner Bros. Pictures, powiedział Fisher. Uczestnikami tych dyskusji byli Geoff Johns, Jon Berg i obecny prezes Warner Bros. Pictures Group, Toby Emmerich. Nie jest jasne, czy Fisher brał udział w tych rozmowach, czy wie o nich z drugiej ręki.


Wymazanie niebiałoskórych osób z kinowej wersji Ligi Sprawiedliwości nie było wypadkiem ani zbiegiem okoliczności, dodał aktor, wymieniając aktorów, których role zostały znacząco zmniejszone lub w ogóle wypadły z filmu. Są to Joe Morton, Ryan Choi, Karen Bryson i Kiersey Clemons.


Od początku podejrzewałem, że to rasa była decydującym czynnikiem dla tego, jak potoczyły się sprawy. Ale dopiero latem udało mi się znaleźć na to dowody, wyjaśnił Fisher. Zacząłem krytykować Jossa Whedona po tym, jak dowiedziałem się, że zlecił, by w postprodukcji zmienić kolor cery jednego z aktorów, bo nie podobała mu się jego karnacja.


Portal CinemaBlend powołuje się jednak na źródło, które twierdzi, że wspomniane postacie zostały usunięte z filmu na długo zanim Joss Whedon zastąpił Zacka Snydera na fotelu reżyserskim. I to nie do Whedona należała podobno decyzja o wycięciu ich wątków z wersji kinowej.


Do zarzutów o zmianę koloru skóry odnieśli się z kolei przedstawiciele Whedona, którzy wystosowali oświadczenie w tej sprawie:


Osoba, która podała tę informację, przyznała, że poznała ją z drugiej ręki. Bardzo łatwo jednak dowieść, że to nieprawda. Tak jak to zazwyczaj bywa, w postprodukcję filmu zaangażowanych było mnóstwo osób, w tym m.in. montażysta, kompozytor itp. Za finałową tonację, kolory i nastrój odpowiadał naczelny kolorysta. Ten proces został jednak dodatkowo skomplikowany przez fakt, że Zack kręcił na taśmie, a Joss na kamerach cyfrowych. Wymagało to więc, by ekipa pod przewodnictwem tego samego kolorysty, który pracował z Zackiem przy poprzednich filmach, połączyła obie wersje w całość.


Fisher zdążył już odpowiedzieć na komentarz przedstawicieli Whedona: Starałem się z całych sił, by Joss Whedon i Jon Berg nie stali się kozłami ofiarnymi dla tych pozostałych gości. Ale kiedy publikują tego typu nieprzemyślane wymówki, utrudniają mi pracę

57. Od 30 października w kinach możecie zobaczyć rewelacyjny dreszczowiec Obraz pożądania. To historia krytyka sztuki, który otrzymuje od wpływowego milionera propozycję nie do odrzucenia: musi ukraść wyjątkowy obraz. Goniąc za sławą i karierą, bohater wpada w niebezpieczną pułapkę chciwości, ambicji i kłamstw. O pracach nad filmem opowiedział Filmwebowi odtwórca głównej roli, znany m.in. z The Square i Drakuli Claes Bang

58. John Ridley (Zniewolony. 12 Years a Slave, Ben-Hur) przygotuje horror dla studia Blumhouse. Zajmie się jego reżyserią oraz napisze scenariusz.


Akcja filmu rozgrywać się będzie w latach 60. w New Jersey. Bohaterem będzie młody chłopak mieszkający w blokowisku komunalnym, który zmagać się będzie z prześladującymi go zjawiskami paranormalnymi oraz systemowymi uprzedzeniami rasowymi.


Fabuła inspirowana jest prawdziwą historią, która została opisana w artykule "Project Poltergeist"

59. Letitia Wright (Czarna Pantera) zagra główną rolę w westernie Surrounded. W obsadzie są też Jamie Bell (Rocketman) i Michael K. Williams (Kraina Lovecrafta). Obraz wyreżyseruje Anthony Mandler (Beckham - podróż w nieznane).


Akcja filmu rozgrywać się będzie pięć lat po zakończeniu wojny secesyjnej. Młoda czarnoskóra kobieta przemierza tereny Dzikiego Zachodu, by przejąć kopalnię złota przekazaną jej w spadku przez zmarłego ojca, właściciela niewolników. Ponieważ dla samotnej kobiety, do tego czarnoskórej, podróż byłaby skrajnie niebezpieczna, bohaterka przebrała się za mężczyznę, weterana wojennego, jednego z Buffalo Soldiers. Kiedy dyliżans, którym podróżowała, został zaatakowany przez gang wyjętych spod prawa, to ona została oddelegowania do pilnowania niebezpiecznego więźnia. Musi przetrwać noc, kiedy to ziomale więźnia zrobią wszystko, żeby go odbić.


Zdjęcia rozpoczną się w listopadzie w Nowym Meksyku

60. Eva Longoria (I że ci nie odpuszczę) dołączyła do obsady komedii Unplugging. Na planie partnerować jej będzie Matt Walsh.


Po śmierci przyjaciela Dan postanawia zabrać swoją żonę na romantyczny weekend we dwoje z dala od cywilizacji. Niestety sprawy szybko wymykają się spod kontroli, a chaos powiększa tylko fakt, że para pozbawiona jest dostępu do telefonów i internetu. Mogą więc polegać wyłącznie na sobie, jeśli cało chcą wrócić do domu.


W obsadzie są też: Lea Thompson, Keith David, Nicole Byer i Al Madrigal. Obraz będzie pełnometrażowym debiutem reżyserskim montażystki Debry Neil-Fisher. Zdjęcia już trwają w Oklahomie

61. Awkwafina (Kłamstewko, na zdjęciu) i Sandra Oh (Obsesja Eve) zagrają główne role w niezatytułowanej komedii, która powstaje dla platformy Netflix. Wśród producentów są obie aktorki i Will Ferrell.


Film będzie opowieścią o dwóch siostrach różnych jak ogień i woda, które nie utrzymują ze sobą stałego kontaktu. Jedna z nich jest zamkniętą w sobie samotniczką, druga szaloną, spontaniczną osobą, która ciągle pakuje się w kłopoty. I to właśnie ona postanowi naprawić relacje ze swoją siostrą pomagając jej spełnić marzenie o występie w ulubionym teleturnieju.


Scenariusz przygotowała Jen D'Angelo, jedna z producentek netfliksowej komedii Game Over, Man!

62. Micheál Richardson (Włoskie wakacje) zagra główną rolę w niezależnym dramacie On Our Way. W obsadzie są także: Keith Powers (What/If), James Badge Dale (Królowe zbrodni) i Jordana Brewster (Zabójcza broń).


Film opowie historię mającego sporo problemów emocjonalnych filmowca, który próbuje uciszyć głosy w swojej głowie i w końcu nakręcić pierwsze dzieło. Kiedy na jego drodze pojawi się muza w osobie młodej aktorki z dużymi ambicjami (Sophie Lane Curtis), będzie zmuszony skonfrontować się z traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości.


Curtis stanie również za kamerą. Będzie to jej pełnometrażowy debiut reżyserski

63. Marc Forster (Krzysiu, gdzie jesteś?) stanie za kamerą filmu White Bird. Będzie to ekranizacja czwartego tomu cyklu R.J. Palacio, którego pierwsza część została przeniesiona na ekran kinowy jako Cudowny chłopak.


White Bird opowiadać będzie o życiu babci Juliana jako młodej Żydówki w okupowanej przez Niemców Francji i chłopaku ze szkoły, którego cała klasa, razem z nią, ignorowała, a który zaoferował jej pomoc i stał się jej najlepszym przyjacielem.


Scenariusz przygotował Mark Bomback (Sztuka ścigania się w deszczu)

64. Film dokumentalny Efekt motylka to poruszająca opowieść o miłości, poświęceniu i heroicznej walce najbliższych o zdrowie i życie dziewczynki, a także solidarności tysięcy ludzi, którzy uwierzyli w moc pomagania. Piękna historia, która niesie nadzieję - od 30 października do 16 listopada wyłącznie w TVP VOD.


Zuzia, jej rodzice i siostra próbują być normalną, szczęśliwą rodziną. Ich szczęście blokuje dramat - dziewczynka cierpi na jedną z najcięższych genetycznych chorób skóry – EB. Wielu nazywa Zuzię "małym motylkiem", ponieważ jej skóra jest wrażliwa, jak skrzydła motyla - po dotknięciu rozpada się. Rany tworzą się nie tylko na ciele - także w organach wewnętrznych, w przełyku, powodując codzienny, nieustający ból, porównywalny do oparzenia wrzątkiem. Dodatkowo problemem są anemia, zarastający przełyk, przykurcze rąk i zrastające się palce. Całym światem dziewczynki jest rodzina: tata – osobisty pielęgniarz i czuły pocieszyciel, mama – opanowana, skupiona na większych zadaniach wojowniczka, siostra - najlepsza przyjaciółka, towarzyszka zabaw i kłótni, genialnie odwracająca uwagę Zuzi od choroby. To właśnie dzięki nim Zuzia z niespotykaną siłą, optymizmem i poczuciem humoru walczy o każdy dzień.


Po latach nieustannej walki jedynym ratunkiem jest innowacyjna, ale bardzo ryzykowna terapia w USA, polegająca na przeszczepie szpiku i komórek macierzystych od siostry Zuzi. Barierą jest astronomiczny koszt leczenia – 6 mln złotych, ale dzięki mediom, fundacjom oraz niespotykanej fali empatii i zaangażowaniu tysięcy ludzi udaje się zebrać potrzebną kwotę w rekordowym czasie.


To właśnie wtedy Jarosław Szmidt – reżyser i scenarzysta widząc w telewizorze ujmującą dziecięcą prośbę o pomoc wówczas 7-letniej Zuzi Machety, przekonał się, że w tej nie prostej historii drzemie wielkie pozytywne przesłanie, z którym warto dotrzeć do szerszej widowni: "(...) pokazanie wszystkim innym walczącym małym motylkom i pomagaczom, sensu i wartości pomagania. Ponieważ razem mają wielką moc!" – w słowach twórcy nie brakuje emocji. Zbiórka społeczna na rzecz Zuzi była zbiórką historyczną - rozpowszechniła sposób społecznego zaangażowania na Siepomaga.pl i możliwość realnej pomocy potrzebującym.


Zdjęcia do filmu rozpoczęły się wiosna 2015 roku. Autor filmu towarzyszył z kamerą dziewczynce i jej rodzinie przez 5 lat, rejestrując zarówno ważne momenty życia rodziny Machetów jak i codzienne sytuacje, w których bohaterowie mimo wielkiej tragedii każdego dnia odkrywali swoje szczęście i dzielili się nim. Opowieść jest poszerzona poprzez telewizyjne archiwalia, materiały prasowe, internetowe oraz przestrzeń social mediów, które pełnią funkcję "okna na świat" dla mamy Zuzi, a także fragmenty korespondencji z reżyserem.


Film wzbogaca subtelna muzyka autorstwa laureata Oscara - Jana A.P. Kaczmarka, znakomicie podkreślająca delikatność i emocjonalną warstwę obrazu.


Oglądaj teraz na vod.tvp.pl

65. Ethan Hawke i jego córka Maya zagrają główne role w komedii Revolver. Za kamerą stanie jeden z czołowych reżyserów studia Pixar, Andrew Stanton (Gdzie jest Nemo, WALL-E).


Akcja inspirowanego autentycznymi zdarzeniami filmu będzie rozgrywać się 27 czerwca 1966 roku w Anchorage na Alasce. Tego dnia w miasteczku pojawiają się niespodziewanie Beatlesi. Zespół, który z powodu złych warunków pogodowych, musiał przerwać lot do Japonii, zatrzymuje się w okolicznym hotelu. Główna bohaterka Jane (Maya Hawke) postanawia skorzystać z okazji i spełnić swoje największe marzenie: stracić dziewictwo z George'em Harrisonem. Ethan Hawke wcieli się w ojca dziewczyny.


Autorką scenariusza jest Kate Trefry. Film produkują Ross Jacobson i Jen Dana.


Maya Hawke znana jest najlepiej z roli w megahicie Netfliksa Stranger Things. Ethana mogliśmy ostatnio zobaczyć w komediodramacie Prawda

66. Dave Bautista (Strażnicy Galaktyki) zagra główną rolę w wysokobudżetowym widowisku science fiction Universes Most Wanted.


Akcja filmu ma rozgrywać się w małym ziemskim miasteczku, w którym ląduje niespodziewanie statek kosmiczny transportujący najgroźniejszych kryminalistów wszechświata. Gdy złoczyńcom udaje się uciec, w pościg ruszają międzygalaktyczny stróż prawa (Bautista) oraz syn okolicznego szeryfa.


Za kamerą stanie Peyton Reed (San Andreas, Rampage). Scenariusz napisali F. Scott Frazier i Jimmy Loweree. Zdjęcia mają rozpocząć się wiosną przyszłego roku.


Filmografię Bautisty zamyka Diuna, której premiera została ostatnio przeniesiona na październik 2021 roku

67. Jordan Peele wyprodukuje dla wytwórni Universal remake komediowego horroru Wesa Cravena - W mroku pod schodami.


Oryginał z 1991 roku opowiada historię 13-letniego Foola, który wraz z dwoma kumplami postanawia okraść dom najbogatszej pary w okolicy. W trakcie napadu chłopcy wpadają w pułapkę - gospodarze okazują się parą morderczych psychopatów. Film łączy elementy kina grozy z satyrycznym obrazem kapitalizmu, wojny klasowej oraz zjawiska gentryfikacji. Brzmi jak wymarzony materiał dla twórcy Uciekaj! i To my.


W przyszłym roku zobaczymy dwa filmy wyprodukowane przez należące do Peele'a studio Monkeypaw Productions - remake Candymana oraz zrealizowaną dla Netfliksa animację Wendell and Wild w reżyserii Henry'ego Selicka (Miasteczko Halloween)

68. Elizabeth Banks (Aniołki Charliego), Sigourney Weaver (Avatar), Kate Mara (Marsjanin) i Rupert Friend (Śmierć Stalina) zagrają główne role w dramacie Call Jane.


Banks wcieli się w Joy - tradycyjną gospodynię domową z lat 60., która niespodziewanie zachodzi w ciążę. W efekcie bohaterka trafia na trop Janes - podziemnego ruchu aborcyjnego kierowanego przez Virginię (Weaver). Grupa ratuje Joy życie i daje jej poczucie celu: pomóc innym kobietom w przejęciu kontroli nad swoim losem.


Za kamerą stanie scenarzystka Carol Phyllis Nagy. Scenariusz, który znalazł się na prestiżowej Czarnej Liście, napisali Hayley Schore i Roshan Sethi. Realizację nadzoruje producent oscarowego Witaj w klubie Robbie Brenner

69. W kinach już Gniazdo zła - duszny gotycki horror w reżyserii Roberto De Feo – debiutanta, którego włoski portal Cinematographe stawia w jednym rzędzie z takimi wizjonerami gatunku, jak Ari Aster (Midsommar. W biały dzień) czy Jordan Peele (To my).


To intrygująca opowieść o samotności, matczynej miłości i dorastaniu. Starannie budowane napięcie, atmosfera pełna niepokoju i tajemnica, niczym mgła spowijająca całą historię, to filary jednego z najciekawszych włoskich horrorów ostatnich lat. Obraz wyraźnie inspirowany Innymi Alejandro Amenábara, Osadą M. Night Shyamalana i dziedzictwem mistrzów włoskiego kina grozy: Dario Argento i Mario Bavy. Światowa premiera filmu odbyła się na Festiwalu Filmowym w Locarno.


Samuel (Justin Korovkin) jest sparaliżowanym chłopcem, mieszkającym z matką Eleną (Francesca Cavallin) w odciętej od świata willi. Dorasta pod czujnym okiem troskliwej, lecz surowej rodzicielki, która zabrania mu pod żadnym pozorem opuszczać mury domu. Życie w willi jednak zmienia się, gdy dochodzi do szeregu dziwnych i niepokojących wydarzeń. Oparty na dyscyplinie porządek burzy pojawienie się młodej, zbuntowanej pokojówki, Denise (Ginevra Francesconi), która budzi w Samuelu siłę do sprzeciwu wobec wszechobecnego rygoru i potrzebę odkrycia prawdy o świecie zewnętrznym. W obliczu buntu Elena postanawia zatrzymać syna przy sobie za wszelką cenę. Jakie skrywa tajemnice? Dlaczego traktuje syna jak więźnia we własnym domu?


Film dostępny jest w kinach studyjnych i Cinema City

70. Josh Duhamel (Transformers, Unsolved) zostanie gwiazdą thrillera Bandit. Za kamerą stanie Allan Ungar, autor viralowego Uncharted: Live Action Fan Film.


Autorem scenariusza, dla którego inspiracją były prawdziwe wydarzenia opisane w bestsellerowej książce Roberta Knuckle'a, jest Kraig Wenman (Sekretna obsesja). Bohaterem filmu będzie Gilbert Galvan Jr., Amerykanin, który po ucieczce z więzienia przeniósł się do Kanady, gdzie zasłynął jako przestępca działający pod pseudonimem Latający Bandyta. Jako posiadacz karty umożliwiającej mu częste loty podróżował pierwszą klasą do różnych miast, czasami napadając nawet na trzy banki w ciągu jednego dnia. Do dziś Galvan jest uznawany za rekordzistę, który zorganizował najwięcej napadów w historii Kanady.


Punktem wyjścia dla historii opisanej w scenariuszu jest uczucie łączące Galvana z pewną kobietą. Chcąc zapewnić jej byt, mężczyzna zaczyna okradać banki. Szybko okazuje się, że jest w tym wyjątkowo dobry, a jego sława zaczyna rosnąć w zaskakującym tempie. W końcu zwraca na niego uwagę genialny policjant, który za punkt honoru stawia sobie ujęcie najbardziej poszukiwanego przestępcy w historii Kanady. Do tego zadania zostaje powołana specjalna grupa zadaniowa.


Ungar opisuje projekt jako "napakowaną akcją nieopowiedzianą historię jednego z najbardziej charyzmatycznych współczesnych przestępców"

71. Ellen Page (Juno, The Umbrella Academy) i Paris Berelc (Alexa i Katie, Oddział Specjalny, Szczury Laboratoryjne: Jednostka Elitarna) wystąpią w komedii 1UP. Za kamerą stanie Kyle Newman (Zabójcza).


Bohaterką filmu będzie Vivian Lee (Berelc), która ze względu na seksizm decyduje się odejść ze zdominowanego przez mężczyzn uczelnianego zespołu e-sportowego. Dziewczynie zależy jednak na stypendium, postanawia więc stworzyć żeńską drużynę będącą konkurencją dla chłopaków. Z pomocą tajemniczej trenerki (Page) młoda kobieta rekrutuje ekipę odmieńców. Wkrótce skopią oni tyłki poważnym graczom.


Prace nad produkcją mają się rozpocząć w Toronto już w listopadzie. Szczegóły dotyczące daty premiery nie są na razie znane

72. Światowej sławy filmowcy domagają się nowych zasad współpracy z amerykańskimi platformami streamingowymi. Swój apel przedstawili w liście otwartym. Wśród osób, które podpisały się pod nim znajdują się m.in. Pedro Almodóvar, Agnieszka Holland czy Paweł Pawlikowski.


Przypomnijmy: decyzją Unii Europejskiej od stycznia 2021 roku kraje członkowskie muszą wprowadzić w życie dyrektywę o audiowizualnych usługach medialnych. Dla amerykańskich serwisów streamingowych oznacza to konieczność inwestowania w realizację lokalnych produkcji. Szczegóły współpracy mają być ustalane przez każdy kraj indywidualnie.


Za apelem stoi reprezentująca niezależnych twórców filmowych i telewizyjnych organizacja European Producers Club. Do tej pory podpisało się pod nim ponad 600 osób. "Globalny kryzys zdrowotny pokazał nam co najmniej dwie rzeczy – czytamy w liście – po pierwsze, że zapotrzebowanie publiczności na historie audiowizualne nie zmniejszyło się. Po drugie głównymi beneficjentami tego popytu są platformy streamingowe".


Europejscy filmowcy obawiają się, że giganci pokroju Netfliksa czy Amazon Prime Video zechcą wdrożyć amerykański model biznesowy. Oznacza to, że w zamian za pełne finansowanie projektu przejmą wszystkie lub większość praw do jego dystrybucji. Autorzy listu woleliby przyjąć europejski model współpracy gwarantujący twórcom większą kontrolę nad produkcjami.


Ważnym wątkiem sprawy jest także wielkość i rodzaj zobowiązań inwestycyjnych dla zagranicznych gigantów streamingowych w Europie. "Wzywamy do nałożenia zobowiązania inwestycyjnego w wysokości co najmniej 25% obrotów tych platform, przy czym co najmniej 80% z nich powinno zostać zarezerwowane dla niezależnych wytwórni realizujących produkcje w języku lokalnym" – możemy przeczytać w liście.


Pełny tekst apelu oraz listę osób, które się pod nim podpisały, znajdziecie na stronie European Producers Club

73. Zmarł wybitny aktor filmowy Sean Connery (pl). Gwiazda filmów o Jamesie Bondzie, filmowy ojciec Indiany Jonesa, zdobywca Oscara za rolę w filmie Nietykalni zmarł w wieku 90 lat.

Sean Connery z Oscarem za rolę w filmie "Nietykalni"


Sean Connery urodził się 25 sierpnia 1930 roku w Edynburgu. Pochodził z robotniczej rodziny. Jego ojciec pracował w fabryce, matka sprzątała domy. Porzucił szkołę, kiedy miał 13 lata. Przez kilka lat służył w armii. Później starał się zarabiać na życie, jak tylko mógł. Wśród nich były różne prace w lokalnym teatrze. To wtedy zakochał się aktorstwie, dla którego zrezygnował z potencjalnej kariery piłkarza.


Karierę aktorską rozpoczną na początku lat 50. właśnie w teatrze. Po raz pierwszy wystąpił w filmie jako statysta w 1954 roku. Trzy lata później zagrał pierwszą główną rolę telewizyjnym filmie Blood Money. Zaraz potem wystąpił u boku Lany Turner w filmie Inne miejsce.

Sean Connery na planie filmu "Doktor No"


Prawdziwym przełomem w karierze aktora okazał się angaż do filmu Doktor No na podstawie prozy Iana Fleminga. Sean Connery wcielił się w postać Jamesa Bonda, agenta Jej Królewskiej Mości z licencją na zabijanie nr 007. Obraz okazał się wielkim kasowym przebojem. Connery z miejsca stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd kina i symbolem seksu.


Sean Connery wcielił się w Jamesa Bonda jeszcze kilkukrotnie w filmach: Pozdrowienia z Rosji, Goldfinger, Operacja Piorun, Żyje się tylko dwa razy, Diamenty są wieczne i Nigdy nie mów nigdy. Dla wielu fanów postaci do dziś pozostaje najlepszym odtwórcą roli Bonda.

Sean Connery w filmie "Polowanie na Czerwony Październik"


Sean Connery na przestrzeli lat zagrał wiele rozpoznawalnych ról. Fani kina pamiętają go jako ojca Indiany Jonesa, którego zagrał w filmie Indiana Jones i ostatnia krucjata, Juana Ramireza, mentora Connora MacLeoda w filmie Nieśmiertelny, Williama z Baskerville z filmu Imię róży oraz wyróżnione Oscarem roli Jima Malone'a w obrazie Nietykalni.


Inne ważne film w jego karierze to: Człowiek, który chciał być królem, Powrót Robin Hooda, Polowanie na Czerwony Październik, Wydział Rosja, Rycerz króla Artura, Twierdza, Osaczeni.

Sean Connery w filmie "Goldfinger"


Sean Connery zmarł 31 października, zaledwie dwa miesiące po świętowaniu swoich 90 urodzin. Tu Top 10 ról Connery'ego wg Filmwebu

74. O ile w październiku może się poszczęścić z dobrą pogodą, tak w listopadzie jesień wpada już na pełnej petardzie i nie bierze jeńców. Nic, tylko przykuć się do kaloryfera i zapłakać nad wspomnieniem lata oraz bezpowrotnie utraconą opalenizną. Na szczęście jest Kino TV, które powraca z drugą odsłoną cyklu "Filmy dobre na wszystko", a wraz z nim potężna dawka rozrywki, dzięki której choć na chwilę zapomnimy o czekającym nas porannym skrobaniu szyb w aucie. Przed nami wywołujące salwy śmiechu komedie, wyciskające łzy romanse oraz wzbudzające dreszcz emocji thrillery.


Już na początku listopada o nasz pozytywny nastrój zadbają Jack Nicholson oraz Helen Hunt w komediodramacie Lepiej być nie może. Nawet, jeśli nie jest to najinteligentniejszy film z wątkiem romantycznym w historii kina, to plasuje się przynajmniej w pierwszej trójce. Za dowód niech świadczy fakt, że odtwórcy głównych ról zgarnęli za niego po Oscarze. W dodatku w pełni zasłużenie. Lepiej być nie może" to opowieść o ekscentrycznym, gburowatym oraz niestroniącym od sarkazmu pisarzu, który zakochuje się w wyjątkowo empatycznej kelnerce i tyle wystarcza, aby jego życie wywróciło się do góry nogami. Być może plot brzmi banalnie, jednak doskonałe kreacje aktorskie oraz błyskotliwe dialogi sprawiają, że wyszło z tego coś świeżego i ponadczasowego. Nie ma takiej opcji, aby obejrzeć i się nie uśmiechnąć. To jest po prostu niemożliwe.


Gdyby ktoś się zastanawiał, czy jeden list, w dodatku wysłany 50 lat wcześniej, może zmienić czyjeś życie, to odpowiedź brzmi OWSZEM. Dowiedzie tego właścicielka największych sarnich oczu w Hollywood, czyli Amanda Seyfried. Listy do Julii to historia młodej Amerykanki, która podczas wakacji w Weronie natrafia na starą miłosną korespondencję i postanawia odnaleźć jej autorkę. W tle czai się niemal tak gorący romans seniorów, jak te, które codziennie zdarzają się w sanatorium w Ciechocinku, a gdyby nadal nie była to wystarczająca zachęta, spojleruję, że film dodatkowo oferuje absolutnie oszałamiające włoskie krajobrazy. Miłość i pizza in the air.


Propozycją dla trochę młodszych widzów, aczkolwiek dorośli również mogą czuć się zaproszeni, jest Zemsta Futrzaków, w której banda zawadiackich zwierząt spróbuje powstrzymać Brendana Frasera przed wybudowaniem ekskluzywnego osiedla na terenie ich lasu. Drugi tytuł warty uwagi to Książę i ja 2: Królewskie wesele, czyli film, którym prawdopodobnie inspirowali się książę Harry i Meghan Markle, bo dziwnym trafem powtórzyli niemal ten sam scenariusz w realu. Przypadek? Nie sądzę. Sprawdźmy, jak to królewskie party wyglądało z perspektywy Elżbiety II.

Z kolei thriller Kiedy dzwoni nieznajomy sprawi, że niemal na dwie godziny zastygniemy przed telewizorem ze slajsem pizzy w ręce. Wyobraźcie sobie sytuację, w której jesteście nastoletnią nianią, opiekującą się cudzym bombelkiem w wielkim, przeszklonym domu i nagle dzwoni do was nieznajomy, oznajmiając, że was obserwuje i jeśli nie będziecie słuchać jego poleceń, przyjdzie i zrobi wam kuku. Przerażające prawda? A robi się jeszcze bardziej creepy, kiedy odkryjecie, że gość dzwoni na telefon stacjonarny. Psychoza gwarantowana.


Na tym jednak nie koniec strachu, bo przed nami spotkanie z wytatuowanym od stóp do głów skazańcem (w tej roli Robert De Niro). Zwolniony z więzienia po 14 latach zaczyna prześladować rodzinę adwokata, który sądząc po długości wyroku, raczej niezbyt skutecznie bronił go w sądzie. Powiedzieć, że będzie przerażająco, to nie powiedzieć nic. Wrażenie robi również obsada, gdyż poza Robertem De Niro (nominowanym za tę rolę do Oscara i Złotego Globu), w Przylądku strachu ujrzymy także Nicka Nolte'ego, Jessicę Lang, Juliette Lewis oraz Gregory'ego Pecka. Całkiem niezły gwiazdozbiór, tymczasem wypada jeszcze wspomnieć, że za reżyserię odpowiada Martin Scorsese. Takim filmom po prostu się nie odmawia.


I taki właśnie będzie listopad w Kino TV.

Pełna lista filmów i daty emisji w listopadzie:


"Lepiej być nie może"

poniedziałek, 2 listopada o godz. 21:00


"Listy do Julii"

piątek, 6 listopada o godz. 14:45 i sobota, 14 listopada o godz. 15:50


"Zemsta Futrzaków"

niedziela, 15 listopada o godz. 10:00 i sobota, 28 listopada o godz. 12:00


"Książę i ja 2: Królewskie wesele"

niedziela, 1 listopada o godz. 9:20 i sobota, 21 listopada o godz. 17:55


"Kiedy dzwoni nieznajomy"

sobota, 14 listopada o godz. 20:00


"Przylądek strachu"

czwartek, 5 listopada o godz. 23:00


75. Z okazji Wszystkich Świętych przypomnienie zmarłych filmowców w ciągu ostatniego roku

76. Listopadowe nowości ne Netflixie i HBO GO (w tym Joker, Alita i Sonic)

77. Nie żyje aktor Eddie Hassell. Został zastrzelony przed domem swojej dziewczyny w nocy 1 listopada. Miał 30 lat.


Szczegóły zdarzenia są obecnie badane przez policję. Według najnowszych doniesień Hassell został postrzelony w brzuch około 1 w nocy w Grand Prairie w Teksasie przed domem swojej dziewczyny. Strzały miała oddać osoba lub osoby, które kradły samochód. Na razie jednak żaden podejrzany nie został zatrzymany.


Eddie Hassell był aktorem filmowym i serialowym. Mogliśmy go oglądać między innymi w filmach: Wszystko w porządku, Jobs i Bomb City. Wystąpił również w serialach Na powierzchni i Pokojówki z Beverly Hills

78. W wieku 73 lat zmarł producent filmowy Charles Gordon mający na koncie takie przeboje jak Szklana pułapka i Pole marzeń.


Gordon rozpoczął karierę w Hollywood na początku lat 80. Zaczynał jako agent filmowy i scenarzysta telewizyjny, by z czasem zająć się produkcją. Jego pierwszym filmem był horror komediowy Noc pełzaczy z 1986 roku. Rok później odniósł sukces za sprawą megahitu Szklana pułapka, który stał się klasykiem kina akcji i zapoczątkował dochodową serię. W 1990 roku Gordon został wyróżniony nominacją do Oscara za film Pole marzeń z Kevinem Costnerem w roli głównej.


Inne znane tytuły w karierze producenta to m.in. K-9, Człowiek rakieta, Obsesja namiętności, Wodny świat i Dziewczyna z sąsiedztwa

79. (Amerykański Box Office z 2 listopada): W amerykańskich kina trwa stagnacja. Z jednej strony to dobrze, bo mimo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem nic nie wskazuje na możliwość ogólnokrajowego zamknięcia kin (inaczej niż w wielu europejskich krajach). Z drugiej strony to źle, bo dla większości wytwórni sygnał jest jasny: nie należy obecnie wprowadzać filmów do kin.


Od tej reguły są wyjątki. Dotyczą one jednak tytułów, które raczej nie miały nigdy szans stać się kasowymi hitami. Tak jest z horrorem Come Play. Focus Features skorzystało z Halloween i braku realnej konkurencji i postanowiło wprowadzić film teraz do szerokiej dystrybucji. Ten ruch opłacił się, ponieważ obraz zajął pierwsze miejsce. Wpływy nie są jednak imponujące. Do zwycięstwa wystarczyło niespełna 3,2 mln dolarów.


Podobnie postanowiło zadziałać Paramount Pictures. Studio jednak wprowadziło Spell do niewielkiej liczby kin, do tego praktycznie bez jakiejkolwiek kampanii reklamowej. Efektem jest dopiero dziesiąte miejsce w naszym zestawieniu z wynikiem 210 tys. dolarów.


Do pierwszej dziesiątki awansował też oryginalny Halloween. W porównaniu z ubiegłym weekendem wpływy potroiły się. 315 tysięcy dolarów pozwoliło zająć kultowemu horrorowi ósme miejsce.


Pierwsza dziesiątka według portalu Deadline

80. Na planie filmowym obok Kamili Urzędowskiej, Roberta Gulaczyka, Mirosława Baki, Andrzeja Konopki, Ewy Kasprzyk i Sonii Mietielicy, pojawili się również Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Maciej Musiał, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa oraz Mateusz Rusin. Za produkcję odpowiadają nominowani do Oscara twórcy Twojego Vincenta – Dorota Kobiela, Hugh Welchman i Sean Bobbitt. Premiera planowana jest na 2022 rok. Prezentujemy zdjęcia z planu filmu.

Fot. Michał Długołęcki, Miki Węcel


Zdjęcia to pierwszy etap procesu realizacji filmu, który powstanie w technice animacji malarskiej. Obecnie trwa rekrutacja malarzy w studiach w Polsce, Serbii i Ukrainie. Niebawem rozpocznie się montaż zdjęć, a na początku przyszłego roku grupa malarzy rozpocznie prace w studio BreakThru Films w Sopocie.


- Czeka nas ogrom pracy. Technika, którą wybraliśmy jest trudna i czasochłonna, ale dzięki Twojemu Vincentowi wiemy, że przeniesienie malarstwa olejnego na duży ekran daje magiczny efekt – opowiada Piotr Dominiak, dyrektor artystyczny studia BreakThru Films.


W sieci jest dostępny zwiastun koncepcyjny, który daje przedsmak tego, co ostatecznie zobaczymy na ekranie.


Do stworzenia filmu studio wykorzysta autorski pomysł stacji PAWS (ang. Painting Animation Work Stations), dzięki którym możliwe jest ujednolicenie animacji oraz usystematyzowanie pracy malarzy.


W roli Jagny występuje Kamila Urzędowska. Partnerują jej Robert Gulaczyk (Antek), Mirosław Baka (Boryna), Andrzej Konopka (Wójt), Ewa Kasprzyk (Dominikowa), Sonia Mietielica (Hanka), Małgorzata Kożuchowska (Organiścina), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Maciej Musiał (Jasio), Dorota Stalińska (Jagustynka), Julia Wieniawa (Marysia Pastuszka) oraz Mateusz Rusin (Mateusz).


Premiera Chłopów planowana jest na 2022 rok, ale już teraz studio BreakThru Films wraz z New Europe Film Sales podpisało pierwszą umowę na zagraniczną dystrybucję filmu z francuskim The Jokers – odpowiadającym za hit zeszłego roku, zdobywcę Złotej Palmy i czterech Oscarów Parasite.


Dystrybutorem filmu w Polsce jest Next Film.

www.chlopifilm.pl

https://www.facebook.com/chlopifilm/

https://www.instagram.com/chlopifilm/
SERIALE


1. Netflix opublikował 29 października pełny zwiastun serialu Live-Action na podstawie mangi Haro Aso - Alice in Borderland (Imawa no Kuni no Alice) z angielskimi napisami. Zwiastun podkreśla przybycie bohaterów do opuszczonego Tokio, zmuszonych do rozegrania ze sobą gry o przetrwanie. Netflix zadebiutował również plakatem, który składa się z 12 głównych członków obsady.

Seria zadebiutuje w serwisie Netflix 10 grudnia w 190 krajach na całym świecie.


W serialu wystąpią Kento Yamazaki (Live-Action Kingdom, Orange, JoJo's Bizarre Adventure, Twoje kwietniowe kłamstwo) jako Ryōhei Arisu i Tao Tsuchiya (Rurouni Kenshin, Orange, Library Wars, Aozora Yell, Satoru Fujinuma w ERASED) jako Yuzuha Usagi.


Inni członkowie obsady to:


Nijirō Murakami jako tajemnicze Cheshire

Yūki Morinaga jako Chōta, przyjaciel Arisu, który wraz z nim został wysłany na Pogranicze (Borderland)

Keita Machida jako Karube

Ayaka Miyoshi jako racjonalna i logicznie myśląca An

Dori Sakurada jako przebiegły Niragi

Aya Asahina jako Kuina, której motywy są zbieżne z motywami Cheshire

Shuntarō Yanagi jako Ostatni Boss z niepokojącym tatuażem na twarzy

Yūtarō Watanabe jako Tatta, który zostaje uratowany przez Arisu, a następnie towarzyszy mu

Ayame Misaki jako Shibuki, pierwsza istota, którą Arisu spotyka na Pograniczu

Mizuki Yoshida jako Asahi, licealistka, której życiem bawił się los

Tsuyoshi Abe jako Kuzuryū, którego pokerowa twarz nie zdradza żadnych emocji

Nobuaki Kaneko jako charyzmatyczny Kapelusznik

Shō Aoyagi jako Agni, potężny gracz w grze

Riisa Naka jako zawsze pełna wdzięku, ale tajemnicza Mira


Shinsuke Satō (Live-Action Bleach, filmy Kingdom; film anime Oblivion Island) jest reżyserem serialu, a Yoshiki Watabe i Yasuko Kuramitsu wspólnie z Satō piszą scenariusze. ROBOTowi przypisuje się planowanie i produkcję.

Manga koncentruje się na Ryōhei Arisu (wymawianym tak samo jak „Alice” po japońsku), uczniu liceum, który jest zirytowany swoim nieznośnym życiem codziennym. Pewnej nocy dołącza do swoich złych przyjaciół Karube i Chōty, aby spędzać czas w mieście. Jednak miasto nagle zostaje pokryte gigantycznymi fajerwerkami. Kiedy Ryōhei odzyskuje zmysły, zauważa, że ​​nikogo więcej nie ma w pobliżu. Znajdując się w innym świecie, Ryōhei, Karube i Chōta są zmuszeni wziąć udział w grach o przetrwanie lub zginąć od razu. Cała trójka walczy o życie, a także o powrót do własnego świata.


Aso rozpoczął serializację mangi w magazynie Shogakukana - Weekly Shonen Sunday S (dawniej Shōnen Sunday Chō) w 2010 roku. Seria została przeniesiona do Weekly Shonen Sunday, gdy w marcu 2015 r. weszła w ostatni wątek fabularny. Manga zakończyła się w marcu 2016 r., a Shogakukan opublikował 18 tomów mangi. 12, 13 i 14 tom mangi zostały dostarczone z oryginalnymi odcinkami anime wideo (OVA).


Spinoff zatytułowany Alice in Borderland: Chi no Kyokuchi - Daiya no King-hen trwał od października 2014 do lutego 2015 w Weekly Shonen Sunday. Aso uruchomił także oddzielną serię spinoff zatytułowaną Imawa no Michi no Alice w magazynie Shogakukana - Monthly Sunday GX w sierpniu 2015 r., z grafiką autorstwa Takayoshiego Kurody. Manga zakończyła się w lutym 2018 roku, a Shogakukan opublikował osiem tomów serii.


Aso wypuścił nowy spinoff zatytułowany Imawa no Kuni no Alice Retry (Alice in Borderland Retry) w magazynie Shogakukana - Weekly Shonen Sunday 14 października

2. NEWSY OD NOWA: a) Reżyseria: Susanne Bier, twórca i autor scenariusza: David E. Kelley


Premiera odbyła się 26 października w HBO i HBO GO. Produkcja liczyć będzie 6 odcinków


Serial HBO Od nowa z Nicole Kidman i Hugh Grantem inspirowany książką Nie chcesz wiedzieć Jean Hanff Korelitz premierowo już dziś w HBO i HBO GO. Miniserial wyreżyserowała Susanne Bier, twórca produkcji i autora scenariusza jest David E. Kelley.


Miniserial produkcji HBO Od nowa program o Grace i Jonathanie Fraserach (w ich rolach Nicole Kidman i Hugh Grant), którzy żyją tak, jak zawsze chcieli. Pewnej nocy wszystko się zmienia w obliczu gwałtownej śmierci i łańcucha zaskakujących wydarzeń. Grace, nagle pozostawiona sama sobie, konfrontuje się z narastającą w jej życiu katastrofą, która na dodatek ma charakter publiczny. Przerażona sytuacją, musi porzucić dotychczasowe życie i zbudować swój świat od nowa - dla swojego i swojego syna (Noah Jupe).


Reżyserką serialu jest nagrodzona Oscarem, Emmy i Złotym Globem Susanne Bier (W lepszym świecie, Nocny recepcjonista). Twórca produkcji jest David E. Kelley (serial HBO Wielkie kłamstewka), który odpowiada za scenariusz serialu. W rolach głównych zobaczymy: wyróżnioną Emmy, Oscarem oraz Złotym Globem Nicole Kidman (serial HBO Wielkie kłamstewka) i nominowanego do nagród Emmy Hugh Granta (serial Skandal w języku angielskim).


W pozostałych rolach wystąpią: Edgar Ramirez (nominowany do nagrody Emmy za role w serialach American Crime Story: Zabójstwo Versace oraz Carlos) jako detektyw Joe Mendoza; Ismael Cruz Cordova (Berlin Station) jako Fernando Alves; Matilda De Angelis jako Elena Alves; Lily Rabe (American Horror Story) jako Sylvia Steinetz; Noma Dumezweni (Black Earth Rising) jako Haley Fitzgerald; Noah Jupe (Słodziak, Ciche miejsce) jako Henry Fraser, 12-letni syn Grace i Jonathana; Sofie Gråbøl (serial HBO Gentleman Jack) jako Catherine Stamper; oraz Donald Sutherland (wyróżniony nagrodą Emmy za rolę w filmie Obywatel X) jako Franklin Reinhardt - ojciec Grace, emerytowany finansista i kochający dziadek, który opiekuje się rodzinę, kiedy wychodzą na jaw zaskak fakty.


Producentami wykonawczymi serialu są: Susanne Bier, David E. Kelley poprzez spółkę David E. Kelley Productions, Nicole Kidman i Per Saari reprezentowani przez spółkę Blossom Films, Bruna Papandrea przez Made Up Stories, Stephen Garrett oraz Celia Costas

b) Grace jest znaną psychoterapeutką – mistrzynią w przewidywaniu biegu zdarzeń, żoną szanowanego onkologa dziecięcego i matką nastolatka w elitarnej nowojorskiej szkole. Wkrótce ma wydać pierwszą książkę, w której udziela porad kobietom, jak to pierwsze wrażenie połączone z intuicją jest kluczowe w doborze partnera.


Nieoczekiwanie idylliczny świat kobiety legnie w gruzach. Mąż znika bez wieści, a nowa znajoma zostaje zamordowana. Co gorsza sprawy zyskują wymiar publiczny. Przerażona Grace odkrywa, że jej dotychczasowe życie było iluzją i kłamstwem.


Jak mówi autorka, Jean Hanff Korelitz, zawsze fascynowali ją kłamcy i to, jak osoby, które przed nimi ostrzegają, mogą same paść ich ofiarą. Jej matka była terapeutką i często stykała się z tym zjawiskiem w swojej praktyce.


Kim właściwie jest mężczyzna, którego kochała Grace? Jak bardzo rozminęła się z teoriami, w które tak mocno wierzyła? I czy rzeczywiście nie mogła wiedzieć... Przygnębiona własnym niepowodzeniem musi porzucić dotychczasowe życie i zbudować wszystko od nowa – dla siebie i syna.


Wciągający, znakomicie skonstruowany thriller – PEOPLE

Ten porywający thriller psychologiczny zawładnął mną od pierwszej strony... Świetny - METRO


Inspirowany książką serial z Nicole Kidman, Hugh Grantem i Donaldem Sutherlandem, w reżyserii nagrodzonej Oscarem Susanne Bier i na podstawie scenariusza Davida E. Kelley'ego (Wielkie kłamstewka) już dostępny na platformie HBO

3. SABRINOWE NEWSY: a) Netflix zapowiedział ostatnią część Chilling Adventures of Sabrina. Czwarty sezon trafi na serwis już już 31 grudnia. Zobaczcie wideo.


Chilling Adventures of Sabrina to nowa interpretacja pochodzenia i przygód Sabriny, nastoletniej czarownicy, przeobrażona w mroczną opowieść o dorastaniu z elementami horroru, okultyzmu i oczywiście czarów.


W części trzeciej Sabrina zmaga się z następstwami wydarzeń z poprzedniej części. Chociaż pokonała swojego ojca, Lucyfera, to Mroczny Pan pozostaje uwięziony w ciele jej ukochanego chłopaka, Nicholasa Scratcha. Sabrina nie może żyć ze świadomością, że Nick dokonał ostatecznego poświęcenia i teraz cierpi w ogniu piekielnym pod bacznym okiem Madam Szatan. Dlatego z pomocą swoich śmiertelnych przyjaciół z Klubu Strachów (czyli Harveya, Rosalind i Theo) Sabrina postanawia za wszelką cenę ocalić go od wiecznego potępienia i sprowadzić z powrotem w swoje ramiona. Niemniej jednak usunięcie Księcia Ciemności z tronu odbija się głośnym echem w krainie potępionych i teraz, bez wyznaczonego następcy, Sabrina musi przyjąć rolę Królowej, aby ochronić tron przed pretendentem: przystojnym Księciem Piekła, Kalibanem. Tymczasem w Greendale pojawia się tajemniczy grupa, która stanowi zagrożenie dla Spellmanów i kowenu: plemię pogan chce przywołać do życia starożytne zło

b) Premiera czwartej części serialu Chilling Adventures of Sabrina już 31 grudnia, a wszystkich niecierpliwiących się fanów zapraszamy do lektury serii książek o tym samym tytule, która ściśle nawiązuje do fabuły serialu i rozszerza ją o nowe wątki!


Seria składa się z 3 tomów, są to Sezon na czarownice, Córka chaosu oraz Ścieżka Nocy. Fani serialu znajdą tutaj swoich ulubionych bohaterów w zupełnie nowej, nieznanej im dotąd odsłonie. Lektura pozwala szerzej spojrzeć na wiele epizodycznych wydarzeń z serialu, lepiej poznać Sabrinę, jej przyjaciół i bliskich oraz wrogów.


Główna bohaterka serii, Sabrina Spellman, została stworzona przez pisarza George'a Gladira i artystę Dana DeCarlo. Zadebiutowała w roku 1962 w magazynie komiksowym Archie's Mad House. Od tego czasu nastoletnia czarownica doczekała się wielu odsłon, m.in. we własnej serii komiksowej (publikowanej w latach 1971–1983), w serialu animowanym, sitcomie Sabrina, nastoletnia czarownica, filmie telewizyjnym oraz jego dwóch sequelach czy animowanym serialu 3D Sabrina, sekrety nastoletniej czarownicy. Od 2018 roku serial Chilling Adventures of Sabrina możemy oglądać na platformie Netflix. To właśnie do niego nawiązuje seria książek o tym samym tytule, stworzona przez pisarkę Sarah Rees Brennan.


Osoby, które nie oglądały serialu, mogą bez obaw sięgnąć po tę serię, ponieważ autorka sprawnie wprowadza czytelnika do świata czarownic, przedstawia bohaterów i miejsca dobrze już znane fanom serialu.


Pierwszy tom, Sezon na czarownice, swoją polską premierę miał w październiku 2019 roku. Nawiązuje do wydarzeń sprzed serialu.


To ostatnie lato Sabriny Spellman przed jej szesnastymi urodzinami, które będą prawdziwym przełomem... Dziewczyna od dziecka uczy się magii od swoich ciotek, Zeldy i Hildy, ale jednocześnie żyje jak zwykła nastolatka – uczy się w liceum, spotyka się z przyjaciółkami, Roz i Susie, oraz z Harveyem, który szalenie jej się podoba. Jednak czas spędzony wśród śmiertelników nieubłaganie dobiega końca. Pożegnanie z Roz, Susie i Harveyem wydaje się o wiele trudniejsze, niż Sabrina sądziła. Na domiar złego, nie jest pewna, czy Harvey w ogóle coś do niej czuje. Postanawia z pomocą kuzyna Ambrosea rzucić na chłopaka zaklęcie miłosne. Skutki okażą się nieprzewidywalne...


Drugi tom, czyli Córka chaosu, nawiązuje do wydarzeń z drugiej części serialu, kiedy Sabrina rozpoczęła naukę w Akademii Sztuk Niewidzialnych.


Tuż przed końcem roku Sabrina Spellman podejmuje decyzję: porzuca naukę w Baxter High, przyjaciół, a nawet swojego chłopaka Harveya... Dołącza do grona wiedźm i czarowników z Akademii Sztuk Niewidzialnych w Greendale. Gdy próbuje użyć magii, by ocalić życie swojej przyjaciółki Roz, niechcący przywołuje ducha przynoszącego pecha. Konsekwencje okazują się katastrofalne. A przecież obiecała ciotce Zeldzie, że nie będzie się pakować w kłopoty! Postanawia poprosić o pomoc swoich nowych znajomych z Akademii: Nicka Scratcha, prymusa i szatańsko przystojnego flirciarza, oraz Prudence, najpopularniejszą wiedźmę w szkole, sprytną, lecz bezlitosną. Ale czy może im zaufać?


Ostatni tom, Ścieżka Nocy, polską premierę miał 14 października 2020 roku. Fabuła książki nawiązuje do trzeciej części serialu.


Sabrina Spellman właśnie odkryła prawdę o swoim pochodzeniu, a to oznacza, że będzie władać Piekłem! Tyle że ona sama – jak zwykle – ma inne plany na przyszłość... Co prawda wpada na pomysł, jak pokrzyżować plany diabelskiego ojca, ale nie wszystko idzie po jej myśli i teraz Lucyfer tkwi uwięziony w ciele jej chłopaka, Nicka Scratcha! Zrozpaczona dziewczyna natychmiast postanawia ruszyć mu na ratunek. Gdy ciotka Zelda wspomina legendę związaną z otwarciem piekielnych bram, młoda czarownica bez wahania bierze sprawy w swoje ręce. Szkoda tylko, że Zelda zapomniała wspomnieć o grożących jej niebezpieczeństwach...


Czy Sabrina i jej przyjaciele zdołają ocalić Nicka? I czy wyjdą z tego cało?


Seria spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony fanów serialu, którzy chwalą ją za pogłębione przedstawienie bohaterów, ich emocji i przemyśleń, a autorkę za sprawnie poprowadzoną narrację i ciekawe rozwinięcia historii postaci znanych im z ekranu.


Książki możesz zamówić tutaj

4. MOON KNIGHT: a) Po zakończeniu przygody z uniwersum Star Wars Oscar Isaac stara się o dołączenie do uniwersum Marvela. Aktor prowadzi właśnie rozmowy w sprawie angażu do serialu Moon Knight przygotowywanego przez studio Marvel i platformę Disney+.


Pierwszy pomysł na serial o tym bohaterze pojawił się jeszcze w 2006 roku. Projekt nie doszedł wtedy do skutku. Do napisania scenariusza wersji dla Disney+ zatrudniony został Jeremy Slater – autor The Umbrella Academy oraz Notatnika śmierci.


Moon Knight to bohater powołany do życia przez Douga Moencha i Dona Perlina w roku 1975. W rzeczywistości nazywa się Marc Spector i jest synem amerykańskiego rabina, który wbrew woli ojca postanowił zostać najemnikiem. Śmiertelnie pobity przez innego najemnika Raoula Bushmana powrócił do świata żywych dzięki ingerencji egipskiego boga Chonsu. Cudownie ocalony przywdziewa srebrny kostium i jako zamaskowany superbohater Moon Knight rozpoczyna walkę z przestępcami. Codzienne życie wiedzie pod przybranym nazwiskiem Stevena Granta - milionera i posiadacza ziemskiego. Nie chcąc tracić kontaktu z ludźmi, którym przysiągł pomagać, przemierza ulice miasta również jako taksówkarz Jake Lockley.


Nie ogłoszono jeszcze, kiedy ruszy produkcja serialu

b) Dużo dzieje się w tym tygodniu wokół serialu Marvela Moon Knight. Po angażu Oscara Isaaca, dowiedzieliśmy się, kto całość wyreżyseruje. Będzie to Egipcjanin Mohamed Diab, autor filmu Zderzenie

5. Podczas wywiadu udzielonego w ramach promocji swojego najnowszego serialu dla HBO Od nowa Nicole Kidman poinformowała, że Liane Moriarty pracuje nad książką, która posłuży za podstawę scenariusza 3. sezonu Wielkich kłamstewek. Kidman zapewniła, że pomysł już jest i nabiera kształtów. Powiedziała też, że wszystkim gwiazdom serialu zależy na tym projekcie.


Wierzymy, że Kidman wie, co mówi, ponieważ po skończeniu Wielkich kłamstewek wciąż współpracuje z twórcami serialu – z Davidem E. Kelleym przy Od nowa, a już niedługo na Hulu trafi Nine Perfect Strangers na podstawie książki Moriarty.


Czy Wy też poczuliście niedosyt po drugim sezonie Wielkich kłamstewek?

6. Thomas Haden Church (Rozwód) zagra główną rolę w serialu komediowym The Texanist. Projekt inspirowany jest felietonami David Courtney Texas Monthly.


Bohaterem serialu jest Dave, Teksańczyk z krwi i kości, obrońca tradycji stanu i wartości, na których został on zbudowany. Prowadzi on w radiu audycję, w której bez ogródek doradza słuchaczom, jak być dobrymi Teksańczykami. Problem w tym, że Teksas się zmienia. Dave z pomocą rodziny i przyjaciół musi zdecydować, które z tych zmian zaakceptować, a które zwalczać do ostatniej kropli krwi...


Serial powstanie dla stacji FOX

7. Netflix zamówił serial Archive 81 oparty na realizowanym w konwencji found footage popularnym podcaście. Showrunnerką projektu będzie Rebecca Sonnenshine (The Boys).


Serial opowie historię archiwisty Dana Turnera (Mamoudou Athie). Mężczyzna podejmuje pracę przy odrestaurowywaniu zniszczonej kolekcji kaset wideo. W ten sposób poznaje historię dokumentalistki Melody Pendras (Dina Shihabi), która ćwierć wieku wcześniej prowadziła śledztwo w sprawie niebezpiecznego kultu. Bohater odkrywa, że może odwrócić bieg zdarzeń i ocalić Melody przed tym, co spotkało ją w 1994 roku.


8-odcinkowy serial wyreżyseruje Rebecca Thomas (Stranger Things)

8. Batwoman melduje się na służbie! Zobaczcie nowe zdjęcia następczyni Ruby Rose w drugim sezonie serialu. Myślicie, że Javicia Leslie będzie lepsza od swojej poprzedniczki? Jak podoba Wam się jej kostium?


Zgodnie ze słowami Leslie nową bohaterką Batwoman w drugim sezonie jest Ryan Wilder. To zupełnie inna dziewczyna niż Kate Kane, którą grała Ruby Rose – jest nieogarnięta i roztrzepana, ale nieustraszona i nieokiełznana.


Na razie nie wiadomo, kiedy zadebiutuje 2. sezon Batwoman. Zdjęcia do niego właśnie trwają

9. Stacja Starz ujawniła datę premiery trzeciego sezonu serialu Amerykańscy Bogowie. Neil Gaiman obiecał tymczasem, że w najnowszych odcinkach serial "wróci na właściwy tor".


Trzeci sezon ekranizacji powieści Gaimana zadebiutuje na antenie Starz 10 stycznia. 10 nowych odcinków zabierze nas do miasteczka Lakeside, do którego odsyła zapowiadająca trzeci sezon grafika promocyjna.


Gaiman opublikował zapowiadający trzeci sezon list. Ameryka musi być dla nas wszystkich i Amerykańscy Bogowie muszą to odzwierciedlić, napisał twórca. W tym sezonie faktycznie tak się dzieje. Pełno tu dramatów i emocji, tych bardzo prawdziwych i tych absolutnie dziwacznych. Aktorzy grają lepiej niż kiedykolwiek, ulubieni bohaterowie powracają, niektórzy w sposób niespodziewany. Poznamy też nowych ludzi i bogów, jakich dotąd nie spotkaliśmy. Jestem dumny z naszej wspaniałej obsady oraz z tego, co zrobili scenarzyści, by przywrócić serial na właściwy tor.


Showrunnerem trzeciego sezonu jest Charles Eglee (The Walking Dead). Gaiman pełni rolę producenta wykonawczego

10. Rose Byrne i Seth Rogen zostaną gwiazdami serialu Platonic. Realizowaną dla platformy streamingowej Apple TV+ komedię wyreżyseruje Nicholas Stoller. Będzie on także współautorem scenariusza. Zaplanowano 10 odcinków. Każdy z nich ma opowiadać historię innej pary.


Twórcy produkcji chcą przyjrzeć się mechanizmom, jakimi rządzi się miłość platoniczna. Byrne i Rogen zagrają parę niegdyś najlepszych przyjaciół, których ścieżki rozeszły się. Kiedy ponownie spotykają się jako dorośli, próbują naprawić swoje relacje. Ich przyjaźń staje się coraz bardziej pochłaniająca, a bohaterowie będą musieli przewartościować swoje wybory.


Seth Rogen i Rose Byrne mieli już okazję spotkać się na planie Sąsiadów i Sąsiadów 2. Aktorzy będą pełnić także obowiązki producentów wykonawczych


11. Uzo Aduba (Mrs. America, Bizmut w Steven Universe) zagra główną rolę w nowych odcinkach serialu HBO Terapia. Wcieli się w terapeutkę, doktor Brooke Lawrence, która zaprosi na kozetkę troje zupełnie nowych pacjentów. Wciąż nie nie wiadomo, czy będzie to kontynuacja, czy też reboot nadawanego w latach 2008-2010 programu.


Głównym bohaterem Terapii był do tej pory doktor Paul Weston (Gabriel Byrne) - ceniony psychoterapeuta z wieloletnim stażem. Prowadził on prywatną praktykę, przyjmując pacjentów w przydomowym gabinecie. Jednocześnie mężczyzna zmagał się z własnymi demonami, niedoskonałościami i wątpliwościami, zarówno na polu osobistym, jak i zawodowym. Doktor przechodził fundamentalny kryzys wiary w powołanie, zawodową sztukę i umiejętność pomocy potrzebującym. W każdym sezonie Weston prowadził terapię z nową grupą pacjentów. Ponadto raz w tygodniu spotykał się z własną terapeutką graną przez Dianne Wiest.


Terapia powstała w oparciu o izraelski format BeTipul, który z czasem doczekał się także polskiej wersji. Główną rolę w Bez tajemnic zagrał Jerzy Radziwiłowicz

12. Netflix oficjalnie ogłosił, że powstanie trzeci sezon serialu Narcos: Meksyk. Decyzja podobno zapadała na początku roku, ale platforma dopiero teraz podała ją do publicznej wiadomości. Zobaczcie teaser.


W obsadzie znajdą się: Scoot McNairy, José Maria Yazpik, Alberto Ammann, Alfonso Dosal, Mayra Hermosillo, Manuel Masalva, Alejandro Edda, Gorka Lasaosa i Matt Letscher. Za kamerą staną: Wagner Moura, Andi Baiz, Alejandra Márquez Abella, Luis Ortega i Amat Escalante.


Akcja trzeciego sezonu rozgrywać się będzie w latach 90. Powstałe na gruzach imperium Miguela Ángela Félixa Gallardo kartel walczą o wpływy w czasach, kiedy w Meksyku trwa chaos polityczny a na biznes narkotykowy coraz większy wpływ ma globalizacja.


Serial powstanie pod nowym przewodnictwem. Eric Newman, który związany jest z cyklem od pierwszego sezonu Narcos, żegna się z posadą showrunnera, ale pozostanie producentem wykonawczym. Zastąpi go jego stały współpracownik Carlo Bernard

13. ZAPOWIEDZI CARTOON NETWORK: a) Po Animaniakach Steven Spielberg odświeża kolejny produkowany przez siebie przed laty serial animowany. Chodzi o Przygody Animków. Reboot/sequel będzie nosił tytuł Tiny Toons Looniversity.


W nowym serialu Animki zostaną studentami uczęszczającymi na Acme Looniversity. Tam nawiążą trwające całe życie przyjaźnie i pod kierownictwem najsłynniejszych postaci Looney Tunes nauczą się, jak być dobrymi postaciami animowanymi.


Serial wyprodukują Warner Bros. Animation I Amblin Television, W przygotowaniu są od razu dwa sezony. Tiny Toons Looniversity powstaje na zlecenie HBO Max i Cartoon Network

b) Cartoon Network na 2021 rok zapowiada kreskówkę o tytule Elliott from Earth. To nadchodzący brytyjsko-francusko-amerykański serial animowany stworzony przez Guillaume Cassuto dla Cartoon Network. Opracowany w Miyu Productions i wyprodukowany w Cartoon Network Studios Europe, serial skupia się na ludzkim chłopcu imieniem Elliott, który żyje na statku kosmicznym wypełnionym kosmitami ze wszystkich zakątków wszechświata. Oczekuje się, że premiera serialu w Cartoon Network w Wielkiej Brytanii i Afryce nastąpi na początku 2021 roku.


Elliott jest tytułowym bohaterem serialu. Jest ludzkim chłopcem z Ziemi, który podróżuje statkiem kosmicznym, spotykając wszelkiego rodzaju kosmitów w przestrzeni. Jego najlepszym przyjacielem jest Mo. Mo to stegozaur, który jest jednym z głównych bohaterów serii. Jego najlepszym przyjacielem jest Elliott.


Serial został zapowiedziany przez Cartoon Network Studios Europe, a produkcja rozpoczęła się we wrześniu 2018 r., w skład której wchodzi głównie zespół produkcyjny z Niesamowitego Świata Gumballa od Cartoon Network. Pierwszy sezon serialu będzie składał się z dwudziestu 11-minutowych odcinków, wszystkie napisane przez twórcę programu Guillaume Cassuto, komika Adama Hessa, aktorkę Jess Ransom, Joe Markhama, Joe Parhama i Darana Johnsona.


Pod koniec października 2019 roku, w wyniku „wzajemnego rozstania” z Cartoon Network, Cassuto opuścił studio i nie jest już jego showrunnerem. Teraz Cassuto pracuje obecnie nad własnymi projektami

c) Kreskówka Bohaterska wyprawa dzielnego Księcia Ivandoe, kojarzona w Polsce, dostanie serię pełnometrażową w 2021 roku. Obecnie emitowana jest krótkometrażowa. Serial opowiada o przygodach Ivandoe (głos twórcy serii Rasmusa Hardikera), młodego księcia lasu, którego ojciec, Potężny Jeleń, wysyła go na poszukiwanie magicznego Złotego Pióra przerażającego Orlego Króla. Ivandoe i jego oddany giermek, mały ptak o imieniu Bert (również głos Hardikera), odkrywają nowe i tajemnicze obszary lasu oraz szereg osobliwych stworzeń po drodze

d) Twórca Laboratorium Dextera i Samuraja Jacka Genndy Tartakovsky szykuje nowy serial animowany. Unicorn: Warriors Eternal powstaje we współpracy z HBO Max i Cartoon Network.


To opowieść o starożytnych superbohaterach, którzy budzą się po tysiącach lat w ciałach nastolatków. Herosi muszą połączyć siły, aby ocalić świat przed niespodziewanym zagrożeniem. Jednocześnie zmagają się z burzą hormonów i niepokojami, jakie wiążą się z okresem dojrzewania.


Powyżej możecie zobaczyć promującą serial grafikę

e) Na 2021 rok Cartoon Network zapowiedziało też seriale: Batwheels, Unlimited Squirrels! i Lucas the Spider. O wspomnianych seriach na razie nic nie wiadomo

14. Potwór z bagien miał być flagowym serialem DC Universe. Niestety platforma ta nigdy nie zyskała szerokiej popularności, więc telewizyjne ramię Warner Bros. zdecydowało o skasowaniu kosztującego 84 mln dolarów serialu po pierwszym sezonie. Teraz portal Splash Report donosi, że istnieje szansa na uratowanie Potwora.


Jest to możliwe za sprawą stacji The CW. Na jej antenie są właśnie nadawane odcinki pierwszego sezonu. Oglądalność serialu jest na tyle duża, że podobno szefowie kanału zwrócili się do wytwórni z zapytaniem o możliwość nakręcenia kolejnego sezonu.


Szczegóły tych rozmów nie są na razie znane. Nie jest też jasne, czy ewentualna kontynuacja Potwora z bagien będzie produkowana przez Jamesa Wana.


Akcja serialu rozgrywa się w miasteczku Marais w Luizjanie. W jego mieszkańców uderza tajemnicza choroba. W celu zbadania sprawy na miejsce zostaje wysłana pochodząca stamtąd śledcza Abby Arcane (Crystal Reed). W szpitalu kobieta spotyka biologa Aleca Hollanda (Andy Bean), który uważa, że pojawienie się śmiercionośnego wirusa może być związane z jego pracą naukową na bagnach, którą wykonywał dla potężnego biznesmena Avery'ego Sunderlanda (Will Patton)...

15. Cush Jumbo (Sprawa idealna), James Nesbitt (Zaginiony), Richard Armitage (The Stranger) i Sarah Parish (Bancroft) zagrają w Stay Close. Serial platformy Netflix jest ekranizacją książki, którą napisał Harlan Coben. W Polsce wydano ją pod tytułem Zostań przy mnie.


Opowiada ona o trójce osób, które skrywają mroczny sekret. Megan (Jumbo) jest pracującą matką, Ray (Armitage) to niegdyś obiecujący fotograf, a Broome (Nesbitt) - detektyw, który nie potrafi zapomnieć o jednej nierozwiązanej sprawie. Lorraine (Parish), stara znajoma Megan, przynosi szokującą wiadomość, która wpłynie na życie całej trójki. W oryginale akcja rozgrywa się w USA - w serialu zostanie przeniesiona do Wielkiej Brytanii.


Scenariusz ośmioodcinkowej produkcji napisali Coben, Danny Brocklehurst i Richard Fee. Reżyseruje Daniel O'Hara (The Stranger).


Stay Close będzie kolejną adaptacją powieści Cobena przygotowaną przez platformę Netflix. Dotychczas powstały The Stranger, Safe, Porzucony według Harlana Cobena oraz polskie W głębi lasu

16. W Toronto ruszyły zdjęcia do serialu Y: The Last Man. W obsadzie nastąpiły dwie duże zmiany: Olivia Thirlby (Dredd) i Ashley Romans (NOS4A2) zastąpiły Imogen Poots i Lashanę Lynch.


To ekranizacja komiksu, którego twórcami są Brian K. Vaughan i Pia Guerra. Bohaterem serii jest Yorick Brown (Ben Schnetzer), który jako jedyny (wraz ze swoją kapucynką) przetrwał tajemniczą plagę, w wyniku której z powierzchni Ziemi zniknęli wszyscy mężczyźni i samce ssaków. Świat pogrąża się w chaosie, kobiety próbują ułożyć sobie życie bez brzydszej połowy, a Yorick wyrusza na poszukiwania swojej dziewczyny.


Thirlby wcieli się w starszą siostrę głównego bohatera, Hero Brown. Romans zagra natomiast w postać towarzyszącej mu Agentki 355.


W serialu nie zobaczymy również Timothy'ego Huttona. W oryginalnym pilocie wcielił się on w prezydenta USA. Zmiany obsadowe są codziennością Y: The Last Man, w którym podmieniono nawet odtwórcę głównej roli: Schnetzer zastąpił Barry'ego Keoghana.


Showrunnerką jest Eliza Clark (Królestwo zwierząt, Dochodzenie). Zdjęcia początkowo miały ruszyć już w marcu, ale twórcom przeszkodził rozwój pandemii koronawirusa

17. Wygląda na to, że Snyder's Cut może być początkiem nowego trendu w Hollywood. Podobno Baz Luhrmann ma zamiar poprawić w ten sam sposób swoją Australię z 2008 roku i wypuścić ją na platformie Hulu w formie limitowanego serialu.


O planach reżysera poinformował na swoim Twitterze Kyle Buchanan z New York Timesa. Nie jest to wprawdzie oficjalne stanowisko studia lub artysty, ale brzmi całkiem prawdopodobnie. W ubiegłym roku Tarantino podzielił swoją Nienawistną ósemkę na cztery odcinki mini-serialu dla Netflixa (dodając 25 minut materiału), również Snyder celuje w czteroodcinkową serię dla HBO Max (tutaj, z oczywistych względów, operacja jest bardziej skomplikowana).


Producencka wersja filmu - oceniona surowo przez krytyków i przyjęta letnio przez widzów - powstawała w aurze kontrowersji. Według ekipy, Fox mocno ingerował w scenariusz i w produkcję, m.in. zmusił reżysera do zmiany zakończenia na bardziej optymistyczne po nieprzychylnych opiniach na pokazach testowych. Ostatecznie, studio nie przyznało się do takich praktyk.


Chociaż każdy film zasługuje na to, by pozostać dzieckiem konkretnej artystycznej wrażliwości, pytanie oczywiście, czy ktoś z nas w ogóle czeka na reżyserską Australię?

18. Nicole Kidman zagra główną rolę, a także będzie piastować stanowisko producentki wykonawczej w serialu Things I Know to Be True. To ekranizacja nagradzanej powieści australijskiego pisarza Andrew Bovella.


Literacki pierwowzór określany jest jako opowieść o ewoluującej naturze rodzinnej miłości. Bohaterami książki są małżonkowie Bob i Fran Price. Dorosłe dzieci pary podejmują nieoczekiwane decyzje, które zmieniają bieg ich życia.


Things I Know to Be True powstanie dla serwisu streamingowego Amazonu. To nie jedyny projekt, nad którym platforma pracuje w tej chwili z Kidman i jej studiem Blossom Films. W planach są również ekranizacje książek Pretty Things i My Lovely Wife, a także serial The Expatriates, który wyreżyseruje Lulu Wang (Kłamstewko).


Kidman możemy aktualnie zobaczyć u boku Hugh Granta w produkcji HBO Od nowa

19. Netflix udostępnił finalny zwiastun czwartego sezonu The Crown. Nowe odcinki serialu będziemy mogli zobaczyć już 15 listopada.


Lata 70. XX wieku zbliżają się ku końcowi. Królowa Elżbieta (Olivia Colman) i pozostali członkowie jej rodziny próbują znaleźć odpowiednią kandydatkę na pannę młodą dla księcia Karola (Josh O'Connor), który mimo ukończenia 30 lat nadal pozostaje kawalerem. Sprawa jest najwyższej wagi — chodzi o zabezpieczenie linii sukcesji do tronu. Z kolei Brytyjczycy zaczynają odczuwać skutki kontrowersyjnej polityki prowadzonej przez Margaret Thatcher (Gillian Anderson). Chłodne stosunki między królową a pierwszą kobietą premierem w historii kraju stają się jeszcze bardziej napięte, gdy Thatcher wciąga monarchię w wojnę o Falklandy-Malwiny, wywołując tym samym tarcia we Wspólnocie Narodów. Karol wdaje się w bajkowy romans z młodą lady Dianą Spencer (Emma Corrin), co pokrzepia serca zmęczonych trudami życia Brytyjczyków. Tymczasem za pałacowymi bramami zaczynają się ujawniać coraz większe podziały

20. Platforma Peacock kasuje serial sf Brave New World. Projekt przetrwał tylko jeden sezon

21. Netflix zamawia drugi sezon serialu Klub Opiekunek

22. Stacja The CW szykuje serial Tom Swift, którego akcja rozgrywać się będzie w tym samym uniwersum co Nancy Drew. W wersji serialowej kultowa postać znana w Stanach od początku XX wieku będzie czarnoskórym gejem

23. Apple zamawia trzeci sezon serialu Ted Lasso

24. Stephen Moyer, Belle Shouse, Antonio Cipriano zostali gwiazdami horrorowego serialu Safehaven. Główną bohaterką będzie Jenna Frost, chodząca do liceum autorka komiksów, która rozpoczyna prywatne śledztwo na temat koszmarnych wizji z jej rysunków, które jakimś cudem stają się rzeczywistością

25. Platforma HBO Max zaprezentowała pierwszą grafikę koncepcyjną z serialu animowanego Gremlins: Secrets of the Mogwai. Jest on prequelem kultowego filmu Gremliny rozrabiają z 1984 roku.


Gremlins: Secrets of the Mogwai rozgrywa się w latach 20. ubiegłego wieku w Chinach. Znany z filmu Pan Wing ma tu zaledwie 10 lat. Pewnego dnia chłopiec spotyka na swojej drodze stworka Gizmo. Wraz z nim oraz uliczną złodziejką Elle bohater wyrusza na pełną przygód wyprawę. Jej celem jest odnalezienie rodziny Gizmo oraz odkrycie cudownego skarbu. W trakcie podróży towarzysze muszą stawić czoła chciwym przemysłowcom oraz złowrogim gremlinom. Na ich drodze stają ją również liczne istoty i potwory znane z ludowych chińskich podań.


Pierwszy sezon ma składać się z 10 odcinków. Ich autorem jest Tze Chun (Gotham)

26. Steve Agee, jeden z członków obsady nowego The Suicide Squad, zagra również w serialowym spin-offie filmu. Gwiazdą 8-odcinkowej produkcji Peacemaker będzie oczywiście John Cena, który wcieli się w tytułowego bohatera.

Agee, który w The Suicide Squad gra dwie postacie - King Sharka oraz Johna Economosa - powtórzy w serialu drugą z tych ról. Economos to dyrektor więzienia Belle Reve oraz współpracownik Amandy Waller.


Agee często pojawia się w filmach Gunna, zagrał m.in. w Strażnikach Galaktyki vol. 2 i Super oraz produkowanym przez niego Brightburn.


Peacemaker to bohater tak bardzo oddany idei pokoju, że w jej obronie potrafi zabić każdego. Serial przedstawi genezę postaci. Gunn napisze scenariusz pierwszego sezonu, a także wyreżyseruje część odcinków. Zdjęcia mają rozpocząć się na początku przyszłego roku.


Premierę The Suicide Squad zapowiedziano na 4 sierpnia 2021 roku

27. Wspomnienia Jamesa Herriota jako wiejskiego weterynarza z Yorkshire zostały zekranizowane w nowej, nostalgicznej i zabawnej wersji kultowego brytyjskiego serialu. Premiera Wszystkich stworzeń dużych i małych odbyła się wyłącznie w Epic Draman1 listopada o godz. 18:30. Słynny, siedmioczęściowy serial, który niedawno pojawił się w Wielkiej Brytanii na kanale Channel 5, stał się hitem kanału i najlepiej ocenianym serialem w tym roku.


Wszystkie stworzenia duże i małe to wzruszająca opowieść o przygodach młodego weterynarza w północnej Anglii lat trzydziestych XX wieku. Świeżo po ukończeniu Glasgow Veterinary College James Herriot (Nicholas Ralph) chce spełnić swoje marzenia o pracy weterynarza w uroczym hrabstwie Yorkshire. Szybko odkrywa, że leczenie zwierząt to także relacje z ich właścicielami — a te w przypadku farmerów z Yorkshire bywają trudne... W Skeldale House James poznaje swoją nową, nieco dysfunkcyjną rodzinę: chaotycznego i nieprzewidywalnego szefa, Siegfrieda Farnona (Samuel West), jego krnąbrnego brata Tristana (Callum Woodhouse) i bystrą panią Hall (Anna Madeley), która o wszystkim decyduje. A kiedy uwagę Jamesa przyciąga miejscowa piękność, Helen Anderson (Rachel Shenton), powodów, dla których warto zostać w Yorkshire, robi się coraz więcej...


Tegoroczna premiera tego wciągającego serialu zbiega się z 50. rocznicą oryginalnego wydania kultowych powieści Herriota w 1970 roku. Od czasu pierwszej publikacji sprzedały się w ponad 60 milionach egzemplarzy i zachwycały pokolenia miłośników zwierząt na całym świecie przez prawie pół wieku. Pierwsza ekranizacja telewizyjna z Robertem Hardym, Christopherem Timothym, Peterem Davisonem i Lyndą Bellingham w rolach głównych miała miejsce w latach 1978-1990. Wszystkie stworzenia duże i małe doczekały się również w 1975 roku wersji pełnometrażowej, z udziałem Anthonyego Hopkinsa

28. Przeżyj jeszcze raz najlepsze odcinki uwielbianego serialu! Zobacz oficjalne zdjęcia z planu, poznaj niewykorzystane pomysły scenarzystów, przypomnij sobie kultowe kwestie Rachel, Moniki, Phoebe, Rossa, Joeya i Chandlera.


Czy wiesz, że małpkę Marcela grały dwa zwierzęta? Aktor grający Barry'ego brał udział w castingu do roli Rossa? Courtney Cox zdarzało się sprzątać w garderobach innych aktorów, bo przeszkadzał jej bałagan?

Album Friends. Przyjaciele na zawsze zabiera fanów na plan filmowy. Na tle kadrów z poszczególnych odcinków cytuje fragmenty wywiadów z twórcami, scenarzystami i aktorami. To bogato ilustrowany przewodnik, który bawi do łez, przypominając najzabawniejsze sceny i najbardziej chwytliwe serialowe odzywki.


Więcej o książce: www.idz.do/friends-albumoficjalny

29. Brian Goldner, szef koncernu Hasbro, do którego należy wydawnictwo Wizards of the Coast odpowiedzialne za legendarną grę Dungeons & Dragons, zapowiedział powstanie aktorskiego serialu.


Niestety nie podał żadnych szczegółów projektu. Z jego słów wynika jednak, że plany są obecnie na bardzo wczesnym etapie. Goldner potwierdził jedynie, że rozmowy w sprawie serialu prowadzone są z różnymi platformami i stacjami telewizyjnymi.


Serial prawdopodobnie nie będzie bezpośrednio powiązany z filmem Dungeons & Dragons, który przygotowują dla Paramount Pictures Jonathan Goldstein i John Francis Daley, Jego premiera jest wstępnie planowana na 2022 rok.


Dungeons & Dragons to gra RPG licząca już 45 lat. Na początku lat 80. cieszyła się niezwykłą popularnością i wywołała niepokój w konserwatywnych środowiskach amerykańskich stając się (obok muzyki heavy-metalowej) przyczyną tzw. satanistyczne paniki, jaka ogarnęła Stany Zjednoczone.


W 2014 roku zadebiutowała piąta edycja, która sprawiła, że gra cieszy się obecnie największą w swojej historii popularnością. Dowodem na to może być chociażby serial animowany The Legend of Vox Machina. Projekt powstanie na bazie niezwykle popularnego cyklu "Critical Role". Na jego realizację na Kickstarterze zebrano prawie 11,4 mln dolarów, co jest piątą największą sumą zebraną na tym portalu.


Obecnie trwają również prace nad grą wideo Baldur's Gate III. Tytuł jest już oferowany fanom w ramach wczesnego dostępu. Finalna wersja ma być gotowa w przyszłym roku

30. Jodie Turner-Smith, brytyjska modelka i aktorka znana z występów w Neon Demon czy Nightflyers wcieli się w drugą żonę Henryka VIII w serialu pod roboczym tytułem Anna Boleyn. Produkcja realizowana przez Sony Pictures Television i odpowiedzialne za biografię Stan i Ollie studio Fable Pictures powstaje dla Channel 5.


Twórcy zapowiadają, że trzyodcinkowa produkcja przedstawiająca okoliczności śmierci drugiej żony Henryka VIII nie będzie dusznym dramatem z epoki, lecz thrillerem psychologicznym. Scenariusz napisała debiutantka Eve Hadderwick Turner. Opowiada on o ostatnich miesiącach życia Boleyn: jej walce o przetrwanie w patriarchalnym społeczeństwie i pragnieniu zabezpieczenia przyszłości jej córki, Elżbiety.


W obsadzie znaleźli się też Daniel Kaluuya (Uciekaj!), Paapa Essiedu (Mogę cię zniszczyć), Amanda Burton (Bronson), Thalissa Teixeira (Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw), Barry Ward (The End of the F***ing world, Des) oraz Jamael Westman (Hamilton). Za kamerą stanie Lynsey Miller. Obowiązki producentów pełnić będą Faye Ward i Hannah Farrell. Dla tej pierwszej praca nad filmem opowiadającym o losach Anny Boleyn nie jest nowością – w 2008 wyprodukowała ona dramat historyczny Kochanice króla z Natalie Portman i Scarlett Johansson w rolach głównych

31. John Turturro dołączył do obsady przygotowywanego dla Apple TV serialu Severance. Aktor pojawi się u boku Adama Scotta i Patricii Arquette. Reżyserem i producentem wykonawczym jest Ben Stiller.


Akcja Severance toczy się w Lumen Industries, korporacji, która oferuje tzw. "procedurę odcięcia" pozwalającą oddzielić wspomnienia związane z pracą od innych. Ma ona zapewnić klientom równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Głównym bohaterem jest Mark (w tej roli Adam Scott), pracownik próbujący ułożyć sobie życie na nowo po odcięciu się od traumatycznej, mrocznej przeszłości.


Turturro wcieli się w Irvinga, wieloletniego godnego zaufania pracownika firmy. W obsadzie znaleźli się także Tramell Tillman, Jen Tullock, Zach Cherry i Britt Lower

32. Między 2 a 19 listopada mają wyjść nowe odcinki ThunderCats Roar

33. 18 września zakończył się 4. sezon Ben 10 2016

34. Netflix udostępnia zwiastun i nowe zdjęcia z serialu Bridgertonowie. Najnowsza produkcja studia Shondy Rhimes zadebiutuje w serwisie już 25 grudnia.

Wytwórnia Shondaland i twórca Creator Chris Van Dusen zapraszają na serial Bridgertonowie. Śledzimy w nim losy Daphne Bridgerton (Phoebe Dynevor), najstarszej córki potężnej familii, która wkracza na pełną konkurentek scenę małżeńską Londynu w epoce regencji. Dziewczyna marzy o powtórzeniu losu rodziców i znalezieniu wybranka, którego naprawdę pokocha. Na początku idzie jej świetnie i jest bezkonkurencyjna. Jednak gdy jej starszy brat odrzuca kolejnych kandydatów do jej ręki, w popularnej na salonach plotkarskiej gazecie tajemniczej Lady Whistledown pojawiają się liczne oszczerstwa pod adresem Bridgertonówny. Do akcji wkracza wtedy rozchwytywany i zbuntowany książę Hastings (Regé-Jean Page), zdeklarowany kawaler, którego matki debiutantek uważają za najlepszą możliwą partię. Choć Daphne i książę uparcie twierdzą, że nie są zainteresowani związkiem, łączącej ich więzi trudno nie zauważyć — podobnie jak emocji, które aż w nich kipią podczas podchodów i utarczek toczonych na tle wyrażanych przez towarzystwo oczekiwań wobec ich przyszłości.


Bridgertonowie to romantyczny, skandalizujący i błyskotliwy serial, który pokazuje, że prawdziwa przyjaźń jest ponadczasowa, z siłą rodziny lepiej nie zadzierać, a o miłość zawsze warto walczyć

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów